Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 20 sie 2019, 17:41

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Perfect Master * 5th Degree

Wyszukiwarka
Cytuj:
Wokół firmy Google krążą ciemne chmury. Parę dni temu wydało się, że firma Google stosuje specjalny kod, który za pomocą ciasteczek śledzi aktywność użytkownika przeglądarki Safari. Google odpowiedziało na zarzuty twierdząc, że są one bezpodstawne. Co ciekawe, firma wyłączyła wzbudzający obawy kod twierdząc, że jak już, to zbierał on informacje anonimowe. Teraz okazuje się, że internetowy gigant podobną zagrywkę stosuje wobec użytkowników przeglądarek internetowych Microsoft Internet Explorer.

Firma Microsoft twierdzi, że Google omija funkcję P3P Privacy Protection, która zaszyta jest w Internet Explorerze. Efekt działań Google'a jest podobny do tego, który uzyskiwano w przypadku przeglądarki Apple Safari - mimo, że faktyczny mechanizm omijający zabezpieczenia jest inny. W Safari śledzenie aktywności użytkownika w internecie jest standardowo blokowane. Google wykorzystywało kod, który oszukiwał przeglądarkę "sugerując", że użytkownik np. kliknął na odnośnik z reklamy. W ten sposób, bez wiedzy użytkownika (i wbrew ustawieniom prywatności w programie) następowało zapisanie ciasteczka, dzięki któremu ten był śledzony.

W przypadku obu przeglądarek Google omijało lub omija, na różne sposoby, ustawienia prywatności, określone przez użytkowników. Jeśli chodzi o Microsoft, to jego Internet Explorer blokuje ciasteczka, jeśli chcąca zapisać je strona internetowa nie prześle "poświadczenia" zgodności z P3P Compact Policy. Google przesyła do Internet Explorera "poświadczenie", które z jednej strony nie określa celu zapisania ciasteczka, a z drugiej zawiera dane dobrane tak, aby przeglądarka "wypiek" Google'a uznała za w pełni bezpieczny.

Microsoft użytkownikom Internet Explorera zaleca korzystanie z funkcji Tracking Protection, której Google obejść nie może. To, jak twierdzą programiści Microsoftu, jedyna obecnie metoda na uchronienie się przed śledzeniem przez Google, które odbywa się bez wiedzy użytkownika i omijając ustawienia przeglądarki - a więc działając umyślnie wbrew jego woli.

Google broni się także i przed zarzutami związanymi z Internet Explorerem. Firma twierdzi, że korzystając z P3P w Internet Explorerze, Microsoft stosuje politykę "wysoce nieoperacyjną" i ten system zabezpieczeń jest przestarzały. Serwis Facebook otwarcie wręcz przyznaje, że stosuje działania podobne do Google'a, "niekoniecznie zachowując wsparcie dla P3P".

Wygląda więc na to, że drugi już przypadek przeglądarki internetowej, poprzez którą Google szpieguje ich użytkowników, chyba wystarcza do tego, aby zastanowić się nad tym, jak wielkie korporacje szanują prywatność własnych klientów - internautów.

Źródło: http://pclab.pl/news48884.html

Może czas przestać używać Google....? Ja już skasowałem (teoretycznie, dane w nich zostają na zawsze, podobnie jak FB) konto, włącznie z YouTube (na którym miałem z 60 filmów... chlip, ale wolę się ich pozbyć niż dalej wkurzać się na komunikaty o podawaniu imienia nazwiska...) oczywiście przedtem używając opcji Google Tickeout (czy jakoś tak).

A jest jakaś alternatywa dla Google? Bing, Yahoo i inne również szpiegują. Ale jest jeszcze jedna rzecz... DuckDuckGo:
Cytuj:
Gabriel Weinberg akurat miał wolnych 10 milionów dolarów. Właśnie sprzedał swój start up The Names Database i szukał pomysłu na nowy biznes. Wykorzystując narastające w internetowej społeczności wątpliwości dotyczące wyszukiwarki Google, postanowił stworzyć własne narzędzie do przeglądania stron. I choć jego żona miała stwierdzić, że Weinberg po prostu oszalał, programista rozpoczął prace.

