Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 25 kwie 2017, 11:38

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

W wątku Słowian i rodzimowierców, natrafiłem na coś co jest zbieżne z naszymi Słowiańskimi Korzeniami:

Cytuj:
Rodzimy Kościół Polski – rodzimowierczy związek wyznaniowy, nawiązujący do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Wpisany do rejestru kościołów i związków wyznaniowych MSWiA w dniu 24 marca 1995 pod numerem 95. Siedzibą wyznania jest Warszawa. Na terenie kraju działają świątynie skupiające wyznawców z danego regionu.1

Nazwa związku
Nazwa Rodzimego Kościoła Polskiego wzorowana jest na nazwie Kościoła zrzeszającego potomków dawnych (rdzennych) mieszkańców Ameryki, Indian: Native American Church. Rodzimy Kościół Polski, wzorem Rodzimego Kościoła Amerykańskiego, nawiązuje także do dawnych (przedchrześcijańskich) wierzeń etnicznych, jednocześnie przy tym respektując przybyłe później wyznania.2 Sam termin Kościół w nazwie został użyty wyłącznie w znaczeniu religijnej organizacji wyznawców i ich duchowieństwa

Podstawy założeń wyznaniowych
Złożeń Wiara Rodzimego Kościoła Polskiego z jednej strony opiera się na henoteizmie, a z drugiej na syntezie panteizmu (czy nawet panenteizmu) i politeizmu – czyli na przekonaniu, że o losie świata decyduje siła kosmiczna zwana Bogiem Najwyższym (przez wielu rodzimowierców z RKP utożsamianym z Metawszechświatem), którego poszczególnymi przejawami (kolejnymi wcieleniami) są inni, pomniejsi bogowie. Choć oficjalnie w RKP boga najwyższego określa się mianem Świętowit, o tyle w powszechnym użyciu równie popularne są pozostałe imiona ze szczytu rodzimowierczego panteonu słowiańskich bogów (jak np. Perun czy Swaróg); członkowie RKP przyjmują bowiem, iż Bóg Najwyższy niezależnie od imienia pod jakim będzie czczony zawsze pozostanie Bogiem Najwyższym, a jego rzeczywiste, prawdziwe imię (o ile takowe w ogóle posiada) zawsze pozostanie poza ograniczoną ludzką percepcją. Członkowie tego związku wierzą, iż w takiej postaci (jako wieczny, nieskończony i nieograniczony absolut – w sobie zawierający wszelkie racje swego bytu) Bóg Najwyższy nie może być opisywany powszechnie używanymi pojęciami dobra i zła czy też innymi ludzkimi subiektywnymi kryteriami. Jednocześnie przyjmują jednak, że tym kryteriom (choć w różnej skali) podlegają pozostali, pomniejsi bogowie i boginie, znajdujący się bliżej poszczególnych sfer ludzkiej egzystencji. Pozostali bogowie i boginie (będący uproszczonymi przejawami Boga Najwyższego) sprawują pieczę nad konkretnymi aspektami związanymi z naturą (z którymi często są wręcz utożsamiani).1 3

Symbole religijne zwiazku
Rodzimy Kościół Polski posiada trzy główne symbole religijne. Są nimi Ręce Boga (motyw graficzny obecny m.in. na naczyniu odnalezionym w Białej koło Łodzi) – jako ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego, a równocześnie także wszechświat i równowagę do której dąży Natura, Idol Zbruczyński – jako ikonograficzne wyobrażenie m.in. wszechświata, a także jako przedstawienie głównego panteonu bóstw słowiańskich, oraz Świętowit z Wolina.2

Etyka
Rodzimy Kościół Polski uznaje człowieka za część przyrody (jeden z tworów mocy kosmosu), a jednocześnie za część społeczeństwa. Tym samym wymaga od niego respektowania Praw Przyrody i Praw Ładu Społecznego (przestrzegania niejako uniwersalnych zasad współżycia społecznego, wspólnych na przestrzeni wieków dla większości znanych kultur). Zabrania zabójstw, gwałtów, rabunku i kradzieży. Nakazuje poszanowanie dla związków międzyludzkich, które organizują społeczeństwo – od rodziny po państwo. Nakazuje bronić przyrody uznając ją za twór święty.2 Jednocześnie przy tym – m.in. uznając, że natura nie potrzebuje żadnych tzw. świętych ksiąg (czy spisanych w formie dekalogu reguł) by jej prawa były respektowane, a także nie chcąc mnożyć zbędnych bytów ponad miarę oraz uznając, że nic nie zastąpi człowiekowi samodzielnego myślenia i zdolności empatii – stara się unikać formułowania tych oczywistych dla większości zasad w formie niejako gotowych przepisów na właściwe życie (ograniczając się zazwyczaj do podstawowych stwierdzeń z rodzaju "żyj godnie i bądź prawym człowiekiem", czy też "czyń co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych").1 4

