Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 03 sie 2020, 12:29

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 maja 2010, 20:19 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Piszę o tej roślinie, bo mało osób o niej wie ma o wiele lepsze właściwości niż żeń-szeń, a przede wszystkim więcej aktywnych związków....

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tarczyca bajkalska - jedna z najbardziej interesujących roślin leczniczych świata

Wygląd rośliny: bylina, wyrastająca na ok. 40 cm, spotykana w naszym kraju jedynie w ogrodach botanicznych i na niewielkich specjalistycznych plantacjach, przez co niewielu tylko Polaków oglądało ją na własne oczy. Można ją rozpoznać po szafirowych lub purpurowych kwiatach z charakterystyczną tarczką na działce kielicha, kształtem zbliżonych do kwiatów jasnoty i po znacznie rozgałęzionej łodydze. Czas kwitnienia, to lipiec. Jest to niewysoka (25-60 cm wysokości) roślina wieloletnia z rodziny Lamiaceae (Labiatae). Wykształca proste, okryte niedużymi lancetowatymi listkami pędy, u wierzchołków których wyrastają niezbyt duże wargowe kwiaty barwy niebieskiej lub niebiesko-fioletowej. Organem trwałym rośliny jest niewielkie krótkie kłącze z dobrze wykształconym korzeniem palowym od którego wyrastają mniej lub bardziej liczne boczne korzonki.

Pochodzenie: wschodnia Syberia, Chiny, Mongolia, Japonia, Zabajkale

Surowiec leczniczy: wysuszone rozdrobnione korzenie, które po wykopaniu z ziemi powinny być natychmiast osuszone, aby nie dopuścić do zazielenienia. Zwana także złotym korzeniem jest wyjątkowo bogata we flawony typu lipofilnego i wykazuje w związku z tym szeroki zakres działania biologicznego i farmakologicznego.
W tradycyjnej Medycynie Chińskiej tarczyca bajkalska uznawana jest za surowiec leczniczy.
Surowiec ten jest zamieszczony w aktualnej chińskiej i japońskiej Farmakopei.

Udokumentowane działanie lecznicze: Tarczyca bajkalska od zamierzchłych czasów wykorzystywana była w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Ze względu na szeroki zakres aktywności biologicznej, tarczyca bajkalska i jej składniki czynne wykazują wielokierunkowe działanie lecznicze, w tym:

- przeciwzapalne, porównywane z aktywnością ibuprofenu, sulfasalazyny a nawet prednisolonu,
- przeciwbakteryjne (szczególnie na bakterie Gram+, w tym szczepy odporne na antybiotyki),
- przeciwgrzybicze ( zwłaszcza na Candida albicans),
- przeciwwirusowe,
- przeciwalergiczne,
- nadzwyczajnie obniża wysokie ciśnienie krwi,
- działa żółcio- i moczopędnie,
- tłumi skurcze i stany neurotyczne,
- obniżą temperaturę ciała,
- łagodzi arytmię i fibrylację serca,
- wysoce skuteczna w reumatyzmie,
- wyprowadza substancje szkodliwe,
- pomocne przy przepracowaniu,
- obniża poziom cholesterolu,
- wskazane w stanach pozawałowych,
- działanie przeciw uczuleniowe,
- działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe,
- działanie krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne,
- działanie antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe,
- działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne,
- działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne,
- działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne,
- działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne,
- działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne.


Właściwości: adaptacyjne, zwiększające funkcje życiowo ważnych narządów, anabolik, wzmacniające na bazie witamin i hormonów, zwiększające wydalanie moczu, obniżające gorączkę, przeciwreumatyczne, odtruwające, nasenne, zwiększające wydzielanie żółci. Zawiera duża ilość flawonoidów, glikozydów, garbników, saponinów stereoidowych, sporo substancji mineralnych oraz nienasyconych esencjonalnych kwasów organicznych.

Surowiec.
Surowiec leczniczy (chin.-Huangqin, Jiuhuangqin, Huang Qin; jap. - Ogon lub Ougon; niem. Baikal-Helmkrautwurzel; ang. Scullcap root) stanowią wysuszone (w temp. nie wyższej niż 30-35o C) i rozdrobnione korzenie tarczycy bajkalskiej - Radix Scutellariae baicalensis, zebrane na wiosnę lub jesienią, najczęściej w drugim lub trzecim roku wegetacji rośliny. Surowiec, jest zamieszczony w aktualnej Chińskiej i Japońskiej Farmakopei oraz ma monografię w Arzneibuch der Chinesischen Medizin (Deutscher Apotheker Verlag, Stuttgart, 1991and 1995).
Surowcem jest korzeń, palowy, nieco skręcony, długości 8-25 cm, średnicy - 1-3 cm, barwy szaro-żółtej lub jasno-brunatnej, na przełomie - koloru cytrynowo-żółtego. Jest konsystencji włóknistej, bez zapachu, wykazuje smak gorzkawy.
Surowiec jest wyjątkowo bogaty we flawony typu lipofilnego (ich zawartość wynosi 20-26%) i wykazuje w związku z nimi bardzo szeroki zakres działania biologicznego i farmakologicznego.
Innym surowcem z rodzaju Scutellaria, również zamieszczonym w Chińskiej Farmakopei, jest ziele z gatunku Scutellaria barbata D. Don. - Herba Scutellariae barbatae (chin. - Banzhilian).
Ponadto w ludowej medycynie Tajwanu używane jest szeroko ziele bądź korzeń (głównie jako środek antyhepatotoksyczny) Scutellaria rivularis Wall. (Ban Zhi Lian) zawierające flawony - bajkaleinę, bajkalinę oraz wogoninę (14, 15, 16).
Ostatnio autorzy z Uzbekistanu opublikowali dane dotyczące analizy flawonoidów z ziela i korzeni dwu innych gatunków tarczyc używanych w lecznictwie, a mianowicie - Scutellaria glabrata oraz S. adsurgens (17, 18).
Oprócz flawonoidów, za frakcję czynną biologicznie uważa się w niektórych gatunkach Scutellaria frakcję diterpenoidów (pochodnych układu - klerodanu) obecnych w częściach nadziemnych roślin. Również z gatunku Scutellaria baicalensis Georgi, wyizolowano nowe diterpenoidy o strukturze neo-klerodanu (neo-clerodane) - scutebaicalin I i II, wykazujące silną aktywność przeciwgrzybiczą wobec fitopatogenów (głównie Fusarium oxysporum i Verticillium tricorpus), oraz właściwości antyfidantów wobec szkodliwych owadów (22, 23, 24)

