Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 24 cze 2017, 23:39

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Hej ludzie, pomagacie przeżyć w tych mrozach i śniegach zwierzętom wolno żyjącym ? ? ?

Dokarmiacie ptaszki , bezdomne kotki i wiewiórki ? ? ? Małym ptaszkom najlepiej sypać tłuste ziarna słonecznika łuskanego i wiórki kokosowe a większym, różne grube kasze, rozdrobnione orzechy i kukurydze, połówki grochu, a tym owocożernym, różne suszone owoce. Wiewióreczkom różne orzechy. Wodę do picia też jest dobrze wystawiać i wymieniać po zamarznięciu.

Można zrobić samemu, tanim sumptem z recyklingu, karmniki dla ptaków z butelek plastikowych lub z kartonów po soku lub mleku i wywiesić za okno lub za balkon albo powiesić na drzewie. A domki / budki dla kotków wolno żyjących, zrobić choćby z drewnianych skrzynek po owocach i warzywach oklejonych styropianem i grubą folią, z jakimś kocykiem, starym swetrem w środku ( takie skrzynki drewniane, po owocach i warzywach, są często zostawiane do wzięcia, za sklepami i przy targowiskach )

Obrazek

Przykłady różnych karmników dla ptaszków:

https://www.google.pl/search?num=10&hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1280&bih=623&q=karmniki+dla+ptak%C3%B3w&oq=karmniki+dla+ptak%C3%B3w&gs_l=img.12..0l10.1616.6307.0.8080.19.13.0.6.6.0.292.1835.3j8j2.13.0...0.0...1ac.1.W0f6aMaDeUU

Jak zrobić najprostsze karmniki ?

Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Ostre krawędzie kartonu lub plastiku powinny być zagięte i oklejone jakąś taśmą lub folią, albo
można wbić w butelkę jakiś patyk żeby ptaszki miały czego się złapać i
mogły sobie usiąść na chwilę przy jedzeniu. Takie karmniki zrobione z butelek i powieszone w odp. miejscu (np. za balustradą) są nawet lepsze od normalnych karmników, bo większe ptaki na nie,
nie usiądą i nie wyjedzą tym mniejszym ptaszkom.

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kotkom dobrze jest sypać suchą kocią karmę, żeby nie zamarzła i do tego
koniecznie wlewać przy tym wodę, żeby miały czym popić tą suchą karmę.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 19 sty 2013, 16:06 
VIP Member
Awatar

Na dzielnicy ptactwo jest dokarmiane, kotki mają opiekunów i właściwie nie widuję teraz obcych kotów choć oczywiście zdarzają się, albo się zabunkrowały albo znalazły opiekunów, jesienią jak na tacce zostawiłem zawartość puszki z karmą, po nocy śladu nie było, aż wylizane więc jakieś kocie nocne marki myszkują czasem za jedzeniem. Teraz to najlepiej sucha karma / chrupki bo puszkowe zamarznie. U mnie mało kotów luzem a jak komuś zaginie to na całej dzielnicy trwają poszukiwania również w postaci ogłoszeń. Zawsze wtedy w myślach proszę żeby kociak wrócił / znalazł się (o ile chce) swoim opiekunom ale skoro go szukają to jest widocznie chciany.

Kilka lat temu podjechał obcy jeep, zatrzymał się i wypuszczono kota z okna i odjechał, młody kociak był i pewnie się zaaklimatyzował lepiej niż tam gdzie był niechciany. Byłem wtedy wk... na tych pseudo opiekunów a jednocześnie w duchu dziękowałem, że go zostawili w taki sposób wśród ludzi a nie gdzieś na obrzeżach miasta przy drodze czy w lesie na niemal pewną zgubę. Kociak był zdezorientowany początkowo, chodził to tu to tam na dzielnicy, dla niego zupełnie obce / nowe miejsce to było.

Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Dla sikor i wielu gatunków ptaków warto zawiesić w odpowiednim miejscu (tak by coś postronnego nie zżarło :język: ) kawałek słoniny na sznurku, w krótkim czasie pozostanie sam sznurek Mruga
I jeśli macie drzewa owocowe, nie zbierajcie wszystkich owoców do zera.
Pozostawiłem w tym roku wiele jabłek na dwóch drzewkach i pomimo, że same owoce przemarzły kilkukrotnie (tzn wahania temperatury zdarzały się kilkukrotnie powyżej i poniżej zero stopni) i nieciekawie wyglądają (ja bym tego nie zjadł) to nadal są pokarmem dla kosów, wróbli i nawet gołębi.
Także już nie mówiąc o kwestiach etycznych i estetycznych to nawet z kwestii praktycznej nie zbierajcie wszystkich owoców z drzew, bo to będzie bonus dla Waszego ogrodu ze względu na to że ptaki zazwyczaj zadomowiają się w pobliskim terenie i wyżrą szkodniki w czasie wiosny i później, co też zaowocuje większymi plonami :tak:

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Za bardzo się przejmujecie dziczyzną, a co do porzuconych zwierząt to już inna sprawa.

Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Teraz jest taki czas,że też proszę o wsparcie dla zwierząt,choć obserwując otoczenie mają taki wybór,że już niczego im nie brakuje,ludzie już się prześcigają w swojej dobroci,bo nie wiedzą gdzie skanalizować tą swoja dobroć... :hura:

Master of the Ninth Arch * 13th Degree
Master of the Ninth Arch * 13th Degree
Awatar użytkownika

W moim rejonie (zasięgu oczu) nie dostrzegłem zbłąkanych zwierzątek, ale jestem w stanie pomóc nawet w -20 i w nocy jak trzeba.
Nie zapomnijcie powiadomić schroniska w Waszym mieście, które powinno posiadać takie jednostki do łapania takich zwierząt, są też prywatne instytucje, ale chyba nie w tym kraju choć mogę się mylić - właśnie do tego zadania.

Także... pomagajmy pomagajmy.

Na wiosnę też należy być uważnym oraz równie gotowym do pomocy co w zimę, wbrew pozorom, wtedy wylęgnie się trochę zwierzątek.

Telewizja niby została stworzona dla idiotów, lub do celów manipulacyjnych, ale nie wszystko w tej zakichanej telewizji jest do bani.
Przykład z brzegu :
Oglądam Animal Planet (często jak mam włączony TV) - leci tam taki program o pomocy zwierzakom. Strażnicy SPCA w USA - ratują zwierzęta nie raz z niesamowicie skrajnych sytuacji.
Są też osoby które prowadzą takie działalności (są w internecie, ogłaszają się).

Kiedy oglądam te wszystkie przypadki mam ochotę strzelać do ludzi odpowiedzialnych za te krzywdy.
Serce się kraje, ale i raduje - kiedy się udaje uratować te życia.
Tam wszystko fajnie profesjonalnie wygląda.
W tym kraju to ludzie muszą "jakoś przetrwać" kto tam ma serce biec i od razu pomagać jak trzeba.
Dlatego takich osób jak my jest mało i szacunek wszystkim którzy przyczynili się do ułatwienia przetrwania zwierzaków.

alcyone - dzięki za temat, jesteś wielka.

Knight of the East or Sword * 15th Degree

alcyone pisze:
Dokarmiacie ptaszki , bezdomne kotki i wiewiórki ? ? ? Małym ptaszkom najlepiej sypać tłuste ziarna słonecznika łuskanego i wiórki kokosowe a większym, różne grube kasze, rozdrobnione orzechy i kukurydze, połówki grochu, a tym owocożernym, różne suszone owoce. Wiewióreczkom różne orzechy. Wodę do picia też jest dobrze wystawiać i wymieniać po zamarznięciu.

W niektórych regionach Polski padał deszcz przy minusowej temperaturze. Wszystkie drzewa i krzewy są oblepione lodem, co zdecydowanie odcięło mniejsze ptaki od źródeł pożywienia.
Nie polecam cały czas dokarmiania ptaków, ale takie momenty jak ten są decydujące ile ich przeżyje do wiosny. Zróbcie więc jeszcze dzisiaj coś dla nich w tych regionach.

.

Lantianuś nie wygłupiaj się :) :uścisk:
Obrazek

No i znowu zrobiła się Zima…. U mnie teraz jest -7 % , pada śnieg i jest lodowaty wiatr a nawet zamieć śnieżna (w kujawsko – pom.) a jak tam u was ?