Struktura zwiazku
Rodzimy Kościół Polski jest kościołem otwartym, nie uzurpującym sobie prawa wyłączności – zarówno w sprawach osobistej wiary jak i przynależności kościelno-organizacyjnej. Członkowie RKP uważają bowiem, że ich słowiańscy przodkowie byli wyznawcami tego samego Boga, któremu na swój sposób cześć oddają także chrześcijanie, muzułmanie i pozostali. Do Rodzimego Kościoła Polskiego może więc należeć również osoba, która jednocześnie należy do jeszcze innego związku religijnego (niekoniecznie rodzimowierczego). Tym samym przystąpienie do Rodzimego Kościoła Polskiego nie wymaga np. formalnego aktu zerwania z wcześniejszym – dotychczas wyznawanym przez kandydata – systemem wyznaniowym. Jednocześnie formalnym warunkiem przystąpienia do Rodzimego Kościoła Polskiego jest złożenie stosownej deklaracji przystąpienia, będącej równocześnie swego rodzaju wyznaniem wiary.2 3

Jako, że rodzimowierstwo słowiańskie z definicji wręcz (m.in. przez wyraźnie zaznaczoną etniczność) określa swój zasięg4, Rodzimy Kościół Polski nie uznaje za konieczne również weryfikowania pochodzenia swoich potencjalnych kandydatów. Przyjmuje on iż Polakiem jest ten kto za Polaka się uważa (i mając na myśli tak pojmowaną polskość zastosowana została nazwa Rodzimego Kościoła Polskiego). W założeniach programowych deklaruje wręcz, iż jego członkiem zostać może każdy bez względu na to, jakiej narodowości przodków ma w swoim drzewie genealogicznym, jako że naród to przede wszystkim wspólny język i kultura.2 Jednocześnie – pomimo, że jednym z wymogów przyjęcia deklaracji przystąpienia do związku jest podanie w niej numeru dowodu osobistego kandydata – jednoznacznie bynajmniej nie wyklucza to możliwości przyjęcia do RKP osoby innej (szczególnie pochodzenia słowiańskiego) narodowości.

Kościół ten jest związkiem religijnym opartym na demokracji. Deklaruje daleko posuniętą tolerancję i sprzeciw wobec rasizmu, nazizmu i szerzenia nietolerancji wobec ludzi o innej religii, odmiennym pochodzeniu czy narodowości. Stanowiska w nim są kadencyjne i obejmowane w drodze wyborów. Członkowie są zwolnieni od składek członkowskich.2

Ratomir Wilkowski dla Wikipedi, paź 2009.

1 Strona internetowa Rodzimego Kościoła Polskiego
2 Statut RKP – Nazwa. Założenia programowe. Kult. Etyka. Liturgia i obrzędy.
3 Gniazdo - Rodzima wiara i kultura, nr 2(7)/2009 - Ratomir Wilkowski: Rozważania o wizerunku rodzimowierstwa na przykładzie...
4 Gniazdo – Rodzima wiara i kultura (str. internetowa) – Ratomir Wilkowski: Neopogaństwo, rodzimowierstwo i pseudorodzimowierstwo...
Źródło:
http://r-k-p.prv.pl/
http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=11

i ciekawostka na temat obecnego przesilenia i świąt z tego powodu obchodzonych:

Cytuj:
Godowe Święto, Zimowego Staniasłońca - Etniczne święto Słowian, przypadajace na przesilenie zimowe (21-22 grudnia).

