Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 23 paź 2017, 0:01

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 503 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Jest wiele badań, które jednoznacznie świadczą o tym, że oleje tłoczone na zimno leczą wiele chorób związanych z centralnym układem nerwowym.
cytat z http://depresja.lekiznatury.net.pl/omega3.html
Cytuj:
Próby kliniczne, mające wykazać skuteczność (lub jej brak) leku przeprowadza się zazwyczaj w następujący sposób. Dzieli się chorych na 2 grupy. Jedna z nich dostaje dany środek, druga - identycznie wyglądającą pastylkę placebo, z neutralną substancją (wodą czy oliwą). Pacjenci oczywiście nie wiedzą, co otrzymują, również przed prowadzącym lekarzem jest to zatajone, aby uniknąć nawet tak delikatnego wpływu, jak podświadome wyrażanie przekonania, że tabletka pomoże. Po zakończeniu eksperymentu odtajnia się wyniki i porównuje dwie grupy. W przypadku jednej z prób badających wpływ omega 3 na przebieg depresji przerwano badanie w połowie. Efekt leczniczy był tak potężny, że uznano za nieetyczne podawanie połowie pacjentów placebo.

Przeprowadzono mnóstwo tego typu prób, w większości przypadków efekt leczniczy był bardzo wyraźny, trwały i wprost proporcjonalny do czasu trwania terapii (czyli po 6 miesiącach był 2 razy mocniejszy, niż po 3). Jeśli omegi nie pomagały, niemal zawsze oznaczało to albo zbyt niską dawkę, albo zbyt krótki czas badania. One po prostu SĄ skutecznym lekiem przeciw depresji - a raczej depresja jest niczym więcej, jak objawem ich niedoboru. Oczywiście jak wszystkie środki, tak i ten nie zadziała zawsze - trudno oczekiwać, żeby kwasy tłuszczowe pomogły przy chorobie wywołanej na przykład brakiem witaminy D3 albo zanikiem tarczycy, niemniej ich skuteczność jest większa, niż jakiegokolwiek innego środka znanego medycynie. Jedyny powód, dla którego się ich nie zaleca, to cena. Jest zbyt... niska. A co gorsza, nie można ich objąć patentem, więc żaden duży koncern nie może przejąć większości zysków.

Zasada działania jest banalnie prosta. Nasz mózg jest z nich po prostu zbudowany, ze szczególnym uwzględnieniem regionów odpowiadających za regulację nastroju. Gdy zabraknie ich w pożywieniu, komórki nerwowe powoli przestają pełnić swoją funkcję. Uzupełnienie niedoboru pozwala odbudować struktury mózgowe, cofając chorobę. A jako że omeg jemy coraz mniej i mniej, choroby związane z ich niskim poziomem są coraz częstsze. Nie jest to tylko depresja, ale też choroby serca, nowotwory, schorzenia autoimmunologiczne, nerwice...

Należy pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy - poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w naszych komórkach zmienia się bardzo powoli. To są długie miesiące, a w jednym z badań poziom w krwinkach unormował się dopiero po 2 latach suplementacji. Pozytywną stroną jest fakt, że raz uzyskany efekt utrzymuje się niekiedy całe dziesięciolecia.

Najskuteczniejsza dawka to 2000 mg EPA - tyle w próbach klinicznych powodowało najszybsze cofanie się choroby, nie powodując jednocześnie skutków ubocznych. Większa ilość po prostu nie zostanie przyswojona, co najwyżej zaryzykujemy powikłania. Skuteczność można przyspieszyć stosując dodatkowo kilka innych suplementów.

Przede wszystkim będzie to cholina. Ona wraz z omegami odbudowuje struktury w naszym mózgu, jeśli jednej z nich brakuje - druga pozostaje nie wykorzystana. Najlepsze źródło to lecytyna sojowa, której trzeba jeść 10 do nawet 20 gramów dziennie, aby w ogóle był jakiś efekt - producenci kapsułek z lecytyną zalecają czasem 1 dziennie, co odpowiada dosłownie 1/3 jednego jajka - ale przecież producent nie napisze, ze efekt leczniczy uzyska się po zjedzeniu połowy opakowania jego tabletek, bo nikt ich nie kupi...

Druga z tych substancji to urydyna, niestety, ale dość trudno dostać formę monofosforanu, a jeśli już - ilości są zbyt niskie, aby uzyskać efekt leczniczy. Można z niej zrezygnować. Dodatkowo można stosować niskie dawki litu, rzędu 5-10 mg dziennie (nie powinno się go łączyć z SSRI, a jeśli już to bardzo ostrożnie), a także witaminy z grupy B, szczególnie metylokobalaminę. Miłorząb japoński zwiększy przepływ krwi w mózgu, co jednocześnie poprawi stan zdrowia, a także przyspieszy regenerację.

Zachęcam was do zamieszczania w tym wątku ciekawych informacji jakie uda wam się znaleźć na temat olei i kwasów tłuszczowych generalnie lipidów.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 31 gru 2015, 21:35 
VIP Member
Awatar

Intendant of the Building * 8th Degree

Bow jaką prasę możesz polecić ? mam małe rozeznanie w temacie, a nie chciałbym kupić jakiegoś dziadostwa.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Randy pisze:
jaką prasę możesz polecić ?

Kupiłem prasę Yoda ale nie wiem czy nie lepsza byłaby polska prasa np PRASA DO OLEJU PS-50 INOX. Tą prasę znalazłem dopiero po zamówieniu Yoda.
Tłoczyłem już trochę oleju przez kilka dni i jak na razie nie mogą narzekać na te urządzenie. Wytłoki są suche a olej nie przekracza 40 st C.
Ciekawi mnie jak długo prasa będzie pracować czy czasem szybko się nie zepsuje. Trudno w sieci znaleźć coś na ten temat.
Tłoczyłem też olej z maku niebieskiego parametry zrobiłem na sezam ponieważ maku niema na liście. Mimo to mak tłoczyła super bardzo szybko i wytłoczyny były suche.
Z tego co się zorientowałem to dobrze jest mieszać olej lniany z olejem makowym aby otrzymać właściwy stosunek między omega 3 i omega 6. Na temat tych proporcji są różne opinie ale moim zdaniem omega 6 powinno być więcej.
Jeszcze jedna uwaga.
Z migdałami Yoda nie radzi sobie przynajmniej z tymi nieblanszowanymi a więc z osłonkami poza tym orzechy brazylijskie trzeba rozdrabniać ponieważ zawieszają się w podajniku i ślimaku.
dobrze radzi sobie ze słonecznikiem, siemieniem lnianym, sezamem, makiem jeszcze sprawdzę wiesiołek i ostropest.
Jak już wcześniej pisałem często kieruję się intuicją i właśnie oleje na zimno będą chyba tym najskuteczniejszym suplementem.
Oczywiście będę informował o ewentualnych korzyściach zdrowotnych ale na te być może trzeba będzie troszeczkę poczekać ponieważ magazyny niezbędnych lipidów długo się opróżniają ale również długo należy je uzupełniać.

Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

"Najskuteczniejsza dawka to 2000 mg EPA - tyle w próbach klinicznych powodowało najszybsze cofanie się choroby, nie powodując jednocześnie skutków ubocznych. Większa ilość po prostu nie zostanie przyswojona, co najwyżej zaryzykujemy powikłania. Skuteczność można przyspieszyć stosując dodatkowo kilka innych suplementów.

Przede wszystkim będzie to cholina. Ona wraz z omegami odbudowuje struktury w naszym mózgu, jeśli jednej z nich brakuje - druga pozostaje nie wykorzystana. Najlepsze źródło to lecytyna sojowa, której trzeba jeść 10 do nawet 20 gramów dziennie, aby w ogóle był jakiś efekt - producenci kapsułek z lecytyną zalecają czasem 1 dziennie, co odpowiada dosłownie 1/3 jednego jajka - ale przecież producent nie napisze, ze efekt leczniczy uzyska się po zjedzeniu połowy opakowania jego tabletek, bo nikt ich nie kupi..."

Bow1 w jaki sposób uzupełniasz lecytynę sojową, gdzie się zaopatrujesz?

Fellow Craft * 2nd Degree

Bow1 pisze:
Z migdałami Yoda nie radzi sobie przynajmniej z tymi nieblanszowanymi (...) poza tym orzechy brazylijskie trzeba rozdrabniać

Brakuje mi podstaw, więc mam wiele pytań.
Po co mam wytłaczać olej z migdałów czy orzechów? Nie prościej zjeść w całości?
W tych wytłokach też może być coś dobrego. Wyrzucasz je?
Sałatki, majonez, śledzie - do czego jeszcze można używać olej nierafinowany?

Wielki szacunek za dokładną recenzję działania konkretnej prasy. Nareszcie jakiś konkret, a nie reklama.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

JoannaB pisze:
Bow1 w jaki sposób uzupełniasz lecytynę sojową, gdzie się zaopatrujesz?

lecytyny sojowej nie stosuję ponieważ bezpieczniej i wygodniej jest stosować cholinę. W cytowanym artykule autor pisze o lecytynie ale tą można przedawkować natomiast obecnie kupić można samą cholinę tak jest wygodniej. Ja dodatkowo stosuję inozytol, który moim zdaniem jest tak samo niezbędny jak cholina.
Najlepiej kupić inozytol razem z choliną (dostępne na allegro) dzięki temu uzupełnianie braków niezbędnych lipidów przebiegać będzie kilkakrotnie szybciej. Co prawda niektóre oleje zawierają cholinę i inozytol ale bardzo mało.
analityczka pisze:
Po co mam wytłaczać olej z migdałów czy orzechów? Nie prościej zjeść w całości?
W tych wytłokach też może być coś dobrego. Wyrzucasz je?
Sałatki, majonez, śledzie - do czego jeszcze można używać olej nierafinowany?

Posłużę się przykładem sezamu. Olej sezamowy ma wiele ekstra zdrowotnych składników o których poczytać możesz np tu: http: //www.olej.edu.pl/olej-sezamowy/sezam-27-najwazniejszych-wlasciwosci/
Niestety z naszym ludzkim uzębieniem trudno jest wydobyć te składniki choćby w 5% z ziarna. Może gdybyśmy mieli w żołądku kamienie które rozcierają pokarm to co innego ale tak...
Tłoczę więc olej z ziarna sezamowego, a następnie część oleju wlewam do ciemnej szklanej butelki, którą umieszczam w lodówce. Ten olej przeznaczam np do sałatek, kiszonej kapusty, pieczarek itp. Resztę oleju mieszam z częścią wytłoków i mam pastę tahini o której można pisać godzinami. Można też dodać więcej wytłoków i odrobinę naturalnego miodu w efekcie mamy masło sezamowe (mniam, mniam). Mimo to zostanie czasem trochę wytłoków, a wtedy wsypuję je do lnianego worka i mam idealną wysokobiałkową paszę dla narybku w moim stawie. Rybki też kocham więc im się należy :)
Wczoraj np tłoczyłem mak ale i dla tych wytłoczyn znalazłem zastosowanie. Dodałem wody, szczyptę soli, pół szklanki miodu naturalnego, dwa jajka, masło, łyżkę mąki ziemniaczanej, łyżkę mąki gryczanej oraz łyżeczkę sody i upiekłem doskonałe ciasteczka, którymi się zajadaliśmy. Wytłoki z siemienia lnianego są również doskonałe gdyż po połączeniu z olejem powstaje pasta niezwykle zdrowa podobna do tahini. Olej ma więcej wit E niż zmielone ziarno ale niema np błonnika w tym rozpuszczalnego, a pasta zawiera to wszystko.
Taka np czarnuszka moim zdaniem ma znacznie lepsze walory lecznicze w postaci pasty niż jako olej czy mielone ziarno z powodów o jakich już wcześniej napisałem.
Część wytłoków nie wykorzystamy w kuchni i trzeba się z tym pogodzić.