Skład chemiczny Radix Scutellariae baicalensis
Najważniejszymi, aktywnymi biologicznie, składnikami chemicznymi surowca Radix Scutellariae są flawonoidy, głównie flawony lipofilne, reprezentujące związki o potrójnej hydroksylacji pierścienia A, jak bajkaleina i wogonina oraz ich glikozydy (glukoronidy). Ponadto występują połączenia (flawony i flawanony) o poczwórnej hydroksylacji (bądź metoksylacji) pierścienia A. Zawartość związków flawonowych w surowcu jest bardzo wysoka i wynosi ( w surowcu chińskim) ponad 20% z czego 12-17% przypada na bajkalinę (7-0-glukoronid bajkaleiny), a 3-4% na wogonozyd (7-0-glukoronid wogoniny). Podawano, iż w różnych sortach handlowych surowca chińskiego zawartość flawonoidów była 15-25%, w tym bajkaleiny -12 do 17%, wogonozydu 3-4%, katechin - 2,5%.
Preparaty handlowe (izolowana frakcja flawonoidów z surowca ) charakteryzują się, zależnie od metody otrzymywania różną zawartością aglikonów (głównie bajkaleiny i wogoniny) oraz glukoronidów tych aglikonów (bajkaliny i wogonozydu) z przewagą glukoronidów.
Dotychczas zidentyfikowano ponad 40 substancji flawonoidowych w surowcu, a wśród nich dominują następujące : bajkaleina (5,6,7-trihydroksyflawon), bajkalina (7-0-glukoronid bajkaleiny), bajkaleiny-7-metyloeter, wogonina (5,7-dihydroksy-8-metoksyflawon), wogozyd (7-0-glukoronid wogoniny), norwogonina (5,7,8-trihydroksyflawon), oroksylina A (5,7-dihydroksy-6-metoksyflawon), dihydroksyoroksylina A, 5-hydroksy-7,8-dimetoksyflawon, 5,8-dihydroksy-6,7-dimetoksyflawon, 5,7,2'-trihydroksy-8-metoksyflawon, 5,8,2'-trihydroksy-7-metoksyflawon, 5,7,2'-trihydroksy-6-metoksyflawon, skullcapflawon I (5,2'-dihydroksy-7,8-dimetoksyflawon), 5,8,2'-trihydroksy-6,7-dimetoksyflawon, tenaksyna (5,2'-dihydroksy-6,7,8-trimetoksyflawon), chryzyna (5,7-dihydroksyflawon), skutelareina (27-tetrahydroksyflawon), hispidulina (2',5,7 - trihydroksy - 6 - metoksyflawon), skullcapflawon II (neobajkaleina - 2',5-dihydroxy-6,7,8,6'-tetrametoksyflawon) i inne oraz ich glukozydy, jak: bajkaleiny-7-0-b-D- glukopyranozyd czy wogoniny 5-0-b-D-glukopyranozyd). Znaleziono również w surowcu C-glukozydy flawonowe, jak : 6-C-b-D-glukopyranozylo-8-C-a-L-arabinopyranozylochryzyna i 6 - C - a - L - arabinopyranozylo - 8 - C - b - D -glukopyranozylochryzyna, a także - flawanony: dihydrobajkaleina, dihydrooroksylina, kartamidyna (2',5,6,7-tetrahydroksyflawanon), (2S)-5,7,2',6'-tetrahydroksyflawanon, izokartamidyna (2',5,7,8-tetrahydroksyflawanon) oraz chalkony (2,6,2',4'-tetrahydroksy-6'-metoksychalkon) (1,4,5). Ostatnio (1994) wyizolowano 4 nowe flawonoidy z Rad. Scutellariae: viscidulina III - 2'-0-b-D-glukopyranozyd, 5,7,2',5'-tetrahydroksyflawon, (2R,3R)-3,5,7,2',6'-pentametoksyflawanon oraz 5,7,2'-trihydroksy-8,6'-dimetoksyflawon (10).
Opisano kilka metod analizy chromatograficznej (TLC i HPLC) flawonoidów surowca (6,7).
W badaniach histochemicznych ustalono rozmieszczenie flawonoidów w surowcu. I tak stwierdzono, że glukoronidy flawonowe-główne składniki surowca (bajkalina i wogonozyd) występują w korze, floemie i ksylemie korzenia, natomiast aglikony - w peridermie. Ponadto stwierdzono, że Radix Scutellariae pochodzący z Chin wykazuje pewne różnice morfologiczne z korzeniami roślin rosnących w Japonii i Korei (11).

Działanie surowca i flawonoidów z - Radix Scutellariae; Badania farmakologiczne
Surowiec oraz flawonoidy izolowane z surowca wykazują bardzo szeroki zakres aktywności farmakologicznej. Charakteryzują je następujące typy działania:

* działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne


Badano działanie antyalergiczne bajkaliny oraz bajkaleiny i wykazano ich inhibujący wpływ na aktywność hialuronidazy (12); ponadto, w badaniach farmakologicznych (na świnkach morskich) udowodniono antyhistaminowe, i papaweryno-podobne działanie bajkaliny i bajkaleiny, co wskazuje na wysoką aktywność tych związków w leczeniu astmy i bronchitów połączonych z nasilonym skurczem oskrzeli (13); Kontrowersyjne jest natomiast działanie antycholinergiczne bajkaliny opisywane uprzednio dla zwierząt (świnek morskich) astmatycznych . W badaniacch prowadzonych na izolowanych tchawicach ze zwierząt nieastmatycznych , autorzy chińscy (72) nie stwierdzili działania antycholinergicznego bajkaliny.

* działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne

W szeregu pracach farmakologicznych wykazano silne właściwości przeciwzapalne, w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, zarówno ekstraktów z korzenia tarczycy bajkalskiej (19,20, 76), jak i ekstraktów ze Scutellaria rivularis (21) zawierających również bajkalinę, bajkaleinę i wogoninę. Stwierdzono, że główne flawonoidy tarczycy, a także 70% ekstrakt metanolowy z korzenia tarczycy bajkalskiej, jak i sam wysuszony korzeń wykazują aktywność przeciwzapalną (zmniejszają wysięk oraz obrzęk w ostrej fazie zapalenia u myszy, indukowanego kwasem octowym, także karrageniną lub bawełną ), porównywalną z siłą działania -fenylobutazonu, deksametazonu oraz indometacyny. Wykazano przy tym , że flawonoidy tarczycy oraz sam Radix Scutellariae działają przeciwzapalnie w przewlekłych stanach, a nie tylko w ostrej fazie zapalnej i mogą być w związku z tym podawane przez dłuższy czas, tym bardziej, że surowiec odznacza się wyjątkowo niską toksycznością (19). Stwierdzano także, po zastosowaniu surowca, zmniejszenie bólu i obrzęków w doświadczalnym artretyzmie , a także działanie przeciwgorączkowe - antypyretyczne(19).
Sprawdzano ponadto aktywność farmakologiczną kilkunastu znanych leków chińskich i japońskich (Kampo) o działaniu przeciwzapalnym (używanych w leczeniu : stomatitis, tonsillitis, stanów przeziębienia i chronicznych zapaleń), których jednym ze składników był korzeń tarczycy bajkalskiej , wykazując wysoce efektywne działanie tego surowca we wszystkich wymienionych stanach zapalnych (76).

* działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne

Odwar wodny lub wyciąg alkoholowy z Radix Scutellariae wykazywał w badaniach farmakologicznych (psy, króliki) pozytywny wpływ na wydzielanie żółci . Efekt ten był bardziej zaznaczony w przypadku bajkaleiny niż bajkaliny. Króliki z podwiązanymi przewodami żółciowymi wykazywały po podaniu bajkaliny wzrost poziomu bilirubiny po 1-6 godzin, a następnie spadek po 24-48 godzinach w porównaniu z grupą kontrolną zwierząt (2).
Stwierdzono również, że wyciągi z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazują działanie ochronne na wątrobę uszkodzoną podaniem czterochlorku węgla, jak również wybitnie ograniczają peroksydację tłuszczów w wątrobowych mitochondriach ( 25). Wykazano także, że wodne wyciągi z Rad. Scutellariae, jak również pojedyncze flawonoidy- wogonina, glukoronid wogoniny, bajkaleina i bajkalina, wykazują wysoki stopień inhibicji wątrobowej sialidazy (27) . Antyheepatotoksyczne działanie Rad. Scutellariae baicalensis wykazano w szeregu pracach farmakologicznych (26, 28-32). Różne pochodne flawonowe izolowane z tarczycy bajkalskiej są inhibitorami reakcji peroksydacji lipidów stymulowanych mieszaniną FeCl2 i kwasu askorbowego lub mieszaniną NADPH i ADP, w homogenatach wątrobowych szczurów (33,34). Ponadto stwierdzono , że podanie ekstraktów z Rad. Scutellariae na 3-20 godzin przed potraktowaniem doświadczalnych szczurów galaktozaminą hamuje śmiertelną galaktozemię (35)
Ostatnio badania farmakologiczne autorów polskich (Niedworok i wsp.) prowadzone w celu oceny działania zespołu fflawonoidów izolowanych z Rad. Scutellariae wobec hepatocytów zwierząt (szczurów) zatrutych związkami ołowiu wykazały, in vitro i in vivo, antyhepatotoksyczny (protektywny na komórki wątrobowe) efekt flawonów tarczycy bajkalskiej. Obserwowano zwiększoną wybitnie przeżywalność hepatocytów (w badaniach in vitro) po podaniu toksycznych dawek ołowiu zwierzętom, a także efekt przeciwwolnorodnikowy flawonow tarczycy bajkalskiej(70).
Wysoką aktywność przeciwwolnorodnikową bajkaliny, wyższą niż wykazuje witamina E, stwierdzili ostatnio autorzy chińscy (74). Podają oni, że bajkalina izolowana z Radix Scutellariae lepiej chroni wątrobę zwierząt (myszy) w zatruciu bromobenzenem i hamuje peroksydację lipidów w porównaniu ze znanymi antyoksydantami (witaminę E i polifenole zielonej herbaty). Zaobserwowano również, w modelu utleniania mikrosomalnego, pewne różnice stopnia inhibicji nienasyconych lipidów wymienionych w tytule substancji, w badaniach in vitro i in vivo. Autorzy sugerują celowość dalszych badań w tym kierunku (74).

* działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe

Wielokrotnie udowodniono pozytywny efekt flawonoidów z Radix Scutellariae na metabolizm lipidów w organizmie ludzkim i ssaków. Stwierdzono, iż bajkalina, bajkaleina, wogonina i skullcapflawon II obniżają w surowicy poziom wolnych triglicerydów (w hiperlipidemii) oraz wolnego cholesterolu (w hipercholestrolemii) , a podnoszą poziom HDL-cholesterolu (1, 33, 34, 36-40)).
Badano wpływ flawonów tarczycy bajkalskiej na powstawanie metabolitow kwasu arachuidonowego (kaskada AA) - produktów 5-lipoksygenazy oraz cyklooksygenazy. W badaniach tych wykazano, że bajkaleina (aglikon bajkaliny) hamowała powstawanie kwasu 5 - HETE (produktu lipoksygenazy) silniej niż odpowiedniego kwasu HHT (produktu cyklooksygenazy). Bajkalina (7-glukoronid bajkaleiny) działała analogicznie, ale słabiej (39).
Bajkalina, wogonina, oroksylina A, chryzyna i skullcapflawon II wykazywały w stężeniu 1,0- 0,1 mM hamujący wpływ na agregację płytek krwi indukowaną kolagenem. Chryzyna hamowała także agregację płytek krwi indukowaną ADP, podczas gdy bajkaleina i wogonina hamowały agregację indukowaną kwasem arachidonowym i endotoksynami. Bajkalina i bajkaleina wykazywały także aktywność hamującą przemianę fibrynogenu w fibrynę przez trombinę. Jest to ważne działanie w zapobieganiu zakrzepom żylnym, np. w zapaleniu zakrzepowym żył, zwłaszcza w okresie unieruchomienia kończyn oraz wtórnie w prewencji zatorów zakrzepowych, np. płuc . Ponadto kilka flawonów izolowanych z tarczycy bajkalskiej wpływało na metabolizm kwasu arachidonowego w leukocytach (41-43).
Ostatnio autorzy japońscy (84) opublikowali wyniki obszernych badań dotyczących wpływu bajkaleiny izolowanej z kozrenia tarczycy bajkalskiej na system fibrynolityczny człowieka.

* działanie krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne

Bajkalina, bajkaleina i wogonina wykazują właściwości podobne do witaminy P - uszczelniają i hamują wzrost przepuszczalności naczynek kapilarnych (są inhibitorami hialuronidazy) dzięki czemu mogą np. zmniejszać obrzęki kończyn w niedomodze krążenia, redukować wybroczyny i żylaki, poprawiać mikrokrążenie, np. w retinopatiach cukrzycowych.
Scutellaria baicalensis może być również stosowana w chorobach serca, m.in. w zapaleniu mięśnia sercowego i przyśpieszonym rytmie skurczów serca (tachykardia). Okazało się ponadto, że flawonoidy surowca są inhibitorami fosfodiesterazy 3',5' cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP), co może mieć znaczenie w leczeniu niewydolności skurczowej mięśnia sercowego.-(44). Jednak największe znaczenie w tym względzie mają najnowsze badania (1997) udowodnionające aktywność surowca w znoszeniu hiperlipidemii i hipercholesterolemii organizmu (45). Ponadto stwierdzono, że przetwory z surowca (nalewka) wykazują właściwości vasodilatacyjne , co uzasadnia ich tradycyjne zastosowanie, jako środka obniżającego ciśnienie (zwłaszcza w I i II stadium nadciśnienia) (46).

