Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 26 lut 2021, 1:39

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 cze 2010, 20:02 
Odkryty kilkadziesiąt lat temu na tureckim wzgórzu Göbekli Tepe kompleks świątynny okazuje się być jednym z największych archeologicznych odkryć, swym wiekiem o kilka tysięcy lat przewyższając najstarsze pozostałości cywilizacji ludzkiej. Dotychczas zbadano tylko kilka procent jego powierzchni. Naukowcy przyznają, że to nie ostatnie odkrycie mogące przyczynić się do uznania nowej historii człowieka.Klaus Schmidt jako dziecko, zwiedzał niemieckie jaskinie w poszukiwaniu prehistorycznych malunków. 30 lat później, jako reprezentant Niemieckiego Instytutu Archeologicznego, odnalazł coś, co uznane zostało za znacznie starsze niż szacowany wedle oficjalnej nauki wiek najstarszych pozostałości starożytnych cywilizacji. Klaus Schmidt (za: Fortean Times)

- To miejsce jest jak supernowa – mówi Schmidt stojąc na wzgórzu leżącym w odległości ponad 55 km od granicy turecko-syryjskiej. Kiedy zobaczyłem je po raz pierwszy – wspomina, wiedziałem tylko dwie rzeczy: albo odejść stąd i nikomu o tym nie mówić, albo spędzić w tym miejscu resztę życia.

Gdzieś przed nim rozpoczyna się Nizina Mezopotamska – miejsca uważanego za kolebkę cywilizacji, której miasta odkryto w latach 60-tych, świątynia na wzgórzu Gobekli Tepe (Górze Brzucha lub Górze Pępka), przewyższa wiekiem o kilka tysięcy lat.

Wszystko wskazuje na to, iż kompleks o powierzchni 9 hektarów (z czego dotychczas zbadano kilka procent), użytkowany był przez kilkanaście stuleci. Najstarsza część zawiera monolityczne filary połączone ścianami i formującymi okrągłe lub owalne struktury. Jak na razie odkryto cztery tego typu budowle o średnicy od 10 do 30 m. Badania wskazują, że w sumie może ich się tam znajdować ok. 20. W ich wnętrzu umieszczano wapienne kamienie o wysokości do 7 m i masie do 50 ton.

za: Wikipedia.pl

Fragment świątyni w Gobeliki Tepe z rzeźbami w kształcie litery "T"

To, co czyni to znalezisko unikatowym to zarówno zdobiące ruiny płaskorzeźby (wyobrażenia m.in. dzików, lisów, żubrów, węży i skorpionów, a także bliżej niezidentyfikowanych stworzeń) oraz jego wiek. Gobekli Tepe według naukowców powstało ok. 9500 p.n.e., co oznacza, że jest o 5.500 lat starsze niż pierwsze miasta Mezopotamii i 7000 lat swym wiekiem przewyższa Stonehenge.

Naukowcy uważają jednak, iż budowla ta jest dziełem ludu nie znającego jeszcze uprawy roli, choć zamieszkującego w wioskach. Czy mają rację?

- Wszyscy uważają, iż jedynie rozwinięte, zhierarchizowane cywilizacje mogą zbudować coś równie monumentalnego i to dopiero po odkryciu rolnictwa – mówi Ian Hodder z Uniwersytetu Stanford, który od 1993 roku kierował pracami wykopaliskowymi w Catalhoyuk (uważanym za najstarszą osadę na świecie). Gobekli zmieniło wszystko. Jego skomplikowanie, kompleksowy charakter oraz fakt, iż powstało w okresie, kiedy nie znano jeszcze rolnictwa, czyni je jednym z najważniejszych w historii odkryć archeologicznych.

