Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 18 lis 2017, 0:42

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Tak własnie działa najnowsze dziecko Microsoftu - Windows 10.
Wiedzą o tobie już wszystko i nawet tego nie ukrywają.

Gwałcą ludzką prywatność na całego, jest naprawdę niewiele rzeczy które można jeszcze zrobić.
To już praktycznie pełna kontrola i posiadanie użytkownika na własnośc.
Szpiegowanie, podsłuchiwanie,nagrywanie cie na kamierze, nagrywanie twojego głosu,
przeglądanie twoich plików, zbieranie o tobie informacji na temat
twoich preferencji, przglądanie kontaktów i tego co robisz, przechtywytwanie twoich kluczy
kryptograficznych i backupowanie ich na chmurze Microsfotu. Oczywiście wszystko dla
twojego bezpieczeństwa. Nie dość że mówią to w pełni otwarcie, to jeszcze się tym chwalą i twierdzą, że to dla twojego dobra i a ciebie do tego zachęcają. To już permanętna inwigilacja. Już nie mówiąc,
że twoje rozmowy sa nagrywane by móc podesłać ci np odpowiednie reklamy. Bo przecież Skype też
do nich nalezy.

A jak się okaże, że któryś z użytkowników nie jest poprawny politycznie. To cały pakiet idzie
do organów ścigania. I nawet zaszyfrowanie dysku nic nie da bo....Microsoft posiada twoje klucze do szyfrowania czy tego chcesz czy nie i całą baze haseł do twoich kont, równiez z usługami finansowymi czy danych służbowych.

Obrazek

Obrazek

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 01 sie 2015, 15:57 
VIP Member
Awatar

Fellow Craft * 2nd Degree

Hmmm...
To by wyjaśniało dlaczego rozdają go tak na prawo i lewo, też mnie to zaciekawiło dlaczego wypuszczają nowiutki system w sumie za darmo.
Miałem takie podejrzenia od początku, całe szczęście, że nie mam tego programu szpiegującego, chociaż posiadam inny, ale chyba mniej inwigilowany, w końcu starsze wersje ich spyware ich już nie interesują? ;)

szczyt ironii polega na tym ,że na początku za darmo ,a potem trzeba będzie płacić abonament :evil:

Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Windows 10 - Totalna inwigilacja przez Microsoft? - Ator na Szybko #138
phpBB [video]

Pewnie nikt z Was nie przeczytał nawet polityki prywatności przed instalacją Win10 a oto co znalazłem na necie, cytuję:

No to żeby to nie było takie słodkie. Ja nie przykładam do tego większej wagi jak im się chce obrabiać dane od kilkuset mionów ludzi (w przyszłości pewnie tyle będzie używać Win 10) no to ich problem. Jak coś pomyliłem to przepraszam ale to takie ciekawe, że zal o tym nie napisać.
Od 1 sierpnia Microsoft wprowadza uaktualnioną politykę prywatności. Ci którym się chciało przeczytali to a jest tego podobno 45 stron.
Co robi Windows 10
-generuje unikalny ID dla każdego użytkownika w celach reklamowych, będzie mógł to udostępniać osobom trzecim np. developerom i firmom które zajmują się reklamą.
- gdy szyfrowanie dysku jest włączone Windows generuje klucz dla BitLockera, który jest automatycznie zapisywany na koncie które mamy w Microsofcie.
- Windows zbiera informacje jakich aplikacji używasz i z jakimi sieciami się łączysz
- jeżeli używasz tej miłej Cortany to musisz się liczyć z tym, że Microsoft zbiera i używa różnych typów danych, takich jak twoja lokalizacja, dane z twojego kalendarza, jakich aplikacji używasz, dane z twoich e maili i wiadomości tekstowych, które wysyłasz, twoje kontakty a także jak często tego wszystkiego używasz na twoim komputerze (albo telefonie itp.)
- Cortana uczy się czyli zbiera dane jaka jest twoja muzyka, ustawienia alarmu, czy ekran blokujący jest włączony, co oglądasz i co kupujesz, zbiera wiadomości o tym czego szukasz w Bing i o historii stron internetowych

- Windows zbiera dane o twoich dźwiękach, które przekazujesz do mikrofonu czyli np. rozmowa, twoje nazwisko jak i twój pseudonim, twoje ostatnie zdarzenia z kalendarza, ludzi z którymi się umawiasz lub spotykasz ich nazwiska ale i pseudonimy.

Tego ostatniego nie podejmuje się tłumaczyć za słaby jestem z angielskiego ale chodzi mniej więcej o to, ze mogą zrobić z tego użytek jeżeli uznają to za stosowne czyli praktycznie kiedy zechcą.

“We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to”, for example, “protect their customers” or “enforce the terms governing the use of the services”.

edri.org/microsofts-new-small-print-how-your-personal-data-abused/

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Paranoja jest czasami potrzebna, ale tylko czasami.

