Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 11 sie 2020, 10:41

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 sie 2010, 23:23 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Rejestracja: 07 sty 2010, 10:07
Posty: 414
Płeć: mężczyzna
Kiedy mieszkałem we Wrocławiu kilka lat temu miałem okazje ćwiczyć QiGong przez kilka miesięcy i powiem, że nie spotkałem bardziej efektywnej techniki w puszczaniu napięć wewnętrznych. Chętnie powróciłbym do tych treningów. Czy ktoś zna dobrego trenera na Górnym Śląsku?

_________________
Akceptacja bramą miłości !!!Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 06 sie 2010, 23:23 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 07 sie 2010, 5:59 
http://video.google.com/videoplay?docid=-7353703029804429442#Na górę
   
 
 
Post: 08 sie 2010, 22:39 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 paź 2009, 20:39
Posty: 186
Lokalizacja: Dania
Płeć: kobieta
Mialam okazje sprobowac Qi gong i powiem ,ze to dziala, probowlam techniki, ktora nazywa sie IChuan (Yiquan), i w skrocie polega na "staniu jak drzewo" :D To jest super metoda dla leniwcow, w skrocie stoi sie w jednej pozyci po pol godziny i pozniej przechodzi sie do innej. Brzmi moze dziwnie , ale to dziala, naprawde czuc krazaca energie i przyplyw sily fizycznej. Jest pare pozycji , w ktorych przybywa nam sily fizycznej, ale wystarczy , ze rece przesuniemy z 5 cm i sila znika. Na pewno fajnie dorwac jakas ksiazke z pozycjami i cwiczyc w domu.Do tej techniki naprawde nie jest niezbedne chodzic na kursy, wystarcza obrazki pozycji z opisami, jest ta technika prosta jak drut , ale skuteczna.

Nauczyciel prowadzacy ten kurs powiedzial, ze on poczatkowo zajmowal sie tylko tai chi, ale jak sprobowal Qigong, okazalo sie, ze jest o niebo skuteczniejsza od taiu chi i on w tej chwili cwiczy tylko QiGong Mruga .Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 10 sie 2010, 14:49 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2009, 17:20
Posty: 428
Lokalizacja: Terra
Płeć: mężczyzna
Nie wiem czy wiecie ale w tej dziedzinie mamy polaka - Marcus Bongart
Jedenyny na świecie obcokrajowiec po 1945 roku który pobierał nauki w Klasztorze Shaolin .

http://www.youtube.com/watch?v=mqfwkIAr ... re=related

_________________
...Between the velvet lies
There's a truth that's hard as steel
The vision never dies
Life's a never ending wheel ...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 11 sie 2010, 12:44 
Bez obrazy ale w niektórych postach trochę bzdur. Ogólnie na świecie jak i w Polsce jest dużo ściemy na temat qigong i radziłbym się trzymać z daleka. Co do wspomnianego Markusa Bongarta też mam wątpliwości. Dla porządku, nie jest to jedyny Polak który cośtam niby ćwiczył w słynnym Klasztorze Szaolin, tyle, że w Klasztorze Szaolin nie można się niczego pożytecznego nauczyć, to taka chińska cepelia, gdzie owszem, niektórzy mnisi coś ćwiczą, ale żadnych autentycznych mistrzów tam nie ma, za 15 dolców można uzyskać certyfikat ukończenia szkolenia w Szaolin :)

Ktoś wspomniał o Yiquan (Boks Mentalny). Naprawdę oni tam w ogóle nie uznają istnienia qi jako jakiejś specjalnej energii (dla porządku, qi w chińskim to dosłownie energia, i może oznaczać różne rodzaje energii, tak jak u nas np. energia elektryczna, energia kinetyczna itp). Co nie zmienia faktu, że to system prozdrowotny. W zasadzie to styl walki, całkiem skuteczny, choć istnieje uproszczona wersja zdrowotna. Tak się składa, że dzięki Andrzejowi Kaliszowi, jednemu z najbardziej zaawansowanych w Yiquan białych, mamy w Polsce jeden z najsilniejszych poza Chinami ośrodków autentycznego Yiquan i jeden z jedynie 3-4 ośrodków autentycznego kung fu w Polsce. Co do ich ćwiczeń w zhanzhuang czyli nieruchomym staniu, chodzi o zupełnie co innego.

Radzę wejść na stronę Akademii Yiquan:

http://www.yiquan.pl/news.php

i poczytać, jest tam masa materiałów.

