Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

Placebo
http://davidicke.pl/forum/placebo-t10827.html
Strona 1 z 1

Autor:  Lilly [ 17 wrz 2012, 11:42 ]
Tytuł:  Placebo

Efekt placebo występuje na poziomie nieświadomym

Efekty placebo i nocebo mogą zachodzić już w nieświadomości człowieka, a nie dopiero pod wpływem jego świadomych oczekiwań, jak wcześniej sądzono - odkryli amerykańscy i szwedzcy naukowcy.

Na podstawie wyników uzyskanych w dwóch eksperymentach badacze z Massachusetts General Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Center/Harvard Medical School wraz z kilkoma szwedzkimi naukowcami twierdzą, że efekty placebo i nocebo mogą być przynajmniej po części procesami zachodzącymi bez udziału świadomości człowieka.

Rezultaty badań opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

"W naszym badaniu zastosowaliśmy nowy projekt eksperymentalny i uzyskaliśmy wyniki, które wskazują na to, że efekty placebo i nocebo są oparte na mechanizmach mózgowych niezależnych od świadomości poznawczej. Człowiek może zareagować na placebo lub nocebo, nawet jeśli jest nieświadomy żadnych oczekiwań, sugerujących poprawę lub pogorszenie jego stanu" - mówi Karin Jensen, główna autorka badania.

Efekt placebo polega na tym, że osoba chora odczuwa poprawę stanu zdrowia, pomimo podania substancji lub zastosowania terapii, teoretycznie obojętnej dla jej organizmu. Z kolei termin efekt nocebo ukuto na określenie reakcji odwrotnej, kiedy to pacjent podupada na zdrowiu po zadziałaniu czynnika, który nie powinien mieć na niego wpływu.

Naukowcy od dawna starają się rozwiązać zagadkę działania efektów placebo i nocebo.

Dotychczas sądzono, że przyczyną wystąpienia jednego z wspomnianych efektów są oczekiwania i wiara pacjenta w skuteczność leczenia (chemicznie obojętnej tabletki, bądź niesprawdzonej terapii), bądź przeciwnie w jego nieskuteczność, a wręcz szkodliwość.

Jednak wyniki późniejszych badań z zakresu psychologii poznawczej, które udowodniły, że człowiek uczy się reagowania na nagrodę lub zagrożenie bez udziału świadomości, a jego procesy są szybkie i automatyczne, skłoniły badaczy do sprawdzenia, czy podobna sytuacja nie zachodzi w przypadku efektów nocebo i placebo. Okazało się to możliwe.

"To (efekt placebo lub nocebo - przyp. PAP) nie zachodzi pod wpływem myślenia pacjenta o tym, co nastąpi; to następstwo nieuświadomionych oczekiwań umysłu bez udziału jakichkolwiek świadomych myśli. To jest mechanizm automatyczny, szybki i silny, który nie podlega rozważaniom czy osądowi. Wyniki naszych badań otwierają zupełnie nowe drzwi w kierunku zrozumienia placebo i rytuałów medycznych" - komentuje Ted Kaptchuk, współautor przedsięwzięcia.

Nonconscious activation of placebo and nocebo pain responses
http://www.pnas.org/content/early/2012/08/31/1202056109

"The first experiment assessed whether a conditioning paradigm, using clearly visible cues for high and low pain, could induce placebo and nocebo responses. The second experiment, in a separate group of subjects, assessed whether conditioned placebo and nocebo responses could be triggered in response to nonconscious (masked) exposures to the same cues. A total of 40 healthy volunteers (24 female, mean age 23 y) were investigated in a laboratory setting. Participants rated each pain stimulus on a numeric response scale, ranging from 0 = no pain to 100 = worst imaginable pain. Significant placebo and nocebo effects were found in both experiment 1 (using clearly visible stimuli) and experiment 2 (using nonconscious stimuli), indicating that the mechanisms responsible for placebo and nocebo effects can operate without conscious awareness of the triggering cues."Film o efekcie placebo http://davidicke.pl/forum/the-living-matrix-t678.html

Autor:  Sponsor [ 17 wrz 2012, 11:42 ]
Tytuł:  Placebo


Autor:  divinorum [ 28 cze 2014, 21:49 ]
Tytuł:  Re: Placebo

znalazłem da filmy nt. placebo, które bardzo mnie zainteresowały.

Pierwszy pokazuje jak placebo wpływa na niemal każdego i potrafi leczyć wiele prawdziwych chorób i dolegliwości, gdy pacjent uwierzy, że pigółka z cukru to lek:

Eksperymenty Derrena Browna Pigułka strachu (Lektor PL)
phpBB [video]


Polecam film przedstawia jak dużą potęgę ma nasz umysł i to, że farmaceutyka to także sposób leczenia oparty e pewnym stopniu o wiarę.

[Kolejny to:
Siła - umysłu cz.1 (wyemitowany na polskim kanale Planete)
phpBB [video]

Ten film polecam ze względu na konkretny bagaż dowodowy w postaci eksperymentów.
Przedstawia on min. to, że 80% lekarstw jakie ludzie kupują w aptekach działa na zasadzie placebo. Badania te stwierdzają, że wynik ten wynosi, aż 88% ale 8% nie jest w pełni potwierdzone.

Po tych materiałach można się zapytać, czy człowiek w ogóle potrzebuje jakiegoś lekarstwa, bo z tego wychodzi, że najpotężniejszym lekarstwem jest wiara we własne zdrowie. Umysł ponad materią.

Film siła umysłu jest 3 częściowy pozostałe części można sobie doszukać ale traktują one o innych także ciekawych zagadnieniach.

Polecam z materiałów można wywnioskować wiele refleksji.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/