Święto Godowe, przypadające na okres zimowego przesilenia, w pewnych regionach znane było również pod nazwą Zimowego Staniasłońca i trwać mogło nawet kilka dni. Przez Słowiańskich Rodzimowierców (zarówno w przeszłości jak i obecnie) uznawane jest za początek nie tylko nowego roku słonecznego ale też liturgicznego. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje moment, w którym zaczyna przybywać najkrótszego (jak dotąd) dnia w roku, a najdłuższej nocy ubywać. Przynosząc ludziom nadzieję, napawając radością i optymizmem, Swaróg - Słońce znów zaczyna odzyskiwać panowanie nad światem… Stary cykl się zamyka - odchodzi stary rok, nowy - rozpoczyna.

U Słowian przesilenie zimowe poświęcone było także duszom zmarłych przodków. By dusze zmarłych mogły się ogrzać palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty (z którymi w późniejszym okresie przeniesiono się do domostw). Był to też szczególny czas na odprawianie wróżb mogących przewidzieć przebieg przyszłego roku np. pogodę i przyszłoroczne zbiory. W pewnych regionach (głównie na Śląsku) w okresie tym praktykowano zwyczaj stawiania w kącie izby ostatniego zżętego snopa żyta. Był on zazwyczaj dekorowany suszonymi owocami (najczęściej jabłkami) oraz orzechami, zaś po święcie pieczołowicie przechowywany aż do wiosny. To właśnie z nasion pochodzących z kłosów tegoż snopa należało bowiem rozpocząć przyszłoroczny siew…

Innym zwyczajem była kultywowana szczególnie w południowej Polsce (na Podhalu, Pogórzu, Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej oraz ponownie na Śląsku) tzw. Podłaźniczka – udekorowana gałąź jodły, świerku lub sosny wieszana pod sufitem. Powszechne było też ścielenie słomy lub siana pod nakryciem stołu… Wszystko to czyniono dla zapewnienia przyszłorocznego urodzaju. Na przełomie XVIII i XIX wieku tradycję dekorowania snopa żyta niemal całkowicie zastąpił przybyły z Niemczech zwyczaj dekorowania choinki (która to ostatecznie, stała się niejako symbolem innego święta jakim jest chrześcijańskie, tzw. Boże Narodzenie). Wiele pierwotnych słowiańskich zabiegów magicznym (w tym np. wspomniane już ścielenie słomy lub siana pod obrusem) nadal powszechnie jednak praktykowana jest w wielu domach po dziś dzień, choć z czasem nadano im chrześcijański wydźwięk i interpretację - również wyraz "kolęda" pierwotnie oznaczał radosną pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania znajomych gospodarzy w noc przesilenia zimowego.

Powiązań "Bożego Narodzenia" ze Świętem Godowym na terenie Polski jest zresztą znacznie więcej. Chrześcijańskie (szczególnie dominujące wyznanie na terenie RP) obchodzi dzień narodzin swojego zbawiciela 25 grudnia, choć jeszcze w III wieku obchodzono go 6 stycznia - dopiero w okresie późniejszym pojawiła się data 25 grudnia (pierwszy raz wzmiankowana w 336 roku). Przyczyniło się do tego obchodzone wówczas w Rzymie, również pogańskie święto przesilenia zimowego poświęcone bogu słońca Sol Invictus. Należący również do czcicieli tegoż Boga cesarz Konstantyn, po swoim połowicznym przyjęciu wiary chrześcijańskiej (w ten sposób próbując pogodzić dwie różne wiary) przemianował termin święta chrześcijańskiego na święto "pogańskie" (co z resztą w analogiczny sposób uczyniono przyjmując symbolikę krzyża).

Źródło:
http://www.rkp.w.activ.pl/

Choć w tym wszystkim brakuje tego co już zdążył Łukasz z Michałem i Treborem popisać w temacie "Słowiańskich Korzeni", to myślę, że można się temu przyjrzeć i ewentualnie skorzystać z wiedzy i zgłębić temat pod kątem naszych starosłowiańskich zwyczajów. :uczeń:

Odwiedź:
Festiwal Filmów Kontrowersyjnych
http://www.ffk.org.pl
http://video.anyfiles.pl/videoblog/FFK_TV/16839
http://vimeo.com/user4926347/videos
http://www.dailymotion.com/FFK_TV

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 24 gru 2012, 14:34 
VIP Member
Awatar

etznab pisze:
................
Choć w tym wszystkim brakuje tego co już zdążył Łukasz z Michałem i Treborem popisać w temacie "Słowiańskich Korzeni", to myślę, że można się temu przyjrzeć i ewentualnie skorzystać z wiedzy i zgłębić temat pod kątem naszych starosłowiańskich zwyczajów. :uczeń:
gwoli ścisłości - Trebor wkleja napisy do rozmaitych filmów tłumaczonych przez innych ludzi ( na pewno tak jest w wypadku filmów rosyjskojęzycznych)- nic na forum nie pisał oprócz anonsowania kolejnych "produkcji" filmowych.

