Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 10 gru 2019, 9:45

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witamina B12
Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Nie ma tutaj osobnego wątku poświęconego problematycznej witaminie B12, więc myślę, że warto taki założyć. Zakładam wątek bo mam przy okazji kilka pytań. Wiem, że jest tu wielu wegan/wegetarian, którzy na pewno mają sporo doświadczenia z witaminą B12.
Od około pół roku jestem na wegańskiej diecie, zrobiłem sobie badanie poziomu B12, jest bardzo niski, lekko ponad 200, niby mieści się w normie, ale wiadomo, że nie jest to zdrowy poziom. Chciałbym zatem zapytać kogoś, kto ma doświadczenie, w jaki sposób powinienem się suplementować?
Mam na stanie suplement marki Swanson (5000mcg), kupione docelowo do stosowania raz na tydzień, moje pytanie brzmi, czy przy tak niskim poziomie będzie w porządku jeżeli będę łykał jedną tabletkę na tydzień, czy jednak powinienem mocniej dorzucić do pieca? Czytałem też, że witamina B12 może powodować problemy ze skórą, na ile to jest prawdą i co mógłbym ewentualnie zrobić, żeby temu zapobiec? Z góry dzięki za odpowiedzi.

-- 02 cze 2014, 12:40 --

Zapomniałem o najważniejszym, mój suplement to metylokobalamina.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

Tytuł: Witamina B12
: 02 cze 2014, 12:38 
VIP Member
Awatar

Intimate Secretary * 6th Degree

Tu ciekawy wykład o B12: http://blog.siegnijpozdrowie.org/2013/09/witamina-b12-fakty-i-mity.html

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Każdemu polecam wysłuchanie wykładu pod powyżej zamieszczonym linkiem. Ja osobiście sądziłem, że wiem wystarczająco dużo na temat witaminy B12 jednak teraz dowiedziałem się, że oprócz kwasu solnego i pepsyny do wykorzystania B12 niezbędne są dwa nośniki proteinowe, a nie jeden jak do tond sądziłem. Jeden z owych nośników transportuje wit. B12 również tą z zapasów wątroby ale drugi wyłącznie tą dostarczaną z zewnątrz. Niezwykle ważna jest informacja, że to właśnie ten drugi nośnik dostarcza B12 do układu nerwowego, a więc np w celu odbudowy osłon mielinowych. Wartościowy wykład, ale zbrakło mi w nim jednej istotnej informacji na temat różnicy między cyjanokobalaminą, a metylokobolaminą. Otóż obie formy wit B12 są aktywne ale metylokobolamina jest formą bezpieczną w przeciwieństwie do cyjanokobalaminy, która ma zły wpływ np na nerw wzrokowy.

A jaki powinien być odpowiedni poziom witaminy B12 we krwii? Drogie jest badanie na obecność witaminy B12 we krwi?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Oficjalna norma to 200-1000 ng/l ale moim zdaniem minimalny poziom to 2000 ng/l. Badanie kosztuje kilkanaście zł. Jak już wcześniej pisałem nie zawsze jej poziom w osoczu powie nam czy mamy właściwe jej ilości. Najprościej jest raz dziennie wziąć pod język jedną tabletkę 5000 mcg. Wtedy przez układ limfatyczny witamina ta trafi wszędzie gdzie powinna nawet bez udziału cząsteczek białkowych jakie zajmują się transportem B12, a których z powodu zbyt wysokiego pH w żołądku może brakować.

Doktorek Roman Pawlak poleca cyjanokobalaminę z kolei ten doktorek methylcobalaminę i znowu kto tu ma rację:

phpBB [video]

Awatar użytkownika

I weź tu człowieku bądź mądry ;) Nie pamiętam kto mówił o tym, że lepiej brać mniejsze dawki częściej niż raz końską...
Gdzie tą metylokobalaminę kupujecie?

