Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 19 sty 2022, 17:42

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Anioły, demony, duchy, spiski rządowe i cała gama niewidzialnych agentów, którzy rzekomo kontrolują nasze życie. Dlaczego wierzymy, że tak jest?
Okazuje się, że może to wynikać ze skłonności do odnajdywania sensownych wzorów w natłoku informacji. Nasz umysł jest nieustannie bombardowany informacjami płynącymi z narządów zmysłów i stara się przypisać im znaczenie, co prowadzi niekiedy do wielu zaskakujących "odkryć". Jednym z wielu przykładów może być słynna ?twarz na Marsie? przez wielu długo uważana za niechybny ślad pozostawiony przez obcą cywilizację. Nawet po dokładnej naukowej analizie szczegółowych zdjęć i opisaniu procesów geologicznych, które przyczyniły się do powstania tej naturalnej rzeźby wciąż istnieje grupa osób przekonanych o istnieniu inteligentnych autorów ?twarzy?.
Biologia ewolucyjna dostarcza dowodów, świadczących o przewadze osobników posiadających umiejętność doszukiwania się wzorów w otaczającej rzeczywistości. W świecie drapieżnika i ofiary taka zdolność niejednokrotnie ratuje życie. Wyobraźmy sobie przykład antylopy, która dostrzegając poruszenie w trawach sawanny rzuca się do ucieczki. Czy popełnia błąd reagując instynktownie? Istnieje przecież duża szansa, że ruch trawy został wywołany podmuchem wiatru. W rzeczywistości koszt popełnienia błędu jest niewielki ? antylopa najwyżej trochę zmęczy się biegiem. Jeśli jednak w zaroślach czaił się lew, szybkie podjęcie decyzji opartej na niewielkiej ilości danych może ocalić jej życie. Selekcja naturalna sprawi, że ten kto przeżyje przekaże swoją umiejętność następnemu pokoleniu.
Takich przykładów może być znacznie więcej. Czy nigdy nie zdarzyło nam się wstawać w środku nocy z drżącym sercem tylko dlatego, że dobiegł nas szmer z drugiego pokoju? W dziewięćdziesięciu dziewięciu przypadkach na sto jest to kot, szumiące drzewo za niedomkniętym oknem czy wracający nad ranem sąsiad. W toku ewolucji zostaliśmy jednak wyposażeni w mechanizm, który ostrzega nas przed nieznanym zagrożeniem i działając przez cały czas, niekiedy dostarcza nam produktów ubocznych swojej pracy, które wydają się bardzo rzeczywiste, ale mogą się okazać jedynie źle wyciągniętymi wnioskami.
W swojej książce SuperSense, Bruce Hood ? psycholog z Uniwersytetu w Bristolu podaje wiele zaskakujących przykładów takich produktów ubocznych. Na przykład dzieci wierzą, że słońce myśli i chodzi za nimi i dlatego często na swoich rysunkach domalowują mu uśmiech. Jedna trzecia pacjentów po transplantacji uważa, że osobowość dawcy zostaje przeszczepiona wraz z organem.
Neuropsychologia poznawcza dostarcza dowodów, że ludzkie umysły doszukują się wzorów, które świadczyłyby za istnieniem ?grup trzymających władzę?. Z dostępnych informacji tworzą teorie spiskowe o osobach, które starają się umyślnie je oszukać lub wprowadzić w błąd. Wierzą w istnienie obcych sił, które czuwają nad nami lub wręcz przeciwnie - wykorzystują. Tajemnica sukcesu filmu ?Matrix? braci Wachowskich leży właśnie w tej skłonności. Rozum podpowiada nam, że faktycznie tak mogłoby się zdarzyć, może nawet tak jest. Teoria o ludzkości jako cywilizacji założonej przez obcych jako eksperyment ma również rzesze oddanych zwolenników. Protokoły Mędrców Syjonu ? sfabrykowane dokumenty świadczące o istnieniu rzekomej tajnej organizacji żydowskiej z tego samego powodu trafiały na podatny grunt.
Sam mechanizm wyszukiwania wzorów jest bardzo przydatny ? dzięki nim ludzie nauczyli się przewidywać pogodę, rozwinęło się rolnictwo, a zrozumienie zasad rządzących migracją stad usprawniło polowanie. Trzeba jednak uświadomić sobie, że za powstaniem większości teorii spiskowych stoi ten sam mechanizm więc powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka. Chyba, że ktoś chce żebyśmy tak myśleli.