Kruk:
na Górnym Śląsku, w Chorzowie, jest ośrodek Yiquan i prawdę mówiąc, nic lepszego nie mógłbym polecić. Tyle że to nie jest qigong. Niemniej można to określić jako ćwiczenia typu neigong (ćwiczenia wewnętrzne) nie oparte na idei qi, ośrodka dantian, meridianów itp.


Wklejam artykuł Andrzeja Kalisza o qi, żeby każdy wiedział o co chodzi:


"Andrzej Kalisz

Koncepcja qi (ch'i, ki), jako pierwotnej substancji, stanowiącej podstawę wszelkich rzeczy, wykształciła się w epoce Wiosen i Jesieni (722-481 p.n.e.). Stała się ona jedną z głównych idei wykorzystywanych w wszystkich dziedzinach tradycyjnej chińskiej nauki.

Z jednej strony, filozoficznie, mistycznie, qi można interpretować jako jednolitą podstawę wszystkiego. Z drugiej strony jednak, w praktycznym wykorzystaniu w różnych dziedzinach, w różnych gałęziach klasycznej nauki, pojęciu temu nadaje się bardzo zróżnicowane znaczenia. Nie można więc do tego zagadnienia podchodzić zbyt naiwnie, nie widząc go w szerszym kontekście.

Niektórzy wyobrażają sobie qi jako rodzaj "magicznej mocy". Uważają, że to pewien określony rodzaj energii lub eterycznej materii o niezwykłych właściwościach, i sądzą, że gdy nauczą się na tym czymś panować, natychmiast otworzą się przed nimi wszelkie cudowne możliwości. Pogląd taki jest dość naiwny. Pojęcie qi jest bowiem równie nieprecyzyjne i rozległe, jak na przykład nasze najszerzej rozumiane pojęcie energii. Nie powinniśmy traktować go w sposób zbyt uproszczony. Podobnie jak my wyróżniamy różne formy energii, klasyczne chińskie teorie mówią o różnych rodzajach qi. Pojęcie qi używane jest nie tylko przez chińskich lekarzy, mistrzów qigong i adeptów sztuk walki, lecz ma także zastosowanie na przykład w teorii sztuki i właściwie w dowolnej innej dziedzinie chińskiej nauki i kultury. Oczywiście w każdym z tych kontekstów nadaje mu się nieco inne znaczenie.

Mówimy na przykład o sile lub energii wyrazu artystycznego utworu poetyckiego, o dynamice nastroju jaki tworzy. Nikomu jednak nie przychodzi do głowy, by tą energią napędzać samochód z silnikiem spalinowym. Natomiast osoby, które nie wiedzą zbyt wiele o chińskiej kulturze i nauce, z różnych teori,i w których mowa o qi, wysnuwają często wnioski analogiczne do pomysłu czytania poezji, by wprawić w ruch samochód. Po prostu nie zdają sobie sprawy w jakim kontekście jakiego znaczenia nabiera pojęcie qi.

Mamy więc na przykład koncepcję qi rozwiniętą w kontekście tradycyjnej medycyny chińskiej, czyli cały zespół teorii medycznych posługujących się tym pojęciem. W dużej mierze zazębiają się z nimi teorie dotyczące qigong, zwłaszcza tzw. medycznego. Przy czym tutaj dochodzą kolejne elementy rozumienia qi, bardziej subiektywne, odnoszące się do odczuć i wrażeń.

Ćwiczenia qigong są szeroko wykorzystywane w treningu chińskich sztuk walki. W systemach wewnętrznych metody o charakterze podobnym do qigong stały się podstawą treningu. Mamy tu zatem do czynienia z elementami bezpośrednio związanymi z podstawami chińskiej medycyny, występują też elementy subiektywne charakterystyczne dla qigong.

W sztuce walki oczywiście dochodzą też kolejne, specyficzne elementy - wyraz ducha walki, ekspresja ruchowa odnosząca się do charakterystyki zwierząt i zjawisk przyrody, percepcja ruchu, siły, energii. O tych aspektach też mówi się używając pojęcia qi. Wreszcie kwestie mechaniki ruchu. Długotrwałe doświadczenie doprowadziło do wypracowania zasad i metod treningowych, które umożliwiają efektywne wykorzystanie ciała. Czasem wręcz zdumiewa, gdy dokładniej bada się kwestię jak ciało pracuje w systemach wewnętrznych, jak subtelne mechanizmy są tu wykorzystywane.