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
gwoli ścisłości - Trebor wkleja napisy do rozmaitych filmów tłumaczonych przez innych ludzi ( na pewno tak jest w wypadku filmów rosyjskojęzycznych)- nic na forum nie pisał oprócz anonsowania kolejnych "produkcji" filmowych.

Gwoli ścisłości 3 filmy Gry Bogów tłumaczyłem osobiście, to po pierwsze, po drugie gdybym wiedział, że będę miał do czynienia z tak podłym charakterem szanownego przedmówcy, w życiu by on nic nie poprawiał w tych tekstach. Tak wiec to, że nic nie tłumaczyłem jest kłamstwem i powiem to publicznie pod adresem pana Easy jest Pan KŁAMCĄ!
Już odpowiadałem temu panu wcześniej ale wycofał swój post, w związku z tym i ja wycofałem swój, tego tym razem nie zamierzam wycofywać dla przestrogi przed tym człowiekiem. Jest to ostatni post w odpowiedzi na zarzut tego człowieka.
I na koniec cytat z piosenki: " oszczędź sobie komentarzy niech się dureń truje jadem"
amen
Pozdrawiam

trebor pisze:
Cytuj:

Gwoli ścisłości 3 filmy Gry Bogów tłumaczyłem osobiście, to po pierwsze, po drugie gdybym wiedział, że będę miał do czynienia z tak podłym charakterem szanownego przedmówcy, w życiu by on nic nie poprawiał w tych tekstach. Tak wiec to, że nic nie tłumaczyłem jest kłamstwem i powiem to publicznie pod adresem pana Easy jest Pan KŁAMCĄ!
Już odpowiadałem temu panu wcześniej ale wycofał swój post, w związku z tym i ja wycofałem swój, tego tym razem nie zamierzam wycofywać dla przestrogi przed tym człowiekiem. Jest to ostatni post w odpowiedzi na zarzut tego człowieka.
I na koniec cytat z piosenki: " oszczędź sobie komentarzy niech się dureń truje jadem"
amen
Pozdrawiam

ojojoj... a to się szambo wylało na święta. kolega sobie dobrze przeczyta co napisałem. Post dotyczył głównie pisania w temacie "korzenie .....
etznab pisze:
................
Choć w tym wszystkim brakuje tego co już zdążył Łukasz z Michałem i Treborem popisać w temacie "Słowiańskich Korzeni", to myślę,.............................

To raz.

Dwa:
Skoro już faktycznie się wychyliłeś publicznie to zmuszasz mnie do zabrania głosu i w tej sprawie: WŁOŻENIE ROSYJSKIEGO TEKSTU W GOOGLE TŁUMACZ NIE OZNACZA WEDŁUG MOICH KRYTERIÓW BYCIA TŁUMACZEM. Jeśli będziesz dalej podnosił te kwestie to możemy kontynuować rozmowę i służę szczegółami. ...choć zastanawiam się bo poziom na jaki schodzisz podważa sens dalszej wymiany zdań. Nigdy i nigdzie nie używałem wobec Ciebie wyzwisk.One w zasadzie kończą każdą konstruktywną rozmowę. Nie rozróżniasz ( to dziś plaga wprost) oceny postępowania czy czynności od oceny osoby. Jest spora różnica w słowach:" kuźwa -spieprzyłeś sprawę " a w słowach " nic nie potrafisz/ jesteś zerem/ durniem/ masz podły charakter" itp.. Jeśli tego nie dostrzegasz to ja już nic na to nie poradzę. W listach prywatnych nie ja bluzgałem jadem jak to powyżej określasz. Dziś młodym nie wolno uwagi zwrócić bo "obraza majestatu". Za mało dystansu do siebie samego. Być może małe poczucie własnej wartości, że konieczne jest budowanie jakichś mglistych wizerunków poza światem realnym. Ktoś nieopatrznie " tknie" taką misternie utkaną ikonę i efekt jak wyżej.

