Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 21 wrz 2019, 4:11

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Wielki szacunek dla Jeżysława O.
(...)
Od kiedy pamiętam zawsze biorę udział w akcji (głównie wsparciem drobnym, na miarę możliwości), przemawia do mnie i ujmuje skutecznością z jaką potrafi łączyć ludzi w zbiorowym akcie pomocy. Zauważmy, że nie ma (podobno) w naszym kraju organizacji działającej na porównywalną skalę, będącej równie przejrzystą finansowo jak jest Orkiestra. To wszystko pięknie i choć nieco działa mi na nerwy jak drewniane postacie urzędasów z wyłączonym na codzień sercem tego dnia metamorfują się, przyłączając do finału "po linii" stanowiska - Policja, Burmistrzowie itd - mimo wszystko lepiej tak skoro pomoc "pączkuje" i jest realna.

Duża część wpływów przychodzi w postaci SMS'ów.

Każdy z nich obłożony jest podatkiem VAT, którego (w przeciwieństwie do firm które go rozliczają ) nikt praktycznie nie odzyska - czyli: 78% płacisz na Cel, a 22% dajesz systemowi w niezasłużonym prezencie.

Ok. Wośp
Pomyślmy teraz o wszystkich debilnych konkursach, badziewnych sex telefonach z TeletygodnikoExpresów,
to są ogromne pieniądze przecież i do tego praktycznie w całości realne (zwłaszcza z pre-paidów)

PYTAM

Gdzie to znika???

P.S.
Zastanawiałem się nad działem w którym to moje "glośnomyślenie" zapodać i tak mi wyszlo.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 sty 2010, 20:36 
VIP Member
Awatar

Vat od akcji charytatywnych idzie do budżetu niestety, więc w dużej mierze zostanie zmarnotrawiony.
Na szczęście można pieniądze przelać (przekazać) bezpośrednio na konto albo wrzucić do puszki.

Inicjatywa dobra choć automatycznie generuje pytania dlaczego państwo nie zapewnia tego samego sprzętu dla szpitali który kupowany jest przez orkiestrę oraz np. dlaczego Jurek zgodnie z przepisami może wziąć 10 % z tego i tyle podobno bierze - jeśli ktoś ma inne dane na ten temat to proszę sprostować.

Skoro prywatne firmy kupują sprzęt dla państwowych szpitali uzasadnionym jest pytanie na co właściwie płacimy podatki i po co nam w ogóle państwo (aparat ucisku i zabijania inicjatywy społecznej np. poprzez opodatkowanie)

Co roku wrzucamy ok. kilku dych do puszki mimo powyższego m. inn. dlatego, że i tak jest to akcja jedna
z najbardziej transparentnych w tym kraju.

Provost and Judge * 7th Degree

Owsiak zapowiadał, że będzie próbował negocjować z ministerstwem skarbu, aby oddali mu podatek VAT z sms'ów. Dziś na konferencji Jurek wspomniał, że z Smsów fundacja uzyskała ponad 3 mln zł.

Podatek jest przymusowy, z którego tworzy się budżet Państwa z którego buduje się drogi opłaca policję, szpitale itp...

Pytanie jest zupełnie inne, po kiego wała stworzona została ta cała banda złodziei świątecznej pomocy ? skoro płacimy podatki to też na sprzęt dla szpitali i nie tylko, wychodzi na to że orkiestra taka jak w Polsce jest po to by napełnić sobie po raz kolejny kieszenie, zamiast wystrzelanie setek ton fajerwerk mogli by kupić za ich równowartość z 5 profesjonalnych sprzętów medycznych, nie chce już liczyć koncertów, według mnie w ogóle się ta orkiestra nie kalkuluje, elo.

EDIT:

Za taką kasę jaką dostaje Owsiaczek, nie jeden zrobił by to samo a nawet więcej, pytanie drugie, myślicie że on stamtąd tak łatwo zejdzie ? nie sądzę 8-)

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Skoro tak fajnie sie ponoc na tym zarabia dlaczego nikt inny tego nie robi? :/

Niby placi sie tez na szpitale i aparatury, ale co z tego skoro nadal ich w kraju brakuje, i wlasnie taki Owsiak musi co roku zbierac na sprzet ktorego panstwo do tej pory nie zakupilo.

Cytuj:
po kiego wała stworzona została ta cała banda złodziei świątecznej pomocy ?

Nie wiem. Moze spytamy rodzicow dzieci ktore byly leczone na aparaturze zakupionek przez WOSP, a w innym wypadku musialy by jechac na leczenie za granice?