Lud, który wzniósł świątynię nadal pozostaje nieznany. Niektórzy uważają, że miejsce to było centrum kultu płodności, wnioskując to z faktu, iż w każdej okrągłej budowli znajdują się dwa wysokie kamienie mające reprezentować kobietę i mężczyznę.

za: FT

Gobekli Tepe zdobią liczne płaskorzeźby. Badacze zasugerowali nawet, iż jego twórcy byli bliscy stworzenia pisma, gdyż niektóe wyryte na kamieniach symbole wydawały się układać w logiczny ciąg znaków

Schmidt podchodzi do tej teorii jednak ze sceptycyzmem. Zgadza się, iż Gobekli Tepe mogło być „ostatnim z bastionów ludzi prowadzących na wpół-osiadły tryb życia, który miał już odchodzić w niepamięć”, wskazując na fakt, iż to jego twórcom zawdzięczamy perfekcyjny stan tego miejsca, ponieważ to oni pokryli je tonami ziemi, jak gdyby dawny świat stracił zupełnie dla nich znaczenie.

Miejsce to ponadto pozbawione jest jakichkolwiek symboli płodności, które odnajdowano w innych neolitycznych pozostałościach. Posągi w kształcie litery „T”, przedstawiające ludzi, prezentowane są jako bezpłciowe.

- Myślę, że mamy tu do czynienia, z najwcześniejszymi wyobrażeniami bogów – mówi Schmidt. Nie mają oczu, ust, twarzy, mają za to ramiona i ręce. Są stworzycielami. Według mnie, ludzie, którzy wykuli je z kamienia, zadawali sobie odwieczne pytanie: Czym jest Wszechświat? Kim my jesteśmy?

Ponieważ w pobliżu świątyni nie natrafiono na ślady domostw, Schmidt uważa, że szczyt wzgórza był miejscem pielgrzymek ludzi z regionu. Zauważa, iż dwa najwyższe kamienie skierowane są na południowy-wschód, jak gdyby patrząc na niziny, które usiane są innymi archeologicznymi znaleziskami, o nie mniejszej niż Gobekli Tepe.

Przykładem tego może być znalezisko francuskich archeologów w Djade al-Mughara w północnej części Syrii, którzy natrafili na najstarsze na świecie malowidło.

- Tworzą je dwa metry kwadratowe geometrycznych figur w kolorach czerwonym, czarnym i białym. Przypominają troche obrazy Paula Klee – stwierdził Eric Coqueugniot, kierujący tymi pracami.

Francuz zauważa też, że wykopaliska w regionie Gobekli Tepe wciąż znajdują się w powijakach.

- Pewnego dnia ktoś dokonać tam może jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia - dodaje.

Dyrektor prac wykopaliskowych nad Tygrysem, Vecihi Ozkaya wątpili, iż tysiące kamiennych naczyń, jakie odnalazł od 2001 roku w liczących sobie 11.500 lat grobach mogą mieć podobne znaczenie. Mimo to, jego znaleziska wywołują emocje w Uniwersytecie Dicle w Diarbakirze.

- Patrzcie na to – mówi, wskazując na fotografię figury ukazującej pół-człowieka pół-lwa. To sfinks. Tysiące lat starszy od egipskiego.

Czy nie pora spojrzeć inaczej na narodziny ludzkiej cywilizacji, analizując to, co dotychczas konserwatywnym naukowcom wydawało się być „niewygodnymi dowodami”?

http://www.infra.org.pl/historia-/zakazana-archeologia/495-goebekli-tepe-prawdziwa-kolebka-cywilizacji
________________________

Tłumaczenie i opracowanie: INFRA
Źródło: Eurasianet.org, 17/04/08Na górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 16 cze 2010, 20:02 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 16 cze 2010, 20:26 
to co? wychodzą wreszcie na światło dziennie fakty o tym, że Sfinks nie był dziełem Egipcjan? najgorsze, że jak mówi przepowiednia - w przededniu końca poznamy prawdę o początkach naszej historii. i rzeczywiście: ostatnio wiele się zaczyna w tej płaszczyźnie dziać.

czekam niecierpliwie na dalsze relacje o odkryciach w Gobekli Tepe.Na górę
   
 
 
