Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 10 gru 2019, 9:09

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Witam,

Nie jestem jakimś mistrzem szachowym, ale czy ktoś z Was patrząc na tą grę zastanawiał się kiedyś nad symboliką szachów oraz ich związkiem z tarotem oraz astrologią?

Jeżeli nie, to zapraszam do zapoznania się z artykułem, który opisuje te związki oraz symbolikę: Ukryta symbolika gry w szachy

Pozdrawiam,
ZORRO

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 14 mar 2016, 18:54 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

odpowiem postem i za siebie-ciekawe,ale już się z tym spotkałem
a wiesz,że skoczek od momentu startu-pozycji wyjściowej potrafi zająć KAŻDE pole na szachownicy?
[mam gdzieś jakąś stara animację-gif,która to przedstawia,ale wystarczy samemu wykonać takie ruchy na szachownicy,sprawdzi się]
mam wrażenie,że tego gif'a gdzieś zapodałem,ale znaleźć nie potrafię teraz.wiem,że był taki...ale taki inny,ot dziwny
Obrazek
tu był

Skoczek:
Cytuj:
Figurze tej odpowiadają żywioł ognia oraz planeta Mars, a w tarocie karta nr 13 – Śmierć.

żadna śmierć,ciągłość istnienia-ale to taka moja interpretacja Mruga

Awatar użytkownika

dar66 pisze:
odpowiem postem i za siebie-ciekawe,ale już się z tym spotkałem
a wiesz,że skoczek od momentu startu-pozycji wyjściowej potrafi zająć KAŻDE pole na szachownicy?
[mam gdzieś jakąś stara animację-gif,która to przedstawia,ale wystarczy samemu wykonać takie ruchy na szachownicy,sprawdzi się]
mam wrażenie,że tego gif'a gdzieś zapodałem,ale znaleźć nie potrafię teraz.wiem,że był taki...ale taki inny,ot dziwny

Ciekawa informacja o tym skoczku i liczbie 65 :) Będę musiał to sprawdzić w praktyce. Tak jak napisałem, nie jestem szachmistrzem. W zasadzie dopiero co poznałem/poznaje abecadło szachów. Dzisiaj wygrałem jedną partię z maszyną. Co prawda na najniższym poziomie, ale zawsze.

dar66 pisze:
Skoczek:
Cytuj:
Figurze tej odpowiadają żywioł ognia oraz planeta Mars, a w tarocie karta nr 13 – Śmierć.

żadna śmierć,ciągłość istnienia-ale to taka moja interpretacja Mruga

I niech tak będzie :) Zauważyłem, że w zasadzie każda interpretacja jest inna. Spotkałem się na przykład z tym, że figura Skoczka została też powiązana z żywiołem ognia, ale ze znakiem zodiakalnym Strzelca i co za tym idzie z planetą Jowisz.

Pozdrawiam,
ZORRO

Elect of Fifteen Super * 10th Degree

A Smierć w tarocie to Saturn i Pluton oraz Skorpion. :)

Co do elementów skocznych to bardziej Rycerze. Np. Rycerz Mieczy, nazwany przez Crowley'a Synem skoków powietrznych. ;)

Ale o ile tarot mi bliski, o tyle szachy nie bardzo.

Jowisz i Strzelec to np. tarotowo arkan XIV, czyli Umiarkowanie, bądź u Crowley'a w Thot'cie, Sztuka. ;)

PS. Smierć to pełna transformacja a nie ciągłość. Kosi cos całkowicie. XIII śmierć i IV cesarz, aby mogła narodzić sie nowa, stabilna struktura, stara musi w pełni oburzec. Smierć nie daje ciągłości w tarocie. Kosi całkowicie to, co jest, dając tym samym miejsce na narodziny nowego. Nigdy nie ma ciągłości starych form.

PS. 2. Szukałam w artykule odniesień tarotowych do gry, w stylu tym powyższym, ze skoczek to a to tamto.
Natomiast widzę odniesienia przebiegu gry do AW.
Ciekawe, ale... Nie niezwykle. AW, czyli droga Głupca, to droga każdego z nas.
W życiu i poprzez wcielenia.
Rozwijając sie, przechodzimy przez kolejne arkana. Niektórzy utykaja po drodze. Ale w końcu dochodzą do konca. ;) Diabeł to np. nie tylko ego, ale tez integracja cienia. Zostajemy z nim ostro skonfrontowani. Jest fascynacja. Gra ego to właśnie te pęta, z których możemy sie sami uwolnić lub tkwić. Jednak w drodze głupca, musimy przez to przejść. Poznać swój cień, zanurzyć w nim po uszy. Poza tym to materia, Koziorozec, czyli fizyczność i wszystko z nią związane. ;)

Jeden z etapów. Ani lepszy ani gorszy.

PS.3. W tarocie Rydwan to Rak i Księżyc, nie Saturn. Plisss...

Awatar użytkownika

@Alraune
Dziękuję za komentarz i uwagi.

Odnośnie zaś:
Alraune pisze:
PS.3. W tarocie Rydwan to Rak i Księżyc, nie Saturn. Plisss...

, to muszę przyznać, że nie mogę się z tym do końca zgodzić. Proszę weź pod uwagę sposób przedstawienia Saturna w dziele "Poeticon astronomicon"
Obrazek

Stąd to właśnie skojarzenie z Rydwanen Mruga

Pozdrawiam,
ZORRO

Ja pisze stricte o tym, jakie SĄ odniesienia do astrologii w tarocie, o których możesz przeczytać w tarotowych podręcznikach. Nie piszę o skojarzeniach, gdyż dla mnie tarot to konkretna wiedza a nie skojarzenia obrazkowe. Przynamniej w kontekście astrologii, numerologii czy kabały.
Skojarzenia i intuicja to, gdy czytam karty. Ale inne rzeczy nie podlegają skojarzeniom.
Przypisane są im konkrety. I Rydwan Saturnem nie jest i nie będzie. Bez względu na to, ile obrazków ktoś namaluje. Na kartach tarota są odniesienia do Raka i do Księżyca. Tak na marginesie, księżycowe AW to jeszcze II Kapłanka i XVIII Księżyc.

Moim tarotowym wyznacznikiem jest m.in. Hajo Banzhaf, który był także świetnym astrologiem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Alraune pisze:
Ja pisze stricte o tym, jakie SĄ odniesienia do astrologii w tarocie, o których możesz przeczytać w tarotowych podręcznikach. Nie piszę o skojarzeniach, gdyż dla mnie tarot to konkretna wiedza a nie skojarzenia obrazkowe. Przynamniej w kontekście astrologii, numerologii czy kabały.
Skojarzenia i intuicja to, gdy czytam karty. Ale inne rzeczy nie podlegają skojarzeniom.
Przypisane są im konkrety. I Rydwan Saturnem nie jest i nie będzie. Bez względu na to, ile obrazków ktoś namaluje. Na kartach tarota są odniesienia do Raka i do Księżyca. Tak na marginesie, księżycowe AW to jeszcze II Kapłanka i XVIII Księżyc.