Faktem jest, że niemal wszyscy ludzie używający windowsa do pracy i zabawy nie są zbyt interesujący dla rządzących i lub innych grup władców. Więc nawet jeśli oni te dane gromadzą i profilują to nie ma z nich większego pożytku (poza reklamami i zyskiem finansowym).

Natomiast osoby które faktycznie coś robią i chcą pozostać w ukryciu pewnie szybko przeproszą się z linuxem i innym otwartym oprogramowaniem. Nie trzeba przecież przypominać, że pedofile to jedna z najlepiej pilnujących swojej prywatności grupa i to nie mała.

Dużo ludzi psioczy na politykę prywatności windowsa, i mają rację, jednocześnie nie podejmując samodzielnie żadnych kroków ku ochronie prywatności: używają dropboxa, facebooka, google, nie szyfrują maili, używają skype, mają telefon z androidem itd.

Tak samo jak z wyborami w Polsce: chodzi na nie niecała połowa społeczeństwa, a narzeka na rządzących niemal każdy.

tak naprawdę windoza jest potrzebna tylko graczom (i firmom :)),ze wzg. na podsystem Direct X ,
normalnie do oglądania stronek ,filmów itp. wystarczy Ubuntu lub inna odmiana linuksa

Entered Apprentice * 1st Degree

Dzięki za informacje, bo ślepo ściągam teraz W10 idąc za hasłem "dają to bierz". Widocznie reklama behawioralna będzie już na poziomie systemu operacyjnego ..

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Dużo ludzi psioczy na politykę prywatności windowsa, i mają rację, jednocześnie nie podejmując samodzielnie żadnych kroków ku ochronie prywatności: używają dropboxa, facebooka, google, nie szyfrują maili, używają skype, mają telefon z androidem itd.

To jest bardziej ogólny problem. Generalnie ludzie psioczą na wszystko np na NWO a nic z tym nie robią.
Mało tego, jeszcze go podsycają przez postawę taką jaką opisałeś(bo przecież nic nie można zrobić to najlepiej to wspierać :P).
Narzekają na zatrutą żywność, ale chodzą do biedronki, Narzekają na inwigilacje ale chętnie korzystają z narzędzi które to umożliwiają, narzekają na kartele farmaceutyczne, ale jeśli coś się dzieje ze zdrowiem to lekarz i antybiotyki.

No niestety, ciągle ten sam problem, brak wiary w siebie i że coś można zmieniać narzekając na świat dookoła.
Jasne, że to jest. Ale tam gdzie można coś zmienić trzeba to robić, step by step i zaczynać od siebie, chroniać swoją godność i nie sprowadzać się do roli niewolnika.
To jak z muzyką, każdy mówi, że nie słucha Disco Polo a sprzedaż płyt i słuchalność bije rekordy :)

Cytuj:
tak naprawdę windoza jest potrzebna tylko graczom (i firmom :)),ze wzg. na podsystem Direct X ,
normalnie do oglądania stronek ,filmów itp. wystarczy Ubuntu lub inna odmiana linuksa

Generalnie masz racje, ale czasem są newralgiczne elementy które ciężko jest przeskoczyć.
Np Skype na Linuxie, czasem działa a czasem nie(sporo zależy od dystrybucji). A już nikt go nie rozwija od lat. Są też wyspecjalizowane narzędzia które są tylko pod Windowsa. Np programy do faktur, księgowania. Wiem, że dało by się jakość objeść, ale mało firm jest na to gotowych. Wolą postawić starego XP'ka niż walczyć z nowym systemem. To wymaga czasu i często bolesnej nauczki.
Są też specjalistyczne programy np do obróki Audio i Video (te naprawdę profejonalne) tych jeszcze jest brak. No i oczywiście gry. Na szczęście mamy projekt WINE dzięki któremu odpalanie oprogramowania z Windowsa staje się coraz prostrze. A większosć prostych programów działa tam bezbłędnie. A bywa też tak, że można prosto z mostu odpalić sobie najnowszą grę i działa nawet lepiej niż na Windowsie.

Wiele barier wynika też z polityki korporacji. Np nie udostepniając specyfikacji sprzętu, ciężko napisać do niego sterownik. A firmy nie są chetnie do pisaniem własnych na coś niszowego, bo im się to nie opłaca, albo jest spreczne z polityką firmy. W konekwencji, trzeba wyważać otwarte dzwi i to bardzo czesto robi społeczność.

No ale wiadomo, tak to działa w korporacjonizmie - bo to daje im kontrole i forsuje swoje rozwiązania.

Cytuj:
Dzięki za informacje, bo ślepo ściągam teraz W10 idąc za hasłem "dają to bierz". Widocznie reklama behawioralna będzie już na poziomie systemu operacyjnego ..