Awatar użytkownika

Skoro już przy oleju sezamowym jesteśmy to czy wiesz gdzie można kupić dobry olej sezamowy tłoczony na zimno?
Twoje zachwalanie oleju sezamowego zamiast masła kokosowego to kwestia przewagi witamin w sezamowym czy w ogóle kokosowego nie bierzemy tu pod uwagę?

Awatar użytkownika

"Najlepiej kupić inozytol razem z choliną (dostępne na allegro)"
Bow1 możesz podesłać linka, jakie dokładnie kupujesz? Jest wiele wariantów i można zabłądzić :)

Odnośnie oleju sezamowego i wytłoczyn - czy stosowanie tahiny nie byłoby wystarczające?

Niestety wyciskarki jeszcze nie mam, ale mogę polecić znajomą firmę, która tłoczy bardzo dobry olej na zimno w przystępnych cenach, widziałem proces technologiczny i wszystko na oko laika wygląda ok ;) (http://olej.info.pl/). Sam stosuje lniany i słonecznikowy w proporcjach 3;1

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Ann_Lakszmi pisze:
Twoje zachwalanie oleju sezamowego zamiast masła kokosowego to kwestia przewagi witamin w sezamowym czy w ogóle kokosowego nie bierzemy tu pod uwagę?

Nie, to nie jest tak. Stosowałem olej kokosowy przez dłuższy czas u mojej mamy ale wtedy nie miałem prasy. Jakoś nie mam zaufania do olei z fabryk.
Odnośnie oleju sezamowego to wcale nie jest najwartościowszym olejem bo np taki olej z czarnuszki jest wartościowszy ale olej sezamowy plus wytłoczyny to smaczna tahini albo z miodem smaczne masło.
Tahini można kupić ale pojęcia nie mam jak go robią. Prawdopodobnie z sezamu prażonego a ten ma niewielkie wartości albo żadnych. Nie wiem jak go tłoczą itd. Problem w tym że po przekroczeniu 70 stC wiele kwasów tłuszczowych ulega uszkodzeniu a przy prażeniu temperatura jest bardzo wysoka.
Cholina z inozytolem te opakowanie jest duże i w porównaniu z innymi wychodzi taniej. 2x1 kaps spokojnie wystarczy, a więc butelka na 125 dni.
http://allegro.pl/swanson-cholina-inozy ... 23711.html
Wracając do olei tłoczonych na zimno to można tak jak napisał Budzik151 kupić w zaufanej firmie, która robi to właściwie. Ja jednak takiej nie znam i sam tłoczę. Jest też problem z wysyłką takiego oleju ponieważ np z siemienia lnianego ma ogromne właściwości lecznicze ale wysyłać go trzeba w styropianowym termosie bo jak się zagrzeje podczas transportu to wiele traci. Dodatkowo butelka z bardzo ciemnego szkła lub owinięta czarną folią.

Bow1 pisze:
Olej sezamowy ma wiele ekstra zdrowotnych składników (...)
Niestety z naszym ludzkim uzębieniem trudno jest wydobyć te składniki choćby w 5% z ziarna. Może gdybyśmy mieli w żołądku kamienie które rozcierają pokarm to co innego ale tak...

No tak, nie pomyślałam o wchłanianiu. Jednak cena wyciskarki jest dla mnie za duża, niestety.
Może wystarczy sezam zmielić. W tym badaniu dawano ludziom sezam, a nie olej. Na stawy pomogło :)

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 3/abstract
http://faktydlazdrowia.pl/nasiona-sezam ... kolanowych

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

analityczka pisze:
Może wystarczy sezam zmielić.

Jasne, że można zmielić ziarno sezamu i zjadać świeżo zmielone. Nie polecam jednak zjadania mielonego siemienia lnianego ponieważ podczas procesów metabolicznych składników stałych (oleju to nie dotyczy) tego ziarna powstaje cyjanowodór. Co prawda nie są to duże ilości i niewielka ilość nie zaszkodzi ale przy większych ilościach można sobie zaszkodzić.
Według mojej obecnej wiedzy problem ten dotyczy wyłącznie siemienia lnianego.

Awatar użytkownika

Bow1 pisze:
analityczka pisze:
Może wystarczy sezam zmielić.

Jasne, że można zmielić ziarno sezamu i zjadać świeżo zmielone. Nie polecam jednak zjadania mielonego siemienia lnianego ponieważ podczas procesów metabolicznych składników stałych (oleju to nie dotyczy) tego ziarna powstaje cyjanowodór. Co prawda nie są to duże ilości i niewielka ilość nie zaszkodzi ale przy większych ilościach można sobie zaszkodzić.
Według mojej obecnej wiedzy problem ten dotyczy wyłącznie siemienia lnianego.

Czy jeśli gotujemy len przed spożyciem w celu pozbycia się cyjanowodoru to nie pozbywamy się innych ważnych składników? Przecież gotowanie zabija wszystko co cenne, zostaje sam śluz z lnu?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

JoannaB pisze:
Czy jeśli gotujemy len przed spożyciem w celu pozbycia się cyjanowodoru to nie pozbywamy się innych ważnych składników?

Dobre pytanie Joanna.
Gotowanie nasion lnu pozbawia nas praktycznie wszystkiego co najcenniejsze w siemieniu ale w tej postaci możemy bezpiecznie dostarczyć lignany, które również są korzystne. Wydaje się, że najkorzystniej jest dostarczać olej lniany ale czasem również parzone ziarno w celu pozyskania lignanów. Taki wariant jest chyba najwłaściwszy gdyż dostarczamy bezcenne kwasy tłuszczowe i jednocześnie lignany oraz błonniki.
Poniższy tekst powinien przeczytać każdy kto ma problemy zdrowotne oraz każdy kto chce zachować zdrowie na wiele lat.
Cytuj:
RODZINA KWASÓW OMEGA-3
Rodziny kwasów Omega-3 i Omega-6 należą do grupy kwasów wielonienasyconych, a więc takich, które posiadają co najmniej dwa wiązania podwójne między atomami węgla. Różnica między nimi, wyrażona tzw. liczbą omega, dotyczy miejsca w jakim w łańcuchu węglowym występuje pierwsze wiązanie podwójne. I tak w przypadku kwasów Omega-3 - pierwsze podwójne wiązanie występuje po trzecim atomie węgla. Analogicznie w przypadku Omega-6, to wiązanie znajduje się dopiero przy szóstym atomie węgla.

Najsłynniejszymi przedstawicielami rodziny kwasów tłuszczowych Omega-3 są:

ALA czyli kwas alfa-linolenowy -"protoplasta" rodziny - zawarty w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym, sojowym i zielonych warzywach liściastych.
EPA czyli kwas eikozapentaenowy,
DHA czyli kwas dekozaheksaenowy.

Dwa ostatnie powszechnie występują w tłustych rybach oceanicznych, glonach i wodorostach.
W sklepach ze zdrową żywnością można kupić tzw. jajka Omega-3 (od kur karmionych specjalną karmą: albo siemieniem lnianym albo wodorostami morskimi.)
Dobroczynny wpływ Omega-3 na nasze zdrowie
Najistotniejszymi dla naszego zdrowia i życia są kwasy EPA i DHA oraz eikozanoidy z rodziny Omega-3. Człowiek potrafi wytwarzać je sam, ale pod warunkiem, że spożyje wcześniej kwas tłuszczowy ALA - protoplastę rodziny Omega-3. Z niego bowiem nasz organizm potrafi wytworzyć kwas EPA, z EPA, z kolei - kwas DHA, z DHA, zaś, eikozanoidy Omega-3. Teoretycznie istnieje możliwość wyprodukowania Kwasów Omega-3 w wątrobie z Kwasów Omega-6, ale w praktyce nasz ciągle niedożywiony właściwe i obciążany różnymi toksynami organizm nie radzi sobie ze zmianą pozycji podwójnego wiązania, co stanowi kluczową reakcję w takiej transformacji.
Obecnie prowadzonych jest ponad 2000 naukowych badań, które skupiają swoja uwagę nad wpływem Omega-3 na ludzki organizm. Wykazują one, że brak odpowiedniej ilości kwasów Omega-3 w organizmie wiąże się m.in. z następującymi schorzeniami:

problemami emocjonalnymi - depresją, agresją, nadpobudliwością dziecięcą (ADD)
problemami metabolicznymi - otyłością, cukrzycą,
nowotworami,
problemami umysłowymi - dysleksją, zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera
problemami układu krążenia - chorobami serca, miażdżycą, arteriosklerozą
problemami układu odpornościowego - alergiami, skłonnością do częstych stanów zapalnych
problemy dermatologiczne - egzemy, zgrubienia skóry, popękane pięty,
problemami gastrycznymi - niewłaściwe wydzielanie soków trawiennych (regulowane przez prostaglandyny)
problemy hormonalne - rozregulowana gospodarka hormonalna,
problemy układu nerwowego, w tym wady narządów zmysłów (głównie przez niesprawne funkcjonowanie neurotransmiterów)