Moim tarotowym wyznacznikiem jest m.in. Hajo Banzhaf, który był także świetnym astrologiem.

Pozdrawiam

W porządku, aczkolwiek mam tutaj odrobinę odmienne zdanie i uważam, że skojarzenia i intuicja nie powinny być używane tylko do czytania kart. Co z drugiej strony nie znaczy, iż lekceważę ezoteryczne podręczniki. Odnośnie zaś Hajo Banzhaf'a, to nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z jego twórczością , ale dziękuję za wskazówkę.

Pozdrawiam,
ZORRO

Intuicja owszem, jest wazna, jednak Tarot to konkretna symbolika.
I wiedza takze jest bardzo wazna.

Jestem tarocistka a nie wrozka, wiec nie polegam na tym wylacznie, co widze na obrazkach, choc sa one dla mnie rowniez wazne.
Odniesienia astrologiczne to konkrety.

Polecam m.in. ksiazke ww. Hajo Banzhafa, jego "Ksiege Thotha". Niestety w j. niemieckim jeszcze, choc ma wejsc na rynek tlumaczenie na j. polski (wydawnictwa Lashtal Press z tego, co mi wiadomo).

Pozdrawiam

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

uff,znalazłem tą starą animację z ruchami skoczka
Obrazek

Komuś się może wypadkowa ruchów z tej grafiki z czymś kojarzy?
ciekawą figurę to tworzy,chociaż nie startuje ze swojej wyjściowej pozycji akurat-start zaznaczone kropką-końcowy ruch to strzałka.
Obrazek
Odkąd zacząłem grać w szachy to miałem przeświadczenie,że to najbardziej przebiegła w ruchach figura.

Awatar użytkownika

dar66 pisze:
uff,znalazłem tą starą animację z ruchami skoczka
...

Dzięki za animację dar66 :)

Odnośnie skojarzeń, to moim zdaniem powstały wzór przypomina jakąś pieczęć lub kombinację pieczęci z Necronomicona. Wpatrując się zaś z pewnej odległości można nawet zauważyć cztery ramiona i figurę przypominającą swastykę.

Pozdrawiam,
ZORRO

Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
The board game symbolizes the eternal fight against Spirit and matter; good-evil; values-ego; Being-Nonbeing.

http://www.vopus.org/en/gnosis/universa ... chess.html

‘Plansza do gry w szachy symbolizuje wieczną walkę ducha i materii; zła i dobra; bytu i niebytu etc.’

Nie bardzo to do mnie przemawia, myślę że plansza symbolizuje świat materialny (hierarchia i uprawnienia na dworze królewskim) oraz świat duchowy (ewolucja/hierarchia duszy), oraz walkę o byt (materialny czy duchowy). Ogólnie szachy symbolizują dla mnie życie, które jest pełne walk i przepychanek.

Naprzemienne białe i czarne pola przypominają, że na każdym kroku stajemy przed dokonaniem wyboru. Całe życie to pole decyzji i walk. Ale siły są równo podzielone, walka jest równa - to uświadamia nam fakt, że wszystko zależy od nas, od naszego sposobu ‘poruszania się’. Zły ruch może zagrozić całej pracy.
Z punktu widzenia kabały/mistyki (?) plansza ma 64 pola (8x8) 6+4 = 10 a 10 w tarocie to ..Koło Fortuny czyli ‘raz na wozie raz pod wozem’, raz pole białe raz pole czarne. (To jest w tym artykule)

Pionki– jest ich 8, to kobiety i mężczyźni na początku swojej drogi rozwoju. Idą na pierwszy ogień, poświęcają się, wykonują polecenia. VIII w Tarocie to siła, może chodzi o to, że w ilości siła(?) albo, że muszą być silni psychicznie i fizycznie. „Jesteś tylko pionkiem w grze” – takie powiedzenie mi się skojarzyło.

Skoczek/Koń (w ang. to The Knight – rycerz) jego ruch można opisać jako krok o jedno pole w pionie lub poziomie, a następnie drugi krok na ukos na kształt litery L. Może przeskakiwać pionki i chyba z tego powodu reprezentuje prawa kosmiczne (boskie), którym poddajemy się podejmując decyzje. Te prawa są ponad nami.

Goniec –. porusza się wyłącznie po przekątnych pól, w dowolnym kierunku, o dowolną liczbę niezajętych pól. Na pustej szachownicy goniec zawsze atakuje od siedmiu do trzynastu pól, w zależności od tego, jak blisko jest centrum. Podobno reprezentuje siły erotyczne. Nie wnikam. W artykule jest posłaniec, i jakimś sposobem Kochankowie, może coś jest na rzeczy.

Wieża - porusza się po liniach pionowych i poziomych, w dowolnym kierunku, o dowolną liczbę niezajętych pól. Uczestniczy również wraz z królem w specyficznym ruchu, zwanym roszadą. Na pustej szachownicy niezależnie od miejsca wieża atakuje zawsze 14 pól. Jest silniejszą figurą od gońca i skoczka. XIV w tarocie to Umiarkowanie – czyli wieża reprezentuje akt obserwacji, bezstronny, na tej podstawie buduje strategię. Kierunki obserwacji są dwa (na zewnątrz i do wewnątrz) tak jak ruchy wieży wertykalny i horyzontalny.

Król – ważny, ale ma ograniczone ruchy – jeden krok w każdym kierunku. Jeśli stracisz króla tracisz grę. Myślę, że nie chodzi o to czy jest tchórzem, bo się chowa za pionkami itp. Tylko jest najcenniejszy z pozycji autorytetu i uprawnień, a może też z powodu rodowodu (korzeni królestwa) więc musi być chroniony i ostrożny. Król z racji funkcji wbrew pozorom ma ograniczone możliwości (dyplomacja?). Król mógłby być tarotowym cesarzem.

Królowa.. W Polandzie używa się też nazwy hetman... w sportowych szachach np. I myślę że jak się szachy sprowadza do gry strategicznej w wojnę czy bitwę, to rzeczywiście hetman nawet lepiej pasuje. Kobiety raczej nie biegały z mieczem po polu bitwy, chyba że przebrane za facetów, ale o tym się nie mówi, bo to tajemnica. Jednak w takim przypadku nie widzę sensu szukania głębszej symboliki. Ja będę używać Nazwy tej figury tak jak mnie uczono Królowa, i tak jak się mówi w j. ang. The Queen.

