Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 25 sie 2019, 13:14

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
http://www.eioba.pl/a76524/seks_po_katolicku
We Włoszech ukazał się pierwszy katolicki przewodnik po seksie przeznaczonym dla małżeństw. Autorami jego są teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta. Książka pt.: Grzech tego nie robić ma zachęcić katolików do częstszego uprawiania miłości.

To nie po katolicku nie czerpać przyjemności z seksu i nie mieć na niego ochoty. Pomocy trzeba szukać u św. Foutina - stwierdzają włoscy kardynałowie.

Tak odważnie w sprawie seksu Kościół jeszcze się nie wypowiadał: "Seks jest zamysłem Bożym", "Seksualność jest skarbem życia", "Poprzez seks przekazujemy miłość", "Seksualną bliskość można porównać do miłości łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego" - stwierdza kardynał Ersilio Tonini.

Według włoskich gazet autorzy publikacji przed przystąpieniem do pisania dzieła dostali ponoć błogosławieństwo samego Papieża.

Potem spisali szereg wywiadów z włoskimi zwierzchnikami Kościoła. Kardynałowie i biskupi mówią otwarcie:

"Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze", "Jeśli jesteś impotentem, nie masz ochoty na miłość, musisz się leczyć. To nie jest normalne", "W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów".

Skąd taka troska Kościoła o życie seksualne Włochów?
?- Chcemy się otrząsnąć z przesądów o seksofobii Kościoła? - mówi Broli.

MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH
Cytat pochodzi z książki o tytule:

?MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH?

wydanej w Watykanie w 1986 roku.

Rozważanie zostało wygłoszone przez Jana Pawła II podczas audiencji.
Mężczyzna i kobieta widzą siebie - wedle Rdz 2, 25 - jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, widzą siebie w ten sposób, zanim ? poznają, że są ? nadzy ?. Ich wzajemne widzenie jest nie tylko udziałem w ? zewnętrznej ? widzialności świata, ale ma wewnętrzny wymiar uczestnictwa w widzeniu samego Stwórcy, w tym widzeniu, o którym kilkakrotnie mówi tekst kapłański: widział Bóg, że było dobre... że było bardzo dobre ?.
Nagość oznacza to pierwotne dobro Bożego widzenia. Nagość oznacza całą prostotę i pełnię tego widzenia, poprzez które ujawnia się ? czysta ? wartość człowieka jako mężczyzny i kobiety, ? czysta ? wartość ciała i płci. Sytuacja, na którą pierwotne objawienie ciała, a w szczególności Rdz 2, 25 wskazuje tak zwięźle, a zarazem tak sugestywnie, nie zna wewnętrznego pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co duchowe a tym, co zmysłowe, tak jak nie wykazuje pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co po ludzku osobowe a tym, o czym w człowieku stanowi pleć: co męskie i kobiece. Widząc siebie wzajemnie jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, mężczyzna i kobieta widzą siebie tym pełniej i wyraziściej samym zmysłem wzroku: oczyma ciała. Widzą bowiem i ogarniają siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, który właśnie stwarza pełnię osobowej intymności. Jeśli wstyd niesie z sobą swoiste ograniczenie widzenia zmysłem wzroku, oczyma ciała, to dzieje się to przede wszystkim na gruncie zachwianej i jakby ? zagrożonej ? osobowej intymności tego widzenia.

Wedle Rdz 2, 25 mężczyzna i kobieta ? nie doznają wzajemnie wstydu ?: widząc i ogarniając siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, ? komunikują ? w pełni człowieczeństwa, które objawia się w nich jako wzajemnie dopełnione właśnie dlatego, że jest ? męskie ? i ? kobiece ?. A zarazem ? komunikują ? na gruncie tej komunii osób, w której poprzez swą kobiecość i męskość stają się wzajemnym darem dla siebie. W ten sposób osiągają we wzajemności szczególne poczucie sensu swego ciała. Pierwotne znaczenie nagości odpowiada takiej prostocie i pełni widzenia, w której poczucie sensu ciała rodzi się jakby w samym sercu ich wspólnoty-komunii. Nazwiemy je ? oblubieńczym ?. Mężczyzna i kobieta w Rdz 2, 23-25 wyłaniają się u samego ? początku ? z takim właśnie poczuciem sensu swego ciała.

Autor - Jan Paweł II

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 29 wrz 2009, 11:46 
VIP Member
Awatar

2000 lat przemyśleń jednak doprowadziły do znanego wszystkim od dawna celu 8-)

a ludzie i tak wiedzą... i robią swoje mając za nic teorie do których nomen omen dochodzono aż tyle czasu marnotrawiąc go bezpowrotnie.

Nie ma to jak nie mając skrzydeł uczyć innych latać :mrgreen:

timewave

Cytuj:
Nie ma to jak nie mając skrzydeł uczyć innych latać :mrgreen:

Przepraszam, ale ksiądz ma to "skrzydełko" do latania za dziewuchami na wszelki wypadek i mnichy też.
Może, to pierwsze kroki do zalegalizowania seksu choć na początek tylko dla mnichów (potem i z dziećmi) aby było zgodnie z prawem, i bez takich skandali mnichów? :lol:

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Bolek, szczerze Ci powiem... Czasem powiesz coś w miarę do poczytania, ale czasem... Nie masz na prawdę ważniejszych tematów??? Też mam bekę z kościelnych klimatów (mohery terroryści u pewnego prałata - sponsora nieletnich, 86cio letnia nauczycielka "nauk przedmałżeńskich", i takie tam jazdy), ale to oklepany temat stary...

