Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań
http://davidicke.pl/forum/bank-japonii-zaczyna-nowa-runde-globalnych-dzialan-t4364.html
Strona 1 z 1

Autor:  fufek [ 06 paź 2010, 8:22 ]
Tytuł:  Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań

http://biznes.onet.pl/bank-japonii-zaczyna-nowarunde-globalnych-dzialan,18543,3724714,1,news-detal

Cytuj:
Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań

Bank Japonii wystrzelił zapewne pierwszą salwę w nowej rundzie walki banków centralnych o wsparcie globalnej gospodarki w sytuacji załamującego się ożywienia w krajach uprzemysłowionych. Niespodziewana wtorkowa decyzja o obniżeniu stopy procentowej do „niemal zera” i powiększenia sumy bilansowej zapadła w okresie, kiedy kierownictwo amerykańskiej Rezerwy federalnej skłania się ku bardziej niekonwencjonalnym metodom poluzowania. Władze Banku Anglii będą rozważać we czwartek dalsze działania stymulacyjne a banki centralne Australii, Kanady i Nowej Zelandii wstrzymają się z dalszym podnoszeniem stóp.

Odnowiony trend poluzowywania polityki monetarnej pojawił się równolegle z ostrzeżeniem wydanym przez MFW przed dorocznym spotkaniu w Waszyngtonie w tym tygodniu, że wzrost w krajach rozwiniętych jest niższy od jego prognoz. Dylemat decydentów polega na tym, że ich działania mogą nie ożywić wzrostu a za to skutecznie wprowadzą chaos na rynkach walutowych.

- Bank Japonii przewodzi grupie. Wygląda na to, że za nim pójdzie wiele innych. A to, czy to jest słuszne, pozostaje osobną kwestią – mówi Stewart Robertson, ekonomista funduszu Aviva Investors zarządzający aktywami wartymi ok. 370 mld dol.

Bank Japonii obniżył stopę jednodniową z 0,1% i przeznaczył 60 mld dol. na fundusz mający skupować obligacje skarbowe. W zeszłym miesiącu umacnianie się jena doprowadziło do najwyższych notowań od 15 lat, co szkodzi eksportowi i osłabia rozwój gospodarki. We wtorek płacono 83,27 jedna za dolara, niewiele więcej niż 15 września, kiedy padł rekord (82,88).

Prezes Banku Japonii Masaaki Shirakawa nie będzie sam w swoich działaniach a instytut badawczy Daiwa twierdzi, że wraz z Fed-em rozkręcił „błędne koło” poluzowywania polityki monetarnej. - Następne kroki Banku jJaponii będą zależały od Fed-u. Nasz bank nie będzie miał innego wyboru jak nadal poluzowywać – mówi ekonomista z instytutu Maiko Noguchi.

Prezes Fed Ben Bernanke i jego koledzy zasygnalizowali, że mogą ogłosić wykup większej ilości obligacji już na najbliższym posiedzeniu zarządu 2 listopada. Miałoby to służyć ożywieniu wzrostu i ograniczeniu bezrobocia, którego wskaźnik utrzymuje się przez cały rok w okolicach 10%.

Bernanke mówił 3 dni temu, że Fed pomógł gospodarce wykupując w okresie sierpień 2998-marzec 2010 1,75 bln dol. długów hipotecznych i obligacji. Fundusz Pacific Investment Management Co. twierdzi, że nowa runda poluzowania ilościowego, czyli tworzenia pieniędzy poprzez zwiększanie sumy bilansowej banki centralnego, jest „prawdopodobna”. „Skutkiem będzie krzywa wzrostu w USA tak płaska, że właściwie można mowić o jego zatrzymaniu” – pisał w tym tygodniu na stronach internetowych funduszu Paul McCulley, odpowiadający za inwestycje portfelowe.

Steven Englander, szef działu głównych walut w nowojorskim oddziale CitiGroup przewiduje dalszy spadek dolara – kurs do euro, który wynosił 1,37 dol. we wtorek może przebić 1,40. Od początku września dolar spadł w stosunku do euro już o 7%.

W Banku Anglii najsilniejsze jak dotąd wezwanie do ponownego wykupu aktywów (przez ostatnie 11 miesięcy program skupu obligacji pochłonął 317 mld dol.) sformułował 28 września Adam Posen. Jego propozycja spotka się podczas czwartkowego posiedzenia rady ds. polityki monetarnej z kontrą Andrew Sentence’a, który opowiada się za podnoszeniem stóp.

- W tej chwili zagrożenie dla wzrostu jest bardziej niebezpieczne niż inflacja. Owszem, inflacja jest powyżej celu, ale drugi dołek recesyjny mógłby ożywić widmo deflacji – ocenia Graeme Leach, główny ekonomista londyńskiej organizacji biznesowej Institute of Directors.

Powrót do poluzowania ilościowego stanowi odwrócenie tendencji z pierwszej połowy tego roku, kiedy banki centralne wstrzymywały działania stymulacyjne i dyskutowały nad zaostrzeniem polityki. To, co się zmieniło, to utrata dynamiki gospodarek krajów uprzemysłowionych.

Drugi w hierarchii urzędnik MFW John Lipsky stwierdził, że globalny wzrost w drugim półroczu będzie niższy od prognozowanych 3,75%. We środę MFW ogłosi zaktualizowaną prognozę.

Jak mówi Charles Dumas, dyrektor ds. badań w londyńskiej firmie konsultingowej Lombard Street Research, pozostaje otwarta kwestia, czy wykupywanie większej ilości aktywow przez banki centralne naprawdę doprowadzi do ekspansji. - Czy poluzowanie ilościowe spowoduje, że ludzie będą więcej wydawać? Nie sądzę. Ma sens jako środek ograniczający ryzyko spirali spadku na rynkach – dodał.

Inne ryzyko, według Erica Chaneya, głównego ekonomisty Axa Group z Paryża, polega na tym, że niekonwencjonalna polityka monetarna może zostać uznana za działanie na osłabiające waluty w celu ożywienia eksportu, a to doprowadzi do konkurencyjnych dewaluacji i protekcjonizmu. Interwencje na rynku w celu zbicia kursu waluty podjęły już Japonia, Szwajcaria i Brazylia. - Tym razem to polityka monetarna a nie manipulacje kursami może nas doprowadzić na skraj wojny walutowej.

Autor: Simon Kennedy, wsparcie Toru Fujioka, Gabi Thesing

Autor:  Sponsor [ 06 paź 2010, 8:22 ]
Tytuł:  Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań


Autor:  INSPEK [ 06 paź 2010, 8:40 ]
Tytuł:  Re: Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań

Specjalistą od spraw Japonii w kontekście tematyki Forum jest Benjamin Fulford. Znacie go? Jakieś opinie?


---
edit

Tutaj jego podstępny wywiad z D. Rockefelerem.

phpBB [video]


Wizja świata wg Fulforda zakłada, iż Illuminati są na wykończeniu i w każdej chwili mogą być zlikwidowani przez tajne społeczności Azji, ale jeszcze się nie poddają.

Autor:  EN.KI [ 23 paź 2010, 18:46 ]
Tytuł:  Re: Bank Japonii zaczyna nową rundę globalnych działań

Cytuj:
Specjalistą od spraw Japonii w kontekście tematyki Forum jest Benjamin Fulford. Znacie go? Jakieś opinie?


Benjamin Fulford
http://davidicke.pl/forum/benjamin-fulford-t2373.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/