Królowa – najsilniejsza, ma swobodę ruchu w każdym kierunku i jest cenna. Moim zdaniem, Królową może być ta kobieta, która pokonała w sobie zwierzęce instynkty, nie ma syndromu służącej, kobiety bitej, czy przerostu instynktów macierzyńskich, nie użala się nad sobą. Jest odważna, nie boi się śmierci, jest też sprawiedliwa, surowa i/lub łaskawa w zależności od potrzeby. To czego nie może król, może królowa, bo też ma kompetencje, i może działać ‘poza kulisami’.
Nie wydaje mi się żeby to była tarotowa Kapłanka jak sugeruje autor arykułu.

Król i Królowa to wg mnie partnerzy w interesach, pracują razem, są lojalni i ufają sobie. Działają dla dobra królestwa, to wymaga dużej dojrzałości - wysoki etap rozwoju. Nie mieszałabym do tego uczuć, co nie znaczy, że nie może ich być.

Jeśli dać kobiecie pełnię władzy, to albo uchyli ci nieba, albo cię zniszczy ;) I teraz zależy ..jedni mówią, że to zależy od kobiecych kaprysów, a ja twierdzę, że od intuicji, jednak poziom rozwoju decyduje jak bardzo kobieta jest tej intuicji świadoma i czy potrafi ją wykorzystywać.

Wydawałoby się, że Król i Królowa to ‘szczyt’ rozwoju.., ale chyba jednak nie. Ilość bierek w grze to 16 po jednej i 16 po drugiej stronie, czyli łącznie 32. 3+2=5 V w tarocie to Kapłan/Papież. Czyli nad całością ‘gry’ czuwa, czy też pociąga za sznurki niewidoczny autorytet moralny/religijny.

Ciekawe, 16 pionkow po jednej stronie – XVI tarotowa wieża. Interpretacja Osho „przełom”..(.. transform breakdowns into breakthroughs is the whole function of a master), po każdej przegranej jednej ze stron, gra zaczyna się od nowa, albo ..’co cię nie zabije to cię wzmocni’..

Ps. Część tej wiedzy wyczytałam, a część sobie dopowiedziałam. Tarot powiedzmy, że mnie trochę interesuje od strony archetypów i symboli, które wykorzystuje w interpretacji moich pokręconych snów (trochę po linii myślenia Junga).

Jeśli chodzi o szachy.. jak byłam dzieckiem to dziadek mnie zmuszał żebym z nim grała, podczas gdy ja wolałam sobie rysować. Dziadka nie lubiłam, bo był surowy i prosty.. więc gry w szachy też nie.

Siła w Tarocie ma, zależnie od talii, wartość albo VIII albo XI.
Waite wybrał opcję VIII dla Siły i XI dla Sprawiedliwości, ale np. już Crowley trzyma się opcji VIII Sprawiedliwosc (Zrównoważenie) i XI moc (Żądza).

Wybieram osobiście opcję Crowley'a, gdzie VIII to Sprawiedliwosc (przyporządkowania znakowi Wagi) i ładnie koresponduje z Gwiazdą XVII (znak Wodnika).
Moc czy tez Siła bądź Żądza, to XI i łączy sie z II kapłanka, która siłę fizyczną (lew) rownowazy siła intuicji i głosu wewnętrznego II Kaplanki (Księżyc).

Także z ta ósemką to roznie. W kontekście Tarota.

W Tarocie jest wiele tzw Szczytów, które przechodzą znowu w początek, gdyż jak wszędzie, tak i tu energia musi krążyć.

Co ciekawe, dodam, karty dworskie, maja swoich odpowiedników w Arkanach Wielkich.

I tym sposobem:

Król Buław to I mag.
Król Mieczy to IX Eremita.
Król Kielichów to Xi Siła.
Król Monet to XIX Słońce.

Królowa Buław to II Kapłanka.
Królowa Mieczy to VIII Sprawiedliwosc (i królowa Mieczy i sprawiedliwosc przedstawiane są z mieczem i opaska na oczach).
Królowa Kielichow to XII Widielec.
Królowa Monet to XVIII Księżyc.

Rycerz Buław to III Cesarzowa.
Rycerz Mieczy to VII Rydwan.
Rycerz Kielichów to XIII Smierć.
Rycerz Monet to XVII Gwiazda.

I Giermkowie, Paziowie czy u Crowley'a Księżniczki:
Giermek Buław to IV Cesarz.
Giermek Mieczy to VI kochankowie.
Giermek Kielichów to XIV Umiarkowanie.
Giermek Monet to XVI Wieża.

Jest kopa konkretnych powiązań. Królów, Królowych i innych dworskich. Ich odpowiedniki w Tarocie są konkretne.

Przy czym mamy opcje męskie i zenskie. Buławy i Miecze - męskie, gdyż ogień i powietrze i Kielichy i Monety - żenskie, gdyż woda i ziemia.

Biały i czarny w szachach to trochę jak yin i yang, kobieta i mężczyzna, woda/ ziemia i ogień/ powietrze.

Awatar użytkownika

@Alraune

Liczyłam na to, że się wypowiesz :tak: serio. Dzięki za solidny wykład. :okok:

Jeśli chodzi o Kapłankę to dla mnie osoba, która nie jest zainteresowana doświadczaniem. Jest introwertyczna, interesuje ją wiedza, ma na tyle dużo empatii i wrażliwości, że nie musi już jej (wiedzy) sprawdzać w praktyce, po prostu z góry wie co się wydarzy. Jej siła zaś jest czysto psychiczna, a nie fizyczna. Dlatego kompletnie nie pasuje mi do Królowej w szachach.
Alraune pisze:
łączy sie z II kapłanka, która siłę fizyczną (lew) rownowazy siła intuicji i głosu wewnętrznego II Kaplanki (Księżyc)

Gdybyś mogła to rozwinąć bardziej…to poproszę. Skąd ten lew? Nie widzę go na kartach przedstawiającej Kapłankę? Księżyc zaś kojarzy mi się z życiem w iluzji, rzeczywiście w kilku przypadkach na tej karcie występuje... chyba, że to iluzja inna niż ta w której żyjemy, w sumie co za różnica, wszystko jest iluzją. Księżyc rzeczywiście kojarzy się z aspektem żeńskim, ale konkretna wiedza już nie, to raczej bardziej słońce – aspekt męski. Czy może za bardzo fantazjuję i wychodzę poza schemat? Pytam, bo mam ku temu silne skłonności.

