Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 25 mar 2017, 8:50

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Entered Apprentice * 1st Degree

Witam mam pytanie związane z nasłuchem kosmosu - jeżeli zbuduje wystarczająco mocny odbiornik radioteleskopowy to czy w internecie znajdę właściwe programy komputerowe do obsługi??

I drugie pytanie czy istnieje szansa, aby z własnego domu wysłać w kosmos sygnał dźwiękowy ? - co jest do tego potrzebne??

Te pytania mogą wydać się dziwne, albo i głupie, ale ponieważ nie znam na nie odpowiedzi dlatego też pytam :)

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 mar 2017, 14:05 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Powiedz tylko czego chcesz nasłuchiwać,nawet mając sprzęt?

Cytuj:
....czy istnieje szansa, aby z własnego domu wysłać w kosmos sygnał dźwiękowy ? - co jest do tego potrzebne??

telepatia,a nie żadne sygnały elmagnet,czy radiowe :)

Nie ,Twoje pytania nie są głupie,a wdziera się inne pytanie: w co się chcesz wkopać?
W przekaz z innej planety,gdzie usłyszysz "kochamy was,obserwujemy i dbamy..."

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Jeśli sygnał radiowy będzie dostatecznie silny i nie odbije się od Jonosfery, to jest możliwość wysłania informacji w kosmos. W rzeczywistości za pomocą amatorskiego sprzętu radiowego można nawet pogadać z obsługą ISS - międzynarodowej stacji kosmicznej. Więc jest to możliwe i wykonalne. Wiele sygnałów radiowych opuszcza ziemię, stare programy telewizyjne można odbierać już w pobliżu pobliskich gwiazd. Więc to nie problem.

Czy w internecie znajdziesz program do jego obsługi ? Tak - poszukaj pod hasłem HAM Radio. Jest masa programów do obsługi amatorskiego sprzętu radiowego, większość jest nawet Open Source. Są również aplikacje na Androida, więc mając tylko tablet czy telefon można mieć podstawowe narzędzia.

Możesz teoretycznie wysłać wszystko, dźwięk, obraz, video, nawet wysłać coś morsem.
Oczywiście pomijam detale jak potrzebna licencje czy pozwolenia na używanie anten o określonej mocy.

Ale generalnie odpowiedz brzmi, Tak. To wszystko jest to możliwe i do osiągnięcia amatorskimi metodami.

dar66 pisze:
Powiedz tylko czego chcesz nasłuchiwać,nawet mając sprzęt?

Cytuj:
....czy istnieje szansa, aby z własnego domu wysłać w kosmos sygnał dźwiękowy ? - co jest do tego potrzebne??

telepatia,a nie żadne sygnały elmagnet,czy radiowe :)

Nie ,Twoje pytania nie są głupie,a wdziera się inne pytanie: w co się chcesz wkopać?
W przekaz z innej planety,gdzie usłyszysz "kochamy was,obserwujemy i dbamy..."

Liczyłam na taką właśnie odpowiedź :) - to nie jest potrzeba bardziej ciekawość. I nie UFO mnie tu interesuje :) jakoś nie kręci mnie ta tematyka. Szkoda, że zawsze znajdzie się ktoś, kto sam nie umie odpowiedzieć na pewne pytania, ale lubi sobie humor poprawić i dowartościować własne ego czepiając się innych.

Dziękuje za odpowiedź.
Poruszył Pan kwestię mocy anteny - budując własny radioteleskop czym muszę się kierować ? Co muszę kupić, aby mieć dostateczną moc ? Jaka jest dopuszczalna, żeby obejść się bez licencji (i czy wystarczająca)? A jeżeli chce coś mocniejszego to, gdzie muszę złożyć papiery i jakie ewentualnie wiążą sie z tym koszty?

To kilka dodatkowych pytań, może będzie umiał mi Pan pomóc.

Pozdrawiam
Sylwia

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Chwila, bo co innego jest wysyłanie i odbieranie sygnałów radiowych za pomocom zwykłych anten. A co innego radioteleskop. Bo nie jestem pewien co chcesz osiągnąć.

Klasyczne anteny mogą wysłać i odbierać fale radiowe. I do tego jest cała masa oprogramowania i sprzętu.
Radioteleskop pozwala prowadzić kierunkowy nasłuch widma elektromagnetycznego który ewentualnie daje możliwość złożenie tego nasłuchu w obraz. Choć nie spodziewał bym się fajerwerków. To będą raczej zdjęcia niskiej jakości i niskiej rozdzielczości wizualizacji widma.

Potrzeba znać podstawy astronomii i dobre rozumienie zasad łączności radiowej. Pierwszego można nauczyć się z byle książki na temat podstaw astronomii. To jest w sumie najprostsze. Drugiego można nauczyć się z internetu czy zapisać się to PZK czyli Polskiego Związku Krótkofalowców. Zdaje się, że organizacja ta wydaje również uprawnienia. Ta wiedza jest potrzebna by rozumieć zasadę działania fal elektromagnetycznych, zakresów, taksonomii, charakterystyki itp. To w sumie podstawy radiokomunikacji.