U mnie w laboratorium badanie na B12 kosztuje 40zł.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Przykładowa witamina B12 5000 mcg w postaci metylocobolaminy
http://allegro.pl/witamina-methyl-b12-5 ... 14275.html

Bow1 pisze:
Każdemu polecam wysłuchanie wykładu pod powyżej zamieszczonym linkiem. Ja osobiście sądziłem, że wiem wystarczająco dużo na temat witaminy B12 jednak teraz dowiedziałem się, że oprócz kwasu solnego i pepsyny do wykorzystania B12 niezbędne są dwa nośniki proteinowe, a nie jeden jak do tond sądziłem. Jeden z owych nośników transportuje wit. B12 również tą z zapasów wątroby ale drugi wyłącznie tą dostarczaną z zewnątrz. Niezwykle ważna jest informacja, że to właśnie ten drugi nośnik dostarcza B12 do układu nerwowego, a więc np w celu odbudowy osłon mielinowych. Wartościowy wykład, ale zbrakło mi w nim jednej istotnej informacji na temat różnicy między cyjanokobalaminą, a metylokobolaminą. Otóż obie formy wit B12 są aktywne ale metylokobolamina jest formą bezpieczną w przeciwieństwie do cyjanokobalaminy, która ma zły wpływ np na nerw wzrokowy.

--- A jak te dwie substancje mają się do Dibencozyde ?
"Koenzym witaminy B12

Koenzym witaminy B12 - 5-deoksy-5-adenozylokobalamina, aktywna pochodna witaminy b12 znana pod nazwą dibenkozyd. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, metabolizmie metabolizmie tłuszczów, aminokwasów oraz węglowodanów, a także wpływ na powstawanie elementów morfotycznych krwi i powłok nerwowych.
W suplementacji sportowej stosowana przeze wszystkim ze względu na korzystny wpływ na łaknienie. Niektóre źródła, jak i opinie użytkowników wskazują, że regularne stosowanie preparatu przez okres kilku tygodni przyczynia się do wzrostu masy ciała za sprawą zwiększenia apetytu. Część osób stosujących jest jednak zupełnie niewrażliwa na działanie tej substancji. brak jest wiarygodnych źródeł o statusie naukowym precyzujących tę kwestię.
Koenzym witaminy b12 wchodzi w skład preparatów witaminowych, aminokwasowych, dostępny jest także w formie monopreparatów.

Dawkowanie: różnie, od 50 do 2000mg na dobę."

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Brałem B6,kwas foliowy i B12 w postaci cyjanokobalaminy podobno jest bardziej przebadana niż postać metylokobolaminy Bow1 skąd wziąłeś informację,że cyjanokobalamina jest niebezpieczna?

"Biologicznie aktywna forma witaminy B12 nazywa sie kobalamina. W suplementach dietetycznych znajduje się cyjanokobalamina, czyli nieaktywna forma, która jest uaktywniona w organizmie. Cyjanokobalamina jest produktem składającym się z kobalaminy i cyjaniny. Kobalamina produkowana jest przez bakterie, natomiast cyjaninę dodaje się w laboratorium, aby zwiększyć stabilność tego związku chemicznego. Aktywacja cyjanokobalaminy polega na usunięciu cyjaniny, która jest „odczepiana” od kobalaminy przez enzymy. Istnieją rzadkie przypadki wrodzonej niemożliwości produkcji enzymu, który odpowiedzialny jest za tą reakcję. W takim przypadku osoba narażona jest na niedobór B12."
http://www.zdrowa-zywnosc.pl/artykuly/1 ... wdy-i-mity

Fellow Craft * 2nd Degree

Również słyszałem, że wersja metylowana kobalaminy jest niebezpieczna. Dlaczego? Szczerze, tego to już nie pamiętam :). Pamiętam, że mówił to w którymś wykładzie zamieszczonym na youtube dr. Russel Jaffe. Powiedział on coś takiego, że organizm sam sobie dostosuje wersję tego związku przerabiając go na metylokobalaminę w kilka sekund tam, gdzie będzie mu to potrzebne, jeśli kobalamina będzie oczywiście dostępna.

Ten doktorek od 3:12 mowi ze powinna to byc opcja metylo:
phpBB [video]

Awatar użytkownika

Zdaje się, że temat umarł i nie do końca wiadomo, która forma jest bezpieczniejsza....

