Okultystyczna symbolika Sherlocka Holmesa
Feb 8th, 2010 | By Vigilant | Category: Vigilant Reports

Image

Ostatni Hollywoodzki hit Sherlock Holmes obraca się wokół okultystycznych morderstw i światowych konspiracji. Film jest usiany okultystycznymi symbolami i aluzjami do “Nowego Porządku”. Przyjrzyjmy się historii Sherlocka Holmesa, pochodzeniu symboli znalezionych w filmie i ich znaczenia w dzisiejszym kontekście.

Image

Zainspirowany przez opowieści Sir Arthur Conan Doyla film Sherlock Holmes przywraca do życia słynnego detektywa dziewiętnastego stulecia. Intryga obraca się wokół morderstw które najwyraźniej mają związek z rytuałami okultystycznymi. To prowadzi Sherlocka do tajemniczego świata tajnych stowarzyszeń i politycznych konspiracji. Prace Doyla zawierają pewne niejasne odniesienia do okultyzmu i Wolnej Masonerii; jednakże film skupia się wyłącznie wokół tych tematów i włącza elementy które są bardzo znaczące w dzisiejszym kontekście: Nowy Porządek Świata sprowadzany przez tajne stowarzyszenia.

Chociaż żadne prawdziwe tajne stowarzyszenie nie jest wspomniane w całym filmie jest wiele bezpośrednich odniesień do Wolnej Masonerii, Różokrzyżowców bądź Illuminati. Sprytnie wmontowane w sceny i nigdy nie wytłumaczone można je niemal uważać za podpowiedzi dla ludzi z wnętrza tych struktur. Przyjrzyjmy się masońskiemu tłu Doyle'a i jak to wpłynęło na następny poziom filmu.

Arthur Conan Doyle “Spirytualista i Wolny Mason"

Image

Doyle urodził się w irlandzkiej katolickiej rodzinie w Edynburgu w Szkocji w 1859. W wieku 11 lat wysłano go do szkoły Jezuitów Stonyhurst College w której jak mówił spędził “5 nieszczęśliwych i samotnych lat”. Po otrzymaniu tytułu Bakałarza Medycyny i Mistrza Chirurgii na Uniwersytecie Edynburskim Doyle rozwinął wielkie zainteresowanie spirytualizmem. W magazynie MQ (the official Journal of the United Grand Lodge of England) mason Yasha Beresiner tłumaczy zainteresowanie Doyle'a masonerią i spirytualizmem:

“Założył praktykę z kolega ze studiów Dr Buddem ale wkrótce odszedl oskarżony o niedopełnianie swoich obowiązków i wyprowadził się ze swoją nowo poślubioną żoną Louise Hawkins do Southsea niedaleko Portsmouth w Hampshire gdzie został specjalistą od oczu. To tam pomiędzy 1885 i 1888 brał udział w wielu seansach z obracaniem stołu w domu gen. Draysona, nauczyciela w Greenwich Naval College który był jednym z jego pacjentów. Te sesje były eksperymentalne i Doyle zarówno procedury jak i rytuał i nazywał je farsą. Kwestionował również intelekt uczestników ale go to wciągnęło. W 1887, roku gdy został masonem dołączył do Stowarzyszenia Badań Fizycznych, to była jego pierwsza deklaracja tego w co wierzy w okultyzmie.

To w tym stanie umysłu, zaciekawiony i pogrążony w spirytyzmie 26th Stycznia 1887 Arthur Conan Doyle został wtajemniczony do Wolnej Masonerii Loży Phoenix Nr. 257 w Southsea, Hampshire. Miał 27 lat.”
-Yasha Beresiner, Arthur Conan Doyle Spiritualist and Freemason, MQ, July 2007

Symbole w filmie

Ta analiza nie skupi się na historii tylko na symbolach w filmie. Uwaga na spoilery.

Sherlock Holmes jest pełen symboli dzisiejszych tajnych stowarzyszeń. W filmie są subtelne i rzadko tłumaczone więc przeciętny widz ich nie rozpozna. Jednakże "wyedukowany" widz to co innego. Chociaż niektóre z nich nie są historycznie dokładne i wystylizowano je na fikcyjnie wyglądające są one na fali dzisiejszego zalewu okultyzmu w mediach. Przyjrzyjmy się więc niektórym z nich.

Rytuały Czarnej Magii:

Image

Na początku Sherlock przerywa rytuał Czarnej Magii. Zakapturzony Lord Blackwood recytuje inkantacje przed kobietą leżącą na ołtarzu ofiarnym, okultyzm filmu jest widoczny od samego początku.

Porządek z Chaosu:

Image

W pozornie trywialnej scenie nieco “odmieniony morfiną” Sherlock gra na skrzypcach muchom w tubie. Tłumaczy swe odkrycie Watsonowi: gdy gra muchom atonalne grupy, zaczynają synchronizować się i latać w kołach. Tak używając teorii muzycznej stworzył porządek z chaosu.

“Ordo ab Chao” To chyba najsłynniejsza masońska maksyma. Encyklopedia Mackeya dokumentuje jej używanie od 1935 jako oficjalnego motta Starożytnego Rzemiosła Masonerii. “Ordo ab Chao” obecnie oficjalne motto najwyższego i honorowego Stopnia Szkockiego Rytu.