Następnie znajomość elektroniki, by taki radioteleskop zbudować. Zresztą elektronika, budowa i zasada działania sprzętu to spora część wiedzy krótkofalarskiej. Na takim egzaminie i tak jest to wymagane.
Więc w tym miejscu to się i tak pokrywa.

Dopiero od tego momentu można zacząć bawić się radioastronomią. Sam sprzęt jest dość prosty, przydał by się jakiś talerz satelitarny, system filtrowania sygnału, kabel ekranowany. To i to wszystko musi iść do jakiegoś analizatora widma albo komputera. Zależy co chcesz z tym zrobić. Generalnie część tego sprzętu to również sprzęt krótkofalarski, oprogramowanie w sumie też może być to same. To dalej fale radiowe, tylko odbierane kierunkowo. Podstawowy sprzęt jest w sumie dość prosty.

Jakie są regulacje odnośnie sprzętu, homologacji, mocy to ci nie odpowiem. trzeba by zapytać się kogoś kto w tym siedzi, np jest aktywnym krótkofalowcem.

Tylko nie do końca rozumiem po co to wszystko ?

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź.
Od wielu lat fascynuje mnie kosmos i możliwość nasłuchiwania dźwięków przez sama siebie, niekoniecznie odsłuchiwanie nagrań innych osób, to dla mnie fantastyczna sprawa. Powiedzmy, że to moje dziwactwo, chęć realizacji "dziecięcych marzeń ". Może to wydawać się głupie, ale chyba każdy ma jakieś marzenia, które chciałby chociaż częściowo móc zrealizować.

Z odpowiedzi wynika, że do zwykłego odsłuchu wystarczy mi zwykła antena nie koniecznie radioteleskop (który tworzy obraz widma). Tak na początek :)

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ciekawe marzenie, nasłuchiwanie kosmosu :) Większość ludzi woli teleskopy, widzieć te obiekty a nie je nasłuchiwać . To bardzo ciekawe. W sumie to jest nawet dość niezwykłe w czasach kiedy połowa internetu wierzy, że ziemia jest płaska a druga w kosmiczną plazmę w kawałku drutu opalanego nad palnikiem.

Szum w radiu który można usłyszeć między stacjami, albo "śnieg" czyli zakłócenia w starych telewizorach kiedy analogowy sygnał był przesyłany drogą radiową. To również część nasłuchu kosmosu, w tym fragment promieniowania tła czy nawet zakłóceń generowanych przez aktywność słońca albo jego odziaływanie z atmosferą.

Itty Bitty Radio Telescope
phpBB [video]

Tu jest dokładna specyfikacja tego urządzenia.
http://www.stargazing.net/david/radio/i ... scope.html

Tu jest opis jak zbudować taki Itty Bitty Radio Telescope.
http://www.aoc.nrao.edu/epo/teachers/it ... edure.html

Zresztą Itty Bitty Radio Telescope, to ogólna nazwa tej konstrukcji, w internecie będzie sporo wariacji od tych najprostrzych do nawet nawet całkiem skomplikowanych i dość zaawansowanych.

Jak widać to tylko kilka rzeczy. Potrzebny będzie statyw z zamontowanym kątomierzem do którego przytwierdza się talerz. Do tego LNB czyli faktyczny odbiornik fal radiowych na którym talerz skupia fale radiowe wzmacnia i wstępnie obrania. Następnie jakiś Satellite Finder który od razu będzie komunikował nam moc sygnału i, że właśnie ustawiliśmy talerz na jakiś ciekawy obiekt. Potrzebny też jest odbiornik (SDR) który można wsadzić pod USB. Z tego co widzę to ten który jest w linku pozwala odbierać zakresy radia - FM, Radia cyfrowe - DAB i cyfrowy sygnał TV - DVB-T. Reszt to już tylko analizator, a tych programów to pewnie jest od groma. Być może z urządzeniem SDR również jest jakiś program. No i jakieś przenośne zasilanie w terenie i trochę kabla - zwyczajna skrętka, kabel koncentryczny jak od kablówki czy internetu, z złączkami BNC

W sumie myślę, że można by się zmieścić w 200-300 zł. W takim razie do tego nie potrzeba żadnych uprawnień krótkofalarskich. Bo na ten moment nie ma też wysyłania sygnału, jest tylko odbiór i nasłuch.

Wow super dzięki za OGROMNĄ POMOC !!!! Teleskop też posiadam Celestron :) więc jest pasja obserwacji i nasłuchu :)
A jeszcze mam takie pytanie znalazłam w sieci taką stronkę http://websdr.suws.org.uk/ gdzie niby można prowadzić nasłuch (i faktycznie wczoraj cos słyszałam zaznaczam coś - bo byłam na etapie rozszyfrowywania :) czy faktycznie można złapać za pomocą tej strony sygnał z ISS o każdej porze dnia i nocy na paśmie 145800 lub 437500 o ile nadają? zastanawiam się ponieważ 15 marca będzie łączenie poprzez właśnie HAM radia ze szkołą w Stanach i ciekawa jestem czy w Polsce jakimś cudem będzie można złapać sygnał przekazu (zaznaczam póki co za pomocą tej strony) :) Pasma, które podałam są podane jako uniwersalne dla całej ziemi.

