Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 24 sie 2019, 14:58

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
Fellow Craft * 2nd Degree

Witam. forum śledze od bardzo dawna ale jakośc niczego nowego dodać nie potrafiłem aż do teraz :thumbup: Zbudowałem sobie małe ustrojstwo wg pomysłu Lorrie Matchet (http://www.slideshare.net/engpjk/ultras ... e-matchett) które produkuje 10W czystej energii z ziemi. Niestety jako osoba prywatna nie mogę sobie pozwolić na większą wersje urządzenia.

Ale może ktoś z forumowiczów może. Urządzenie produkuje na bieżąco więc nawet stosunkowo mała jednostka 200-300 wat kapitalnie uzupełni wiatrakową czy fotowoltaiczną instalacje doładowując akumulatory cały czas a w cywilnym domu 300 wat to praktycznie całe oświetlenie w domu. Haczyk jest jeden....cena 1wat to 20zł niby niedużo ale nawet razy 100 to za duze dla mnie pieniądze. Ale Bardzo chętnie i ochoczo podejmę się zbudowania tegoż urządzenia dla osoby np niezdolnej manualnie czy nie posiadającej czasu. W zamian będę mógł zgłębić technologie a szczęśliwy nabywca dożywotnio zaopatrzy się w energie. Urządzenie jest Solid State, Więc się nie zużywa. Przy większych Projektach wspomniane 200-300 wat wychodzi taniej....w hurcie wszystko taniej.

Osobiście jestem tym tak zafascynowany jak byłem na początku hho (puki nie rozczarowałem się ) A nawet bardziej bo Działa!! .

Do pracy wymagana jest solidna masa, więc jeśli nie macie instalacji z uziemieniem(tak jak ja) to trzeba wbić pręt w ziemie. 100watowe urządzenie będzie wielkości komputera midi tower...metrowej wysokości ^^ Bardziej chodzi mi o objętość bo kształt wybierze sobie nabywca (np płaski kształt żeby wstawić w ścianę budowanego domu czy paleta w piwnicy :D

Zachęcam do budowy samemu . Żeby zapętlić urządzenie wystarczy wyprostować prąd z ziemi i ładować akumulator, który napędzi inwerter (np 230v 50hz) a ten swym polem ściągnie energie z ziemi i mamy zamknięty układ. Goły inverrter bez obciążenia na podtrzymanie pracy pobiera 8wat więc i tak 160zł idzie się "że tak ładnie powiem....jebać" ale potem każdy wacik jest twój.

Chętnie odpowiem na pytania. A jak nauczę się wstawiać zdjęcia to i coś pokarze ^^

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 13 paź 2016, 19:44 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Obrazki wstawiamy umieszczając linki między (w miejscu kropek)
Cytuj:
[img]...[/img]

Zresztą jak klikniesz "Pełny Edytor" to opcji będzie dużo więcej.

Odpowiem ci pełniej jak będę miał więcej czasu i przeczytam całość. Tak na szybko przejechałem wzrokiem i wydaje mi się, czy to jest jakaś uproszczona mutacja generatora Kapanadze. Hmmm być może nawet i o wiele starsza. Widzę jakieś uzwojenie wbite w ziemię (prawdopodobnie rezonatory) oraz klasyczny Mostek Graetza do prostowania napięcia. Hmmm no w teorii może działać, obawiam się niestety, o wagę i ciężar albo słabą moc. Ale kto to wie Prądy Telluryczne to dośc tajemnicze i dziwne zjawisko.

Edit:

Przestudiwałem sobie to dokładnie, w zasadzie jest to bajecznie proste. Myślałem, że to coś bardziej złożonego.

I jednocześnie mam dobrą i złą wiadomość.

Zacznijmy od dobrej:

To będzie DZIAŁAĆ. Co prawda wydajność całego systemu nie będzie oszałamiająca w porównaniu do jego rozmiarów i wagi. Ale działać będzie. Konstrukcja jest Ok. Tak jak mówiłeś, kilka Watów.

Zła wiadomość jest taka:

Na swój sposób jest to bardzo niewydajna metoda kradzieży energii. Chociaż kradzież to może jednak złe słowo. Co prawda my za energię nie płacimy, bo użytkownik końcowy płaci tylko za Moc czynną. A tutaj mamy do czynienia z bierną. Nic nie zasilamy, ale elektrownia dalej musi wytwarzać nam zmienne pole elektryczne, które drga sobie z tymi 60 Hz, a elektrownie nie lubią mocy biernej bo same muszą pokryć jej koszty.

A zasada jest prosta. Zmienne pole elektryczne wytwarza w przewodniku (cewce) ruch ładunku. To wszystko. Cewka nawet nie jest potrzebna, tzn dobrze, że jest, bo to polepsza sprawność. Ale bez cewki też zawsze coś tam się wyindukuje, tylko o wiele, wiele mniej niż z nią (na samym kablu). Reszta konstrukcji to mostek prostowniczy, który jak sama nazwa wskazuje prostuje przebieg. Ja bym jeszcze do tego wrzucił gdzieś kondensator filtrujący. Ale to już dodatek ekstra.

Nie jest to energia z ziemi. Jeśli już to bardziej z powietrza, bo tam buduje się pole elektryczne. Do ziemi to wszystkie ładunki spływają, bo ona zawsze jest ujemna (masa). Ah no i trzeba jeszcze zadbać by powietrze było w miarę suche. Duża wilgoć mocno psuje parametry.

Z początku myślałem, że może to jakaś cewka rezonansowa, a to po prostu zwyczajna indukcja. Z ziemi też cieżko cokolwiek odpompować, bo mamy przecież mostek prostowniczy.

Czy to jest FreeEnergy ? To zależy jak zrozumiemy słowo "Free". Będzie to energią darmowa, za którą nie będziemy musieli płacić, choć dużo jej nie będzie. Czy będzie to energia Wolna ? Nie, bo to działania tego dalej jest potrzebna elektrownia która to zmienne pole wytwarza. Wiec nie jest to uniezależnienie się od dostawcy.