A no spoko. Fajnie, że komuś się te informacje przydają i nie wiedział tego wcześnie. W modelu bizneoswym jest to bardzo proste - w myśł "Jeśli coś jest za darmo, produktem jesteś ty" Tak jak w przypadku Facebooka. Jego wartość to informacje tam zawarte.

Reklama behavioralna jest również w Ubuntu, które przekształciło się w drugiego Appla i ma identyczne zapędy koporoacyjne jak reszta firm. Przestali słuchać społeczności i forsują swoje rozwiąnia - to się zawsze tak zaczyna.

generalnie to w linuksach takich jak ubuntu ,fedora czy debian problemem zasadniczym jest brak odpowiednio dopracowanych sterowników do posiadanego sprzętu (zwłaszcza do laptopów) ,a to skutkuje brakiem dopracowanych aplikacjii !
i vice versa == producenci hardwaru jak AMD ,Intel i Creative nie dają już sterowników do windowsa xp dla kart sieciowych ,dźwiękowych i graficznych .korporacyjny wpływ jest taki ,że ręce opadają !
Typowy przykład: mam kartę graficzną AMD Radeon R9 290 -oficjalne drivery są pod win 7 i wyżej ,a pod win xp nie ma ,ale szczyt ironii polega na tym ,że pod linuksa są nieoficjalne drivery można z tej karty korzystać ,tylko co z tego ? Po co taki potężny GPU do linuksa? Może do obliczeń naukowych jak to zrobili na AGH u nas w Polsce!

Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Cytuj:
Są też specjalistyczne programy np do obróki Audio i Video (te naprawdę profejonalne) tych jeszcze jest brak.

Chyba żartujesz? O Blenderze nie słyszałeś?

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Chyba żartujesz? O Blenderze nie słyszałeś?

Jasne, że słyszałem. Powiem ci więcej. Jestem grafikiem 3d.
Ale co innego znać a co innego używać. Blender jest fajny, szczególnie
po wersji 2.5 gdzie zrobili lifting interfacu upodabniając go do 3ds i XSI.
Ale trochę mu jeszcze brakuje.

Ale te wszystkie narzędzia mają jeden problem.
Dzisiejszy workflow potrzebuje integracji między narzędziami różnego typu.
Takie coś np gwarantuje autodesk czy Adobe. Integracja między formatami,
ale też na poziomie narzędzi jak Vault Autodeskowy.

A Praca w tych czasach wymaga spójnego środowiska.
Potem trzeba taki materiał filmowy obrobić i go zmontować
a do tego już potrzeba windowsa.

Masz Openshot o którym nawet pisałem tu na forum kilka dni temu.
Ale to raczej narzędzie w stylu Windows Movie Maker. 10x lepsze od niego
ale ciągle to segment domowego studia.

Jest Cinelerra, ale przed nim jeszcze długa droga. Wiele rzeczy robi się tam
na opak a przy dużych projektach usability leży, między innymi z powodu nieczytelnego UI

Jahshaka kiedyś bardzo prężnie się rozwijała i wydawało się, że to będzie no.1 jeśli chodzi
o edycje i postprodukcje materiału video. Niestety mocno się zatrzymali.

Gimp jest ok. Co prawda nie do końca odpowiada mi UI. ale jest
Inkscape miał przez długi okres czasu coś zwalonego z CMYK i bywało, że eksporter
do PDF szalał a sam program był bardzo niestabilny. Mozliwe, że juz to poprawili kto wie.

Najfajniejsza z tego wszystkiego jest Krita do rysowania. :)

Co do dzwieku to się nie wypowiadam bo nie znam się tak bardzo. Wiem,że jest Ardour.
Ale jedna z osób mówiła mi, że to Tracker a do trzeba potrzeba jeszcze syntezatora dobrego,
i tych już dobrych nie było. Były problemy z wtyczkami VST. A te chyba nawet nie są przenośne
między systemami z tego co się orientuje.

Do składu DTP jest Scribus. Pamiętam, bo składałem książke Karli Turner którą można pobrać tu na forum. Program od lat nie może doczekać się normalnych tabel rodem z Worda. Bardzo mnie to zniechęciło i przysporzyło mi mase problemów. Gdybym o tym wiedział od początku, wybrał by Indesigna.

Reasumując te programy są, ale mają błędy i luki w funkcjonalności z których autorzy nie koniecznie zdają sobie sprawę. Ale są one na tyle istotne i dotkliwe, że to po prostu wylucza je z szerszego zastosowania.

Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree
Awatar użytkownika

Sporo czasu temu pisałem o tym na swoim koncie (nie tutaj) o nowej windzie, no cóż jak z telefonami komórkowymi, ludziska lecą i wymieniają na nowe. Dlaczego ? bo chcą i mogą i nic tego nie zmieni.
Szkoda "strzępić języka"

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Obrazek
Ktoś sobie zaktualizował ósemkę strzałem w kolano,albo w dychę?