Post: 17 cze 2010, 11:02 
Gobekli Tepe znajduje się w południowo-wschodniej Turcji,a dokładniej w tureckiej części Kurdystanu.
Nieopodal miasta Sanliurfa(Edessa),niedaleko granicy turecko-syryjskiej i zaledwie kilka godzin drogi od granicy z Irakiem.Gobekli jest wciąż miejscem trudno dostępnym(sam próbowałem dostać się tam będąc w Turcji lecz bezskutecznie) i raczej wieść o jego istnieniu utrzymywana jest przez władze tureckie z dala od medialnego rozgłosu również z pobudek politycznych,ale z pewnością także i innych :)
Kompleks świątynny Gobekli Tepe datowany jest na dwanaście tysięcy lat co mogłoby wskazywać że jest najstarszym kompleksem sakralnym na świecie.Składa się on z głazów megalitycznych,słupów, płaskorzeżb i rzeżb.
Osiem tysięcy lat przed naszą erą został całkowicie zasypany,nie wiadomo z jakiego powodu wieloletnia a może nawet wielopokoleniowa praca została całkowicie pogrzebana pod ziemią aby odsłonić się dopiero stosunkowo niedawno.
Region tureckiego Kurdystanu okalający Gobekli a więc prowincje Sanliurfa a także Mardin i Diyarbakir oraz część północnego Iraku to tereny na których do dziś występuje grupa antycznych wierzeń znana jako kult aniołów.Wśród niektórych wyznawców tych pradawnych wierzeń znajduje się grupa czcząca boga zwanego Malek Taus.
Na stanowisku archeologicznym w Gobekli znaleziono również posągi przedstawiające najprawdopodobniej antyczne bóstwa tamtego regionu.Niektóre z nich ukazywały skrzydlate postaci o podłużnych głowach i skośnych oczach,czy nawet całkowicie ich pozbawionych .Jedna z figur odnalezionych w Gobekli do złudzenia przypomina znanego z wierzeń babilońskich i mitologii sumeryjskiej Pazuzu-pustynnego demona wiatru.
Niektórzy badacze wysunęli nawet tezę że to właśnie tutaj znajdował się biblijny Eden.
Jakie jeszcze tajemnice kryją w sobie spalone słońcem wzgórza Gobekli i dlaczego zostały zasypane na razie nie wiadomo.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekNa górę
   
 
 
Post: 17 cze 2010, 11:31 
układ trochę przypomina to: http://davidicke.pl/forum/arkaim-najwi-ksza-rosyjska-tajemnica-t2688.html
czyżby ten sam autor?Na górę
   
 
 
Post: 03 mar 2011, 20:41 
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka „Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe”. Jej autorem jest niemiecki archeolog dr Klaus Schmidt. Z założenia nie informuję w Archeowieściach o nowych książkach, ale w tym przypadku postanowiłem zrobić wyjątek, gdyż położone w Turcji Göbekli Tepe to miejsce niezwykłe w dziejach ludzkości i wciąż w zasadzie nieznane. Klaus Schmidt odkrył tam świetnie zachowane pozostałości najstarszego znanego sanktuarium na świecie. Zbudowali je co najmniej 11,5 tys. lat temu łowcy-zbieracze, a nie rolnicy, których dotąd uważaliśmy za twórców pierwszych monumentalnych budowli. W dodatku jest to konstrukcja zadziwiająco złożona, a do tego zdobiona płaskorzeźbami.

http://archeowiesci.blox.pl/2010/12/Gbekli-Tepe-Pierwsza-swiatynia-8211-przypomnienie.htmlNa górę
   
 
 
Post: 05 mar 2011, 11:54 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2010, 13:56
Posty: 264
Płeć: kobieta
Miałam w ręku tę książkę Schmita i jest jak najbardziej godna polecenia. Bogato ilustrowana, sfotografowane artefakty zadziwiające, ale w jakiś sposób rozpoznawalne - niedaleko im do innych z tych terenów. Wszystko wokół węzy, hybryd (jak sfinks) oraz dziwnie wyglądające postaci.
Odkryli kawałek i tak będzie jeszcze pewnie przez dziesięciolecia. Oprócz truthseekerów bez realnej siły przebicia (uklady, kasa na badania, zespół fachowców), nikt nie jest zainteresowany, by odkryć resztą i pokazać światu. Gobekli Tepe będzie kolejnym zabytkiem traktowanym jako "ciekawostka archeologiczna" a nie powazny element starozytnego swiata, którego cząścią (kontynuatorami) jesteśmy my sami.

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu.