Ode mnie - niezbyt konkretne tłumaczenie wobec wszystkich dowodów, które można przytoczyć, nieprawdaż?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 26 sie 2009, 17:30 
VIP Member
Awatar

Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree
Awatar użytkownika

Czyli kolejny typowy tekst mający na celu ugruntować w ludziach "racjonalne" postrzeganie świata i wiarę w czysto naukowo-materialną rzeczywistośc. Poparcie kilku bzdurnych tez pseudonaukowymi wypowiedziami i badaniami naukowców ma sprawić wrażenie że wszystko co może podpowiadać nam intuicja to złudzenia, a świat jest już dokładnie zbadany, zmierzony i opisany i nie ma w nim niczego niezwykłego, czego "potęga nauki" by już nie wiedziała. Klasyczna manipulacyjna papka, z której wyrastają kolejni "inteligentni i poważni" ludzie.

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

jak trafiam na takie cudeńka to od razu, wylot i coś innego - cóż kiedyś i ja tak myślałem, ale życie zgodne, po stalowych szynach jest szalenie nudne. I nawet jeśli to nieprawda to nie ma czego żałować. Oni nam nic nie udowodnią, a my Im niewiele ;)

Tekst w stylu "mam gdzieś wszystkie dowody całej masy badaczy ze środowiska naukowego, mam gdzieś te informacje. Mam gdzieś niezależne badania instytutów, historyków, archeologię, fizykę. Ignoruj wszystko - to tylko twoja wyobraźnia... jesteś "pieprzonym" kosmicznym przypadkiem. :D :D :D." Szkoda czasu na artykuły debili z WP.

Cytuj:
Wyobraźmy sobie przykład antylopy, która dostrzegając poruszenie w trawach sawanny rzuca się do ucieczki. Czy popełnia błąd reagując instynktownie? Istnieje przecież duża szansa, że ruch trawy został wywołany podmuchem wiatru.

Może(do autora z WP) dowiedz się czegoś o antylopach...bo raczej jedyne co istnieje to duża szansa na to że jesteś kompletnym ignorantem...nie tylko na temat antylop. :lol:

Cytuj:
Jeśli jednak w zaroślach czaił się lew, szybkie podjęcie decyzji opartej na niewielkiej ilości danych może ocalić jej życie. Selekcja naturalna sprawi, że ten kto przeżyje przekaże swoją umiejętność następnemu pokoleniu.

I MY WIDZIMY TEGO LWA !

Cytuj:
Neuropsychologia poznawcza dostarcza dowodów, że ludzkie umysły doszukują się wzorów, które świadczyłyby za istnieniem ?grup trzymających władzę?.

Pierwsze słyszę...proponuję bilet do Bohemian Grove na małą "ofiarkę" . Pozdrówcie Molocha !

Cytuj:
Trzeba jednak uświadomić sobie, że za powstaniem większości teorii spiskowych stoi ten sam mechanizm więc powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka. Chyba, że ktoś chce żebyśmy tak myśleli.

Np. taki mechanizm jak WP...? :lol:

Do wszystkich pismaków z WP czy ONETU.
Za późno...dopiero się rozkręcamy 8-) I zasypiemy was tymi informacjami. Nie wygracie z Nami bo jedyne czym dysponujecie to argumentacja na poziome 6-latka. Jesteście bez wyobraźni. Artykuł żałośnie słaby. :lol:

Zauważyliście, że tym podobne teksty ukazują się w gazetach i portalach internetowych w zasadzie od niedawna. Który to już artykuł w ostatnim czasie poruszający temat spisków i działań ukrytego Rządu itp, publikowany na WP i innych portalach a także w gazetach? A co to kilka lat temu nie było ludzi przekonanych o tej wielkiej manipulacji? Ile tym podobnych artykułów ukazało się na WP kilka lat temu?

Rośniemy w siłę przyjaciele, coraz więcej ludzi się budzi :D

Awatar użytkownika

Songohan, masz rację, również to zauważyłem.

Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Sprawa tyczy się również tematu ufo, który ja monitoruję spokojnie od 10 lat w necie. Tematyka ta staje się elementem popkultury, a zgadnijcie kto porusza sznurkami i na tym polu? "Cicho, ona walczy o samochód w programie..." podobało mi się u Davida. Należ być czujnym, czy dezinformatorzy nie podsyłają ślepych uliczek (vide Michael Moore).

To my dajemy im władzę. Ich pożywieniem są nasze negatywne myśli, emocje, żądze, lęki. Demaskujcie ich, ale nie walczcie z nimi. Przebaczcie im, a potem przesyłajcie światło i miłość. Miłości nikt się nie oprze, bo nikt nie wynalazł broni przeciwko bezwarunkowej miłości.
Wszyscy wyszliśmy z tej samej Iskry Monadycznej i wszyscy do niej wrócimy. „In lak’ech, ala ken” – „JA jestem w TOBIE, tak jak TY jesteś we MNIE”.

Hanna Kotwicka
http://www.maya.net.pl

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]