Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 01 paź 2020, 5:26

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2013, 6:28 
50% naszych zdolności zdobywamy w ciągu pierwszych czterech lat życia. Nie oznacza to, iż zdobywamy w tym czasie pięćdziesiąt procent nasze wiedzy lub mądrości. Chodzi po prostu o to, że w ciągu tych czterech lat w mózgu dziecka wytwarza się połowa wszystkich połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi, a te połączenia umożliwiają późniejsza naukę.
Jest to prawda kluczową rolę w kształceniu dziecka odgrywają rodzice, to oni są ich pierwszymi pedagogami a nie nauczyciele. Mimo to nawet w krajach wysoko rozwiniętych nie całe pięćdziesiąt procent przyszłych matek , a jeszcze mniejszy procent ojców nie dba o odpowiedni rozwój dzieci. Rodzice nie znają zasad odpowiedniego odżywiania, czy najlepszych zasad pobudzania umysłu.
Jako pierwszym czynnikiem mogącym mieć zły wpływ na dziecko jest antykoncepcja hormonalna. Ponieważ dzieje się tka dla tego ze powoduje ona zmniejszenie się w organizmie zapasów pirydoksyny oraz kwasu foliowego. Kawas foliowy odpowiada za układ nerwowy, jego niedobory mogą się przyczynić do poważnych uszkodzeń mózgu i innych organów.
Bardzo też ważnym czynnikiem na odpowiedni rozwój jest długość ciąży. W łonie matki każdego dania dziecku przybywają neurony. Zaraz po porodzie ich liczba już nigdy nie wzrośnie.
Dziecko przychodząc na świat jest praktycznie ślepe, niewiele słyszy, a jego czucie pozostawia wiele do życzenia. Naszym zadaniem jest dostarczy ć odpowiednich bodźców aby wydostać go z tego okropnego stanu.
W większość czasopism oraz architektów projektuje pokoiki raczej na spokojnie pastelowe ściany. Noworodki w pierwszych chwilach widzą na czarno biało, warto aby dziecko miało jak najwięcej kontrastów w pokoju, nie tylko chodzi o kolor ścian, ale także rozmyte kształty im więcej kontrastów tym szybciej wypracują się unijnego wzorce wzrokowe.
Wydawało by się ze grzechotka jest czymś dobrym do rozwoju dziecka, ale tak nie jest, owszem pozwala ona rozwinąć koordynacje ruchową ale nic więcej. Tak małe dziecko poznaje świat nie tylko poprzez dotyk ale smak dźwięk ruch, a z wiekiem zaczynają te czynności łączyć co dodatkowo umożliwia i rozwój. Zabawka powinna mieć rozmaite kształty fakturę być z różnych materiałów.
Może to to wzbudzić oburzenie ale wbrew pozorna dobra zabawką są pudełka kartony nawet te po jakach, czy nawet kamyki. Grzechotka z reguły jest albo filcowa albo plastikowa, różniąca się jedynie kształtem. W smaku jak i dźwięki podczas zabawy wydaje takie same. Im więcej ma bodźców jak jest małe tym szybciej poznaje swat i lepiej się uczy.
Kojec dla dziecka może być przyczyną problemu nauki w szkole. Dziecko które jest w kojcu pozostawione ma ograniczone ruchy, podobna sytuacja ma miejsce z krepująca ruchy odzieżą. Jeśli dziecko na etapie rozwojowym przez pewne ograniczenia nie będzie mogło pełzać ani raczkować bardzo dużym prawdopodobieństwem ze w późniejszych latach może mieć problemy w szkole, a nawet może mieć po części uszkodzony mózg. Dzieje się tak dla tego że podczas nauki pełzania i raczkowania maluch używa czterech kończyn, których ruchy wzmacniają trzysta milionów szlaków nerwowych które łączą obie półkule poprzez ciało modzelowate, co w efekcie prowadzi do złej pracy obu półkul .

