Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 14 gru 2019, 22:06

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Jeśli będziemy rozważać to z punktu widzenia matki, to chyba nie ma co pytać. Ale z drugiej strony czy w ten sposób sami sobie jako ludzkość nie strzelamy w plecy? Coraz słabsze pokolenia, które w "naturalnych" warunkach nie miałyby szans na przetrwanie, płodzą kolejne pokolenia, jeszcze słabsze od siebie... Gdzie nas to zaprowadzi? Czy zatem jest sens "ulepszania" i "poprawiania" po naturze każdego aspektu naszego życia? Wszystkie te szczepionki, sztuczne witaminy, suplementy itd...

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 17 kwie 2013, 18:59 
VIP Member
Awatar

Entered Apprentice * 1st Degree

A to nie wiedziałam, że witamina K zapobiega krzywicy. Lilly, chyba to przeoczyłam, wiec musze poczytać i dzięki wielkie za linki do artykułów. Mase czytania mnie czeka. :) Ariessa, tylko jak Lilly mówiła to zimą tego słońca nie ma.

Awatar użytkownika

EwelinaL, też bodajże napisała, że w naszej strefie klimatycznej mało słońca, więc należałoby suplementować przez całe życie, ale witaminę D, a nie K Mruga

Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

EwelinaL, wit. K zapobiega przede wszystkim krwawieniom (choć ma także swój udział w syntezie białka macierzy kostnej), natomiast wit. D - krzywicy :) Ogólnie moża powiedzieć, że każdy związek ma wiele różnych funkcji, ale trzeba tutaj zagłębić się w temat. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem, na miarę moich możliwości i wiedzy ofcourse :tak:

Każdy krok w kierunku poznania, każdy fragment wyodrębniony z całości przyrody jest tylko przybliżeniem całkowitej prawdy, czy raczej całej znanej nam obecnie prawdy. Właściwie wszystko, co wiemy, jest tylko przybliżeniem, ponieważ wiemy, że nie znamy jeszcze wszystkich praw.

R. Feynman, Wykłady z fizyki.

W sumie wiedza o witaminach to czasy klasy podstawowej, ale coś tam się jeszcze pamięta.
A o ile pamięć nie zawodzi to wit. K organizm ludzi produkuje sam w jelicie grubym.
Silenie koaguluje krew, czasem jest używana jako trutka przeciw szczurom.

Awatar użytkownika

icemaN pisze:
A o ile pamięć nie zawodzi to wit. K organizm ludzi produkuje sam w jelicie grubym.

Tak, a dokładnie:
Lilly pisze:
Niezależnie od sposobu żywienia, głównym źródłem witamin z grupy K2 w ustroju jest endogenna synteza przez niektóre szczepy bakteryjne zasiedlające jelito grube (Enterobacteriaceae np. Escherichia coli, Veillonellaceae, Bacteroides). Bakterie flory jelitowej wytwarzają witaminę K w ilości ok. 1-1,5 mg/dobę.

icemaN, a nie przypadkiem jako ODtrutka (takie trutki są chyba antagonistami wit. K, np. brodifacoum)?

Każdy krok w kierunku poznania, każdy fragment wyodrębniony z całości przyrody jest tylko przybliżeniem całkowitej prawdy, czy raczej całej znanej nam obecnie prawdy. Właściwie wszystko, co wiemy, jest tylko przybliżeniem, ponieważ wiemy, że nie znamy jeszcze wszystkich praw.

Lilly pisze:
icemaN, a nie przypadkiem jako ODtrutka (takie trutki są chyba antagonistami wit. K, np. brodifacoum)?

Przyznam Ci się, że nie próbowałem tego potwierdzać, po prostu to jest wiedza za szkoły, a że wydaje mi się sensowna...z tego co wiem wit. przyjmowana doustnie, a przynajmniej w takiej formie jak to się daje szczurom powoduje zakrzep krwi i zgon.

nie widze abym napisala ze nalezy k przez cale życie podawac. Dziekuje Lilly, że masz chęć odpisywania, bo ja strasznie mecze tymi pytaniami, ale ja takiej wiedzy nie mam, a przyznam szczerze, że nie lubiłam nigdy biologii i nie zagłębiałam sie w nia. Wyczytałam, że witamine K podaje sie czesciej wcześniaczkom i dzieciom, ktorych mamy miały problemy przy porodzie? Czy to prawda? Bo ja dostałam ten bobik z wit. D +K, ale moje dziecko nie jest wcześniakiem i nie miałam problemu przy porodzie.