Rola DHA
DHA jest szczególnie istotny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, który aż kora mózgowa aż w 60 % zbudowana jest właśnie na bazie tego kwasu tłuszczowego. Poza tym DHA jest niezbędny dla całego układu nerwowego ( DHA wykorzystywany jest do budowy neurotransmiterów*). Wpływa więc między innymi na zdolności umysłowe w szerokim tego słowa znaczeniu. Poza tym stanowi budulec do produkcji hormonów szczęścia serotoniny i dopaminy. Badania wykazują, ze osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężkie depresje maja bardzo niski poziom kwasu DHA we krwi. Jak przypomina pani Teresa Gallagher na swojej witrynie internetowej http://www.borntoexplore, jednym z lekarstw na stany depresyjne było w czasach antycznych spożycie przez pacjenta potrawki z mózgu zwierzęcia, bogatych właśnie w kwasy tłuszczowe Omega-3.
* Przeprowadzono doświadczenie na dwóch grupach szczurów poddawanych programowi treningowemu. Na początku eksperymentu zbadano szczury na ilość synaps neuronowych. Następnie jedną grupę żywiono w sposób tradycyjny - dietą ubogą w kwasy Omega-3, drugiej podawano zwiększone dawki Omega-3 w pożywieniu. Po trwającym jedynie jeden miesiąc programie szkoleniowym przeprowadzono ponownie badania na ilość synaps. Wykazały one, że znacząco wzrosła ilość synaps u szczurów karmionych karmą z Omega-3, które też znacznie lepiej radziły sobie z testami sprawdzającymi poczynione podczas szkolenia postępy.
Rola EPA
EPA warunkuje prawidłową syntezę eikozanoidów. Eikozanoidy to aktywne biologicznie cząsteczki zwane hormonami tkankowymi. Uwalniane są one z błon komórkowych, które z kolei zbudowane są z fosfolipidów (w skład których wchodzą zarówno kwasy Omega-3 jak i Omega-6). Eikozanoidy są odpowiedzialne za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, powstrzymują rozwój guzów nowotworowych oraz ograniczają kurczliwość naczyń krwionośnych.
Czynniki obniżające poziom kwasów Omega-3 w organiźmie mimo spożycia ich w normie

nadmiar spożywanych kwasów Omega-6 w stosunku do Omega-3, zobacz: Omega-3 kontra Omega-6 i transizomery
spożycie alkoholu w drastyczny sposób wyczerpuje zmagazynowane zasoby DHA.
brak witamin i minerałów usprawniających przemiany metaboliczne takich, jak: witaminy z grupy B - koniecznych do prawidłowych przemian biochemicznych m.in. tłuszczów, czy witaminy E zabezpieczającej wszystkie kwasy nienasycone przed utuleniem się już po spożyciu. (Eksperci zalecają na przykład, aby na 1 g spożytego wielonienasyconego kwasu tłuszczowego dostarczyć organizmowi od minimum 0,4 mg do 0,9 mg witaminy E.)
wiek - w starzejącym się organiźmie obniża się aktywność koniecznych dla prawidłowych przemian enzymatycznych tłuszczy enzymów, w tym D4 desaturazy, która jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasu DHA z EPA.

Omega-6 w skrócie
Kwasy Omega-6 są oprócz kwasów nasyconych i transizomerów najczęściej występującymi tłuszczami w naszej współczesnej zachodniej diecie, obfitej w oleje roślinne, margaryny, fast-foody smażone w głębokim tłuszczu itd.
Omega-6 zostały zaliczone do grupy NNKT czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, czyli takich, które są dla ludzkiego organizmu niezbędne, a których on sam nie potrafi wytworzyć. Jednakże ich powszechny nadmiar w naszej diecie powoduje problem. Zobacz: Omega-3 kontra Omega-6 i transizomery
Bogatym źródłem kwasów Omega-6 są oleje roślinne: słonecznikowy, sojowy, krokoszowy.
Ich nadmierne spożycie przyczynia się do wzrostu stanów zapalnych w organiźmie. W rozlicznych opracowaniach ( w tym w badaniach dr Budwig) wskazuje się na pro-nowotworowe działanie kwasów Omega-6 podczas, gdy Omega-3 skutecznie spowalniają rozwój nowotworów, a nawet je leczą.
NNKT dzielimy na:

kwasy szeregu N-3; głównie EPA i DHA zawarte w olejach rybich /obniżają ciśnienie, cholesterol, poprawiają krzepliwość, działają p/miażdżycowo
kwasy szeregu N-6; głównie kwas olejowy, linolowy /LA/, arachidowy /AA/ i gammalinolenowy /GLA/

Oleje bogate w NNKT to olej słonecznikowy, sojowy, bawełniany, kukurydziany, lniany, dyniowy, olej z oliwek. Szczególnie istotne i lecznicze znaczenie ma jednak kwas GLA, który występuje w oleju z nasion wiesiołka, oleju z ogórecznika i czarnej porzeczki.
GLA ma działanie regulując - usprawniające w leczeniu następujących schorzeń:

zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego /otyłość, cukrzyca, zespół napięcia przedmiesiączkowego
zaburzenia pracy układu odpornościowego /nawracające infekcje dróg oddechowych; przewlekłe stany zapalne wątroby i przewodu pokarmowego; przewlekłe schorzenia skóry jak egzema, trądzik, łuszczyca; choroby alergiczne i reumatoidalne zapalenie stawów
zaburzenia przemiany tłuszczowej /miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca i mózgu
zaburzenia pracy OUN /nadpobudliwość dzieci i dorosłych, początkowe leczenie stwardnienia rozsianego

Cytuj:
Historia uprawy lnu i pozyskiwania z niego drogocennych składników sięga czasów Orientu. Pierwsze udokumentowane doniesienia o leczniczych właściwościach lnu datowane są na czasy Greków i Rzymian około 650 lat p.n.e. Hipokrates w V wieku p.n.e. zalecał stosowanie lnu w przypadku zapalenia błon śluzowych, w bólach podbrzusza czy biegunce. Mahatma Gandhi zauważył: "Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem".

Olej lniany zimno tłoczony otrzymywany jest jako produkt o żółtawym zabarwieniu, specyficznym zapachu i lekko orzechowym smaku poprzez tłoczenie metodą "na zimno" dojrzałych nasion lnu (łac. Semen Lini).
Metoda tłoczenia "na zimno" polega na produkcji oleju w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celsjusza, dzięki czemu składniki oleju (głównie wrażliwe na temperaturę nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoje naturalne struktury i właściwości biologiczne.
Lecznicze i zdrowotne właściwości oleju lnianego są wynikiem zawartych w nim bioaktywnych związków, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów.

Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony wysokolinolenowy nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3.
Kwasy te ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania. Muszą zatem być przechowywane w warunkach chłodniczych bez dostępu światła i powietrza.
Oleje lniane, które są rozprowadzane przez sklepy mają niską zawartość kwasów omega-3 (tzw. "niskolinolenowe") dzięki czemu olej jest mniej podatny na utlenianie i bardziej trwały.

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, stanowiąc między innymi budulec dla:
- tkanki mózgowej,
- syntezy hormonów,
- każdej komórki organizmu.
Szerzej o kwasach omega-3 i ich znaczeniu dla naszego organizmu jest mowa w części zatytułowanej NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE (NNKT).

Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony zawiera rekordową ilość kwasów omega-3. Na 1 litr oleju ponad 50% jego składu to kwasy omega-3.
Skład 1 litra (1000 ml) oleju lnianego stanowią następujące NNKT:
- kwas alfa-linolenowy(ALA) (omega-3) - ponad 500 ml
- kwas linolowy(LA) (omega-6) - około 150 ml
- kwas oleinowy(O) (omega-9) - około 170 ml
oraz nasycone kwasy tłuszczowe - około 100 ml

Działanie oleju lnianego obejmuje następujące obszary organizmu:

CIĄŻA:

Matka musi zaspokoić zapotrzebowanie organizmu płodu na NNKT, ponieważ nie jest ono w stanie samodzielnie ich syntetyzować.
Właściwa proporcja między spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem. Niedobór tych kwasów powoduje zmiany w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka.
Kobiece mleko jest bardzo bogatym źródłem kwasów EPA i DHA, które są konieczne m.in.
do prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Oczywiście poziom tych kwasów zależy od spożywanych przez nią pokarmów.
Przy niedoborach NNKT zaobserwowano zmiany skórne, mniejszą odporność na infekcje oraz gorszy rozwój fizyczny. Stwierdzono, że u dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega-3 (pasta wg dr Budwig) poziom inteligencji w stosunku do innych swoich rówieśników jest wyższy aż o 19%

ZDROWIE DZIECI I MŁODZIEŻY:

Niezbędny u uczących się dzieci, albowiem do prawidłowego rozwoju neuronów konieczne jest dostarczenie sporej ilości kwasów omega-3
Zapobiega i wspomaga leczenie nadpobudliwości dziecięcej (zespół ADHD)
Wspomaga równowagę hormonalną (trądzik)

ZDROWIE KOBIET:

Poprzez zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoestrogenów (lignany) olej lniany może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

ZDROWIE MĘŻCZYZN:

Olej lniany korzystnie działa na organizm mężczyzny. Stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty.

ZDROWIE PSYCHICZNE:

Wspomaga leczenie depresji. Z omega-3 produkowane są bowiem hormony szczęścia, tj. serotonina i dopomina.

SPORTOWCY:

Przekształca składniki pokarmowe na energię
Wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej
Bierze udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość.
Znacząco skraca czas regeneracji, ponieważ krew jest w stanie przenosić więcej życiodajnego tlenu do komórek mięśniowych oraz umożliwia naszym komórkom łatwiejsze absorbowanie składników pokarmowych tak bardzo potrzebnych do szybkiej regeneracji.

UKŁAD TRAWIENNY:

Szczególny skład oleju lnianego wspomaga procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii, co może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych, a nawet powodować ich rozpuszczanie.
Wzmacnia regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego (hemoroidy).

UKŁAD NERWOWY:

Olej lniany stosuje się jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.
Kwas alfa-linolenowy(ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY:

Kwas alfa-linolenowy obniża poziom trójglicerydów i "złego cholesterolu", hamuje agregację i adhezję płytek krwi.
Kwasy z grupy omega-3 powodują wzrost poziomu tzw. "dobrego cholesterolu". Dzięki temu olej lniany skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej.
Zakończone niedawno pięcioletnie badania wskazują, że skutecznie zapobiegają one powtórnemu zawałowi serca oraz działają antyarytmicznie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym są prekursorami do syntezy prostacyklin wpływających na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego.
Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zgonu po przebytym zawale i ryzyko nagłej śmierci w wyniku zatrzymania krążenia.
Obniżają liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia o około 30%

ZAPOBIEGANIE I LECZENIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH:
STANY ZAPALNE:

Badania laboratoryjne wykazały także, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach.
Umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.
Składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty, którzy stosowali w diecie olej lniany przez około 5 tygodni wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.
Zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ:

Olej lniany pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie.
Zawarta o oleju omega-3 może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamować powstawanie nowej. Wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

IMMUNOLOGIA:

Składniki oleju wzmacniają układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, aktywizują podziały komórkowe.

SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE:

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości olej lniany bywa używany w leczniczym masażu skóry, odżywiając ją i nadając jej elastyczność.
Niedobór NNKT jest związany z występowanie różnego rodzaju chorób skóry, w tym m.in. egzemy i łuszczycy.
Polecany dla skór suchych z objawami łuszczenia, mało elastycznych, szorstkich.
Kwasy omega-3 aktywizują procesy likwidujące zgubne skutki nadmiernej ekspozycji na promienie UV na komórki naskórka (suchość, akantoza).
Udowodniono też, że bez kwasów omega-3 poddana działaniu czynników agresywnych (WR, mydło, warunki atmosferyczne, itd.) warstwa rogowa skóry nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego stopnia nawilżenia.
W przypadku skór tłustych odpowiedni procent kwasu alfa-linolenowego gwarantuje właściwą płynność łoju skórnego i jego równomierne rozprowadzanie na powierzchni naskórka. Nie dochodzi wówczas do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników.
Lignany zawarte w oleju lnianym hamują aktywność 5-alfa-reduktazy, enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, który powoduje łysienie u mężczyzn.