Porobiliście karmniki dla ptaszków i dokarmiacie regularnie ? ? ? a bezdomne kotki ? ? ? To pochwalcie sie! Moze jakies swoje fotki wstawcie.
Jeszcze trzeba dokarmiać, dopóki nie zrobi się ciepło, do wiosny i nie beda, cieple noce na plusie !

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dokarmianie ptaktów. Czy dokarmiać ptaki zimą ?
Cytuj:
[...]„Ptaki często dokarmiane są niestety, głównie chlebem, który na dłuższą metę, jest dla nich bardzo szkodliwy, bo powoduje schorzenia układu pokarmowego, prowadzącego do silnego osłabienia, a nawet śmierci."

[...]"Czy możemy zrobić coś dodatkowo poza tradycyjnym dokarmianiem ?
Warto zadbać o to, by w naszym sąsiedztwie znajdowały się drzewa lub krzewy intensywnie owocujące, np.
jarzębina, głóg, dzika róża, rokitnik czy rajska jabłoń. Ich owoce zwabiają zimą stada drozdów (głównie kosów i kwiczołów), a także sympatycznych gości z Dalekiej Północy: jemiołuszki i gile."
Cały art. tu http://srodowisko.ekologia.pl/wywiady/Dokarmianie-ptaktow-Czy-dokarmiac-ptaki-zima,17614.html

Obrazek
Poradnik: Dokarmiaj, ale z głową - Karmnik z KOKOSA ?
http://www.bocian.org.pl/artykuly/poradnik-dokarmiaj-ale-z-glowa-3-karmnik-z-kokosa!

Inny sposób na karmnik z kokosa:
Obrazek
ObrazekObrazek

Obrazek

Na tych fotkach, karmnik z 5L butelki został oklejony liśćmi, dzięki czemu, wkomponuje się w otoczenie. Ponowne wykorzystanie surowców recyklingowych do budowy karmników lub budek lęgowych, to dobry pomysł. Plastikowe butelki i inne rzeczy, wyrzucane na śmietnik i rozkładające się tam setki lat, mogą być przy odrobinie naszej pomysłowości, ponownie w praktyczny sposób wykorzystane i pomóc przetrwać ptaszkom.
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

Jak zrobić karmnik z pudełek po soku / mleku [ spryciarze.pl ]
kartony po mleku roślinnym oczywiście! (*v*)
phpBB [video]

Na koniec, fajnie oklejony patyczkami i mchem !
W taki podobny sposób, można by też zrobić, budki lęgowe dla ptaszków, w sam raz na wiosne,
tylko z mnieszym okrągłym otworem umieszczonym u góry kartonu i pogrubionym np. drewnem, styropianem (wielkość otworu zależna od rodzaju ptaszków, które miałyby się wprowadzić do niego)
i wyścielić go w środku, cienkimi gałązkami, mchem, wiórami drewnianymi, piórami, wełną np. itp.

j.w. Z takich doniczek, też można by zrobić, budki lęgowe, byłyby nawet trwalsze od drewnianych, ale trzeba by było wyżej umieścić otwór i go pogrubić, np. kawałkiem styropianu, drewna, z wyciętym otworem, żeby żaden drapieżnik nie sięgnął do jaj i piskląt, tak jak na filmiku poniżej...
Obrazek
Jak zrobić karmnik doniczkowy dla ptaków
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-karmnik-doniczkowy-dla-ptakow

Jak zbudować skrzynkę lęgową dla ptaków
phpBB [video]

Jak zrobić karmnik dla ptaków [1/3] - Adam Słodowy
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow-1-3

Jesli chodzi o karme dla ptakow, to nie powinno sie im dawac zadego smalcu i wieszac zadej słoniny, bo w naturze, ptaszki nie poluja, na swinki ! Nie dawac tez zadnego chleba, tylko ziarna. Wiekszosc ptaszkow, najbardziej lubi, tłuste pestki słonecznika łuskanego !
Wprost uwielbiaja słonecznik ! :kwiatek: :tak:

C.D.N. ...