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Polskie urzędy sprawdzają Windows 10. System zbiera zbyt dużo danych na nasz temat?
Wojtek Onyśków

Polskie organy zainteresowały się Microsoftem.

UOKiK i GIODO sprawdzają Windows 10 pod względem praktyk inwigilacyjnych - informuje Gazeta Prawna. Urzędy chcą między innymi zweryfikować, czy Microsoft stosuje się do polskiej ustawy o prawach konsumenta.

Specjaliści są zgodni, że Microsoft zbiera zbyt dużo danych. Niektórzy wskazują, że informacje pozyskiwane przez amerykańską firmę nie są potrzebne do poprawnego funkcjonowania systemu Windows 10. Pojawiają się sugestie, że gigant robi to w celach marketingowych, nie do końca wyjaśniając, gdzie dokładnie zebrane dane trafiają.

Przedstawiciele GIODO przyznają, że współpracują z rzecznikami ochrony danych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Przełomem jest tutaj francuski CNIL, który nakazał Microsoftowi dostosowanie się do lokalnych regulacji. Podobnie chcą postąpić inne kraje UE - podaje Gazeta Prawna.

Wśród zarzutów przeciwko Microsoftowi często wymienia się zbyt szeroki zakres zbierania danych telemetrycznych. Gigant nie informuje również, w jaki sposób przetwarza dane osobowe. Wytykana jest też wymiana danych osobowych pomiędzy poszczególnymi filiami Microsoftu.

Takie działania mogą być niezgodne z ustawą o prawach konsumenta i o ochronie danych osobowych. Właśnie z tego względu UOKiK rozpoczął sprawdzanie wszystkich doniesień. Weryfikowana jest między innymi sprawa darmowej aktualizacji do Windows 10. Urząd bada, czy Microsoft podczas nakłaniania do instalacji w odpowiedni sposób oznaczył zmiany w umowie licencyjnej. Użytkownik mógł bowiem myśleć, że obowiązuje go umowa, którą zaakceptował wraz z instalacją starszego systemu.

Uwagę GIODO zwraca natomiast ekspresowa instalacja systemu Windows 10, która domyślnie włącza mechanizmy śledzenia użytkownika. Urzędnicy przestrzegają przed korzystaniem z tej funkcji.

Urzędy nie wydały jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Microsoft będzie musiał dostosować swoje działania do polskiego prawa.

http://www.instalki.pl/aktualnosci/soft ... giodo.html

Źródło:Gazeta Prawna

,
3majcie mnie! Ta władza konkurencji nie znosi! :plotki:
same systemowe wirusy
Gates się załamie... bo jak to teraz przystosować do polskiego prawa,całując tutejszą masę krytyczną z lewej strony przez łeb i w półdupek

czart pisze:
generalnie to w linuksach takich jak ubuntu ,fedora czy debian problemem zasadniczym jest brak odpowiednio dopracowanych sterowników do posiadanego sprzętu (zwłaszcza do laptopów) ,a to skutkuje brakiem dopracowanych aplikacjii !
i vice versa == producenci hardwaru jak AMD ,Intel i Creative nie dają już sterowników do windowsa xp dla kart sieciowych ,dźwiękowych i graficznych .korporacyjny wpływ jest taki ,że ręce opadają !
Typowy przykład: mam kartę graficzną AMD Radeon R9 290 -oficjalne drivery są pod win 7 i wyżej ,a pod win xp nie ma ,ale szczyt ironii polega na tym ,że pod linuksa są nieoficjalne drivery można z tej karty korzystać ,tylko co z tego ? Po co taki potężny GPU do linuksa? Może do obliczeń naukowych jak to zrobili na AGH u nas w Polsce!

Ja przygodę z linuxem zaczynałem jakieś siedem lat temu. Pierwsze moje przygody w ogóle z komputerem rozpocząłem od systemu XP. Szybko jednak przekonałem się, że jest to straszne badziewie. Windows XP nie odpowiadał mi z kilku powodów. Dużą dla mnie uciążliwością było dopracowanie wyglądu systemu do własnych preferencji. Poza tym, częste reinstalki spowodowane zasyfieniem systemu. W ciągu roku potrafiłem 2-3 krotnie reinstalować system. Przeszkadzało mi także, że za każdym razem muszę instalować na nowo sterowniki. Często po prostu wqrwiałem się na ten system. Patrząc jednak z perspektywy czasu uważam, że akurat XP był jednym z najlepszych systemów Microsoftu. Całkiem przyjazna była/jest też siódemka.