ZDROWIE ZWIERZĄT:

W diecie psów i kotów regularne stosowanie oleju lnianego zapobiega matowieniu sierści i różnym chorobom skóry w tym łupieżowi, łojotokowi, linieniu oraz prosówkowym zmianom skóry jak również skutecznie wspomagają leczenie w/w chorób.
Olej lniany jest cennym składnikiem pod względem energetycznym w końskiej diecie.
Ma też dobroczynny wpływ na przemianę materii, jak również na sierść.
Działa przeciwko wysuszeniu i pęknięciom kopyt.

Czy wiesz, że...

siemię lniane zawiera 700 !!! razy więcej lignanów niż inne gatunki roślin (lignany - roślinni prekursorzy hormonów tkankowych o właściwościach przeciw nowotworowych) - zawartość lignanów w różnych produktach
olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina
w 60 % nasz mózg zbudowany jest na bazie kwasów omega-3
już po kilku dniach stosowania oleju lnianego możemy przywrócić w organizmie homeostazę czyli równowagę
brytyjski ekspert Richard Doll stwierdził, że stosowanie oleju lnianego w codziennej diecie zapobiegłoby tylko w Wielkiej Brytanii 450 zgonom dziennie
podstawowym tłuszczem w diecie kulturystów jest olej lniany

Wskazówki dotyczące spożywania:

Przyjmuje się, że na każdy kg masy ciała powinniśmy dostarczać 1 gram oleju dziennie. Najczęściej jednak dorośli przez pierwsze 3 m-ce ok. 4 łyżek dziennie, później 2-4 łyżek. Leczniczo - 6 do 8 łyżek dziennie (czyt. dalej dieta dr Budwig) Zapotrzebowanie na NNKT rozwijającego się organizmu dzieci i młodzieży jest większe jak u dorosłych.
Zwiększone dawki tego oleju nie skutkują odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Proszę pamiętać, że nie mamy do czynienia z lekiem czy suplementem, a po prostu naturalnym produktem spożywczym o wyjątkowych walorach zdrowotnych.

Cytuj:
Otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, udar niedokrwienny mózgu, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), schizofrenia, choroba dwubiegunowa, depresja, astma to klinicznie różne choroby, ale łączy je jedna patofizjologiczna cecha – systemowe zapalenie małego stopnia (low grate systemic inflammation) [1-3]. Jest to rodzaj stanu zapalnego, który nie manifestuje się typowymi objawami zapalenia, jakie obecne są w chorobach infekcyjnych i jest w odczuciu pacjentów bezobjawowe. Jest faktem, że w wyżej wymienionych schorzeniach, wartości białka C reaktywnego (CRP), interleukiny 6 (IL-6), czynnika martwiczego nowotworów (TNF-alfa) są podwyższone [4]. Jak wiadomo są to główne markery aktywowane podczas stanów zapalnych. Należą do rodziny białek ostrej fazy. Wiemy, że stan zapalny w organizmie człowieka jest mediowany głównie przez wielonienasycone kwasu tłuszczowe z grupy omega 6 (kwas linolowy (LA) a przede wszystkim przez jego pochodną – kwas arachidonowy. Zarówno sam kwas arachidonowy jak i jego metabolity – eikozanoidy mają działanie prozapalne, a duża ich część (nie wszystkie) posiadają własności prozakrzepowe i naczyniokurczące. Poprzez własną aktywność metaboliczną kwas arachidonowy pobudza czynnik transkrypcyjny NF-kB, który z kolej aktywuje syntezę białek ostrej fazy, syntezę tlenku azotu iNOS, cząstek adhezyjnych, metaloproteinazy – czyli główne czynniki prozapalne. Powyższe czynniki są w stanie, na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego, pobudzać czynnik transkrypcyjny NF-kB i błędne koło samopobudzenia i podtrzymywania stanu zapalnego zamyka się [8]. Przez dłuższy czas nauka nie przywiązywała wagi do związków, które natura już „wymyśliła” i ich działania biochemicznego – naturalnego wygaszania stanów zapalnych.

Okazało się, że związki te i ich pochodne należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Szczególne miejsce w tej rodzinie zajmuje kwas alfa linolenowy (ALA), który jest prekursorem pozostałych kwasów tłuszczowy z grupy omega 3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Działając jako prekursor (bezpieczny depozyt) EPA i DHA, jest „odpowiedzialny za kontrolę” ich aktywności farmakologicznej.

W ostatnich latach udowodniono, że sam kwas alfa linolenowy (ALA) posiada również silne właściwości farmakologiczne, niezależne od aktywności EPA i DHA, i dlatego zajmuje tak ważną pozycję w szeregu kwasów omega 3. W 2012 roku FDA (Food and Drug Administration), biorąc pod uwagę powyższe fakty, uznał ALA za jedyny, niezbędny wielonienasycony kwas tłuszczowy grupy omega 3.

W obecnym artykule skupimy się na funkcji strukturalnej jak i farmakologicznej kwasu alfa linolenowego. Omówimy również, pokrótce, aktywność farmakologiczną EPA i DHA. Przedstawimy znaczące korzyści i bezpieczeństwo suplementacji kwasu alfa linolenowego nad suplementacją oleju rybiego jako głównego źródła EPA i DHA.

Kwas alfa linolenowy jest obecny w nasionach lnu, soi, rzepaku, trawach, orzechach włoskich i zielonych warzywach (jarmuż – odmiana kapusty, szpinak, brokuły, brukselka). ALA jest szeroko rozpowszechniony w świecie roślinnym jako prekursor w syntezie roślinnych hormonów – jasmonianów. Dieta paleolitu, oparta na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców (błonnika) a przede wszystkim mięsa (wolno wypasające się dzikie zwierzęta) zawierała znacznie więcej kwasów tłuszczowych z omega 3 niż współczesna dieta (nie zawiera ALA prawie w ogóle). Głównym przedstawicielem omega 3 w tej diecie był kwas alfa linolenowy, którego źródłem dla człowieka było mięso upolowanej zwierzyny (główne źródło ALA to trawy, którymi żywiła się zwierzyna). Jak doskonale wiemy, obecna dieta człowieka nie ma nic wspólnego z dietą naszych przodków z epoki kamienia. Kwas alfa linolenowy jest najmniejszym z kwasów tłuszczowych rodziny omega 3 i zawiera 18 atomów węgla i 3 wiązania podwójne. W cyklu reakcji desaturacji (wbudowywania wiązania podwójnego) i elongacji (wydłużanie łańcucha węglowego) zachodzących w wątrobie, powstają dłuższe i bardziej nienasycone kwasy rodziny omega 3:

kwas eikozapentaenowy EPA (20 atomów węgla i 5 wiązań podwójnych)
kwas dokozaheksaenowy DHA (22 atomy węgla i 6 wiązań podwójnych)

Proces syntezy EPA i DHA kontrolowany jest przez enzymy – desaturazy 6 i 5, których aktywność jest zależna od wielu czynników. W ogólnie przyjętej literaturze konwersja do EPA zachodzi z wydajnością minimum 6%, a konwersja do DHA z 3.8% ( Gerster 1998; Talahali et al. 2010) [9,10]. W literaturze możemy znaleźć czynniki, które obniżają kluczową aktywność enzymów desaturazy, ale w ostatnich latach rośnie lista czynników powodujących wzrost aktywności desaturaz. Warto wspomnieć o diecie wysokobiałkowej, podaży magnezu, cynku i witaminy B6, jako czynników stymulujących desaturazy, jak również insulinie , która jest jednym z najsilniejszych stymulatorów [11-14].

Na uniwersytecie East Anglia w Norwich (Anglia) w szeroko zakrojonych badaniach nastąpił istotny przełom i została udowodniona zwiększona aktywność desaturaz w diecie o ograniczonej podaży kwasów tłuszczowych omega 3 [15]. Należy również pamiętać, że jednymi z najsilniejszych inhibitorów desaturaz są kwasy tłuszczowe z rodziny omega 6, których jest 20 razy więcej niż omega 3 w diecie XXI wieku. Kwasy omega 6 konkurują z omega 3 o te same szlaki metaboliczne. Można powiedzieć, że są antagonistami kompetecyjnymi jak i farmakologicznymi poprzez ich prozapalne właściwości. Dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć spożycie kwasu alfa linolenowego w naszej diecie, w celu zmniejszenia aktywności kwasów omega 6, zwiększenia ilości EPA i DHA jak również wspomagania organizmu poprzez własną aktywność farmakologiczną ALA. ALA wchłania się w jelicie cienkim i w formie chylomikronów dostaje się do wątroby, gdzie ulega dalszym przemianom metabolicznym i beta-oksydacji. W wątrobie ALA i jego metabolity EPA i DHA łączą się z albuminami lub lipoproteinami i w takiej postaci przedostają się do krwiobiegu [16]. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe przenikają przez barierę krew – mózg poprzez system białek transportowych i na zasadzie biernej dyfuzji [17]. W cyklu przemian deacylacji / reacylacji (Cykl Landa) wolne kwasy tłuszczowe ulegają inkorporacji do błon komórkowych. Deacylacja zachodzi za pośrednictwem fosfolipazy A2 (PLA2) i w taki sposób następuje uwolnienie kwasów tłuszczowych z fosfolipidów błon komórkowych. Natomiast proces acylacji jest kontrolowany poprzez Acylo-CoA syntetazy i jest odpowiedzialny za inkorporacje wolnych kwasów tłuszczowych w strukturze błon lipidowych [18]. Trzeba zaznaczyć, że jedną z największych niespodzianek w lipidologii jest odkrycie sieci zależności i sprzężeń zwrotnych nie tylko pomiędzy wolnymi kwasami tłuszczowymi, ale również między półproduktami hydrolizy fosfolipidów (lysofosfatydylocholina, lysofosfatydyloseryna, lysofosfatydyloinosytol, lysokardiolipina), enzymami (PLA2, PLC, PLD) jak i półproduktami inkorporacji kwasów do błon komórkowych (tioestrów kwasów tłuszczowych Acety-lCoA). Okazało się, że na każdym poziomie metabolizmu (fosfolipidy, lysofosfolipidy, wolne kwasy tłuszczowe, enzymy, receptory, białka G i neuroprzekaźniki, geny) istnieje sieć zależności i sprzężeń zwrotnych i wszystkie wyżej wymienione białka komórkowe wykazują aktywność farmakologiczną. Zainteresowanych odsyłamy do literatury światowej klasy specjalisty w dziedzinie lipidologii ( Akhlaq Farooqui).