Chyba niczego nie pominąłem. W sumie to niezły cheat. Liczyłeś ile trzeba w to wsadzić kasy by dostać 100 W ? Spore bydle by wyciągnąc za friko te kilka watów. Pytanie czy jest to w ogóle opłacalne. Ja mam w domu wąż ledowy, świeci on praktycznie już drugi rok non stop. I nigdy nie zaobserwowałem jakiś większych opłat za prąd. Pytanie ile kosztuje cała konstrukcja, bo jeśli daje to tylko kilkanaście Wat i pozwala podpiać zestaw lampek choinkowych, to nie wiem czy gra jest warta świeczki. Na pewno by było gdyby gniazdko nie było potrzebne. Ale w takich warunkach...no ok można te akumulatory ładować. Wszystko zalezy ile trzeba mieć tego żelastwa. Bo na małe i lekkie to nie wygląda.

Zresztą wyraźnie piszę:

Cytuj:
Patenty Nikoli Tesli pokazują wiele różnych sposobów na wykorzystanie tej elektryczności statycznej, zrobił to również w swoim patencie Herman Plauson (rozdział 7). Thomas Henry Moray otrzymał 50 kilowatów ciągłej mocy z całkiem małej przestrzeni. Paul Baumann ze Szwajcarii otrzymał z elektryczności statycznej szereg kilowatów. Lorrie Matchett osiągnął tylko kilka watów, a zrobił to następująco:

A tak w ogóle to znalazłem CAŁE OPRACOWANIE PRZETŁUMACZONE NA POLSKI W ogóle warto poszperać po tym blogu, może będzie coś o innych patentach.

Dziękuje za odpowiedz. Właśnie energia jest z ziemi bo jeśli nie będzie uziemienia to nie produkuje nic. Anteny na śmieci z powietrza też robiłem i to jest cos innego.Myk jest taki że zamknięty układ działa i daje nadwyżkę, ale tylko gdy jest uziemienie bez niego idą jakieś śmieci do kompletnego rozładowania układu. Zauważyłem że napięcie i jego częstotliwośc mają znaczenie ile tego z ziemi wyciągniesz ten sam układ na 230 50hz da 10wat a na 230 100hz prawie 20w . Więc częstotliwość ma kolosalne znaczenie.

Właśnie odnośnie tej kradzieży prądu to też tak myślałem puki nie zamknęliśmy układu. Zakładam że między innymi to pulsowanie to pozycja straty przesyłowe na rachunku, nie ma nic zadarmo. A że zbudowy domu został się licznik w idealnym stanie to i był na testy i przez tydzień nie nabiło NIC

Bez przesady co do rozmiaru 1kw to sześcian 1x1m. Założyć do tego akumulatory na 4kwh i cały dom będzie działał na porządnym inwerterze bez traktowania tego jak jajka. Potem tylko dokupywać akumulatory aby w wolnym czasie więcej się zgromadziło, na późniejsze piekarniki kuchenki farelki czajniki wypasione komputery itp.

Sceptycznie byłem do tego nastawiony i nichuja nie mogę tego uznać za niewypał. Nie mogę zmierzyć że pobiera prąd z sieci bo wyskakują tylko jakieś śmieci. A Prundu^^ tyle ze kopie. Nie-wiem jeszcze jak to do końca działa. Wiem że kluczem jest masa i czestotliwośc volty pewnie też. Zalatuje mi tu teslą i innymi magikami.

Podejrzewam że urządzenie można by pieruńsko zmniejszyć np rozmiaru pudła po butach 5kw output . Ale nie znam się na bawieniu prądem. Niewiem jak bardzo można zwiększać częstotliwość i napięcie bezpiecznie ale pomyślcie o Megahercach skoro z 50hz jest nieźle.

Właśnie te wysokie czestotliwości morray lubował z teslą w swych wynalazkach free energy.

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Dla osób, które wolą podstawy w języku polskim.
http://urzadzenia-darmowej-energii.blog ... hetta.html
Bardzo podobny układ pobrania energii z ziemi i chyba tańszy. Panowie złożyli i uzyskali w temacie kilka patentów:
http://urzadzenia-darmowej-energii.blog ... osy-i.html

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Dziękuje za odpowiedz. Właśnie energia jest z ziemi bo jeśli nie będzie uziemienia to nie produkuje nic.

Hmmmm...no dobrze, ale przecież gdzieś musi być ta różnica potencjałów. W układach zamkniętych opartych np na bateriach, mamy biegun minusowy, tam ładunek płynie jak woda w rurach. Podobnie jest już w urządzeniu za zasilaczem.

W sieci elektrycznej jest biegun Fazy(HOT) Zero(Neutral) i Uziemienie(Groud) [w uproszczeniu]. To nie działa tak samo jak różnią potencjałów w baterii. Hmmm...sporo ludzi nie umie sobie wyobrazić jak działa prąd w sieci. Myślą sobie, że prąd płynie normalnie po kablu tylko...faliście. Cokolwiek by to miało znaczyć. W rzeczywistości prąd zmienny nawet ciężko powiedzieć, że "płynie". Bo jest jak... polerowanie szmatką lakierków, albo przeciąganie liny. Lewo prawo, lewo prawo, lewo prawo. I to jest właśnie jego częstotliwość.

Cytuj:
Właśnie odnośnie tej kradzieży prądu to też tak myślałem puki nie zamknęliśmy układu. Zakładam że między innymi to pulsowanie to pozycja straty przesyłowe na rachunku, nie ma nic za darmo. A że zbudowy domu został się licznik w idealnym stanie to i był na testy i przez tydzień nie nabiło NIC

"Ale jak zamknęliśmy układu ? " To znaczy, że odłączyliście to od gniazdka i rezonans sam się podtrzymywał ? Czy, że zwarliście do uziemienia ? Bo jak już mówiłem. Elektrownia nie nabije nam za Moc bierną. Więc licznik nic nie wykaże. To pulsowanie to jest coś do czego oni się dokładają. Ta energia nie jest dla odbiorcy specjalnie użyteczna, więc nie ma za nią opłat, mimo, że można spróbować zaprząść ją do pracy tak jak ty to zrobiłeś. Nie jestem pewien, ale być może mają sposób by to wykryć. I kiedy zaczniemy za dużo z tego ciągnąc, to mogą się połapać. To jest oczywiście wariant w którym właśnie używamy mocy biernej z elektrowni.