William Blake, Wróżby niewinnościNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 paź 2011, 20:11 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sty 2011, 3:48
Posty: 596
Lokalizacja: Sercem Wrocław, ciałem OGL
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Najstarsze świątynie świata były domami
dzisiaj, 19:01 TSz / PAP

W budynkach wykrytych na tureckim stanowiska archeologicznym Gobekli Tepe, uznawanych za najstarsze świątynie, mieszkali ludzie - a nie bogowie - czytamy w "Current Anthropology".

Niewykluczone, że odkryte w Turcji pradawne budowle, uważane za najstarsze na świecie świątynie, nie miały przeznaczenia stricte religijnego. Mogły być domami lokalnej społeczności - twierdzi archeolog z Uniwersytetu Toronto, Ted Banning.

Naukowcy szacują, że najstarsze z nich mogły powstać w 10. tysiącleciu p.n.e. W południowo-wschodniej Turcji odkrył je w 1995 roku Klaus Schmidt z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Najstarsza warstwa zawiera wielkie, kamienne słupy i ściany. Pojawiają się też rzeźbione węże, skorpiony, lisy i inne zwierzęta. W warstwach młodszych znaleziono pozostałości pokoi i ślady po działalności rolniczej.

Dotąd uważano, że całe to stanowisko, nazywane Gobekli Tepe, jest pozostałością po starożytnym sanktuarium - najstarszym znanym miejscu kultowym, jakie zbudował człowiek. Schmidt sądził, że musiało być ono celem pielgrzymek podobnie, jak greckie ruiny Delf czy Olimpia.

Nieco inną interpretację proponuje teraz Ted Banking. Zbierał on dowody na codzienną aktywność dawnych mieszkańców tej okolicy - np. ślady wytwarzania kamiennych narzędzi czy przygotowywania pokarmu. - Ich obecność pozwala sądzić, że stanowisko to nie było jednak wolne od zajęć związanych z życiem codziennym; że mogło mieścić całkiem sporą populację - mówi Banning.

Kanadyjczyk dowodzi też, że miejscowi mogli mieszkać w budynkach, które dotąd wydawały się świątyniami. Nie zgadza się z teorią, że obecność ozdobnych słupów czy masywnych fragmentów budowli wyklucza istnienie tam przestrzeni mieszkalnej. Zdaniem Banninga "nie broni się też założenie, że »sztuka« czy wręcz »sztuka monumentalna« powinna się wiązać wyłącznie z obecnością świątyń albo innych przestrzeni niemieszkalnych". Jak uważa, wiele dowodów z etnografii potwierdza, iż ludzie angażowali się w ozdabianie zwykłych budynków i przestrzeni mieszkalnych "aby uczcić pamięć przodków, propagować historię rodziny albo szczodrość pana; albo by utrwalić pamięć związaną z inicjacjami i innymi rytuałami związanymi z domem" - wylicza badacz.

Nie brakuje również archeologicznych dowodów na sztukę "domową" z okresu Neolitu - dodaje Banning, przypominając malowidła naścienne z innego stanowiska archeologicznego z Turcji, Catalhoyuk.

Banning sugeruje, że domniemane świątynie z Gobekli Tepe mogły być czymś w rodzaju wspólnych domów. Wyraża nadzieję, że kolejne prace na tym stanowisku wyświetlą przeznaczenie budynków. Liczy też, że naukowcy dostrzegając obecność zdobień na budynkach z Gobekli (i gdzie indziej), nie będą automatycznie zakładać ich przeznaczenie jako stricte sakralne.

- Niektóre z nich były prawdopodobnie miejscem rozmaitych rytuałów - może uczt, rytuałów pogrzebowych, magicznych i inicjacji - pisze badacz. - Ale nie ma powodu, by z góry zakładać - nawet gdy chodzi o coś tak imponującego, jak budynki z Gobekli Tepe - że nie były to również ludzkie domy.


http://wiadomosci.onet.pl/nauka/najstarsze-swiatynie-swiata-byly-domami,1,4873906,wiadomosc.html