Wychodzę z założenia, że to system musi być na tyle elastyczny bym ja mógł dostosować go do siebie, a nie siebie do systemu. Tym samym szybko zakończyłem przygodę z XP i szukałem alternatywy. Pierwszym linuksem jaki odpaliłem na kompie był KNOPPIX, którego miałem na jednej z płyt dołączonej do jakiegoś magazynu komputerowego. To co mnie już uderzyło na wstępie to zdecydowanie lepsza jakość dźwięku. Spodobał mi się ten system do tego stopnia, że całymi dniami potrafiłem grzebać w jego opcjach, i tak właściwie miałem możliwość dostosowania całego systemu pod siebie. Trudność jaka mnie napotkała przy poznawaniu linuksa wynikała z psychopatologicznych zachowań wykształconych w systemie windows. Niestety tak jest i po dzień dzisiejszy, że konfiguracja linuksa jest trudniejsza niż systemu windows. Na forach internetowych znajdzie się różnego rodzaju porady, ale samo podejście do tego systemu jest zupełnie inne. Problemem linuksa kiedyś jak i obecnie jest to, że mało producentów tworzy sterowniki pod ten system. Oferuje słabsze wsparcie. Nie mniej jednak komputer z linuksem działa sprawniej niż na systemie Windows. Aktualnie na komputerze mam zainstalowane trzy systemy. Windowsa 7, Linuxa Mint 18, oraz Ubuntu. W kompie mam dedykowaną kartę graficzną na której wykonuję obliczenia BOINC. Przetwarzanie poszczególnych zadań jest szybsze pod linuksem niż Windowsem. W obu przypadkach zainstalowane są sterowniki producenta. Akurat NVIDIA ma dosyć dobre wsparcie dla linuksa. Przyczyn lepszej wydajności upatruję w tym, że linux pożera mniej zasobów systemowych. Bolączka Windowsa jest to, że sam system posiada ogrom załączonych usług które spowalniają pracę systemu. Dużo zasobów zżerają antywirusy i firewalle. Z kolei Windows jest za to lepszy pod kątem przywracania sprawności systemu pod awarii. Procesy te są zautomatyzowane. W linuksie najczęściej jest wymóg stosowania komend. Na plus mogę zaliczyć to, że obecnie ukazujące się linuxy są coraz bardziej dopracowane pod kątem nowych użytkowników. Już teraz dużo rzeczy można skonfigurować w okienkach, bez stosowania komend.

Pomimo iż mam Windowsa zainstalowanego na dysku, to i tak praktycznie nie korzystam z niego. Są wyjątkowe sytuacje kiedy muszę skorzystać np. z określonej aplikacji.

Czego w takim razie używać jak nie Windowsa? Na komputery domowe nie ma alternatywy. Ja Win10 używam od pół roku i jestem bardzo zadowolony... I na co miałbym przejść?

gutek90 pisze:
Czego w takim razie używać jak nie Windowsa? Na komputery domowe nie ma alternatywy. Ja Win10 używam od pół roku i jestem bardzo zadowolony... I na co miałbym przejść?

Cokolwiek innego.

Ja na Linuxa nie mogę przejść z prostej przyczyny. Mam swoje przyzwyczajenia. W Linuxie inne czcionki działają mi na nerwy. Brak możliwości odpalenia wszystkich programów. Używam WIN 7 od 7 lat.

Provost and Judge * 7th Degree

Witam nie zdecydowanych .Trudno księdza namówić do zmiany wiary.Nie pomogą żadne tłumaczenia...Podobna jest sprawa z programem na -do komputera,lata przyzwyczajenia robią swoje .Po zatem lenistwo i brak chęci do uczenia się w temacie -obsługa-. Mówienie że niema takiej pisowni,liter,itp.Totalna bzdura,radził bym zajrzeć do wnętrza ,do ustawień;na pewno coś się znajdzie dla każdego.Jedyny pakiet bezpłatnych programów,do wyboru do koloru,co kto sobie życzy.Repozytoria każdego systemu uginają się od programów ;wiele tysięcy tego jest ,więc każdy może sobie samemu skomponować co tylko mu się zamarzy .Widzę że przemawia lenistwo;nie podano na srebrnym półmisku,gotowca tak jak to robi Łindows.Ja od trzech lat używam Minta-17-, i jestem zadowolony i zarazem szczęśliwy że wyrwałem się z tego badziewia!Przy okazji próbowałem Ubuntu i jeszcze coś tam innego.Moja ocena Linuxa programów jest bardzo wysoka.Zarzucanie że nowy program jest nie do końca zrobiony ,to tak jak do małego dziecka mieć pretensje że się przewróciło .Linux ciągle się rozwija ciągle udoskonala ,ulepsza.Proszę mnie powiedzieć jak często Łindows wprowadza poprawki i usprawnienia pożyteczne dla użytkownika.Jak długo trzeba czekać na poprawienie ewidentnego błędu.Co mogę jeszcze dodać ?Nie podoba się Linux ,to proszę usiądź i napisz na nowo ,lepiej , mądrzej ,ładniej ,bardziej kolorowo,tego tutaj nikt tobie nie zabrania.Narzekanie na coś czego się nie zna jest co najmniej irytujące.Linux nie jest sztampowy ,jest indywidualnym programem dla ludzi o szerokich horyzontach i lubiących chodzić swoimi ścieżkami. I chwała mu za to że istnieje na tej ziemi ,w tym kraju.Gdzie nie długo do ubikacji będziemy chodzili na komendę.To są podstawy wolnego systemu ,i warto je zachować dla potomności.Można by tak długo pisać ,to tylko mała cząstka rzeczywistości.Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do spróbowania ;a dopiero potem dyskusja na temat. :pisze:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

masz rację,Mint jest superowy
:winko:

Ostatnio kumpel zakupił lapka,Dell [fajna firemka],ponad 3tys dał.
Na pokładzie win8.1-czyli może być ,chociaż to też szpeig jak z krainy dreszczowców.No nic.
Zabrałem do siebie,odpaliłem,dałem routerowi dostęp na aktualizację..a ten debil jeeb... zaktualizował się do win10 i tak się odpalił.
No oki,córa kumpla,studentka,bo to dla niej,mówi-"no dobra,może być do szkoły jak znalazł"
I zostało..
3 dni się cieszyła..pobrana jakaś aktualizacja wywaliła cały system.....
Pół dnia się z tym użerałem.Na teraz działa....
Ale to granat,gdzie mikroszkop wie kiedy wywalić zawleczkę

tomasz.wojcik4 pisze:

Nie podoba się Linux ,to proszę usiądź i napisz na nowo ,lepiej , mądrzej ,ładniej ,bardziej kolorowo,tego tutaj nikt tobie nie zabrania.

Mam usiąść i napisać program pod Linuxa? Jak mi samochód nie do końca odpowiada to też mam sobie zrobić samodzielnie? Są pasjonaci programowania czy budowania aut w garażu, ale to nie jest promil społeczeństwa.
Pozostając przy motoryzacyjnym kontekście. Przesiadka a Win na Linuxa to jak przesiadka z samochodu na motor.

Coś uległo zmianie w tym temacie? Potrzebuję kupić dobry laptop, niestety jedyna opcja to win10. Są dostępne opcje bez preinstalowanego systemu, jednak plan zainstalowania siódemki legł w gruzach, bo support, sterowniki jedynie dla win 10 zapewniają, co podobno jest też wymuszone sprzętowo chociażby przez intela (procesor/CPU). Nie jestem pewnien, czy da się też odpalić jakąś wersje linuxa, np mint.

Powstały pewne programy blokujące telemetrię i inne opcje przesyły danych do microsoftu, niestety jednak po komentarzach widać, że jednak nic nie robią oprócz robienia nas w konia...

http://www.pcworld.pl/porada/Jak-wylaczyc-szpiegowanie-w-Windows-10,403082.html

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/11/6-najlepszych-programow-do-ochrony-przed-szpiegowaniem-w-windows-10.aspx

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10/2016/07/wszystko-o-szpiegowaniu.aspx

Laptop będzie mi potrzebny do programów muzycznych jak FL Studio, Ableton Live lub może inne jeśli zdecyduje się przesiąść na coś innego. Poza tym mam ochote pograć w gry od czasu do czasu, skoro już inwestuję w mocny sprzęt.

https://www.x-kom.pl/p/347026-notebook-laptop-173-msi-gl72-i7-7700hq-16gb-1tb275ssd-gtx960m-fhd.html

tak przy okazji, jeśli ktoś troche ogarnia temat i może m i coś poradzić w tym temacie.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Raczej w tym temacie nic nie uleglo zmianie i to zaczyna być problemem. Bo Windows 7 przestaje być kompatybilny z wieloma rzeczami. Jednym z przykładów jest brak DX12 na Windows 7. To tak apropo gier które niedługo będą go wymagały, a w które przecież chciał byś sobie pograć. Co prawda coś tam ludzie kombinuje i próbują łatać, ale nie wygląda to dobrze. Podobnie jest z platformą .NET która niedługo również może olać support dla Win 7. Więc potencjalnie odpadnie zaraz wiele programów które używają tego frameworka. Sterowniki to niestety nie jest jedyny problem. Wkrótce takich elementów zacznie pojawiać się coraz więcej i więcej.

Rozumiem twój ból. Ty potrzebujesz odpalić takie softy jak FL Studio a ja pakiet Adobe. Więc Linux tu również niewiele tu pomoże. Spora część komercyjnego oprogramowania nie ma niestety dobrym odpowiedników.

Ja widzę póki co tylko jedno rozwiązanie, zaopatrzenie się w jakiś router z dobrym Firewallem jak NETGEAR.
I to najlepiej na Open Sourcowym Firmwarze. Nawet bym nie liczył na Firewalle które instalujesz na systemie, bo często mają w sobie zaszyte Policy, do przepuszczania szpiegowskiego ruchu. Już pomijam kwestie UEFI, które mogą organizować sobie ruch sieciowy bez pomocy systemu operacyjnego. Dlatego to musi być zewnętrzne urządzenie które będzie od tego niezależne.