Co by tu...
Pomysł na wyszukiwarkę opierał się na pytaniu: co możemy zrobić my, czego inne wyszukiwarki nie mogą, bo są duże? Odpowiedź była prostsza niż początkowo się wydawało. Okazało się, że nowy silnik może serwować użytkownikowi wyniki, których ten szuka naprawdę, a nie te, które bazują na wcześniejszych wyszukiwaniach, czy zainteresowaniach określonych na ich podstawie.

Weinberg w wywiadach zapewnia, że wyszukiwarka nie śledzi użytkowników, nie przechowuje adresów IP, plików cookies (o ile nie jest to niezbędne) i nie jest zaśmiecona reklamami. Jest więc tym, czym... Google było kiedyś. Co więcej, DuckDuckGo wprowadziło funkcjonalność, która pozwala przeszukiwać sieć anonimowo, tak jak gdyby użytkownik korzystał z ukrytej sieci TOR.

DuckDuckGo do przeszukiwania sieci korzysta z około 50 źródeł, takich jak Yahoo! Search BOSS, Wikipedia, Bing, a także własny DuckDuckBot. Autor wyszukiwarki zdążył też wymyślić, jak – bez gromadzenia o nim informacji – ułatwić użytkownikowi życie. U góry wyników wyszukiwań wprowadzono szare pola, które zawierają najlepsze, najbardziej trafne wyniki wyszukiwań. Ten sposób został przez twórców DuckDuckGo nazwany "Polityką zero klików".

W trosce o jakość wyszukiwania Weinberg wypowiedział także wojnę wielkim "content farmom", czyli firmom, które dzięki publikowaniu masy niskiej jakości contentu łowią kliki. DuckDuckGo usuwa z wyników wyszukiwania linki prowadzące do takich serwisów, jak eHow.

Chwyciło!
Wydaje się, że pomysł DuckDuckGo chwycił. Jak podaje "The Washington Post", wyszukiwarka w ciągu roku wzrosła 4,5 razy – z 10 mln zapytań w październiku 2011 roku, do 45 mln. To oczywiście wciąż niewielki procent tego, co dzieje się w największych wyszukiwarkach, ale chwilę później strona Searchengineland.com pytała, czy DuckDuckGo może stać się nawiększym długoterminowym zagrożeniem dla Google. Serwis Lifehacker.com uznał, że DuckDuckGo jest jednym z najlepszych zastępstw dla naruszających prywatność wyszukiwarek.

Publicysta "TIME", Harry McCracken, przyrównał z kolei DuckDuckGo do swojej ulubionej restauracji z hamburgerami. W felietonie przyznał, że knajpę ceni za to, że w menu nie ma azjatyckich sałatek ani latte – po prostu hamburgery. Tak samo "DuckDuckGo nie ma książek, blogów, ani obrazków. Nie ma autodopasowania. Oferuje podstawowe przeszukiwanie sieci, a 'dziesięć niebieskich linków', które wyświetlają się na początku jest zwykle... po prostu użytecznych" – napisał i zaliczył wyszukiwarkę Weinberga do 50 najlepszych stron internetowych w 2011 roku.

Jako domyślną wyszukiwarkę DuckDuckGo ustawiono w systemie Linux Mint 12.

Bang!
Żeby zacząć używać DuckDuckGo, wystarczy zainstalować lekką i nieinwazyjną aplikację w przeglądarce (ja używałam pod Chrome, ale działa także z Operą i Firefoxem oraz na smartfonach z Androidem i MacOS). Nie trzeba otwierać nowego okna, wystarczy kliknąć w ikonkę kaczki i wpisać frazę.

Żeby skrócić czas wstukiwania, można użyć funkcji "Bang". Wystarczy użyć wykrzyknika, by szukać w konkretnym miejscu. I tak: po wpisaniu w pasek"!m Warszawa", DuckDuckGo przenosi nas do stolicy Polski na Google Maps. "!gi Barack Obama", by znaleźć zdjęcia prezydenta USA w Google Images. "!n Korea", by Kaczka pokazała nam ostatnie wiadomości z Korei. I tak dalej.

DuckDuckGo tworzy jedynie kilka osób. Przeglądarka korzysta jednak z dobrych doświadczeń Linuxa, czy Wikipedii i zachęca do pracy nad nią także użytkowników.