Obecnie dostępne są plastry z witaminą B12 ( skład : B-12 (as methylcobalamin) 1200 mcg, Folic Acid 400 mcg, medical grade hypoallergenic adhesive) . Jest sens aplikować w taki sposób, czy może w płynie ?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Od 2 lat nie stosuję suplementu B12 ale jem dobre jaja od hodowcy gdzie kury dostają zboża i dodatkowo wytłoki z mojego laboratorium. Ostatnio badałem poziom i mam wystarczający 4500 ng/l. Dobre jaja są najlepszym źródłem ale oczywiście tylko w wypadku odpowiedniego pH soków żołądkowych.
Możliwe, że w jajach są te proteiny, które zajmują się dystrybucją B12.

Awatar użytkownika

Chętnie bym kupiła takie jajka, tyle, że nie mieszkam w kraju :bezradny:
Szukam najbardziej przyswajalnej wersji dla mamy. Musze ją wyciagnąć z dołka... ( po udarze, zmiany natury psychicznej...itd.). Powoli wprowadzam kolejne składniki do jej diety. Bierze w tej chwili complex witaminy B ( 50 ), ale myślałam, żeby zaaplikować jej dodatkowo B-12. W tej chwili bierze w formie Cyanocobalamin. Zastanawiałam się nad formą plastrów, byłoby najwygodniej, lub w płynie.

Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Cyjanokobalamina w dużych dawkach to zły pomysł. Do tego B-50 zastosuj dobrą rozpuszczalną metylokobalaminę pod język.
Najlepiej oczywiście jeść dobre jajka z betainą hcl - leczymy wszystko za jednym zamachem.

Awatar użytkownika

Rozumiem, że to przez wzgląd na zawartość cyjanku, czy tak ? Na temat tej formy B-12 znalazłam taką informację :

2. Cyanocobalamin
This synthetic version of vitamin B12 is created in a lab, which makes it the cheapest supplement option. It offers the most stable form of B12, although it does so through the presence of a cyanide molecule. While the amount of cyanide is not dangerous, it does require the body to expend energy to convert and remove it.

Czyli ilość cyjanku zawarta w witaminie nie jest niebezpieczna ( pewnie, gdy się nie zażywa dużych dawek ), ale organizm traci energie na wydalenie go.

Forma pod język na razie nie jest realna, mama nie współpracuje....musze wszystko przemycać w jedzeniu.

Dobre jajka będe miała jak sama zaczne chodować kurki ;). Na razie kupuje organiczne, bez gwarancji dobrej jakości.
Gdy już będę tłoczyć olej, to może znajdę farmera, który będzie karmił kury wytłokami.

Niestety w tym kraju, gdzie obecnie mieszkam, nawet nie chcą badać poziomu witaminy D, bo wychodzą z założenia, że i tak każdy ma niedobór... :(

Awatar użytkownika

Lynx pisze:
Rozumiem, że to przez wzgląd na zawartość cyjanku, czy tak ?

Dokładnie tak.

Lynx pisze:
Forma pod język na razie nie jest realna, mama nie współpracuje....musze wszystko przemycać w jedzeniu.

W takim razie jak serwujesz mamie wspomnianą B-50? Rozsypujesz kapsułkę na posiłku?

Lynx pisze:
Niestety w tym kraju, gdzie obecnie mieszkam, nawet nie chcą badać poziomu witaminy D, bo wychodzą z założenia, że i tak każdy ma niedobór... :(

Kraj skandynawski? Mruga Z tego co wiem, w takiej Norwegii nawet mając pieniądze nie możesz się przebadać prywatnie. Śmieszna sprawa.

Awatar użytkownika

Tak, kapsułke sypie do jedzenia. Inaczej się nie da na razie. Uważasz, że to nie przyniesie efektu ? Nie podaje jej dużych dawek, więc nie powinno być kłopotu z cyjankiem. Kupując nie zwróciłam uwagi na forme witaminy. Ucze się na błędach...

Nie, nie kraj skandynwaski. Zielona Wyspa :). Dopóki mamy nie przywiozłam, nie miałam pojęcia jak wygląda tutaj tak naprawdę służba zdrowia.... Chcąc iść do specjalisty prywatnie i tak muszę mieć list od lekarza rodzinnego...jak nie masz karty medycznej, to taka wizyta u rodzinnego €50, a potem kolejne €150.

