Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 19 wrz 2020, 23:10

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 paź 2013, 16:57 
Źródło: http://klotho-gluten.blogspot.com/2010/11/tryptofan-wielka-farmacja-i-polityka.html

Poniżej zamieszczam moje tłumaczenie interesującego artykułu ujawniającego pewne "zbiegi okoliczności" i politykę FDA na temat depresji, szumów w uszach i suplementu tryptofanu.

Zespół Niedoboru Serotoniny
The Serotonin Deficiency Syndrome:
A Holiday Tale
of Tryptophan, Serotonin, Melatonin & Tinnitus
by Barry Keate

Jeśli jesteś Amerykaninem (przyp. tłum.) podobnym do mnie, pewnie miałeś bardzo udany wieczór Święta Dziękczynienia (Thanksgiving). Po kolacji przez cały wieczór czułem się bardzo zadowolony i rozluźniony. Potem spałem jak niemowlę. Następnego dnia na obiad mieliśmy pozostałości z poprzedniego dnia i tak samo wspaniały wieczór. Spałem również wspaniale i tej nocy. To indyk naprawdę sprawił te liczne zmiany na lepsze i stanowił wspaniały wstęp do świątecznej pory.

Wierzę, że większość z nas wie, że to tryptofan z indyka jest właśnie tym czynnikiem promującym dobre samopoczucie związane ze Świętem Dziękczynienia. Zainteresowało mnie, czy czasem to nie mogło wpływać na szumy w uszach (tinnitus), a także lęk i stres, który temu towarzyszy. Zacząłem przeto przypatrywać się efektowi tryptofanu. Co znalazłem było bardzo interesujące i całkiem zaskakujące. Wierzę, że jest zdecydowane powiązanie między tryptofanem i sposobem, w jaki wielu ludzi doświadcza szumów w uszach.

Tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, co oznacza, że nie może być on produkowany przez organizm, ale musi być dostarczony wraz z dietą. Istnieje 8 niezbędnych aminokwasów i 14, które mogą być produkowane w organizmie. Dietetycznym źródłem tryptofanu jest indyk i inne mięsa (np. piersi kurczaka, przyp. tłum.), produkty sojowe, ser wiejski, mleko i orzeszki ziemne.

W mózgu tryptofan przekształcany jest w serotoninę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za dobre samopoczucie, spokój, osobiste bezpieczeństwo, wyluzowanie, pewność siebie, zaufanie i koncentrację. Zmniejszenie poziomu serotoniny odgrywa kluczową rolę w rozwoju depresji. Jedynym źródłem serotoniny w mózgu jest tryptofan. Serotonina nie może być produkowana z innego źródła poza tryptofanem. Jeśli nie ma wystarczająco dużo tryptofanu w diecie, to może prowadzić do stanów lękowych i depresji.

Niedobór serotoniny jest odpowiedzialny za depresję i inne zaburzenia psychologiczne, takie jak stany lękowe, bezsenność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i niska samoocena. Objawy te są coraz bardziej znane jako Zespół Niedoboru Serotoniny.

Część serotoniny jest przekształcana w szyszynce w melatoninę, która reguluje sen. Wykazano, że melatonina jest pomocna, aby zapewnić dobry sen i w niektórych wypadkach zredukować objawy szumów w uszach. W badaniach klinicznych przeprowadzonych w Klinice Shea Ear w Sarasocie, Fl, USA testowano wpływ 3 mg melatoniny na szumy w uszach u pacjentów przez 1 miesiąc. Wykazano, że niewielkie korzyści odniosły te osoby, które nie miały problemu ze snem. Niemniej wśród osób, które miały problemy ze snem, u 47% z nich obserwowano poprawę objawów szumów w uszach.

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że 3 mg melatoniny powoduje u mnie prawie natychmiastowy sen, niemniej jednak budzę się w środku nocy. Czuję się wypoczęty, ale jestem obudzony o 3:00 rano. Odkryłem, że 3 do 6 mg melatoniny o powolnym uwalnianiu powoduje u mnie całonocny sen.

Istnieją dwa sposoby na poprawę objawów Zespołu Niedoboru Serotoniny. Jedna z tych metod jest metodą naturalną przez zwiększenie w diecie tryptofanu, a druga przez używanie leku przeciwdepresyjnego typu Prozac. W tym miejscu zaczyna się bardzo interesująca historia.