* działanie antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe

W licznych publikacjach stwierdzano antyoksydacyjne oraz przeciwwolnorodnikowe działanie surowca lub izolowanych z niego flawonów, zwłaszcza bajkaliny, zarówno w badaniach in vitro jak i in vivo (1, 48-57, 74, 75, 80). Wykazano, że zwłaszcza wogonina (5,7-dihydroksy-8-metoksyflawon) oraz bajkalina (5,6,7-trihydroksyflawon) hamują w równym stopniu zarówno enzymatyczną jak nieenzymatycznie indukowaną peroksydację lipidów oraz wykazują, zwłaszcza bajkalina i bajkaleina, silną aktywność przeciwwolnorodnikową (51, 74). Autorzy polscy (52-57, 80) stwierdzili również potężne działanie antyoksydacyjne flawonoidów izolowanych z korzeni tarczycy bajkalskiej uprawianej polowo w Polsce (75% bajkaliny w zespole flawonoidów "ANTOXYD" produkowanych orzez polską firmę BPF - Bioactive Products Factory) mogące znaleźć zastosowanie zarówno w stabilizacji olejów jadalnych (także margaryn), jak i bio-oleju wiesiołkowego (Oleum Oenotherae). Poza tym autorzy ci wykazali stabilizacyjne działanie omawianej frakcji flawonoidowej w liposomach lecytynowych (57, 80).
Ze względu na fakt, że bajkaleina i bajkalina są wśród naturalnych związków polifenolowych (flawonoidowych) szczególnie aktywnymi zmiataczami wolnych rodników, surowiec-Radix Scutellariae baicalensis może znaleźć szersze zastosowania w schorzeniach w których etiologia wolnorodnikowa ma swój udział (51,53). Może tez mieć duże znaczenie w produkcji kosmetyków o tym działaniu (80, 81).

* działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne.

Nalewka z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazuje wyraźne działanie uspokajające (wyższe niż w przypadku korzeni waleriany). Jest to cenna właściwość surowca, który zwyczajowo jest podawany w leczeniu nerwic o charakterze czynnościowym przebiegających z objawami wzmożonej pobudliwości ruchowej, a także w nerwicy uogólnionej, bezsenności (zwłaszcza towarzyszącej nadciśnieniu), w sytuacjach stresowych powodujących nadmierne pobudzenie ruchowe i psychiczne. Z tego m.in. względu surowiec w tradycyjnej medycynie chińskiej ma opinię silnego środka adaptogennego (przeciwstresowego). Używany jest ponadto równie często w leczeniu epilepsji (77) i innych schorzeń układu nerwowego.
Stwierdzono w badaniach klinicznych, że wyciągi z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazują działanie przeciwdrgawkowe i spazmolityczne porównywalne z działaniem papaweryny lub nieco słabsze (zależnie od składu mieszaniny flawonoidów). Działanie przeciwdrgawkowe wykazuje przede wszystkim bajkalina, wogonina ma słabsze działanie, a skutelareina nie wykazuje tego typu aktywności.
Według ?Chinese Herbal Medicine" oraz Farmakologii Surowców Chińskich (77) najsilniejsze działanie uspokajające na OUN wykazuje bajkalina (1, 2, 3, 12 ) oraz bajkaleina i inne aglikony flawonów surowca (77).
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej tarczyca bajkalska stosowana jest szczególnie często ze względu na działanie przeciwdrgawkowe w leczeniu epilepsji (77).
Chińscy Autorzy (78) w obszernych badaniach farmakologicznych (badając wpływ flawonów surowca na receptory mózgowe różnych neurotransmiterów) , udowadniają ostatnio (1998 ) sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne działanie bajkaleiny, oroksyliny A i skullcapflawonu II, a także wogoniny - głównych aglikonów flawonowych wyizolowanych z wyciągu wodnego Rad. Scutellariae ((78) . Autorzy wyjaśniają mechanizm neuro-działania badanych związków przez ich silny wpływ na GABA receptory kory mózgowej (78).
Przeprowadzono także doświadczenie, w którym wyciąg z tarczycy bajkalskiej lub dawka 10 mg bajkaleiny wprowadzone do organizmu zwierząt potraktowanych śmiertelną dawką strychniny zapobiegały ich śmierci z powodu skurczów typu tężcowego. Dawka 10 mg bajkaleiny podwyższała LD50 strychniny - dwu i półkrotnie (12).
Ostatnio stwierdzono (wg internetowej ? Herbal Materia Medica") przeciwdrgawkowe i sedatywne działanie również ziela Scutellaeia laterifolia oraz możliwość stosowania surowca w leczeniu epilepsji, stanów histerycznych, przedmiesiączkowego napięcia nerwowego, stanów nerwowego podniecenia lub wyczerpania, delirium tremens, bezsenności na tle nerwowym, koszmarów nocnych itp. , (83).

* działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne

Flawonoidy tarczycy bajkalskiej znajdujące się w wielu chińskich lekach mają duże znaczenie profilaktyczne w chorobach nowotworowych zwłaszcza indukowanych różnymi mutagenami i aflatoksynami grzybów (58). Ponadto wyciągi z tarczycy wykazują ochronne działanie przy napromieniowaniu promieniami jonizacyjnymi (59). Wykazują też pewne działanie przeciwnowotworowe (60,61).
Udowodniono cytotoksyczne właściwości w dawce ED50 - 1,5 mcg/ml) skullcapflawonu oraz eterowego wyciągu z Radix Scutellariae wobec komórek nowotworowych białaczkowych - L1210 (62). Cytotoksyczne flawonoidy wyizolowano ostatnio również z korzeni Scutellaria indica (63). Ostatnio autorzy polscy ((64) dokonali oceny cytotoksyczności i wpływu immunotropowego frakcji flawonoidowej pozyskiwanej z surowca krajowego (Rad. Scutellariae).

* działanie przeciwwirusowe

Flawonoidy tarczycy były badane pod kątem ich działania przeciwwirusowego. Stwierdzono ich efekt hamujący w stosunku do wirusów Epstein-Barra (EBV-EA) odpowiedzialnych m.in. za mononukleozę zakaźną, a nawet chłoniaka Burkitta (obserwowano in vitro pewne ograniczenie wzrostu tego nowotworu pod wpływem wyciągów z tarczycy bajkalskiej (65).
Właściwości przeciwwirusowe flawonoidów Scutellaria baicalensis zostały wykazane również w stosunku do wirusów grypy (66), a nawet wirusów HIV-1 (67).

