Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 20 paź 2017, 18:58

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

http://www.stevencravis.com/

Strona muzyka i kompozytora, Stevena Cravisa, na której można przesłuchać jego 15 albumów, co nieco ewentualnie ściągnąć w formie mp3, ale ładuje się szybciutko, a więc nie potrzeba ;)

w tej muzyce na prawdę czuć duszę...

gorąco polecam!

Ostatnio zmieniony 30 paź 2009, 22:59 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz
Regulaminowa poprawka: 1 linia = link, ewent. opis

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 29 paź 2009, 15:14 
VIP Member
Awatar

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Tak, to niewątpliwie piękna i uduchowiona muzyka.

Uważam, że stanowczo za mało uwagi poświęcamy roli, jaką odgrywa muzyka w naszym życiu. Ona może mieć wpływ zarówno na nasze zdrowie - w sensie, dosłownym, fizycznym, jak również na stan naszej psychiki. W szczególnych zastosowaniach - może służyć do osiągania odmiennych stanów świadomości.

Dlatego należy bliżej przypatrywać się muzyce, która w danej chwili jest popularna i propagowana. To, co w tej chwili jest popularne wśród (chyba przeważającej?) części młodzieży, trudno nazwać muzyką, gdyż nie posiada nawet linii melodycznej. Słuchając tego rapowo - hiphopowego bełkotu mam wrażenie, jakby ktoś - rzygając, usiłował jednocześnie wydawać z siebie jakieś dźwięki mające naśladować śpiewanie. Czy trudno domyślić się, jakie stany psychiczne może ta muzyka wywołać u swoich fanów? A jak przekłada się ona na zdrowie? To jest jakiś bezsensowny krąg, który zatoczyła kultura muzyczna (o ile w ostatnim przypadku to słowo ma zastosowanie) w wydaniu masowym - od pierwotnych tam-tamów obciągniętych skórą, do współczesnych tam-tamów elektronicznych. Z tym, że na początku, chociaż nie było innych instrumentów muzycznych, to przynajmniej była duchowość.

Awatar użytkownika

yeah Steven Cravis super kompozytor :)

Najbardziej podoba mi się jego utwór w zestawieniu z obrazami Akiane:
Art by Akiane - Music by Steven Cravis
phpBB [video]

@Easy_Rider Jasne, że tak. Obecnie promowana muzyka np. pop jest muzyką o zbliżonym rytmie do bicia serca podczas normalnej aktywności człowieka, wzbudza w nas stany tzw. konsumpcyjne, pobudza w nas chęć odczuwania przyjemności i skupiania się na sprawach codzienności i chyba nie bez powodu jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj słyszanej w mediach muzyki.
Muzyka średnich wibracji to kolejna metoda zatrzymywania owieczek w schemacie przeciętności, która tak popularyzowana jest w np. TV. Rodzaj muzyki jakiej słuchasz buduje wibracje na których w danym momencie operujesz, chyba najbardziej rozwojowa dla nas będzie muzyka wysokich wibracji, oczywiście zawsze wybiera się taką nutę jaką w danym momencie chcemy poczuć atmosferę. Szkoda tylko, że w mas-medialnym świecie nie ma za bardzo miejsca na wysokie wibracje, przez co jest to rodzaj muzyki prawie nie znany społeczeństwu. Przydałaby się chociaż taka stacja radiowa, popyt jest - w sumie jest to nawet kawałek nie zagospodarowanego rynku. Więcej o tym pisaliśmy dawniej na prawdzie: http://prawda2.info/viewtopic.php?t=6768 :)

Z nuty wysokich wibracji polecam przede wszystkim Amethystium, prawdziwa magia: http://davidicke.pl/forum/post868.html#p868 ;)

Prawa jednego człowieka kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa drugiej osoby.
Na każdym człowieku spływa odpowiedzialność za cały świat!
--> http://zakazaneowoce.pl
:jabłko:

Awatar użytkownika

divinorum pisze:
yeah Steven Cravis super kompozytor :)

Najbardziej podoba mi się jego utwór w zestawieniu z obrazami Akiane:

To jest jakaś niezwykła synegria obu duchowości - malarskiej i muzycznej. Potrzebny jednak był talent twórcy filmu, aby to zestawić w całość.

