Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 sty 2022, 18:04

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 lut 2011, 16:02 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sie 2010, 22:27
Posty: 650
Lokalizacja: Śląsk
Płeć: mężczyzna
Obrazek

Wieża Babel (hebr. balal, bll - pomieszanie, zmieszanie, zamęt), (akad. bab-ili - brama boga) - termin pochodzący z Biblii, według archeologów odnosi się do zigguratu Etemenanki ("Fundament nieba i ziemi"), wznoszącego się w kompleksie świątynnym Esagila w starożytnym Babilonie[] i przypuszczalnie podobnej budowli w Borsippie (Birs Nimrud). W trakcie jej budowy miał nastąpić cud pomieszania języków (rok 2201 p.n.e. wg tradycyjnej chronologii biblijnej). Wieżę wzniesiono z suszonej cegły, miała siedem stopni (pięter). Na szczycie umieszczono świątynię boga Marduka wykonaną z cegieł pokrytych niebieską glazurą. Całość miała około 90 m wysokości

Cytuj:
Obrazek
prawdopodobnie, ze stożków świątynii położonej na dachy wychodziły rogi byka w 4 kierunkach


Etemenanki (sum. e2-temen-an-ki - tłum. "Dom fundamentu/podstawy nieba i ziemi")

Centrum kultu religijnego w okręgu Etemenanki istniało najprawdopodobiej od czasów powstania miasta. Pierwotna budowla zniszczona została w 689 p.n.e. przez władcę asyryjskiego Sanheriba, następnie zaś świątynia była odbudowywana i rozbudowywana przez kolejnych królów asyryjskich oraz babilońskich: Asarhaddona, Aszurbanipala, Nabopolassara oraz Nabuchodonozora II, osiągając swoją klasyczną, ogólnie rozpoznawalną formę. Częściowo zniszczona po antyperskim powstaniu w 479 p.n.e. przez króla perskiego Kserksesa I. Jej ruiny zostały rozebrane z rozkazu Aleksandra III Wielkiego, który planował wznieść w tym miejscu nową, okazałą świątynię, jednakże śmierć władcy przekreśliła te plany.
Wspomnienie o tej budowli przetrwało prawdopodobnie w podaniu o biblijnej Wieży Babel. Istnieje prawdopodobieństwo, że Izraelici w czasie niewoli babilońskiej brali udział w jej budowie i stała się ona dla nich symbolem ludzkiej pychy oraz sprzeciwu wobec Boga.

Przez wieki pozostałości świątyni stanowiły źródło łatwo dostępnych materiałów budowlanych dla mieszkańców pobliskiego Bagdadu oraz okolicznej ludności i uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Jej fundamenty zostały odkryte przez niemieckiego archeologa Roberta Koldeweya na początku XX wieku.
Budowa
Wygląd świątyni nie jest dokładnie znany. Współczesne rekonstrukcje opierają się na przekazie Herodota, akadyjskiej Tabliczce Esagili oraz badaniach wykopaliskowych.
Schodkowy, pięcio- lub siedmiostopniowy ziggurat wzniesiony został z suszonej cegły glinianej na planie kwadratu o boku ok. 90 metrów, według Herodota o wysokości również dochodzącej do 90 metrów. Oblicowano go cegłą wypalaną, glazurowaną na kolor błękitny.

Budowlę wieńczyła kaplica šahûru, w której wnętrzu, zgodnie z informacjami zawartymi w dziele greckiego historyka, znajdował się stół oraz — wielkie łoże. Zdaniem Herodota, w kaplicy tej nie umieszczono żadnego wizerunku bóstwa, a kult sprawowały tam wyłącznie kobiety, co według współczesnej interpretacji może wskazywać, iż dokonywano tam niezwykle doniosłego obrzędu świętych zaślubin, mającego zapewnić całemu królestwu pomyślność, płodność i dostatek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Drugie źródło poza Biblią znajduje się w Trzeciej Apokalipsie Barucha; określa ona wysokość osiągniętą przez budujących jako 463 kubity (212 m). Ta budowla byłaby wyższa od jakiejkolwiek budowli starożytnego świata, w tym od Piramidy Cheopsa w Egipcie, i wyższa niż jakakolwiek inna budowla w całej historii ludzkości aż do wybudowania wieży Eiffla w 1889 r.


Księga Jubileuszów, która była w użyciu w latach 200 p.n.e. - 90 n.e., zawiera w sobie jedną z najbardziej szczegółowych relacji o wieży Babel:

Budowla została zniszczona w 689 r. p.n.e., podczas panowania Sanheriba. Odbudowy podjęto się w czasach Assarhaddona (680-669 r. p.n.e.), natomiast odnowy za Nabopolassara i Nabuchodonozora II. Król perski Kserkses, w odwecie za powstanie wzniesione przez Babilończyków, kazał zikkurat zburzyć. Aleksander Wielki, chcąc odbudować to dzieło architektury, nakazał zrównać dawne ruiny z ziemią, aby oczyścić plac budowy. Zmarł jednak, zanim urzeczywistnił swoje plany.
Inne tradycje

* Także u różnych ludów Ameryki Środkowej znajdowały się podobne podania.

