Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 12 gru 2019, 20:36

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Tlkyo mąrzdy lzduie mgoą to pzrczetyać.

Nie mgołem uiewzryć że fkatczynie romuziem co cytazm. Fnemoenlanla słia lzdukeigo usmyłu, wdeług nuakowócw z Uwienstreytu Cmabrgide nie wżnae w jkiaej kljeośnci użłosyz lteiry w słoiwe, jdenyie co wanże to by preiswza i otasntia litrea błya we wśałicwym meiscju. Rzseta mżoe być cławoikcie pmeiosazna a cgiąle mżoesz pryzcetzać bez pboerlmu.

Jset tak gydż lduzki usmył nie cyzta kżdaej lrtiey z osbona ale wrayz jako cłaość. Zdazjąiwiace neirparwdaż ?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 13 sty 2011, 9:26 
VIP Member
Awatar

Stalker pisze:
Tlkyo mąrzdy lzduie mgoą to pzrczetyać.

Już spotkałem się kiedyś z tekstem pisanym w ten sposób;) Rzeczywiście zadziwiająca historia;)
@Stalker spróbuj sam coś nabazgrać w ten sposób, jakąś historię z surwiwalu, pomęczymy się trochę;)

Pokój;)

czyli że umysł automatycznie przystowsowuje rzeczywistość do tego co mu znane ..... Z tym że jednocześnie może być to zarówno jego wadą jak i zaletą .... Tzn w przypadku gdy ktoś przestawi szyk liter w zdaniu/wyrazie- to bez problemu zrozumiemy co pisze- i to jest + , jednak jak łatwo go oszukać - kiedy to każdą anomalię tłumaczy sobie jako złudzenie optyczne.. przewidzenie itp itd ..... ;) Kij umysłu ma 2 końce ;)

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Co mam powiedzieć, dopiero w drugim zdaniu gdzie mowa była o pomieszaniu liter zauważyłem że coś jest nie tak hehehe

Dlatego właśnie uznałem, że ten efekt jest bardzo przydatny jako przykład, który dosłownie naocznie pozwala się przekonać co do niezauważalnych w codziennej rutynie właściwości ludzkiego umysłu. Osobiście jako zwolennik twórczego i nieskrępowanego podejścia do własnej percepcji w szerokim pojęciu, uważam, że takie przykłady pozwalają nabrać dystansu do wielu wydawałoby się oczywistych rzeczy. Z jednej strony mowa o wspomnianym przeze mnie "zdrowym sceptycyźmie" z drugiej strony o otwartości na szerokie spektrum jakie choćby oferuje myślenie "prawopółkulowe". Oczywiście nie zamykam tego problemu w ramach określonych tylko tymi dwoma kierunkami - pole do popisu jest szersze, z którego wyłaniają się inne aspekty naszego postrzegania np. synestezja, złudzenia wzrokowe, halucynacje, siła sugestii itp. By nie skupiać przesadnie uwagi na tych fenomenach jako istocie problemu sądzę, że równocześnie warto spojrzeć na to jako przykład ułomności oraz ograniczeń jakim podlega nasz umysł - przynajmniej w kwestii postrzegania i nadawania znaczeń. To z kolei pozwala nam przekonać się w sposób niemalże namacalny, że nie należy polegać na czysto "rozumowym" podejściu do poznania rzeczywistości ale i również nie wpadać w zbytnio entuzjastyczne podejście do wyjaśnień spoza racjonalizmu. Mógłbym dalej wprowadzać ten dylemat w sfery czysto psychologiczne, społeczne, kulturowe, ale pozostawię to jako przedmiot do ewentualnej dyskusji.

Proponuję, by w tym temacie były zamieszczane inne podobne przykłady jak można oszukać zmysły, intelekt, inteligencję. Wielokrotnie napotykamy się z podobnymi "łamigłówkami" i może więcej przykładów pozwoli przynajmniej niektórym przekonać się dlaczego nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Jeśli coś znajdziecie - zamieszczajcie. Być może część z nas, której brakuje "impulsu" do wyjścia poza schematy myślowe na tym właśnie skorzysta.

Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree

polecam film pokazujący prawdziwą historie postaci
Temple Grandin
świat widziany umysłem autystycznym
obecnie leci na HBO - warto na 100%
pokazuje jak może odbierać świat człowiek o umyśle z odmiennym oprogramowaniem,
odbieranie świata przez kojarzenie z zapamiętanymi obrazami(przy bardzo pojemnej pamięci...)

phpBB [video]

phpBB [video]

Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Wydaje mi się, że to ma związek z quasi fizjologiczną zdolnością mózgu do prekognicji, co jest w miarę proste do udowodnienia.
Np: żeby złapać rzuconą do nas piłkę, mózg musi przewidzieć jej tor lotu, bo na to żeby działać w czasie rzeczywistym, system wzrok-ręka jest zbyt wolny.

Postrzeganie świata tym narzędziem przypomina ciągłe uzupełnianie, szukanie najbardziej prawdopodobnego statystycznie rozwiązania.

Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

I właśnie dlatego czasami zdarza się czytać co innego niż jest naprawdę napisane :)

Nie weidizałme ,że tka moażn soibe pzomrowaić ,hehe
Myleś ,eż szan mgóz ejst szbyysz nżi nam esi wdyaęj ,
podświadomość wyłapuje wszystko na co nawet nie zwracamy uwagi ,jak np sygnały podprogowe.

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

To tak.
Ja przykładowo od razu zobaczyłem że literki są poprzestawiane, co nie przeszkadza mi czytać.

Stop klatka !

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

To raczej sztuczki zmysłu. Wzrok jest tak łatwo oszukać..
Ot choćby taki obrazek/demotywator:
http://demotywatory.pl/2670429/Popatrz- ... -znak-plus

Próbowałem Nic z tego...Co powinno się dziać? :drugged:

Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Sciagnijcie sobie darmowy programik Mind Destructor :D

Małowiedzący pisze:
Próbowałem Nic z tego...Co powinno się dziać? :drugged:

Kropki znikają :)

Mi tam nie zniknęły...Parę razy podchodziłem Za pierwszym razem miałem uczucie patrząc na ten krzyżyk, że przesuwam się w lewo z laptopem w stosunku do otoczenia
Później nie było nic szczególnego
Za trzecim razem kropki "przygasły" (róź nieco wyblakł) na czas 1-2 sekundy i wróciło wszystko do normy

Awatar użytkownika

Kropki znikają. Ja koncertując się jakieś pół minuty, doprowadzam do zniknięcia wszystkie kropki.
Ale np. niektórym nie chcą znikać, tylko robią się...zielone :D Zależność też zauważam taką, że zielone robią się i przy tym łzawią oczy-zatem jak ktoś ma trochę słabszy wzrok to chyba tak się dzieje..

Mi znikają prawie momentalnie.

Awatar użytkownika

Mnie momentalnie tylko kilka. Wszystkie dopiero po ok 20-30sec.
Jak ktoś dysponuje jakimiś fajnymi obrazkami mylącymi nasze oczy to zapodawać. Ja muszę poszperać w swoich archiwach obrazkowych, bo miałem kiedyś sporo takich oczopląsów...

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

sztuczki umysłu - ciąg dalszy

phpBB [video]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]