P.S. Dzięki za link do Amethystium.

Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree
Awatar użytkownika

Random Oscillation - departure
phpBB [video]

:-)

you take the red pill- you stay in wonderland, and I`ll show you how deep the rabits hole goes

Awatar użytkownika

divinorum - wpadłem na Carvisa właśnie dzięki twojemu postowi w temacie dzieci z nieb(((AAA))), gdzie zamieściłeś ten filmik z jego muzyką i obrazami Akaine ;)

Alex Grey też jest niesamowity - od samego patrzenia na jego obrazy można odpłynąć ;)

Awatar użytkownika

Easy_Rider pisze:
To jest jakaś niezwykła synegria obu duchowości - malarskiej i muzycznej. Potrzebny jednak był talent twórcy filmu, aby to zestawić w całość.

P.S. Dzięki za link do Amethystium.

Byłem właśnie na spacerze w lecie, zapuszczam sobie mp3, a tu właśnie pierwszy track: STEVEN CRAVIS - Meditation Music, od razu przypomniał mi się ten temat (synchroniczność może ;) ) Jak jestem w lesie to lubię naprawdę zwolnić krok (jak mówi Osho jeżeli chcesz odczuć i dostrzec więcej rób wszystko wolniej) i przełączyć się na tryb obserwacji, a pogoda dziś jest naprawdę piękna na wypad do lasu, bezchmurne niebo ze słoneczkiem i złota jesień - las nie do poznania :)
No i odnosząc się do tematu to myślę, że warto czasem samemu pobawić się w takiego twórcę filmu łącząc np. piękny jesienny obraz lasu ze świetną muzyką chilloutową w słuchawkach, ja robię tak często i uważam, że jest to bardzo pozytywnie ładująca zabawa, jest to taki mój leśny typ medytacji, poza tym uważam że rozwija to kreatywizm którego nam tak brakuje w konsumpcyjnym świecie :)

Co do Amethystium to grupa ta jest dla mnie wyłączona poza inne grupy muzyczne, po prostu odczuwam inność tej muzyki w stosunku do tego co do tej pory się nasłuchałem z ambientów, chilloutów, czy new agów - Amethystium jest dla mnie wyjątkowe dlatego jak się nadarza okazja promuje tą grupę aby inni także mieli możliwość usłyszenia magii i cieszy mnie to, że inni także potrafią ich docenić ;)

Z pozytywnej nuty na np. leśne spacerki polecam to: http://www.przeklej.pl/d/0000qg6skc98/salvia_divinorum_chillout_goodtrip_2008_.rar

Alex Grey także super maluje są to dość psychodeliczne wizje rodem z klimatów LSD ale mają wiele wspólnego z duchowością, świętą geometrią etc..
Mój ulubiony jego obraz, Alex także twierdzi, że jest to jeden z lepszych jakie namalował:
Obrazek

Z artystów lubię także Kagaye Youtaka, nie znam drugiego takiego artysty, który maluje równie głębokie i niesamowite dzieła. Kagaya potrafi spędzić nad jednym obrazem całe miesiące wypełniając go drobnymi detalami, jak sam twierdzi inspiracje czerpie z gwiazd oraz swoich snów, dzięki niemu wiem, że istnieje coś takiego jak cristal dreams :)

Obrazek

Sami zobaczcie
KAGAYA - Another World I Saw
phpBB [video]

phpBB [video]

Jego wszystkie dostępne na sieci prace poukładane wrzucone w jedną paczkę dostępne są tutaj: http://www.przeklej.pl/plik/kagaya-arts-hi-res-2009-sq3-rar-0002q28stc98

To was zapewne zainteresuje Plejady by Kagaya - (takich smaczków ma on więcej) ;)

3 obrazy w zestawieniu jako całość
Obrazek

Lewy obraz - Asterope
Obrazek

Środkowy obraz
Obrazek

Prawy obraz - Celaeno
Obrazek

Dużo jest też fajnych innych artystów jak Leiendecker, Rob Gonsalves, czy Jim Warren można o nich także później coś naskrobać

ps. zaczyna podobać mi się ten temat staje się on bardzo inspiracyjny ;)

Prawa jednego człowieka kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa drugiej osoby.