Zabawki elektroniczne z reguły te zabawki maja pobudzać dzieci uczyć je itp. Tylko że zabijaj one wyobraźnie i kreatywność u dziecka. Lalka która sika płacze śpiewa uczy małe dziewczynki od razu do roli jaka ma później pełnić w życiu. Chociaż jest to lalka samo wystarczalna to tka naprawdę ona zabija w dziewczynce wyobraźnie. Dziecko przez ten model nie będzie wstanie stworzyć własnego swata zabawy. Lalka nie stanie się nigdy samolotem nie będzie pociągiem nawet dziecko nie będzie oczami sobie wyobrażało że ona śpiewa czy płacze. Dziecko szybko nauczy się faktu ze zabawki polegają na włączaniu i wyłączaniu.
Każdy człowiek pamięta kultowa lalkę barbie . Chociaż ona dziś jest już staruszka i odchodzi do lamusa to przez wiele pokoleń budziła obiekt pożądania wśród dziewczynek. Mało kto zdawał sobie z tego sprawę ze ta laka wychowała nam dzisiejsze kobiety współczesne. Zawsze o nienagannym wyglądzie o nie proporcjonalny ciele nie spotykanym w warunkach naturalnych. Niektóre źródła uważają zę przyczyniła się ona do rozbudzenia seksualnego i małych dzieci, do tego zimna chłodna zero ciepła.
Z biegiem czasu producenci zaczęli rozbudowywać kolekcje barbie domki pieski koniki i wiele wiele innych. Tak naprawdę w ten sposób producenci wyuczyli sobie dzisiejsze kobiety na zakupoholiczki.
Edukacja jaka jest w szkole pozostawia wiele do życzenia. Tak naprawdę dzieci nie wiele się uczą, a raczej uczą się jak maja się nie uczyć. Obecny system wygląda tak że jakbyś my zamienili szkołę na przedsiębiorstwo to by szybko zbankrutowała. W wszystkich firma są komputery, księgowi używają kalkulatorów, prawicy programów poprawnego pisania pism. W szkołach raz że jest ograniczony dostęp dwa nauczyciele wciąż krzywo patrzą jak uczniowie korzystają na egzaminie z pomocy tego typu. W gruncie rzeczy rośnie nam społeczeństwo które będzie kiedyś bezrobotne i na zasiłku. Za to bardzo zauważalnym efektem jest to ze coraz więcej nam rośnie przypadłości niedorozwoju dziecięcego i wraz z tym rośnie specjalistów i ośrodków które nie pomagają ale już uzależniają od państwa, placówki jak ich pracownicy te utrzymywane jest przez państwo. Jeśli szkolnictwo się nie zmieni sytuacja będzie coraz gorsza.
Są kraje gdzie powstały nowoczesne szkoły które przypominają bardziej miniaturowe społeczeństwa. Gdzie wszystko zaczyna się od szkoły . Jest tam przeprowadzony taki system gdzie wszystko zaczyna się od szkoły. Dzieciaki są uczone poprzez zabawę. Wpajane jest im poczucie własnej wartości to ze jeśli chcą to osiągną. Szkoły te posiadają własne laboratoria kosmiczne uczniowie sami przeprowadzają w nich symulacje lotów w kosmos. Są też firmy prowadzone prze samych uczniów. Zajęcia w domach spokojnej starości, gdzie uczy się ich opieki nad ludźmi starszymi. Pracują w stołówkach gdzie późnej sami wydają obiady rówieśnika. Są uczone pisania własnego programu komputerowego który później pomaga im w rozwoju. Mają zajęcia z woźnym który uczy sprzątania-jest to nauka praktyczna uczą się kąpać przewijać niemowlęta i zmieniają koła w prawdziwych samochodach. Szkoła Emerald Middle School jest szkołą gdzie dzieci nie cierpią z powodu trudności wynikających z barku pewności siebie lub niskiej samo oceny, gdyż szkoła dokłada starań gdyż szkoła dokłada starań by połączyć metody nauczania i uczenia się.
W Polsce są dostępne szkoły dla dzieciaków których tok nauczania odbiega os zwykłej placówki szkolnej. Dziecko przed przystąpieniem do nauczania jest badane pod kontem tego w jakim kierunku ma możliwość efektywnego uczenia się, dzięki temu tez program nie jest realizowany z podręczników. Nauczyciele sami ustają program na postawie obserwacji uczniów . Brakuje tez sytemu oceniania, rodzice po zakończonym roku dostają informacje co dziecko się nauczyło oraz jakich dokonało postępów, ewentualnie co ma jeszcze do nadrobienia.