Co do zamienności Mocy (VIII) i Sprawiedliwości (XI), jestem tego świadoma jednak częściej spotyka się, że VIII to Moc. Ta zamienność też może symbolizować, że nawet zwycięzcy nie pozostają bezkarni, prawda(?). Moc dobrze się komponuje jako symbol pionków. Jeśli założymy, że szachy/szachownica to życie, to ‘walka’ pionków na szachownicy może się przejawiać na wiele sposobów. Np. wyznaczanie granic, gdy jesteś młoda i masz inny światopogląd niż ktoś starszy od kogo zależysz.. można wtedy walczyć na argumenty, im ich więcej tym lepiej. Żadna ze stron nie jest tu ani dobra ani zła. Można też toczyć dyskusję w swojej głowie na temat tego jaką drogą podążyć. Tu też nie ma dobra i zła tylko dwie lub więcej opcji. Siłę fizyczną kiedyś częściej stosowano, więc też jest tu na miejscu, choć dla mnie to ostateczność. Ciekawe, że miecze w Tarocie symbolizują intelekt i słowa.. to jest znamienne, bo niekoniecznie walka na miecze to walka na ostre narzędzia, które powodują w najgorszym przypadku śmierć fizyczną jednej ze stron.

Jeśli chodzi o Sprawiedliwość, to pionki mogłyby po prostu wykonywać rozkazy i z nimi nie dyskutować. Sprawiedliwość = surowa dyscyplina.
Cytuj:
‘Miecz w dłoni siedzącej postaci oznacza, że coś trzeba będzie "odciąć" - że trzeba jakieś swoje plany, wspomnienia, dawne wyobrażenia - a może nałogi? - odrzucić raz na zawsze stanowczym gestem. Może oznaczać konieczność wyrzeczeń i nałożenia sobie dyscypliny.’

'Walka' wewnętrzna (bicie się z myślami) jak najbardziej też pasuje też do Sprawiedliwości.
Także jakby się uprzeć, to też można Sprawiedliwość dopasować do tych 'nieszczęsnych' pionków. Może, te karty razem tak się uzupełniają, że można je po prostu zastosować jednocześnie.

Czy mogłabyś mi wyjaśnić powiązanie ‘Królowa Monet to XVIII Księżyc’, to dla mnie jest ciekawe, bo monety to ziemia, symbol stabilności.. a tu nagle księżyc, coś zupełnie odwrotnego. Ten konkretny przypadek mnie zaintrygował.

ps 1. 8 – nieskończoność czyli punkt przecięcia dwóch równoległych, teoretycznie nigdy się nie zdarza chyba że obie proste trafią do .. czarnej dziury ;) wtedy to jest rzeczywiście koniec. Żartuję sobie ale tylko teraz.

ps 2. Pomyliłam się!!! Nie będę się tłumaczyć, bo to nikogo nie obchodzi. XVI - Thunderbolt/Piorun (wg Osho)– dlaczego nikt mnie nie poprawił? :shock:

Cytuj:
Karta ukazuje płonącą wieżę, ulegającą zniszczeniu i rozpadającą się. Mężczyzna i kobieta wyskakują z niej nie z własnej woli, ale dlatego, że nie mają wyboru. W tle widać przeźroczystą, medytującą postać symbolizującą świadomość, która to wszystko obserwuje. Możesz teraz czuć się bardzo niepewnie, jakby ziemia kołysała się pod twymi stopami. Twoje poczucie bezpieczeństwa zostało zagrożone, naturalnym odruchem jest więc usiłowanie złapania się czegokolwiek. Lecz to wewnętrzne trzęsienie ziemi jest zarówno konieczne, jak i niezmiernie ważne. Jeśli na nie przyzwolisz, ze zgliszczy wyłonisz się silniejszy i bardziej otwarty na nowe doznania. Po pożarze ziemia jest wzbogacona, powietrze po burzy jest czyste. Spróbuj obserwować to zniszczenie bez przywiązania, jakby przytrafiało się ono komuś innemu. Powiedz "tak" temu procesowi i wyjdź mu naprzeciw.

W sumie nic takiego się nie stało, bo i tak wszystko pasuje. :zęby:

Taka refleksja mnie naszła. W życiu opieram się na nauce, bo jest stabilna, spójna, logiczna i można na niej polegać. Ezoteryka zaś jest śliska i można się na niej boleśnie przejechać… To oczywiście mój subiektywny punkt widzenia, i można się z nim nie zgadzać.

Pisałam o połączeniach. Dlaczego do mnie przemawia opcja Siły jako 11-tki a nie 8-mki.
Gdyż arkan Siły, łączy sie z Kapłanka.

11=1+1=2

Masz masę takich połączeń, które wykorzystuje sie m.in. w tarotowych sumowaniach (chociaż tu są tez rożne szkoły) czy tarotowym portrecie psychologicznym, wyliczaniu kart osobowych, urodzenia itd.
Czy tez wyliczeniach kabalistycznych. Obojętne.
Pisze z telefonu, wiec nie rozpisuje sie. Jak wejdę ną komputer moze cos dopisze, chociaz nie lubię przynudzac.

Xi Siła to Lew a II kapłanka to Księżyc.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Hm, czyli dodajesz numerologię do Tarota? Bardzo interesujące. Obawiałam się, że to wynika z astrologii, a o tym nie mam bladego pojęcia.

Ok. Powiedzmy, że szachowa Królowa to rzeczywiście jest Kapłanka. Jeśli uprościć jej znaczenie do intuicji opartej na wiedzy.. a szachowego Króla do Bytu/Tożsamości, to też by coś z tego wyszło. Czasem proste rozwiązania są najlepsze.. a ja sobie taki ładny obrazek zbudowałam. No cóż jakoś przeżyję. Mruga

Ja się jeszcze kiedyś zastanawiałam nad tym, że Kapłanka jest przedstawiana jako młoda i atrakcyjna kobieta. Właściwie mogłaby mieć każdego, a ona wybrała wiedzę i rozwój. Piękne. Mruga

Czy numerologiczna 1 (3+7) z daty urodzenia to Mag czy Koło Fortuny? Muszę to sobie przemyśleć głębiej.

Jak dasz radę to napisz więcej, nie ma to jak wiedza praktyczna.

Pozdrawiam.

-- 29 mar 2016, 17:13 --

Udało mi się znaleźć jedną kartę Kapłanki, na której widać lwa. To było wyzwanie ;)
Obrazek
Obrazek jest mały, ale lwa wyraźnie widać. To jest talia St. Petersburga czyli rosyjska.
Lew to nie tylko siła, ale też duma i symbol królewski.
Patrzę na tą kartę widzę, że ona na tym lwie siedzi czyli jest do niego zwrócona mówiąc kolokwialnie 'tyłkiem', albo go ukrywa. Lew jest w takiej pozycji jakby się opierał o jej łydki i był pozycji sugerującej uległość.

Przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł, aby Króla i Królową w szachach porównać do dwu półkul mózgowych – logiczną (Król) i abstrakcyjną (Królowa).