Strasznie, ale to strasznie wkurzaja mnie ostatnio osoby zamieszczajace na NK fotki z logo WOSP obok Caritasu z glupim tekstem ze tyle co WOSP zebralo w 18 lat, Caritas zbiera co roku. Pod zdjeciami wypowiada sie potem halstra plujaca jadem i wyzywajaca kogo popadnie od esbekow itp, majaca w znajomych same "Blogoslawione Maryje", "Swiete Medaliony z Medjugorje" i "Przyjaciele Radia Maryja" (sprawdzalam). Mozna im pisac dla wyjasnienia, ze WOSP co roku zbiera na jeden konkretny cel, w tym roku sa to akurat dzieci z chorobami onkologicznymi, po czym zapewnia im w kraju aparature potrzebna do ich leczenia. Za to Caritas (wedlug tych ktorzy tam pomagali) najwiecej wydaje na budowanie izb wytrzezwien oraz przytulkow dla alkoholikow ktorzy za znecanie sie nad rodzina zostali wyrzuceni z domu.

Tak trudno jest zaakceptowac to ze oni naprawde pomagaja (moja znajoma w Polsce, pracujaca na oddziale polozniczym na wypisach pisze pacjentom dla przypomnienia ze caly sprzet do ratowania wczesniakow maja od WOSP)? Czy kogos naprawde moze kluc to, ze zbieraja taka gruba kase? Czepianie sie fajerwerkow i koncertow to juz naprawde przesada.

Walk on the pavement, watch T.V.
Repeat after me: I am free

Nie czepiam się, ale twierdze że wszystkie karitasy i wośpy zabierają się za leczenie choroby od dupy strony :D chyba że tak trzeba, fakt to stało się modne.

Wszystkie organizacje pseudocharytatywne, to zlodzieje. Nie dajcie sie nabierac na te manipilacje, bazujace na pokazywaniu ich szczytnych celow.Biedni, chorzy i potrzebujacy.A najlepiej jak chodzi o dzieciaki to wtedy najlatwiej czlowieka z dobrym sercem zmanipulowac i okrasc.
Uwazam wogole ze sam pomysl takich akcji na calym swiecie zostal wymyslony dla zarobku osob sprawojacych nad nimi (organizacjami pseudocharytatywnymi ) piecze.
I jest tak stary jak dawanie na tace dla kleru.
NIE, NIE i jeszcze raz NIE dla zlodzieja Owsiaka i calej bandy przekrentow.
Dla mnie Owsiak przypomina mi w w intencjach ojca tadeusza rydzyka zlodzieja.

...i jeszcze te cholerne seruszka- naklejki... jak nie masz w tym swietym dniu serduszka na klacie to cie z miejsca poprawne politycznie stado baranow moze zidentyfikowac jako niewarazliwego na krzywde dzieci skurwiela...
Bardzo sprytne ale ja tego nie kupuje - bedac w ten sposob moralnie szantazowany kasy z przekory nigdy nie daje...

pbsoft pisze:

Porównywanie dawania datków na tacę a dawanie kasy różnym organizacją charytatywnym jest dla mnie nieco nie sprawiedliwe.
Dlaczego nazywasz Owsiaka złodziejem? Komu ukradł pieniądze? Chyba przez te 18 lat jesteśmy świadkami na co te pieniądze idą, wystarczy wejść do pierwszego lepszego szpitala i przekonać się naocznie. Tysiące rodziców może poświadczyć, że dzięki złodziejowi Owsiakowi, ich dzieci są zdrowe lub żywe. Oby więcej takich złodziei i sługusów masonów. Jestem za. Myślę, że przy takiej armii przeciwników WOŚPu brak rozliczenia się z pieniędzmi nie przeszedłby. Wejdź na stronę i zobacz na co i ile pieniędzy zostało przeznaczonych, wszystko jest rozliczane. A za porównywanie Owsiaka do Rydzyka to otwiera mi się nóż w kieszeni....

Awatar użytkownika

sza87 pisze:
pbsoft pisze:

Porównywanie dawania datków na tacę a dawanie kasy różnym organizacją charytatywnym jest dla mnie nieco nie sprawiedliwe.
Dlaczego nazywasz Owsiaka złodziejem? Komu ukradł pieniądze? Chyba przez te 18 lat jesteśmy świadkami na co te pieniądze idą, wystarczy wejść do pierwszego lepszego szpitala i przekonać się naocznie. Tysiące rodziców może poświadczyć, że dzięki złodziejowi Owsiakowi, ich dzieci są zdrowe lub żywe. Oby więcej takich złodziei i sługusów masonów. Jestem za. Myślę, że przy takiej armii przeciwników WOŚPu brak rozliczenia się z pieniędzmi nie przeszedłby. Wejdź na stronę i zobacz na co i ile pieniędzy zostało przeznaczonych, wszystko jest rozliczane. A za porównywanie Owsiaka do Rydzyka to otwiera mi się nóż w kieszeni....

Calkowicie sie z tym zgadzam. Chyba zadnemu z was, przeciwnikow Owsiaka, nigdy nie chcialo sie wejsc na strone WOSP i poogladac sobie rozliczenia ze zbiorek, hmm?