Zablokować cały ruch wychodzący i przychodzący, następnie odblokować tylko przeglądarkę i ruch na porcie 80 i protokole http. I od tego bym zaczął, to tak na początek. Potem kombinować dalej. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale sam nie wymyśliłem do tej pory nic lepszego.

Widzę, że celujesz w dość mocne laptopy MSI z półki Gameingowej. A ja bym ci polecił zainteresować się laptopami Clevo. Jest to producent który robi laptopy z dobrym współczynnikiem cena/wydajność. Celują też w elastyczność, każdy komponent możesz dobrać sam, łatwo go też rozkręcić, wyczyścić i wymienić w nim części. Elastyczność przekłada się też na typy chipsetów, które są często tak dobrane, by ich sterowniki były otwarte. Ten sprzęt z założenia ma być również przygotowany dla Linuksów i innych systemów niż Windows. Jeszcze inna zaleta to części które można kupić na Ebay'u czy Alibabie, Znajdziesz tam dosłownie wszystko, ramki od matryc, zasilacze, klapki, klawiatury etc. Tego próżno szukać w markowych produktach.
Pomyśl o nim jak o dość elitarnej marce dla geeków.

Clevo ma tylko dość nietypowy model dystrybucyjny, są hurtownikami. Sami nie sprzedają maszyn klientom detalicznym, zamiast tego robią to releserzy. Każdy z nich może się w czymś specjalizować. Jedni celują w maszyny do gameingu, inni wolą skupić się na alternatywnych systemach.

Polskim dystrybutorem jest Hyperbook. Bardzo popularne komputery Clevo sprzedają też Niemcy pod marką Schenker. Inną firmą jest System76 którzy sprzedają kilka modeli z preinstalowanym Ubuntu, więc dobrali wszystko w ten sposób, by maszyna mogła bez problemu używać Linuksa, bez nieprzyjemnych problemów ze strony sprzętu i sterowników.

Na forum http://forum.notebookreview.com jest duża społeczność Clevo. Są tam review dystrybutorów, review modeli, modowanie, pytania odnośnie przeróbek czy wymiany Biosów/UEFI itp. Na forum siedzą też przedstawiciele różnych releserów którzy często włączają się do dyskusji.

Polecam zacząć lekturę od tego linku:
http://forum.notebookreview.com/threads ... st-7677612

Może to nie jest jakaś wielka ucieczka od wielkiego brata. Ale bardzo ciekawy off-spin dla kogoś kto wymaga od sprzętu większej elastyczności oraz ucieka od praktyk dużych firm jak Asus, MSI czy Lenovo którzy nie tylko pchają do tych komputerów masę śmieci, to jeszcze utrudniają użytkownikom życie, decydują co można a czego nie można robić ze swoim komputerem.

Witam;Bardzo dobrze opisane. Ja jestem obserwatorem który stoi z boku tej
sprawy. Ale wszystko co jest związane z komputerem i wolnością ,żywo mnie
interesuje. Przy okazji wyłowiłem parę interesujących pomysłów. Być może
coś wykorzystam dla siebie z pożytkiem. Pragnę dodać od siebie. Od stycznia
zmieniłem – Minta-17. Na Debiana – 8.Jessie- KDE.. Dlaczego? Bo zawiera
Konqueror,a . oraz dodatkowo Iceweasel. Tylko te dwa programy zaważyły na
tym aby zmienić system. Jaki to ma związek z tematem? ,, Microsoft już wie''
A no taki że te programy- Konq.- Ice. Są stare , i dość niezależne. Funkcjonują
dobrze z Debianem. A teraz ciekawostka. Po zainstalowaniu na próbę, był użyty
komputer -2- do testów. Próby wypadły pomyślnie; zobaczył to mój znajomy.
I postanowił na próbę zainstalować u siebie. No i u niego zainstalował się
całkiem inny Debian? Przy trzecim podejściu, wywaliło mu wszystko? CIEKAWE. U mnie działa i ma się dobrze już trzeci miesiąc. Używam tylko
komputerów , Są tanie i można je modyfikować, tak jak się chce . Komputer jest to tylko część operacyjna, więcej tam nic nie ma. I po mojemu nie powinno tam być . Do przechowywania danych używam servera- FTP. Cały sprzęt jest używany, i sprowadzony. Nigdy
nie miałem nowego sprzętu. Czasami najnowsze nie znaczy najlepsze. Co innego dobre parametry sprzętu. I o to warto powalczyć. Dodam od siebie że
jestem leciwym samoukiem, pierwsza cyfra mojego wieku to -7-. I wcale mnie to nie przeszkadza poszukiwać wciąż nowych rozwiązań i usprawnień. Oraz
walczyć z systemem, ograniczenia wolności osobistej. Pozdrawiam i życzę
sukcesów w branży informatyczno – komputerowej.
PS. Gierek nie używam ,strata cennego czasu. :pisze:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Windows dziurawy bardziej niż zwykle, w marcu samo Edge ma 32 łatki
Microsoft w ostatnich miesiącach bardzo się stara, by jego partnerzy i klienci odnieśli wrażenie, że w dziedzinie strategii bezpieczeństwa w Redmond panuje bałagan. Zapowiadane zaniechanie wydawania poprawek bezpieczeństwa w postaci biuletynów nie doszło do skutku. W drugi wtorek marca, miesiąc po niewydaniu lutowych poprawek, spodziewaliśmy się obiecywanej od jesieni przeszukiwalnej bazy danych, Security Updates Guide. Nic z tego. Znów tradycyjne biuletyny – i to aż 18, z czego dziewięć uznanych za krytyczne. I tak, wiele w tym luk, które były już wykorzystywane, mimo że Microsoft utrzymuje inaczej.