Lysofosfatydylocholina półprodukt hydrolizy fosfatydylocholiny (lecytyny) nie tylko bezpośrednio wpływa na aktywność kanałów jonowych, receptorów neurotransmiterów, ale również moduluje ich aktywność poprzez wpływ na płynność błon komórkowych [19].
Kwas arachidonowy w niskich stężeniach działa w mózgu jako drugi przekaźnik (second messenger) regulując aktywność protein kinazy A, oxydazy NADPH, acetylotransferazy choliny i kaspazy 3 (enzym biorący udział w krytycznej, nieodwracalnej fazie apoptozy) [20]. Kwas ten jest wydzielany w dużych stężeniach (burza arachidonowa) po aktywacji receptorów glutaminergicznych NMDA, co powoduje obrzęk mitochondriow w OUN, rozprzęgnięcie fosforylacji oxydacyjnej, aktywację NF-kB czynnika transkrypcyjnego [21,22] kontrolującego ekspresję genów IL-1, IL-6 I TNF-alfa, indukowalnej syntetazy tlenku azotu iNOS (tlenek azotu w wyższych stężeniach działa jak wolny rodnik a z reaktywnymi formami tlenu tworzy nadtlenoazotyn bardzo reaktywny rodnik). Superaktywacja oxydazy NADPH powoduje generację rodnika ponadtlenkowego i innych reaktywnych form tlenu. Proszę zwrócić uwagę na bardzo silne powiązania metaboliczne między aktywnością jednego z najbardziej pobudzających ośrodkowy układ nerwowy receptorów (NMDA), który jest w stanie wywołać ponad fizjologicznie wzmożoną aktywność kwasu arachidonowego (burza arachidonowa) i równie wysoką produkcję wolnych rodników nie tylko tlenowych [23]. Z powyższych faktów wynika, że zwiększone stężenie kwasu arachidonowego (przedstawiciel omega 6) ma silne działanie neurotoksyczne aktywując proces apoptozy i produkcji wolnych rodników [23].
Fosfolipazy A2, C, D kontrolują intensywność i długość wewnątrzkomórkowego sygnału pochodzącego z receptorów poprzez modulacje stężenia drugich przekaźników – second messengers ( kwas arachidonowy, diacyloglicerol, czynnik aktywujący płytki – PAF). W ten sposób następuje biologiczne sprzężenie między aktywnością większości receptorów w naszym organizmie, a metabolizmem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych [24-26].

Według najnowszej wiedzy właśnie na takiej sieci sprzężeń zwrotnych opiera się metabolizm człowieka. Kluczowa role w sieci tych sprzężeń odgrywa kwas alfa linolowy (ALA) i jego pochodne EPA I DHA. Jak później wykażemy kwasy tłuszczowe omega 3 poprzez własną aktywność i swoich metabolitów mają działanie farmakologiczne przeciwstawne do kwasów tłuszczowych omega 6. Większość genów i enzymów aktywowanych przez kwas arachidonowy jest hamowana przez rodzinę omega 3. W diecie XXI wieku najbardziej rozpowszechnionym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym jest przedstawiciel kwasów omega 6 – kwas linolowy występujący obficie w większości produktów (jaja, wypieki, drób, pełnoziarnisty chleb). W wielu poradnikach, na stronach internetowych i w telewizji promowana jest idea spożywania tłuszczy roślinnych jako zdrowej alternatywy dla tłuszczy zwierzęcych. W ten sposób spożywając duże ilości oleju słonecznikowego i kukurydzianego spożywamy bardzo duże ilości kwasów omega 6. Aktualnie zjadamy 20 razy więcej kwasów tłuszczowych omega 6 niż omega 3, wprowadzając nasz organizm w stan ogólnoustrojowego zapalenia o niskim natężeniu, w którym wzmożone są procesy apoptozy i stresu oxydacyjnego. W organizmie kwas linolowy generuje w cyklu przemian wysokie stężenia kwasu arachidonowego, który metabolizowany za pośrednictwem cyklooxygenaz generuje serie eikozanoidow – substancji prozapalnych i prozakrzepowych, hormonów autokrynnych. Jeden z metabolitów kwasu arachidonowego – leukotrien B 4 (LTB4) jest czynnikiem stymulującym gen NF-kB, aktywuje geny kodujace IL-1, IL-6 TNFalfa. Czynnik martwiczy nowotworów bezpośrednio uszkadza receptory insulinowe i powoduje oporność na insulinę. Leukotrien B4 jest najsilniejszym czynnikiem chemotaktycznym leukocytów działającym prozapalnie. Tromboxany mają działanie proagregacyjne na płytki krwi. W serii przemian nieenzymatycznych generowanych przez reaktywne formy tlenu kwas arachidonowy ulega autooksydacji tworząc silnie neurotoxyczne pochodne (4-hydroksynonenal, isprostany, isoketale, isofurany) zwiększające stan zapalny i adhezje monocytów do sródbłonka [23]. Naturalnymi pochodnymi, hamującymi powyższe procesy są kwasy omega 3: ALA i jego pochodne: EPA i DHA, generowane w cyklu przemian aktywnie farmakologicznego prekursora, kwasu alfa linolenowego. Kwas alfa linolenowy wykazuje swoiste bardzo silne działanie farmakologiczne. Działa silnie kardioprotekcyjnie poprzez działanie antyarytmiczne [27]. Obniża poziom prozapalnych cytokin (IL-6) i białka C-reaktywnego [28]. ALA obniża ekspresje genów dla wielu cząsteczek adhezyjnych (ICAM-1, VCAM-2, E-selektyna) [29]. Należy wspomnieć, że VCAM-1 jest odpowiedzialna z adhezje monocytów do sródbłonka i wspomaganie stanu zapalnego, co prowadzi do destabilizacji blaszki miażdżycowej. Kwas alfa linolenowy obniża aktywność czynnika transkrypcyjnego NF-kB, który jest aktywowany przez kwasy omega 6 i przyczynia się do podtrzymywania systemowego stanu zapalnego o małym natężeniu (systemic low grate inflammation). W zwierzęcych modelach ostre niedokrwienie – reperfuzja, ALA wykazuje bardzo silne działanie przeciwarytmiczne mięśnia sercowego [30]. ALA posiada też właściwości neuroprotekcyjne. W niedokrwiennych udarach mózgowych ALA poprawia krążenie mózgowe aktywując kanały potasowe TREK-1 [31]. Zmniejsza nadmierną stymulację receptorów glutaminergicznych NMDA, która w stanach niedokrwienia zazwyczaj prowadzi do apoptozy komórek nerwowych [31]. Nasila również działanie protekcyjne jonów magnesu na receptory NMDA, co pozwala na „łagodniejsze” przechodzenie udarów [31]. Pamiętajmy, że receptory NMDA są bardzo silnie stymulowane w każdym rodzaju chorób neurodegeneracyjnych, w hipoglikemii i padaczce. Neurotoksyczność śpiączek insulinowych i kardiazolowych szeroko rozpowszechnionych w psychiatrii lat 50′ związana była z nadmierna aktywacja receptorów NMDA. Kwas alfa linolenowy pobudza bardzo silnie neurogenezę, głównie w hipokampie poprzez ekspresje genu neurotropowego czynnika mózgowego BDNF (ang. Brain Derived Neurotrophic Factor) [32] ma wyraźne i udowodnione działanie przeciwdepresyjne [33]. Według najnowszych teorii działanie antydepresyjne wszystkich leków następuje dopiero po dłuższym okresie czasu i jest niezależne od ich receptorowej aktywności. Okazało się, że wymierne przeciwdepresyjne efekty leków pojawiają się dopiero po zwiększonej eksprescji genu BDNF w ośrodkowym układzie nerwowym. BDNF odpowiada również za neurogeneze i ma działanie antyapoptotyczne. To jeden z czynników, który decyduje czy komórka nerwowa przeżyje czy ulegnie apoptozie. Poziom tego czynnika wyraźnie spada wraz z wiekiem. Kwas alfa linolenowy pobudza również synaptogeneze poprzez zwiększenie ekspresjii genu synaptobrewiny-2 w hipokampie i korze mózgowej. Mysz pozbawiona genu synaptobrewiny-2 umiera po porodzie, a przekaz miedzy synapsami spada do poziomu 10% normy [35]. ALA wzbudza bardzo duże zainteresowanie naukowców z powodu „wszechstronnego” działania na układ nerwowy. Rozważane są opcje całkowicie nowego leczenia udarów i depresji z użyciem różnych dawek kwasu alfa linolenowego [34].

ALA moduluje aktywność kanałów jonowych [36], jak również receptorów jądrowych PPAR [37]. Agoniści receptorów PPAR – gamma to grupa leków przeciwcukrzycowych, tzw. – glitazony. ALA stabilizuje błony mitochondrialne redukując produkcje wolnych rodników w mitochondriach [38]. Należy dodać że mutacje mitochondrialnego DNA odpowiedzialne są za wiele chorób. Podejrzenie pada również na cukrzyce typu 2. Niedobór kwasu alfa linolenowego powoduje zaburzenia koncentracji i trudności w nauce. Zaburzona zostaje również synteza i wydzielanie neuroprzekaźników [39,40]. Bardzo istotnym zagadnieniem jest metabolizm kwasu alfa linolenowego, który jako prekursor EPA i DHA wykazuje również ciekawe właściwości farmakologiczne. EPA i DHA ulegają takim samym przemianom metaboliczny jak kwas arachidonowy, ale ich metabolity mają całkowicie przeciwstawne działanie do metabolitów kwasu arachidonowego. W serii przemian tych kwasów generowane są grupy związków, które wykazują działanie przeciwzapalne, hamując dokładnie te same szlaki metaboliczne, które są pobudzane przez kwasy tłuszczowe omega 6. Związki te wygaszają stan zapalny, można powiedzieć, że są biologicznymi „wyłącznikami” stanu zapalnego. Związki te to Rezolwiny (ang. resolve- rozwiazac) serii E (RvE1 Rve2- pochodne EPA) i serii D ( RvD1-6 – pochodne DHA) [8].

Kolejną klasą metabolitów DHA są neuroprotektyny, wykazujące bardzo silne działanie neuroprotekcyjne [8]. Neuroprotektyna D1 hamuje aktywność genów proapoptotycznych (bax, bad) i nasila ekspresję genów antypoptotycznych (bcl-2) podczas reperfuzji, co pozwala na zmniejszenie komplikacji i łagodniejsze przechodzenie procedur medycznych związanych ze zjawiskiem reperfuzji [41,42]. Jak wynika z powyższych faktów, kwasy tłuszczowe omega 3, a w szczególności kwas alfa linolenowy – aktywny farmakologicznie prekursor EPA i DHA, wykazują szeroki zakres działania przeciwzapanego, neuropprotekcyjnego i kardioprotekcyjnego. Działanie to bezpośrednio hamuje nadmierną aktywność kwasów omega 6, które spożywamy w takim nadmiarze w dzisiejszej diecie. Dlatego tak ważna jest suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3, a szczególnie kwasu alfa linolenowego jako zdrowszej alternatywy dla oleju rybiego (tranu). Pomijając aspekty farmakologiczne, które zostały zarysowane powyżej, kwas alfa linolenowy pochodzący z nasion lnu nie jest zanieczyszczony metalami ciężkimi (rtęcią i kadmem), polichlorowanymi bifenylami (silnie rakotwórcze i estrogenne toksyny przemysłowe) czy dioxynami (rakotwórcze pochodne). Z tego powodu FDA wyraziło się sceptycznie odnośnie suplementacji oleju rybnego u kobiet w ciąży.

