Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

Wybuch wulkanu na Sumatrze
http://davidicke.pl/forum/wybuch-wulkanu-na-sumatrze-t3714.html
Strona 1 z 1

Autor:  wujo102 [ 29 sie 2010, 7:25 ]
Tytuł:  Wybuch wulkanu na Sumatrze

Obrazek
Cytuj:
Na Sumatrze wybuchł w niedzielę wulkan Sinabung; ewakuowano 12 tys. osób - podała agencja AFP.
Wulkan wyrzuca w powietrze dym i popioły na wysokość 1,5 tys. metrów.


Sinabung dał o sobie znać w 1912 roku, kiedy wydobywały się z niego nieznaczne ilości gazów siarkowych; poza tym nie wybuchł przez ostatnie 400 lat. Do niedzielnego wybuchu był uznawany za wulkan wygasły.

"Sytuacja jest zdecydowanie niebezpieczna, więc podnieśliśmy stan alarmowy do najwyższego, czerwonego poziomu" - powiedział AFP Surono - szef indonezyjskiego centrum ds. katastrof wulkanicznych.


Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/2215286,12,wybuch_wulkanu_na_sumatrze_trwa_wielka_ewakuacja,item.html


//Nie pozostawiaj samego linku w temacie. Musisz go bardziej upięknić - sJs :spoko:

Autor:  Sponsor [ 29 sie 2010, 7:25 ]
Tytuł:  Wybuch wulkanu na Sumatrze


Autor:  saJms [ 29 sie 2010, 7:49 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Wg mnie zabawa falami typu HAARP w puste mrowisko :tak:

Autor:  Owcz4r [ 29 sie 2010, 13:24 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

A według mnie budzenie się ziemi, ewentualnie zwykła erupcja 8-)

Autor:  Iriomote [ 29 sie 2010, 14:49 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Ziemia wyrzuca swych mieszkancow. Indianie wiedzieli co mowia.

Autor:  Lipton [ 29 sie 2010, 17:01 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Nareszcie coś się dzieje tam w tej Indonezji :king:

Autor:  Adamm [ 29 sie 2010, 17:13 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Którzy Indianie?

Autor:  wujo102 [ 29 sie 2010, 23:28 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Cytuj:
W nocy niespodziewanie wybuchł wulkan Sinabung w północnej części indonezyjskiej Sumatry w Azji. Zaskoczenie jest tym wielkie, że wulkan pozostawał w uśpieniu od ponad 10 tysięcy lat.

Mieszkańców okolic miasta Berastagi zbudził głośny huk. Kiedy przerażeni ludzie wybiegli z domów i spoglądnęli w kierunku wulkanu Sinabung, zobaczyli spływającą po stokach rozgrzaną do czerwoności lawę oraz wznoszącą się ponad kraterami na wysokość 1,5 kilometra chmurę popiołów. Jednak już od kilku dni wulkan ostrzegał, że lada chwilami zbudzi się ze snu. Pojawiały się nasilające się wstrząsy oraz pomruki.

Erupcja przebiegła jednak bardzo gwałtownie, dlatego miejscowe władze zdecydowały się na ewakuację 12 tysięcy ludzi zamieszkujących strefę zagrożenia, która rozciąga się standardowo w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od stożka wulkanicznego. Na razie nie ma jednak bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Wulkanolodzy ogłosili czerwony alarm, czyli najwyższy stopień zagrożenia wulkanicznego.

Wulkan posiada cztery kratery, największy z nich ma średnicę 300 metrów. Jednak tylko w dwóch kraterach odkryto fumarole, czyli wyziewy składników lotnych magmy, wydobywających się z głębi ziemi. Wulkan ma wysokość 2460 metrów i otaczają go głównie pola uprawne. Ostatni raz był aktywny około 12 tysięcy lat temu.

W tej chwili na świecie aktywnych jest kilkanaście wulkanów. Są to m.in. wulkan Kilauea na Hawajach, Manam i Bagana w Papui-Nowej Gwinei, San Miguel w Salwadorze, Batu Tara i Dukono w Indonezji, Fuego w Gwatemali, Kluczewski i Szywiełucz w Rosji, Soufrière Hills na Karaibach oraz Turrialba w Kostaryce.phpBB [video]http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106756,wulkan-zbudzil-sie-po-12-tysiacach-lat

Autor:  Iriomote [ 30 sie 2010, 11:36 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Indianie Ameryki Polnocnej. Od lat powtarzaja ze Ziemia odda bialemu czlowiekowi jego postepowanie. Wedlug nich nie jestesmy jej wlascicielami, tylko lokatorami- na spolke z kazdym innym stworzeeniem. Nie szanujemy jej jako lokatorzy, i nie szanujemy innych lokatorow. Przyszlo splacac dlugi za dewastacje.
Co sie robi z lokatorem ktory wszystko demoluje?

