Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 10 gru 2019, 23:11

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
A więc kolejny mój temat, wychodzi na "światło dzienne" :winko:

Tym razem to co przez długi czas nie dawało mi spokoju, a raczej od samego początku gdy tylko się o tym dowiedziałem.
Mam tendencję do zadawania sobie najprostszych pytań - tak było i tym razem.

Pytanie brzmiało:
Gdzie jest tego TERAZ początek?

Potem kolejne:
Skąd to wszystko (życie) się bierze skoro jest tylko TERAZ?

I najważniejsze:
Jak to się dzieje, że TERAZ zawsze było przed chwilą? :shock:

Otóż doszedłem do wniosku, że Tu i Teraz to iluzja jak wszystko inne.
Wszystko co jest, tylko wydaje się, że jest... a tak naprawdę zawsze jest/było PRZED CHWILĄ.
Ciężkie ale myślę, że zrozumiecie o co mi chodzi.
No więc gdy już do tego doszedłem zadałem kolejne pytania:

Pytanie:
Jak to jest mimo, że Tu i Teraz nigdy się nie pojawia to udaje mi się wypowiedzieć dane słowo?

I kolejne:
Co powoduje, że to słowo wychodzi z moich ust? Co je wypycha?

No więc aby wytłumaczyć to do czego doszedłem przedstawiam dwie grafiki poglądowe:

Dowód na to, że TERAZ nie istnieje:

Przykład z wypowiadanym słowem "TERAŹNIEJSZOŚĆ" przez pewną osobę. Osoba ta nie jest ważna w tym przykładzie. Liczy się tylko to słowo i czas jego wypowiadania.
Szukając punktu z którego zostało to słowo wypowiedziane, im głębiej będziemy się zanurzać tym zawsze będzie "o krok", "prawie na miejscu", "jeszcze troszeczkę" itd.
Za każdym razem skracając okres tego słowa na przykład o połowę będziemy się zapętlać w nieskończoność.

Obrazek

Granica Nieświadomości i Świadomości:

Przykład drugi pokazuje granicę między tym co wpycha nieustannie wszystko do świadomości.
Działa na podobnej zasadzie jak znane nam Czarne Dziury w kosmosie, tylko odwrotnie.
Czarne Dziury wchłaniają, grawitacje, światło, dźwięk - ogólnie wszystko co znajduje się w jego zasięgu.
Tutaj to pole jest polem Nieświadomości, ponieważ "nie wiemy" co to jest i co się tam dzieje a działa odwrotnie do czarnych dziur - wypycha wszystko co jest.
Trafniej słowami to opisując nazwałbym to: Tym wszystkim co znajduje się poza fraktalem życia, poza zapętlaniem,
poza nieskończonym powtarzaniem, poza wiecznym zagłębianiem itp...

Obrazek

Nieświadomość i Świadomość są ze sobą wzajemnie połączone w jakiś sposób - Nieświadomość bez przerwy
wyrzuca wszystko do Świadomości, a w Świadomości bez przerwy wszystko "się dzieje", stąd określenie
Tu i Teraz nie istnieje bo wszystko jest zawsze PRZED CHWILĄ. Rozumiecie? :tak:

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :) :jupi: :winko:

Ostatnio zmieniony 30 lis 2010, 1:56 przez BioSine, łącznie zmieniany 1 raz

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 29 lis 2010, 23:24 
VIP Member
Awatar

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoksy_Zenona_z_Elei
Współczesny komentarz: Kazimierz Ajdukiewicz - Zmiana i sprzeczność

Co założysz, to udowodnisz. Racjonalny umysł ma skłonność do uciekania od TuITeraz w abstrakcyjne konstrukcje oddalające się coraz bardziej od rzeczywistości. Ograniczają go jedynie fantazja i samoświadomość, która bierze się z pełnego doświadczania tego co jest dane tu i teraz. Kiedy uchwytujesz coś myślą, zawsze mija jakiś czas, ale to racjonalny, dyskursywny proces myślowy nie nadąża za rzeczywistością a nie odwrotnie :) Doświadczenie zawsze jest dane w chwili obecnej.

Biorąc problem z drugiej strony - teoria względności, fizyka kwantowa. Czas nie jest czymś absolutnym, jest zupełnie subiektywny a jego odbiór zależy od własności obserwatora.
Ponadto zakładasz, że "Przed chwilą" jest w jakiś sposób uprzywilejowane względem "Tu i teraz". Jak być sceptycznym to na całość :)

Teraz trwa wiecznie :serducho"

Być może tak, być może nie. Więc postaram się dalej rozkminiać. :)

Skoro myśl ma opóźnienie "czasowe" to skąd pewność, że istnieje Teraz? :shock:
I jak to się ma do ciągłego "odczuwania" zmiany?
Jeżeli jest tylko Teraz, to nie może istnieć coś takiego jak ruch, czas, zmiana, itp... Dlaczego?
Ponieważ choćby nastąpiła co najmniej jedna zmiana oznacza, że musi tym samym istnieć nieskończenie wiele zmian. Co przeczyło by temu, że ruch, czas itp nie istnieje.
A jak wiadomo w naszej iluzji występują nieustanne zmiany. Nie ma przerwy pomiędzy jednym teraz a kolejnym teraz więc to za każdym razem Teraz jest inne.