DuckDuckGo istnieje od trzech lat. Do jej używania przyznaje się między innymi Tom Henderson, przedsiębiorca internetowy i naukowiec. Jak mu poszło? Można przeczytać w tekście: Od roku żyje bez Google i namawia do tego znajomych: "Dla mnie Google już nie ma"

Źródło: http://natemat.pl/56717,duckduckgo-pows ... -gigantowi

Jeśli używasz głównie języka angielskiego, "kaczka" będzie wprost idealna - czasami na odpowiedź na dany problem nie trzeba szukać nawet w tych wszystkich linkach. Testując dystrybucję linuksa TAILS (przetłumaczyłem arta dla wikipedii, coś więc znajdziecie) która dba szczególnie o anonimowość, domyślnie w tym swoim Firefoksie nie ma google a właśnie DDG. DDG jednak jest całkiem niezła także dla polskich stron, chociaż nie tak jak Googlowska. Można jednak zawsze się wspomóc np. NetSprintem http://netsprint.eu/kontakt/polityka-prywatnosci.html

Pozdrawiam wszystkich ;) Wkrótce pozostałe usługi

-- 15 maja 2013, 10:26 --

W zasadzie coraz rzadziej ktoś korzysta z e-maila w celu komunikacji - służy wyłącznie do aktywacji kont w jakiś serwisach (teraz ewoluowało do aktywacji konta za pomocą FB..). Można się zastanowić więc nad jakimś tymczasowym e-mailiem. Mój ulubiony tego typu serwis to:

http://www.10minutemail.com/

Prostota, mało reklam a 10 minut powinno wystarczyć (można przedłużyć do 20 minut). Mnóstwo jest takich serwisów, różnią się głównie funkcjami, które upodabniają taką tymczasową skrzynkę funkcjonalnie do zwykłej.

Czasami jednak niektóre serwisy robią tak, że do logowania będzie potrzebna nazwa e-maila a nie nas nick. W takim wypadku zapamiętywanie tych bezsensownych znaczków w tymczasowym emailu może być przytłaczające. Ale obecne skrzynki pocztowe jednakowo mają spaczoną politykę prywatności (czyt. inwligacyjną). Można jednak użyć freemaila (e-mail stworzony przez Freenet Project). Nie testowałem czy dochodzą wiadomości z normalnego internetu ale IMHO powinny.

Można też wysyłać anonimowe e-maile - np. z pomocą strony http://sendanonymousemail.net/ .

Dużo więcej na ten temat tutaj: http://like-a-geek.jogger.pl/2010/08/14 ... anonimowy/

-- 15 maja 2013, 10:35 --

Mapy Google
Google Earth to przydatne narzędzie. Mapy zresztą również. Czy jest jakaś alternatywa? Pewnie. Moim ulubionym jest NASA World Wind, program Open Source. obsługuje ziemie, marsa a nawet jowisz i wenus.

Jeśli chodzi o przeglądarkową mapę to bezapelacyjnie najlepszym jest OSM (Open Street Map):

Strona główna: http://www.openstreetmap.org/
Poradnik: http://pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap

Nie oferuje jednak zdjęć satelitarnych (chyba że kiepskiej jakości te z Microsoftu). Za to jest najbardziej aktualną mapą dróg, POI itp. przebija czasami tym nawet AutoMapę. A właśnie, stronę OSM obsługuje jeden producent GPS'ów (niestety mało znany).

-- 15 maja 2013, 10:57 --

YouTube
hm.. gdzie by tu wrzucić swoje wideo..? Jest to dość ciężkie pytanie. Najprościej byłoby znaleźć jakiś hosting gdzie by każdy mógł zassać film. Niby OK, ale jak to zrobić bezpośrednio na stronie? Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. Każdy większy serwis już ma pogmatwaną politykę prywatności. Zresztą, coś za coś - oni oferują nam darmowe miejsce na dysku to musimy się jakoś odpłacić. Jedyny sposób to pewnie rozejrzenie się za płatnymi witrynami (o ile takie istnieją - ja niestety nie mam jakim linkiem rzucić).