* Od Indian Cholula, w których mieście znajdowała się piramida schodkowa zajmująca powierzchnię trzykrotnie większą od piramidy Cheopsa pochodzi historia spisana przez dominikanina Diego Durana (1537-1588) w jego dziele "Historia Antiqua de la Nueva Espana". Według legendy, którą miał przekazać autorowi stuletni kapłan z Choluli tuż po podboju Meksyku: na początku pojawili się olbrzymi, którzy zawładnęli ziemią i zafascynowani słońcem po nieudanych próbach odnalezienia jego wschodu i zachodu postanowili zbudować bardzo wysoką wieżę, która dosięgałaby nieba. Prace były prowadzone przez olbrzyma Xelhua, jednego z siedmiu, którzy uratowali się z potopu. Za surowiec posłużyła im bardzo lepka glina oraz bitum. Bogowie zniszczyli ją ogniem i pomieszali języki budowniczych.
* Inna historia przypisywana przez historyka Don Ferdynanda d'Alva Ixtilxochitl (1565-1648) Toltekom podaje, że po tym jak ludzie rozmnożyli się w następstwie wielkiego potopu wznieśli oni wysoką zacuali, czy też wieżę w celu uratowania się na wypadek drugiego potopu. Jednakże ich języki uległy pomieszaniu i rozeszli się w różne części Ziemi.

* W Ameryce Północnej podobną historię przypisuje się Indianom Tohono O'odham. Według tej legendy Montezuma uciekł wielkiej powodzi. Potem stał się zły i zajął się budową domu sięgającego Nieba, ale Wielki Duch zniszczył tę budowlę błyskawicami.(Bancroft, vol. 3, p.76; oraz History of Arizona)

* Ślady podania odznaczającego się pewnym stopniem podobieństwa do historii wieży Babel zostały odnotowane u plemienia Taru zamieszkującego Nepal oraz północne Indie. (Raport ze spisu ludności Bengalu, 1872, p. 160)

* W Afryce według dr Davida Livingstone'a ludzie zamieszkujący okolice jeziora Ngami, których odwiedził w 1879, mieli podobną tradycję. W ich wersji budowniczy "rozbili sobie głowy podczas upadku rusztowania" (Missionary Travels, rdz. 26)

* W Estonii występuje mit o "Gotowaniu Języków" (Kohl, Reisen in die 'Ostseeprovinzen, ii. 251-255), który także jest rozpatrywany w związku z historią wieży Babel.

Wysokość wieży

Dane o wysokości wieży są wprawdzie tylko spekulacją, bowiem wieża może być symbolicznie uważana za zwiastun człowieczego pragnienia budowania wysokich budowli. Jednak znacząca część jej mitologii polega na jej wysokości.

Opowieść o wieży Babel pojawia się w Biblii w Księdze Rodzaju, (Rdz 11,1-9):


Historyczna ośmiostopniowa wieża wybudowana na zlecenie Nabuchodonozora II ok. 560 p.n.e. miała, według historyków, ok. 100 m wysokości. Jednak według Biblii wieża Babel została wzniesiona ok. 2000 lat wcześniej. Opowieść w Księdze Rodzaju nie wypowiada się na temat wysokości wieży, a więc wśród chrześcijan nie było sporów jeśli chodzi o jej wysokość. Istnieją jednak dwa źródła poza Biblią które wspominają o wysokości wieży.

Księga Jubileuszy powiada, że wieża Babel mierzyła 5433 kubity i 2 palmy (2484 m) wysokości. Oznaczałoby to, że Wieża Babel była około cztery razy wyższa od obecnych, a zarazem kiedykolwiek powstałych budowli ludzkich. Co ciekawe byłby to budynek dokładnie 3 razy większy od obecnego posiadacza tytułu najwyższej budowli - Burdż Chalifa.

Historyczność

Nie znaleziono żadnych dowodów archeologicznych na potwierdzenie budowy Wieży Babel.

Zniszczenie

W Księdze Rodzaju nie jest napisane, że Bóg bezpośrednio zniszczył wieżę; ale relacje Księgi Jubileuszy, Korneliusza Aleksandra (cz. 10), Abydenusa (cz. 5 i 6), Josephusa (Starożytności 1.4.3), i Wyroczni Sybilli (iii. 117-129) mówią o tym, że Bóg zburzył wieżę wielkim wiatrem.