Jeśli chodzi o Kapłankę to zdaję sobie sprawę, że ta karta z czasem obrosła w tak wiele różnych znaczeń, że zaczęły sobie wzajemnie zaprzeczać.

Dobrze Alraune, że ‘wskazałaś mi palcem’ tego lwa, lew wyklucza słabości Kapłanki, które też się jej niesłusznie przypisuje.

To, że Kapłanka siedzi w nocy w świetle księżyca i czyta książkę czy jakiś manuskrypt, nie znaczy że ona się ukrywa, wstydzi czy jest nieśmiała, tylko noc i księżyc sugerują, że wiedza którą się interesuje jest ukryta/tajemna. To wiedza intuicyjna, nie fizyczna/duchowa, która jest czymś przeciwnym do nauki dotyczącej materii. Uważam, że nieporozumieniem jest utożsamianie Kapłanki z matką, żoną i kochanką, bo to są atrybuty świata realnego, rzeczywistego i się nie dodają do tego kim/czym ona jest naprawdę. Widziałam karty, gdzie ona jest naga czy półnaga i wydaje się być obiektem seksualnym, ale to się dla mnie kompletnie kupy nie trzyma. Widziałam też i jestem świadoma, że spotyka się na tej karcie symbole płodności takie jak granaty, figi czy palmy… ale dlaczego miałyby one symbolizować płodność fizyczną.. To przecież równie dobrze może symbolizować, że wkroczenie w świat wiedzy tajemnej i rozwoju duszy (czegoś niematerialnego) jest BRZEMIENNE W SKUTKI i ma swoje konsekwencje, bo ma wpływ na świat realny. Od macierzyństwa jest Cesarzowa. Taka jest moja interpretacja.

Widzę niespójność i niekonsekwencję w rozumieniu Kapłana i Kapłanki. Mężczyźni też mają słabości, czytałam statystyki, że około 40% księży katolickich nie stosuje celibatu.. baa, oni też mają dzieci, i też jest to ukrywane.

To, że jest taka legenda o kobiecie, która została papieżem, bo skończyła teologię w męskim przebraniu i była mądra, ale wszystko się wydało, bo zaszła w ciąże.. pokutuje do dziś i ten jeden przypadek jest rozdmuchiwany do nie wiadomo jakich rozmiarów. Ja się pytam: czy ona rzeczywiście była taka mądra skoro dała się zapłodnić, jeśli piastowała tak wysoki urząd..

Dostrzegam tu niesprawiedliwość, a nawet celową dezinformację. Piszę otwarcie, bo to forum jest pełne teorii spiskowych, i gdzie jeśli nie tu miałabym szukać zrozumienia. W Tarocie jest Cesarz i Cesarzowa i oni dotyczą świata materii oraz Kaplana i Kapłankę i oni dotyczą świata duchowego.

Mi już dawno temu znudziło się tłumaczenie, że nie każda kobieta marzy o wyjściu za mąż rodzeniu dzieci. Kiedyś zdarzało się kobiety przed małżeństwem uciekały do klasztoru, dziś nie muszą, mogą nawet jak chcą zaciągnąć się do armii bez udawania faceta..

Po głębszym przemyśleniu, szachy pokazują mi, że aby wygrać grę w życie potrzeba współpracy logicznego rozumu i abstrakcyjnej intuicji. Dla mnie życie jest jakąś formą iluzji i aby skutecznie się w niej poruszać, a następnie skutecznie z niej wyjść, trzeba poznać mechanizmy i prawa jakie nią rządzą/sterują i budują. Potrzebna jest do tego zarówno wiedza oficjalnej nauki jak i ta ukryta nieoficjalna, z tym że trzeba uważać, bo one muszą się uzupełniać i być ze sobą spójne, a nie sobie zaprzeczać. Filtry trzeba mieć dwa. Jeśli coś nam się wydaje, bo podpowiada nam to intuicja trzeba to skonfrontować z rozumem, a to co rozumiemy trzeba skonfrontować z intuicją. Do tej pory myślałam, że intuicja jest nadrzędna. Zmieniłam zdanie. Intuicja i rozum są sobie równe, są równorzędne tak jak w fizyce masa jest równorzędna energii. :język:

Wyczerpałam temat, nie mam siły więcej o tym myśleć.

@Alraune
Dzięki, ciekawe rzeczy odkryłam, dzięki temu co napisałaś.. :okok:

Cytuj:
Hm, czyli dodajesz numerologię do Tarota? Bardzo interesujące. Obawiałam się, że to wynika z astrologii, a o tym nie mam bladego pojęcia.

Jest wiele opcji wyliczen w tarocie i posluguje sie nimi wszystkimi. Numerologiczna jest bardzo konkretna i sprawdza sie, ale nie jest to jedyna opcja.
Starowieyska np. podala opcje, gdzie przy liczbach wyzszych od 22 odejmuje sie 22 tak dlugo, az liczba bedzie rowna 22 (wtedy jest 0) badz mniejsza. Dlaczego? Gdyz Arkan Wielkich jest 22 i nie mniej ani wiecej.
Sa tez opcje wyliczen kabalistycznych, gdzie kazda karta tarota przyporzadkowana jest konkretnej literze alfabetu hebrajskiego a i inne rzeczy wyliczac idzie. Ale tak, ogolnie odnioslam sie do wyliczen numerologicznych, jakie stosowal Hajo Banzhaf.
Np. przy tarotowych sumowaniach. :)

I mamy takie sumowania jak
XXII Glupiec z IV Cesarzem
XXI Swiat z Cesarzowa
XX Sad z II Kaplanka
XIX Slonce z X Kolem i I Magiem
XVIII Ksiezyc z IX Eremita
XVII Gwiazda ze VIII Sprawiedliwoscia (Sprawiedliwosc jako 8)
XVI Wieza z VII Rydwanem
XV Diabel z VI Kochankami
XIV Umiarkowanie z V Papiezem
XIII Smierc z IV Cesarzem
XII Wisielec z III Cesarzowa
XI Moc z II Kaplanka
X Kolo z I Magiem

Cytuj:
Ok. Powiedzmy, że szachowa Królowa to rzeczywiście jest Kapłanka. Jeśli uprościć jej znaczenie do intuicji opartej na wiedzy.. a szachowego Króla do Bytu/Tożsamości, to też by coś z tego wyszło. Czasem proste rozwiązania są najlepsze.. a ja sobie taki ładny obrazek zbudowałam. No cóż jakoś przeżyję. Mruga

Odnioslam sie do przyporzadkowan stricte w tarocie, gdzie krolowa bulaw przyporzadkowana jest kaplance.
Mieczowa, jak pisalam wyzej, jest juz Sprawiedliwoscia. Kielichowa Wisielcem a Monetowa Ksiezycem.