Awatar użytkownika

Inny fajny artysta z którego obrazów można poczuć wysokie wibracje to Hans Georg Leiendecker,
Amethystium - Fable (with Leiendecker painting)
phpBB [video]

tak btw. każdy z nas trzyma na komputerach jakieś fajne grafiki które są dla nas w skiś sposób wyjątkowe, może podzielmy się nimi umieszczając je np. w tym temacie :) Nie chodzi mi o ładne obrazy ale takie które są w jakiś sposób dla nas wyjątkowe, inspirują lub pobudzają wyobraźnie, nie chowajmy tego przed innymi tylko się tym dzielmy - wiecie o co chodzi. ;)

Awatar użytkownika

trzysz pisze:
Alex Grey też jest niesamowity - od samego patrzenia na jego obrazy można odpłynąć ;)

Nie wiedziałem gdzie to się bardziej nadaje do tematu o psychodelikach, czy tutaj ale chyba bardziej tutaj ;)

phpBB [video]

trzysz thx za korektę tłumaczenia ;)

Awatar użytkownika

Na prawdzie2 kiedyś powstał temat pt napisz coś pozytywnego w którym to ludziska umieszczali ciekawe znaleziska które w danym momencie wydawały się piękne bądź wyjątkowe. Aby nasze forumowe życie nie było takie szare i ukierunkowane często na takie zagadnienia jak szwindly agend i NWO stworzyłem tutaj ten podobny temat w którym to możemy umieszczać nasze znaleziska, które inspirują nas, uszczęśliwiają lub po prostu podnoszą nasze wibracje. Jeżeli znajdziesz szczególnie wartościowe wg. znalezisko z punktu widzenia pozytywnych emocji wrzucaj od razu w temat, dzielmy się tymi wspaniałym znaleziskami. Myślę, że użytkowników tego forum stać w tym wypadku na bardzo dużo ;)
Temat ma charakter luźny, umieszczać więc można zarówno umieszczać artystów, grafiki, filmy, wiersze, teksty i inne.. które wydadzą wam się bardzo pozytywne :)

Na początek wrzucam trochę od naszego kolegi Krzysztofa, który urzęduje kilka stron obok w tej samej alejce ;)

Duchowe grafiki by Krzysztof: http://duchowe.wordpress.com/duchowe-grafiki/
Przedmowa ze strony :)
Cytuj:
Duchowe grafiki

Duchowe grafiki są czymś więcej niż tylko kolorowymi obrazkami. Te Duchowe grafiki są wewnętrznymi wizjami duchowego świata, są próbą symbolicznego zobrazowania wewnętrznych odczuć w trakcje medytacji. Czy tak wygląda „świat po tamtej stronie”? Czy takie są tam barwy? Czy tak to wszystko widać? Nie wiem. Takie wizje, po prostu, „przychodzą”. Takie obrazy, po prostu wyłaniają się w trakcje „malowania”. Przy wielu pracach czuję się prowadzony, kierowany i czuję się tylko „narzędziem”. Śmiało mogę powiedzieć, że grafiki, które tworzę powstają z „przekazów” i niosą z sobą duchową energię Miłości, Światła, Mądrości, Siły, Błogosławieństwa, Ochrony, Optymizmu, Wdzięczności, Uzdrowienia, Harmonii, Rozwoju, …

Z wdzięcznością
Krzysztof

Czakry
Czakra Podstawy
Obrazek

Czakra Podbrzusza
Obrazek

Czakra Splotu Słonecznego
Obrazek

Czakra serca
Obrazek

Czakra Gardła
Obrazek

Czakra Trzeciego Oka
Obrazek

Czakra Korony
Obrazek

Miałem okazję przyjrzeć się jego pracą na wystawionym stoisku i muszę przyznać, że te grafiki to jeszcze nic. Tworzy on znacznie bardziej zaawansowane tematycznie dzieła, niestety nie są one na razie dostępne na jego stronie, a szkoda, być może wkrótce je tam umieści to będzie trochę nowości do popodziwiania ;)