Awatar użytkownika

Moje dziecko mialo operacje w wieku 4 tygodni , mialo wade wrodzona. I tak , moj syn lezal w dwoch szpitalch i uwierzcie mi , ale na kazdym sensownym, nowoczesnym sprzecie pisalo Wosp. I pytanie, jesli ten sprzet nie zostalby zakupiony przez owsiaka , to co by stalo w tym miejscach? jakies przedwojenne antyki :|

Poli pisze:
... to co by stało w tym miejscach? jakieś przedwojenne antyki :|

Najprawdopodobniej nic, ewentualnie wazon.

To jest dobra okazja żeby się zastanowić czym zajmuje się "państwo" i dlaczego nie robi tego co powinno,
w przeciwnym razie jest nam potrzebne jak silnik rakietowy w dorożce.

Zabija inicjatywę ludzi opodatkowując wielokrotnie wszystko i na domiar złego marnotrawi ogromne ilości naszych pieniędzy etc. a przy okazji zniszczy dwoje staruszków za zbieranie gałęzi na opał co w XXI w. jest w Polsce zupełnie oczywiste (dzisiejsze tvn fakty).

sorry, ten post był pomyłką
Sławomir

Ostatnio zmieniony 17 kwie 2010, 11:00 przez Sławomir, łącznie zmieniany 1 raz

Mam wrażenie że niektóre osoby tutaj są już na skraju znienawidzenia wszystkiego co związane z vatem, państwem i akcjami charytatywnymi. Kto jak kto, ale Owsiak zakupił już tyle aparatur do szpitali, że bez tego nie jedna osoba by zmarła. Mam przyjemność pracować w służbie zdrowia i widziałem już pare sal operacyjnych i uwierzcie mi - niektórych nie nazwał bym salą operacyjną. Kto temu winny? państwo owszem, ale nie Owsiak. Niech sobie bierze te 10% z tej kwoty, niech nawet weźmie 15%, ale za to co on robi dla szpitali i dla ludzi powinien dostać 100% jak dla mnie. Z czegoś ten człowiek też musi żyć, a jak załatwia wszystko dla orkiestry to coś mu się należy jednak. Jak to się mówi... Za darmo umarło. Pytam się tylko, czy szkodzi to tym którzy go opluwają? To jest zwykłe szukanie dziury w całym i czysta zazdrość o pieniądz.

Awatar użytkownika

W zasadzie intencją przyświecającą założeniu przeze mnie tego tematu była sprawa absolutnie DODATKOWYCH ogromnych kwot VAT'u generowanych przez osoby wysyłające SMS'y - przykład WOŚP był po prostu pierwszym z brzegu, który dobrze oddawał masowość zjawiska. Dokładniej mam na myśli sytuację: My - ludzie ślący esy
"z niczego" wpompowujemy do kasy naprawdę istotne kwoty, a niknie w bezdennej odchłani deficytu bez marnego słowa choćby np.: Dziękujemy Ci obywatelu za wyrwane z trzewii grosiki, dołożyliśmy do tego 22% - THX - miłego dnia!

Trochę cynizmu ze mnie wyłazi - ale cóż - są powody...

A że dyskusja przerodziła się w podzielenie przedmówców na tych co chwalą, oraz tych co plują, to już ani moja zasługa ani wina. Mimo wszystko zawsze ma swoją wartość poznawanie zdania innych.

Pozdro!

To co się dzieje na początku stycznia w Polsce, cały ten finał WOSPu jest czymś fenomenalnym. Polska taka podzielona, zwaśniona z niczego niezadowolona w jakiś tam sposób łączy się w tym dniu poprzez te pieprzone serduszka na kurtkach. Zawsze się wzruszam i zawsze dorzucam aby w tym uczestniczyć. Szkoda, że zawsze znajdą się malkontenci którzy nic nie umieją docenić i każdą inicjatywę społeczeństwa opluwają. Cały finał wygląda jak wygląda i cała ta suma pieniędzy jest zasługą nas wszystkich, a nieoceniona rola Owsiaka polega na znalezieniu wspólnego mianownika i ruszenia tego koła. Może to jest dla innych naiwne. Może. Ale ja jestem za taką naiwnością i za takim marnotrawieniem pieniędzy. Moja intuicja daje 100% szczerego poparcia dla Jurka!

A teraz coś napisze prywatnie pod wpływem emocji:
Najbardziej wkur***ją mnie pewne buraki , które siedzą w domu i pierdzą w stołek przed ekranem komputera. Zarozumiałe pępki świata krytykujące wszystko i wszystkich cokolwiek próbujących zrobić. Sami nic nie próbują od siebie dać dla innych , to jeszcze przeszkadzają. Zaznaczam że nie mam na myśli żadnej tutaj obecnej osoby, tylko jest to moje spostrzeżenie ogółu chłamu komentarzy na polskich portalach.

Taka typowa Polska przypadłość / mentalność.