* działanie przeciwbakteryjne

Najwcześniej stwierdzono, że eterowy ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazuje silną aktywność przeciwbakteryjną wobec bakterii Gram +. Aktywnym składnikiem okazał się 5,7,2',6'-tetrahydroksyflawanon obecny w wyciągu (7). Następne badania wykazały, iż flawony surowca, szczególnie wogonina, silnie hamują wzrost Vibrio coma (w rozcieńczeniu 1:800) oraz Staphylococcus aureus (1:400). Ponadto okazało się, że 2% odwary z surowca mają zdolność hamowania wzrostu niektórych bakterii patogennych rozwijających się w jamie ustnej (Bacterioides melamnogenicus intermedius), co ma duże znaczenie w periodontopatiach (8, 71).
Wykazano również działanie hamujące surowca wobec bakterii dyfterytu, paciorkowca hemolitycznego ,pneumokoków, cholery, tyfusu i paratyfusu, Escherichia coli oraz spirochetów ii leptospirozy.(12). Ponadto wykazano aktywność surowca wobec wirusów grypy. (12).
Badania prowadzone w Katedrze Biologii i Botaniki AM we Wrocławiu we współpracy z Katedrą Mikrobiologii AM równiez we Wrocławiu wykazały działanie przeciwbakteryjne mieszaniny flawonów (75% bajkaliny) izolowanych z korzenia tarczycy bajkalskiej (z upraw krajowych) wobec bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) i innych Gram + (w tym Staphylococcus mutans), izolowanych z jamy ustnej chorych cierpiących na przewlekłe stany zapalne śluzówki jamy ustnej, przyzębia (parodontitis) i zębów (stomatitis). Badania są w toku w ramach współpracy między Katedrą Biologii i Botaniki , Katedrą Mikrobiologii oraz Kliniką Stomatologii Zachowawczej AM we Wrocławiu (dane nie publikowane).
Autorzy japońscy (73) opisali pozytywny efekt leku Sho-Saoko-To, znanego środka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Japońskiej - Kampo, używanego ,m.in. w biegunkach, przeciwko endotoksemii wywołanej bakteriami Gram - (szczególnie Salmonella typhimurium). Głównym składnikiem tego leku jest Radix Scutellariae baicalensis.

* działanie przeciwgrzybicze

Autorzy polscy (68) stwierdzili wysoką aktywność przeciwgrzybiczą frakcji flawonoidowej surowca (Rad. Scutellariae) wobec patogennych drożdżaków (Candida albicans, Rhodotorula rubra) i innych gatunków patogennych dla człowieka, jak Aspergillus fumigatus i Geotrichum candidum (powodujacych aspergillozy bądź geotrychozy płuc i oskrzeli).

* kosmetyczne działanie Radix Scutellariae

Ekstrakty z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, stanowią więc dobry składnik do kremów i innych kosmetykow o tym profilu działania. Poza tym zespół flawonoidów z surowca ma właściwości inhibowania tyrozynazy, co sprzyja znacznemu przekształcaniu melaniny w formę niepigmentacyjną (są to inhibitory biosyntezy melaniny). Efektem tej aktywności jest wybielanie (rozjaśnianie) skóry uzyskane po podaniu w kosmetykach ekstraktów z korzenia tarczycy (69), jak również zapobieganie i rozjaśnianie plam pigmentacyjnych na skórze wywołanych nadmiernym opalaniem się.
Stwierdzono, że dodatek niektórych flawonoidow tarczycy bajkalskiej do kremów kosmetycznych zapewnia efekt promieniochronny oraz przywraca naturalną równowagę w skórze uszkodzonej wskutek nadmiernego działania promieni słonecznych (Lamer-Zarawska E. , Niedworok J., Gwardys A. - dane niepublikowane).
Opisywane sa również dla flawonoidów tarczycy właściwości hamowania syntezy testosteronu, co może mieć znaczenie w powstrzymaniu procesów łysienia androgenowego (pat. jap.)

Ekstrakty z korzenia tarczycy bajkalskiej wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, stanowią więc dobry składnik do kremów i innych kosmetykow o tym profilu działania.
Poza tym zespół flawonoidów z surowca ma właściwości inhibowania tyrozynazy, co sprzyja znacznemu przekształcaniu melaniny w formę niepigmentacyjną (są to inhibitory biosyntezy melaniny). Efektem tej aktywności jest wybielanie (rozjaśnianie) skóry uzyskane po podaniu w kosmetykach ekstraktów z korzenia tarczycy, jak również zapobieganie i rozjaśnianie plam pigmentacyjnych na skórze wywołanych nadmiernym opalaniem się.
Stwierdzono, że dodatek niektórych flawonoidow tarczycy bajkalskiej do kremów kosmetycznych zapewnia efekt promieniochronny oraz przywraca naturalną równowagę w skórze uszkodzonej wskutek nadmiernego działania promieni słonecznych.
Opisywane sa również dla flawonoidów tarczycy właściwości hamowania syntezy testosteronu, co może mieć znaczenie w powstrzymaniu procesów łysienia androgenowego.
Do celów kosmetycznych i leczniczych wykorzystuje się ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej. Zawiera on ponad 20 % związków flawonoidowych, z czego główne to bajkalina, bajkaleina i wagonina. Flawonoidy są bardzo skutecznymi antyutleniaczami czyli pomagają zwalczać wolne rodniki, a także niektóre z nich jak np. bajkalina działają jako czynnik pochłaniający promieniowanie UV. Dlatego też prowadzi się obecnie badania nad możliwością zastosowania wyciągu z tarczycy jako naturalnego składnika preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym. Większość wyciągów roślinnych chroni jedynie przed promieniowaniem typu UVB, natomiast co jest bardzo istotne i rzadkie bajkalina i wagonina z tarczycy pochłania promieniowanie zarówno z zakresu UVA i UVB. Zastosowanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej w preparatach kosmetycznych w roli filtra ochronnego byłoby bardzo korzystne ze względu na to, że nie wywołuje ona reakcji alergicznych, co niestety zdarza się czasem w przypadku niektórych filtrów chemicznych. Ponadto dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym zioło to może być stosowane do leczenia trądziku, chorob skórnych oraz w maściach dla niemowląt przeznaczonych na stany zapalne i podrażnienia pośladków, a także jako naturalny środek konserwujący w preparatach kosmetycznych. Wykazano, że 2 % odwar z korzenia tarczycy bajkalskiej działa przeciwko bakteriom jamy ustnej wywołującym zapalenie dziąseł, dlatego ekstrakt ten może być także stosowany w leczeniu paradontozy. Istotną dla kosmetyki cechą flawonoidów tarczycy bajkalskiej, a zwłaszcza bajkaliny jest hamowanie aktywności enzymu-tyrozynazy, co w efekcie zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych w wyniku nadprodukcji melaniny. Właściwość ta została zostosowana w praktyce i obecnie mamy już na rynku kilka kremów wybielających zawierających m.in. ekstrakt z tarczycy bajkalskiej.