-- 13 mar 2013 15:58 --

Nikt z was nie zrobił karmnika i nie dokarmia ptaszków ? :? bardzo smutne... Smutny
Nikt nie lubi obserwować ptaszków i słuchać ich ćwierkania i śpiewu ? :cooo?: niemożliwe... :załamka:

Fotki zrobione przeze mnie z okna balkonowego (koniec lutego),
w niedzielę, też jeszcze tyle samo napadało
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Ptaszki które przylatują do moich karmników :tak: fotki zrobione przeze mnie

Sójka
Obrazek

Grubodziób
Obrazek

Grubodziób
Obrazek

j. w.
Obrazek

j. w.
Obrazek

Dzwoniec
Obrazek

dzwoniec
Obrazek

Dzwoniec
Obrazek

Kowalik
Obrazek

Kowalik
Obrazek

Sikorka
Obrazek

j. w.
Obrazek

j. w.
Obrazek

Obrazek

Utuczona sikorka na moich ziarenkach ( *v*)
wygląda jak by miała wyprane i wysuszone piórka suszarką :P
Obrazek

Przylatują też malutkie modraszki i czasami nawet dzięcioł biało-czarno-czerwony

Później może wrzucę jeszcze, jakieś inne zdjęcia...

A teraz kolej na was i na wasze fotki karmników i ptaszków :tiaa:

Awatar użytkownika

Ładne Alcyś zdjęcia, sympatyczne ptaszki, a i zima też zimowa, takiej to w lutym nie miałem. :)

(Edgar Allan Poe)

Gdy nie masz nic do ofiarowania, ofiaruj uśmiech.

http://chomikuj.pl/nhsh2012

Jak tam u was zachowują się zwierzęta tej wiosny. U mnie mimo śniegu niektórym udało się już zbudować gniazda gotowe do lęgu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

to ,co się dzieje za oknami to dla wszelkiego rodzaju zwierzaków jakiś koszmar , nikt tak naprawdę nie zliczy ile ptactwa padnie w ten czas - nie mówiąć o innych naszych "mniejszych braciach".
Nie nadążam z uzupełnianiem karmnika na podwórku ... sikorki młócą słoninę [3szt wywieszone w różnych miejscach] i bez przerwy nadlatują nowe... szpaki,kosy ... ,ale to właściwie od dzieciństwa tak mam ...ale równocześnie znając przy tym ludzi,którzy to zlewają na maxa i brak jakichkolwiek oznak pomocy dla zwierząt...
Ostatnio spotkałem gostka,który powiedział takie zdanie o dokarmianiu ptaków:
"niech się same wyżywią..odgrzebią sobie...itd" ...krótki tekst w odpowiedzi ode mnie:
"jak ci się świeczka zgaśnie to moze sępy się tą twoją padliną nażrą do syta"...no sorry ,nie wytrzymałem..

dar66 pisze:
"jak ci się świeczka zgaśnie to moze sępy się tą twoją padliną nażrą do syta"

Ciekaw jestem reakcji tego gościa? Szczerze mówiąc inspirujące są te Twoje słowa.

Oddanie naturze, ciała zrodzonego z natury, piękna sprawa. Moim zdaniem dużo lepsza niż balsamowanie, kremowanie, chowanie głęboko w ziemi.

Jest to pewnego rodzaju wyjście poza schemat.

Sam często dokarmiałem chociażby ptaki, ale nigdy nie robiłem tego w przesadny sposób, nadmierna ingerencja w naturę zaburza harmonię.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

nie chcę się tłumaczyć z jakim to facecikiem miałem do czynienia ,nadmienię tylko że stosunek jego do wszelkiej maści żywych stworzeń -w tym swojego własnego psiaka,który merdając ogonem wita swojego pana i słyszy ciągle "spie.dalaj do budy ...itd [cenzura]" jest w stylu po prostu dla mnie oburzającym i podnosi mi się ciśnienie od razu ..fakt-mogłem ten "drobiazg" ująć wcześniej
Nie ma sensu pisać o ludziach ,którzy mają klosz na głowie w jakiejkolwiek dziedzinie życia i nie widzą dalej jak czubek własnego nosa.A reakcja? ..no cóż - przyzwyczaił się ,bo na tego typu chamstwo reaguję tak samo.
Czasem trzeba utrwalać pewne sprawy dostrajając się do poziomu danego gościa.Skutek bywał i właściwy -coś zauważał..ale potem już powrót do siebie ...
Nie jest łatwo komukolwiek uświadomić to,że jeden maleńki gest jest w stanie uratować takiemu maleństwu życie.

