Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 23 wrz 2017, 3:16

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Terminal – Think - Client. HP-t610.
Witam;Co to jest Terminal?To raczej każdy chyba wie. Służy do komunikacji z serwerem, takie były pierwotne założenia,konstruktorów. Wraz z rozbudową ,wzrosły też możliwości tego urządzenia. Doszła obsługa grafiki,głosu, i terminal stał się małym Pc-etem. Dlatego chciałbym poruszyć temat terminala Think - Client. czyli ( cienki – klient ).
Jego zalety jak i być może wady. Krótki opis urządzenia. Wymiary 25 x 25 x 5 cm.
Waga około 1,5 kg. Dwa porty USB – 3,0. Cztery porty USB – 2,0. Procesor AMD – G – T56N. Pamięć RAM DDR3-2048MB. Pamięć SSD – 16GB.Jest to stary model.
Zainstalowałem minimalnego Debiana 8. Wszystko działa super. Jest mały i cichy, żadnych ruchomych części, które by hałasowały. Pobór prądu jest mały – zasilacz ma
65 wat. W czasie uśpienia pobiera połowę energii . Cena waha się od 100,- do 300,- zł. za używany po lizing-owy sprzęt. Nowy kosztuje już inaczej,cena szybuje do góry. Także nowsze egzemplarze,bogatsze w wyposażenie kosztują więcej.
Mowa jest o urządzeniach, używanych po Lizing-owych.
Przeznaczyłem go, do prowadzenia oficjalnych spraw,takich jak;Poczta, Bankowość, Forum , Allegro. itp. Przygotowałem też dodatkowo kieszeń z dyskiem SSD-80GB. Tak na wszelki wypadek. Całość jest podłączona do serwera FTP. - Rachunki, dokumenty ,są natychmiast przesyłane na serwer. Aby terminal utrzymać w czystości, nie stanowi to żadnego problemu. Mały dysk można łatwo i szybko nadpisać. Wygoda i bezpieczeństwo. Cenowo też jest na plusie. Zamiast jednego drogiego Pc-ta. DWA TANIE, do tego markowe sprzęty ,a to znaczy że są lepsze jakościowo. Drugi ( cienki ) będzie służył do ''zabawy'' ewentualnie będzie można na nim po eksperymentować. Bez skutków ubocznych, ( awaria wysypanie się systemu ).Zacząłem od jednego egzemplarza,bo sam nie bardzo wiedziałem jak to będzie się sprawowało w rzeczywistości. Ponieważ sprawuje się dobrze ,to zamierzam dokupić drugą sztukę. Ale o lepszych parametrach.
Drugiego zamierzam wyposażyć - ( doposażyć ) lepiej , procesor czterordzeniowy. RAM-8GB.a może i więcej. To zależy ile będzie można zamontować.
Oraz zlikwidować ( swap ), zastąpi go duży RAM. Pamięć SSD – 16GB.-dalej mała.
Nie będzie służyła do przechowywania danych. Tylko na potrzeby bieżące. To tak w skrócie o zaletach jak i możliwościach wykorzystania tego urządzenia.
WADY. Raczej a nawet na pewno ,nie nadaje się do grania, słaba karta graficzna, słuchania koncertów muzyki klasycznej. Do jakiś skomplikowanych obliczeń matematyczno – fizycznych – astronomicznych. Projekty inżynieryjno – budowlane.
No nie wiem ?Ale jak go podłączymy do porządnego urządzenia? To pewnie wszystko będzie działało znakomicie. Na koniec chciałbym podać adres sklepu internetowego gdzie to kupiłem,mają tam więcej sprzętu komputerowego o różnym przeznaczeniu. Jeśli nie można zareklamować ? To proszę o wykasowanie tego adresu. [to prawda, nie wolno - skasowany] Pozwolenie właściciela jest dane.
Pozdrawiam wszystkich. :pisze:

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 wrz 2017, 9:06 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

W zastosowaniach desktopowych, to nie widzę specjalnie sensu. Te mikrokomputery czy nawet tablety, są na tyle poteżne, że w sumie same spokojnie mogą pełnić większość zadań. Serwer musiał by obsługiwać coś naprawdę zaawansowanego, by miało to sens. Ale ok, zakładamy że chcesz to zrobić.

Masz tak naprawdę trzy głowne opcje.

1. W przypadku serwerów masz klasyczny SSH.Praca na zdalnym komputerze za pomocą terminalu.

2. W przypadku desktopów SSH -X

3. W przypadku desktopów użycie narzędzi jak VNC/Team Viewer itp.

Opcja z SSH jest szalenie popularna i wykorzystywana bardzo często. Opcja z SSH - X rzadko, w sumie nie znam nikogo kto by tego używał. Mało kto chyba to potrzebuje, może faktycznie jakieś środowiska zajmujące się badaniami naukowymi jak modelowaniem klimatu, cz innymi wymagającymi rzeczami.
Opcja VNC/Team Viewer Szczególnie wygodna kiedy chcesz dostać się na pulpit z Windowsa na Linuksa.

Czyli tak, SSH, odpalasz terminal z dostępem do innego komputera.

Opcja VNC/Team viewer. Odpalasz okienko z pulpitem serwera.

Opcja SSH-X odpalasz wybrany program z serwera, który jest wrzucany od razu na twojego klienta i działa tak jak by ten program był fizycznie zainstalowany na komputerze. Nie zobaczysz różnicy między programem który jest normalny zainstalowany na twoim kliencie a tym odpalanym z serwera. No może poza zachowaniem wynikającym z wolnego połączenia.

Czyli w uproszczeniu odpalasz na serwerze dla przykładu bardzo wymagającą grę, która przekracza możliwości twojego klienta. Jak sam mówileś, komputer jest za słaby by na nim grać, bo ma słabą kartę i w ogóle nie nadaje się do takich rzeczy.

Więc odpalasz grę i jest ona obłsugiwana przez serwer z dobrą kartą graficzną, ty dostajesz już gotowiec który jest "obrobiony" przez owy serwer bo tam jest uruchamiany.

Tu masz 3 minutowy przykład jak to działa, gość poakzuje, że tego programu xeyes, nie ma zainstalowanego u siebie na komputerze, to wszystko idzie przez sieć.

phpBB [video]

Tu masz przykład jak skonfigurować serwer SSH (powinien być zainstalowany) i jak zmienić jedną opcję by przepuszczać ruch związany z wyświetlaniem. Na filmie koleś odpala programy zdalnie na Macu, więc potrzebny był mu jeszcze Xquartz.
phpBB [video]

Z Windowsem też jest to możliwe, ale tu potrzeba więcej zabawy, Instalacja Cywgina itp, ale się da.
phpBB [video]

Jak widać nie jest to trudne. Jak komputery widzą się przez sieć, na serwerze zainstalowany i ustawiony jest SSH oraz wszystkie programy których zamierzamy używać razem z serwerem wyświetlania, to nie powinno sprawić to kłopotu.

Szukaj pod hasłami:
- X forwarding over SSH
- X11 over SSH
- remote x

Podobnie działa stremowanie gier na Tablet z Konsoli do gier, jak w Nvidii Shield, mimo, że rozwiązanie ma już ponad dwie dekady, teraz się po prostu komercjalizuje.

Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Ja kupiłem sobie takiego cienkiego klienta do instalacji na nim firewall opensense.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]