Człowiek całe życie się uczy i tak naprawdę nigdy nie jest za późno aby nasz umysł ćwiczyć. Problem polega na tym że system jaki panuje sprawia że ludzie się poddają lub idą na łatwiznę. Człowiek który jest w długotrwałym stresie przestaje myśleć. Łatwiej jest nim sterować manipulować, a za tym też idzie wykorzystywać. Mało kto wiej jak sobie radzić ze stresem, szczególnie ze nie zawsze w każdym miejscu i czasie idzie temu zaradzić. Co raz mniej ludzi szuka zajęć w formie hobby lub cos co sprawiło by nam przyjemność i jednocześnie cos co by nasz nauczyło, a z wiekiem moglibyśmy sami uczyć innych. Za to mamy tv i gotowe wzorce z seriali które nijak maja się do rzeczywistości. Lub zapracowanie które odbiera nam ochotę na zmianę diety i więcej ruchu. Co jest przyczyną co raz większej ilości rozmaitych chorób i szybszego starzenia się.
Ten system trwa od pokoleń i większość nawet nie zdaje sobie sprawę z tego ze go wyniosło z domu. Poczucie wartości wpajają nam rodzice później nauczyciele. Zamiłowanie i passie odziedziczmy po rodzinie oraz szkoła która powinna dać nam możliwość odpowiedniego rozwoju. W domu uczymy się odżywiania szkoła potem to utrwala, podobnie jest z ruchem, a właściwie z jego brakiem. Po edukacji idziemy do pracy zakładamy rodzinę i to czego się nauczyliśmy przekazujemy dzieciom.
Na szczęście można temu zaradzić bo na naukę nigdy nie jest za późno.
Własne przemyślenia po przeczytaniu książki „Rewolucja w uczeniu się” Gordon Dryden& Jennatte Vos.

Dziękuje za pomoc oraz nakierowanie na temat levibc :kwiatek:Na górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 12 cze 2013, 6:28 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 12 cze 2013, 7:12 
Znajomy na fejsie zamiescil ten filmik podpisujac go "wszyscy rodzimy sie madrzy a potem idziemy do szkoly"... Cos w tym jest.

Luiz Antonio Why He Doesn't Want to Eat Octopus
phpBB [video]Wczesniej jednak rodzice zaczynaja... ksztaltowac dziecko na rozne sposoby. A dziecka ksztaltowac nie trzeba. Trzeba dac mu tylko warunki potrzebne do jego rozwoju... milosc, szacunek, akceptacje, poczucie bezpieczenstwa i szczesliwa rodzine.

Cytuj:
- Nie ucz drzewa, jak ma rosnąć. Daj mu słońce, wodę, ziemię i powietrze. I tak samo postępuj z dzieckiem. Daj mu warunki, inspiruj go, pokazuj mu książki, baw się z nim. Postaw granice, ale tylko granice bezpieczeństwa i ekologii - mówi Maciej Bennewicz, socjolog i coach, w rozmowie z INTERIA.PL.


I cos w tym jest. :tak:

Tak patrze na moja namlodsza. Ile ona ma fantazji. Nieraz te jej zabawy sa tak smieszne. Nigdy w to nie ingeruje. Obojetnie, co opowiada... nie kwestionuje tego. Jej swiat jest dla niej prawdziwy. Dlaczego mam jej wmawiac, ze ta piekna pani, ktora widzi w rogu sypialni nie istnieje, skoro swiat to wiecej niz widza ludzkie oczy wielu doroslych?