To my dajemy im władzę. Ich pożywieniem są nasze negatywne myśli, emocje, żądze, lęki. Demaskujcie ich, ale nie walczcie z nimi. Przebaczcie im, a potem przesyłajcie światło i miłość. Miłości nikt się nie oprze, bo nikt nie wynalazł broni przeciwko bezwarunkowej miłości.
Wszyscy wyszliśmy z tej samej Iskry Monadycznej i wszyscy do niej wrócimy. „In lak’ech, ala ken” – „JA jestem w TOBIE, tak jak TY jesteś we MNIE”.

Hanna Kotwicka
http://www.maya.net.pl

Awatar użytkownika

mój kuzyn jest świeżym księdzem i jak sam powtarza, tylko czeka na zniesienie celibatu - ma nadzieję, że się to wkrótce stanie - może to taki wstęp do tego, bo ponoć wielu młodych księży się buntuje - poza prawem nie chcę być, a natura wzywa ;) wiedzą sami co się dzieje pośród kleru, więc dążą do zalegalizowania - w końcu ksiendz też człowiek ;)

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
W połowie lat 90. poznańską redakcję ?Wprost" odwiedził ks. prof. Józef Tischner. Krakowski filozof w sutannie był z redakcją zaprzyjaźniony, więc rozmowy z nim były bardzo niesztampowe: sypał dowcipami, o poważnych sprawach mówił z ironią. ? Jak to jest z wiarą wśród duchownych? ? spytaliśmy w pewnym momencie. Ksiądz Tischner się zadumał, szeroko uśmiechnął i rzucił: ?Nie badałem tego dogłębnie, ale z tego, co wiem, wśród księży też zdarzają się osoby wierzące". Na pytanie, co sądzi o celibacie, odpowiedział natomiast: ?Gdy jestem piekielnie zmęczony i zasypiam kamiennym snem, na drzwiach wieszam kartkę: ?Budzić tylko w wypadku wojny albo zniesienia celibatu?".

:lol:
(Ta anegdotka jest powtarzana co jakiś czas. Cytat mam stąd: http://www.wprost.pl/ar/118850/Kroniki-tygodniowe/ )

Sonial13
Cytuj:
Bolek, szczerze Ci powiem... Czasem powiesz coś w miarę do poczytania, ale czasem... Nie masz na prawdę ważniejszych tematów???

Dziękuję za bardzo wysoką ocenę.
Rzecz w tym, że bardzo dobrze potrafimy oceniać otoczenieale ale gorzej jeśli idzie o samego siebie,- tu problem.
Więc pomyśl kiedy sam podjąłeś ostatnio wartościową decyzję?
Oczywiście co chwilę podejmujesz decyzje i w chwili jej podejmowania KAŻDA jest doskonała.
Po chwili wiele z nich okazują się niewłaściwe a po dłuższym czasie (miesiące) sam oceniasz je jako bezwartościowe, większość z nich zapominasz, nie chcesz aby Ci je przypominano .
Po latach okazuje się że w swoim życiu zaledwie niewiele, może jedna dwie były dobre.
Teraz pomyśl ile w tym czasie dokonałeś ocen innych ludzi? które w chwili ich dokonania przez Ciebie oczywiście były właściwe.
A faktycznie, czy tyle samo warte co Twoje wcześniejsze decyzje o których nie chcesz pamiętać?
Nie oceniaj pochopnie innych, jak nie chcesz być pochopnie oceniony a to już boli ,oj boli.
Morały? A czy wszyscy tacy nie jesteśmy?

W myśl (podobno) indiańskiej mądrości (zresztą nie aż tak istotne jest czyjej) można powiedzieć zanim się kogoś oceni, szczególnie zbyt pochopnie i krzywdząco:

"Pochodź dziesięć lat w moich butach i wtedy mnie oceniaj" 8-)

Miałem okazję przekonać się o tym nieraz, to co kogoś gryzie i on sam to skrywa (tłumi w sobie) to najczęściej jest odpowiedź z powodu jakich dylematów "cierpi" - i niech ktoś inny wejdzie z butami w czyjeś sumienie... a to już wstęp na pole minowe bez tabliczki ostrzegającej.

p.s. Odnośnie zaś tytułowego tematu to moim zdaniem chodzi o powolne ugruntowanie zniesienia celibatu w świetle prawa natury od Boga pochodzącego, stąd takie a nie inne "podchody". Przecież głosząc podążanie za Bogiem nie będą działać wbrew jego woli :roll:

timewave
Można krócej; "Najbardziej drażnią czyjeś wady, które ty sam masz"
Bibilijnie; "Nie szukaj źdźbła w czyimś oku, bo przwrócisz się na belce pod twoimi nogami."
lub; "Rzuć kamieniem jeśli jesteś bez winy".
A ja mówię; "Zachowaj kamienie na IV-tą światową, bo tyle po III- ciej zostanie".:D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]