Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 wrz 2019, 11:36

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Obrazek
zdjęcie za IMDB

Pamiętam ten film i następne części w tv,leciało pod tytułem "Telepaci",kino nocne.Gdzieś to jeszcze chyba mam na jakimś starym vhs,o ile pająki nie zjadły w piwnicy.
Film,ta część, jest dostępny w całości tu:

http://www.cda.pl/video/914402cd

Cytuj:
Film Davida Cronenberga.
Żyjący w samotności i bez dachu nad głową Cameron Vale (Stephen Lack) zostaje zabrany przez tajnych agentów. Pod opieką doktora Paula Rutha (Patrick McGoohan) dowiaduje się, że jest jednym ze "skanerów" - rzadką odmianą mutantów posiadającą moce metapsychiczne. Cameron zostaje poddany intensywnym treningom, by przeniknąć do podziemia skanerów stworzonego przez maniakalnego Darryla Revoka (Michael Ironside).

;
Cytuj:
Tym razem postanowiłem przybliżyć wam film, który był dla mnie jako kinomana punktem przełomowym. "Skanerzy" przedstawili mi w Davida Cronenberga i sprawili, że zapragnąłem poznać dogłębnie filmografię tego pana. Jasne, wcześniej, jak zapewne każdy, widziałem "Muchę", ale wówczas nie zwróciłem uwagi na to, kto był reżyserem. Sam pan Cronenberg stał się dla mnie swego rodzaju guru, a przygoda z jego dziełami na zawsze odmieniła moje patrzenie na filmy i kino w ogóle. Mogę śmiało więc powiedzieć, że nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie "Skanerzy". Dzięki kanadyjskiemu ekscentrykowi zrozumiałem, że film może być czymś więcej - sztuką. Przy okazji może przemycać różnorakie treści i aluzje pod płaszczykiem grozy, makabreski lub ciężkiego klimatu.

Tytułowi Skanerzy to ludzie ze zdolnościami telekinetycznymi. Z tego powodu jednak słyszą myśli wszystkich ludzi dookoła siebie. Pomysł przynosi na myśl X-menów, jednak ja myślę, iż Cronenberg swój film zainspirował... prawdziwym wydarzeniem. Mam tu na myśli lek o nazwie Talidomid, który w latach 60-tych wywoływał deformację płodów u kobiet w ciąży. A z racji tego, że cielesność i człowiek w każdym ujęciu pasjonowały Cronenberga, myślę, że nawiązanie jest jak najbardziej trafne.

Oczami głównego bohatera, Camerona Vale'a, będziemy poznawać wykreowany w filmie świat oraz odkrywać ciągnącą się intrygę. W tę rolę wcielił się Stephen Lack i początkowo dawał on radę, odgrywając człowieka zagubionego w całej sytuacji. Z czasem jednak jego gra aktorska wydawała mi się czasami strasznie nijaka i monotonna. Jestem jednak w stanie to wybaczyć, jako że Lack chyba wtedy nie miał jeszcze żadnego doświadczenia jako aktor. Wybija się za to Michael Ironside w roli antagonisty. Jest zimny, precyzyjny w swoim działaniu i odrobinę szalony. Solidny czarny charakter.

Dzieło Cronenberga jest ciekawą hybrydą horroru, kryminału i filmu szpiegowskiego, okraszoną wieloma charakterystycznymi dla niego cechami. Kreuje on naprawdę ciekawy świat dający dużo możliwości.
Mankamentem całości jest kilka ostro naciąganych scen i brak odpowiedniej dawki napięcia, na czym traci większość scen akcji. Film jednak to nadrabia. Fabuła i bez tego jest bardzo wciągająca bo sama intryga jest mistrzowsko skonstruowana i nawet na końcu jest lekko owiana mrokiem tajemniczości. Reżyser odsłania nam ją przez cały czas bardzo powoli, aby na końcu wywrócić wszystko do góry nogami.

Tak samo strona realizacyjna to mistrzostwo. Same sceny skanowania zdają się być idealnie skrojone. Montaż i charakteryzacja połączone z muzyką Howarda Shore'a dają niesamowity efekt. Dobrym pomysłem było dodanie do nich tych wszystkich dziwnych, nieartykułowanych dźwięków. Jeszcze bardziej podbudowują one klimat.

Co do charakteryzacji to nie mogę dużo wam powiedzieć, bo musiałbym zaspoilerować najlepsze sceny filmu, ale trzyma poziom nawet teraz, baa pewna mała scenka przeszła już do historii. Największe wrażenie i tak robi finałowy pojedynek Skanerów.

Zdaję sobie sprawę, że moja recenzja wydać się może mało precyzyjna i trochę nieprzemyślana, ale ciężko jest mi po prostu mówić o tym filmie. Gdy widziałem go po raz pierwszy, zrobił na mnie piorunujące wrażenie i robi je po dziś dzień, nawet jeśli zauważam różne zgrzyty. Na pewno pozostanie on jednym z moich ulubionych filmów.
Jasne, David ma na swoim koncie rzeczy lepsze, ale i z tym warto się zapoznać, bo jest to też dobry start, aby się z twórczością Kanadyjczyka zapoznać. Mamy tu wszystko, co charakterystyczne, jednak nie jest tak szalone i obrzydliwe jak jego inne dzieła.
Autor: Michał Mazgaj
http://recenzjefilmowroznych.blogspot.c ... nberg.html

Klimat horrorowaty,czyli jak nie wiemy co się dzieje od lat to "nie wiadomo o co chodzi" i lepiej zapomnieć w zawirowaniach dnia powszedniego.