Na całą akcję daję kasę jak już wyżej pisałem że względów praktycznych czyli na zakup sprzętu medycznego którego nasze #!%&!@# państwo nie ma nawet zamiaru zapewnić bo wprowadza "demokrację" w Iraku :evil:
gdzie trup ściele się gęsto.
Wiadomo, że taka redystrybucja pochłonie te kilkanaście procent ale przynajmniej daje rodakom w ten jeden dzień trochę odskoczni od codzienności a dzieciakom radochę i zabawę.
Myślę, że jednak warto choć może nie wszystko się podobać ale mamy w kraju instytucje którym złamanego grosza bym nie dał i nie daję dopóki nie zobaczę uczciwego rozliczenia. Pewnie długo będę czekał.

"zanim dasz na tacę puknij się w glacę" :lol:

Starajcie się też sami po prostu coś robić na szczeblu lokalnym, nie każdy jest Owsiakiem i nie musi ale każdy może coś zrobić mając do tego swój własny potencjał.

Awatar użytkownika

Dokładnie tak uważam Tajm, a też się przyznam żem w naiwności się nieraz wzruszył w "finale", nie tylko dla tego że mój młodszy syn był natychmiast przebadany słuchowo w bardzo marnym szpitalu...

Po owocach )))

nie po winie;-)

.

Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (tym razem w eskorcie F-16), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd...

Wiele już razy pisałem, dlaczego nie podoba mi się przedsięwzięcie Jerzego Owsiaka. Część z tych powodów oględnie przedstawił dzisiaj na swoim blogu Krzysiek Leski. Ja tak oględny nie jestem i sądzę, że należy przypominać, jakiej manipulacji dokonał w ciągu wielu już lat funkcjonowania WOŚP Owsiak oraz środowisko, które najbardziej go wspiera.
W przypadku Owsiaka mamy do czynienia z często stosowaną metodą tworzenia iluzji pozapolityczności osoby i przedsięwzięcia, które pozapolityczne wcale nie są. Owsiak nie jest osobą „pozaideologiczną”, stojącą w jakiś sposób poza sporem politycznym. Przeciwnie – jest osobą o bardzo wyrazistych poglądach, które uzewnętrzniają się od czasu do czasu w postaci zapowiedzi „dawania z baśki” tym, którzy ośmielają się badać życiorys Wałęsy, w wypowiedziach na temat Radia Maryja albo w usuwaniu sprzed wejścia na Przystanek Woodstock (podkreślam: z terenu publicznego) wystawy antyaborcyjnej. Jednak dla środowiska, mówiąc ogólnie, „Gazety Wyborczej” jest Owsiak authority of last resort – kimś, po kogo się sięga w nadzwyczajnych sytuacjach. Owsiak jest niezwykle wygodny, ponieważ jego charytatywna działalność pozwala tworzyć wrażenie, iż jest osobą niezaangażowaną politycznie, a więc to, co mówi, mówi niejako z pozycji „pozapolitycznych”. (O stosowaniu tej metody w pierwszym dziesięcioleciu III RP bardzo ciekawie pisał Zdzisław Krasnodębski w eseju „Filozofia III RP, czyli od »antypolityki« do »postpolityczności«” w zbiorze „Rzeczpospolita 1989-2009”, wydanym przez krakowski Ośrodek Myśli Politycznej.) Słuchacze odbierają poglądy Owsiaka nie jako poglądy uczestnika politycznej wojny, ale kogoś spoza nielubianego środowiska polityków, a tym samym nadają im większą wagę. Na tym polega wielkie oszustwo Owsiaka, którego on sam, jak sądzę w pełni świadomie, nie chce wyjaśnić, np. poprzez oficjalne poparcie konkretnej partii politycznej. Wziąwszy to pod uwagę, absolutnie zasadne było umieszczenie w noworocznej szopce przez Marcina Wolskiego m.in. Owsiaka właśnie w loży celebrytów, przyklaskujących oczywiście opcji jedynie słusznej.
WOŚP jest instrumentem utwierdzania tej iluzji. Przy czym trzeba zauważyć, że nastąpiła tu całkowita personalizacja idei: WOŚP to Owsiak, Owsiak to WOŚP. Są i inne organizacje, które posługują się popularnym wizerunkiem swoich twórców (Fundacja Anny Dymnej czy Akogo Ewy Błaszczyk), ale żadna z nich nie jest tak medialnie rozdmuchana, tak kontrowersyjna i żadna nie zmieniła się w sprawnie działający koncern. Tym samym każdy wyskok Owsiaka i każde jego kontrowersyjne stwierdzenie natychmiast może być zbite kontrargumentem: ale on tyle robi dla dzieci.
Czy na pewno? Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (tym razem w eskorcie F-16), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd. Jaki jest sens ciągnąć imprezę, gdzie co roku trzeba wymyślać nowe fajerwerki, coraz absurdalniejsze i coraz kosztowniejsze, byle zachęcić ludzi do jednorazowego zrywu? Porównanie kosztów i zysków to zwykłe wyliczenie efektywności. Nikt tego dotąd nie zrobił, a w takim wyliczeniu wspominany przez Leskiego Caritas wypadłby pewnie o kilkaset procent lepiej niż WOŚP.
Dlaczego nikt tego nie zrobił? O tym też już swego czasu pisałem: w sprawie WOŚP działa moralny szantaż. Kto krytykuje Owsiakową imprezę, ten widocznie musi nienawidzić małych dzieci, którym Owsiak pomaga. Ten argument jest oczywiście absurdalny, oparty na naciąganym sylogizmie i założeniu, że cel uświęca środki, a przy okazji dowodzący niezdrowego utożsamienia idei z osobą.
W licytacjach WOŚP biorą udział wszystkie liczące się firmy, wydając w ten sposób pieniądze swoich klientów bez pytania ich o pozwolenie, ewentualnie pieniądze państwowe. Nie ma wysokiego urzędnika, który mógłby się wyłamać z obowiązkowego entuzjazmu – w tym cyrku biorą udział i prezydent, i premier. Szantaż moralny odnosi skutek. Kto w entuzjazmie nie bierze udziału, zostaje napiętnowany.
Po raz kolejny warto postawić pytania, które już zadawałem: z jakich to powodów akurat jedna charytatywna impreza, firmowana przez osobę mocno kontrowersyjną, cieszy się bezprecedensowym wsparciem mediów, publicznych i prywatnych? Dlaczego akurat w tym przypadku istnieje niepisany obowiązek entuzjazmowania się i wspierania tej imprezy? Dlaczego F-16, które, jak rozumiem, i tak muszą latać, latają akurat, eskortując Owsiaka, a nie Annę Dymną albo wolontariuszy Caritasu, którzy co roku przed świętami po cichu sprzedają swoje świece?
Medialny i organizacyjny cyrk, jaki towarzyszy WOŚP, dawno już przekroczył granice absurdu i przyzwoitości. Owczy pęd wyłącza myślenie większości ludzi, którzy „dają na Owsiaka”, bo „przecież wszyscy dają”. Wraz z każdą edycją WOŚP uzupełniany jest wizerunkowy kapitał człowieka, który pod pozorami ograniczenia wyłącznie do pracy charytatywnej, przemyca bardzo wyraziste poglądy społeczne i polityczne. Ja tego kapitału podwyższał mu nie będę.
Łukasz Warzecha
Artykuł pochodzi z serwisu informacyjnego BIBUŁA