Według przekazu biblijnego wieża Babel była budowlą wznoszoną jako znak dzięki któremu ludzie zawczasu przeciwstawiający się Bogu „nie rozproszą się”. Bóg sprzeciwił się tym zamiarom z obawy, że jeśli zbuntowana ludzkość będzie tworzyła jeden lud, jej buntownicze możliwości będą zbyt wielkie. Pomieszał więc budowniczym języki, dzieląc ludzi na różne narody, by przez to uniemożliwić budowę wieży.

Obecnie termin "wieża Babel" oznacza ideę, przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania i prowadzące jedynie do powstania zamętu, bądź też miejsce, gdzie spotykają się ludzie mówiący różnymi językami. Dla chrześcijan (zgodnie z tradycją, choć nie wynika to bezpośrednio z tekstu biblijnego) wieża jest także symbolem pychy ludzi, którzy wbrew Bogu chcieli pozostać jednym ludem. Mit o wieży Babel mówiący o pomieszaniu języków znajduje swoje nowotestamentowe odniesienie w postaci pięćdziesiątnicy, kiedy to apostołowie zaczęli nauczać we wszystkich znanych językach.

zródła:
http://www.winkos.reklik.com/SF-Wie%C5%BCa_Babel.php
http://kserkses.elevax.com.pl/?r=Etemenanki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Etemenanki
http://www.globalsecurity.org/military/world/iraq/etemenanki.htm


Ostatnio zmieniony 14 lut 2011, 16:45 przez squam, łącznie zmieniany 2 razy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 14 lut 2011, 16:02 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 14 lut 2011, 16:19 
Cytuj:
Obecnie termin "wieża Babel" oznacza ideę, przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania i prowadzące jedynie do powstania zamętu, bądź też miejsce, gdzie spotykają się ludzie mówiący różnymi językami. Dla chrześcijan (zgodnie z tradycją, choć nie wynika to bezpośrednio z tekstu biblijnego) wieża jest także symbolem pychy ludzi, którzy wbrew Bogu chcieli pozostać jednym ludem.


Ciekawy temat, ale zwrócę uwagę tylko na to co umieściłem w cytacie, gdyż się spieszę - takie moje przemyślenie.

Cytuj:
przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania i prowadzące jedynie do powstania zamętu


Znam tę historię doskonale, i uważam iż jedyną postacią wprowadzającą tam zamęt był sam Jahwe. Tak więc odwracanie kota ogonem, albo innymi słowy- mieszanie ludziom języków i sianie zamętu trwa nadal..

O Jehowo! Jak Cię kiedyś dorwę - masz ode mnie strasznie w pierdol!Na górę
   
 
 
Post: 14 lut 2011, 16:33 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sie 2010, 22:27
Posty: 650
Lokalizacja: Śląsk
Płeć: mężczyzna
No tak, Kościół wywraca interpretacje do góry nogami, zamiast Jehowy, to ,,pyszni'' ludzie są powodem pomieszania języka,
tak samo w opowieści o ,,zakazanym owocu'', to wąż(Enki?) który chcę ukazać człowiekowi wiedzę o życiu i wyzwoleniu duchowym jest tym złym, zaś bóg/Jehowa(Enlil?) który zabrania dostępu, jest tym dobrym, sprawiedliwym ojcem którego zarazem łatwo wkurwić nie wywiązywaniem się z jego nakazów, zakazów, praw.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 28 lut 2017, 14:00 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 31 sty 2017, 23:12
Posty: 149
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Bayern
Czyli wynika z tego ze rzymska zasada "dziel i rzadz" to nie jest wymysl Rzymian lecz "bogow".
A moze jest tak ze Ziemia jest taka planeta ze rozwoj cywilizacyjny rozwija sie do pewnej wysokosci, i musi upasc, i zaczynac wszystko od poczatku. A to dlatego ze Ziemia jest taka sciezka rozwoju dla istot z innych planet ktore sie na niej inkarnuja i przez rozwoj przechodza na wyzszy stopien gestosci. Dlatego byc moze Ziemia pozostanie na zawsze taka kolebka pewnego etapu rozwoju.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 15 lut 2018, 18:17 
Offline
Fellow Craft * 2nd Degree
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2016, 13:23
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Irlandia
To niekoniecznie jest bezpośrednio związane z wierzą Babel, ale napewno ze starożytną historią. Zrobiłem materiały z wizyty w Muzeum Brytyjskim i niedługo mam zamiar opublikować materiał z wizyty na specjalnej wystawie cywilizacji scytyjskiej [pra-słowiańskiej]. To będzie cała seria materiałów.

Można zobaczyć też coś z Babilonu.

Tworze swoją własną muzyke i animacje do takich materiałów. Pozdrawiam wszystkich na tym niesamowitym forum.

phpBB [video]

phpBB [video]


P.S.
Na razie moje komentarze są minimalne i pozwalam dużo oglądac i sluchac nie zarzucajac widza informacjami. Natomiast będe przymuszony opublikować bardziej obszerne hipotezy i teorie.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group