Nie ma dwóch takich samych Teraz. Więc jest wieczna zmiana Teraz w inne Teraz.
Uaktywnia się teoria równoległych rzeczywistości i wędrówka świadomości z jednej klatki na drugą klatkę filmu życia.
Skoro przeskakuje z klatki na klatkę - pojawia się linia czasu, która de facto nie ma początku ani końca
- jest nieskończona, bo zawsze jakiś początek jest końcem czegoś innego... mimo to jest zawsze w Teraz. :cooo?: :shock:

Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

hmm...skoro czas nie istnieje,to TERAZ równiez.Moze TERAZ to WIECZNOSC,albo NIESKOŃCZONOSC,która jest takze wytworem naszych umysłów,bo inaczej bez nazwania tego nie zrozumiemy(aczkolwiek chyba nie chodzi o to zeby zrozumiec)No dobra,chyba noc jest ciężka i mrożna,bo jeszcze nie kumam twojego wywodu,ale gdy jutro moze??skumam to odpowiedz mi prosze na pytanie drogi założycielu tegoz tematu-"po co to wszystko toczy sie i dokąd zmierza"???-cytat z "Nocy i dni":))Wg.ciebie oczywiscie:)))

wolność=OBSERWACJA SWOJEGO UMYSŁU

NIE JEST WAŻNE CO SIĘ DZIEJE NA ŚWIECIE-ważne jest to jak ty to odbierasz, jak i do czego używasz

fioletowy słowik pisze:
hmm...skoro czas nie istnieje,to TERAZ równiez.Moze TERAZ to WIECZNOSC,albo NIESKOŃCZONOSC,która jest takze wytworem naszych umysłów,bo inaczej bez nazwania tego nie zrozumiemy(aczkolwiek chyba nie chodzi o to zeby zrozumiec)No dobra,chyba noc jest ciężka i mrożna,bo jeszcze nie kumam twojego wywodu,ale gdy jutro moze??skumam to odpowiedz mi prosze na pytanie drogi założycielu tegoz tematu-"po co to wszystko toczy sie i dokąd zmierza"???-cytat z "Nocy i dni":))Wg.ciebie oczywiscie:)))

Hehehe a gdybym to ja wiedział dokąd to pewnie nie byłoby mnie TERAZ Tutaj :)

Awatar użytkownika

mój umysł potrzebuje jakiejs teorii zeby oprzec sie bo inaczej zapada sie w pustkę,a skoro tu i teraz jest iluzją to nieciekawie jest,mam nadz.ze cos w końcu jest jednak np.swiadomosc,cos trwałego i pewnego,no bo jak juz by nie było swiadomosci to juz zupełny bezsens :cooo?: :wysmiewacz: :zęby:

NIE JEST WAŻNE CO SIĘ DZIEJE NA ŚWIECIE-ważne jest to jak ty to odbierasz, jak i do czego używasz

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree

Oto co się dzieje, kiedy umysł próbuje ogarnąć w symbolikę, coś czego nie da objąć się w symbolikę, bo żadnej symbol nie jest w stanie oddać natury, TEGO czegoś. Pytanie, tylko o czym ja mówię? Tak na prawdę o NICZYM. A teraz pokażę wam NIC:
>>> <<<

Skoro Teraz jest iluzją, to pójdźmy dalej... świadomość jest iluzją.

A teraz umysłowa łamigłówka:

NIC nie istnieje... to jakim cudem wiem o nim? Gdyby nie istniał stan NICZEGO, nie mógł bym nawet o nim pisać, ponieważ on nie istnieje, a jednak... piszę o nim... więc jak to jest? Jest NIC, czy niema NICZEGO?

Awatar użytkownika

Skoro wszystko jest iluzją, Iluzja jest iluzją! :język: A co sie dzieje gdy człowiek zastanawia sie nad tym coraz bardziej?I tak do niczego nie dojdzie bo to jak w naszym przypadku zobaczyc czy poczuć czwarty czy piąty wymiar,jesli tego nie doswiadczysz to nie poznasz.Wyobraz sobie przedmiot o kształcie ktory nie istnieje w naszych umysłach,mózgach?Nie wyobrazisz go sobie ,nawet gdyby taki przedmiot zmaterializowałby sie i stał przed tobą ty bys go nie zobaczył.Mozemy sobie gdybac i dyskutowac ale to zawsze bedzie gdybanie,zadna prawda oczywista.