Założycielem tematu: "Trochę inspiracji - dzieła i artyści wysokich wibracji"

http://davidicke.pl/forum/troch-inspiracji-dzie-a-i-arty-ci-wysokich-wibracji-t1276.html

jest >divinorum<

Jednak z racji dołączenia (skopiowania) postów z innego tematu posty są ułożone chronologicznie.

Awatar użytkownika

Jak ja nie lubię takiej muzyki relaksacyjnej. Strasznie sztuczna jak dla mnie.

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Mnie też nie rajcuje akurat..

Awatar użytkownika

Cthulhu pisze:
Jak ja nie lubię takiej muzyki relaksacyjnej. Strasznie sztuczna jak dla mnie.

znaczy jakiej, heh .. jedni nie lubią techno inni Beethovena dlatego mówi się, że o gustach się nie dyskutuje :)

Co do tematu, to warto też wspomnieć o naszym rodzimym artyście Jacku Yerka za którego obrazy ludzie potrafią oferować gigantyczne sumki, jego psychodeliczny surrealizm jest po prostu niesamowity i magiczny, sami oceńcie i zobaczcie te niezwykłe światy jakie prezentuje on w swoich dziełach. Warto poświęcić im trochę więcej uwagi aby dostrzec ich szczegółowość 8-)

Jacek Yerka 1/2
phpBB [video]

Jacek Yerka 2/2
phpBB [video]

Galeria: http://www.yerkaland.com/pl/galeriay2p.php

Ciekawe prace, zapewne oryginalna technika art. i wykonanie, niezbyt często spotykane.

1800 zł / szt. :ninja:
nie twierdzę, że nie warte swojej ceny ale u nas? :|

Jedna z prac którą sam zatytułowałem:

Poukładane życie nasze

Obrazek

p.s.
Godzilla pomysłowa :D

Awatar użytkownika

mi się szczególnie podobają jego arty przedstawiające 2 przestrzenie jednocześnie jak np. zarys pokoju oraz fantazyjną wizję jakiegoś innego miejsca.

Obrazek
Tutaj mamy pokój z meblami, komodami, zegarem, odkurzaczem na dywanie, niektóre elementy przetapiają się w coś innego lampa w księżyc, ściany w niebo (nawet są chemikalsy :P) itd.. Mi to przypomina dziecięcą zdolność do fantazjowania, jako dorośli w większości zapomnieliśmy już czym ona była, czy aby nie wyrobiono w nas takiego stereotypu, że fantazje są dla dzieci, a my jako dorośli możemy być jedynie jej konsumentami. Prawdę mówiąc dopiero salvia divinorum przypomniała mi (a w sumie najpierw dostrzegł to mój kolega który po tripie powiedział do mnie: "stary jak super było być dzieckiem") o tym czym jest ta kreatywna wizualizacja, gdzie właśnie taki pokój może zmienić się np. w dżunglę. Salvia uruchamia właśnie tę sferę twórczej wyobraźni, co często kończy się dosłowną teleportacją w wykreowaną przestrzeń, kiedyś jak patrzyłem na pień drzewa to widziałem w nim właśnie takie 2 jednoczesne przestrzenie z jednej strony widzę pień, a z drugiej wielkie miasto z różnymi detalami. Myślę, że jako ludzie powinniśmy się przestać wstydzić naszej wyobraźni, a zacząć ją doceniać aby ponownie nauczyć się z niej cieszyć ;)

Obrazek Obrazek
to co lepsze dżungla w pokoju czy sadzik? :mrgreen:

Awatar użytkownika

Obrazki niezwykłe - emanują szałwiowo peyotlową nutą..

Awatar użytkownika

NarajanaJane pisze:
Obrazki niezwykłe - emanują szałwiowo peyotlową nutą..