Skąd hosting na film?

chomikuj.pl
przeklej.net
lub chmury (te jednak nie są takie bezpieczne, i mają limity. Nie ma to jak stary, dobry, sprawdzony hosting).
.....

no, chyba już jasne ;) jednak niektóre serwisy mają limit wielkości pliku więc lepiej przygotować film pod tym względem.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 15 maja 2013, 10:02 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Większość osób korzysta i tak z gugla,w temacie wyszukiwania jest to najbardziej
popularna wyszukiwarka....ale jest i alternatywa - ma angielskie menu:

http://excite.com/

przeszukuje
Ggoogle/yahoo!/Yandex
indeksuje i wyświetla zawartości
sieci/zdjęć/video/wiadomosci

np zaznacz,wpisując słowo kluczowe klikając przeszukiwania "video":

james bartley

:
wyniki
:
http://msxml.excite.com/search/video?q=james+bartley

kiedyś super wyszukajką była altavista,ale już przejęta przez Yahoo!

http://altavista.com

Mruga

No cóż, e-maila wolnego od polityki prywatności itd. w zwykłym necie na próżno szukać. Jedyna nadzieja to Freemail.

Google reader
Na
Antywebie pisali że zamykają Google readera - tym bardziej jest powód, aby znaleźć alternatywę. W linku jest wiele interesujących propozycji, w tym The Old Reader. Ja osobiście testowałem i polecam programik paseczek - minimalistyczny, bardzo prosty w obsłudze.

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Chyba nie będę oryginalny: http://linuxiarze.pl/tor/ Dla linuksa. Dla Mac OS, Lin i Win Tor Browser, A i to daje tylko jakieś 95% anonimowości biorąc pod uwagę działania niektórych providerów. Zostaje jeszcze I2P, ale to dość "specyficzna"sieć ... Smutny. Niemal doskonały jest CyberGhost VPN, ale ma tę wadę, że jest płatny.
Jest świetny cykl artykułów, który obejmuje dość kompleksowo - a jednocześnie zwiężle - zagadnienie bezpieczeństwa w "Sieci".
Warto przeczytać.
TU --> http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/bezpieczenstwo-i-anonimowosc-w-sieci.html lub
TU --> http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/bezpieczenstwo-i-anonimowosc-w-sieci/strona/19316.html --> Wszystkie części na dole strony...

Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree
Awatar użytkownika

Jakie chmury. Nie truj i daj zyc.

Awatar użytkownika

@remek O jakie chmury Tobie chodzi ?
W sensie, że co ?

Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, 20:48 przez Cryptologicon, łącznie zmieniany 1 raz

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

mnie się wydaje,że miał na myśli jednak "piaskownicę" - "Sandboxie" w jakimś sensie ,przy zastosowaniu przeglądania,szukania...

Mruga

Awatar użytkownika

A możliwe, ale to zupełnie inne pojęcia. A tam. Nie każdy musi się znać Mruga I nie każdy musi chcieć się znać. A sandbox jest miejscem składowania. Z przeglądaniem nie ma wiele wspólnego. Najczęściej jest to autonomiczny obszar wydzielony w celu wykonywania uruchamiania plików, zadań. Pomijam "Online judge"

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

wiem ,ze większość userów korzysta z Firefox'a ... więc małe co nieco może na temat pewnej sztuczki , moze i znanej ,ale jako ciekawostkę zapodam:

w pasku adresu wpisz :

about:config

potwierdź 'enter"

i taki smakołyk:

Zostanie nam wyświetlona tzw. "Book of Mozilla" (z ang. Książka Mozilli) z tekstem:

"I tak oto w końcu upadła Bestia, a niewierni uradowali się. Nie wszystko jednak zostało stracone, albowiem z popiołów powstał ptak przeogromny. Ptak spojrzał z góry na niewiernych i uderzył w nich ogniem i gromem. Oto bowiem Bestia odrodziła się z mocą odnowioną, a słudzy Mammona przyklękli przerażeni."

z Księgi Mozilli, 7:15

i żeby nie było 7+1+5=13
:o
taki tam sprytny "lisek" ,fajną przeglądarką jest BlackHawk [słowacka produkcja],ale to kwestia przyzwyczajenia pewnie ..odruchy..nawyki

http://www.netgate.sk/blackhawk/

Awatar użytkownika

@dar66 zaczynam Cie lubić ... :tak: Tak trzymaj. Uważałem, że jesteś mutantem krążącym po necie i wybierającym bzdety, ale jest IMHO -
coraz lepiej . Pozdrowienia z Łodzi. :D
P.S.
Poproszę pana @remka, żeby wniósł cokolwiek "od siebie..." zanim zacznie oceniać ponieważ za kija nie mam pojęcia jakie ma poglądy.

Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, 19:15 przez Cryptologicon, łącznie zmieniany 2 razy

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

piłeś coś dzisiaj, oprócz deszczówki naskórnie?

Awatar użytkownika

@dar66 - czy to mnie pytasz ? Nie mam pojęcia jak odebrałeś 'post' powyżej. Nie wiem, ale chciałem wyrazić sympatie. Nie musi się Tobie, to podobać, ale nie musisz mnie też obrażać, bez powodu. No chyba, że wojenka.. ? Smutny

Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, 19:10 przez Cryptologicon, łącznie zmieniany 1 raz

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

tak tylko zapytałem ,nie mam nic złego na myśłi ..dziwnie i śmiesznie to napisałeś wcześniej :D

Pozdrawiam ..gdzieś z południa :okok:

Edit:26.05

hmm.. mam trochę dziwne czasem reakcje odbioru ... zapamiętaj proszę taką sprawę:

Ty osobiście jesteś tutaj na forum człowiekiem,którego po prostu ja osobiście bardzo SZANUJĘ ,za tresci ,za bezpośredniość , oj chyba za wszystko.To właśnie ma do siebie słowo pisane - na krótko pisane-w 1.. 2 zdaniach.

wojenka? :boisie: ...chyba w śmigus dyngus,jak się nawiniesz w momencie jak podlewam ogródek :D

dopiszę:
"obrażać" ? - ja Ciebie ? ..czym?..skąd takie sformułowanie?

coś mi się wydaje ,że masz wikipedie zawirusowaną :paluszkiem:

Pozdrawiam
:uśmiech:

Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, 6:58 przez dar66, łącznie zmieniany 2 razy

Awatar użytkownika

Aaa. OK . Spoko. Już kończmy, bo to na Off-a pasuje. Jakby co to Prv.

Google SketchUp

Istnieje wiele programów typu CAD - jednak żaden nie dorównuje google'owi swojej prostocie. Nie trzeba czytać tony poradników by się po chwili we wszystkim połapać. Nieźle. Ale... SketchUp został stworzony po to, by internauci mogli tworzyć obiekty trójwymiarowe dla innego programu - Google Earth. Trudno je wykorzystać gdzie indziej (ze względu na własnościowy format, który nie jest szeroko obsługiwany). Czy jest coś innego? Ja osobiście korzystałem z dwóch monopolistów: 3Ds Max (wersja studencka) i Blender.

Są to prawdziwie zaawansowane kombajny, znajdziesz w nich dosłownie wszystko. 3Ds Max jest jednak płatny (jeśli chcemy użyć go do celów komercyjnych, w wypadku studenckiej wersji), jest jednak łatwiejszy w obsłudze od blendera. Zupełnie tak samo jak z Photoshop & GIMP - kwestia przyzwyczajenia.

Jednak blender, w przeciwieństwie do GIMP'a - nawet jeśli blender to twój pierwszy obsługiwany przez ciebie CAD to nauczenie się jego obsługi jest już bardziej toporne. Bez podstawowych poradników będzie raczej kicha. Polecam taki sposób:

- Nie ściągaj Blendera 2.4 (we wszystkich kursach o takiej wersji tylko piszą), tylko najnowszą betę albo najświeższy build z http://www.graphicall.org/builds/ pod swój system
- Przerób wszystko z działu tutorials na tej stronie http://www.blendercookie.com lub (po polsku) http://polskikursblendera.pl/
- Załóż konto na Blenderowni http://www.blender.pl i czytaj wszystko co tam pisze. Jak czegoś nie wiesz to pytaj na forum w dziale "Jestem tu nowy", oczywiście przedtem użyj szukajki i Google
- I niestety, angielski powinien być na poziomie przynajmniej podstawowym (jeśli chcesz się nauczyć czegoś więcej niż podstaw)

-- 26 maja 2013, 7:48 --

Picasa
Program głównie do katalogowania swoich zdjęć na komputerze - no bo do czegoś by innego, skoro ma bardzo mało funkcji edycji grafiki... i jeśli Ci właśnie na edycji grafiki zależy, przenieść się od razu do GIMPa.

Katalogowanie zdjęć to druga, ważna (o ile nie najważniejsza) usługa Picasy. Osobiście nie używam takich programów, więc nie mam jaką nazwą rzucić, ale nie trzeba mieć na to wyspecjalizowanej aplikacji - takie rzeczy można zrobić nawet za pomocą Total Commandera (plus ew. wtyczki). Dla użytkowników Linuksa oczywiście midnight commander (co z tego że tekstowy!).

