Forum DI
http://davidicke.pl/forum/

paliwo z odzysku
http://davidicke.pl/forum/paliwo-z-odzysku-t10881.html
Strona 1 z 1

Autor:  yogen8 [ 27 wrz 2012, 12:42 ]
Tytuł:  paliwo z odzysku

W Leśmierzu pod Ozorkowem powstaje instalacja przetwarzająca słomę na olej napędowy. Dotychczas zbudowano na świecie cztery podobne. Wszystkie sprawiały jednak problemy. Najnowsza odsłona tej technologii ma je rozwiązać. Swój światowy debiut będzie miała właśnie w Polsce
Proces, który wykorzystuje się do przerobienia słomy na ropę, nazywany jest KDV, czyli katalityczną depolimeryzacją. Dzięki niemu można zamienić w wysokiej jakości paliwo wszystkie odpady, które zawierają węglowodory, czyli na przykład słomę lub plastikowe butelki. Obecnie podobne zakłady działają w niemieckim Eppendorfie, kanadyjskim Barrie, hiszpańskim Bodilli oraz w Monterrey w Meksyku. Wszystkie są pierwszym wcieleniem tego rozwiązania. - Te instalacje są bardzo skomplikowane. Materiał przemieszcza się ogromną ilością rur, które często się zapychają. W efekcie okazały się mało ekonomiczne - mówi dr Christian Koch, niemiecki chemik i twórca technologii KDV. - Druga generacja upraszcza cały proces. Jest mniej elementów, które mogą zawieść. Poprawiła się wydajność - dodaje.

Druga generacja KDV ma produkować tysiąc litrów oleju napędowego z trzech i pół tony słomy. - Technologia umożliwia przetwarzanie na olej napędowy także innych materiałów, w tym odpadów komunalnych. Jest to jednak prototyp, dlatego na początku chcemy ograniczyć się tylko do słomy. Z pewnością pewne rzeczy będą jeszcze wymagały dopracowania - mówi Robert Kopaczel, prezes zarządu budującej zakład spółki Ekotrend. Jego zdaniem cena produkcji jednego litra paliwa wyniesie około 3 zł, licząc z akcyzą. Dla porównania: hurtowa cena oleju napędowego w rafinerii Orlenu wynosi w zależności od rodzaju nawet 4,7 zł. - Paliwo powstające w takim procesie ma też o wiele wyższą jakość. To, co tankujemy do baków, to ropa o czystości 97-98 procent. Nasza będzie miała 99,5 procent. Tankując ją do samochodu, ograniczylibyśmy zużycie paliwa o jedną piątą - przekonuje Kopaczel. Ropa z Leśmierza nie trafi jednak na stacje benzynowe. - Na razie nie mamy planów wprowadzania jej na rynek jako odrębnego produktu. Z uwagi na swoje właściwości może natomiast służyć jako ulepszacz do klasycznego paliwa. Poza tym instalacja, którą budujemy, jest w stanie wyprodukować około ośmiu milionów litrów rocznie, a to wbrew pozorom niewiele - mówi Kopaczel. Wartość inwestycji wynosi ponad 40 mln zł. Część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Pierwsze uruchomienie zakładu planowane jest na koniec maja. - Ta technologia, może okazać się przełomem rozwiązującym nasze problemy z paliwem. Moim zdaniem instalacja zwróci się w ciągu półtora roku. Planujemy już otwieranie kolejnych - mówi prezes.


żródło;http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,11738368,Ropa_ze_slomy__pierwsza_taka_instalacja_na_swiecie.html

podobne;
http://www.geekweek.pl/egipska-nastolat ... ore-364150
http://www.tokarz.pl/

Autor:  Sponsor [ 27 wrz 2012, 12:42 ]
Tytuł:  paliwo z odzysku


Autor:  dar66 [ 24 kwie 2013, 12:32 ]
Tytuł:  Re: paliwo z odzysku

Bakterie wyprodukują olej napędowy

Posiadacze samochodów z silnikami Diesla już niedługo będą tankować paliwo, które wytworzyły z cukru bakterie Escherichia coli.

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii odkryli, że bakterie E. coli potrafią przemieniać cukry w kwasy tłuszczowe, które mają niemal identyczną strukturę jak olej napędowy używany w silnikach Diesla.

Takie paliwo nie wymaga także żadnych dodatków, co sprawia, że jego zastosowanie jest bardzo łatwe i tanie.

Niestety, aktualnie produkowany przez bakterie olej napędowy jest jeszcze mało wydajny, ale badacze intensywnie pracują nad udoskonaleniem procesu produkcji wraz z specjalistami z koncernu Shell.

Być może już niedługo szczęśliwi posiadacze Diesli, będą mogli chwalić się, że auto zatankowały im bakterie.

też źródło:
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1614 ... j-napedowy

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/