Tarczyca bajkalska łagodzi podrażnienia, stany zapalne i alergiczne; jest silnym antyoksydantem, ze względu na zawartość bajkaliny (Farmacja Polska, tom 57, nr 15, 2001). Zwiększa aktywność komórek skóry, wzmacnia jej strukturę i pobudza naturalne procesy metaboliczne. Chroni kolagen i elastynę przed niekorzystnymi zmianami. Zapobiega uszkodzeniom łańcuchów DNA. Spowalnia procesy starzenia, przywraca naturalną sprężystość i elastyczność, poprawia ogólny stan skóry, wyrównuje koloryt - niweluje przebarwienia, jest naturalnym filtrem ochronnym.

Farmakokinetyka flawonoidów tarczycy bajkalskiej.
Absorpcja bajkaliny przez jelito cienkie wynosi około 20-40%. Po injekcji domięśniowej u ludzi bajkalina pojawia się w moczu po 0,4 h.
Dostępność biologiczna została oszacowana na 89%, średni okres półtrwania wynosi 0,6 h i wskazuje na szybką eliminację środka. Dostępność biologiczna z tabletek lub roztworów po podaniu doustnym wynosi 22-36%. (1, 77).
Ostatnio autorzy chińscy (85) przeprowadzili obszerne badania farmakologiczne (na szczurach) oznaczając farmakokinetykę wogoniny - 5,7-dihydroksy-8-metoksy flawonu (jednego z głównych składników flawonowych Rad. Scutellariae). Zastosowano technikę HPLC z detektorem photodiode-array, a przy oznaczeniu ilościowym - detekcję UV przy długości fak 275 nm. Jako fazę rozdzielczą stosowano acetonitryl-woda-dietyloamina 50:50:0,1, v/v).
Wogoninę podawano szczurom dożylnie w dawce 5 mg/kg. (85).

Zastosowanie; Działania uboczne; dawkowanie;

Korzeń tarczycy bajkalskiej (Huang Qin) jest praktycznie nietoksyczny jeśli jest podawany doustnie (1, 12) i żadnych ubocznych skutków po podawaniu śurowca nie obserwowano (3).
Surowiec (Radix Scutellariae baicalensis) według wymagań Farmakopei Chińskiej podawany jest w dawce jednorazowej 3-12 g (do sporządzania naparów). Według niektórych źródel (1) dopuszczona jest dawka jednorazowa do 15 g surowca (Rad. Scutellariae) do sporzadzania Decoctum.
Kliniczne zastosowania preparatów z surowca (w injekcjach domięśniowych) opisano w następujących stanach : ostry i przewlekły Hepatitis, Nephritis i Pyelonephritis oraz (w postaci nalewki - Tinctura Scutellariae) - w nadciśnieniu (3).
Kliniczne badania wykazały, że kiedy 150 mg bajkaliny było podawane w domięśniowych injekcjach - wywoływały gorączkę i bóle mięśniowe. Dożylne podawanie 27 mg bajkaliny powodowało gorączkę i obniżenie liczby leukocytów (12). Natomiast doustne podawanie 50 mg bajkaliny w tabletce (stosowano 2-3 tabletki dziennie w leczeniu schorzeń infekcyjnych górnych dróg oddechowych) nie dawało skutków ubocznych (12).
Prowadzono ostatnio badania (87) nad hepatotoksycznością niektórych surowców zielarskich, w tym także tarczycy "amerykańskiej" - Scutellaria lataerifolia (skullcap), której ziele jest często mylone z zielem ożanki - Teucrium chamaedrys (germander). Przypuszcza się, że za stwierdzaną w kilku przypadkach hepatotoksyczność złożonych preparatów ziołowych w skład których wchodziło ziele tarczycy amerykańskiej (obok waleriany i jemioły) odpowiadała w rzeczywistości domieszka ożanki, której właściwości uszkadzające wątrobę zostały opisane.
W 1997 r opublikowano wyniki badan klinicznych autorów japońskich dotyczące ewentualnych działań ubocznych (pneumonitis) niektórych złożonych leków japońskiej medycyny Kampo ( w skład kilku z nich wchodził korzeń tarczycy bajkalskiej (88).

64. Gąsiorowski K., Brokos B., Lamer-Zarawska E. - Ocena wpływu immunotropowego frakcji flawonoidowej tarczycy bajkalskiej Scutellaria baicalensis Georgi. (w druku).

56. Oszmiański J., Sokół-Łętowska A., Lamer-Zarawska E. - Przemiany flawonoidów w reakcjach utleniających i ich zastosowanie jako przeciwutleniaczy- I Konf. Międz. ?Flawonoidy i ich zastosowanie", Rzeszów, (1996);

68. Lamer-Zarawska E., Krzyżanowska J., Błaszczyk T. - Skriningowe badania właściwości przeciwgrzybiczych 56 surowców tradycyjnej medycyny chińskiej (w druku), także - Konferencja Naukowa PAN ?Lek roślinny -tradycja i współczesność", Kraków, 1-2 Sep. (1997).

http://www.prometeusze.pl/opracowanie_tarczycy_bajkalskiej.php
http://www.laboratoriumurody.pl/forum/ekstrakt-z-tarczycy-bajkalskiej-scutellaria-baicalensis,t372.htmlNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 29 maja 2010, 20:19 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 29 maja 2010, 21:32 
Interesujące.Na górę
   
 
 
Post: 31 maja 2010, 11:06 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Tarczyca pospolita - występująca w Polsce , tarczyca bajkalska i tarczyca
bocznokwiatowa (amerykańska)

Wg dr Henryka Różańskiego: "Tarczyca bajkalska – Scutellaria baicalensis Georgi dostarcza korzeń, rzadziej ziele i stosowana jest z ziołolecznictwie ludowym w Azji.

Tarczyca bocznokwiatowa – Scutellaria laterifolia L. znana jest jako lek ludowy w Ameryce Północnej (Kanada), mniej w Europie. Z tarczycy bocznokwiatowej pozyskiwane jest ziele. Tarczyca pospolita – Scutellaria galericulata L. wykorzystywana w medycynie ludowej europejskiej w formie ziela – Herba Scutellariae. Tarczyca pospolita rośnie w Polsce.

Wszystkie gatunki zawierają flawonoidy (gorzka skutelaryna – scutellarinum - C10H8O3, apigenina, hispidulina, luteolina, skutellareina), garbniki, kwasy fenolowe (taninowy, cynamonowy), irydoidy (katalpol), olejek eteryczny (limonene, terpineol (monoterpeny); d-kadinen, kariofilen, trans-β-farnesen, β-humulen (seskwiterpeny).