Cytuj:
Bez przesady co do rozmiaru 1kw to sześcian 1x1m

A to nawet i spoko. Jak na 1 kW to nie jest źle. Jesteś pewien, że uda ci się tyle uzyskać ?

Cytuj:
Sceptycznie byłem do tego nastawiony i nichuja nie mogę tego uznać za niewypał. Nie mogę zmierzyć że pobiera prąd z sieci bo wyskakują tylko jakieś śmieci. A Prundu^^ tyle ze kopie. Nie-wiem jeszcze jak to do końca działa. Wiem że kluczem jest masa i czestotliwośc volty pewnie też. Zalatuje mi tu teslą i innymi magikami.

A to co ja mówiłem ? Bo wiem,że to zadziała, tylko teraz jest pytanie jak. Bo wiesz, poboru z pola elektrycznego ci nie pokaże miernik.Bo nie ma poboru energii z sensie o którym mówisz. W tym zmiennym polu zaczynają się w cewce poruszać ładunki, im więcej cewek tym więcej. Bo to jest kluczowe by to zbadać. Bo jeśli się mylisz, możesz kogoś wpędzić w tarapaty. Elektrownia bez pytania może sobie doliczyć tą cene do rachunu, albo w ekstremalnych warunkach wysłać technika. Bo zobaczą jakieś dziwne anomalie w przesyle. Zapytają się, co ma pan w domu. Można im powiedzieć, że bawię się w pokoju prądnicą od elektrowni wiatrowej 30 kW :mrgreen: To mogą odpowiedzieć...to wie pan co ? Chyba musimy przenegocjować z Panem rachunki.

Jest jeszcze inny ciekawy detal. Pewnie wiesz/wiecie o czymś takim jak liczniki SmartMeter. Mogą one wysyłać informacje nawet raz na dzień. Wtedy jeszcze łatwiej będzie dojść, co się u nas dzieje.

Cytuj:
Wiem że kluczem jest masa i czestotliwośc volty pewnie też. Zalatuje mi tu teslą i innymi magikami

Tak, po części tak. Mam nawet o tym coś ciekawego do poczytania. Jest taki facet który nazywa się WILLIAM J. BEATY uważam, że napisał on w internecie absolutnie jeden z najlepszych poradników /informacji na temat działania i natury elektryczności, przesyłu, magnetyzmu itp.
Napisał też taki artykuł pod tytułem. TESLA'S BIG MISTAKE? (NAJWIĘKSZA POMYŁKA TESLI ?) Polecam poczytać, bo po rysunkach wygląda dokładnie jak te koncepcje Lorriego Matcheta. Tesla był Geniuszem, ale to wcale nie znaczy, że nie popełniał błędów. Tak samo Beaty, napisał wiele świetnych artykułów o elektryczności, ale nie znaczy to, że jest nieomylny. Tym bardziej, że w wielu miejscach jedzie po Tesli, więc trzeba uważać. Trzeba to zbadać :geek:

Natomiast istnieje również prawdopodobieństwo, że może to być jakiś układ rezonansowy z ziemią. I Impuls z sieci, służy tylko jako starter do "pompowania" ładunków. Ja się tam nie zamykam. Już mi życie wielokrotnie pokazało, że wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż się je przedstawia. Chociaż nie powiem, jest pokusa by powiedzieć, że to wał na elektrowni i temat zamknięty. Ale takie podejście jest ograniczające i nawet jeśli tak jest, to w ogóle nie rozwija.

Ale nie poddawaj się. Koncepcja jest ciekawa, mimo że prosta i wydaje się, że wiadomo co robi. Trzeba to zbadać.

Zamiast wkopywać jakieś pręty w ziemie, to użyj piorunochronu, one też są przecież uziemione. Powinni być w każdym budynku, starczy tylko się podczepić. Dobrą opcją są też metalowe znaki drogowe i barierki, one są zazwyczaj mocno wbite w ziemie na 30-40cm i zabetonowane. Albo nawet instalacja saniarna moze jakieś metalowe rury ?

W ogóle to:

Osobiście uważam, że należy się odpiąć kompletnie od gniazdka. Raz, że to powinno być zbędne jeśli rozumiemy "Free" w kategoriach wolności a nie darmowości. Dwa ,że to koniec końców nie jest takie do końca hop siup by ogarnąć skąd się ta energia bierze. Często wiele osób ma z tym problemy, które wydaje się, że znają się na rzeczy, bo pracują w branży np jako elektrycy. A co dopiero laicy, że tak powiem. Nie mówiąc już o sprzęcie jak oscyloskop, bez którego czasem ciężko wyczaić co się dzieje. By nie było, sam jestem laikiem w tym sensie, że mam wykształcenie humanistyczne :mrgreen:

Pozwoli to uniknąć problemów takich jak z przypadku np Keshe, że ludzie wpinają te urządzenia do sieci, pobierają z nich prąd i jednocześnie nie do końća znają niuanse pomiarowe. I rodzi się z tego mitologia, która jest oczywiście władzy na rękę. Bo głupie społeczeństwo goniące króliczka w miejscu w którym nigdy go nie znajdzie można obrabiać bez końca.

Chętnie też popatrze na zdjęcia.

No właśnie Jak zamknęliśmy układ. Już spieszę ze spoilerami. Ustrojstwem ładujemy akumulator, akumulator(kondensator) podłączamy do inwertera i żyłę live puszczamy na ustrojstwo(układ jest zamknięty). Używaliśmy inwertera 600w i jego pobór w spoczynku to 8 wat. Moje cewki to koło 10wat wiec nic poza starą ładowarką do telefonu (zamienne na pare led)nie zostało zasilone bo rozładowywało kondensator i praca nie mogła byc podtrzymana. Bez masy kondek sie rozładowywał w chwile. Prądu (powiedzmy ze uzywalismy bo tylko live przykładaliśmy do rdzenia)z sieci nie używaliśmy poza rozruchem (kondek nie starczał ,na rozładowanie aku nie było czasu).

