Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce
http://davidicke.pl/forum/ustawa-o-energetyce-jadrowej-w-polsce-t7065.html
Strona 1 z 1

Autor:  czart [ 14 maja 2011, 17:35 ]
Tytuł:  Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce

Dzisiaj w Radiu Maryja podano informację ,że Sejm przegłosował projekt ustawy wiekszością głosów ,jak podano 407 za ,przeciwko 2 !!
Każdy może sobie poczytać nastronie Sejmu w dziale komisje nadzwyczajne o tym projekcie !Wybaczcie noobkowi forumowemu ,że nie wstawiłem linka ,bo coś mi nie idzie:P

Jedną z tych dwóch osób ,które głosowały przeciwko był prof . Szyszko dużo produkujący sie w tych tematach na na antenie w.w. radia i czasami w radiowej trójce , mocno żalący się na ten jawny już przekręt .Profesor nie żalił sie na swoich kolegów z PIS-u co zagłosowali za tym ,ale pretensje miał oczywisćie do innych partii ,sic!
Można mu to jednak wybaczyć ,gdyż żyjemy w partyjnym społeczeństwie i wiadomo o co chodzi :
, swojaków się nie krytykuje ,a jedynie dbać należy o elektorat!
.Nie będe już pisał
o tym co jest niedobrego w energetyce jądrowej zwłaszcza w naszym kraju :evil: (no ale my już go nie mamy z drugiej strony patrząc)Temat był już poruszany w kraju setki razy ,może o tyle za mało!

Skupię się tu na jednym: na stronce Sejmu nie ma co do tego faktu żadnej informacji o głosowaniu ,poprzednie posiedzenie Sejmu było nr.92 11.05.2011 ,następne jest po 20 maja !Chciałem sprawdzic tylko jak faktycznie głosowali posełkowie na Sejm n-tej RP ,ale może to tylko biurwy w Sejmie nie nadążają ,bo mamy weekand!

P.S. :Kto chce może włączyć radio po czwartej nad ranem :twisted: i wysłuchać powtórki tego co miał do powiedzenia prof.Szyszko w aktualnosciach dnia.polecam!

Autor:  Sponsor [ 14 maja 2011, 17:35 ]
Tytuł:  Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce


Autor:  admIIn [ 14 maja 2011, 17:48 ]
Tytuł:  Re: Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce

Elektrownia atomowa w Polsce przejdzie bo to świetny biznes / układ na eksploatację, na odpady. Są to b. kosztowne inwestycje i można by rzec "elitarne". Z przemysłem energetyki nuklearnej nie każdy może mieć do czynienia. To są już poważne i niebezpieczne sprawy.

Jak będzie wyciek to będziemy łapać atomy moherowym beretem i wsio będzie OK. :język:
Postawi się pomnik JP2 z każdej strony i będzie gucio. :wacko: :ninja:

p.s.
Obstawiam, że wygra technologia made in usa.

Autor:  czart [ 14 maja 2011, 18:12 ]
Tytuł:  Re: Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce

No tu się chyba mylisz ,bo raczej wygra technologia (może made in USA ) ale od żabojadów ,którzy nam to wspaniałomyślnie sprzedadzą ,Sarkozzy i Tusk uścisnęli się grzecznie za członki i dobili już dawno temu targu!A zapłacimy za to jak zwykle MY!

Pierwszy blok energetyczny ma sie pojawić już w 2020 roku ,wiec mamy czas uzbierać na perpetuum mobile w wersji domowej !
Może ktoś zna odpowiedni pomysł??

Autor:  Jacolo [ 14 maja 2011, 18:24 ]
Tytuł:  Re: Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce

Czy to jest trudne żeby wstawić link między tagi żeby był normalny a nie uszkodzony po edycji??

Autor:  dar66 [ 22 gru 2016, 18:29 ]
Tytuł:  Re: Ustawa o energetyce jądrowej w Polsce

Cytuj:
Polska będzie miała dwie elektrowie jądrowe
19 grudnia 2016, 09:00Filip Geekowski

Polska będzie miała dwie elektrowie jądrowe
Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w ramach "Planu Morawieckiego" będzie kontynuowało prace nad "Programem polskiej energetyki jądrowej", która ma zaowocować budową dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6000 MW (4-8 bloków).

Rząd będzie wspierał i koordynował prace polskich przedsiębiorstw, które będą zdolne do wykonania tego przedsięwzięcia. Równocześnie będą prowadzone eksperymenty nad reaktorem wysokotemperaturowym HTGR o mocy termicznej 200-350 MW, produkującym nie tylko energię, ale także wysokiej jakości ciepło przemysłowe (kogenerencja jądrowa).

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) rozważają budowę takiego reaktora w Świerku. Podpisana niedawno umowa, pomiędzy brytyjskim konsorcjum U-Battery a NCBJ, otwiera drogę do powstania pierwszego w Polsce badawczego reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem High Temperature Gas Reactor (HTGR).

Polacy stawiają na tę technologię, ponieważ jest ona obiecująca ze względu na fakt, że wytwarza ona dużo ciepła przemysłowego i jest odporna na wszelkiego rodzaju awarie. W kogeneracji jądrowej, reaktory nie cechują się dużą mocą, ale są w stanie dostarczać ciepło przemysłowe do zakładów produkcyjnych o wysokich parametrach.

W ten sposób strategiczne ośrodki w naszym kraju z branży rafineryjnej czy chemicznej mogłyby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i zapewnić Polsce większe bezpieczeństwo.

Reaktory wysokotemperaturowe HTGR, dzięki zastosowaniu specjalnego paliwa, w którym uran chroniony jest warstwami węglika krzemu, oraz obojętnego chemicznie helu jako chłodziwa, pozwalają bezpiecznie operować znacznie wyższymi temperaturami niż typowe reaktory chłodzone wodą.
Obrazek
Schemat reaktora HTGR. Fot. CC BY-SA 3.0 / Wikipedia.

Odporność paliwa na warunki ekstremalne powoduje, że nawet przy awarii wszystkich systemów bezpieczeństwa i całkowitej utracie chłodziwa, reaktor samoczynnie wychładza się, nie grożąc emisją substancji radioaktywnych do otoczenia. Dzięki temu, reaktory mogą być budowane w bezpośredniej bliskości innych instalacji przemysłowych i produkować energię elektryczną oraz ciepło znacznie bliżej odbiorcy, nie narażając go na straty przesyłowe.

"Prace nad projektowaniem, analizami bezpieczeństwa i budową takiego reaktora pozwoliłoby rozwinąć i utwierdzić w praktyce kompetencje ekspertów NCBJ ważne także dla obecnego programu polskiej energetyki jądrowej. Jednocześnie zaś przygotowałoby nas do wdrożenia w Polsce na skalę przemysłową reaktorów wysokotemperaturowych, dzięki którym energochłonny polski przemysł może zyskać dużą przewagę konkurencyjną" - powiedział dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.

Zainteresowanie udziałem w polskim przedsięwzięciu wyraziły już firmy brytyjskie i francuskie agencje rządowe. Prowadzono również rozmowy z brytyjskim Departamentem Energii i Zmian Klimatu, oraz amerykańskim Departamentem Energii.

Naukowcy ze Świerku chcą, aby do 2025 roku powstał badawczy reaktor wysokotemperaturowy o mocy 10 MWt i elektrycznej 4 MWe.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

źródło cytatu
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2833 ... ie-jadrowe


ja bym oba reaktory umiejscowił gdzieś w okolicach ul.Wiejskiej z napisem "spokojnie,to tylko awaria" :puknijsie:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/