Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 21 sie 2019, 19:37

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prąd zmienny
Taka mała refleksja:
W przewodzie poruszają się elektrony, w przypadku prądu przemiennego raz w jedną raz w drugą stronę, odległość jaką pokonują zależy od dwóch parametrów częstotliwości i napięcia.
Zwiększając częstotliwość maleje droga pokonywana przez elektrony i zwiększa się ilość wykonywanych przez nie drgań w przewodzie.
Zwiększając napięcie rośnie droga pokonywana przez elektrony i zmniejsza się ilość wykonywanych przez nie drgań w przewodzie, wzrasta także prędkość elektronów.

Zastanawiam się czy falowa natura materii jest związana z prędkością obiektu, to znaczy czy przy większej prędkości ilość obserwowanych zjawisk o charakterze falowym wzrasta.

Edit: Częstotliwość prądu a częstotliwość fali materii to 2 różne rzeczy.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

Tytuł: Prąd zmienny
: 01 sie 2010, 22:24 
VIP Member
Awatar

Nawet atomy jako niby rzeczy materialne wykazują cechy falowe ,a w przypadku prądu el. przemiennego to wydaje się ,że sama transmisja energii odbywa się za pośrednictwem fali elektromagnetycznej !To dość ogólne stwierdzenie ,które nie roztrzyga o niczym ,bo trzeba rozważyć tu konkretne fizyczne skutki jakie to wywołuje!I wtedy można podyskutować!
Pytanie może być dobre ale do czego ono zmierza??To tylko teoretyczne rozważania czy konkretny cel??

Cytuj:
sama transmisja energii odbywa się za pośrednictwem fali elektromagnetycznej

Fala elektromagnetyczna składa się z fotonów które emitowane są w momencie kiedy elektrony przechodzą na niższą orbitę (jest to skutek, nie przyczyna).

Ilość elektronów które znajdują się w obwodzie jest praktycznie niezmienna, w generatorze prądu też nie może pojawić się ich więcej dlatego ich rozchodzenie się wzdłuż przewodu można wyjaśnić za pomocą tworzenia się fali podłużnej (elektrony z generatora uderzają w elektrony w przewodzie powodując przesunięcie tych drugich, następnie elektrony z generatora wracają do generatora powodując również cofnięcie się elektronów z przewodu).

Na razie to są tylko teoretyczne rozważania, próbuję zrozumieć naturę zjawiska przepływu prądu uwzględniając wszystkie procesy zachodzące w przewodzie.

Nie mam pojęcia jak jest z prądem..

O falowej strukturze materii jest tutaj:
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=790.0

A co do prądu to cewka Rodina ciekawe urządznko:
http://davidicke.pl/forum/torus-geometryczna-doskona-o-t887.html

pozdrawiam

Cytuj:
Nie mam pojęcia jak jest z prądem..

Na ten moment ja też nie wiem. :) Po prostu szukam odpowiedzi.

Obecna fizyka stanęła na głowie: zamiast skupiać się na metodach pracy naukowców którzy stworzyli fundament pod obecną cywilizację, skupia się na niekwestionowaniu ich punktu widzenia (który już odrobinę się przeterminował, dawni naukowcy nie mieli możliwości obserwacji przyrody na poziomie cząstek elementarnych), ewentualnie na modelach komputerowych będących jedynie prawdopodobieństwem (wróżka też nieświadomie oblicza prawdopodobieństwo na przykład wyjścia za mąż na podstawie takich parametrów jak ubiór zewnętrzny, cechy charakteru).

A propos prądu to zastanawia pewna "przepowiednia" która głosi, że ludzkość zostanie pozbawiona prądu. :roll:

W każdym bądź razie nie jest to niemożliwe, ciekawe co na to Tesla :ninja:

Timewave jak zostaniesz pozbawiony prądu to znikniesz ,bo nie należy zapominać ,że obok chemii ciało ludzkie to eletromagnetyzm także :twisted:

do autora postu:ciągle obstaję przy tym ,że należy wszelkie rozważania odnieśc do praktyki tak aby to należycie skonsumować == przykładem jest tu dioda tunelowa ,która jest używana w elektronice od lat bez kompletnego zrozumienia zjawisk fizycznych zachodządzych w jej półprzewodnikach!sic!!

Mam pomysł jak rozwiązać zagadkę diody tunelowej ale na razie jestem na etapie dokształcania się i segregacji informacji na zaobserwowane zjawiska i sformułowane teorie.

no to weźmy na początek podstawowe prawo w elektrotechnice ,czyli prawo Ohma !Gdzie nie spojrzysz ,jakich zjawisk , badań to by dotyczyło =tam zawsze znajdziesz tę podstawową zasadę dotyczącą prądu ,napięcia i oporu elektrycznego !Tylko opory el. różnią sie w zależności od rodzaju przyłożonego napiecia ,a to wiadomo z szkoły!
Więc poszukajmy najpierw stałych cech dotyczących przepływu energii ,czyli wyrównywania potencjałów w obwodzie el. dla wymuszenia(napięcia) stałego w czasie i porównajmy to potem z obwodem napięcia przemiennego!
Może to pomoże na chwilę w roztrzygnieciu dualizmu światła i materii!

