Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 03 lip 2020, 16:56

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 sie 2011, 10:44 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sty 2011, 3:48
Posty: 596
Lokalizacja: Sercem Wrocław, ciałem OGL
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Tell Qaramel – niezwykła osada najstarszych wież
Wojciech Pastuszka
– 12 marca 2011Posted in: Bliski Wschód, Polskie odkrycia, Prehistoria

Od 1999 r. u podnóży wzgórza Tell Qaramel, położonego w dolinie rzeki Qoueiq około 26 km na północ od Aleppo, polscy i syryjscy archeolodzy badają pozostałości niezwykle starej osady z kamiennymi budowlami. Tak starej, że niektórzy zwą ją najstarszym miastem świata.

Pozostałości protoneolitycznej wieży z Tell Qaramel. Fot. R. F. Mazurowski

Osada pochodzi ona z okresu protoneolitu i początkowych stadiów tzw. neolitu przedceramicznego, obejmujących lata 10 700-9400 p.n.e. Były to czasy niezwykle ważnych wydarzeń, które radykalnie zmieniły oblicze ludzkości. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu zaczęli porzucać gospodarkę zbieracko-myśliwską i zastępować ją uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt – owiec, kóz, nieco później także bydła i świń. Ten nowy model gospodarki stał się podstawą do powstania pierwszych miast (Tell Qaramel jest bowiem w rzeczywistości zbyt małe, by zwać je miastem), a następnie wielkich cywilizacji Starego Świata. Efekty bliskowschodniej rewolucji przeniknęły też przez Anatolię do Europy południowo-wschodniej, gdzie pojawiły się mniej więcej u schyłku siódmego tysiąclecia p.n.e.

Pracami realizowanymi w ramach długoterminowej umowy o współpracy między Directorate General for Antiquities and Museums of Syria w Damaszku i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego kierują prof. UW dr hab. Ryszard F. Mazurowski i dr Youssef Kanjou.

Wzgórze Tell Qaramel z lotu ptaka. Doskonale widać pierwsze archeologiczne wykopy u jego podnóża. Fot. R. F. Mazurowski

Osada Tell Qaramel ma prawie 3,5 ha powierzchni. W dotychczasowych sezonach archeolodzy przebadali pozostałości pięciu kolistych kamiennych wież. Datowania radiowęglowe kilkudziesięciu próbek węgla drzewnego z palenisk wykazały, że budowle pochodzą z okresu od połowy XI tysiąclecia do ok. 9650 r. p.n.e. Są to więc najstarsze tego typu konstrukcje na świecie. Słynne wieże w Jerycha ustępują im o tysiąc lat.

W ocenie prof. Mazurowskiego nie ulega wątpliwości iż wieże z Tell Qaramel to największe odkrycie prahistoryczne na Bliskim Wschodzie od 60 lat. Te monumentalne konstrukcje miały charakter kultowy, a jednocześnie były prawdopodobnie miejscami zgromadzeń mieszkańców osady. Przemawia za tym chociażby aranżacja ich wnętrz. Badania wykazały też, że mieszkańcy Qaramel kilka razy burzyli wieże i wznosili je od nowa, co mogło być jakimś obrzędem.

Wieża/dom zgromadzeń z wczesnego neolitu przedceramicznego. Fot. R. F. Mazurowski

Ale wieże to nie wszystko. W usytuowanych obok nich wykopach, badacze natrafili na około 75 kolistych i owalnych, a sporadycznie również prostokątnych, domostw mieszkalnych oraz gospodarczych, trzy świątynie/domy zgromadzeń, liczne paleniska i jamy gospodarcze. Pod podłogami niektórych domostw oraz w przestrzeniach między nimi kryło się 35 pochówków ludzkich oraz kilka zwierzęcych. Ułożeni w pozycji embrionalnej zmarli sporadycznie wyposażeni byli w kamienne lub kościane paciorki i zawieszki. Układ embrionalny zmarłych związany jest najprawdopodobniej z wiarą w reinkarnację, czyli ponowny powrót do życia.

Na zdjęciu: Figurka antropomorficzna z wapienia. Fot. R. F. Mazurowski

Na wzmiankowane pochówki archeolodzy natrafili w pobliżu budowli określanej jako świątynia i jednocześnie dom zgromadzeń (ang. – shrine/common house). Jak na drugą połowę XI tysiąclecia p.n.e., jest to budowla niezwykle okazała. Ma 10,5 na 5 m, a jej wnętrze podzielono na trzy części. W absydzie tej świątyni archeolodzy odkryli dekorowaną czterema wgłębieniami stelę. W części środkowej budowli znajduje się podest (rodzaj ołtarza) z podłogą z białej masy wapiennej. Obok występują też półksiężycowate ławy i koliste palenisko w obstawie kamiennej, na którym składano w ofierze mięso wielkich zwierząt, prawdopodobnie bawołów, gazel i onagerów. W fundamencie wschodniej części sanktuarium, mającej kształt prostokątny i tzw. „rusztową” konstrukcje, archeolodzy znaleźli kompletną figurkę kobiety oraz dość masywną siekierę z krzemienia tzw. typu Jerycho, będącą ewidentnym importem z obszaru Palestyny.