_________________
Fantazjom i innym pseudonaukowym dyrdymałom mówię stanowcze NIE! - tylko twarde fakty...
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=140416
http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php
http://moje-riese.blogspot.com/
http://zakazanawiedza.wordpress.com
http://www.youtube.com/watch?v=b3vgkSK8SwY&feature=plcp
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację...
która zmieni świat."
D. IckeNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 30 maja 2012, 17:29 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2011, 10:32
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
Odkopuję temat :tak:


Marzy się mi wyprawa do tego miejsca, pewnie autkiem własnym, w kilka osób. I pewnie gdzieś na miesiąc - bo to 4000 km jazdy z Polski.
No, prawie tyle. Ale gdyby po drodze dojechać do innych takich miejsc (piramidy w Bośni, Visoko, na przykład?), to gdzieś tyle wyjdzie. Może nie w tym roku - ale pojadę tam, tak.

Bo zakazane rzeczy, a zakazana archeologia do nich należy, kuszą. Ojjjj kuuuuszą... :cwaniak:Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 30 maja 2012, 20:33 
Salieri pisze:
Odkopuję temat :tak:


Marzy się mi wyprawa do tego miejsca, pewnie autkiem własnym, w kilka osób. I pewnie gdzieś na miesiąc - bo to 4000 km jazdy z Polski.
No, prawie tyle. Ale gdyby po drodze dojechać do innych takich miejsc (piramidy w Bośni, Visoko, na przykład?), to gdzieś tyle wyjdzie. Może nie w tym roku - ale pojadę tam, tak.

Bo zakazane rzeczy, a zakazana archeologia do nich należy, kuszą. Ojjjj kuuuuszą... :cwaniak:


licząc na okrągło 10 tysięcy w obie strony plus promy, mosty itp to się robią masakryczne koszta, nie lepiej walić faktycznie do samej Turcji areoplanem i tam wynająć samochód? pisał bym się na taką wycieczkę w jakimś rozsądnym terminie, z różnych powodów proponowałbym okolice marca-kwietnia, można by wtedy jeszcze na takim rajdzie zarobić albo chociaż zamortyzować koszta i to zupełnie legalnie :)Na górę
   
 
 
Post: 31 maja 2012, 11:02 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 06 maja 2012, 13:05
Posty: 3
Zaakceptowane przez naukę 10 tyś lat robi wrażenie. Także rozmiar i wielkość samej konstrukcji. Nawet dziś byłoby to trudne. Zastanawia tylko jakość wykonania. Wszystkie elementy, łącznie z kolumnami i rzeźbami, pomimo iż są ogromne nie przedstawiają sobą kunsztu znanego chociażby z Egiptu, Peru, czy Kambodży. Są bardzo topornie obrobione, gładzone, rzeźbione i wycinane ręcznie, chociaż widać, że budowniczowie się starali i jak na tamten okres była to zaawansowana konstrukcja. Czyli mieli możliwości transporowe(wycięcie odpowiednich bloków, ich przeniesienie i ustawienie)ale nie mieli technologii prezyzyjnego skrawania i obrabiania kamienia, takiej jak stosowano np. w Egipcie.

I teraz dylemat.
1. Gobeli Tepe jest tworem naszej ludzkiej cywilizacji ze znanej nam linii rozwojowej?
2. Monumenty Egipskie tworzyła inna cywilizacja(kosmiczna czy ziemska nie ma znaczenia)ale znacznie bardziej rozwinięta niż obecnie?
3. W Egipcie starożytnym czasu faraonów, najpierw szybko osiągnięto szczyt możliwości budowlanych a potem z latamio nich zapomniano?
4. Budowniczowie Gobeli Tepe korzystali przynajmniej częściowo z pozostawionej, porzuconej, czy zachowanej technologii ale już bez kompleksowej wiedzy o jej zastosowaniu?

W każdym razie wybudowano ten kompleks w czasach, kiedy rozprzestrzeniła się prymitywa, ale zadziwiająca możliwościami transportowymi olbrzymich głazów i kamieni cywilizacja megalityczna, po której pozostały dolmeny, menhiry, obeliski, kamienne kręgi itp.

I teraz porównajcie jakość wykonania Gobeli Tepe i zachowanych ruin w Egipcie. Tu, dość dużo wstrząsających zdjęć.

http://www.instytutbadan.com.pl/podgale ... j=pl&id=44Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 31 maja 2012, 13:54 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2011, 10:32
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
Dobre pytania, lokio!