Co do budowy samych cewek (dzięki za artykuł) właśnie dlatego chciałbym zbudować coś większego bo naczytałem się teraz to "bucking coils" i chętnie bym popróbował z samą budową cewek, bo jak wspomniałem na modulacji prundu się nie znam ^^

Może ktoś na forum potrafiłby zrobić jakieś ustrojstwo pod akumulator 12v które wytwarzało by 1000vac 1000hz i wydajność typu 1wat bo więcej nie trzeba(będzie tylko pulsował zamiast invertera) chętnie zobaczyłbym jak efektywność ustrojstwa by wzrosła.Ja niewiem nawet czy tak można bo ja instalacje w domu bym postawił alarmy robiłem przez 5 lat ale nigdy nie kształciłem się w tym kierunku i niewiem nic :D

Puki co skalowanie urządzenia idzie bardzo liniowo więc rozmiar to tylko kwestia ceny.

Co do uziemienia to nie chciałem sie do niczego podłączać żeby nie wyssać jakiegoś przebicia czy elektrośmieci które spierdzelą mi pomiary ale zdaje sobie sprawe ze zwykłe uziemienie z gniazdka da rade bo testowałem.

Na swoje fikuśne cewki zuzyłem 700m drutu 10m rdzenia i 22m foli termokurczliwej wychodzi jakies 2k zwoi na cewkę.

Osobiście marzy mi sie takie ustrojstwo rozbudowane do co najmniej 1kw i oderwanie się od sieci...no moze nie bo mam sporo maszyn na siłe i jeszcze niewiem jak by to przerobic :D

Ludziska budujcie bo czasy nie pewne ^^

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ciekawe... :hmmm:

No dobra. czyli po prostu potrzebujesz trafo o określonych parametrach. Szukałem na Internecie, co by mogło się przydać i jak by tu coś tanio zmontować, no i znalazłem ciekawy patent.
Obrazek

Oparty na wzmaczniacu Audio. Fajne jest to, że teoretycznie można sobie to modulować nawet plikiem dzwiękowym o określonej częstotliwości. Albo nawet generatorem sygnału podłączonego z komputera do wzmaczniacza, to powinno być bardzo proste. No bo to w końcu Audio, a nawet można testować różne przebiegi. Na wyjściu masz transformator zamiast głośników, który podbija napięcie. Tylko trzeba moc dobrać.

Więc dostajesz modulator i to nawet z "programowalnymi" przebiegami :) i regulowany "zasilacz" w jednym.
Potrzebujesz do tego domontować tylko trafo na wyjściu i możesz mieć tysiące Voltów do 22000 Hz :king:
I powinieneś byś zajebiście szczęśliwy, bo to całkiem fajne parametry za grosze. Tylko jakiś taniutki wzmacniacz audio trzeba dorwać. Potem nawet można użyć takiej strony http://onlinetonegenerator.com/
i zapodać mu to na wejście z kompa i już masz fale Sine.

Hmmm a jak by tak pokąbinować coś z radiem samochodowym ? Są tanie, łatwo je przystosować do akumulatorów, nie wiem tylko czy mają wejście by można było wpiać do nich komputer czy mikrofon, ale w ostateczności można użyć pliku dzwiękowego.

Opcja nr 2 to użycie DAC. Digital Audio Converter[Przetwornik cyfrowo-analogowy] + również transformator stepup. Co w zasadzie jest podobnym patentem. Bo każdy playerek czy inne radio ma taki przetwornik już w sobie, by móc odtwarzać chociażby mp3 i konwertować je na analog. Można też samemu spróbować zaprogramować kosteczkę z DAC z falą. Taki Procesorek to koszt kilku zł. To jest zresztą bardzo podobne do tego co robię Moja kosteczka ma co prawda DAC, ale jeszcze go nie używałem. Natomiast generowałem sygnał prostokątny o danej częstotliwości. W sumie to prościzna i 3-4 linijki kodu. Obsługa DAC również nie powinna być trudniejsza.

Ale opcja 1 chyba wygrywa. No chyba, że by wypaliło to można by pomyśleć o opcji 2, i zapakować do malutkiej obudowy i nawet Trafo ładnie schować. :tak: Ewentualnie zrobić to czysto analogowo.

Chyba niczego nie pomyliłem hmm... jeszcze dla pewności kogoś zapytam, jak by coś było nie tak, to dam znać.

Jestem zachwycony i za głupi żeby to wszystko ogarnąć.
No nie ogarniam ^^ tego schematu nie wiem co czym jest i jak to podłączyć ja prosty chłop jestem ^^
Rozumiem co chcesz zrobić i ja też tego chce ale jakoś nie umiem w głowie ogarnąć wszystkich podzespołów żeby to działało. Co ja mam podłączyć przez wzmacniaczem ? a co za? jakie traflo :D masakra
Dla mnie bomba absolutna bo wkoncu miałbym możliwość pobawienia się częstotliwością może jakiś rezonans bym trafił :D
Twe posty to miód na me serce....pisz bracie dali ja pokornie słucham.

PS: Jaka jest wartość Volt na głośniki bo Wat to moc. Jaki możliwie musi być to transformator?
A jak za transformatorem będę mieć te wchuj volt to która żyła będzie live (czy obie ?)
No i jeśli transformator odpowiada tylko za podniesienie napięcia. to czy potrzebny będzie duży wzmacniacz czy taki zabawkowy wystarczy bo w sumie im słabszy tym lepszy bo mniej zeżre ^^
Wzmacniacz https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-au ... 34536b83c8
i transformator http://allegro.pl/transformator-do-kuch ... 18186.html
a ten modulator 1000hz to zwykły jack ?