Takie scenariusze miały i mają miejsce,to się ciągle dzieje,bez przerwy kontrola umysłu.Wszelkimi sposobami i za wszelka cenę.Metody poniżej pasa,ale komu na tym zależy?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 22 kwie 2017, 18:13 
VIP Member
Awatar

Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

A podobał mi sie ten film, godny polecenia jak na tamte czasy. Bardzo pomysłowa fabuła dotycząca problemu kontroli umysłu i tajnych eksperymentów, też uważam że takie same eksperymenty co w tym filmie dzieją się na prawdę.
Dar66 tylko taka sprawa co do zakładania tematów o pojedyńczych filmach czy nawet serialach związanych z bliską tematyką forum... ostatnio na forum niestety nie widać tym już zainteresowania, co doskonale udowodnił brak komentarza w założonym przeze mnie temacie o serialu Legion. Doskonałym serialu o tajnych eksperymentach, kontroli umysłu, i wojnie hiperwymiarowej. Gdybym ten serial powstał 5-6 lat temu i był by o tym temat to dyskusja ciagnęła by się na 3-4 strony, a dziś te rozkminki filmowe i rozbijanie zawartych tam treści na czynniki pierwsze zanikło co mnie martwi, bo już pewnych ciekawostek z rzeczy co się na bieżąco pojawiają nie ujrzę tak prędko tu na forum. A np ze starych filmów jak w przypadku tego tematu o filmie Skanersi też pewnie wyłowiło by się jakieś ciekawostki.

Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

@Dar66
Dzięki za przypomnienie "klasyka". Zaraz go sobie ściągnę.

klesk88 pisze:
Dar66 tylko taka sprawa co do zakładania tematów o pojedyńczych filmach czy nawet serialach związanych z bliską tematyką forum... ostatnio na forum niestety nie widać tym już zainteresowania, co doskonale udowodnił brak komentarza w założonym przeze mnie temacie o serialu Legion.

To jest niestety prawda. Ludzie już co raz mniej się interesują pewnymi zagadnieniami. Czyżby "stara" gwardia już się zmęczyła, a młodych to już nie interesowało? Na to chyba wygląda...

Pozdrawiam,
ZORRO

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Po prostu mało kto ma czas by oglądać filmy. Jeśli jest to serial, to w ogóle. Już pomijam taki detal, jak potrzeba naprawdę dość solidnego angielskiego, a nie wszystkie nowości są tłumaczone od razu. A naprawdę z językiem obcym nie jest w narodzie za dobrze. Dla przykładu ostatni odcinek Legionu został wyprodukowany miesiąc temu. Serio, wyluzujcie trochę. :tak: Czasem ludzie nie mają czasu albo sił objerzeć wiadomości.

Dla mnie najcenniejsza jest informacja, że film/serial o takiej tematyce istnieje. Jak będę miał czas to sobie go obejrze. A jak będę miał jakieś przemyślenia którymi będę chciał się podzielić to napiszę. Ja np jestem w trakcie oglądania drugiego sezonu Colony. Z drugiej strony nie mam jakiś wielkich odkrywczych ideii na jego temat. Mimo, że mnie wciągnął. Np ja lubie objerzeć wszystkie sezony zanim będę miał coś do powiedzenia. Czasem kilka odcinków to po prostu za mało i nic nawet nie mówi.

Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Skanerów jeszcze nie widziałem, ale obejrzę.
ZORRO pisze:
To jest niestety prawda. Ludzie już co raz mniej się interesują pewnymi zagadnieniami. Czyżby "stara" gwardia już się zmęczyła, a młodych to już nie interesowało? Na to chyba wygląda...

Coś w tym jest.
levibc pisze:
Ja np jestem w trakcie oglądania drugiego sezonu Colony. Z drugiej strony nie mam jakiś wielkich odkrywczych ideii na jego temat. Mimo, że mnie wciągnął. Np ja lubie objerzeć wszystkie sezony zanim będę miał coś do powiedzenia. Czasem kilka odcinków to po prostu za mało i nic nawet nie mówi.

Też niedawno skończyłem drugi sezon "Colony" i trzeci pewnie też obejrzę jak będzie, dobry moim zdaniem.
W międzyczasie obejrzałem jeszcze serial "the 100" 4 sezony (w niecałe 2 tygodnie). Też mnie nieźle wciągnął. Można się tam wielu rzeczy przyczepić, ale mi się podobał, chociaż trzeba z przymrużeniem oka na niego patrzeć (np. jak laska przebita na wylot ostrzem miecza spadła z bardzo wysokiego wąwozu (wyglądał na kilkaset metrów) i przeżyła, do tego niedługo potem była zdolna walczyć...).

Co do serialu "Colony" i "Legion" to dopatrzyłem się tam omawianych tu na forum przed niespełna dwu laty numerów 239/923 (które zresztą często gdzieś widzę, tak na marginesie) - szczegóły tutaj:
post199181.html#p199181 .

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]