W osadzie badacze odkryli również niezwykle bogatą kolekcję przedmiotów codziennego użytku wykonanych z kości, krzemienia i przede wszystkim innych kamieni (np. naczynia z chlorytu lub wapienia, kamienne prostowniki do drzewców strzał do łuku). Odkryte przedmioty często zdobione są bogatymi motywami geometrycznymi, zwierzęcymi i antropomorficznymi. Przedstawiają one tańczące postacie ludzi, węże i gazele, żółwie, jeżozwierze, ryby, a nawet motywy roślinne. Chociaż Tell Qaramel leży około 180 km od Morza Śródziemnego badacze znaleźli też przedstawienie ośmiornicy lub dużego pająka, a także muszle morskie i żółwie. [niejasne] Jednym z największych niespodzianek był samorodek miedzi, który ktoś przerobił w paciorek. Jest to najstarszy znany przedmiot z miedzi.

Dom z wczesnego neolitu przedceramicznego. Fot. R. F. Mazurowski

Badania w Tell Qaramel potwierdzają, że w wielu rejonach Bliskiego Wschodu istniały pierwotne ośrodki, które jednocześnie zaczęły przekształcać kulturę w kierunku neolitu. Mamy do czynienia z pojawianiem się gospodarki rolniczo-hodowlanej i rozwojem rozległych osiedli z murowaną architekturą na terenach otwartych, które z urbanistycznego punktu widzenia mogą stanowić zalążki pierwszych organizmów protomiejskich. – W przypadku Qaramelu ewenementem jest to, że tak wysoko rozwiniętą kulturę ukształtowała społeczność zbieraczy i myśliwych, bowiem w dotychczasowych badaniach specjalistycznych nie mamy żadnych śladów udomowienia zwierząt i zbóż – komentuje prof. Mazurowski. Wygląda na to, że dolina rzeki Qoueiq dostarczała mieszkańcom Qaramel wystarczająco dużo jedzenia. Ryby, zwierzęta i owoce oraz nasiona dzikich roślin zaspokajały wszystkie ich potrzeby. Być może właśnie łatwość zdobycia pożywienia powodowała, że mieszkańcy Qaramel tyle energii inwestowali w kamienne budowle i zdobienie swoich przedmiotów.

Kamienna rzeźba ryby, być może suma. Fot. P. Piwowarski

Badacze oceniają, że w szczytowym okresie osadę zamieszkiwało nawet około tysiąc osób. Swą dużą jak na tamte czasy zamożność zawdzięczali szlakowi handlowemu, który biegł przez dolinę Qoueiq.

Polsko-syryjskie odkrycia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem archeologów z całego świata zajmujących się problematyką początków neolityzacji Bliskiego Wschodu oraz Europy. Osada przedceramiczna w Tell Qaramel , obok Göbekli Tepe w Turcji i słynnego Jerycha w Palestynie, należy obecnie do najważniejszych i najbardziej spektakularnych stanowisk dla poznania początków kultury neolitycznej.

- Co więcej, moim zdaniem, wynikającym z analizy sztuki kamiennej i niektórych elementów architektury, kultura qaramelska w końcowym stadium swojego rozwoju w dominującym stopniu przyczyniła się do powstania monumentalnej architektury i rzeźby kamiennej Göbekli Tepe, a także sztuki kultywowanej w osadach usytuowanych nad Środkowym Eufratem, a więc Tell Mureybet, Mugaret, Tell Abr 3, Szeik-Hassan i Jade El-Mughara – przekonuje prof. Mazurowski.

Figurka antropomorficzna z suszonej gliny. Fot. R.F.Mazurowski

Więcej zdjęć zabytków z Tell Qaramel na stronach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.
BlipWykopInne


http://archeowiesci.pl/2011/03/12/tell-qaramel-niezwykla-osada-najstarszych-wiez/

_________________
Fantazjom i innym pseudonaukowym dyrdymałom mówię stanowcze NIE! - tylko twarde fakty...
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=140416
http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php
http://moje-riese.blogspot.com/
http://zakazanawiedza.wordpress.com
http://www.youtube.com/watch?v=b3vgkSK8SwY&feature=plcp
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację...
która zmieni świat."
D. IckeNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 27 sie 2011, 10:44 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group