Pozdrawiam :uśmiech:

ZOBACZ, gdzie już doleciały! Jak donoszą agencje, nasze bociany właśnie oglądają z góry Ziemię Świętą. ZDJĘCIA

Obrazek

Jak donoszą agencje, nasze bociany właśnie oglądają z góry Ziemię Świętą.

Towarzystwo Ochrony Przyrody w Izraelu spodziewa się, że w sumie w ramach migracji zjawi się pół miliona ptaków, w tym 300 tysięcy bocianów.

Zmierzają one z Europy i północno-zachodniej Azji do Afryki południowej. Po drodze mijają Bliski wschód.

Trzymajcie się dzielnie, nie dajcie się lwom, i wracajcie na wiosnę. Czekamy!

[Zdjęcia: EPA]

Obrazek

Obrazek

http://wpolityce.pl/galerie/62063-zobacz-gdzie-juz-dolecialy-jak-donosza-agencje-nasze-bociany-wlasnie-ogladaja-z-gory-ziemie-swieta-zdjecia?page=3#galeria

Chciałam przypomnieć wszystkim, o dokarmianiu zwierząt wolno żyjących,
ptaszków, wiewióreczek, bezdomnych kotków,

zwłaszcza teraz w ten duży mróz i śnieg! (- 13%)

Jak zrobić w prosty sposób, karmniki dla ptaszków, wklejałam w pierwszym poście, w tym temacie.

Więc biegusiem teraz, galopem i w podskokach do sklepu, po paczkę ziarenek słonecznika łuskanego dla ptaszków! :tak: :)
bo po g.16, po zachodzie słońca przestają już przylatywać i odlatują do swoich kryjówek.

Ps. Niebawem wkleję swoje fotki ptaszków.

A dla bezdomnych kotków, można zrobić takie ciepłe budki/domki ze styropianu.

Obrazek

Obrazek

http://www.onegreenplanet.org/news/dad-finds-a-furry-holiday-surprise-in-roadside-styrofoam-box-photos/

:kwiatek:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ciekawy jestem ilu z Was pamięta o...wodzie
Ptaki..owady...
Są niemożliwe upały i jest susza,wystarczy plastykowy pojemnik i do cienia.
Ważne,żeby to stworzonka miały.

5pojemników mam w ogródku i ciągle ptactwo przylatuje.
Szpaki,kosy,gołębie,wróble.....a potem nie trzeba aż tak się wysilać i pamiętać o robactwie czy ślimakach wśród roślin.Spadnie trochę deszczu,ptaki odżyją, ale pamiętają - przylatują i plewią ,prawie grupowo te stworki/szkodniki.

Ważne są chęci i pamięć

:kotek:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Tak zwana "tradycja" i "atrakcje" dla zwierząt.Nadchodzą.
Obrazek
Nie,nie byłem za młodu odszczepieńcem nie mającym w rękach fajerwerków.
Z czasem przyszło dostrzeżenie,zrozumienie.
Z czasem to różnie bywa.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

zaczynają się strzelanki na niebie-sztuczne ognie,petardy...
Czy Was ludki coś popie.doliło?

To jakiś debilny absurd,by takim durnym odruchem nie uwzględniać strachu i przerażenia istot,których nie rozumiecie....bo nie odczuwacie,bo jesteście większą kupą mięsa-dotnij się i porównaj wagę

łaał,jesteś bogiem,
czyli idiotą zarazem,
wczuj się,bo chyba jesteś najprawdziwszym idiotą
strzelaj sobie,w plecy

Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Cytuj:
by takim durnym odruchem nie uwzględniać strachu i przerażenia istot,których nie rozumiecie

Tacy idioci to nawet swojego własnego gatunku nie rozumieją, a co dopiero inne.

Dokarmiam ptaszki i pieski. Mam też zwierzątko w domu któremu nigdy nic nie zabraknie ,szczególnie miłości.

Słuchajcie, mam takie 2 styropianowe "domki" po czymś tam, czy to można dać na osiedlu pod drzewem i koty to same znajdą, czy to musiałbym wiedzieć gdzie koty przebywają, żeby to wystawić? I tam jakieś jedzenie dać żeby one to wywąchały? jak to zrobić najmądrzej?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]