Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej
http://davidicke.pl/forum/zamknieto-muzeum-kultury-lemkowskiej-w-zyndranowej-t16451.html
Strona 1 z 1

Autor:  Tańcząca z wilkami [ 09 sty 2019, 10:27 ]
Tytuł:  Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

No takie muzea nie mają przecież "prawa" istnieć. Powodem zawieszenia działalności jest zbyt niska dotacja przyznana przez MSWiA na prowadzenie placówki w bieżącym roku. Poskąpiono 53 tyś zł... na rok.

"Z przykrością informujemy, że od 1 stycznia 2019 roku Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej będzie nieczynne dla zwiedzających do odwołania. Przyczyną zamknięcia muzeum dla zwiedzających jest decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 grudnia 2018 roku o przyznaniu środków na realizację w 2019 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Minister w sposób znaczny ograniczył środki o jakie wnioskowaliśmy na zadanie: Działalności Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej z biblioteką i archiwum” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Muzeum."
http://www.wykop.pl/ramka/4737537/zamkn ... ndranowej/

"Istnieją spory co do pochodzenia Łemków i tego czy są oni ludnością napływową w północnych Karpatach czy też ludnością autochtoniczną. W nauce dominuje pogląd o wołosko-ruskim zasiedleniu Karpat około XIV-XV w. Natomiast wśród działaczy łemkowskich związanych z organizacjami karpato-rusińskimi dominuje pogląd o pochodzeniu Łemków od Białych Chorwatów, mających zamieszkiwać we wczesnym średniowieczu obszar północnych Karpat oraz Małopolski. Faktem jednak jest, że językowo i kulturowo Łemkowie należą do Słowian Wschodnich. Sami Łemkowie uważają się za część Rusinów i tak sami siebie zawsze nazywali"
https://bialczynski.pl/2018/04/21/adria ... wszczyzna/

Autor:  Sponsor [ 09 sty 2019, 10:27 ]
Tytuł:  Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej


Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/