Bo rzeczywiście cywilizacja Egiptu, również inne stare, takie "wyłaniające się z pomroków czasu" (Sumerowie, Olmekowie) raczej "zwijała się" niż rozwijała. Przynajmniej technologicznie. I w takim razie Goebekli wygląda na budowane przez kogoś, kto korzystał z resztek jakiejś dawniejszej wiedzy. To wszystko jest niesłychanie intrygujące, takich śladów jest na Ziemi sporo. Taki http://davidicke.pl/forum/kamie-z-baalbek-t9718.html Kamień z Baalbek ważący jedyne 1200 ton. O ile się nie mylę, to współcześnie nie ma możliwości transportu tego drobiazgu - a ociosały go prymitywne plemiona koczownicze millenia temu... :lol:
No ale wtedy wielbłądy mierzyły po 50 metrów zapewne... :uczeń:

Z tekstu zamieszczonego przez Siemiła wynika, że przeznaczenie Goebekli też nie jest precyzyjnie określone. Coś wybudowano, ale po co?Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 11 cze 2012, 22:33 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 06 maja 2012, 13:05
Posty: 3
No właśnie po co? Czy w celach rytualno-religijnych, czy po prostu była to konstrukcja o technicznym przeznaczeniu? Analizując budowle tego typu(wielkie, ale stosunkowo prymitywne)można dojśc do wniosku, że Gobekli Tepe jest tylko jednym z mnogich obiektów tego typu rozsianych po całej Europie od wysp Kanaryjskich poprzez Maltę, Wielką Brytanię, Włochy, Grecję, Turcję, itd. Iran, Bałkany, Rosję i obszary kaukaskie. Część już znamy, inne zaś czekają na swoje ponowne odkrycie. Bo to naprawdę ciekawe. Kim byli ci, co stworzyli tę cywilizację? Biblijnymi olbrzymami, potomkami tzw bogów, czy resztkami rozwiniętej cywilizacji ocalałej po ogólnoświatowej katastrofie? Zachowali resztkę dawnej wiedzy, przez jakiś czas istnieli, po czym z biegiem stuleci i tysiącleci(być może kolejne katastrofy im w tym pomogły) odeszli w zapomnienie. Pozostały po nich tylko cyklopowe mury, kamienne kręgi, menhiry i takie zasypane piaskiem zapomniane obiekty...
A tzw. kamień z Baalbek to monolit wycięty o wiele bardziej zaawansowaną technologią, jak z resztą całe Baalbek, przypominający egipski, niedokończony obelisk w Asuanie, ważący też 1200 ton! I z Baalbek swoją inwencję architektoniczną czerpali starożytni Grecy i Rzymianie. Tylko oczywiście w znacznie mniejszej skali...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 11 sty 2017, 23:36 
Offline
Fellow Craft * 2nd Degree
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sty 2017, 12:46
Posty: 10
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Ciekawą interpretację tego, czym jest ten kompleks przedstawia w książce "Pochodzenie bogów" Andrew Collins. JEgo zdaniem ta budowla to kolebka naszej cywilizacji i to do niej odnoszą się mity wielu kultur. Wzmianki o nim znalazł między innymi w biblijnej Księdze Henocha (uznaje ją chyba tylko kościół koptyjski) i w mitach sumeryjskich. NA tej podstawie twierdzi,że Gobekli Tepe było budowlą zbudowaną w odpowiedzi na wielki kataklizm świata starożytnego, który my znamy z biblijnych opowieści o potopie. W tym miejscu ma też się znajdować kolebka ludzkości, czyli prawdzy Eden. Przy okazji autor dość dokładnie opisuje cały kompleks, więc jak ktoś się interesuje tematem, to powinien do tej książki zajrzeć.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 05 mar 2017, 11:07 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2011, 0:01
Posty: 891
Lokalizacja: Alpha Orionis
Płeć: mężczyzna
The Best Documentary Ever - Linda Moulton Howe Gobekli Tepe and Other Ancient Structures

phpBB [video]

_________________
Mundus vult decipi, ergo decipiaturNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group