Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 14 gru 2019, 3:20

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 sie 2011, 12:01 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2010, 23:29
Posty: 1780
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 7724

w sprawie ustawy dotyczącej czipowania psów i kotów


Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana Artura Dunina, posła na Sejm RP, w sprawie czipowania psów i kotów przekazane pismem z dnia 25 sierpnia 2010 r., nr SPS-024-7724/10, uprzejmie informuję, co następuje.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.) zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom należy do zadań własnych gminy. Gmina, realizując zadania publiczne, prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową w oparciu o budżet gminy, a w celu realizacji nałożonych na nią obowiązków może tworzyć jednostki organizacyjne oraz zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi.

Ponadto zgodnie z art. 11a ust. 1 ww. ustawy rada gminy może w drodze uchwały przyjąć program zapobiegający bezdomności zwierząt, obejmujący w szczególności sterylizację albo kastrację zwierząt, poszukiwanie nowych właścicieli zwierząt i usypianie ślepych miotów. Biorąc pod uwagę, że katalog działań określonych w tej ustawie nie jest zamknięty, rada gminy może podjąć inne działania, w tym również obowiązkowe znakowanie wszystkich psów i kotów na terenie swojej gminy, które będą miały wpływ na zmniejszenie bezdomności i zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. W związku z tym istnieje możliwość wprowadzenia obowiązku trwałej identyfikacji i rejestracji psów i kotów zgodnie z uchwalonym przez radę gminy programem zapobiegania bezdomności zwierząt. W ramach takiego programu gmina może wprowadzić obowiązek znakowania (również poprzez wszczepienie mikroczipa) oraz prowadzić ewidencję (rejestr) oznakowanych zwierząt i ich właścicieli, wykorzystując zgromadzone dane do egzekucji opłat od posiadania psa.

Pomimo że wyżej opisane działania gmin nie mogą dać natychmiastowych efektów w postaci szybkiego zmniejszenia liczby bezpańskich psów i kotów, to podjęcie tych działań, nawet w ograniczonej formie limitowanej możliwościami finansowymi poszczególnych samorządów lokalnych, powinno z czasem przynieść pożądany efekt. Konsekwentna realizacja tych programów powinna zapewnić skuteczne rozwiązanie problemu bezdomnych zwierząt.

W związku z powyższym nie wydaje się zasadne wprowadzenie ustawowego obowiązku prowadzenia rejestrów i znakowania psów i kotów przez każdą gminę. Koszty poniesione na oznakowanie tych zwierząt, prowadzenie rejestru oraz egzekucję obowiązku znakowania od właścicieli psów i kotów mogą znacznie przewyższyć przewidywane korzyści, tj. odnajdywanie właścicieli zagubionych zwierząt czy śledzenie losów zwierząt przekazanych do adopcji. Istnieje bowiem uzasadniona obawa, iż wprowadzenie do ustawy przepisów zobowiązujących właścicieli psów i kotów do zgłaszania każdego posiadanego oraz nowo narodzonego zwierzęcia do rejestracji oraz do poddania go znakowaniu nie rozwiąże problemu bezdomności. Oznakowane i zarejestrowane zostaną zwierzęta zgłoszone przez właścicieli i te przebywające w schroniskach, natomiast osobniki bezdomne oraz niezgłoszone przez właścicieli do rejestracji i znakowania, które zgodnie z ustawą mogą wymagać opieki samorządu gminnego (miejskiego), pozostaną nadal poza ewidencją. Oznakowanie psów i kotów przy pomocy mikroczipów wszczepianych pod skórę bez jednoczesnego prowadzenia bazy danych (zwierząt i właścicieli) na poziomie centralnym oraz skutecznego egzekwowania ustanowionego w ustawie obowiązku od właścicieli tych zwierząt spowoduje nadmierne obciążenie budżetu państwa bez uzyskania widocznych efektów w postaci zmniejszenia bezdomności zwierząt.

Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) przekazanie gminie w drodze ustawy nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Należy również zaznaczyć, że wprowadzenie ustawowego obowiązku rejestracji i znakowania zwierząt przysporzy korzyści producentom i importerom mikroczipów oraz osobom i instytucjom zaangażowanym bezpośrednio w znakowanie zwierząt lub prowadzenie rejestrów psów i kotów oraz ich właścicieli, natomiast nie rozwiąże przedstawionego w zapytaniu problemu.

Mając na względzie powyższe, należy uznać, że w obowiązującym stanie prawnym istnieją instrumenty prawne i administracyjne umożliwiające samorządom podejmowanie efektywnych i skutecznych działań mających na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt domowych oraz przeciwdziałanie zagrożeniom powodowanym przez bezdomne psy bez konieczności wprowadzania ustawowego obowiązku znakowania i rejestracji psów i kotów na terenie całego kraju.

Sekretarz stanu

Kazimierz Plocke

Warszawa, dnia 8 września 2010 r.


http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/1191BE21

_________________
Obrazek

http://www.prisonplanet.pl/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 18 sie 2011, 12:01 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group