Dziękuję za życzenia, również zdrowia życzę .

p.s. co do wycofanego postu z przed kilku dni- uratowały film ( akt 8 cz.1 ) pani Lidia i Lelia - po ich ingerencji w Twój brudnopis efekt końcowy przyzwoity ( choć nadal znalazłoby się coś ) . Ogólnie nie ma kompromitacji na którą się zanosiło więc wymazałem wpis by nie robić zbędnego bałaganu.

Ostatnio zmieniony 25 gru 2012, 3:01 przez easy russian, łącznie zmieniany 1 raz

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rodzimy Kościół Polski: Bóg czterotwarzowy

Wierzą w Jedynego Boga w Jego Czterotwarzowym Zaistnieniu czyli słowiańskiego Świętowita. Oddają mu cześć kłaniając się z obnażoną głową przed jego posągiem. Mają wówczas jedną rękę złożoną na piersi, a drugą na brzuchu – podobnie jak posąg Świętowita wyłowiony ze Zbrucza. Ich kapłani to ofiarnicy, inaczej nazywani żercami.

Obrazek

Rodzimy Kościół Polski to największy w kraju neopogański ruch religijny. Neopoganizm pojawił się w Europie już w XIX wieku. Były to jednak wówczas tylko teorie, wypracowywane przez pojedynczych naukowców bądź pasjonatów pogańskiej przeszłości.

Prekursorem neopogaństwa w Polsce był Zorian Dołęga-Chodakowski (Adam Czarnocki) żyjący w latach 1784-1825. W okresie międzywojennym pojawiły się jednak ruchy gloryfikujące pogańskie pradzieje Polski. Głosiły one osobliwą wizję historii: Polska była niezależna do chwili przyjęcia chrześcijaństwa. Potem stała się podległa Rzymowi. Chrześcijaństwo, jako z gruntu obce narodowi polskiemu, z czasem doprowadziło do upadku kraju i rozbiorów! Naród może uratować tylko powrót do pierwotnych wierzeń i odrzucenie chrześcijaństwa. Grupy te charakteryzował skrajny nacjonalizm i antysemityzm. Po wojnie znikły.

W latach dziewięćdziesiątych XX w. neopoganizm stał się modny w całej Europie jako jeden z przejawów New Age – ideologii charakteryzującej się m.in. synkretyzmem (łączeniem elementów różnych religii). W Polsce pojawiły się wówczas dwa nurty neopogaństwa.

Jeden jest kontynuacją idei przedwojennych. Gromadzi nacjonalistów i antysemitów. Jest wrogi w stosunku do chrześcijaństwa. Skupia się w organizacji pod nazwą Rodzima Wiara Polska.

Drugi nurt jest polskim odpowiednikiem europejskiego "łagodnego" neopogaństwa, związanego z New Age. Jego liderzy głoszą, że istnieje jeden Bóg przybierający różne postaci: Jahwe, Allach. Oni wierzą w Niego pod postacią Świętowita.

Oczywiście nie znaczy to, że akceptują cokolwiek z chrześcijaństwa. Wierzą w siły przyrody, czczą również innych pogańskich bogów, nie wierzą w nieśmiertelność duszy. A mimo to głoszą, że można być i chrześcijaninem i neopoganinem jednocześnie. Ich ruch nosi nazwę Rodzimy Kościół Polski.

Magik główny ofiarnik

Rodzimy Kościół Polski uważa się za duchowego spadkobiercę Świętego Koła Czcicieli Świętowita założonego w 1921 roku przez Władysława Kołodzieja. Powstał na początku lat dziewięćdziesiątych i został zarejestrowany 24 marca 1995 roku jako grupa wyznaniowa z siedzibą w Warszawie. Istnieją też ośrodki w Poznaniu i Lublinie. Liczy około 500 członków.

Jego założycielem jest Lech Emfazy Stefański, człowiek kojarzony wcześniej raczej z psychotroniką, astrologią, magią i hipnozą. Lech Emfazy Stefański w latach siedemdziesiątych był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Radiestetów, a następnie Towarzystwa Psychotronicznego, prowadził prywatne badania parapsychologiczne między innymi nad hipnozą i widzeniem skórnym. Jest też autorem kilku książek z pokrewnych dziedzin, między innymi: "Alchemicy", "Adept Wysokiej Magii", "Prognostikon", "Od magii do psychotroniki czyli ars magica". Zajmował się też magią runiczną. Pod koniec lat osiemdziesiątych zainteresował się pogaństwem. W dokumentach rejestracyjnych Rodzimego Kościoła Polskiego występuje jako "główny ofiarnik" – czyli najwyższy kapłan.