Nutą oka wyobraźni :)
Na pewno szałwiową nutą emanują także te obrazy: http://www.mpm7.com

Namalował je chłopak, który przez pół życia grał w gry komputerowe, po spotkaniu z salvią divinorum postanowił zerwać z nałogiem i zaczął malować obrazy, jak dla mnie trochę mroczne klimaty ale pewnie wielu się spodoba :)

Prezentacja galerii:
phpBB [video]

Awatar użytkownika

¨¨¨¨**
divinorum, ja też uwielbiam Kagaya Art.
Kagaya & Vagelis - Ask the mountains
phpBB [video]

Awatar użytkownika

Ayerys naprawdę pinkny kawałek znalazłaś ;)
Jak widać po obrazach Kagaya kocha gwiazdy i chyba dlatego nie potrafię się znudzić jego pracami, mają niesamowitą głębie w którą da się wciągnąć tak jakby każdy obraz opowiadał o tym co przedstawia :D

divinorum pisze:
mi się szczególnie podobają jego arty przedstawiające 2 przestrzenie jednocześnie jak np. zarys pokoju oraz fantazyjną wizję jakiegoś innego miejsca.

inny fajny gościu to Rob Gonsalves, jego obrazy także często przedstawiają 2 różne przestrzenie, tą "prawdziwą" i tą z wyobraźni, które przetapiają się przez siebie. Czasem umieszcza on także w obrazach różnego typu zagadki np. znajdź różnice w lustrzanym odbiciu domu, trza czasem trochę się napatrzeć aby go rozkminić. Niektóre prace są naprawdę świetne :)

Kilka ciekawszych:
Bedtime Aviation
Obrazek

Written Worlds
Obrazek

Making Waves
Obrazek

Astral Projections
Obrazek

Flight Plan
Obrazek

vidjo:
phpBB [video]

Ostatnio zmieniony 27 gru 2009, 14:43 przez divinorum, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

divinorum pisze:
Ayerys naprawdę pinkny kawałek znalazłeś ;)

Divinorum, ale ja jestem kobietą – 100 % - od zawsze i na zawsze* ;)
Mój avatar taki jakiś kobiecy też :roll:
A kawałek piękny, jeden pewno z najpiękniejszych wg. mnie– i ta muzyka. Uwielbiam.

Ale połączenie obrazów z Ludovico Einaudi Le Onde – też cudne.

*w tym wcieleniu i o tyle o ile coś jest 100%

Awatar użytkownika

To niesamowite jak skutecznie potrafią niektórzy artyści oddać ten "nie nasz" wymiar...

Ostatnio zmieniony 27 gru 2009, 15:56 przez NarajanaJane, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

Ayerys czysta literówka, tekst był ukierunkowany w rodzaju żeńskim :drugged: trochę o późnej porze wczoraj odwiedziłem to forum od dawien dawna wiem, żeś kobita ;)
a tak btw. jak kiedyś podobną zbrodnie popełniłem na gadu to mnie pewna tak zmechaciła ehh.. trza czasem uważać na te e a :P

edit: No poprawione na tak 96% więcej się chyba nie da, teraz zadowolona ;)

Awatar użytkownika

Łap następną nutkę i obrazy : Josephine Wall
The Fantasy World of Josephine Wall
phpBB [video]

...do piosenki Loreeny McKennitt "Skellig" (z albumu "The Book of Secrets"):
phpBB [video]

O light the candle, John
The daylight has almost gone
The birds have sung their last
The bells call all to mass
Sit here by my side
For the night is very long
There's something I must tell
Before I pass along

I joined the brotherhood
My books were all to me
I scribed the words of God
And much of history
Many a year was I
Perched out upon the sea
The waves would wash my tears
The wind, my memory

I'd hear the ocean breathe
Exhale upon the shore
I knew the tempest's blood
Its wrath I would endure
And so the years went by
Within my rocky cell
With only a mouse or bird
My friend; I loved them well

And so it came to pass
I'd come here to Romani
And many a year it took
Till I arrived here with thee
On dusty roads I walked
And over mountains high
Through rivers running deep
Beneath the endless sky

Beneath these jasmine flowers
Amidst these cypress trees
I give you now my books
And all their mysteries
Now take the hourglass
And turn it on its head
For when the sands are still
'Tis then you'll find me dead

O light the candle, John
The daylight has almost gone
The birds have sung their last
The bells call all to mass

I Josephine Wall słynny ZODIAK :

phpBB [video]

Awatar użytkownika

NarajanaJane pisze:
To niesamowite jak skutecznie potrafią niektórzy artyści oddać ten "nie nasz" wymiar...