Cytuj:
Ja się jeszcze kiedyś zastanawiałam nad tym, że Kapłanka jest przedstawiana jako młoda i atrakcyjna kobieta. Właściwie mogłaby mieć każdego, a ona wybrała wiedzę i rozwój. Piękne. Mruga

Bo Kaplanka moze byc jednoczesnie Cesarzowa.
Kobieta wiele twarzy ma a jedna z nich moze byc twarz Kaplanki. Czyli kobiety mocno lunarnej, swiadomej siebie, ale w sposob bardzo intymny, wewnetrzny.
Kaplanka to przeciez takze swiadomosc lunarna i madrosc lona.

Cytuj:
Czy numerologiczna 1 (3+7) z daty urodzenia to Mag czy Koło Fortuny? Muszę to sobie przemyśleć głębiej.

Zalezy, jaki masz uklad. Jezeli 1 idzie z 10 to jest to Kolo Fortuny opcjonalnie z Magiem. Moze miec w tle takze opcje Slonca. Jezeli masz taki uklad: 1 z 10 z 19. :)

Cytuj:
Przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł, aby Króla i Królową w szachach porównać do dwu półkul mózgowych – logiczną (Król) i abstrakcyjną (Królowa).

Yin i Yang.

Cytuj:
Jeśli chodzi o Kapłankę to zdaję sobie sprawę, że ta karta z czasem obrosła w tak wiele różnych znaczeń, że zaczęły sobie wzajemnie zaprzeczać.

I tak i nie. Ta wiedza jest tak naprawde spojna.

Cytuj:
To, że Kapłanka siedzi w nocy w świetle księżyca i czyta książkę czy jakiś manuskrypt, nie znaczy że ona się ukrywa, wstydzi czy jest nieśmiała, tylko noc i księżyc sugerują, że wiedza którą się interesuje jest ukryta/tajemna. To wiedza intuicyjna, nie fizyczna/duchowa, która jest czymś przeciwnym do nauki dotyczącej materii. Uważam, że nieporozumieniem jest utożsamianie Kapłanki z matką, żoną i kochanką, bo to są atrybuty świata realnego, rzeczywistego i się nie dodają do tego kim/czym ona jest naprawdę. Widziałam karty, gdzie ona jest naga czy półnaga i wydaje się być obiektem seksualnym, ale to się dla mnie kompletnie kupy nie trzyma. Widziałam też i jestem świadoma, że spotyka się na tej karcie symbole płodności takie jak granaty, figi czy palmy… ale dlaczego miałyby one symbolizować płodność fizyczną.. To przecież równie dobrze może symbolizować, że wkroczenie w świat wiedzy tajemnej i rozwoju duszy (czegoś niematerialnego) jest BRZEMIENNE W SKUTKI i ma swoje konsekwencje, bo ma wpływ na świat realny. Od macierzyństwa jest Cesarzowa. Taka jest moja interpretacja.

Kaplanka ma swiadomosc lunarna. Jest mocno pod jego wplywem. Lunarnosc uwidacznia sie takze w Ksiezycu, ktory posiada w sobie aspekt Eremity (18=1+9) i ktory takze skierowany jest ku swojemu wnetrzu.
Jako obiekt seksualny Kaplanka raczej sie nie nadaje. Natomiast w negatywie bywa kochanka (ukrywana) lub zona (cierpiaca w milczeniu).
Kaplanka w praktyce ma wiele odniesien do zycia codziennego.
Jednak przesada, wg mnie, jest odnoszenie sie do tego wizualnie na karcie.
Jest wiele produktow tarotopodobnych i nie biore ich osobiscie powaznie. :)
Waite, Thoth, Marsylski, sa ok. Na reszte trzeba patrzec z przymrozeniem oka.
Osho tez jest ok, sama z nim pracuje. Jednak poprzez to, ze zostala dodana karta mistrza, zaburzona zostala energia 22 AW. Wielu tarocistow nie uznaje Osho Zen Tarot za tarota "z krwi i kosci", lecz za wyrob tarotopodobny. Choc konkretny i skuteczny.

Cytuj:
Widzę niespójność i niekonsekwencję w rozumieniu Kapłana i Kapłanki. Mężczyźni też mają słabości, czytałam statystyki, że około 40% księży katolickich nie stosuje celibatu.. baa, oni też mają dzieci, i też jest to ukrywane.

Tak, Papiez czy tez Kaplan takze ma slabosci. Jego konkretna slaboscia jest brak elastycznosci, duma, tkwienie w stalych schematach i nieumiejetnosc wyjscia poza nie, jak tez brak gotowosci do kompromisow.
Z Papiezem sie nie dyskutuje. On swoje wie, on zdania nie zmieni. On jest ostatnia instancja. Takze to takze pewnego rodzaju slabosc. :)

Cytuj:
To, że jest taka legenda o kobiecie, która została papieżem, bo skończyła teologię w męskim przebraniu i była mądra, ale wszystko się wydało, bo zaszła w ciąże.. pokutuje do dziś i ten jeden przypadek jest rozdmuchiwany do nie wiadomo jakich rozmiarów. Ja się pytam: czy ona rzeczywiście była taka mądra skoro dała się zapłodnić, jeśli piastowała tak wysoki urząd..

Tak, jednak Papiezyca ta znalazla swoje odbicie nie w karcie Papieza a w karcie Papiezycy, czyli Kaplanki.
Dlatego Kaplanka jest takze symbolem Tajemnicy.
Jest taki fajny rozklad "Tajemnica Kaplanki". Fajnie tam sie to uklada. Wykladamy karty, jednak, gdy wyciagniemy karte Kaplanki, jest to znak, aby nie patrzec dalej, gdyz Kaplanka nie wyjawi nam tajemnicy.
Niektorzy stosuja takze tzw. straznikow talii. I zazwyczaj wybieraja do tego Kaplanke.

Cytuj:
Dostrzegam tu niesprawiedliwość, a nawet celową dezinformację. Piszę otwarcie, bo to forum jest pełne teorii spiskowych, i gdzie jeśli nie tu miałabym szukać zrozumienia. W Tarocie jest Cesarz i Cesarzowa i oni dotyczą świata materii oraz Kaplana i Kapłankę i oni dotyczą świata duchowego.

Niby tak, jednak swiat ewoluuje a zycie duchowe przeplata sie nierzadko z materialnym.
Malo teraz opcji, gdy ludzie ida na odludzie do klasztorow i zyja w celibacie. Bywa oczywiscie, ale jest takze wiele opcji, gdzie ludzie duchowni nadal prowadza normalne zycie.
Poza tym Kaplanka moze byc kobieta, ktora posiada gleboka wiedze ezoteryczna, intuicje, madrosc taka prawdziwa. I taka kobieta, jak najbardziej moze prowadzic rowniez normalne zycie.

