Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 27 paź 2020, 1:42

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 wrz 2010, 0:17 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 13 sie 2010, 16:35
Posty: 1
Czy jest ktoś, kto zna, słyszał, a może nawet nie są mu obce doniesienia o wcześniejszych wizytach wyżej wspomnianego kontynentu Ameryki Płn dokonanych przez szeroko pojętą cywilizację morza środziemnomorskiego. Czy prawdypodobny patent wikingów na pływanie po oceanach dobry kilka wieków przed Kolumbem mógł być wykorzystanyu w działaniach badawczo-zwiadowczych ? Habitat ludów mezoameryki oparty na solidnej kamiennej architekturze runął jak domek z kart ?Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 04 wrz 2010, 0:17 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 04 wrz 2010, 11:48 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2010, 23:29
Posty: 1780
Płeć: mężczyzna
Załącznik:
pirireis_2maps.jpg

Cytuj:
Mapa Ameryki Piriego Reisa

Piri Reis jest tym, który spośród wszystkich ze sławnych tureckich marynarzy pozostawił po sobie największą spuściznę.

Sławna mapa Ameryki (Piriego Reisa), która nie jest żadnym fałszerstwem, lecz autentycznym dokumentem, pochodzi z XVI wieku z Istambułu. Skupia się ona na zachodnim wybrzeżu Afryki, wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej i na północnym wybrzeżu Antarktydy. Piri Reis nie mógł o tym ostatnim uzyskać żadnych informacji od ówczesnych odkrywców, gdyż Antarktyda pozostała nieodkryta aż do 1818 n.e., czyli 300 lat po narysowaniu mapy.
“Wolne od lodu wybrzeże Ziemi Królowej Maud pokazane na mapie stanowi sporą zagadkę, ponieważ badania geologiczne wykazały, że ostatnia okazja, do zbadania tego terytorium nie pokrytego lodem była 4000 lat p.n.e.”

“Jest niemożliwe do wskazania dokładnej daty, kiedy dokonanie tego było możliwe, ale wydaje się, że Ziema Królowej Maud mogła pozostawać w stanie względnie stabilnym i nie pokryta lodem przez 9000 lat, zanim została przez pokrywę lodową całkowicie ostatecznie zakryta. Jednak nie znamy żadnej cywilizacji, która miałaby możliwości czy potrzebę badania tamtej linii brzegowej w odpowiednim okresie, to jest między XIII a IV tysiącleciem p.n.e.

Kim był więc Piri Reis i dlaczego wkład muzułmańskich geografów pozostaje pominięty w tak wielu książkach?

Poniższy artykuł stanowi skróconą wersję pełnego w formacie PDF(link na końcu), gdzie zostały zawarte wszystkie szczegóły, odnośniki i podana pełna bibliografia.

Turecka marynarka znana jest ze swojej nieskończonej walki dla Islamu, od wczesnego XI stulecia aż do XX, od najdalszych zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego aż do Oceanu Indyjskiego i Cieśniny Hormuz[1].

Jest jednak jeszcze inny aspekt działań tureckiej marynarki, a mianowicie jej wkład w geografię i nauk morskich. Jednak pod tym względzie, został on calkowicie odsunięty na bok, ponieważ europejscy historycy zajmowali się wyłącznie uznawaniem ich własnej historii. To oni jako pierwsi rozwikłali ‘dramatyczne dzieje podróży morskich’, opisali swoje odkrycia, historię swoich imperiów kolonialnych i komercyjnych, a przy muzułmanach zatrzymywali się tylko po to, aby stwierdzić jak ich działania wpłynęły na kurs historii Europy. Gdy już stworzono właściwą wersję historii, dzieje narodów, które przyjęły Islam, zostały zepchnięte do wąskich specjalizacji, takich jak orientalistyka, która do dziś pozostaje na peryfariach nauk historycznych[2]. Hess dodaje, iż udana ekspansja imperiów państw Zachodu na terytoria muzułmańskie w wieku XIX i wczesnym XX stanowi „potwierdzenie dla wielu Europejczyków, że historia Islamu, czy też dokonania samych sułtanów Ottomańskich, miały niewielki wpływ na ich wcześniejsze podboje.”[3]

