Źródło wszelkiego zła?

Bóg urojony, wirus wiary.

Dwuczęściowy brytyjski dokument Russella Barnesa ?Źródło wszelkiego zła?? stanowi filmową ilustrację wydanej niedawno w Polsce popularnonaukowej książki Richarda Dawkinsa ?Bóg urojony?. Podstawowa teza kontrowersyjnej publikacji oksfordzkiego biologa i ateisty głosi, iż w XXI w. nie ma już racjonalnych powodów, by wierzyć w nadnaturalną, inteligentną istotę, stwórcę Wszechświata. Wiara może być wspaniałym źródłem pokrzepienia, lecz zniechęca do samodzielnego myślenia. I wciąż jest kolebką śmiertelnie niebezpiecznych idei: fanatyzmu, usprawiedliwiania zbrodni w imię wyższych celów, religijnego terroru.

Złudzenie Boga
W pierwszej części, zatytułowanej Złudzenie Boga światowej sławy biolog rozpoczyna program od tezy, którą prezentował już wielokrotnie ? iż jest fundamentalna sprzeczność między nauką i wiarą, która zwalnia od myślenia i stoi w opozycji wobec nauki i metody naukowej.

Wirus wiary
Druga część programu nosi tytuł: Wirus wiary, autor odwołuje się tu do przedstawionej w Samolubnym genie koncepcji rozpowszechniania się idei podobnie jak rozpowszechniają się niektóre choroby. Wówczas po raz pierwszy użył pojęcia memu.

 

{youtube}wyFa-RTye3c{/youtube}

{youtube}UN6A3oZIWyM{/youtube}

{youtube}2VCNiSPHkcI{/youtube}

{youtube}HCJb3uMfmrY{/youtube}

{youtube}5nwIhgFFNZM{/youtube}

{youtube}niElrLgC_rM{/youtube}

{youtube}uNETGIdpRxo{/youtube}

{youtube}hZhRkEgMiN4{/youtube}

{youtube}kz_XEz6jm-Q{/youtube}

{youtube}HTnqWJmbAf8{/youtube}