Wiecej napisze pozniej: o szkole np. Tu mam przyklad waldorfskiej, jak tam to jest z edukacja rozwiazane, w jaki sposob tam dzieci doswiadczaja roznych rzeczy. Idealne to nie jest, ale zdecydowanie blizsze idealowi niz edukacja w szkolach publicznych.Na górę
   
 
 
Post: 12 cze 2013, 7:36 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 cze 2010, 17:52
Posty: 1629
Lokalizacja: Poland
Płeć: mężczyzna
Drogie panie, źle myślicie o szkole...

BO

Szkoła nie ma nauczyć - o nie!

Szkoła ma zniewolić umysł, im wcześniej tym lepiej. 80% tej szopki zwanej szkołą to indoktrynacja i nauka posłuszeństwa systemowi. 20% to nauka. Z tych 20% niewiele zostaje w głowie w wieku dorosłym, BARDZO NIEWIELE. Kto idzie do pracy I TAK musi uczyć się od nowa by wykonać swe obowiązki. Szkoła nawet nie przygotowuje do pracy. Dobrze, że uczy jako tako pisać, czytać i liczyć na podstawowym poziomie - to generalnie zostaje. Szkoły uczące zawodu są tu niejakim wyjątkiem - na różnego rodzaju warsztatach gdzie SIĘ COŚ REALNIE ROBI - tam zostaje więcej.

I TAK MA BYĆ!!! Taki jest plan. Po co komu zbyt mądry niewolnik. Jednak posłuszny i z klapkami na oczach - to co innego!!!

Pozostaje uczyć się samemu. Sam zastanawiam się nad edukowaniem dziecka samemu w domu, przynajmniej do czwartej klasy podstawówki. Jest to w Polsce możliwe.

Pozdrawiam

_________________
Rzuć orgonit pod wieżę komórkową którą widzisz. Starczy.
Pod znaczy w zakresie 40-400m od niej, tak jest najlepiej.
An eye for an eye will make us all blind. M. Gandhi
Pamiętaj, że nawet najmniejszy wysiłek przyniesie korzyści w przyszłości. Tutaj nie chodzi o ideę, a o twoje życie! Warto się starać, choć w danej chwili może to wydawać się zupełnie bez sensu.
Miłość i Wdzięczność - najlepsza medytacja, modlitwa, ochrona. Patrz M. Emoto, woda.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 12 cze 2013, 7:44 
Thozo... :D


Nie, mylisz sie. Nie uznaje zadnej edukacji panstwowej za idealna. Zreszta pisalam o tym wyzej. Jest lepsza i gorsza, ale zadna nie jest dobra.

Jak nie pasowalo mi to, co dzialo sie w przedszkolu ze srednia, wzielam ja i siedziala w domu. Zaszkodzic jej to nie zaszkodzilo.

Niestety w Szwablandii edukacja domowa nie jest mozliwa. Z tego wzgledu np. Niemcy nie godzacy sie na edukacje ogolnie dostepna, wyjezdzaja do innych krajow, np. do Holandii. Wlasnie ze wzgledu na mozliwosc uczenia swoich dzieci w domu.

Powiem szczerze, ze kuszaca opcja.

Na razie mlode sa w Waldorfskiej. Ze srednia mam teraz nieciekawe perypetie (Aspi... trzeba koniecznie dziecko zdiagnozowac... takze lataczka teraz tu i tam... i szukanie nowej szkoly, tak w skrocie). Takze szczerze mowiac, ogolnie sie odechciewa.

Dlatego tez nie idealizuje ZADNEJ formy szkolnictwa. Niektore z nich maja jakies punkty godne zainteresowania, jak np. w ww. Waldorfskiej, ale idealem zadna nie jest.Na górę
   
 
 
Post: 12 cze 2013, 8:02 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 cze 2010, 17:52
Posty: 1629
Lokalizacja: Poland
Płeć: mężczyzna
SacralNirvana = szkoła Waldorfska, tak pamiętam... Często o tym piszesz.