Awatar użytkownika

EwelinaL, pytaj ile potrzebujesz, biologię (i tematy pokrewne) uwielbiam :język: więc jak tylko będę mieć czas to odpowiem. Możesz też mnie złapać na facebooku w grupie sceptycznej szczepieniom (tam też pojawił się wątek o witaminach), i jest sporo osób które mają pytania okołotematyczne i dzielą się swoim doświadczeniem:

https://www.facebook.com/groups/188120481225671/

EwelinaL pisze:
Wyczytałam, że witamine K podaje sie czesciej wcześniaczkom i dzieciom, ktorych mamy miały problemy przy porodzie? Czy to prawda? Bo ja dostałam ten bobik z wit. D +K, ale moje dziecko nie jest wcześniakiem i nie miałam problemu przy porodzie.

Dobrze rozumiem, że mieszkasz w Polsce? Ja mogę przybliżyć jak to wygląda u nas w kraju, niestety nie wiem czy takie same zalecenia obowiązują w innych.

Lilly pisze:
Noworodkom w polskich szpitalach w 1. dobie życia podaje się fitomenadion (Phytomenadionum) czyli syntetyczną witaminę K1. Zgodnie z Zaleceniami zespołu ekspertów dotyczących profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt:
1. Wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K, przy czym:
- noworodki zdrowe, donoszone – 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie,
- noworodki z grupy ryzyka* – 0,5 mg domięśniowo,
- noworodki urodzone przedwcześnie:
<1,5 kg – 0,3 mg domięśniowo lub dożylnie,
>1,5 kg – 0,5 mg domięśniowo.
2. Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K od 2. tyg. życia do ukończenia 3. mies. życia. Niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25 mcg/dobę.

* poród zabiegowy, zamartwica urodzeniowa, hipotrofia wewnątrzmaciczna, zespół aspiracji smółki, leki przed porodem u matki (karbamazepina, fenytoina, barbiturany, cefelosporyny, rifampicyna, INH, pochodne kumaryny)

Czyli, zgodnie z powyższym, wszystkie dzieci zaraz po urodzeniu dostają jednorazowo preparat z wit. K domięśniowo, zarówno te zdrowe i donoszone, jak i wcześniaki, różnica jest tylko w dawce (sprawdź w książeczce zdrowia czy twój maluch miał podane w szpitalu, choć prawidłowo powinnaś zostać o tym poinformowana i podpisać zgodę). Później, suplementacja doustna do 3 miesiąca dotyczy wszystkich dzieci karmionych piersią, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie potrzebują dodatkowych dawek (w związku z tym, że pokarm sztuczny zawiera w swoim składzie tę witaminę). Pediatra przepisała Ci Bobik D+K, gdyż takie są standardy postępowania (zalecenia) dot. profilaktyki krwawienia z niedoboru wit. K oraz profilaktyki niedoborów wit. D.

Jak pisałam wcześniej TUTAJ, zalecenia podawania witaminy K wynikają z tego, że:
1. Zawartość wit. K w mleku kobiecym (ok. 0,25mcg/100ml) jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania (co wynika z diety i zmienności mleka).
2. Niezależnie od sposobu żywienia, głównym źródłem witamin z grupy K2 w ustroju jest endogenna synteza przez niektóre szczepy bakteryjne zasiedlające jelito grube (Enterobacteriaceae np. Escherichia coli, Veillonellaceae, Bacteroides). Bakterie flory jelitowej wytwarzają witaminę K w ilości ok. 1-1,5 mg/dobę. U dzieci karmionych pokarmem kobiecym w przewodzie pokarmowym przeważają Bifidobakteriae i Lactobacillus, które w przeciwieństwie do ww. nie produkują witaminy K.
3. W okresie życia płodowego transport witaminy K przez łożysko jest na bardzo niskim poziomie z powodu istnienia bariery łożyskowej dla witaminy K.