Prozac należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor; Selektywne Inhibitory Zwrotnego Wychwytu Serotoniny). Wśród leków tych oprócz Prozacu należy wymienić Paxil, Asentra, Zoloft, Lustral, Zotral, Luneta, Fluvoxamine Maleate, Fevarin, Celexa, Aurex, Cilon, Cital, Citaxin, Seropram, etc. (przyp. tłum.). Sposobem ich działania jest podniesienie istniejącego poziomu serotoniny w mózgu w taki sposób, że serotonina pozostaje w synapsach i ułatwia komunikację między neuronami. Wbrew temu, co wielu ludzi sądzi, leki te nie wytwarzają serotoniny, ale po prostu gromadzą w synapsach istniejącą serotoninę w taki sposób, że może ona być wykorzystywana bardziej efektywnie. Niektóre badania sugerują, że długotrwałe używanie SSRI właściwie prowadzi do zredukowania poziomu serotoniny.

Leki przeciwdepresyjne typu SSRI są dziś szeroko używane przez wielu ludzi z szumami w uszach. W niektórych wypadkach to pomaga, ale obarczone jest występowaniem skutków ubocznych. Niektóre z nich są bardziej poważne, a wśród nich palpitacje serca, ból w klatce piersiowej, zmniejszone libido, samobójstwa (niedawno podawano w wiadomościach, że taki wpływ miały na nastolatka), zaburzenia układu nerwowego i szumy w uszach (tinnitus). Wśród odnośników dla lekarzy szumy w uszach są wymieniane jako częsty skutek uboczny leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Z drugiej strony nie ma żadnych skutków ubocznych suplementacji tryptofanem. Tak więc mamy tutaj sytuację, w której osobie, która ma depresję spowodowaną szumami w uszach, przepisuje się lek, który jest znany z tego, że powoduje szumy w uszach.

Tryptofan jest łatwo dostępnym i stosunkowo niedrogim suplementem dostępnym w większości sklepów ze zdrową żywnością lub w internecie. Wersja L-Tryptofanu jest najlepsza i najlepiej ją zażywać bez białka, które może hamować absorpcję. Tryptofan jest regularnie stosowany w Kanadzie, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Nie istnieją żadne doniesienia na temat jakichkolwiek poważnych problemów zdrowotnych spowodowanych używaniem L-Tryptofanu.

Taka sytuacja nie zawsze miała miejsce w USA

W wielu czasopismach i innych mediach ukazały się następujące doniesienia (znalazłem pewne informacje na stronie Internetowej Life Extension Foundation w artykule Dean Wolfe Manders, Ph.D. zatytułowanym „FDA zabrania stosowania L-Tryptofanu: Polityka, Profit i Prozac”. Dr Manders wyczerpująco zbadał sytuację i w artykule tym ujawnia politykę lekową tryptofanu).

W 1989 roku wystąpił wybuch rzadkiej i śmiertelnej choroby w Nowym Meksyku, zwanej Eosinophilia-Myalgia Syndrome, lub EMS. Wspólnym powodem było to, że wszyscy ci ludzie zachorowali wskutek używania tryptofanu jako suplementu dietetycznego. EMS spowodował śmierć 37 osób, a nieodwracalnie upośledził 1500 osób. FDA natychmiast zarządziła zdjęcie z rynku całego tryptofanu.

Później badacze z MIT zidentyfikowali prawdziwego winowajcę jako zanieczyszczenie tryptofanu, które pochodziło z jednej specyficznej firmy. Japoński producent Showa Denko usiłował przyspieszyć produkcję przez używanie w procesie fermentacji nieprzetestowanych, genetycznie zmodyfikowanych bakterii. Bakterie te produkowały toksynę EBT, która przedostawała się do finalnego produktu. Chcąc również zaoszczędzić na procesie oczyszczania, firma ta zredukowała o 50% ilość węgla aktywnego stosowanego do filtrowania finalnego produktu. Firma Showa Denko była bardziej zainteresowana pobiciem konkurencji na rynku niż w GMP (good manufacturing practices). Firma ta jest wysoce nieetycznym producentem farmaceutycznym, który w innym przypadku właściwie wysadził w powietrze część zakładu, aby udaremnić badania japońskiego rządu, które mogłyby udowodnić ich winę zanieczyszczenia rzeki rtęcią.