Oczywiście nieco przerysowałem, to tak specjalnie, często tak robię.

Jednak nie do końca - czasem robię korepetycje - nie teoretyzuję, mam kontakt, szczególnie z nastolatkami, tak jakoś wychodzi. Naprawdę stan edukacji jest TRAGICZNY. System szkolnictwa w Polsce - to pomyłka. Bądź celowe działanie. Mówię to z pozycji osoby, która ceni wiedzę, lubi porozmawiać o nauce - niech by to była nauka oficjalna - zawsze jakaś - dobra podstawa do własnych przemyśleń - o ile oczywiście nie dasz sobie klapek założyć na oczy.

Pozdrawiam

_________________
Rzuć orgonit pod wieżę komórkową którą widzisz. Starczy.
Pod znaczy w zakresie 40-400m od niej, tak jest najlepiej.
An eye for an eye will make us all blind. M. Gandhi
Pamiętaj, że nawet najmniejszy wysiłek przyniesie korzyści w przyszłości. Tutaj nie chodzi o ideę, a o twoje życie! Warto się starać, choć w danej chwili może to wydawać się zupełnie bez sensu.
Miłość i Wdzięczność - najlepsza medytacja, modlitwa, ochrona. Patrz M. Emoto, woda.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 12 cze 2013, 8:17 
thozo pisze:
SacralNirvana = szkoła Waldorfska
:o :boisie: :mrgreen:


Kurcze... :lol:


Na powaznie... Mam alergie na wszelkie formy duszenia ludzkiej kreatywnosci i wsadzania do szufladek... dlatego, jak widze, ze gdzies jest to nieco wyluzowane... pisze o tym.

I chetnie czytam doswiadczenia innych w tym temacie. :) U mnie po prostu na biezaco idzie weryfikacja tego, co mysle czy uwazam, w miare, jak dzieci dorastaja, korzystaja z tej czy tej formy edukacji. Dlatego nie fiksuje sie na jedna idee... staram sie (tak... roznie to wychodzi, ale sie staram... :mrgreen: ) byc elastyczna... i otwarta... na rozne mozliwosci... opcje... a i zycie weryfikuje rozne sprawy najlepiej. Sama po sobie wiem, jak "swietnie" dopasowana bylam do edukacji szkolnej... Nauczyciele scierali sobie ostro zeby na mnie... Oj... bardzo.Na górę
   
 
 
Post: 12 cze 2013, 11:46 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2012, 18:13
Posty: 178
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: kobieta
http://davidicke.pl/forum/uczenie-sie-t9964.html

Polecam też pozycje Johna Holta, np. "Zamiast edukacji", a w temacie rozwijania kreatywności tacy autorzy jak Glenn Doman, Natalia i Krzysztof Minge, czy Manfred Spitzer.

_________________
Każdy krok w kierunku poznania, każdy fragment wyodrębniony z całości przyrody jest tylko przybliżeniem całkowitej prawdy, czy raczej całej znanej nam obecnie prawdy. Właściwie wszystko, co wiemy, jest tylko przybliżeniem, ponieważ wiemy, że nie znamy jeszcze wszystkich praw.

R. Feynman, Wykłady z fizyki.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 23 maja 2014, 15:13 
Offline
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Rejestracja: 23 maja 2014, 14:42
Posty: 2
Lokalizacja: Publin
Polecam wszystkim książki i wykłady (na youtube) Josepha Chiltona Pearce: 'Magical Child' i 'Magical Parents'.
Bardzo dużo sie od niego nauczylam :)

1 Joseph Chilton Pearce education and the young child's brain development
phpBB [video]


2 Joseph Chilton Pearce education and the young child's brain development
phpBB [video]


Joseph Chilton Pearce - Heart Intelligence Part 1
phpBB [video]


pozdrawiam!Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group