Choć Hess zaobserwował jedną czy dwie pozytywne zmiany gdy to pisał, to ogólnie od dekady wyobrażenia są wciąż te same. Brice i Imber napisali list do Geographical Journal, zauważając w nim, że europejskie mapy bardzo dużo zyskały dzięki tureckim, a mimo to nie uznaje się ich wpływu. Co gorsza, europejscy naukowcy odrzucili to, twierdząc, że tureckie mapy są albo kopią sprowadzonych z Włoch do Imperium Ottomańskiego, albo dziełem włoskich uciekinierów, a twierdzenia Brice’a i Imber’a są bezposdtawne i mało wiarygodne.[5]

Jednak tureckie nauki morskie były w owym czasie[odkryc geograficznych] bardzo zaawansowane. Hess pisze, iż w 1517 roku, Piri Reis zaprezentował swoją sławną mapę Nowego Świata sułtanowi, dając Ottomanom dokładny opis i pomiary odkryć jak i szczegółową drogę okrążaenia Afryki[6]. Salman Reis, rok później dodał do niej jeszcze więcej. Goodrich, w swojej pionierskim dziele[7], rozwlekle i z dużym zaparciem poprawia ogólne błędne wyobrażenie, doskonale pokazując ottomańskie opisy Nowego Świata, w całym jego dziwactwie, różnorodności i bogactwie, za czasów jego odkrycia.

W Encyclopaedia of Islam.są dwie informacje o Pirim Reisie. Jedna, napisana przez F.Babingera[8], a druga przez Souceka[9] i to jego wpis jest znaczniej bardziej obszerny, dokładny i kompetentny niż pierwszego. Babingerowski wpis, choć przedawniony, wciąż oferuje jednak sporo odnośników do źródeł, które mogą posłużyć do badań.

Dalsze wzmianki o Pirim Reisie znajdują się w Dictionary of Scientific Biography napisanej przez Tekeliego[10]. W Internecie jest bardzo dobra praca Prof. Afetian’a, zawierająca sporo dokładnych map(http://www.prep.mcneese.edu/engr/engr32 ... /afet0.htm) .
Jedna z nich przedstawia najstarszą mapę Ameryki Piriego Reisa, choć nie jest najlepszej jakości: http://www.prep.mcneese.edu/engr/engr32 ... pmapsm.jpg

Piri Reis

Urodził się w 1465 w Gallipoli. Swoje życie marynarza zaczął pod opieką swojego wujka, Kemala Reisa. Walczył w wielu bitwach u boku swego wuja, któremu służył do końca XV wieku, a następnie Khairowi eddin Barbarossie. Dowodził flotą ottomańską w walkach przeciwko portugalczykom na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim. W trakcie wojen, odszedł na spoczynek do Gallipoli w roku 1513, żeby tam stworzyć pierwszą Mapę Świata, a następnie dwie wersje Kitab I-Bahrije (1521 i 1526). Drugą Mapę Świata stworzył w latach 1528-1529. Wciąż tajemnicą pozostaje co robił od czasu stworzenia ostatniej mapy, do ponownego pojawienia się w połowie XVI wieku w flocie ottomańskiej jako kapitan na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim[11].

Został stracony przez sułtana ottomańskiego za przegranie istotnej bitwy morskiej. Jego tajemniczy koniec i awanturnicze życie staną się tematem na kolejny artykuł.