Badacze z MIT zaprezentowali swoje odkrycie FDA, wskazując, że to nie tryptofan spowodował EMS. W lutym 1993 roku opatentowano w USA używanie tryptofanu do leczenia EMS, tej samej śmiertelnej choroby, która na początku spowodowała, że FDA zdjęła tryptofan z rynku. Niemniej jednak FDA utrzymuje swoje stanowisko i sprzedaż tryptofanu w USA jest zabroniona w wolnej sprzedaży (OTC).

Ale oczywiście są dziury w tym postanowieniu. Ta sama FDA pozwoliła na import tryptofanu z Japonii z firmy Ajinomoto. W ten sposób tryptofan jest dystrybuowany z firmy-córki Ajinomoto USA w Raleigh, North Carolina, przez sieć obwarowanych aptek w cały Stanach Zjednoczonych. Tryptofan może być zakupiony przez osobę prywatną tylko na receptę lekarza. Suplement ten pojawił się jako nowy lek na receptę na rynku serotoniny. Sto kapsułek kosztuje około $ 75,00, około pięć razy drożej, niż gdyby był sprzedawany jako suplement diety. Koszt tego leku jest również zwracany przez ubezpieczenie, co oczywiście podraża koszty systemu opieki zdrowotnej.

Ironią jest, że tryptofan jest rutynowo używany po staremu w USA w produkcji żywności niemowlęcej, a także, że Departament Rolnictwa dalej sankcjonuje użycie tryptofanu jako dodatku do żywienia w przemysłowej hodowli świń i kurczaków.

Pojawił się również jeszcze jeden bardzo dziwny fakt. Otóż FDA zabroniła tryptofanu 22 marca 1990 roku. W przeciągu czterech dni, 26 marca 1990 roku, Newsweek opublikował wstępniak chwalący właściwości Prozacu, nowego leku przeciwdepresyjnego. Na kolorowej okładce pokazano gigantyczną zielono-białą kapsułkę Prozacu z napisem: „Prozac: przełomowy lek na depresję”.

Fakt, że szlaban FDA dla tryptofanu i historia z okładki Newsweeka na temat Prozacu ukazała się w przeciągu czterech dni, przeszedł niezauważony przez zarówno media, jak i opinię publiczną. Niemniej jednak dla ludzi, którzy rozumieją efektywne właściwości tryptofanu i Prozacu, wydarzenia te stanowią zadziwiającą zbieżność. Jedno z możliwych tłumaczeń tego można znaleźć w doniesieniu FDA Dietary Supplement Task Force z dnia 15 czerwca 1993 roku. Agencja ta pracowała nad opracowaniem polityki FDA na temat dodatków żywieniowych. Na drugiej stronie tego doniesienia stwierdzono „FDA Dietary Supplement Task Force rozważa różne tematy w swoich rozprawach, włączając w to… jakie kroki są konieczne, aby zapewnić, że istnienie dodatków żywieniowych na rynku nie będzie działało zniechęcająco dla opracowywania leków.”

W przededniu ustanowienia aktu 1994 roku “Dietary Supplement Health and Education Act of 1994 (DSHEA)” firmy dodatków żywieniowych znowu są w stanie produkować tryptofan.

Kliniczna depresja jest bardzo poważnym schorzeniem i leczenie z zastosowaniem leków jest często właściwym i bezpiecznym podejściem. Niemniej jednak następnym razem, kiedy lekarz zechce wypisać receptę na lek przeciwdepresyjny, ty możesz zechcieć zasugerować tryptofan, lub możesz po prostu zjeść następną porcję indyka i szklankę ciepłego mleka.Na górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 08 paź 2013, 16:57 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 09 paź 2013, 14:09 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 01 sie 2013, 14:57
Posty: 135
To ja dla równowagi o słynnym Prozacu podeślę książkę byłego przedstawiciela farmaceutycznego, który sprzedawał Prozac, pod różnymi nazwami.
Żeby przypadkiem ktoś nie wpadł na pomysł zażywania super leku na depresję zachęcam do przeczytania.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/103231/s ... eki-lykasz

Moja koleżanka po Fluoksetynie po raz pierwszy w życiu chciała się zabić. Na depresję lepszy dziurawiec lub inne ziólko oraz wyrównanie niedoborów.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 paź 2013, 19:00 
Offline
Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree

Rejestracja: 27 sty 2012, 18:23
Posty: 81
Szklanka gorącego mleka na noc to jest to. Naprawdę wycisza i uspokaja, poprawia jakość snu. Z tym że dorośli ludzie nie powinni spożywać mleka. No i wielu ludzi jest na diecie wegetariańskiej. Ale na szczęście nie tak trudno go zdobyć.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group