Przykład z życia wzięty: w jednej dziurce od gniazdka jest prąd, w drugiej nie ma (neutralny). Po złączeniu następuje zwarcie. Ale po złączeniu fazy z uziemieniem jest silniejsze zwarcie.
W przewodzie fazowym płyną elektrony, w przewodzie neutralnym nie.
Według tego co napisałem powyżej transformator wymusza ruch elektronów raz w jedną raz w drugą stronę (fachowo nazywając - fala podłużna). W przewodzie neutralnym drgania są wyciszone (ale drgania elektronów znajdujących się w Ziemi nie są wyciszone dlatego silniejsze zwarcie).

http://www.toya.net.pl/~zembol/zasilacz.jpg
Schemat mostka prostowniczego.

Załóżmy że górny przewód jest fazowy a dolny neutralny.
Zgodnie z umową elektrony płyną odwrotnie niż prąd, dlatego elektrony najpierw płynął przez diodę D1 która zapobiega cofnięciu ich z powrotem w kierunku transformatora, następnie przewodem oznaczonym minusem, kondensator stanowi bufor gdzie gromadzą się elektrony, następnie elektrony trafiają do dowolnego odbiornika, wytracają energię, nie są dalej pompowane przez diodę D1, zaczynają być wypompowywane wraz z odpływem elektronów na przewodzie górnym i przepływają przez diodę D2, w tym momencie elektrony zgromadzone na kondensatorze odpływają również. (Zasada działania kojarzy mi się z pracą serca).

Jaka w tym jest rola przewodu neutralnego, diody D3 i diody D4 tego na razie nie wiem (można zrobić eksperyment i wstawić w miejsce 2 diod dwa kondensatory ale nie mam laboratorium na takie eksperymenty).

Te rozważania nie zmieniają prawdziwości prawa Ohma, mogą je co najwyżej rozwinąć (nie chcę się na razie skupiać na takich anomaliach jak istnienie negistor'a - diody tunelowej, za cienki jestem :-/, zobaczymy czy jak się dokształcę to powyższy tekst przetrwa konfrontację z nowymi faktami :P ).

Wyważasz otwarte drzwi... :D

mostek Graetz'a

wykres

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

to otrzymujesz na wyjściu zasilacza z mostkiem Graetz'a, prąd stały, "tętniący" który trzeba "wygładzać", filtrować kondensatorem. :)

Najlepiej "zobaczyć" to sobie na oscyloskopie.

Rozważasz przepływ prądu z punktu widzenia fizyka który opracował podstawy a jeszcze nie wiedział nic o istnieniu elektronów. Teraz powszechnie wiadomo że tylko ładunek ujemny przemieszcza się (są to elektrony), ładunek dodatni - protony nie przemieszczają się ponieważ są w jądrach atomowych o masie wykluczającej możliwość jakiegokolwiek ruchu.
Jest jeden wyjątek - plazma napływająca ze słońca gdzie nośnikiem prądu są zarówno protony jak i elektrony (ale też na razie nie chce o tym pisać aby nie wprowadzić dodatkowego zamieszania).

Czasami lubię wyważyć otwarte drzwi ponieważ przynajmniej mam czas aby przyjrzeć się futrynie. ;)

inc'oming!nev'er pisze:
Zgodnie z umową elektrony płyną odwrotnie niż prąd, dlatego elektrony najpierw płyną

Żeby rozwiązać swój problem musisz ustalić co to znaczy, że "prąd płynie" i "elektrony płyną"...;)

Przed mostkiem Graetz'a "prąd płynie" (bez względu na to co to znaczy) naprzemiennie w dwie strony, a za mostkiem tylko w jedną. Diody działają parami - dwie pozwalają "prądowi płynąć", a dwie nie (przy czym spełniają swoje role naprzemiennie).

I w jednej "dziurce" nie ma "prądu". Jest "napięcie". A to coś zupełnie innego. "Prąd płynie", gdy jest różnica potencjałów w obwodzie czyli "napięcie" (np. między "dziurkami"). Przewód neutralny to tylko punkt odniesienia czyli "0". W nieneutralnym masz naprzemienne "plusowe" i "minusowe" różnice potencjałów (względem "0"), którą wyrównuje "przepływ prądu". Tylko, że to są pojęcia w uproszczony sposób opisujące rzeczywistość...

PS. A co to jest "siła"? ;)

Widzę że czeka mnie dużo rysowania w Inkscape. :-/
Zaraz wstawię obrazki.

Powyżej pisałem dokładnie o tym samym tylko z innej perspektywy, twoje obserwacje nie są błędne.
Cytuj:
Tylko, że to są pojęcia w uproszczony sposób opisujące rzeczywistość...

Próbuję przedstawić rozszerzony opis.

Obrazek
Po prawej jest przedstawiona zasada działania, zamiast przekazywania sobie energii kinetycznej, elektrony odpychają się.
Uporządkowany przepływ elektronów powoduje powstanie pola magnetycznego wokół przewodu.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]