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Witam, temat mi bliski ,więc zarejestrowałem się . Właśnie zastanawiam się czy ...
phpBB [video]
.... pozdrawiam .

Czy taka mała kosteczka może robić za mój "wzbudzacz" za wzmacniaczem audio ? https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 11201.html
czy może mikrófalówkowy lepszy ?

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Kur*** tu powinien być post. Ale mi się komp zawiesił... Odpisze ci jak tylko będę miał chwilę czasu bo muszę go na nowo napisać. :dobani:

Ufff.. szybko poszło. Myślałem, że mi zejdzie na to o wiele więcej czasu.

Hmmm... Jak się nie znasz, to może być ciężko. Ten mój pomysł z wzmacniaczem audio. To chodziło mi by podpiąć po prostu transformator pod wyjście głośnikowe od sprzętu grającego. Nawet nie wiem czy by to zadziałało i co by było na wyjściu. To było takie wiesz "na teraz" na szybko ze śmieci które są w domu. Ale teraz trochę żałuje, bo jak się nie znasz to można sobie sprzęt spalić. Nawet jak to jakiś stary złom, to trochę szkoda.

:hmmm: Wiesz co ? Jak już kompletujesz "sprzęt" to może faktycznie zacząć to robić od zera. I od razu coś sensownego.

Hmmm..... W sumie można by spróbować i zobaczymy co z tego wyjdzie. Dobra, zacznijmy od czegoś prostego.

Czyli jak w ogóle wygląda taki transformator w działaniu To tak byś zobaczyć, jak w ogóle wygląda podłączenie transformatora i jak on działa na mega prostym przykładzie. Jak widać z 3V zrobił około ~190 V. Oczywiście Transformatory nie działają z napięciem stałym takim jak w baterii. Ale z racji tego, że jest przycisk, to taki impuls włączenia i wyłączenia, można potraktować jako upośledzony prąd przemienny i coś tam zawsze się wyindukuje. Bez tego by nie działało.

No dobra, to może teraz dwa filmy. Oba po około 20 minut.

Pierwszy Film - Click! Chłopak pokazuje jak działa transformator i o nim opowiada. Warto też poprzeglądać sobie jego inne filmy.

Drugi Film - Click! Drugi gość, może mówi trochę bardziej skomplikowane rzeczy, ale też jest więcej ciekawostek. Oczywiście również opowiada o transformatorach. Te dwa filmy będą się w sumie uzupełniać i pokrywać. Ale na początek warto zacząć od tego chłopaka. Można się dużo dowiedzieć.

No to już skoro obejrzeliśmy sobie te 3 filmy, to czas zbudować coś samemu. Wiem, że to głęboka woda.
Ale chyba nie ma innej rady :język1: Ten film nawet osadzę z playerem, bo ważny. No więc dlaczego wybrałem tego Hindusa który tak strasznie kaleczy Angielski ?

phpBB [video]

Z kilku powodów.

1. Urządonko jest bardzo prosto zrobić i jest tanie.
2. Składa się z małej ilości elementów - 9
3. Film trwa tylko 6 minut
4. Potencjometrem można ustawić częstotliwość, a na tym nam przecież zależy.
5. Inwerter zasilany z baterii i np akumulatora 12V.
6. Jak już się zrozumie, to potem można sobie udoskonalać i dłubać dalej.

A jak to działa tak "po naszemu" ? Sercem urządzonka jest ten czarny układzik - Timer 555. Czyli po prostu układ oscylujący. Ten sam na którym H.Clark oparła konstrukcje swojego Zappera. O ktorym można poczytać w jej książkach(zapperz nie układziku) i objerzeć jego schematy. Gdzie za pomocą jednego kondensatora i dwóch rezystorów (który jeden jest potencjometrem) można ustawić częstotliwość. W tym wypadku jest to 50 Hz, tak jak w gniazdku.

Sterowane tym oscylatorem dwa tranzystory naprzemiennie otwierają i zamykają dopływ prądu z baterii. Trzeci odwraca fazę. No i wiadomo, Transformator podwyższa napięcie. To wszystko.

Więc wymieniając transformator na inny można zmieniać napięcie a kręcąc potencjometrem ustawiać częstotliwość. Nie wiem co z tego wyjdzie. Pamiętaj też, większość transformatorów jest zaprojektowana do poprawnej pracy przy 50 Hz. Ale w końcu nie zależy od tego życie świata. Sterownik od Elektrowni atomowej też to nie jest. Powiem ci szcerze, że do końca nie wiem co z tego wyjdzie, więc jednak bądź ostrożny. Myślę, że powinno działać ale...nie jest to forum elektryczne :P
Do tego nie jest to najbezpieczniejsza konstrukcja na ziemi. Do twoich zastosowań koniecznie trzeba też ograniczyć prąd przed transformatorem. Nie chcesz nic zasilać, zależy ci tylko na wysokim napięciu i częstotliwości. Więć lepiej nie przesadzać.

Generalnie 60% konstrukcji wygląda jak w Zapperze H.Clark. A skoro ona uczyła ludzi którzy nie mieli pojęcia o elektronice, jak budować zappery w pudełkach po butach. To, to urządzenie ma tylko kilka dodatkowych elementów. Więc nie powinno być problemu. Można powiedzieć, że to taki Zapper 50Hz na ~240 V :)

Aha, nie jest to jakiś super projekt, jest dość prosty i jednak ma kilka wad. Więc nie polecam podpinać pod to żadnego obciążenia, może żarówkę dla testu. Ale myślę, że do tego co chcesz zrobić, to będzie idealnie. No i co najważniejsze budżetowo.

No dobrze ^^ obejrzałem nawet suba dałem. Ale już sie gubie w mnogości opcji których nie do końca rozumiem.
Czy nie wystarczyłby transformator (ten to chyba zabawka ale ja sie nie znam widze magiczne400kv) http://allegro.pl/generator-wysokich-na ... 18661.html
i wzmacniacz http://allegro.pl/wzmacniacz-audio-kint ... 91564.html mocy powinno byc aż nadto

A nie powiem zestaw testowy za niecałe 100 zł rozbudził mą fantazje.Dzisiaj byłem na elektro złomie i upolowałem pare transformatorów typu 230/12v 230/30 i radio jeszcze wdrewnianej budzie zostawiam na deser :D

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Nie !