Ja bym tu od siebie dodała jeszcze punkt 4. Zbyt wczesne zaciśnięcie pępowiny, a co za tym idzie mniejsza ilość krwi z krążenia matczyno-płodowego u dziecka o ok. 30% (w tym ilość erytrocytów, żelaza, czynników krzepnięcia, witamin, komórek macierzystych, limfocytów, przeciwciał i innych).

Awatar użytkownika

Ciekawostka, na którą dziś trafiłam, aczkolwiek część badań ma już ładnych parę lat... Sugerują, że witamina K jest transportowana przez łożysko na niskim poziomie, dzięki czemu dziecko ma możliwość prawidłowo rozwinąć się, gdyż duże ilości tego związku mogą hamować wzrost i różnicowanie się komórek (podobne efekty działania tej witaminki, plus dodatkowo apoptoza komórek, zaobserwowano w przypadku nowotworów):

Witamina K przechodzi przez łożysko jedynie w małych ilościach. [110, 111] To wywołuje deficyt witaminy K i spowodowaną nim zmniejszoną krzepliwość krwi u noworodków (na granicy ryzyka wystąpienia krwotoku, w skrajnych przypadkach kończącego się krwotokiem wewnątrzczaszkowym, śpiączką i śmiercią) [112].

Spowodowane jest to celowym utrzymywanie płodu w stanie „deficytu” witaminy K ze względu na doniosłe efekty działania białek zależnych od niej na wzrost i różnicowanie komórek, które, zwłaszcza w rozwijającym się płodzie, muszą być niezwykle ściśle kontrolowane [113]. Ponadto, witamina K jest regulatorem biotransformacji ksenobiotyków (np. benzo-α-pirenu występującego w dymie papierosowym). Zwiększa ona aktywność enzymów I fazy (hydroksylujących ksenobiotyki), zmniejsza natomiast aktywność enzymów prowadzących reakcje II fazy, czyli sprzęganie z kwasami glukuronowym czy siarkowym w celu wydalenia z organizmu. Produkty I fazy, jeśli nie ulegną sprzężeniu, mogą łatwo wiązać się z makromolekułami biologicznymi m.in. z DNA powodując mutacje. Działanie witaminy K zdaje się promować taką sytuację, która, zwłaszcza w szybko dzielących się komórkach płodu byłaby niezwykle niebezpieczna. Może być to kolejny powód, dla którego zawartość witaminy K w płodzie jest utrzymywana na tak niskim poziomie [114].

Według alternatywnej teorii, słaba krzepliwość krwi u noworodków wywołana jest nie niedoborem witaminy K, lecz niewystarczającą syntezą białek kaskady krzepnięcia [115]. Transport witamin K przez łożysko nie jest aktywny, lecz jest mimo to wysoce specyficzny. Witamina K2 jest transportowana lepiej niż K1, a jej transport nieco wzrasta wraz z wiekiem ciąży [116]. Witamina K2 jest gromadzona aktywnie przez łożysko, a następnie sukcesywnie przekazywana do płodu. Menachinon gromadzony jest również w gruczole mlekowym i wydzielany z mlekiem [117].

http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Szwagierczak05

Elise pisze:
Oj tak mnie witamina K pomogła przy małych krwotokach z nosa. Lekaż nie mogł stwierdzic czym były spowodowane i po Witaminie K przestało. :)

reklama? 8-)

Witam,
co sądzicie o podawaniu noworodkom po urodzeniu tych witamin? Wydaje mi się że to wbrew naturze podawać te syntetyki twierdząc że matki karmiące piersią jej noworodkom nie przekazują, a te jej potrzebują? Czyżby kolejny biznes dla mafii farmaceutycznych? Na blogu kefira znalazłem taki artykuł, tylko że można temu wierzyć skoro u niego jest: http://kefir2010.wordpress.com/2013/06/ ... -material/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC [letni]