Jeśli jednak szukasz specjalnie przeznaczonej do tego typu działań programów... Szukaj: http://lmgtfy.com/?q=katalogowanie+zdj%C4%99%C4%87 (STFW).

Awatar użytkownika

kompowiec2 pisze:
Picasa
Program głównie do katalogowania swoich zdjęć na komputerze - no bo do czegoś by innego, skoro ma bardzo mało funkcji edycji grafiki... i jeśli Ci właśnie na edycji grafiki zależy, przenieść się od razu do GIMPa.
Apropos Picasy, to ciekawostką jest to, że ładowanie na konto zdjęć nie większych niż 2048 pikseli nie zajmuje limitu pojemności. Informuję ponieważ jak się okazuje nie każdy wie.

iGoogle
Spernalizowane Google to coś, co było prawie popularne jak wyszukiwarka. Oficjalnie zostanie ona wyłączona 1 listopada 2013 roku, trzeba się więc przenieść. Ogólnie iGoogle spełniał swoją funkcję jako własny scentralizowany kanał internetowy, gdzie można było dodawać swoje adresy RSS/atom i gadżety. Czym to zastąpić? hmmm najlepiej będzie jeśli użyjemy jakiegoś siderbara, np. pasek boczny z Windows vista/7 - raczej nie Google desktop, program przestał być rozwijany 5 września 2011. Dobrym programem może być np. Screenlets (na linuksa) lub małe programiki przypominające gadżety,

Jak ktoś korzysta np. z gg to polecam https://en.wikipedia.org/wiki/Off-the-Record_Messaging. W skrócie szyfrowanie komunikacji od klienta do klienta. Fabryczne szyfrowanie gg nie ma większego sensu skoro przechodzi przez serwery gg. Zaprzęgłem sobie to w pidginie, no ale z wieloma osobami w ten sposób nie pogada z wiadomych powodów.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

jak już ktoś uparcie korzysta z gg ... no może nie uparcie,bo przecież jest to najbardziej popularny klient do czatów na szybko online,to osobiście nie proponuję wersji dostępnych ... lepiej wrócić do wersji mniej
"rozbudowanych" [chyba dobre określenie] ..max do 8.3.4.4 -wspiera numery 7,8mio cyfrowe.
Mruga

Jest mnóstwo sposóbów na szyfrowanie/zabezpieczanie. Moim ulubionym stał się jednak LiveCD - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Amnesi ... ive_System Bardzo interesująca dystrybucja linuksa. Truecrypt, GPG (open-source'owe PGP) Firefox z torem... w tym nawet pidgin z wtyczką o której pisałeś :) Moim zdaniem taki system jest nie do zdobycia - jedyny znany mi sposób na wyciągnięcie informacji to Cold boot attack (i w dodatku wymaga to dostępu do kompa fizycznie). Więcej o tym w moim podpisie...

kompowiec2 pisze:
Jest mnóstwo sposóbów na szyfrowanie/zabezpieczanie. Moim ulubionym stał się jednak LiveCD - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Amnesi ... ive_System Bardzo interesująca dystrybucja linuksa. Truecrypt, GPG (open-source'owe PGP) Firefox z torem... w tym nawet pidgin z wtyczką o której pisałeś :) Moim zdaniem taki system jest nie do zdobycia - jedyny znany mi sposób na wyciągnięcie informacji to Cold boot attack (i w dodatku wymaga to dostępu do kompa fizycznie). Więcej o tym w moim podpisie...

A jest w wersja instalacyjna takich rozwiązań i oparta na slacku? Jeśli mowa o Cold boot attack to cały system jest w kontenerze truecrypta?

Hehe nie wiedziałem że kogoś aż tak to zaciekawi :) Z entuzjazmem odpowiadam:

wersja instalacyjna... w zasadzie nie ma takich dystrybucji, wyspecjalizowanych na prywatność które można instalować. Dlaczego? IMO sama instalacja właśnie na dysku może powodować właśnie jego zmniejszenie - zarówno w systemach Windows/linux zapisywane są w postaci logów nasze działania, które mogą zdradzieckie. Ale zawsze można zainstalować Debiana (nie jego pochodne jak Ubuntu, straszne wolne i nie tak stabilne jak oryginał) i zainstalować te wszystkie aplikacje. Albo używać Puppy linux - bardzo fajny, w dodatku można zapisywać na nim sesje, czyli pliki które np. ściągnęliśmy, nie znikną jeśli zapiszemy aktualną sesję z RAMem.