Tu i Teraz zawsze się zmienia..., nie ma tego samego teraźniejszego momentu.
Faktycznie być może ciągle jest Teraz ale coś powoduje, że to Teraz ciągle się zmienia... a skoro się zmienia to oznacza, że jest czas nawet w teraźniejszości.
Ponieważ kolejny moment "na 100%" nadejdzie. Tak jakby te wszystkie momenty były ustawione na linii czasu.
Jedne są odpychane od chwili doświadczenia (od Teraz), a drugie przyciągane do chwili doświadczenia (do Teraz)
Hmmm tak jak magnes, niezależnie jak jest ułożony - zawsze przyciąga i odpycha - jednocześnie!

BioSine pisze:
Faktycznie być może ciągle jest Teraz ale coś powoduje, że to Teraz ciągle się zmienia... a skoro się zmienia to oznacza, że jest czas nawet w teraźniejszości.
Ponieważ kolejny moment "na 100%" nadejdzie. Tak jakby te wszystkie momenty były ustawione na linii czasu.
Jedne są odpychane od chwili doświadczenia (od Teraz), a drugie przyciągane do chwili doświadczenia (do Teraz)
Hmmm tak jak magnes, niezależnie jak jest ułożony - zawsze przyciąga i odpycha - jednocześnie!

Złam magnes. Co uzyskasz ? Potem złam dwie uzyskane połówki na kolejne cztery. Rób tak aż rozwalisz magnes w pył pojednyńczych atomów żelaza i co uzyskasz ? Co się stało z magnetyzmem ? Gdzie się podział ? Będzie istniał w pojedyńczym atomie, który jest magnesem elementarnym. Przy czym różnica polega na tym, że elektron będzie krążył wokół jądra a polarność zostanie zamknięta w całość - do środka i na zewnątrz równocześnie. To jest właśnie TU i TERAZ - jedność. Taki magnes już ci nie wskaże gdzie północ a gdzie południe. Wskaże ci to czego szukasz.

Może to pomoże

BioSine pisze:

Racja, że tu i teraz ulega zmianie. Osobiście uważam, że przyczyną wszelakich zmian jest wybór, nawet ten iluzoryczny. To, że moja teraźniejszość zmienia się z takiej, w której siedzą przed kompem, na taką, w której siedzę gdzie indziej jest skutkiem, tego, że tak wybrałem. Tylko świadomość, może być przyczyną wszelakich zmian, nawet, tych które wydają się być od niej niezależne.

Co do czasu, który jest w teraźniejszości, się nie zgadzam, bo jeżeli tak, to ile czasu trwa teraźniejszość? poza tym zastanówmy się na jakiej podstawie definiujemy czas. Czas jest, to jakby wyobrażeniowe odczucie pomiędzy jednym momentem, a drugim, np. pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Bajka polega na tym, że przeszłość definiujemy na odstawie pamięci, co oznacza, że sam czas definiujemy na podstawie pamięci, a co za tym idzie, gdybyśmy nie pamiętali momentu poprzedniego niezależnie od tego, jak daleko on się znajduje, okaże się, że czas nie istnieje. Innymi słowy, gdybyśmy tkwili w zapomnieniu przeszłości, byli byśmy tylko teraz, tylko, że jak wtedy wyglądało by teraz?

To samo dotyczy się ruchu. Ruch, czyli przemieszczenie się rzeczy z punktu A do punktu B definiujemy na podstawie pamięci o tym, że owa rzecz przed chwilą była w punkcie A, a teraz jest w punkcie B. Jeżeli jednak zapomnimy, że przed chwilą rzecz była w punkcie A to wtedy jej ruch tak, jakby nigdy nie istniał, a skoro owa rzecz nigdy się nie poruszyła, to w jakim miejscu znajduje?

Argumenty tak proste, a szybko kasują czas i ruch, jako coś co naprawdę istnieje. Czas i ruch są spostrzeżeniem, tylko i wyłącznie pamięci umysłu.

Awatar użytkownika

Aha,więc po wnioskach ze tu i teraz nie jest jednakowe(umysł jednak nie potrafi pogodzic sie z tym i kombinuje dalej)dochodzimy ponownie do błędnego koła-czym dalej w las tym więcej drzew.co to jest JEDNAKOWE??(podobne,takie samo,inne niz....itd)to wytwór umysłu,poniewaz to umysł PORÓWNUJE.Chwila TERAZ to tchnienie wszechswiata,które trwa,a radio w głowie(umysł ),doda -nieskończenie ciągle:))

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]