Awatar użytkownika

Lepsza taka suplementacja niż żadna.

Nie wiem, czy nie powinnaś też suplementować mamie kwasu alfa liponowego i dodawać olej lniany zimnotłoczony niefiltrowany np. do sałatek.
Jeśli miała udar, to pewnie w grę wchodzą poważne problemy z układem krążenia. Kwas alfa liponowy ma mnóstwo fajnych właściwości a jedną z nich jest poprawa krążenia.
Powinnaś spytać naszego specjalistę od tych tematów, @Bow1. :)
Zachęcam do przeczytania wątku o chelatacji w domku.

Awatar użytkownika

Bonifacy ;),

Olej lniany będę chciała sama tłoczyć, ale czekam właśnie na info od Bow1 odnośnie prasy. Jeśli się załapie, to może uda mi się zakupić od niego mieszanki olejowe :).
Na razie mama dostaje codziennie olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy ( na oczy ), ma zmienioną diete. Problem, bo nie moge jej namówić na picie większych ilości wody.
Co do ALA to chciałam poczekać. Najpierw oczyszczanie tiosiarczanem z NAC, na początek. Musze jednak poczekać, aż mama będzie bardziej współpracować.

Witam.
Chciałam zamówić witaminę B12 Methylcobalamine, ale którą kupić? czym się sugerować w zakupie witamin na allegro?
są takie firmy VITACOST, ALINESS, OXFORT VITALITY, SWANSON, BIOVEA. No i bądz człowieku mądry i wybierz jak się nie znasz... Bardzo bym prosiła o podpowiedz, czym się sugerować kupnem jakichkolwiek witamin bądz firm?Wiem że Swanson i Now Food są najlepsze, ale też stosunkowo droższe. A na allegro dochodzą wciąż nowe i tańsze. Więc może też nie są złej jakości a tańsze, tym bardziej że się zamawia jakąś większą ilość witamin, to wychodzi nie mała suma. Tak że, jeżeli by mi ktoś odpisał na to pytanie będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam.

Cytuj:
są takie firmy VITACOST, ALINESS, OXFORT VITALITY, SWANSON, BIOVEA.

Z Vitacost miałem betaine HCL i działała bez żadnego zarzutu. Z Aliness kupiłem witaminę b-50 i też efekty były odczuwalne. Także z tymi dwiema firmami mam pozytywne odczucia, chociaż zakupu dokonywałem u nich tylko raz. Nie zawsze tańsze znaczy gorsze.
Swoją drogą witamina k2 jest strasznie droga. Ceny za nią są kosmiczne, ale na szczęście udało mi się ją znależć w miarę dobrej cenie z firmy Myvita. 40 zł za 120 tabletek to naprawdę tanio w porównaniu z innymi firmami. Dlatego należy szukać okazji, żeby się nie spłukać z kasy. Poza tym pamiętajmy o złotej zasadzie, że najpierw jedzenie, a póżniej suplement. Kolejności lepiej nie odwracać, bo to przede wszystkim żywność leczy, a suplementy tylko ten proces leczniczy bardziej lub mniej wspomagają :tak:

Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Od 8 lat nie jem mięsa i staram się w miarę zdrowo odżywiać, nie jestem weganinem więc myslałem że nie będę miał problemów z B12. Zrobiłem sobie jednak ostatnio badania krwi różne i wszystko w normie, prócz B12. Norma jest jakoś od 200 do 1000pg/ml, miałem 160. Po dwóch tygodniach suplementacji cyjanokobalaminy w ilości 2 x 250mikrogranów ponowne badani krwi i wynik 320:) Chcę dobić do minimum 500.

Awatar użytkownika

@Kobi_van_Kenobi
160 to tragiczny wynik. 500 to też malutko. Cyjanokobalamina jest szkodliwa, zwłaszcza w dawkach jakie serwujesz. Czytałeś cały ten wątek?