Autor:  wujo102 [ 07 wrz 2010, 7:23 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Cytuj:
Indonezyjski wulkan Sinabung wybuchł po raz kolejny. Była to jego najsilniejsza erupcja, odkąd - uznawany za nieczynny wulkan - obudził się po czterystu latach uśpienia - podaje Associated Press.

Eksplozja Sinabung była odczuwalna w promieniu ośmiu km; góra wyrzucała popioły na wysokość 5 tys. metrów.

Eksperci obawiają się, że obecna aktywność wulkanu może być zapowiedzią znacznie bardziej niebezpiecznego wybuchu, do którego może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W ubiegłym tygodniu ponad 30 tys. mieszkańców żyznego regionu wokół Mount Sinabung zostało ewakuowanych do obozów oraz kościołów i meczetów w okolicznych wioskach.

Eksperci przyznają, że aktywność wulkanu stopniowo wzrasta. Przed ostatnim wybuchem było 80 wstrząsów wulkanicznych; przed wybuchem piątkowym było ich 50, a popioły zostały wyrzucone podczas eksplozji na wysokość 3 tys. metrów.

Po raz ostatni wulkan Sinabung wybuchł w 1600 roku. Następnie dał o sobie znać jeszcze w 1912 roku, kiedy wydobywały się z niego nieznaczne ilości gazów siarkowych. Do niedzielnego wybuchu był uznawany za wulkan wygasły.

W wyniku niedzielnej i poniedziałkowej erupcja tereny w pobliżu leżącego na Sumatrze wulkanu opuściło ok. 30 tys. osób, które w związku z osłabieniem się jego aktywności w ostatnich dniach zaczęły wracać do domów. W piątek kilka godzin przed erupcją władze wystosowały apel ostrzegawczy i mieszkańcy musieli się ponownie ewakuować.

W Indonezji jest ponad 129 aktywnych wulkanów.


http://wiadomosci.onet.pl/2218891,16,erupcja_wulkanu_po_400_latach_uspienia,item.html

Autor:  wujo102 [ 07 wrz 2010, 18:54 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

Cytuj:
Budzi się kolejny wulkan na Indonezji

Kolejny indonezyjski wulkan zamierza zbudzić się po bardzo wielu latach uśpienia. Tym razem jest to góra Seulawah Agam położona na północnym krańcu Sumatry, niedaleko Banda Aceh.

Wulkan Seulawah Agam po raz ostatni dawał o sobie znać w 1839 roku, czyli 171 lat temu. Z powodu bardzo lakonicznych opisów z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, niewiele wiemy na temat jego aktywności. Pierwsze oznaki budzenia się wulkanu ze snu zanotowano 9 miesięcy temu, kiedy region zaczęły nawiedzać coraz częstsze trzęsienia ziemi. Pojawiają się one systematycznie, zarówno przybierając na sile, jak i na częstotliwości. Mimo to nadal nie widać ani chmury gazów, ani też popiołów. Odpowiedzią wulkanologów na wzrastającą aktywność sejsmiczną jest podniesienie stopnia zagrożenia ze strony wulkanu z pierwszej do drugiej kategorii w 4-stopniowej skali.

Wulkan stanowi bardzo poważne zagrożenie dla mieszkańców miasta Banda Aceh, które znajduje się zaledwie 40 kilometrów na północny zachód od wulkanicznego krateru. Banda Aceh stało się sławne w grudniu 2004 roku, po tym jak zostało w znacznej części zrujnowane przez tsunami w którym zginęło 167 tysięcy mieszkańców miasta i jego okolic. Jeśli wulkan zbudzi się ze snu, to na region mogą opadać gorące popioły, które mogą skazić glebę i ujęcia wody pitnej. Konieczna będzie ewakuacja tysięcy ludzi, zwłaszcza z najdalej wysuniętej ku wulkanowi części miasta i przedmieść.

Seulawah Agam to już drugi wulkan na Indonezji, który budzi się po latach uśpienia. W ostatnim czasie nastąpiła erupcja wulkanu Sinabung, również położonego w północnej części Sumatry. Wulkan nie dawał o sobie znać od co najmniej 1881 roku, chociaż tak mocnej erupcji nie obserwowano jeszcze nigdy od czasów pierwszych kolonialistów.

Indonezyjczycy obawiają się, że budzące się z bardzo długiego snu wulkany mogą siać zniszczenie i stać się przyczyną kolejnego gigantycznego trzęsienia ziemi, podobnie jak 6 lat temu. Ze względu na to, że technika wciąż nie pozwala na przewidywanie wstrząsów i szczegółowe określenie momentu erupcji wulkanów, to ludności pozostaje stałe śledzenie komunikatów naukowców. Jeśli podnoszą oni stopień zagrożenia, to oznacza, że sytuacja zaczyna się pogarszać.

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106837,budzi-sie-kolejny-wulkan-na-indonezji

Autor:  Bou [ 21 wrz 2010, 7:02 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

phpBB [video]

Autor:  Bou [ 27 paź 2010, 7:30 ]
Tytuł:  Re: Wybuch wulkanu na Sumatrze

phpBB [video]


phpBB [video]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/