Z innymi dystrybucjami nie miałem niestety do czynienia (miałem tylko mandrivę i w dodatku bardzo krótko) więc nie wiem nic o innych dystrybucjach bazujących na czymś innym niż debian.

A co do kontenera truecrypta.. w zasadzie nie, bo to niepotrzebne jeśli nie masz systemu zainstalowanego na dysku - jeśli więc właśnie będziesz chciał zainstalować te wszystkie programy na tym slackware to zaszyfruj cały dysk i niech działa jako "tylko do odczytu". Wydaje mi się jednak że to będzie niepotrzebną przesadą.... (linux to nie windows, to nie ser szwajcarski).

Po za tym przypomniałem sobie, TAILS prawdopodobnie automatycznie kasuje zawartość pamięci RAM (chyba gdzieś o tym wspomniano w dokumentacji - CHYBA) więc nie ma się o co martwić o ten "defekt" (który wymagałby i tak dostępu fizycznego do komputera - przez sieć itd. jest to niemożliwe. Jeśli tak się bardzo martwisz, schowaj komp do piwnicy :ninja: )

Po za tym jest jeszcze whonix - posiada wbudowane dwie maszyny wirtualne (jedna służy jako bramka, druga pozwala odpalić TORa). Nie testowalem jej niestety, bo nie mam na razie odpowiednich warunków (limitowany internet) ale jak tylko to zrobię z pewnością kiedyś podziele się doświadczeniami.

Aktualnie poszukuję także jeszcze takiej dystrybucji która nie ma jakiegokolwiek shella - bez shella trojany (nawet rządowe) zdechną. Prawie w ogóle nie piszę się teraz programów bez powłoki. Dotychczas nie znalazłem takiej (chyba pozostaje mi przeróbka mojego kochanego debka). Jednak też trzeba uważać, bo brak shella (szczególnie na windows) może być.. dziwne

PGP można już sobie darować, zostało przejęte przez SS. :wacko: :ninja: podobnie Skype. Wygląda na to, że można już jedynie liczyć na bardzo dobre programy szyfrujące / kodujące ale mało znane i/lub nie przejęte albo... zacząć hodować gołąbki pocztowe. :D

Można liczyć jedynie na TrueCrypt :) od lat używam, zamierzam nawet zaszyfrować nim swój dysk (trochę to niebezpieczne http://niebezpiecznik.pl/post/fbi-nie-d ... ecryptowi/ jeśli zapomnisz hasła).

No i oczywiście nie mówiłem o PGP tylko GPG (obsługę programu w trybie tekstowym możecie znaleźć na Wikibooks http://pl.wikibooks.org/wiki/GnuPG ). Open-Source to najlepszy ruch świata.

Dysk Google
Dzisiaj to połączenie Dokumenty google z dyskiem gmaila (czy jakoś tak, nigdy nie używałem tej nowej wersji, bo "skasowałem" wcześniej konto). Można mieć tam prawdpodobnie 5 GB za darmo, edycja plików prosto z przeglądarki, obsługa 15 formatówi licho wie co tam było.

Mój sposób na dokumenty to:

* LibreOffice (Open-source'owa wersja Apache Office, który pewnie kiedyś zdechnie z niewielkiej ilości różnic)
* Płytki CD lub chomikuj.pl (nielimitowany dysk)
* A edycja plików z przeglądarki? IMO to niepotrzebne - np. jeśli stosujesz płytki, wgraj tam wersje portable LibreOffice i nie musisz już nic instalować u kogoś na przykład.

Cytuj:
Można liczyć jedynie na TrueCrypt :) od lat używam, zamierzam nawet zaszyfrować nim swój dysk (trochę to niebezpieczne http://niebezpiecznik.pl/post/fbi-nie-d ... ecryptowi/ jeśli zapomnisz hasła).