Ano niektórzy mają talent w przelewaniu na płótno tego co widzą okiem wyobraźni, jak najbardziej nasz wymiar trzeba tylko nauczyć się z powrotem do niego zaglądać :)

No to jak się tak zagalopowaliśmy z tymi artystami, to warto też przybliżyć tutaj prace Mario Duguay, ponieważ jest to jak sam o tym wspomina w wywiadzie bardzo uduchowiony koleś, który odzwierciedla to w swoich dziełach :)

Obrazek
~ Visionary Art by Mario Duguay - Messenger of Light ~
phpBB [video]

Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

OM NAMAH SHIVAYA BY KRISHNA DAS
phpBB [video]

8-)
Shpongle - Invisible man in a fluorescent suit
phpBB [video]

Właśnie usłyszałem, ten kawałek niesie pozytywne i wysokie wibracje :)

http://bramaoswiecenia.pl

Awatar użytkownika

Pablo Amaringo Szaman-artysta z Peru.

Obrazek
Cytuj:
Szaman-artysta to coś równie naturalnego jak błękitne niebo. Pierwsze kroki w dziedzinie sztuki zostały postawione przez szamanów. Większość spośród obrazów naskalnych Europy i Afryki została wykreowana przez umysły błądzące w innych wymiarach percepcji. Niektóre malunki jawnie prezentują wizje przemiany i formy entoptyczne. Ten powszechnie zaaprobowany paradygmat wyszedł spod pióra Davida Lewis-Williamsa i został ujęty w publikacji The Mind in the Cave[1]. Paleolityczni malarze byli psychopomposami, uzdrowicielami i jasnowidzami swoich społeczności.

Obrazek

Szaman-artysta to coś równie naturalnego jak błękitne niebo. Pierwsze kroki w dziedzinie sztuki zostały postawione przez szamanów. Większość spośród obrazów naskalnych Europy i Afryki została wykreowana przez umysły błądzące w innych wymiarach percepcji. Niektóre malunki jawnie prezentują wizje przemiany i formy entoptyczne. Ten powszechnie zaaprobowany paradygmat wyszedł spod pióra Davida Lewis-Williamsa i został ujęty w publikacji The Mind in the Cave[1]. Paleolityczni malarze byli psychopomposami, uzdrowicielami i jasnowidzami swoich społeczności.

Amaringo urodził się w rodzinie katolickiej. Trapiło go od najmłodszych lat pytanie. Brzmiało ono: „Co dzieje się po śmierci”. Odpowiedź chrześcijańska nie zaspokoiła go, wyruszył więc w podróż duchową by zadość uczynić ciekawości. W wieku 10 lat po raz pierwszy wypił ayahuascę i jego wzrok po raz pierwszy przeniknął zasłonę codzienności. Następnym razem z tajemniczą rośliną Pablo zetknął się przy okazji choroby członka rodziny. Siostrze Pablo nie pomagała konwencjonalna medycyna, więc zwrócono się z prośbą do curandero, który zaaplikował jej wywar z ayahuasci. Wkrótce siostra wróciła do zdrowia, a Pablo w wyniku tego zdarzenia zainteresował się leczniczymi właściwościami rośliny. Z początku uważał, że szamani, curanderos są szarlatanami – był sceptykiem. W wieku 28 lat sceptycyzm osłabł na tyle, że Pablo postanowił wejść na nieznane terytoria świadomości i wcielił się w rolę szamana. Doświadczenia z ayahuascą nauczyły go nie tylko istotnej wiedzy na temat leczniczych roślin, ale także pokazały jak wiele z tego co znał jest iluzją. Pablo zrozumiał, iż wywar uczy go poprzez wizje. Część tej niezwykłej nauki dotyczyła mechanizmów kierujących objawianiem się rzeczywistości. Na przykład w latach '90 ayahuasca pokazała mu w jaki sposób organizmy żywe oddziałują na siebie w świecie naturalnym i jak człowiek swoim egoistycznym postępowaniem niweczy te więzy. Ponadto jedna z wizji opowiadała historię światów zamieszkałych przez myślące istoty, które doprowadziły do eko-katastrofy, niszcząc tym samych siebie. Pablo tłumaczy, iż otrzymał nagrodę od ONZ za wkład w uświadamianie ekologiczne ludzi. Powodem wyniszczającej gospodarki ludzkiej ma być, według Pabla niedobór ludzkiej miłości do środowiska i siebie nawzajem. Nienawiść została przyrównywana przez szamana do jadu, który krąży po organizmie. Źródłem uzdrowienia, które zapobiegnie auto-destrukcji naszej cywilizacji ma być miłość i wzajemne poszanowanie.