To nie jest transformator, tylko cewka indukcyjna. Generalnie Cewki działają jak koło młyńskie albo turbiny wodne.

Obrazek

Najpierw Woda powoli rozpędza młyńskie koło. Takie koło gromadzi więc energię, jeśli odłączymy nagle wodę, to koło będzie się przez jakiś czas kręcić i dalej pchać albo "pompować wodę" póki nie wytraci całej energii do kompletnego zatrzymania.

Z Cewką jest to samo. Tylko, że zamiast w energii kinetycznej, cewka gromadzi energię w polu magnetycznym dookoła siebie. W zasadzie każdy element przez który przepływa prąd indukuje pole magnetyczne. Nawinięty i gęsto upakowany drut pozwala tylko bardziej to pole skompresować w małej przestrzeni.

Więc takie pole można "naładować" albo "rozpędzić" jak turbinę. Jeśli nagle przestaniesz to pole podtrzymywać. To zaczyna się ono zapadać z bardzo dużą szybkością. Cała ta energia która była w tym polu zgromadzona, zostaje z niego wypchnięta. Właśnie dlatego masz taki skok napięcia i często z tego powodu są przepięcia.

To jak z tymi zamkami do skakania :D

Obrazek

Gdzie z tył jest schowany kompresor który ciągle musi dopompowywać zameczek. Jeśli go wyłączymy do całe powietrze zostanie z niego wypchnięte, bo już nic nie podtrzymuje ciśnienia.

--------------------------------------------------------------------
Do tego co chcesz zrobić potrzebny jest transformator, nie cewka.

W mojej opinii:
- Wzmacniacz audio (czerowny) który pokazałeś, to ciekawa opcja i dość tania. Ma wejście i to jest fajne.
- O tej cewce indukcyjnej zapomnij... To nie to.
- Potrzebujesz jeszcze Transformatora.
- Ta mała kostka wydaje się również fajną opcją, tylko dostań to gdzieś w Polsce. Bo widać, że
sprowadzenie to zamówienie na min 100 sztuk. Ale to może być ciekawe. Tylko byś
parametrów nie przekroczył. Ale o tym nie muszę mówić. Trzeba po prostu sprawdzić jakie napięcie wychodzi z tego wzmacniacza przy minimalnej mocny. No i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Z racji tego, że to Cewki,a przecież to z nich składa się transformator, mogą zmagazynować spore napięcie, szczególnie jeśli je odepniesz, to napięcie może podskoczyć chwilowo nawet kilkukrotnie. Dlaczego tak się może stać, już opisałem wyżej.

Więc przydał by się jakieś zabezpieczenie między transformatorem a wzmacniaczem. Rozmawiałem ze znajomym i poradził jeszcze Optotriak . To koszt kilku groszy, a skoro pracujesz z bardzo wysokim napięciem. To szkoda wzmacniacza, by coś mu się stało. A Nie będzie cię to kosztować więcej niż 2-3 zł za kostkę. Mogę one wytrzymać do kilku tyś V jeśli nie płynie przez nie duży prąd.

Przyjaciel ma wzmacniacz samochodowy niezłej mocy na testy. Teraz jakiego transformatora potrzebuje? mam ww.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ja bym popróbował z kilkoma, powoli zaczynając od najmnijeszego, by zobaczyć w ogóle co ci wyszło. I by poczuć się po prostu pewnie. Jaki Transformator na początek ? Dobre pytanie. Może zacznij od jakiegś 9-12V na 230V. Potem będziesz mógł się bawić w MOT - mikrofalówkowe albo Flybacki

W zależności od transormatora dostaniesz taki a nie inny efekt. Nie wiem co za transformator, ale przede wszystkim nie wiem co wychodzi z tego wzmaczniacza.

Pamiętaj, że Transformator podbije napięcie kosztem natężenia prądu. W zależności od której strony go podłączmy to własnie taki efekt uzyskamy, czyli podniesie natężenie kosztem napięcie, lub napięcie kosztem natężenia.

Fanty w trakcie kompletowania. Pytanie takie ^^ co się stanie z prądem po drugiej stronie transformatora jak ja nie chce używać tego prądu ?zniknie ? Pulsowanie mi potrzebne. która żyła będzie pulsować czy obie ? Tak sobie pluje w brodę ze nigdy nie zacząłem się interesować prundem^^

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Pytanie takie ^^ co się stanie z prądem po drugiej stronie transformatora jak ja nie chce używać tego prądu ?zniknie ?

Nie, prąd nie zniknie. Będzie to samo co w gniazdu. Na końcach przewodów dalej będzie pulsować napięcie i wytwarzać pole elektryczne. Jeśli będzie ono dostatecznie wysokie, to przebije powietrze i wytworzy łuk elektryczny. Tak jak w przypadku tego urządzenia które chciałeś kupić. By łuk elektryczny przebił 1 cm powietrza, potrzeba mniej więcej 10 000 - 30 000 V. Mniej więcej, bo to zależy od jego składu i wilgotności itp. Na poniższym obrazku pomiędzy przewodami jest prawdopodobnie 300 000 V.

Obrazek

Dlatego staraj się koniecznie nie zwierać razem tych przewodów podczas pracy. Bo sam nie wiem ile ci się może na tym transformatorze wytworzyć.

Cytuj:
Pulsowanie mi potrzebne. która żyła będzie pulsować czy obie ?

Dokładniej to pulsowanie wytwarza się POMIĘDZYjednym przewodem a drugim. Pomiędzy plusem a minusem, zawsze jest to różnica potenciałów. Jeden z nich zwarty jest albo do masy, albo do uziemienia, które posiada 0V. Właśnie stąd bierze się ta różnica. Ziemia jest zawsze 0, stanowi punkt odniesienia.
Jak byś złapał sobie np przewód wysokiego napięcia jedną ręką, to dalej byś był bezpieczny, do momentu jak nie zewrzesz się do niższego potencjału. To jak ptaki które mogą sobie siedzieć na przewodach i nic im się nie dzieje. Póki któryś nie zahaczy o drugi koniec i nie zrobi zwarcia, wtedy to już jest pieczyste.