Mapy Świata

Piriego Reisa pierwsza mapa Świata z 1513 , której tylko jeden fragment ocalał, pokazuje Atlantyk z wybrzeżami Europy, Afryki i Nowego Świata. Druga mapa z 1528-1529, z której ocalała jedynie 1/6, przedstawia północną część Atlantyku, Nowy Świat od Wenezueli aż po Nową Funlandię jak i południowy cypel Grenlandii. Fragment pierwszej mapy Świata, z podpisem Piriego Reisa i datą – Muharram 919(9 Marca-7 Kwietnia 1513), odkryty w 1929 w pałacu Muzeum Topkapi, jest jedynym fragmentem dzieła, które autor dał sułtanowi Selimowi w Kairze w roku 1517. Niemiecki naukowiec – P.Kahle, zrobił dokładną analizę i opis mapy[12], stwierdzając, że Piri Reis był doskonałym i godnym zaufania kartografem. Kahle zaznacza również, że całe wyobrażenie o Kolumbie zostało zniekształcone, gdyż niemal wszystkie ważne dokumenty, które były z nim związane, a przede wszystkim dziennik statku, zostały zmienione, głownie za sprawą biskupa Las Casas[13].

Długo po Kahl’u, w połowie lat 60’tych XX wieku, do mapy z Topkapi powrócił Hapgood[14], ale był tak zdumiony bogactwem i doskonałością mapy, że przypisał ją zaawansowanej cywilizacji z okresu epoki lodowcowej[15]. To co zrobił, może wydawać się śmieszne, nie tylko z powodu bujnej wyobraźni, ale naginania faktów do granicy fikcji, również w stosunku do ówczesnej wiedzy o historii kartografii. Z ostatnich prac, najlepszą na ten temat jest napisana przez Harleya i Woodwarda, która bardzo szczegółowo pokazuje rolę muzułmańskiej kartografii i nauk morskich[16].

Co do Kahlego, to strasznie ubolewał, iż znalazł tylko jeden fragment z całej mapy w Muzeum Topkapi, gdyż orginał opisywał wszystkie Siedem Mórz (Śródziemnomorskie, Indyjskie, Perskie, Wschodnioafrykańskie i Morze Czerwone), czyli niemalże cały Świat w tak wczesnych czasach.
Poszukiwania pozostałych częsci pozostały bezowocne.[17]


http://www.arabia.pl/content/view/281494/2/
W tym filmie jest o tej mapie
phpBB [video]


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Obrazek

http://www.prisonplanet.pl/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 wrz 2010, 22:42 
Offline
Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 cze 2009, 21:18
Posty: 841
Oponamotopek pisze:
Czy jest ktoś, kto zna, słyszał, a może nawet nie są mu obce doniesienia o wcześniejszych wizytach wyżej wspomnianego kontynentu Ameryki Płn dokonanych przez szeroko pojętą cywilizację morza środziemnomorskiego. Czy prawdypodobny patent wikingów na pływanie po oceanach dobry kilka wieków przed Kolumbem mógł być wykorzystanyu w działaniach badawczo-zwiadowczych ? Habitat ludów mezoameryki oparty na solidnej kamiennej architekturze runął jak domek z kart ?


Coś akceptowane przez akademicką naukę
Thor Heyerdahl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Thor_Heyerdahl

Zbudował statek z papyrusa i przepłyną nim atlantyk, udowadniając że kontakty starożytnego Egiptu z Pd.Ameryką pyły możliwe.
Gdzieś nawet w Ameryce odnaleziono szczątki takiego podróżnika, ale linku nie znajdę.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 18 lis 2010, 14:44 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2010, 23:29
Posty: 1780
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Szokujące odkrycie. Indianie wyprzedzili Kolumba

Indianie odkryli Europę 500 lat przed tym, jak Kolumb dotarł do wybrzeży Ameryki. Do tak szokujących wniosków doszli hiszpańscy uczeni, pracujący przy wykopalisku w Islandii – poinformował serwis telegraph.co.uk.