Obrazek

Pablo Amaringo zaczął wystawiać swoje prace w 1985 roku. Założył bezpłatną szkołę plastyczną albowiem poczuł, że musi dać światu coś ciekawego od siebie. Ayahuasca, jak twierdzi szaman, ukształtowała jego metody ekspresji plastycznej. Metody te mają środek ciężkości w procesie indywidualnego rozwoju artysty, a wiedza którą Pablo otrzymał od ayahuasci jest tym, co oprócz technik plastycznych pojawia się na jego lekcjach. Uczniowie Pablo Amaringo mają za zadanie między innymi opisywać wnętrza swoich umysłów. Pablo liczy, że jego uczniowie wyniosą z zajęć poszanowanie w stosunku do ludzi, roślin i zwierząt. Owo poszanowanie jest rozstrzygającym czynnikiem w oczyszczaniu tkanki planety.

Obrazek

Przytoczone powyżej słowa są fragmentem warsztatów z Pablo Amaringo[3].

Wizje-obrazy odmalowane przez artystę są odejściem od typowej estetyki ludowej indian Shipibo-Conibo z których się wywodzi. Sztuka ludowa Shipibo objawia się w sekwencjach geometrycznych znaków, porażających złożonością petroglifów nazywanych w literaturze naukowej deseniami[4]. Niegdyś (pod koniec XIX wieku) desenie pokrywały każdą przestrzeń w osadzie możliwą do pokrycia i były powodem do dumy. Poczucie wyższości nad sąsiadami Shipibo-Conibo odczuwali właśnie ze względu na bogactwo estetyczne posiadanej przez nich materii. Estetyka ewoluowała i obecnie desenie nie są tak wszędobylskie, zaś ich struktura zaczęła podlegać większej symetrii. Autorka artykułu, którym się posługuję podaje historię „księgi szamana” - zeszytu pokrytego przez szamana tajemniczymi deseniami. Dziewczyna z Caimito znalazła w skrzyni wuja ową księgę i zaczęła kopiować zawarte w niej wzory. Zdążyła skopiować i zapamiętać cztery strony niezwykle skomplikowanej mozaiki nim matka odebrała jej zeszyt, mówiąc że to „niebezpieczne sprawy duchów”. Desenie tak mocno wryły się w pamięć dziewczyny, iż skopiowała je dla autorki artykułu i pojawiają się one w publikacji. Desenie szamanów są więc inne niż pozostałe, dotyczą spraw niewidzialnych. W istocie Shipibo-Conibo są znani z tego, iż pod postacią deseni szyfrują pieśni[5], toteż można podejrzewać, że desenie szamańskie będą zapisem icaros – magicznych pieśni, których uczy ayahuasca i inne rośliny.