Cytuj:
Tak sobie pluje w brodę ze nigdy nie zacząłem się interesować prundem

Nigdy nie jest za późno :tak: . Smutne tylko jest, że internet to prawdziwy śmietnik. I czasem można sporo bzdur wysłuchać, które ciężko jest czasem nawet wyłapać. Chyba najlepsze są stare książki.

Pokarze ci dwa fajne filmiki. Pierwszy, pokazuje co by się stało kiedy pola magnetyczne stały by się widoczne dla ludzi. Bo pola elektryczne są podobne. Oczywiście linie sił pola są umowne. Ale i tak wizualizacja wygoda super.

phpBB [video]

Druga To olbrzymia cewka unosząca kilogramową płytę. Zobacz szczególnie od 2:00 :)
Robi wrażenie jak się to ogląda - 800 A i 900 Hz.

phpBB [video]

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

fin4l pisze:
Witam. forum śledze od bardzo dawna ale jakośc niczego nowego dodać nie potrafiłem aż do teraz :thumbup: Zbudowałem sobie małe ustrojstwo wg pomysłu Lorrie Matchet (http://www.slideshare.net/engpjk/ultras ... e-matchett) które produkuje 10W czystej energii z ziemi. Niestety jako osoba prywatna nie mogę sobie pozwolić na większą wersje urządzenia.

Ale może ktoś z forumowiczów może. Urządzenie produkuje na bieżąco więc nawet stosunkowo mała jednostka 200-300 wat kapitalnie uzupełni wiatrakową czy fotowoltaiczną instalacje doładowując akumulatory cały czas a w cywilnym domu 300 wat to praktycznie całe oświetlenie w domu. Haczyk jest jeden....cena 1wat to 20zł niby niedużo ale nawet razy 100 to za duze dla mnie pieniądze. Ale Bardzo chętnie i ochoczo podejmę się zbudowania tegoż urządzenia dla osoby np niezdolnej manualnie czy nie posiadającej czasu...

Witam. Zadałem sobie trochę trudu i poeksperymentowałem z układem . Sprawdzałem wyniki z zastosowany rdzeniem-prętem metalowym ,cewce bifilarnej z rdzeniem ferrytowym i bez .Cewka była pojedyncza 30 cm długości.
Uzysk energii,jeżeli można to tak określić był niewielki 0.5 W . Próbowałem też z generatorem prądu puszczając napięcie zmienne sinus ,prostokąt 20V . Przy 50Hz wyniki były najsłabsze ,220V niewiele zmieniało .Poprawa wyniku następowała przy zwiększaniu częstotliwości np,650kHz .

Mam pytania do ciebie fin4l jak zmierzyłeś wynik 10W , proszę napisz jaki użyłeś rdzeń ,średnica ,długość .Jaki drut na cewkę-rozmiar .
Z wyliczeń twoich kosztów 1 Wat -20 zł poświęciłeś 200 zł na te 10 Wat ? Za tą kwotę można kupić prawie 3kg drutu miedzianego nawojowego.

300Wat robi już kwotę 6000zł niewspółmiernie dużo do mocy i ceny dostępnych paneli fotowoltaicznych.
proszę o odpowiedź .

Super że ktoś faktycznie coś działa ^^
rdzenie cewek podłączone do falownika 230/250hz wyprostowany prund to 24v 0.4amp.
Teraz za duzo przy tym nie grzebie ale....po świętach zakupie sobie falownik na aż 2 000hz
https://pl.aliexpress.com/item/0-4KW-0- ... 25514019d4

Co wymiernie powinno się przełożyć na moc wiec i na wielkość/cene urządzenia większej skali. Aktualnie kupiłem sobie 8km drutu na więcej cewek co by po-testować samą budowę myślałem o jednej wielkiej cewce na przemian nawiniętej ze 20 razy aby zastąpić 20 cewek jedną wielką. Kminiłem też aby przewód od masy nie łączył się bezpośrednio z prostownikiem a też przez cewki. Opcji do testów sporo a wszystko takie drogie...Jak ktoś majętny zainteresowany to niech kupi taki inverter (albo moze ktos ma i nieuzywa)a ja chętnie pożyczę i podzielę się wynikami.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

O ! @znak, czyli rozumiem, że już eksperymentowałeś, bardzo fajnie.

Cytuj:
300Wat robi już kwotę 6000zł niewspółmiernie dużo do mocy i ceny dostępnych paneli fotowoltaicznych.
proszę o odpowiedź .

A no... zbliżamy się do kosztów całej instalacji FW z sprzętem, okablowaniem, montażem dla małego domu.
Można przyjąć, że orientacyjnie na oko 6000 zł to 1 kWp (moc szczytowa instalacji)

Pamiętacie tylko, że wraz ze wzrostem częstotliwości sprawność całego układu będzie się pozornie podnosić.
Ale wtedy będzie nam to mówiło właśnie o zjawisku mocy biernej. Bo wraz z podniesieniem częstotliwości będzie rosnąć opór indukcyjny cewki. Jest to tzw reaktancję.

Jest nawet wzrór na reaktancje.

Reaktancja = L * ω

L - inducyjność cewki
ω - Pulsacja

Pulsacja zależy od częstotliwości, ale nie jest tym samym, te dwie wartości są w stosunku do siebie proporcjonalne. Pulsacja prędkość w radianach na sekundę, 50Hz to Pulsacja 314 rad/s Niestety wikipedia to zazwyczaj mało zrozumiałe żygi. Do tego powinna być animacja by to lepiej zrozumieć.