Cytuj:
Mi już dawno temu znudziło się tłumaczenie, że nie każda kobieta marzy o wyjściu za mąż rodzeniu dzieci. Kiedyś zdarzało się kobiety przed małżeństwem uciekały do klasztoru, dziś nie muszą, mogą nawet jak chcą zaciągnąć się do armii bez udawania faceta..

Tak, tylko ze kobieta zolnierz nie pokaze sie w tarocie raczej jako Kaplanka. :)
Sam fakt zrezygnowania z roli kobiecych nie czyni Kaplanka.
Wrecz przeciwnie. Kaplanka nie ucieka od roli kobiecych. Ona ma ich pelna swiadomosc. Natomiast uosabia swiat wewnetrzny, glos wewnetrzny (jak u Osho np.). Intuicje. Ktore sa typowymi cechami kobiecymi. :)

PS. O tarocie moge gadac bez konca. Choc obawiam sie, ze tu chodzi glownie o szachy, o ktorych mam slabe pojecie.

Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree

gimnastyka umysłu z symboliki(trochę obok szachów)
https://vigilinclinaverat.wordpress.com/2016/04/04/do-prawdy-prowadza-tylko-jedne-jedyne-wrota/

http://wojciechdydymski-cytaty.blogspot.com/2016/04/prosze-was-zrozumcie.html

Awatar użytkownika

@Alraune & @KarlaLoca

Dziękuję Wam za komentarze dotyczące tarota. Przekazałyście całkiem sporą dawkę informacji, która okazała się doskonałym uzupełnieniem artykułu.

Widać, że poruszony temat jest na tyle obszerny, że można by poświęcić na niego książkę.

Pozdrawiam,
ZORRO

P.S.
W drodze czekają kolejne artykuły o związane z symboliką Mruga

Awatar użytkownika

@Alraune
dzięki wielkie, że się wypowiedziałaś, szanuję Twoją opinię. Nie mam z kim pogadać o takich rzeczach, a jak łatwo zauważyć.. ciężko powstrzymać moje procesy myślowe, jeśli już raz je uruchomię. To jest niebezpieczne Mruga
Obrazek

ps. Mężczyźni też potrafią mieć wiele twarzy i prowadzić równolegle życia.. znam osobiście :zęby:
Resztę sobie przemyślę.

Miałabym jeszcze jedno pytanie, ale to poza forum.

ps2. 19, 28, 37, 46 itd zawsze dają 10. 1 jest taka specyficzna.. kto jest więc Magiem? nikt?

Roznie z tymi wyliczeniami jest.
W tarocie np. bierzesz pod uwagę tylko te liczby, które maja odniesienie do AW. Wiec przy 1, jeszcze 10 i 1. Fakt, ze o ile 19 występuje rzadziej, o tyle 10 zazwyczaj. Jeżeli nie zawsze.
Jednak w 10 nie wolno ignorować 1.
Liczy sie obie wibracje. W 19 jeszcze 19.

Patrzymy wtedy całościowo.

X Koło Fortuny jest wibracją karmy i przeznaczenia. Możnaby określić ja jako status quo tarota.
Rzeczy dzieją się tak czy inaczej, gdyż działa karma.
W życiu konfrontowani jesteśmy ze skutkami przyczyn, które natworzylismy, w tym i poprzednich wcieleniach.

Wibracją Maga jednak, ukazuje nam nas potencjał, spryt, inteligencję.
Ktoś posiadający wibrację Maga, opcjonalnie z Kołem, konfrontowany jest mocno ze swoją karmą a jednocześnie wyposażony jest w narzędzia, aby z tego, co jest, zrobić najlepsze, co się da.
Mag jest kreatorem własnego losu, pierze własną karmę. Nagina przeznaczenie wg siebie.

Jeżeli masz opcję słońca jeszcze, dochodzi silna potrzeba zakorzenienia sie w tu i teraz. Uwaznosc, ale i utwierdzanie w teraźniejszości.

Jak kogoś interesuje, to zapraszam do poczytania moich opisów kart osobistych, wyliczanych z daty urodzenia.

Blog stary, bo czasu brak i chyba chęci, do pisania dalej.
Lepiej idzie mi praktycznie praca z kartami, wszelkiego rodzaju, nie tylko z Tarotem, niż pisanie o tym.

W każdym razie rzucam linkiem:

http://alrauneundcrowleystarot.blogspot ... lts=27&m=0

Awatar użytkownika

Na koniec się podsumuję. Bo być może to co tu napisałam wydaje chaotyczne.

Dodając liczby z daty urodzenia nigdy nie jesteśmy w stanie otrzymać ani 1 ani 2. Ostatnia 3 urodziła się 10.10.1000, zaś ostatnia 4 urodziła się 10.10.2000. Tak? Czy tylko mnie zastanawia fakt, że coś tu jest nie tak. Co jest takiego w Magu i Kapłance.. może Kapłanka powinna być czarownicą.

Postaram się bardziej logicznie wyjaśnić swoje wątpliwości wobec Kapłanki.
Numer 2 jest stabilna, charakteryzuje balans między przeciwnościami lub dualizm sam w sobie.
Podstawowe przeciwieństwa to:
Dzień – noc
Słońce – księżyc
Ogień – woda
Aktywny – pasywny
Mężczyzna – kobieta

Teraz patrzę na Kapłankę i co widzę… noc, księżyc, wodę, kobiecość, pasywność/wycofanie do wewnątrz, za tym idą chłód i opanowanie emocji.
Za to na siłę robi się z niej matkę czy macierzyństwo, bo jest kobietą. Rzeczywiście podobno 2 jest cyfrą żeńską w swojej naturze, ale mimo wszystko albo coś tu jest nie tak, albo czegoś nie rozumiem. Mogę zaakceptować że Kapłanka jest DUCHOWĄ matką, tak jak Kapłan DUCHOWYM ojcem.. jak doradcy. I tyle.

Wg mnie, instynkty typu popęd seksualny czy macierzyński są typowo zwierzęce. ‘Bozia’ ludziom podarowała świadomość, aby mogli je kontrolować… nie każdy chce korzystać z tego daru, i nie musi, bo każdy ma prawo robić jak uważa za stosowne, dopóki nie krzywdzi innych. Ja nie oceniam, bo nie do mnie to należy.
Zapewniam, że dużo o tym myślę, nawet jest to moją obsesją życiową… połączenie przeciwności, wiąże się dla mnie ze zniwelowaniem ich do poziomu potencjału, który w razie potrzeby można wykorzystać, by przywrócić zaburzony balans, ale one się nie manifestują na stałe ani nie jednocześnie, bo są ze sobą w konflikcie. Trochę mało to realne w życiu ziemskim, ale można próbować.
Nie będę tego tematu rozwijać, bo już się o tym wypowiadałam w wątku o stawaniu się Prawdą i zaprzestawania jej poszukiwań..