Kwas alfa linolenowy mając tylko 3 wiązania podwójne nie ulega tak łatwo jak EPA (5 wiązań) czy DHA (6 wiązań) utlenieniu. W procesie utleniania powstają izomery kwasów tłuszczowych typu trans. Dla porównania utlenianie kwasu alfa linolenowego teoretycznie może prowadzić do 7 izomerów trans, natomiast proces utleniania EPA z 5 wiązaniami prowadzi do powstania 32 izomerów [43], nie wspominając już o procesie utleniania DHA z 6 wiązaniami podwójnymi. Światowej klasy specjalista Udo Erasmus w swoim bestselerze (“Fats that heal. Fats that kill.”) podkreśla jak bardzo szkodliwe są kwasy tłuszczowe w formie trans. Kwasy te tracą wszystkie farmakologiczne właściwości, ponieważ geometryczna struktura przestrzenna wiązań podwójnych w pozycji trans powoduje, że nabierają one charakteru nasyconych kwasów tłuszczowych z płaską strukturą. Istnieje wiele dowodów naukowych, że kwasy tłuszczowe trans są bardziej szkodliwe dla organizmu niż nasycone kwasy tłuszczowe [43]. W odróżnieniu od nasyconych kwasów tłuszczowych, nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans blokują aktywność wielu kluczowych enzymów w organizmie człowieka, w tym zaangażowanych w metabolizm wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te są spalane w procesie beta oksydacji, ale dużo wolniej, upośledzając znacząco produkcję energii szczególnie w mięśniu sercowym. Transizomery są bardziej aterogenne niż nasycone kwasy tłuszczowe. Proszę się zastanowić na ile niekorzystnym procesem jest utlenianie i izomeryzacja, dużo bardziej nienasyconych kwasów EPA I DHA, składników oleju rybiego. Posiadając tylko 3 wiązania podwójne kwas alfa linolenowy zachowuje wszystkie pożądane właściwości farmakologiczne EPA i DHA będąc ich prekursorem (nie wspominając o własnej aktywności farmakologicznej). Co ważne nie ulega tak łatwo utlenianiu i nie generuje aż tylu izomerów trans jak EPA i DHA. Biorąc powyższe fakty pod uwagę, można powiedzieć, że ALA posiada unikatową geometrię cząsteczki. Geometrię z najbardziej optymalną ilością wiązań podwójnych, gwarantującą aktywność farmakologiczną omega 3 i najmniejszą podatność na utlenianie z całej rodziny kwasów omega 3. Produkcja estru kwasu alfa linolenowego przebiega w atmosferze azotu, czyli warunkach beztlenowych, więc produkowany kwas ma gwarancję jakości i w zasadzie nie ma możliwości, aby podlegał jakiejkolwiek oksydacji. Duża część olejów rybich jest utleniona już na etapie produkcji, co obniża znacznie ich aktywność farmakologiczną i wprowadza właściwości toksyczne. Nowatorska forma estru etylowego spowalnia absorpcję i pozwala wydłużyć działanie. Można powiedzieć, że taka forma kwasu alfa linolenowego zachowuje się jak leki o przedłużonym działaniu (MR- modified release). W procesie estryfikacji bierze udział tylko i wyłącznie kwas alfa linolenowy i śladowe ilości innych kwasów tłuszczowych zawartych w nasionach lnu. Definitywnie, nie ma możliwości, aby jakiekolwiek zanieczyszczenia wchodziły w reakcje z alkoholem. Dlatego tez nasz produkt jest najczystszą forma, 100% nieutlenionego kwasu linolenowego.

Przemysł farmaceutyczny jest coraz bardziej zainteresowany tematyką kwasów tłuszczowych omega 3 i ich metabolitów. Prowadzone są liczne badania nad projektowaniem pochodnych o działaniu neuroprotekcyjnym.

My oferujemy gotowy produkt pochodzenia naturalnego, o unikatowym profilu działania farmakologicznego, będącym zarówno prekursorem jak i aktywnym biologicznie związkiem w formie modified release (MR). Jest nim ester etylowy kwasu alfa linolenowego.
Bibliografia

„Hot Topics in Neural Membrane Lipidology” Akhlaq A. Farooqui
„Phytochemicals, Signal Transduction, and Neurological Disoreders” Akhlaq A. Farooqui
„Beneficial Effect of Fish Oil on Human Brain” Akhlaq A. Farooqui
„Lipid Mediators and Their Metabolism in the Brain” Ahhlaq A. Farooqui
„Molecular Basis of Health and Disease” Undurti N. Das
„Fats that Heal. Fats that Kill” Udo Erasmus

Lopez A,Mathers C,Ezzati M, Jamison D, Murray C (2006) Global and regional burden of disease and risk factors,2001 systemic analysis of population health data. Lancet367:1714-1717.
Ezzati M ,Vander Hoom S Lawes C et al (2005) Rethinking the “Disease of Affluence” paradigm : global patterns of nutritional risks in relation to economic development .PLoS Med 2:e133
Lim SS, Gaziana TA , Gakidou E, Reddy KS, Farzadfar F, Lozana R, Rodgers A (2007) Prevention of cardiovascular disease in high-risk individuals in low-income and middle income countries: health effects and costs. Lancet 370:2054-2625
Luc G,Bard J-M,Juhan-Vague I et al (2003) C-reactive proteine, interleukin-6-fibrinogen as predictors of coronary heart disease. The PRIME study. Arterioscler Thromb Vasc Biol 23 : 1255/1261
Das UN (2001) Is obesity an inflammatory condition ? Nutrution 17:953-966
Das UN (2007) Is depression a low-grade systemic inflammatory condition ? Am J Clin Nutr 85:1665-1666v
Dougan M, Dranoff G (2008) Inciting inflammation: RAGE about tumor promotion. J Exp Med 205:267-270
Akhlaq A. Farooqui (2009) Hot topics in neural membrane lipidology
Gerster H (1998) Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenoic acid (22:6n-3)? Int Nutr Res 68:159-173
Talahalli RR, Vallicannan B, Sambaiah K, Lokesh BR (2010) Lower efficacy in the utilization of dietary ALA as compared to preformed EPA+DHA on long chain n-3 PUFA levels in rats. Lipids 45:799-808
Das UN (2006) Essential fatty acids: biochemistry physiology pathology. Biotechnol J 1:420-439
Das UN (2006) essential fatty acids- a review. Curr Pharm Biotechnol 7:467-482
Das UN (2006) Biological significance of essential fatty acids. J Assoc
Physicians India 54:309-319
Peluffo RO, Dumm NTD, De Alaniz MJT, Brennerr RR (1971) Effect of protein and insulin on linoleic acid desaturation of normal and diabetic rats . J Nutr 101:1075-1084
http://www.nutraingrediends-usa.com/Rea ... ish-eaters
Cupp D, Kampf JA, Kleinfield AM (2004) Linolenic acid transport in hamster intestinal cells is carrier-mediated. Biochemistry 43:4473-4481
Akhlaq A. Farooqui (2009) Hot topics in neural membrane lipidology
Akhlaq A. Farooqui (2011) Lipid mediators and their metabolism in the brain
Farooqui A.A Horrocks L.A., Farooqui T (2007) Modulation of inflammation in brain: a matter of fat. J. Neurochem. 101:577-599
Farooqui A.A., Ong W.Y. , Horrocks L.A (2002) Cytosolic phospholipase A2 inhibitors as therapeutic agents for neural cell injury. Curr. Med. Chem.-Anti-inflammatory and Anti-allergy agents 1:193-204
Toborek M. ,Malecki A .,Garido A., Mattson M.P.,Henning B.,Young B. (1999) Arahidonic acid-induced oxidative injury to cultured spinal cord neurons.J . Neurochem 73:684-692
Farooqui A.A Rosenberger T.A.,Horrocks L.A.(1997c). Arahidonic acid-neurotrauma and neurodegenerative disease. In:Yehuda S.,Mostofsky D.I.(eds.) Handbook of essential fatty acids biology. Humana Press,Totowa,NJ,pp 277-295
Akhlaq A. Farooqui (2009) Hot topics in neural membrane lipidology ,Springer pp 10-11
Farooqui A.A. Yang,H.-C,Rosenberger,T.,and Horrocks L.A, (1997). Phsopholipase A2 and its role in brain tissue. J. Neurochem. 69 : 889-901
Farooqui A.A., Horrocks L.A.,and Farooqui T. (2000a) Glycerophospholipids in the brain: their metabolism, incorporation into membranes,functions, and involvement in neurological disorders. Chem. Phys. Lipids 106: 1-29
Farooqui A.A., Ong W.Y., and Horrocks L.A., (2004b). Biochemical aspects of neurodegeneration in human brain: involvement of neural membrane phospholipids and phospholipases A2. Neurochem. Res. 29: 1961-1977
McLennan P.L., Dallimore J.A. (1995) Dietary canola oil modifies myocardial fatty acids and inhibits cardiac arrhythmias in rats. J. Nutr.125: 1003-1009
Rallidis L.S, Paschos G, Liakos J.K, Velissaridou A.H, Anastasiadis G, Zampelas A (2003) Dietary alpha-linolenic acid decreases C-reactive protein,serum amyloid A and interleukin-6 in dyslipidaemic patients. Atherosclerosis 167: 237-242
Thies F., Miles E.A., Nebe-von-Caron G, Powell J.R., Hurst T.L., Newsholme E.A., Calder P.C. (2001) Influence of dietary supplementation with long-chain n-3 or n-6 polyunsaturated fatty acid on blood inflammatory cell population and functions and on plasma soluble adhesion molecules in healthy adults. Lipids 36:1183-1193
Ander BP, Weber AR, Rampersad PP, Gilchrist JS, Pierce GN, Lukas A. (2004) Dietary flaxseed protects against ventricular fibrillation induced by ischemia-reperfusion in normal and hypercholesterolemic rabbits. J. Nutr. 134: 3250-3256
Blondeau N, Petrault O, Manta S., Giordanengo V., Gounon P., Bordet R., Lazdunski M., Heurteaux C. (2007) Polyunsaturated fatty acids are cerebral vasodilators via the TREK-1 potassium chanels. Circ. Res. 101: 176-184
Nguemeni C,Delplangue B , Rovere C , Simon Rousseau N, Gandin C , Agnani G, Nahon JL, Heurteaux ,Blondeau N (2010) Dietary supplementation of alpha-linolenic acid in an enriched rapeseed oil diet protects from stroke . Pharmacol. Res. 61:226-233
Neuroplasticity. A new approach to the pathophysiology of depression J.P.Olie, J.A. Costa E Silva, J.P. Macher . Viamedica (2004)
Blondeau N ,Nguemeni C ,Debruyne DN, Piense M, Wu X ,Pan H,Gandin C ,Lipsky RH,Plumier JC ,Marini AM, Heurteaux C (2009) Subchronic alpha-linolenic acid treatment enhances brain plasticity and exerts antidepressant effect :a versatile potential therapy for stroke. Neuropsychopharmacology 34:2548-2559
Schoch S, Deák F, Königstorfer A, Mozhayeva M, Sara Y, Südhof TC, Kavalali ET. (November 2001). „SNARE function analyzed in synaptobrevin/VAMP knockout mice”. Science 294 (5544): 1117–22.
Guizy M, David M, Arias C, Zhang L, Cofan M, Ruiz-Gutierrez V, Ros E, Lillo MP, Martens JR, Valenzuela C (2008) Modulation of the atrial specific Kv1.5 channel by the n-3 polyunsaturated fatty acids, alpha-linolenic acid. J. Mol. Cell. Cardiol. 44: 323-335
De Urquiza AM, Liu S, Sjoberg M., Zetterstorm RH, Griffiths W., Sjovall J, Perlmann T (2000) Docosahexaenoic acid a ligand for the retinoid X receptor in mouse brain. Science 290: 2140-2144
Eckert GP, Franke C, Noldner M, Rau O, Wurglics M, Schubert-Zsilavecz M, Muller WE (2010) Plant derived omega 3 fatty acids protect mitochondrial function in the brain. Pharmacol. Res. 61:234-241
Kodas E, Vancassel S, Lejeune B, Guilloteau D, Chalon S (2002) Reversibility of n-3 fatty acid deficiency -induced changes in dopaminergic neurotransmission in rats: critical role of developmental stage. J. Lipid. Res. 43: 1209-1219
Zimmer L, Delion-Vancassel S, Durand G, Guilloteau D, Bodar S, Besnard JS, Chalon S (2000) Modification of dopamine transmission in nucleus accumbens of rats deficient in n-3 polyunsaturated fatty acids. J. Lipid. Res. 41: 32-40
Bazan N.G.(2005a) Lipid signaling in neural plasticity, brain repair, and neuroprotection. Mol. Neurobiol. 32: 89-103
Bazan N.G. (2005b) Neuroprotectin D1 (NPD1): A DHA- derived mediator that protects brain and retina against cell injury- oxidative stress. Brain Pathol. 15:159-166
Udo Erasmus „Fat that heal. Fat that kill” 1993 by Alive Books