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Witajcie! Mam spory niedobór B12 i jednocześnie uczulenie na kobalt. Z tego, co się orientuję, zastrzyki definitywnie odpadają więc zastanawiam się nad łagodną suplementacją, w ilości 50 mcg metylokobalaminy. Czy ktoś ma podobny problem? Czy kiszonki i probiotyki zwiększają przyswajanie B12? Pytam, ponieważ niektóre źródła podają, że to mit jeśli chodzi o człowieka.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika

A co, ile i kiedy jadasz ? U mnie na surojedzeniu w łogóle nie ma z tym problemu. Normalnie to ci mikroby (i weź pod uwagę tą nazwę - nie tyle co ona wskazuje, ale co znaczy) powinny srać po jelicie grubym witaminami takimi jak b12, które sa rozpuszczalne w wodzie, która po wypiciu, wchłania się częściowo w jelicie grubym (bo przecie, po drodze jej trochę łubędzie). Morał z tego taki, żeby dostarczać im to co one lubią. Lubią wszystko, co człowiekowi zostało przyrodzone do jedzenia. Z moich rozmyślań, to chyba lubią wodę i błonnik (siemię lniane), chyba zboża im najbardziej sprawiają chęć do zjadania strawionych resztek. Wiesz, tu zjada siemię - sra b12 xDD, zjada strawiony szpinak - sra chlorofilem xDDDD Kiszonki na pewno ją zawierają, przecież tam te mikroby pracują bezustannie, to jak to tak by one tych witamin nie produkowały. Jak chcesz się uzależniać od proszku pod nazwą "Suplement B12 WEGAŃSKI " xDDDDDDDD twoja sprawa, ale proponuje lepiej popracować nad swoim żywieniem i łogólnie trybem życia, bo problemy znikąd się nie biorą, zawsze gdzieś mają swoją przyczynę. Czekam na odpowiedź, może jeszcze coś doradzę, a jak wolisz temat wciągania przez żołądek proszku, też napisz - zamilknę :D

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź :) Jestem na diecie bezglutenowej, minimalizuję spożycie mleka. Nie jestem wegetarianką (pewnie mi się za to oberwie :P). Choruję na Hashimoto, w tej chorobie jest zmniejszone przyswajanie witamin. Nastawiłam buraki na zakwas, może pomogą ;)

Cytuj:
minimalizuję spożycie mleka

Jeżeli mówisz o tej białej cieczy z marketu, to nie minimalizujesz spożycie mleka, tylko spożycie jakiejś trucizny mlekopodobnej. Chyba że masz mleko ze wsi, to inna sprawa.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

karola85 pisze:
Nastawiłam buraki na zakwas, może pomogą ;)

To bardzo dobry pomysł ale pamiętaj by absolutnie nie dodawać chrzanu i czosnku. Jeżeli masz zamiar dodać coś w tym rodzaju to taniej będzie nasypać np kilka łyżek benzoesanu sodu :)
Ludzie nastawiają buraki czy ogórki do zakiszenia a dodają czosnek czy chrzan które skutecznie zabijają laktobakterie. Przecież to dla nich robimy kiszonki, czyż nie?

Hashimoto to głównie zły skład flory bakteryjnej więc koniecznie rób kiszonki, a te z buraka są super bo mają wiele pożytecznych szczepów. Kapusta kiszona równiez zawiera mnóstwo szczepów dobroczynnych bakterii. Ogórki kiszone również są skarbem ale prawie wszyscy ładują substancje bakteriobójcze/konserwanty takie jak cholerny chrzan i cholerny czosnek.

Zapomnij o glutenie na kilka miesięcy a także zastanów się nad fosfolipidami i kwasami tłuszczowymi.

Bardzo istotne jest również dostarczanie witamin z grupy B ale wyłącznie w dobrej formie czyli B12 metylokobalamina, kwas foliowy metylowany (foliany), kwas nikotynowy nie niacynamid itd.
Kolejna sprawa to donory (dawcy grup metylowych) gdy masz wysoki poziom homocysteiny. Jeżeli jest niższy niż 8 to daruj sobie trimetyloglicynę ale jeżeli poziom jest wyższy niż 8 to przez 4 miesiące stosuj TMG.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]