Jednak dawni Chińczycy nie dysponowali aparatem pojęć, który umożliwiałby opis tych zjawisk w spójny sposób, umożliwiający łatwe odniesienie teoretycznych zasad do innych zagadnień (tak jak możemy zasadę dźwigni odnieść i do pracy dźwigu i do pracy ciała). Pozostawała tylko możliwość bezpośredniego przekazania określonego rozwiązania poprzez proces bezpośredniego nauczania, treningu, korekty. W teorii opisywano to odwołując się do pojęcia qi, jednak niewiele z tego wynikało. Teoria nie opisywała konkretów w taki sposób, by możliwe było jej proste wdrożenie do różnych aspektów praktyki. W różnych szkołach to samo opisywano w bardzo różny sposób, chociaż wydawałoby się, że opierali się na tych samych podstawowych koncepcjach. Warto sobie z tego zdawać sprawę, by uniknąć fałszywych interpretacji. Jeden z aspektów qi to także mechanika, której po prostu nie potrafiono wyrazić inaczej.

Dziś niektórzy mają tendencję do prostego dodawania do siebie koncepcji zachodnich i chińskich. W wielu wypadkach, gdy qi w chińskiej teorii faktycznie odnosi się do mechaniki, oni nie są w stanie zrozumieć i ocenić przekazu mistrzów neijia, ponieważ błędnie sądzą, że jeśli użyto słowa qi, to koniecznie musi to być coś poza mechaniką.

Nieporozumieniom sprzyja to, że wszystkie te aspekty w systemach wewnętrznych przeplatają się, zazębiają. W tym samym ćwiczeniu i jego opisie, gdzie wykorzystane jest pojęcie qi, można znaleźć niekiedy elementy odnoszące się i do tradycyjnej chińskiej medycyny i do mechaniki. Łatwo wówczas o myślenie o qi, jako czymś jednolitym. Jednak ten tok utrudnia osiągnięcie praktycznych korzyści, opanowanie tego, co mistrzowie systemów wewnętrznych faktycznie przekazywali.

Z qigong w pewnym zakresie wiąże się także kwestia rozwijania niezwykłych, nadnaturalnych zdolności. Jedni w nie wierzą, inni nie. Przede wszystkim jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma bezpośredniej relacji qigong = nadnaturalne zdolności. Różne odmiany mają różny charakter i cele. W ich teoriach pojęcie qi nie jest faktycznie wykorzystywane dokładnie tak samo. Osoby, które głębiej znają te zagadnienia nie stwierdzą, że qi = magiczna moc.

Jeszcze większym nieporozumieniem jest kojarzenie systemów wewnętrznych neijia z nadnaturalnymi zdolnościami. Nie to stanowi faktyczny przekaz umiejętności dla nich charakterystycznych. Osoby, które tego szukają w neijia są po prostu na złym tropie. Próbują tam znaleźć coś innego niż te systemy oferują, czego nauczali i nauczają ich autentyczni eksperci. Jednocześnie przez takie nastawienie lekceważą to, co tam naprawdę jest, co stanowi ich istotę. W rezultacie nie robią faktycznych postępów. Ich znajomość neijia ogranicza się wówczas do fantazyjnych spekulacji na ten temat. U podstawy tych nieporozumień jest wizja, że qi = magiczna moc.

Należy zatem zdawać sobie sprawę, że pojęcie qi ma z jednej strony aspekt mistycznej jedności, swoistej jednolitej teorii wszystkiego, jednak z tego nie wynika jeszcze nic praktycznego. To tylko założenie, że u podstaw wszystkiego jest podstawowa jedność. To jednak jeszcze nie jest faktyczna chińska nauka medyczna, qigong, czy neijia.

Z drugiej natomiast strony, nauka to rozróżnienia. Nie dotyczy to tylko nauki zachodniej, nauki współczesnej, ale i klasycznej nauki chińskiej. Trzeba być tego świadomym, by nie podchodzić do tego co oferuje klasyczna nauka i filozofia chińska zbyt naiwnie.

Nauka zachodnia i tradycyjna nauka chińska, to jednak dwa różne układy, dwa paradygmaty. Nie można mechanicznie przenosić pojęć jednego do drugiego. Większość wykształconych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jakie są różnice pomiędzy językami, że wiele pojęć w różnych językach nie pokrywa się dokładnie, że czasem potrzeba dłuższego omówienia, by wyrazić coś na co w innym języku wystarczy jedno słowo. Rozumiejąc to, łatwiej będzie uniknąć nieporozumień, gdy mowa o klasycznej nauce chińskiej. Na styku różnych tradycji powstają nowe wartościowe rzeczy. By to jednak było możliwe, potrzebna jest głęboka znajomość obydwu podejść. Tylko wówczas można uniknąć tak ogromnych nieporozumień, jakie są dziś związane z neijia.