"Po owocach Go poznacie". Owoce zasadzone przez Owsiaka, które teraz są zbierane i konsumowane przez społeczeństwo są bardzo dojrzałe i dobre - ot takie moje zdanie po 18 latach obserwacji.
Cytuj:
Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (tym razem w eskorcie F-16), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd...

I co w tym złego, że TVP i TVN pod nagięciem presji opinii publicznej poświęcają kilka odcinków serialu "G jak Głupota" aby transmitować Orkiestrę? Fundacja nie płaci za czas antenowy, dlatego są takie wojny między TVP a Owsiakiem, którzy ci pierwsi za wszelką cenę chcą ograniczać czas do minimum.

A samoloty F-16? Dobrze, że przydają się do czegoś innego niż do zabijania „terrorystów”, a że wojsko kasę przeznaczy na wożenie Owsiaka zamiast kupić amunicję, to ja tam nie widzę problemu.

Obsługa, całe sztaby czy eksploatacja sprzętu, pomijając, że setki ludzi pracuje za darmo, albo sponsorzy przyłączają się do tego, to dalsze opłaty są wliczane w te 10% prowadzenia akcji. Skutki są jakie są - 30 MLN zebranych w jeden dzień. Dlatego Owsiakowi postawił bym pomnik, że nawet prezydent i premier dają pieniądze i pod presją społeczną oddadzą np. naliczony VAT z smsów. To źle? Cel uświęca środki? Ale jakie środki? Jeśli hipokryzja Kaczyńskiego czy innych politycznych kukiełek ma być na szali zwiększenia się pieniędzy dla fundacji - to co w tym złego? Że kupi się więcej sprzętu?. Że uratuje się może jakieś życie, kosztem tego że jakiś burmistrz poprzez WOŚP będzie próbował poprawiać swój PR na rynku miejskim i udawał, że jest takim dobroczynnym człowiekiem?

Owsiak swoje poglądy ma i często je ujawnia w swój niepowtarzalny specyficzny sposób. Nie jest dyplomatą, którego obowiązuje poprawność polityczna, jest on dla mnie bardzo autentyczną osobą. Dlaczego ma nie mieć swoich poglądów politycznych? Że prowadzi fundację to ma być a polityczny? Każdy chyba wie, jakie osoby o jakich światopoglądach przyjeżdżają na Woodstock. Jednak ja nigdy nie słyszałem, aby Owsiak mówił „głosujcie na tego, a nie na tego” jak to robi porównywany Rydzyk Tadeusz.