Tarot (AW) i numerologia jeśli chodzi o znaczenie nie do końca wydają mi się spójne, tzn. miejscami są, miejscami nie.
Np. 4 a IV.. 4 jest stabilna, statyczna, mocno ziemska i materialna, symbolizuje porządek, racjonalność i mierzalność.. Cesarz niby ma te cechy, ale nosi też w sobie element buntu i łamania ograniczeń.
Obrazek

5 a V.. 5 .. bardzo często spotyka się, że 5 = 2 + 3 i że dwa to symbol kobiety, a 3 mężczyzny i że 5 to małżeństwo. Czasem może być też małżeństwo między ziemią z niebem. 3 w Tarocie to bardzo kobieca kobieta. Może więc chodzi o tą drugą opcję, może symbolizować religijność, medytację. Może też człowieka. Ale w numerologii dominują cechy takie jak dynamiczność, wolność, ekstrawertyzm, zmiany i przede wszystkim podróże.. W takim razie można sobie wybrać to co pasuje, a o to nie chodzi.
Co do innych też mam wątpliwości, nie o tym jest jednak temat.

Szachy, Tarot czy numerologia, raczej powstały niezależnie od siebie i choć można się doszukiwać podobieństw w interpretacji znaczeń, to może nie znaczy że dotyczą tego samego, choć może mają te same podstawy – wymyślił je człowiek. Na pewno ciekawe jest szukanie cech wspólnych i różnych, przynajmniej dla mnie. Podobno nic nie jest takie, jakie wydaje się być.

Ps. Jeśli chodzi o mnie to rzeczywiście czuję w sobie energię Maga, który próbuje przechytrzyć karmę i wydostać spod jej wpływu, co oznacza też nie tworzenie nowej. Jednak znam inne jedynki, które się mocno różnią. Ciekawe, że Osho, którego lubię, ale nie ze wszystkim się zgadzam ur. się 11.02.1931 jest 19, myślę że Magiem też był, bo świetnie się komunikował.. i raczej pokonał przyciąganie materii..

Ps2. @Alraune zapoznałam się z Twoim blogiem, ciekawy.

Pozdrawiam.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ale jak się ma sama rozmowa typowo tarotowa w porównaniu do szachów-symboliki porównawczej,bo o to Autorowi chodziło,a zrobiło się zupełnie monotematycznie.

Wpadnie jakiś myszowaty kapłan i wtedy coś może z tego wyjdzie.
Obrazek

Wróćmy do porównań symboliki,o ile takie znacie.Typowo tarotowymi na priv się mynieńcie może Mruga

Awatar użytkownika

@dar66
odniosłam się do artykułu jaki został przez ZORRO przywołany w pierwszym poście... i do tego co przeczytałam gdzie indziej.
ale spoko, ja już skończyłam..

Jeśli temat Cię nudzi to po co czytasz.
Mnie Tarot interesuje. Może innych też.

Dar66... Pokasuj, co cię tak boli i przeszkadza, usuń, wymieć po moderatorsku. Mi to nie przeszkadza.
A to z tej racji, że po pierwsze, nie przywiązuje się do moich postów a po drugie nie mam parcia na szerzenie tej wiedzy. Sama napisałam, ze odeszlismy nieco od głównego tematu.
I jeżeli twoja ważność moderatorska każe ci nagiąć temat z powrotem na prostą, to luzik, działaj. Po co ręka ma swedziec?

Znam podejście oficjalne tu do tarota. Choć nieoficjalnie niejednemu moderatorowi tu tarocistka karty kładla i to nie raz. Także mi to zwyczajnie obojętne, co zrobisz. Wyszalej sie po moderatorsku z władzą kasowania. Dużo radości życzę.

Powodzenia. Ja już nie spamuje.

Ps. Jutro postaram sie odpisać na priv KarlaLoca.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Przyjąłem te dwie talie na klatę,ech się spinacie. :?

Arkana Większe mają 22 karty,liczba figur w szachach ma 8szt-reszta to pionki czyli razem jest 16/strefę.
Liczba domów horoskopowych/znaków zodiaku to 12 z odpowiednią im symboliką planetarną-gdzie już bardziej można znaleźć typowe powiązania-w pierwszym poście Zorro zlinkował ciekawy artykuł.
Sprawia to w tej trójcy jakieś pomieszanie- Szachy:Tarot:Astrologia no i jeszcze Numerologia.Mam wrażenie,że pewne nakładanie się symboliki tych poszczególnych dziedzin jest ciut naciągane.No ale czegóż ludzki umysł nie potrafi-pogubić się można.
Spokojnej niedzieli -to siódmy dzień tygodnia,a powinien być pierwszym :uśmiech:

Nie, dar66, nie spinam sie. Chociaz moze tak to "zabrzmialo". Co nie bylo tak naprawde moim zamiarem. W sumie masz racje. Poszla dyskusja troszke boczkiem.

Tarot ma odniesienia do wielu kwestii.
Do astrologii, numerologii, kabaly, run, mozna wymieniac. Ale nie w tym rzecz.
Na szachach znam sie za malo, zeby dyskutowac.
Astrologia bardziej. Chociaz nie uwazam sie za eksperta. ;)
Jezeli mam potrzebe zasiegnac porady astrologicznej, mam ku temu przyjaciol astrologow, ktorzy konkretna wiedze posiadaja i w razie czego sluza nia.
Wracajac jeszcze na chwile do tarota, kazda karta, nie tylko AW, ma odniesienia astrologiczne, do znakow zodiakow i planet. Ale to niewazne. Widzialam temat z tarotem i moze cos tam kiedys zamieszcze, chociaz nie sadze, zeby taka byla potrzeba. Dla mnie tarot to dziecina do praktykowania. A wiedzy teoretycznej w ksiazkach i nawet w internecie tyle, ze rzeczywiscie tego forum zamulac dodatkowo ta tematyka nie potrzeba. I rozumiem to w pelni. Kto do tarocisty trafic potrzebuje, ten trafi. :)

Tobie takze (i wszystkim uczestnikom dyskusji, jak i forum) zycze udanej i spokojnej przede wszystkim Niedzieli. :)
SunDay - dzien sponsorowany przez planete Slonce. Niech wiec bedzie slonecznie i radosnie. :) ;)
Zreszta u nas tak wlasnie jest w Kolonii. ;)

Milego wiec. :bukiet:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]