Upcoming Contacts
​as of March 9, 2017

A direct contact with students at McBride High School, Long Beach, CA, USA is scheduled for Wed 2017-03-15 16:28:44 UTC 25 deg.

http://www.ariss.org/upcoming-contacts.html

Pozdrawiam

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ciężko mi powiedzieć. Nie bawiłem się tą stroną, ISS okrąża ziemię około 15 razy na dobę, czyli jedno okrążenie zajmuje mniej więcej półtorej godziny. Więc jest pewne okno łączości w którym można się z nią połączyć. Oczywiście pod warunkiem, że chcą sobie pogadać. Bo zakładam, że mają tam co robić :) Pewnie do radia siadają jak mają czas wolny. Zresztą inaczej pewnie by zdziczeli w tej puszcze i zaczeli gadać do siebie :wacko:

Ale nie widzę powodu dla którego nie było by możliwe słuchanie ISS przez tą stronę :) Trzeba sprawdzić.
Co do stanów, jest to problematyczne, mimo wszystko to ponad 6 tyś Km. Nie wiem czy to jest w ogóle osiąganalne. Nie wiem w ogóle czy fale z tego zakresu mogą w ogóle efektywnie propagować się na taką odległość. Teoretycznie tak, choć wydaje mi się, że to już są graniczne możliwości. Dużo zależy od sprzętu, ukształowania terenu, pogody jak burze (i to na długim odcinku) oraz pogody kosmicznej. Można też używać Satelit jako repeaterów sygnału. Ale jaką to ma skuteczność czy zasięg to nie wiem.

Tego konkretnego przekazu z ISS raczej nie złapiesz, anteny są w UK, a rozmowa idzie ze stanów. Stacja musi być mniej więcej nad obszarem z którego się łączymy. Natomiast możesz złapać łączność jak ISS będzie właśnie nad UK. Zakładam, że operatorzy tej strony pewnie sami nawiązują kontakt, a jak nie oni, to może trafi się ktoś inny. Jest nawet odliczanie AOS czyli kiedy ISS wejdzie w obszar z którego będzie można odebrać sygnał. Klikając na ISS Voice/SSTV platforma od razu ustawi się do nasłuchu. Za kilka godzin będzie można sprobować. Może ktoś się będzie próbował połączyć. :tak:

Samemu przecież też można, na youtube ludzie chwalą się nawiązaniem łączności z ISS, można sobie pooglądać, starczy wpisać "HAM Radio ISS"

Nie jestem radioamatorem, więc nie odpowiem ci szczegółowo na te pytania, trzeba mocniej siedzieć w temacie i bardzo dużo zależy też nie tylko od wiedzy, ale również doświadczenia.

Ale strona fajna. Właśnie słucham sobie Rozgłośni radiowych, udało mi się podsłuchać kilka rozmów.
Fajna zabawa no i faktycznie wciąga :mrgreen: Choć wykonana jest tragicznie.

Btw. Wiele szkół w stanach cyklicznie organizuje tego typu próby łączności. I często są to szkoły podstawowe :)
phpBB [video]

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Strona faktycznie fajna - a co do szkół bodajże w 2014 Polska szkoła nawiązała kontakt z ISS jest tego pełno w sieci :)

pozdrawiam i jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI !!! :)

-- 15 mar 2017, 9:47 --

Witam pojawiło się kolejne pytanie :) czy są jakieś programy dzięki którym mogę pobrać na dysk film - strumień, który idzie na żywo np. z tej strony?

http://www.n2yo.com/space-station/

Pozdrawiam

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Można.

Potrzebny będzie dodatek do przeglądarki, np taki jak video-downloadhelper.

W zależności od twojej przeglądarki będzie tych dodatków kilkanaście. Większość działa świetnie jeśli chodzi o statyczne filmy takie jak są na youtube, ale z tego co pamiętam, nie wszystkie radzą sobie dobrze z streamem. Któryś musi zadziałać. Polecam poszukać w bazie dodatków do przeglądarek pod hasłem "Video Dowloader" lub "Stream capture"

Można też skorzystać z zewnętrznych programów jak Video grabber, ich też jest sporo. Ale nie wiem który poprawnie obsłuży stream, pozostaje metoda prób i błędów.

Ostatnia opcja to programy jak FRAPS. Czyli zamiast ściągania wybranego strumienia zgrywa się wszystko co dzieje się na pulpicie i jeśli odpalimy film na pełny ekran, będziemy mogli zgrać go tak jak wszystko co jest na ekranie. Nie jest to może super eleganckie, ale zawsze to jakieś rozwiązanie. Wszystko zależy od potrzeb, może wystarczy.

Pozdrawiam.

Wiedziałam, że mogę na Pana liczyć - dziękuje i POZDRAWIAM

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]