W tarczycy bajkalskiej jest około 20% flawonoidów lipofilnych (bajkalina, bajkaleina, wogonozyd, wogonina, skutelareina, oroksylina, skulkapflawon).

Tarczyca bajkalska i tarczyca pospolita zawierają bajkalinę (baicaline), bajkaleinę (baicaleine) i glikozyd apigeniny. Tarczyca pospolita zawiera dodatkowo galerozyd (baicalein-β-L-rhamnofuranoside).

Największy rozgłos medialny zyskała tarczyca bajkalska, bowiem akurat ona trafiła „na stół” laboratoryjny ważniejszych zakładów farmaceutycznych. Ponadto moda jest na chińskie zioła, więc łatwo było dodać temu gatunkowi ważnej marketingowo „otoczki”.

Tarczyca pospolita jako zioło została opisana przez Madausa, Heinigke, Hale i in.

Tarczyca bocznokwiatowa posiada właściwości uspokajające i przeciwnerwicowe. W ziołolecznictwie ludowym stosowana w leczeniu padaczki, histerii, nerwicy, bezsenności, niepokoju, migreny, pląsawicy, skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Tarczyca bajkalska stosowana w Chinach w leczeniu alergii, przewlekłych stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, stanów zapalnych stawów i stanów stresowych. Popularna w leczeniu chorób skóry. Tarczyca bajkalska posiada właściwości adaptogenne (ułatwiające przystosowanie się do warunków otoczenia, przeciwstresowe).

Wszystkie tarczyce mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, ponadto antywirusowe. Hamują rozwój gronkowców (wogonina hamuje gronkowca złocistego), paciorkowców i drożdżaków opornych na antybiotyki. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej hamują in vitro rozwój, np. Bacillus subtilis, Escherichia coli, Sarcina lutea

Tarczycom przypisywane są właściwości hepatoprotekcyjne (ochronne dla wątroby). Tarczyca bajkalska obniża poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi, zmniejsza krzepliwość krwi, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i zawałów, działa przeciwmiażdżycowo.

Gatunki tarczycy zawierające bajkalinę posiadają zdolność hamowania esterazy acetylocholinowej – enzymu rozkładającego acetylocholinę. Dzięki temu poprawia zdolności poznawcze, polepsza myślenie i zapamiętywanie, poprawia zdolności przystowawcze. Dlatego tarczyce mogą być polecane w leczeniu zaburzeń pamięci, zespołów otępiennych, choroby Alzheimera. Ponadto polecić można dla dzieci mających problemy z przystosowaniem się do nowego otoczenia, funkcjonowaniem w grupie rówieśników, mających zaburzenia zdolności poznawczych.

Wyciągi z tarczycy hamują tyrozynazę, co jest wykorzystywane w kosmetologii w leczeniu przebarwień i do wybielania cery.

Najlepszą przyswajalności charakteryzują się wyciągi płynne z surowców.

Zalecane dawki: Napar z ziela - Infusum Scutellariae 2,0-3,0: 200 ml – 3 razy dziennie; Odwar z korzeni – Decoctum Scutellariae 2-3 g rozdrobnionych korzeni na 200 ml wody; gotować 5 minut; odstawić na 30 minut, przecedzić. Dla poprawienia wypłukania składników czynnych z surowców suchych polecam zwilżyć zarówno ziele jak i korzeń tarczycy spirytusem (skropić obficie) przed zalaniem wodą. Tinctura Scutellariae 1:3 (5) na alkoholu 40-45% – doustnie 2-3 razy dziennie po 5 ml w niewielkiej ilości wody. Olej tarczycowy – Oleum Scutellariae: 1 część świeżego rozdrobnionego ziela lub korzeni albo suchego surowca zwilżyć spirytusem, następnie zalać 3 częściami gorącego, ok. 80 stopni C (ale nigdy nie wrzącego!) oleju winogronowego; odstawić na 14 dni, przefiltrować. Stosować do wyrobu domowych kosmetyków naturalnych (kremy, mleczka), do pielęgnacji skóry, do leczenia wyprysków, dermatoz, trądziku, ugryzień owadów, ponadto doustnie 10 ml 2 razy dziennie. Do oleju przechodzą cenne flawonoidy litofilne tarczycy.

Wyciągi z tarczycy mogą być używany w leczeniu stanów zapalnych narządów płciowych, zapalenia piersi, stanów zapalnych oczu (spojówek i powiek) oraz doodbytniczo w leczeniu świądu, zapalenia i hemoroidów."Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 02 maja 2013, 0:06 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 gru 2010, 10:50
Posty: 1901
Cytuj:
TARCZYCA BAJKALSKA-BAJKALINA

To, w jakiej kondycji zdrowotnej jest człowiek w danej chwili zależy bezpośrednio od wyprodukowanej ilości energii życiowej i dostarczanych substancji odżywczych przez narządy wewnętrzne. Ilość tych rzeczy jest bezpośrednio zależna od liczebności komórek budujących narządy wewnętrzne oraz ich kondycji zdrowotnej.

Zarówno kondycja zdrowotna jak i liczebność tych komórek, dotychczas, przed wprowadzeniem „Planu B”, mniej więcej od czterdziestego – pięćdziesiątego roku życia stopniowo z upływem lat ulegała obniżeniu gdyż komórki po przebywaniu różnie długo w stanie senescencji ulegały obumarciu poprzez proces apoptozy..

Stosowanie Bajkaliny przedłużającej telomer w komórkach, które znalazły się w stanie senescencji zapobiegnie ich apoptozie, skutecznie zapobiegając zmniejszaniu się liczebności komórek we wszystkich narządach. Z tego powodu nie będzie dochodziło do stopniowego zmniejszania się wytwarzania energii i substancji wynikającej ze zmniejszania się liczebności komórek budujących te narządy.

Człowiek realizujący „plan B” Akademii Długowieczności, przez dziesiątki a nawet setki lat, z wyglądu będzie przypominał człowieka osiemdziesięcioletniego i już nie będzie zmieniał się – można by powiedzieć, że stale będzie on około 10 lat przed śmiercią; natomiast jego zdrowie, energia i siły życiowe będą na poziomie okresu, w którym rozpoczął stosowanie Bajkaliny, czyli zachowa obecny potencjał zdrowotny do końca życia.

Aby uzyskać efekt znaczącego wydłużenia życia, jak zakładane jest to w „Planie B” Akademii Długowieczności, należy stosować Bajkalinę w kapsułkach na stałe.