Yiquan został stworzony przez Chińczyka, w Chinach, na bazie klasycznego systemu wewnętrznego xingyiquan. Jednak niewątpliwie istotnym impulsem przyczyniającym się do powstania i rozwoju tego systemu był kontakt z kulturą i nauką zachodnią. Rezultatem był pewien krytycyzm wobec tradycyjnej spuścizny. Yiquan powstał więc tam, gdzie spotkał się Wschód i Zachód. Dokonano weryfikacji i udoskonalenia koncepcji i metod. I oczywiście cały czas się to odbywa, bo założeniem quanxue (nauka o sztuce walki - tak Wang Xiangzhai nazywał yiquan w późniejszych latach) jest, że nie ma granicy w rozwoju nauki, a więc również w rozwoju nauki o sztuce walki.

Sam Wang Xiangzhai odwolywał się do koncepcji qi we wczesnym okresie, gdy napisał "Właściwą ścieżkę Yiquan". Natomiast w późniejszej, reprezentatywnej dla dojrzałego yiquan publikacji "Środkowa oś drogi pięści" (znanej też jako "Teoria dachengquan") nie używał już tego pojęcia. Stopniowo wytworzony został nowy system koncepcji i metod, łatwiej zrozumiałych dla współczesnego człowieka i dających się lepiej interpretować z punktu widzenia zachodniej nauki. Założenie było takie, by nie utracić walorów tradycyjnych systemów, a osiągnąć te same, a nawet lepsze rezultaty. To, że nie jest stosowane pojęcie qi, nie oznacza, że odrzucone zostało to, co się za nim faktycznie w kontekście specyficznym dla neijia kryło. Po prostu wszystko to zostało wyrażone w sposób powodujący mniej nieporozumień."Na górę
   
 
 
Post: 13 sie 2010, 13:28 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 cze 2010, 9:50
Posty: 486
Płeć: mężczyzna
Wosiu - nie jestem duzym teoretykiem ani praktykiem chinskich stylow walki
jestem jedynie praktykiem Qi-gong leczniczego "osiem kawalkow brokatu" oraz spontanicznego Qi-gong a takze praktykujacym masazysta zajmujacym sie glownie masazem Qi-gong
jesli twierdzisz ze Qi nie jest tozsame z prana to smiem twierdzic ze zamknales sie w malej klatce "jedynej slusznej drogi"

tym bardziej ze Yiquan JEST forma Qi-gong
we wczesniejszych postach zostalo wytlumaczone znaczenie Qi-gong wiec sie nie bede powtarzal

oczywiscie popieram twoje wywody i chec wytlumaczenia pani solaris ze jej bezmyslny styl wklejania na forum wszystkiego co jej wpadnie w lapki (czesto w sposob malo strawny) bez gruntownego zanajomienia sie z tematem jest tylko i wylacznie glupim papugowaniem innych
ktos kto nie ma najmniejszego praktycznego doswiadczenia powinien uszanowac praktykow a nie sie wymadrzac i probowac osmieszac

ciekawostka dla znawcow tematu - czy wiecie ze qi-gong wogole zostal sprowadzony w VI wieku XX stulecia przez hinduskiego buddyjskiego mnich Da -mo do klasztoru Schaolin i tam po 7 latach odosobnienia dopiero zostal zaprezentowany tamtejszym mnichom w celu poprawy ich zdrowia?

_________________
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!(Mt10:16)
A gdy widział (Jan Chrzciciel), że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? (Mt3:7)
Więc się ich nie bójcie! Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. (Mt10:26)Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 17 sie 2010, 9:49 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2009, 17:20
Posty: 428
Lokalizacja: Terra
Płeć: mężczyzna
http://www.funvid.eu/index.php?page=vid ... _id=104395 - zobaczcie jakie ten ma Qi - to tak na wesoło dla rozładowania napięcia ...