Ale by nie robić niepotrzebnego wykładu. Warto powiedzieć, że wtedy będzie mniej więcej ten sam wał ktory robią generatory Keshego. Czyli przesuwanie się względem siebie faz napięcia i natężenia. I generowanie więcej mocny biernej. Można tak oszukać liczniki. Ale wtedy narażamy się elektrowni i mogą być z tego kary.
Jeszcze nie słyszałem by mały odbioraca by był ukarany, głównie takie kary nakłada się na duże firmy.

Dobrze to sprawdźcie i badajcie dalej temat.

Proszę państwa chyba mamy go ^^ Pierwsze zdjęcie to napięcie drugie natężenie. 13,5amp x 22,5v = 303 WATY !! Przy konsumpcji poniżej 20 watów.Czekam na inwerter i zapętlamy.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Fajnie ,że się odezwałeś .Niestety na zdjęciach nie widać jak masz ustawiony miernik.Jak zmierzyłeś pobór energii przez -co to-inwerter ? Co podłączyłeś jako odbiór -silniczek? żarówkę ? nie bardzo widać .Możesz to opisać i dać zbliżenia lepszej jakości?

Miernik natężenie ostatnia pozycja (wcześniejsze wywala poza skalą). Miernik Volty do 200v(jest jeszcze pozycja do 2000)
Pomnożyłem Napięcie przez ampery.Innej metody nie znam ^^
Silniczek od suszarki ^^

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

witam

Przyłącze się do dyskusji bo temat ciekawy i wreszcie ktoś pokazał ze można, zamiast teoretyzować i obalać. W pierwotnej wersji układ nie powala mocą na kolana ale działa. Trzeba tylko sporo testów w rożnych konfiguracjach żeby zbudować urządzenie i użytecznej mocy w racjonalnej cenie.

Z ciekawości tez zrobiłem kilka testów dla zmodyfikowanej wersji Układu wg. Alexkora z Rosji. Nawijałem cewki na oczyszczonym i zaizolowanym rdzeniu z elektrody fi-3 i na prętach o większych średnicach. Przy użyciu dostępnych mi drutów nawojowych o przekrojach (0,35; 0,4; 1,8)

Podzielę się moimi obserwacjami odnośnie zwiększenia mocy urządzenia:

1 - Lorrie Matchett podłączył fazę tylko do rdzenia. Jeśli zaizolujesz cewkę z której pobierasz prąd i nawiniesz na nią kolejną, połączysz ją do rdzenia a tym samym do fazy, strumień magnetyczny znacznie wrasta i zarazem moc

2 - Przekrój rdzenia i materiał:
a) Faktycznie najlepszy jest mosiądz(cena do mocy strumienia magnet.) Zauważyłem że żelazne pręty namagnesowują się i prawdopodobnie tłumią pulsacje z sieci
b) średnica ma znaczenie. Im większa średnica tym większa powierzchnia i mocniejszy strumień a przez co większą moc indukowanego prądu.
c) długość rdzenia przy jednej warstwie zwojów odpowiada za wysokość napięcia

3 - Druty nawojowe.
Im grubszy tym mniejszy opór i większy prąd a o to nam chodzi. Trzeba doświadczalnie dobrać fi drutu do fi rdzenia żeby był najlepszy stosunek ceny materiału do otrzymywanej mocy

4 - Mostek.
Przy małych mocach zamiast mostka (lub równolegle na mostek) dużo lepsze rezultaty dają szybkie diody prostownicze np (SF28 lub BYV27 jak na schematach). Zwykły mostek jest wolny i robi spadek mocy wyj.

5 - Izolacja.
Im cieńsza izolacja tym lepiej. Ważne jest żeby cewka była jak najciaśniej nawinięta i najbliżej rdzenia. Dużo lepszy od koszulek termokurczliwych jest lakier elektroizolacyjny

6 - Cewki.
Nawijać możliwie ciasno. Możesz nawinąć na 1 pręcie 2 cewki równolegle wtedy prąd wzrośnie

Mam nadzieje że wyniki moich eksperymentów pomogą zwiększyć moc Twojego urządzenia zmniejszając przy tym jego koszt produkcji. Bo wiemy ze działa ale przy 20zł/1W zwrot kosztów jest co najmniej po 4 latach.

Ze zdjęć widzę ze masz już 20 ok metrowych prętów podpiętych pod falownik.
Niestety nie podałeś parametrów a są one istotne żeby projekt udoskonalić.

1 średnica i długość pręta
2 materiał na pręt to mosiądz czy inny?
3 średnica drutu nawojowego
4 długość nawiniętej cewki

Mam nadzieje że coś pomogłem. Czekamy wiec na dalsze Twoje relacje.

pozdrawiam i niech Moc będzie z Tobą ;-)

-- 19 sty 2017, 12:56 --

Witam ponownie

Trochę czasu minęło i żadnych relacji ze strony kolegi fin4l. Trochę szkoda bo jestem ciekawy postępów. Mam pewne wątpliwości co do uzyskanych 300W. Powtórzyłem doświadczenie na prętach mosiężnych (0,75m) 2xf4 + 2xfi5 + 1xf6 + 2xfi8, połowa prętów nawinięta drutem 0,4 a połowa 0,5. Obecnie jestem na etapie pomiarów, żeby wyłonić najlepszy przekrój pręta i drutu w celu uzyskania największej mocy najtańszym kosztem materiałów. Wszystko podłączone pod falownik 0-250Hz. Ku mojemu zaskoczeniu przy zasileniu żarówki 15W/230V największa moc jest w zakresie 5 -15Hz. Ale i tak moc jest mizerna bo przy 7 prętach ok 3W wiec zupełnie nie opłacalne. Podejrzewam że problem jest z zasilaniem cewek z falownika. Sporo parametrów jest do ustawienia w tym falowniku wiec testujemy dalej.

kolego fin4l i kolego znak proszę o relacje z waszych postępów i o wskazówki/ parametry waszych połączeń.

Jak znajdę czas żeby pomierzyć wszystkie te cewki z osobna to zamieszczę tabele z pomiarami żeby było wiadomo które materiały są najbardziej opłacalne.

pozdrawiam i czekam na relacje

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]