Jako dziennikarz, jako osoba która kiedyś współorganizowała Jarocin, Owsiak wykorzystał to do realizacji fundacji. Raz w roku, jak to Jerzy mówi: „mamy karnawał w środku zimy”. To jest show, to zabawa, bardzo kosztowna zabawa – faktycznie: firma ubezpieczeniowa daje 1 MLN zł za kartę telefoniczna. To medialny show, to impreza rozrywkowo-medialna – ale jak sprytnie Owsiak wykorzystuje wszystkich, aby to osiągnąć, samemu jako WOŚP do organizacji przyłączając się najmniej. Ja tam nie widzę nic złego, że NBP czy ostatnio LIDL dają się omamić propagandzie i manipulacji Owsiaka i wyskakują z milionowymi czekami. Niech się promują. Lepiej, że te czeki zostaną przeznaczone na sprzęt a nie na konto spółki reklamowo medialnej.

I najlepsze, że cały ten cyrk jest Polski, nie jest skopiowany z zachodu. To nasz polski coroczny cyrk może stać się naszą dumą i znakiem rozpoznawczym. Każdy może z puszką kwestionować po mieście, albo stać pod Netto, ale nie każdy potrafi zmusić 40 mln kraj aby w jeden dzień w tym uczestniczył. Życzę Wam i sobie oby polska ziemia wydała więcej takich manipulatorów. A może mniej? Jak zabraknie Owsiaka, to może ktoś w rządzie się skapnie, że to ich działka i że przez 18 lat ktoś za nich odwalał robotę.

Artykuł: Marcin Szabelski (moja skromna osoba).

Awatar użytkownika

Brawo sza87, az milo sie czyta :) Czy mozna Twoj tekst moze gdzies wkleic? Oczywiscie z informacja o autorze.

Cottontail pisze:
Brawo sza87, az milo sie czyta :) Czy mozna Twoj tekst moze gdzies wkleic? Oczywiscie z informacja o autorze.

Wkleić można, ku chwale ojczyzny oczywiście :P

Mogę skwitować to tak: Gdy Owsiak wychodzi na scenę, w imię dobra sypią się złotówki... gdy ktoś krzyczy ratunku, udają że nie widzieli.... gdy przychodzi walczyć o wolność, chowają się w piwnicy... jeden dzień, by zapomnieć... to tylko ludzie :king:

Awatar użytkownika

Odświeżę temat bo znalazłem ciekawe rozważania w kwestii WOŚP.
Cytuj:
Na czym polega oszustwo Owsiaka
czwartek, 06 stycznia 2011 20:43
W najbliższych dniach na ulicach natkniemy się na wolontariuszy WOŚP. Od lat krytycy tej akcji są w mediach poddawani bezwzględnemu ostracyzmowi. Jednak, spojrzawszy na sprawę chłodno, nietrudno wyrobić sobie pogląd zgoła odmienny. Oto głos w dyskusji publicysty „Faktu” pana Łukasza Warzechy, który był członkiem UPR i rzecznikiem prasowym partii.

W przypadku Owsiaka mamy do czynienia z często stosowaną metodą tworzenia iluzji pozapolityczności osoby i przedsięwzięcia, które pozapolityczne wcale nie są. Owsiak nie jest osobą „pozaideologiczną”, stojącą w jakiś sposób poza sporem politycznym. Przeciwnie – jest osobą o bardzo wyrazistych poglądach, które uzewnętrzniają się od czasu do czasu w postaci zapowiedzi „dawania z baśki” tym, którzy ośmielają się badać życiorys Wałęsy, w wypowiedziach na temat Radia Maryja albo w usuwaniu sprzed wejścia na Przystanek Woodstock (podkreślam: z terenu publicznego) wystawy antyaborcyjnej. Jednak dla środowiska, mówiąc ogólnie, „Gazety Wyborczej” jest Owsiak authority of last resort – kimś, po kogo się sięga w nadzwyczajnych sytuacjach.

Owsiak jest niezwykle wygodny, ponieważ jego charytatywna działalność pozwala tworzyć wrażenie, iż jest osobą niezaangażowaną politycznie, a więc to, co mówi, mówi niejako z pozycji „pozapolitycznych”. (O stosowaniu tej metody w pierwszym dziesięcioleciu III RP bardzo ciekawie pisał Zdzisław Krasnodębski w eseju Filozofia III RP, czyli od »antypolityki« do »postpolityczności« w zbiorze „Rzeczpospolita 1989-2009”, wydanym przez krakowski Ośrodek Myśli Politycznej.) Słuchacze odbierają poglądy Owsiaka nie jako poglądy uczestnika politycznej wojny, ale kogoś spoza nielubianego środowiska polityków, a tym samym nadają im większą wagę. Na tym polega wielkie oszustwo Owsiaka, którego on sam, jak sądzę w pełni świadomie, nie chce wyjaśnić, np. poprzez oficjalne poparcie konkretnej partii politycznej. Wziąwszy to pod uwagę, absolutnie zasadne było umieszczenie w noworocznej szopce przez Marcina Wolskiego m.in. Owsiaka właśnie w loży celebrytów, przyklaskujących oczywiście opcji jedynie słusznej.