Źródła:
http://skarbnicawiedzy.blox.pl/2009/04/ ... WOSCI.html
http://flcpharma.com/2014/07/unikatowa- ... h-omega-3/
http://www.eurolen.pl/sklad-chemiczny.html

Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Swego czasu też interesowałem się olejem lnianym. Powszechnie suplementuje się odpadami zwanymi EPA, DHA najważniejsze są jednak ALA dzięki którym te pierwsze organizm może wytworzyć sobie sam tyle ile trzeba i kiedy trzeba. Podobno bzdurą jest że kwasy te można sobie pozyskać z ryb czy czegokolwiek innego ponieważ są bardzo wrażliwe na światło, tempretarę. Znalazłem jednak taki olej lniany który producent zapewnia że bez specjalnego przechowywania kwasy te zachowują swoje właściwości do pół roku dzięki specjalnej metodzie tłoczenia podobno potwierdzonej badaniami profesorów uniwersyteckich tak więc w tej kwestii kupuję coś takiego: http://omegakwasy.pl/

Awatar użytkownika

@skulldragi
Ja tam biorę na Allegro. Są sprzedawcy, którzy pakują też w styropianowy termos, o którym pisał Bow1.
Lepiej nie zamawiać w piątki, bo później olej wala się nie wiadomo gdzie cały weekend i traci właściwości, zamiast czym prędzej znaleźć się w żołądku. :mrgreen:
Kupuję małe butelki 250ml, piję w ciągu dwóch tygodni.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że zimnotłoczony nieoczyszczony olej lniany wytrzyma pół roku...

skulldragl pisze:
najważniejsze są jednak ALA dzięki którym te pierwsze organizm może wytworzyć sobie sam

Masz rację, ale..
Badania wskazują, że w naszym ciele przekształcanie ALA w EPA i DHA jest marniutkie.
Tylko około 5% ALA jest przekształcane w EPA i mniej niż 0,5% ALA przekształca się w DHA.

Sprawdzano to na wegetarianach i weganach. Olej lniany w bardzo małym procencie podnosił im poziom DHA w osoczu.
Dla niektórych osób (starsi ludzie lub ci z niedoborem żelaza, cynku, witaminy B6) kwas linolenowy (ALA) jest w zasadzie bezwartościowy.

Tak więc kwasów Omega 3 z ryb nie skreślała bym całkowicie.

Sama jestem fanką nierafinowanego oleju rzepakowego, wysokolinolenowego, ale ten lniany polecany przez ciebie wygląda bardzo interesująco. Chyba się skuszę, jak rzepakowy będzie mi się kończył :)

Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Cytuj:
Zawsze świeży, naturalny, tłoczony na zimno nierafinowany, bez konserwantów

Podstawową zaletą oleju lnianego Podkowa, która wyróżnia nas spośród innych dostawców jest to że oferujemy zawsze świeżo tłoczony olej. Tłoczymy go na zimno dwa razy w tygodniu w takich ilościach by sprzedały się do następnego tłoczenia. Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą z możliwych jakość i najlepszy skład.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiI3qjf2ZLKAhVFxRQKHTZjDQwQFggeMAA&url=http%3A%2F%2Fpodkowalinypl.shoper.pl%2Fpl%2Fp%2FOlej-lniany-Podkowa-3-litry%2F661&usg=AFQjCNFoJevWcqQ-uK0Qg_t1D2jRsHOc_w&sig2=VHIuqLmv9xxTh5oMjsmTkA

Dla koni.. ;)
Tylko spore opakowanie..

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree

Ja z reguły kupowałem olej budwigowy z LenVitol. Ten z Vis Natura faktycznie jest lepszy ? jest sens dopłacać ?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

analityczka pisze:
Sama jestem fanką nierafinowanego oleju rzepakowego, wysokolinolenowego, ale ten lniany polecany przez ciebie wygląda bardzo interesująco. Chyba się skuszę, jak rzepakowy będzie mi się kończył :)

Z tym rzepakowym uważaj ze względu na dużą zawartość omega 6.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawowym budulcem tkanki nerwowej oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Zajmiemy się teraz kwasem tłuszczowym omega 6 czyli kwasem linolowym LA. Jest to niezbędny kwas tłuszczowy, którego braki powoduję wiele dysfunkcji i w efekcie całą masę chorób. Problem polega na tym, że w diecie Polaka jest zbyt wiele omega 6, a o wiele za mało omega 3. Przypuszczalnie prawidłowy stosunek omega 6 do omega 3 to 2:1 do 4:1 tymczasem średnio Europejczyk zjada 20 razy więcej omega 6.
Co dzieję się w organizmie gdy jest nieodpowiedni stosunek omega 6 do omega 3?
Kiedy zjadamy omega 6 w naszym organizmie powstaje z niego m.in. kwas arachidonowy, który powoduje kwasicę wewnątrzkomórkową. Kwasica jest przyczyną powstawania ogromnych ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki prowadząc do ich obumierania (apoptozy). W wyniku procesów metabolicznych kwasu arachidonowego powstają metabolity, które również czynią niemałe spustoszenie np. uniemożliwiają prawidłowe działanie mitochondriów i pomp sodowo-potasowych oraz wiele innych poważnych komplikacji, które w efekcie prowadzą do apoptozy komórek. W wielkim uproszczeniu efekty są takie, że powstają małe ogniska zapalne w ogromnej ilości co nazywa się burzą arachidonową. Przedłużający się proces burzy arachidonowej tworzy wciąż nowe ośrodki zapalne, które rozszerzają się i w efekcie powstają przewlekłe stany zapalne w układzie nerwowym. Łatwo przewidzieć co to oznacza – oznacza to degenerację układu nerwowego i jego nieprawidłowe działanie.
Odnośnie EPA i DHA napiszę później ale już teraz wspomnę o istotnych enzymach których często brakuje u osób starszych a także wit z grupy B, cholina i inozytol.
Trafiłem na pracę Pana Wojciecha Kolanowskiego FUNKCJE I PRZEMIANY METABOLICZNE WIELONIENASYCONYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
Katedra Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kierownik: prof. dr hab. W. Przybylski
Jak przełożę tą pracę naukową na nasz język to zamieszczę. jest bardzo ciekawa.
Same podsumowanie:
Przemiany metaboliczne EPA i DHA są zróżnicowane. Kwasy te wykazują znaczną aktywność biologiczną wpływając na modyfikację składu fosfolipidów błon komórkowych, syntezę autakoidów oraz regulują ekspresję genów czynników związanych z metabolizmem tłuszczów. EPA i DHA wpływają na wiele procesów fizjologicznych w tym funkcjonowanie mózgu, ostrość widzenia, odpowiedź odpornościową, regulowanie procesu zapalnego, wykrzepiania, metabolizm lipidów. Należy rozróżnić efekty specyfi czne dla kwasów omega-3, od tych, które przypisywane są ogólnie wielonienasyconym kwasom tłuszczowym. Np. kwasy omega6 stymulują, a omega-3 hamują syntezę pozapalnych eikozanoidów i cytokin. Te właściwości wpływają na przeciwzapalny i przeciwagregacyjny, a przez to bardziej prozdrowotny charakter kwasów omega-3. Istnieje także bezpośrednie zapotrzebowanie na DHA dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Wpływ omega-3 EPA i DHA na niektóre funkcje fizjologiczne jest dopiero w trakcie wyjaśniania. Niedawno odkryto nowe substancje wywodzące się z EPA i DHA wpływające na wygaszenie zapalenia, jak resolwiny i protektyny. Sugeruje się, że wiele korzystnych efektów zdrowotnych EPA i DHA związanych jest z syntezą i aktywnością tych właśnie substancji.

Bow1 pisze:
Z tym rzepakowym uważaj ze względu na dużą zawartość omega 6

Może miał dużo omega 6 w czasach erukowych. Teraz rzepakowy jest rewelacyjny, tylko o "oczko" gorszy od lnianego. Przereklamowana oliwa z oliwek obu im do pięt nie sięga :)

Dlaczego wybieram rzepakowy?
Po pierwsze z powodu smaku.
Po drugie z powodu świetnej proporcji omega 6 do omega 3
- rzepakowy 2,3:1
- lniany 0,3:1
Wprawdzie nikt nie wie dokładnie, jaka ta proporcja powinna być, ale sam piszesz - i ja tak samo uważam - że:
"Przypuszczalnie prawidłowy stosunek omega 6 do omega 3 to 2:1 do 4:1 "

Awatar użytkownika

Co powiecie o oleju kokosowym więcej ? Macie jakieś doświadczenia ? Ja stosuję go do smażenia naleśników i niektórych potraw bo jest zdrowy ale niestety drogi. Używam go jako balsamu do opalania (świetny kosmetyk). Dodaję łyżeczkę oleju do porannej kawy :) świetnie smakuje.Wprawdzie pływają tłuste oczka ale mnie to nie przeszkadza.