Obrazek

Ayahuasca jest szczególnie znana z właściwości wizjo-gennych, barwnych podróży i spotkań z duchami. Działanie ayahuasci skupia się konkretnie na wzroku[6]. Zbiorowe stany świadomości odnotowane podczas całonocnych rytuałów ayahuascowych charakteryzują się często wizualną wrażliwością na stan umysłu drugiej osoby. Częstym doniesieniem jest wizualny charakter magicznych pieśni, którymi szamani sterują doświadczeniem uczestników. Terence McKenna przywołuje wspomnienie dyskusji, która odbywa się podczas przerwy w sesji. Rozmówcy komentują poszczególne części icaro jak gdyby opisywali obrazy, a więc mówią o złotym crescendo wyszywanych purpurą i zielonych partiach upstrzonych srebrem[7].

Obrazek

Pablo Amaringo nie stroni od przedstawiania na swoich obrazach rozmaitych mieszkańców rodzimej przestrzeni mitologicznej. Jego sztuka jest przesiąknięta wizualnym doświadczeniem szamańskim. Na obrazach pojawiają się wszelkiego rodzaju złe i dobre duchy, rośliny i ludzie uczestniczący w rytuałach, ufo i drwale z piłami łańcuchowymi. Sfera wyobrażeń artysty obejmuje wiedzę zarezerwowaną dla szamanów, świat niewidzialny pełen wirujących fraktali i węży. Sztuka Pablo daje niezwykłą sposobność ujrzenia dżungli wypełnionej istotami z niecodziennych wymiarów, skorzystania na chwilę z perspektywy uczestnika tajemniczej sesji ayahuascowej lub starego szamana, który już nie potrzebuje pić wywarów aby widzieć duchy.

[1] D. Lewis-Williams, The Mind in the cave: consciousness and the origins of art, Thames&Hudson.
[2] Po cały wykład McKenny odsyłam pod adres url: http://feedproxy.google.com/~r/Psychede ... tivity.mp3
[3] Dostępny pod tym adresem url: http://feedproxy.google.com/~r/Psychede ... Stream.mp3
[4] Geometryczne desenie Shipibo-Conibo w kontekście rytualnym w:Estetyka Indian Ameryki Południowej, red. K. Wilkoszewska, Kraków 2007.
[5] Ayahuasca – drabina w zaświaty, M. Kuranda
[6] Tamże
[7] tamże

quote from: http://enteofarmakognoza.blogspot.com/2009/07/pablo-amaringo-szaman-artysta.html

phpBB [video]

Jego szamańskie obrazy inspirowane Ayą nie odbiegają zbytnio kolorystyką i abstrakcją od dzieł artystów zachodu inspirowanych wizjami z podobnymi roślinami.

Awatar użytkownika

Jak się komuś podobały arty Jacka Yerka zamieszczone wyżej, to Vladimir Kush jest bardzo podobnym artystą surrealistą.

Vladimir Kush
phpBB [video]

niebawem zapewne następni.. 8-)

Cytuj:
Pablo Amaringo Szaman-artysta z Peru.

Obrazki ładniejsze od tych z Avatara.

Awatar użytkownika

Ponownie zawitał do nas Alex Grey, tym razem w świetnej prezentacji jako cały film:

Alex Grey - Duch Świata (napisy PL)

Alex Gray to znany artysta, który swe dzieła stworzył pod wpływem natchnień jakich doświadczył w psychodelicznych stanach min. na LSD i DMT. Swoje wizje i refleksje przelał on do formy obrazów od których aż emanuje psychodela.
Dźwięk jest niestety lekko przestrojony ale nie przeszkadza to w oglądaniu i można szybko się przyzwyczaić :)

Zapraszam do obejrzenia: Alex Grey - Duch Świata

Obrazek

#1/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL)
phpBB [video]

reszta:
#2/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL) : http://www.youtube.com/watch?v=Lzhy2Qh6Gd4
#3/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL) : http://www.youtube.com/watch?v=VhYdXkfVKeY
#4/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL) : http://www.youtube.com/watch?v=IqdN4JohfSQ
#5/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL) : http://www.youtube.com/watch?v=2eOPQyCics8
#6/6 Alex Grey - Duch Świata (napisy PL) : http://www.youtube.com/watch?v=-lQawWDzmaE
8-)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]