Image
Insygnia 33 Stopnia z “Ordo Ab Chao” na górze.

Niektórzy badacze twierdzą, że elity używają tej metody dla własnych celów. Znamy tą metodę jako Problem – Reakcja – Rozwiązanie. "Element oporu" miałby według nich być stworzony przez NWO prowadzony przez okultystyczne elity po okresie ogólnego chaosu który stworzyły. Czy w tym kontekście insekty Sherlocka latające w kołach mogą przedstawiać masy zahipnotyzowane przez atonalne nuty NWO?

Cela Blackwooda.

Gdy Sherlock odwiedza Lorda Blackwooda w celi zauważa dziwne ryty na ścianach. Jeden z nich się wyróżnia:

Image

Ten symbol ukrzyżowanej róży jest uważany za pierwszy symbol Zakonu Różokrzyżowców, hermetycznego bractwa istniejącego od czasów Średniowiecza.

Image
“Oryginalnym symbolem Bractwa Różokrzyżowców była hieroglificzna róża na krzyżu. Krzyż często był wzniesiony na trzech stopniach podestu.” – Manly P. Hall

Czy Lord Blackwood był Różokrzyżowcem?

Niektórzy badacze twierdzą, że Różokrzyżowcy "przejęli" Wolną Masonerię na początku XVIII wieku. Grał on ważną lecz sekretna rolę w kształtowaniu dzisiejszego świata.

Laboratorium.

Gdy Sherlock i Watson przeglądają laboratorium “Karłów” w poszukiwaniu wskazówek na ścianach są wyryte interesujące symbole.

Image
Wszystkowidzące Oko w trójkącie

Detektywi odkrywają, że laboratorium zdaje się mieszać zaawansowana naukę z okultyzmem.
Kolejny interesujący symbol ze ściany.

Image
Kabalistyczne Drzewo Życia (Sephiroth)

Księga Zaklęć Blackwooda.

Po wezwaniu przez "Zakon" Sherlockowi powiedziano, że kluczem do powstrzymania Blackwooda jest jego Magiczna Księga. Księga Zaklęć zawiera symbole które możecie znać.

Image

Stworzenie w środku jest podobne do Baphometa.

Image
Wizerunek Baphometa Eliphasa Leviego.

Na następnej stronie Księgi Zaklęć Lorda Blackwooda:

Image
Obraz jest mocno zainspirowany przez francuskiego okultystę Stanislasa de Guaita, można go znaleźć w książce z 1897 La Clef de la Magie Noire (Klucz do Czarnej Magii):

Image
De Gaita założył w 1888 Kabalistyczny Zakon Różokrzyżowców co jest spójne z wcześniejszymi odniesieniami do nich w filmie.

Zakon.

W filmie Zakon jest bractwem które można z łatwością porównać do rzeczywistej Wolnej Masonerii. W filmie powiedziano, że ich "sekretny system sterował światem w kierunku większego dobra od stuleci ale można go również użyć do bardziej nikczemnych celów… Mrocznych Sztuk lub magii praktycznej". Zakon ma wielu członków w rządzie i policji.

Blackwood, praktyk Czarnej Magii przejmuje Zakon siłą twierdząc, że ma "wspaniały cel": by stworzyć nową przyszłość, przyszłość rządzoną przez Bractwo. Później w filmie Blackwood mówi “Nowy porządek… rozpoczyna się teraz”, co jest odniesieniem do NWO które wprowadzają Illuminati obecnie.

Image

Blackwood zajmuje miejsce na Tron Zakonu. Piramida w tle ma rozświetlony kamień szczytowy który jest uważany za ostateczny “symbol Illuminatich”. Zobaczcie na Wielką Pieczęć USA:

Image

Przejęcie Zakonu przez Blackwooda odnosi się prawdopodobne do przejęcia Wolnej Masonerii przez Niemiecki Iluminizm i Różokrzyżowców w 18 stuleciu co drastycznie zmieniło niektóre z jej doktryn i doprowadziło do jej światowego rozwoju.

Uwaga spoiler: Wszystkie te magiczne, okultystyczne rzeczy okazują się być sztuczką którą Sherlock tłumaczy logika i nauką. Tak więc po tym jak widza wystawia się na te symbole i Bractwo mówi się mu, że wszystkie te rzeczy są fikcją i to raczej niedorzeczną. Jest to dosyć zaskakujące biorąc pod uwagę, że reżyser filmu Guy Richie był żonaty z adeptką Kabały Madonną. Co więcej okultyzm w filmie jest raczej mroczny, zagrażający i graniczy z satanicznym co może zachęcić widzów by wiązali wszystko co okultystyczne ze złem chociaż wcale tak nie jest. Idzie to ręka w rękę z dezinformacją prowadzoną przez Hollywood opisaną w tym artykule.

W raczej złowieszczej finałowej scenie Sherlock opisuje maszynę która może istnieć w 2010 : “Wyobraź sobie urządzenie zdolne do kontrolowania kogokolwiek po prostu przez mówienie komend przy użyciu fal radiowych…, taka jest przyszłość."

komuś HAARP ? :)

Tłumaczył: Redimix davidicke.pl

Image
na podstawie: http://vigilantcitizen.com/?p=3230