_________________
...Between the velvet lies
There's a truth that's hard as steel
The vision never dies
Life's a never ending wheel ...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 wrz 2010, 15:20 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 wrz 2010, 21:29
Posty: 22
Lokalizacja: PL
Płeć: mężczyzna
Witam wszystkich…
Chciałbym się podzielić,moim skromnym doświadczeniem zdobytym w ciągu mojego krótkiego życia. Rozmawiając na temat energii Qi w ciele człowieka należy nieco rozszerzyć zagadnienie tej energii. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej uważa się, iż występują trzy rodzaje tej energii. Yuan Qi energia, z którą się rodzimy, Jing Qi energia czerpana z powietrza oraz Wei Qi energia pozyskiwana z pożywienia. Dlatego też Chińczycy oprócz różnych form Qigong opracowali tradycyjną kuchnie zwaną Kuchnią Piecu Przemian, która powstała w wyniku obserwacji natury i przemian w niej zachodzących (zasada pięciu elementów). W pojęciu TMCh zdrowie to dynamiczna równowaga sił “Yin” i “Yang”, które tworzą energię Qi, a zachwianie jej objawia się chorobą człowieka. Siły te zmieniają się tak jak pory roku np: lato –Yang, zima-Yin, Wiec naturalnym odruchem jest sięganie po produkty Yin (surowe owoce i warzywa) latem, kiedy jest nam gorąco, aby się ochłodzić, a zimą robimy dokładnie odwrotnie próbujemy się rozgrzać jedząc coś ciepłego. W naszym klimacie zimy nie należą do łagodnych i tu z pomocą przychodzi Kuchnia Pięciu Przemian, której potrawy doskonale rozgrzewają nas od środka jednocześnie lecząc nasze narządy ciała.

Co do Yiquan jest to system złożony z wiedzy pochodzącej z wielu stylów walki i na pewno zawiera elementy Qigong. W systemie tym nie uwzględnia się duchowej natury człowieka i przez to odrzuca się pojecie energii Qi jako uniwersalnej energii kosmicznej, jednocześnie tłumacząc ją podstawowymi prawami fizyki i biomechaniki. Trudno jednak wytłumaczyć zdrowotny aspekt ćwiczenia Zhan Zhuang nie inaczej jako przepływu i akumulacji życiodajnej energii Qi, co dosłownie czuć :tak: (to moje subiektywne spostrzeżenie w wyniku 6 miesięcy treningu Yiquan). System ten jest „otwarty”, co oznacza ze cały czas następuje jego udoskonalanie, być może jak ludzkość odkryje prawdziwą wiedzę o nas samych zmienią się poglądy na energie Qi w systemie Yiquan.


http://www.gongfu.com.pl/?qigong,22,,,1
http://www.5przemian.net.pl/produkty-yin-i-yang/
http://5przemian.pl/index.php?option=co ... view&id=36
http://kuchniakreatywna.blox.pl/htmlNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 26 wrz 2011, 11:38 
super temat


Ostatnio zmieniony 18 paź 2011, 9:51 przez La_Mandragora, łącznie zmieniany 1 raz


Na górę
   
 
 
Post: 26 wrz 2011, 19:10 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lut 2010, 15:04
Posty: 362
Płeć: mężczyzna
A czy słyszał ktoś o Taoistycznym Tai Chi? http://www.taichi.pl/

_________________
"Słońce grzało tak rozkosznie, a kamień na którym siedział od dłuższego czasu, był tak przyjemnie ciepły, że Puchatek już sobie postanowił, że przez całą resztę poranka będzie siedział pośrodku strumyka i cieszył się z tego, że jest Puchatkiem."Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 wrz 2011, 16:29 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sie 2009, 9:58
Posty: 144
W tym roku miałam okazję brac udział w zajęciach i bardzo mi się podobało. Jestem pod wrażeniem skuteczności stylu "Lecący Żuraw" http://www.qigong.org.pl/

_________________
NIEBO JEST NIEBIESKIE A ZIEMIA CZYSTA, ŚWIETLISTANa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 wrz 2011, 19:05 
Dobry Wieczór

Osobiście mogę z całą odpowiedzialnością każdemu polecić kurs: sześć tajemnych słów.
Jakiś czas temu koszt dwudniowego intensywnego szkolenia wynosił ok 300zł - aktualnych cen nie znam, lecz z pewnością jest to dobra inwestycja jako profilaktyka zdrowotna.
Oczywiście najlepiej jest ćwiczyć w grupie, lecz zdaję sobie sprawę iż jest to wielokrotnie (mam na myśli systematyczność) trudne.
Efekty zdrowotne murowane, a także pojawiają się inne możliwości u każdego kto poważnie i systematycznie będzie ćwiczył.

Pozdrawiam
ZbyszekNa górę
   
 
 
Post: 14 paź 2011, 13:17 
Tutaj trochę szerzej o Qigongu.
qigong-medyczny-zygmunt-bronz-t8343.htmlNa górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group