Stefański próbuje zrekonstruować dawne wierzenia słowiańskie, co jest zadaniem dość karkołomnym, zważywszy znikomość źródeł historycznych. Tak więc praktycznie tworzy swą religię sam. Opracował nie tylko zasady wiary, ale nawet całą liturgię, posługującą się częściowo słowami starosłowiańskimi.

baaardzo ciekawy ciag dalszy na ponizszej stronie:

http://religie.wiara.pl/doc/471847.Rodzimy-Kosciol-Polski-Bog-czterotwarzowy

Obrazek

Lipton pisze:
,,,,,,,,,,,,,,,,, występuje jako "główny ofiarnik" – czyli najwyższy kapłan.

Stefański próbuje zrekonstruować dawne wierzenia słowiańskie, co jest zadaniem dość karkołomnym, zważywszy znikomość źródeł historycznych. Tak więc praktycznie tworzy swą religię sam. Opracował nie tylko zasady wiary, ale nawet całą liturgię, posługującą się częściowo słowami starosłowiańskimi.

baaardzo ciekawy ciag dalszy na ponizszej stronie:

http://religie.wiara.pl/doc/471847.Rodzimy-Kosciol-Polski-Bog-czterotwarzowy

no i to w zasadzie wszystko na ten temat. Słowianie nie mieli żadnych kapłanów . To wymysły judejskie. Widziałem już dawno temu te "obrzedy" na Y. Tube . Porażka kompletna . To ma tyle wspólnego ze Słowianami co ruch Hare Kriszna z Wiedyzmem. Sekta jakaś .

Doczytałem sobie - no to jest hit sezonu :D
Cytuj:
głoszą, że można być i chrześcijaninem i neopoganinem jednocześnie.

Awatar użytkownika

To jeszcze lepsze:

Rodzimy Kościół Polski ma swoje własne święta:

Godowe Święto: obchodzą podczas przesilenia zimowego (21-22 grudnia). Stawiają wówczas w domu "drzewo życia" (choinkę) oraz urządzają na cześć zmarłych rytualną ucztę, tzw. tryznę.

Zaiste ciekawi mnie co maja ze sobą wspólnego gody,choinka i zmarli??A rytualna uczta na cześć zmarłych w czasie obchodzonych w tym czasie świat Bożego Narodzenia mówi sama za siebie.

W Święto Ognia i Wody (przesilenie letnie 21-22 czerwca) palą ognie sobótkowe, chodzą bosymi nogami po żarze ogniska, a w tzw. noc kupalną przeprowadzają rytualne kąpiele.

W Jare Święto (wiosenne zrównanie dnia z nocą 21 marca) niecą święty ogień wiosenny pocierając drewienka, topią Marzannę, malują jajka.

W Święto Plonów (jesienne zrównanie dnia z nocą 23 września) odbywa się rytualna uczta.

Etznab jakże "zacna" sekta.Juz lecę normalnie jak to Ty napisałeś:

"ewentualnie skorzystać z wiedzy i zgłębić temat pod kątem naszych starosłowiańskich zwyczajów."

Obrazek

Awatar użytkownika

Lipton, ależ proszę Cię bardzo - leć - czy ktoś cię trzyma? :mrgreen:
Jak już cytujesz moją wypowiedź - to zrób to w całości, bo napisałem też, że można się temu przyjrzeć - post ten w całości jest jako ciekawostka raczej w tematyce słowiańskości naszej rodzimej, a to czy ci co stoją za tym kościołem wykorzystują tych co tam trafiają - to już inna kwestia - jak już tam przystąpisz - to przynajmniej nam powiesz :język:

Bogdan73, polecam ci cały temat poświęcony słowiańskim korzeniom:
http://davidicke.pl/forum/spojrz-na-korzenie-t10582.html, jest tam więcej kwestii, które cię zastanawiają, a są już wyjaśnione. :czytaj:

Odwiedź:

Awatar użytkownika

Dlatego teraz jest czas by tę całą wiedzę upubliczniać i dawać do niej dostęp każdemu Słowianinowi - wtedy zasłona opadnie i będziemy widzieć kto nami rządzi i w jakie bagno się daliśmy wpuścić, ze nas wciągnęło (Bo chodzenie po bagnach wciąga).
Ten kościół to tylko pierwszy z brzegu przykład iż coś takiego jak w Rosji i u nas działa - z różnym skutkiem, pozostawiam to dalej jako ciekawostkę, bo i tak za mało wiemy.
Jednak dzięki osobom, które przetłumaczyły dużo materiałów pochodzących od naszych słowiańskich braci mówiących po rusku - dużo się możemy nauczyć i to jest postęp, bo budzimy się wtedy z większym impetem.
:uścisk:

Odwiedź:

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Witam!
Jest członkiem i działaczem Rodzimego Kościoła Polskiego. Jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć służę informacjami z pierwszej ręki.

Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Wyraz kościół, wywodzi się od łac. castrum (obóz wojsk rzymskich), które wyewoluowało w późn. castel (zamek). Nota bene, duża cześć katolików uważa, że ten wyraz wywodzi się od ...kości. Tenże obóz rzymski był budowany na planie kwadratu/prostokąta przeciętego dwoma prostopadłymi ulicami (cardo na osi północ południe i decumanus na osi wschód zachód, czyli krzyż zorientowany na strony świata). W punkcie ich przecięcia było ...forum. Stąd późniejszy układ przestrzenny kościołów - na planie krzyża (front ołtarza zwrócony na wschód), gdzie na forum jest miejsce dla wiernych, którzy wchodzą bramą porta decumana. Tak jak castrum, kościół posiada 4 wyjścia/wejścia. Strefa dla hierarchii kościelnej jest za via principalis. Organizacja kościoła, za sprawą cesarza Konstantyna, jest odwzorowaniem systemu wojskowego.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/wojsko/oboz-rzymski/

Jeśli coś ma być rodzime, czyli tutejsze, nasze, odwołujące się do korzeni, prawdy, tożsamości rodowej, proponuję aby nie nazywać tego "kościołem." Konotacja m.in. energetyczna jest tu oczywista.

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Jest jeszcze słowiański "kosz", czyli obóz warowny, więc pozostaje wspólny indoeuropejski rdzeń o tym samym znaczeniu.
Nazwa Rodzimy Kościół Polski jest zarejestrowana prawnie od 22 lat, więc ot tak nie można jej zmieniać. Natomiast pochodzi z czasów kiedy nie było żadnych wzorów jak nazywać takie organizacje, bo RKP był pierwszym legalnym rodzimym związkiem wyznaniowym. Skorzystano więc z przykładu Indian z Ameryki Północnej, którzy wcześniej zalegalizowali swoje wierzenia plemienne też używając słowa "Church/Kościół" w nazwie.

Wyraz "kosz" - jako obóz wojskowy, nie ma źródłosłowu w językach słowiańskich. Określenie to pochodzi od Turków, od których przejęli go Tatarzy, a potem kozaczyzna. Język turecki należy do oguzyjskiej rodziny językowej, podgrupy języków ałtajskich, nie mających związków ze Słowianami.
Z racji kontaktów, wojen z Turcją, Tatarami, wyraz ten w ww. znaczeniu trafił najpierw do Kozaków, a potem do nas - jest zapożyczony.
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kosz;3926303.html

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Zgoda, turecki "kosz" pomylił mi się z rodzimym "koszem" - "koszykiem", w sensie pojemnika.
Także jedynym źródłosłowem "kościoła" pozostaje rzymskie "castellum" - miejsce warowne. W tym znaczeniu RKP to "miejsce warowne rodzimowierstwa" i poniekąd taką funkcję spełnia ta instytucja obecnie.
Wreszcie w czasie rejestracji termin "kościół" w nazwie wynikał z ówczesnego prawa, użycie tego określenia dawało konkretne uprawnienia.

Wszystko OK. Dotarcie do wiedzy wymaga poszukiwań czasu i wątpliwości - zadawania pytań.
Założenie kościoła który odwołuje się do wiary Słowian to duża rzecz. Wyraz wiara nota bebe też jest z łac. Via Ra, czyli droga Ra, czyli ...droga światła, ku światłu, gdyż Ra to pierwotne światło życia. Stąd ...radość, doświadczanie Ra - światła.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]