Przegląd zaczynamy tradycyjnie od biuletynów oznaczonych jako krytyczne. Niektóre z nich łatają bezprecedensową liczbę luk. Chyba za wcześnie pochwaliliśmy Microsoft, że robi lepszą robotę niż Adobe. Nie, obie firmy mogą sobie znów podać ręce, może jeszcze zaprosić do tego kolegów z Oracle.
...
dalej
https://www.dobreprogramy.pl/Windows-dz ... 79849.html
@Adam Golański

szykuje się jakaś potężna aktualizacja łindołsa 10,gdzieś czytałem,czyli zwisy jak u nietoperza.
No jak można ze spakowanych wirusów stworzyć system operacyjny?

Dzięki levi za odpowiedź, przemyślałem sobie sytuację...Zmuła, rezygnuję z zakupu laptopa póki co, nie test mi aż tak koniecznie potrzebny. Wprawdzie to przydałby się ze względu na to, że aktualnie jestem w UK i mam tylko tablet i telefon, co ma ograniczoną funkcjonalność. Dlatego też zastosowanie tutaj routera nie wchodzi w gre, ma to sens w przypadku jakbym wrócił do siebie. Ja również korzystam z programów Adobe, przeważnie tylko PS i ciężko znaleźć coś innego na zastępstwo, zwyczajnie jest najlepszym narzędziem do zastosowań graficznych, także jestem świadomy skali problemu.

Te Hyperbooki są całkiem sensowne, elegancko, konfigurowalne niczym desktopy i do tego to polska firma. Zapamiętam, w razie potrzeby będe wiedział gdzie uderzać. Poza tym sie zastanawiałem nad sprzętem od Apple, którego nigdy nie trawiłem, ale zaczynam inaczej na to patrzeć, zamknięte środowisko wydaje się być w tych czasach plusem. System do najstabilniejszych i najwydajniejszych nie należy, ale da się na nich pracować. Szkoda, że ceny są absolutnie z tyłka wzięte.

tak przy okazji, ostatnio w firmie gdzie pracuje jeden z pecetów sam sie zaktualizował i zgadnijcie co, wszystko zostało wyczyszczone, a na nim były logi przesyłek kurierskich, hasła do stron z ich usługami, listy adresów do wysyłek i ogólnie wszystko co potrzebne do realizacji zamówień. Takie zgrzyty potrafią posadzić interes lub go spowolnić, co jest niedopuszczalne...może nie jest tak źle, przez tego typu akcje ludzie będą uciekać od win10, widać to po raporcie Steam, pisali o przesiadkach graczy z win 10 na siódemkę. Zwiększenie skali powinno pomóc dać im do myślenia i zmienią podejście i naprawią pewne rzeczy, albo niech w ogóle padnie ten cały microshit...

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Pentagon wybiera Windows 10 i Azure, rezygnuje z autorskich rozwiązań
To wielki sukces Microsoftu – niekoniecznie ze względu na skalę podpisanej umowy, ale na pewno ze względu na pozycję partnera. To sam Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Tu sprawę postawiono jasno, najnowsze systemy z Redmond, tj. Windows 10 i Windows Server 2016 mają stanowić przynajmniej 90% systemów działających w wojskowej sieci USA. Znaczna część tych usług serwerowych ma docelowo działać w chmurze Azure.

Podpisane porozumienie mówi o migracji przynajmniej 4 milionów komputerów na Windows 10. Pentagon dał też zielone światło do wykorzystania sprzętowych produktów Microsoftu, zatwierdzonych przez NSA do użytku z zastrzeżonymi informacjami maszyn Surface Pro 3, Surface Pro 4 oraz Surface Book.
...
https://www.dobreprogramy.pl/Pentagon-w ... 79982.html

jak fajnie się zamachnąć na samego siebie,normalnie islamiści :mrgreen:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]