Jeśli używać linuxa (polecam slackware) to nie trzeba szyfrować dysku. Za to można sobie zrobić kontener truecrypta i na nim trzymać wszystkie profile np. od firefoksa, thunderbirda, komunikatorów itp.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

zamiast wyszukajki Gógli proponuję

https://startpage.com/

zresztą wspomniał o tym etznab tutaj:

post160489.html?hilit=https://startpage.com/#p160489

dar66 pisze:
zamiast wyszukajki Gógli proponuję

https://startpage.com/

Wyszukiwarka Startpage oferuje wyniki wyszukiwania stron internetowych generowane przez Google z zachowaniem pełnej prywatności!

Zapytania są przez nas przesyłane anonimowo do Google po usunięciu wszystkich informacji umożliwiających zidentyfikowanie użytkownika. Następnie pobieramy wyniki i przekazujemy je z zachowaniem całkowitej prywatności.

Nie zapisujemy adresów IP, nie prowadzimy dziennika odwiedzin i nie umieszczamy śledzących plików cookie w wyszukiwarkach. Pod względem ochrony anonimowości wyszukiwarka Startpage stosuje najbardziej rygorystyczne rozwiązania, jakie można spotkać w Internecie. Dzięki wyjątkowej polityce prywatności i starannie zaprojektowanym rozwiązaniom zapewniamy skuteczne wyszukiwanie bez ujawniania tożsamości użytkownika. Oto niektóre spośród najważniejszych atutów naszej wyszukiwarki:

Bezpłatne przeglądanie Internetu za pośrednictwem serwera proxy.
Uznanie ekspertów ds. prywatności z całego świata.
Firma z dwunastoletnią historią.
Certyfikaty przyznane przez niezależne podmioty.

Zakaz zapisywania adresów IP.
Zakaz zapisywania zapytań.
Zakaz stosowania plików cookie do śledzenia lub ustalania tożsamości.
Dostęp do wydajnego szyfrowania SSL.

Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej ochronie prywatności oraz w polityce prywatności. Jesteśmy przekonani, że naszą ofertą wzbudzimy entuzjazm użytkowników.

Noooo podobuje mnie się to:-)Wrzucam na automatyczny startup//Niktu

Cytuj:
Zapytania są przez nas przesyłane anonimowo do Google po usunięciu wszystkich informacji umożliwiających zidentyfikowanie użytkownika. Następnie pobieramy wyniki i przekazujemy je z zachowaniem całkowitej prywatności.

Skoro tak to dlaczego inne wyniki wyszukiwania podaje google a inne startpage?

Awatar użytkownika

kompowiec2 pisze:
Można liczyć jedynie na TrueCrypt od lat używam, zamierzam nawet zaszyfrować nim swój dysk...

Rozwaliłeś mnie Pan :D

-- 15 cze 2013, 20:01 --

kompowiec2 pisze:
Dysk Google
Dzisiaj to połączenie Dokumenty google z dyskiem gmaila (czy jakoś tak, nigdy nie używałem tej nowej wersji, bo "skasowałem" wcześniej konto). Można mieć tam prawdpodobnie 5 GB za darmo, edycja plików prosto z przeglądarki, obsługa 15 formatówi licho wie co tam było.

Google i Gmail sa połączone od zawsze i nie 5 a już 15 GB. I nie "nie używałem" , bo używasz, wiec nie klikaj, że nie, bo to nie wstyd. Wystarczy wiedzieć co i jak.
Pozdrawiam.

skurg pisze:
Skoro tak to dlaczego inne wyniki wyszukiwania podaje google a inne startpage?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Nie mam potwierdzonych informacji aby na to odpowiedzieć ale domyślam się dlaczego tak jest.

Google stosuje prawdopodobnie analizę behawioralną w stosunku do danego adresu IP. Jest to coś jakby analiza naszych zachowań bodźców i reakcji. Głownie jest to wymierzone w nas jako konsumentów, innymi słowy "oferta" lista wyświetlonych stron będzie odpowiadać naszym preferencjom jako klienta (lub np. klienta) na podstawie zebranych o nas danych. A jak uruchomisz http://www.startpage.com to bbaza informacji o tobie jest zerowa stąd i wynik wyszukiwania inny.

Ale jeszcze raz powtarzam, że strzelam.

P.S.

Cały rynek reklamy w internecie bazuje na analizie behawioralnej dlatego tak bardzo chcą znać nasze poczynania w sieci.

Niktu

Ostatnio zmieniony 15 cze 2013, 20:31 przez Niktu, łącznie zmieniany 2 razy

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]