WOŚP jest instrumentem utwierdzania tej iluzji. Przy czym trzeba zauważyć, że nastąpiła tu całkowita personalizacja idei: WOŚP to Owsiak, Owsiak to WOŚP. Są i inne organizacje, które posługują się popularnym wizerunkiem swoich twórców (Fundacja Anny Dymnej czy Akogo Ewy Błaszczyk), ale żadna z nich nie jest tak medialnie rozdmuchana, tak kontrowersyjna i żadna nie zmieniła się w sprawnie działający koncern. Tym samym każdy wyskok Owsiaka i każde jego kontrowersyjne stwierdzenie natychmiast może być zbite kontrargumentem: ale on tyle robi dla dzieci.

Czy na pewno? Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (...), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd. Jaki jest sens ciągnąć imprezę, gdzie co roku trzeba wymyślać nowe fajerwerki, coraz absurdalniejsze i coraz kosztowniejsze, byle zachęcić ludzi do jednorazowego zrywu? Porównanie kosztów i zysków to zwykłe wyliczenie efektywności. Nikt tego dotąd nie zrobił, a w takim wyliczeniu (...) Caritas wypadłby pewnie o kilkaset procent lepiej niż WOŚP.

Dlaczego nikt tego nie zrobił? O tym też już swego czasu pisałem: w sprawie WOŚP działa moralny szantaż. Kto krytykuje Owsiakową imprezę, ten widocznie musi nienawidzić małych dzieci, którym Owsiak pomaga. Ten argument jest oczywiście absurdalny, oparty na naciąganym sylogizmie i założeniu, że cel uświęca środki, a przy okazji dowodzący niezdrowego utożsamienia idei z osobą.

W licytacjach WOŚP biorą udział wszystkie liczące się firmy, wydając w ten sposób pieniądze swoich klientów bez pytania ich o pozwolenie, ewentualnie pieniądze państwowe. Nie ma wysokiego urzędnika, który mógłby się wyłamać z obowiązkowego entuzjazmu – w tym cyrku biorą udział i prezydent, i premier. Szantaż moralny odnosi skutek. Kto w entuzjazmie nie bierze udziału, zostaje napiętnowany.

Po raz kolejny warto postawić pytania, które już zadawałem: z jakich to powodów akurat jedna charytatywna impreza, firmowana przez osobę mocno kontrowersyjną, cieszy się bezprecedensowym wsparciem mediów, publicznych i prywatnych? Dlaczego akurat w tym przypadku istnieje niepisany obowiązek entuzjazmowania się i wspierania tej imprezy? (...)

Medialny i organizacyjny cyrk, jaki towarzyszy WOŚP, dawno już przekroczył granice absurdu i przyzwoitości. Owczy pęd wyłącza myślenie większości ludzi, którzy „dają na Owsiaka”, bo „przecież wszyscy dają”. Wraz z każdą edycją WOŚP uzupełniany jest wizerunkowy kapitał człowieka, który pod pozorami ograniczenia wyłącznie do pracy charytatywnej, przemyca bardzo wyraziste poglądy społeczne i polityczne. Ja tego kapitału podwyższał mu nie będę.

www.uniapolitykirealnej.pl/wiadomoci/

Zaznaczę że upr'u nie znam i nie interesuje mnie kto to pisał. Artykuł ot co.

Artykuł bardzo Ciekawy i warto go sobie przeczytać i przeanalizować, przyjrzeć się przynajmniej takiej imprezie, przejść się na nią i spojrzeć "trzeźwo!" co się tam dzieje ? Poza tym wypowiadałem się nieco na ten temat i powtórzę się, nie tylko wośp ale i karitasy i inne tego typu to jakby to JKM ujął, to banda złodziei, bandziorów i urzędasów, znaleźli sobie ciekawy interes do kręcenia kasy 8-) - jak dla mnie czysty interes na wiernych jak u rydzyka, a problem od dupy strony który przez tyle lat w praktyce niczego nie rozwiązał, doraźna FAMA.

Awatar użytkownika

Witam

Jak każda rzecz ma swoją drugą stronę medalu.

Moja rodzina niestety ma bardzo przykre doświadczenie z WOSP i innymi fundacjami w Polsce.
Mój kuzyn chorował na zanik mięśni i w ostatnich miesiącach życia potrzebował respirator do normalnego funkcjonowania - żadna z fundacji nawet nie chciała o tym słyszeć - wysłano 30 pism do różnych znanych fundacji w Polsce. Rok później kuzyn zmarł.

Moja osobista refleksja tego wszystkiego jest taka - ta akcja oprócz zabawy i zbiórki kasy na szczytne cele ma swoje 2 oblicze a mianowicie: sprawdzić nastroje publiczne oraz zobaczyć ile podatników jeszcze ma kasy.