Oznacza to, przyjmowanie bajkaliny przez resztę życia, od momentu wprowadzenia jednego ze schematów dawkowania;

Pierwszy schemat przyjmowania Bajkaliny polecany jest dla osób bez specjalnych dolegliwości, dla zdrowych, a chcących jedynie uchronić swoje narządy wewnętrzne przed zmniejszaniem liczebności komórek budujących ich ciało.

1. Według pierwszego schematu: przez 6 kolejnych dni rano i wieczór po 50 mg, czyli razem 12 kapsułek, następnie robimy około 10 tygodniową (dwa i pół miesiąca) przerwę i ponownie 6 dni po dwie kapsułki dziennie i 10 tygodni przerwa, i tak dalej, bez końca.

Przy tej formie zaleca się przyjmowanie bajkaliny w okresie zmian pór roku według kalendarza chińskiego. To znaczy: sześć dni w czasie od 20 do 30 grudnia – na zimę, sześć dni w czasie od 1 do 10 marca – na wiosnę, sześć dni w czasie od 10 do 20 maja – na lato i sześć dni w czasie od 20 do 30 lipca – na późne lato oraz sześć dni w czasie od 1 do 10 listopada – na jesień. W tym schemacie dawkowania jedno opakowanie – 60 kapsułek starcza na cały rok.

Drugi schemat przyjmowania Bajkaliny jest polecany dla osób odczuwających dolegliwości chorobowe, na które zapisuje się kuracje Bajkaliną, a obejmuje ona objawy tak zwanego gorąca. Wskazania opisane są poniżej.

2. Według schematu drugiego; przyjmujemy Bajkalinę – 2 kapsułki dziennie przez okres 2 miesięcy, a następnie około 6 miesięcy przerwa i ponownie 2 miesiące przyjmowania i znów 6 miesięcy przerwa, i tak dalej bez końca. W tym schemacie na 8 miesięczny cykl zużywa się 2 opakowania, czyli 120 kapsułek.

Dwa miesiące przyjmowania Bajkaliny może w konkretnym przypadku być zbyt długie gdy już wcześniej ustąpią dolegliwości, które usprawiedliwiały dłuższe niż 6 dni jej przyjmowanie. Gdy załóżmy już po 3 czy 5 tygodniach ustaną ww. dolegliwości wtedy przerywamy codzienne przyjmowanie kapsułek i traktujemy się jak w schemacie nr 1, dla zdrowych. Robimy zatem przerwę 10 tygodni i ponownie przyjmujemy Bajkalinę przez 6 dni.

Wiadomym jest, że stałe przyjmowanie jakiejkolwiek substancji, a w szczególności odnosi się to do leków i ziół o silnym działaniu, nie jest właściwe. Tarczyca baikalska, jak również jej wyciąg Bajkalina oprócz interesującego nas działania aktywizującego telomerazę, ma między innymi silne działanie wyziębiające organizm.

Dla długowieczności, którą można osiągnąć jedynie w dobrym, zrównoważonym stanie zdrowia, wyziębiająca właściwość bajkaliny jest zbędna, a przy objawach wychłodzenia lub wyziębienia organizmu, wręcz szkodliwa.

W przypadku, gdy z ważnych względów zdrowotnych nieodzowne jest zastosowanie Bajkaliny u osób wychłodzonych, podaje się ją równolegle z ziołami neutralizującymi jej działanie wyziębiające. W naszych kapsułkach wyziębiające działanie 50 mg bajkaliny, neutralizujemy dawką specjalnie dobranych ziół o działaniu rozgrzewającym.

Z uwagi na jej wyziębiające działanie, przestrzegamy przed długotrwałym, bez przerw, przyjmowaniem bajkaliny bez konsultacji ze znającym się na tym lekarzem lub zielarzem.

W czasie używania bajkaliny w celu osiągnięcia długowieczności, stosowanie dziesięciotygodniowych przerw po sześciodniowym stosowaniu w schemacie pierwszym, lub sześciomiesięcznych przerw w schemacie drugim, według opinii fachowców, wygasi niemal wszystkie działania tego produktu, zarówno działanie wyziębiające jak również aktywizujące telomerazę.

Przerwy w stosowaniu bajkaliny są nieodzowne, gdyż wystąpienie i dłuższe utrzymywanie się nawet nieznacznych działań terapeutycznych lub ubocznych, przy stosowaniu tego środka, w wariancie optymistycznym przez setki lat, może być istotne zdrowotnie. Wystąpienie takich działań mogło by znacząco zaburzyć program osiągania długowieczności.

Dotychczas przez setki lat bajkalina była używana do zwalczania przeróżnych dolegliwości (charakteryzujących się, tak zwanym, przez chińczyków, „gorącem”, a dla nas, bardziej zrozumiałym określeniem, będą stany zapalne, i aktywne zwyrodnienia, w tym też nowotwory, i alergie).

Dotychczasowe wskazania do używania bajkaliny obejmują:

działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne

działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne

działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne (przeciwdziałające zatruciu wątroby)

działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe (przy skłonności za zakrzepowego zapalenia żył)

działanie krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne (poprawiające krążenie i obniżające nadciśnienie)

działanie antyoksydacyjne, przeciwwolnorodnikowe (obniżające stres oxydacyjny)

działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne (uspokajające, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe)

działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne (w podejrzeniach nowotworu i w wykrytych nowotworach)

działanie przeciwwirusowe (w przewlekłych infekcjach i spadku odporności)

działanie przeciwbakteryjne

działanie przeciwgrzybicze

kosmetyczne działanie Radix Scutellariae (przy plamach na skórze)

http://www.longevitas.pl/index.php?id=94


phpBB [video]

_________________
Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 sie 2013, 21:27 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 01 sie 2013, 14:57
Posty: 135
Ostatnio wiele słyszałam o bajkalinie, ale nie znam nikogo kto ją stosuje w jakiejś chorobie.
Czy jest ktoś, kto ja stosuje i czy może potwierdzić jej działanie?
Niewiele o niej można znaleźć informacji poza internetem.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 22 wrz 2014, 22:19 
Offline
Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree

Rejestracja: 15 lis 2011, 14:49
Posty: 77
Stosował ktoś z problemami ze stawami?Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 23 wrz 2014, 9:41 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 28 sie 2014, 11:46
Posty: 5
Filip, jeśli są to bóle reumatyczne to bajkalina powinna pomóc. Ja zauważyłem że jej działanie ogólnie jednym słowem można nazwać - kojące. Polecam sprawdzić, na allegro jest teraz bajkalina od bonifratrów, 100 gram za około 45 zł z przesyłką, jeśli dziennie używać 3 gramy na napar to wychodzi na miesiąc kuracji, chyba lepszej ceny nie ma, ta od doktora Pokrywki wychodzi o wiele drożej.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group