Naukowcy badali szczątki kobiety z X wieku. Sądzą, że właśnie wtedy w Europie pojawili się pierwsi Indianie. Kolumb odkrył Nowy Świat dopiero w 1492 roku. Wyprzedzili go także Wikingowie, który przybyli do Ameryki znacznie wcześniej. Być może to oni, po dobiciu do amerykańskiego wybrzeża zabrali ze sobą Indian do Europy.

Według wyniku badań przeprowadzonych przez naukowców, Indianka, której szczątki badali, przybyła do Islandii około roku 1000 i pozostała tam do końca życia. Wiadomo, że około 1710 roku w południowej Islandii, w pobliżu lodowca Vatnajkull, żyli ludzie, którzy uważani byli w tamtym czasie za Azjatów.


- Ponieważ wyspa była całkowicie odizolowana od świata od X wieku, pojawia się najbardziej prawdopodobna hipoteza – że ci ludzie byli potomkami kobiet, które Wikingowie przywieźli z Ameryki około 1000 roku – twierdzi Carles Lalueza Fox, naukowiec z uniwersytetu Pompeu Fabra z Hiszpanii.

Wyniki pracy naukowców z Centrum Badań Naukowych w Hiszpanii zostaną opublikowane w "American Journal of Physical Antropology".


http://wiadomosci.onet.pl/nauka/szokujace-odkrycie-indianie-wyprzedzili-kolumba,1,3788790,wiadomosc.html

_________________
Obrazek

http://www.prisonplanet.pl/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 20 lut 2017, 22:03 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 31 sty 2017, 23:12
Posty: 129
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Bayern
Oponamotopek pisze:
Czy jest ktoś, kto zna, słyszał, a może nawet nie są mu obce doniesienia o wcześniejszych wizytach wyżej wspomnianego kontynentu Ameryki Płn dokonanych przez szeroko pojętą cywilizację morza środziemnomorskiego. Czy prawdypodobny patent wikingów na pływanie po oceanach dobry kilka wieków przed Kolumbem mógł być wykorzystanyu w działaniach badawczo-zwiadowczych ? Habitat ludów mezoameryki oparty na solidnej kamiennej architekturze runął jak domek z kart ?

W Brazyli znane sa stare inskrypcje wykonane przez starozytnych Egipcjan ich pismem.
Tak sie sklada ze ponad 40 lat temu pisalem prace maturalna z "Historii Ameryki Lacinskiej przed podbojem". Co prawda uplynelo juz sporo czasu od tego gdy to pisalem, ale dzieki temu ze ten temat mnie interesuje pamietam co pisalem.
Mnie co prawda interesowala bardziej architektora, i aterfakty, ale wspomne o indianskich wierzeniach Majow czy Inkow. U Inkow np. bogiem byl Wikarocha bialy brodyty czlowiek o niezwyklych mocach ktory przybyl ze wschodu . Pojakims udal sie na wschod. Przed odejsciem powiedzial ze po jakims czasie przyjdzie znowu. Nauczal Indian rolnictwa, astronomi,kosmogoni,itp.Miedzy innymi to ulatwilo Pizarro podboj Kraju czterech stron swiata.
Ale najbardziej mnie zdumialy ruiny Tiahaunaco w Boliwi nad jeziorem Titicaca, naukowcy okreslali je na okolo30 do 40 tys. lat. W miescjie tym jak wyliczyli mieszkalo ponad 1 milion ludzi. Ale najbardziej frapujace sa ruiny budowli wykonanych w stylu owczesnej wielkiej plyty, wykonane ze skaly o stopniu twardosci graniutu , obrobione z dokladnoscia do milimetrow, i idealnie pasujace do siebie. W tym czasie taka obrobka takiej twardej skaly jak granit nie byla jeszcze mozliwa/obecnie obrobka laserowa/.
Troche pozniej czytalem o miastach w Brazyli w poblizu granicy z Boliwia odkryto miasta rowniez liczace sobie od 30- do 40 tys. lat.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group