Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 15 gru 2019, 16:30

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Provost and Judge * 7th Degree

Tak jak w temacie, twierdzenia paradoksalne są to wszelkie teorię, które mimo iż zaprzeczają powszechnie przyjętym i naukowo udowodnionym prawom, nie mogą być uznane za nie-prawdziwe z uwagi na brak logicznych dowodów, wskazujących na ich nie-prawdziwość. Z uwagi na to, że teorie paradoksalne nie posiadają, ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia, można je uznawać za prawdziwe ze względu na nie możliwość ich logicznego zaprzeczenia oraz fałszywe, ze względu na ich naukową nie potwierdzalność. Oto przykłady:

- To co teraz znajduje się za horyzontem nie istnieje bo tego nie widzę.

Oczywiście brzmi to abstrakcyjnie, ale z uwagi an to, że nie możliwym jest przekroczenie horyzontu, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy coś za nim istnieje, czy też nie.

- To co teraz znajduje się za obrazem jakiegokolwiek przedmiotu nie istnieje.

Ten sam praktycznie przykład. Jeżeli teraz patrze na książkę leżącą na podłodze, to nie mogę racjonalnie udowodnić, że fragment podłogi znajdujący się za obrazem książki, który wpada do mojego oka, w ogóle istnieje. Czegokolwiek nie przysłaniała by mi sobą książka, nie mogę mieć pewności, że to co przysłania, czymkolwiek to by nie było, w ogóle istnieje.

- Kiedy piłka upada na ziemię, to tak na prawdę to nie ona uderza w ziemię, lecz cały wszechświat uderza w nią.

- To nie ja się poruszam względem wszechświata, tylko wszechświat porusza się względem mnie.

- Ruch nie istnieje, jest tylko iluzją. Jeżeli ruchem nazywamy przemieszczenie przedmiotu z punktu A do punktu B, to znaczy, że ruch definiujemy na podstawie, pamięci o tym, że przed chwilą przedmiot, który jest teraz w punkcie B, był w punkcie A. A gdybyśmy zapomnieli, że przedmiot, który jest teraz w punkcie B, przed chwilą był w punkcie A to na jakiej podstawie wtedy stwierdzilibyśmy, że ów przedmiot przed chwilą był w ruchu. Jeżeli za owy przedmiot weźmiemy rzeczywistość, to czym był by punkt B?

Kto ciekaw, tego o czym tu mowa, czymkolwiek to jest, zapraszam.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 13 sty 2011, 22:38 
VIP Member
Awatar

Słowa Epimenidesa, który był Kreteńczykiem: Wszyscy Kreteńczycy są kłamcami. Skoro są kłamcami, więc skłamał tak mówiąc - czyli są prawdomówni. Skoro są prawdomówni - znaczy, że powiedział prawdę iż są kłamcami... itd. itd.

Paradoks skazańca: Jeśli dzień, w którym ma zostać powieszony ma być niespodzianką dla skazańca - dzień taki nie nastąpi nigdy.

Także paradoks szklanki wody, dotyka naszego spojrzenia. Dwa zdania: Szklanka do połowy pusta i ta sama szklanka do połowy pełna. Dwa przeczące sobie zdania ale oba prawdziwe.

Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree
Awatar użytkownika

Ja za to lubię paradoksy Richarda Dawkinsa :język:

Paradoks Boga
Paradoks jednorożca
Paradoks Spaghetti Potwora :język:

Choc ja osobiście prędzej uwierzę w istnienie krasnali i jednorożców niż jakiegoś dziadka w chmurach ;)

Paralogizm wprost ze szkoły cyników;

Tego czego nie straciłeś, to masz-Rogów nie straciłeś więc rogi masz

A teraz z innej beczki :język:

Myślę więc jestem Blondynka to powiedziała i znikła

Cały wszechświat wraz z tobą, twoją historią i wszystkim, o czym wiesz powstał... teraz.

Niema mnie, niema ciebie, niema nas - jestem, tylko ja.

Cytuj:
- To co teraz znajduje się za horyzontem nie istnieje bo tego nie widzę.

To jest problem raczej filozoficzny, trochę przypomina mi książkowe przykłady z tematu analizy filozoficznej zdań, np "Czy istnieje to drzewo kiedy na nie nikt nie patrzy?"

Choć też nie do końca - doświadczenia przeprowadzane na poziomie kwantowym, subatomowym, od zgoła stulecia wprawiają nas w zdumienie i każą zadawać pytania na nowo- co tak naprawdę wiemy? Czym jesteśmy, i czym jest ta obecność?..
Także kto wie, czy horyzont rzeczywiście istnieje:)

pozdr :muza:

vvorheko pisze:
- To nie ja się poruszam względem wszechświata, tylko wszechświat porusza się względem mnie.

:spoko:

metzengerstein pisze:
np "Czy istnieje to drzewo kiedy na nie nikt nie patrzy?"

Można sprawdzić biegnąc po lesie z zamkniętymi oczami :D

phillip pisze:
vvorheko pisze:

:spoko:

Ciekawy komentarz, aczkolwiek nie udowadnia, że tak nie jest?

phillip pisze:
metzengerstein pisze:
np "Czy istnieje to drzewo kiedy na nie nikt nie patrzy?"

Można sprawdzić biegnąc po lesie z zamkniętymi oczami :D

Cóż za logika. Widzę, że trzeba rozszerzyć. Gdybyś nagle stracił pięć zmysłów, łącznie z dotykiem, który potwierdza istnienie drzewa w czasie kiedy biegniesz po lesie i uderzasz w nie, to jak wtedy stwierdził byś istnienie, czegokolwiek, hehe, łącznie z Tobą samym.

vvorheko pisze:
Gdybyś nagle stracił pięć zmysłów, łącznie z dotykiem, który potwierdza istnienie drzewa w czasie kiedy biegniesz po lesie i uderzasz w nie, to jak wtedy stwierdził byś istnienie, czegokolwiek, hehe, łącznie z Tobą samym.

Śmierć fizyczna ? Czy może czysta radość istnienia ? Z tego co pamiętam grecki filozof Epikur nad tym się zastanawiał. Swoją drogą ciekawy problem natury filzofocznej. Wart głębszego przemyślenia.

"Skoro Bóg jest wszechmogący to czy potrafiłby stworzyć tak ciężki głaz którego potem nie potrafiłby podnieść?"

Albo...
"skoro życie jest wieczne to ja się nie narodziłem"..

BioSine pisze:
"Skoro Bóg jest wszechmogący to czy potrafiłby stworzyć tak ciężki głaz którego potem nie potrafiłby podnieść?"

Tu mi się przypomina biblijna historyjka, jak Bóg każe Abrahamowi zabić Izaaka, aby sprawdzić jego wiarę. Hehe, skoro Bóg jest wszechwiedzący, to przecież powinien wiedzieć, że Abraham, albo w niego wierzy, albo nie.

BioSine pisze:
Albo...
"skoro życie jest wieczne to ja się nie narodziłem"..

Zapomniałeś dodać "i nie umrę".

vvorheko pisze:
Cóż za logika. Widzę, że trzeba rozszerzyć. Gdybyś nagle stracił pięć zmysłów, łącznie z dotykiem, który potwierdza istnienie drzewa w czasie kiedy biegniesz po lesie i uderzasz w nie, to jak wtedy stwierdził byś istnienie, czegokolwiek, hehe, łącznie z Tobą samym.

Wyjdę z ciała i zobaczę drzewo duszą :język:

Gdybyś nie wiedział co to drzewo to czy byłbyś w stanie zobaczyć je "duszą" ? :D

Tak ,a czemu nie ? :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]