Poza tym niewiem czy ktoś się orientuje ale wiele z tego sprzętu zakupionego w WOSP w poprzednich latach stoi w magazynach i niszczeje, bo nikt nie potrafi obsługiwać go - nikt nie przeprowadza szkoleń a gwarancje mijają, tym bardziej szkoda kasy podatników. Oczywiście nie generalizuje ale mam rodzinę pracującą w szpitalach i niestety to prawda. To tak wygląda jakby nie do końca wiedziano co kupić za te pieniądze.

2 rzecz bardzo kontrowersyjna to zbieranie kasy przez nastolatki, które są okazjonalnie napadane i okradzione z kasy, albo sami wolontariusze którzy zbierają a potem idą na dyskoteke za kasę zebraną od ludzi. Takie przypadki się zdarzały i będą się zdarzać.

3 sprawa - 19 lat zbiórki i jaki mam stan szpitali i służby zdrowia???? Opłakany, nawet ten sprzęt zakupiony nie pomaga a tym bardziej sprawa jest wkurzajaca, ci kupują dla szpitala sprzęt a ten szpital za 3 miechy bankrutuje - dla kogo sprzęt zostaję?????
Osobiście uważam, że nie ma na tym wystarczającej kontroli. Poza tym jak ktoś dobrze patrzy to my bez przerwy na coś zbieramy - ot taki nasz polski zwyczaj - zbieracze (WOSP, Caritas, świeczki wigilijne, paczki świąteczne dla ubogich, powodzianie itd, itd) wyręczamy w ten sposób służby do tego powołane, które dostają z urzędu ogromną kasę na takie właśnie działania.

Pozdr 8-)

Awatar użytkownika

Syriusz zgadzam się z Tobą. Nie mam co prawda osobiście takich doświadczeń ale nie trudno dostrzec że coś jest nie tak jak trzeba.

Jakby nie oceniać to zbierający pieniądze robię to bardzo nachalnie, w przeciwnym wypadku nie zebraliby nawet jednej czwartej z tego. Zdaje się że jest to sprzeczne z przepisami, żeby przy zbiórkach pieniędzy naciskać na konkretne osoby o pieniądze, jedynie można ogłaszać głośno w jakimś miejscu, że zbiórka następuje. Poza tym, o ile pamiętam, prywatne ubezpieczenie BUPA w Wielkiej Brytanii ma składkę 10 funtów miesięcznie i oferuje zwrot kosztów za różne drogie operacje. Nie trzeba czekać w kolejce kilka lat na implant ślimakowy dla osoby niesłyszącej, jak się czeka w Polsce. U nas nawet USG ciężko szybko załatwić na ubezpieczenie!! NHS też nieźle działa w Wielkiej Brytanii. U nas po prostu służba zdrowia nie potrafi się samofinansować, więc starają się to zrekompensować przez zbieranie większych pieniędzy od ludzi niż się to robi w innych krajach.

Nie wspominając, że akcja jest raz w roku, trwa kilka dni a uzbierana suma to przeciętnie jeden dzień kosztów funkcjonowania Instytucji "Matki" Kościoła Rzymskokatolickiego.

Zwykle także mówi się o zakupie drogiego sprzętu od wyspecjalizowanych korporacji - wyobrażam sobie lukratywność takiego "kontraktu". W przypadku sprzętu onkologicznego nie mogę się oprzeć, że w istocie sprzedaje się maszyny do pielęgnowania barbarzyńskich metod leczenia raka. W tym roku bodajże będzie to sprzęt urologiczny. I znowu będzie podświadome sugerowanie, że spomplikowany sprzęt jest gwarantem zdrowia - zamiast wydać pieniędze, z wykorzystaniem postaci Jurka Owsiaka w celu promowania profilaktyki i edukacji zdrowotnej, wyda się na spektakularne i mało skuteczne leczenie objawowe.

Jeszcze inną rzeczą jest sam etos zjawiska. W myśl frazesów: "Wystarczy, że daję na WOŚP..." , "...no wiesz, ja daję na WOŚP i w ten sposób pomagam..." można szukać usprawiedliwienia by poza takimi akcjami nie robić już kompletnie nic. Ja nazywam to jako "usypianiem sumienia" - dam 10 zł i mam spokój na cały rok z potrzebami pokrzywdzonych.

Wiem, i przepraszam, to są skrajne uproszczenia. Nie mogę jednak uwolnić się od przeczucia, że ta akcja w otoczce hedonistycznej zabawy, w formie festiwalu niczym igrzyska w Colloseum i w towarzyszeniu wielkiego massmedialnego zaangażowania po prostu urosła do rozmiarów hipnotycznej instytucji.

Śmiało dopisze że ten cały wośp i jemu podobne to taki sam szwindel jak globalnym ociepleniem, zarabiają na tym urzędasy, aktorzy, telewizja i wielu innym daje dodatkową lub stałą prace 8-) główny cel osiągnięty ? NIE ! :king:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]