Olej kokosowy był i jest używany w tropikach od tysięcy lat. Niektóre z najnowszych badań mówią , że poprawia sprawność umysłową u osób z chorobą Alzheimera. Choroba Alzheimera jest obecnie postrzegana jako postać cukrzycy typu 3 , a od lat w Filipinach obserwuje się pozytywne wyniki w leczeniu cukrzycy zarówno typu 1 i typu 2 poprzez użycie oleju kokosowego. Ograniczenie węglowodanów i zwiększenie oleju kokosowego w diecie doprowadziło również wielu ludzi do zrzucenia zbędnych kilogramów. Cierpiący na różne choroby skóry widzą ogromne korzyści zdrowotne poprzez zastosowanie oleju kokosowego na skórę. Nie wspomnę o kosmetycznych aspektach oleju , jak działa na włosy itp.
Co ciekawe zwalcza infekcje bakteryjne i wirusy i grzyby.Podobno przynosi rewelacyjne skutki w leczeniu przerostu Candidy.
Kiedyś czytałam opis pewnej kobiety, która miała psa .Pies zrobił sobie straszną ranę na łapie. Nie pomogły, maści , antybiotyki .Łapa z dnia na dzień była coraz bardziej zaogniona. Wreszcie wypróbowała olej. Smarowała psu łapkę i jak ręką odjął. Łapka się zagoiła.
Olej kokosowy jest również coraz częściej używany wśród sportowców i trenerów fitness, dając im przewagę w dłuższym utrzymaniu poziomu energii , bez leków lub używek. Kwas laurynowy, na przykład, ma długą historię stosowania w zwalczaniu patogenów. Olej kokosowy jest ponoć najbogatszym źródłem kwasu laurynowego. :)

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Indianka pisze:
Ja stosuję go do smażenia naleśników i niektórych potraw bo jest zdrowy

Na tym polega jego główna zaleta ponieważ w większości składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych. Jak już kupujesz olej kokosowy to przynajmniej nierafinowany czyli ten który zachował charakterystyczny zapach kokosów.
Dużo czytałem na temat jego dobroczynnego wpływu na centralny układ nerwowy ale w wypadku mojej mamy nie przyniósł spodziewanej poprawy. Możliwe, że działa ale nie w każdym przypadku. Moim zdaniem jest wiele olejów bardziej pomocnych w leczeniu Alzheimera.
Indianka pisze:
Choroba Alzheimera jest obecnie postrzegana jako postać cukrzycy typu 3

Można tak powiedzieć. Wkrótce zamieszczę informacje na ten temat jakie zdobyłem dzięki własnym obserwacjom.
Ciekawe informacje na temat bardzo cennego oleju.
Cytuj:
Ostropest plamisty jest znaną od 2 tysięcy lat rośliną leczniczą. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Powierzchnia uprawy ostropestu w Polsce wynosi obecnie około 2 tys. ha. Plantacje tej rośliny występują głównie w Wielkopolsce, na Kujawach, na Żuławach i na Lubelszczyźnie. Uprawiana jest odmiana Silma, wyhodowana w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu. Przed kilku laty w Europie rozpoczęto prace biotechnologiczne nad pozyskaniem substancji czynnych ostropestu w kulturach in vitro [Alikaridis i in., Cacho i in.]. Specyfika składu chemicznego owoców ostropestu oraz niektóre właściwości biologiczne decydują o szerokim zakresie aktualnych i potencjalnych zastosowań tej rośliny.

Cytuj:
Na wątrobę
Ostropest należy do grupy roślin leczniczych, których działanie na organizm ludzki jest bardzo dobrze udokumentowane. Spośród leków roślinnych, największy udział w rynku mają leki zawierające sylimarynę, stosowane w schorzeniach wątroby. Flawonolignany wykazują działanie antyhepatotoksyczne i ochronne dla wątroby. Mechanizm tego działania opiera się na stabilizowaniu membran hepatocytów i niedopuszczaniu do łączenia się toksyn z powierzchnią komórek. Przypuszczalnie sylimaryna wpływa stymulująco na rybosomalne RNA komórek wątroby oraz powoduje wzrost syntezy białek hepatocydowych. Sylimaryna powoduje stabilizację komórek tucznych, działa ochronnie przeciwko promieniowaniu, które powoduje zahamowanie syntezy wątrobowego i śledzionowego DNA i RNA [Morazzoni i Bombardelli]. Wykazuje też działanie antagonistyczne w stosunku do toksyn muchomora sromotnikowego: falotoksyn i amatotoksyn [Kohlmünzer]. Działanie odtruwające przejawia się obniżeniem stężenia bilirubiny we krwi oraz normalizowaniem parametrów (AST, ALT, GGT) [Ptasznik, Sadowska A.]. Preparaty zawierające kompleks flawonolignanów są zalecane w długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Brak skutków ubocznych w terapii sylimaryną, nawet w dużych dawkach, ma szczególne znaczenie przy leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby [Hu i in.]. Zatrucie wątroby może wynikać z przyjmowania silnie działających leków, takich jak cytostatyki w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki. Sylimaryna może zapobiegać dysfunkcjom wątroby i łagodzić skutki uboczne farmakoterapii. Szczególnie istotny jest brak interakcji pomiędzy sylimaryną a lekami syntetycznymi [Hu i in.]. Ze wzglądu na aktywność cytoprotekcyjną, antykancerogenną i przeciwzapalną, sylimaryna może mieć zastosowanie w dermatologii i ochronie skóry [Bhatia i in., Li i in.].

Dla urody
Ze względu na to, że olej ostropestowy zawiera znaczą ilość NNTK, odpowiedzialnych za funkcję prekursora prostaglandyn, stał się on przedmiotem zainteresowania wytwórców kosmetyków. Do produkcji kremów stosowany jest olej z ostropestu, zawierający 1% sylimarynę, która ochrania błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Według informacji producentów, kompleks flawonolignanów w kremach zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia cerę oraz poprawia zdolności regeneracyjne skóry. Obiecujące dla przemysłu kosmetycznego są wyniki badań, dowodzące synergicznego oddziaływania na skórę sylimaryny i kwasu foliowego, fitohormonu DHEA, witaminy PP [Dębowska i in., Glinka i Góra]. Białko owoców ostropestu, otrzymywane z odpadów produkcyjnych, może służyć do otrzymywania peptydów antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Posiada ono zdolność hamowania rozwoju mikroorganizmów na poziomie konserwantów, stosowanych obecnie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym [Baranowska i in.].

Cytuj:

Idealny, zdrowy konserwant np.

Indianka pisze:
Co powiecie o oleju kokosowym więcej ? Macie jakieś doświadczenia ? Ja stosuję go do smażenia naleśników i niektórych potraw bo jest zdrowy

Zdrowy do smażenia?
O "zdrowotności" oleju można mówić, gdy jest nierafinowany. A nierafinowany kokos (virgin, VCO) używany do smażenia jest szkodliwy! Po przekroczeniu punktu dymienia wyzwalają się substancje rakotwórcze, m.in. akroleina.
Punkt dymienia nierafinowanego kokosowego to 170-180 st. C - dużo za mało do smażenia, bo przy smażeniu osiągamy 190- 200°C
Rafinowany kokos ma punkt dymienia najwyżej 205 st. C
Tak więc do smażenia raczej bym go nie polecała.

Olej z ostropestu taki łatwy nie jest - trudno z niego "wyciągnąć" sylimarynę. Podobno tylko wyciągi alkoholowe dają większe szanse ;(

Awatar użytkownika

Bow1 pisze:
Na tym polega jego główna zaleta ponieważ w większości składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych. Jak już kupujesz olej kokosowy to przynajmniej nierafinowany czyli ten który zachował charakterystyczny zapach kokosów.

Tak kupuję nierafinowany ,dokładnie ten co na zdjęciu poniżej

Obrazek

Nie skończyłam jeszcze o tym kwasie laurynowym . Otóz niejaki dr Mary Enig napisał .że
kwas laurynowy jest kwasem tłuszczowym o średnim łańcuchu, który posiada monolaurynę działającą przeciwwirusowo, przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowo i wykorzystywana jest przez człowieka lub zwierzę w celu zniszczenia wirusów opryszczki, grypy, różnych bakterii patogennych, w tym bakterii Listeria monocytogenes i Helicobacter pylori, a także pierwotniaków, takich jak Giardia lamblia. Wspomniał nawet o HIV. Aż ciężko w to uwierzyć.

A co do oleju z ostropestu , to ciekawe informacje ;) nie wiedziałam. Jak miło ,że są tu tacy ludzie na forum jak m.in Ty Bow1 i dzielą się swoją wiedzą :)

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Odnośnie smażenia i olei to właściwie żaden olej nie nadaje się do obróbki cieplnej. Oleje rafinowane są trujące podobnie podgrzane nierafinowane pozostają inne tłuszcze np masło klarowane.
Moim zdaniem każdy kto używa olejów do smażenie robi sobie wielką krzywdę. Oleje tłoczone na zimno są niewyobrażalnie zdrowe ale podgrzane stają się trujące.
Kwasy tłuszczowe są bardzo korzystne ale tylko w całym spektrum w jakim występują w danym nasionku, orzechu czy pestce. Wyekstrahowane lub częściowo zniszczone składniki są bez wartości a nawet szkodliwe.
Jeszcze jedne spostrzeżenie jakie poczyniłem dzięki zakupowi prasy. Mam ślicznego małego pieska o imieniu Docent. Kiedy tłoczę olej to z jakiegoś powodu Docencik stoi przy prasie i jest bardzo podniecony. Kiedy tłoczyłem olej z siemienia lnianego przez przypadek trochę oleju rozlałem na podłodze. Docent wylizał w sumie może 2 ml oleju. Następnego dnia bardzo zachorował ale wówczas nie wiązałem tego z olejem. lekarz zaaplikował leki przeciwzapalne i rozkurczowe, a Docencik ułożył się do snu. Po kilku dniach przez nieuwagę rozlałem odrobinę oleju z orzechów brazylijskich, a Docencik oczywiście wylizał. Następnego dnia rozchorował się strasznie mniej więcej po 24 godz od zjedzenia oleju. Tym razem leki nie pomogły i byliśmy w strachu o życie Docencika, bardzo cierpiał nie spał i nie jadł, a nawet nie pił wody. W nocy zaczęło mu się poprawiać a rano wydalił rozczłonkowane robaki.
Wygląda na to, że prawdopodobnie wszystkie oleje lub ich metabolity są szkodliwe dla psów. Chociaż również szkodzą jednocześnie ewentualnym pasożytom. Zaznaczę, że mój piesek był odrobaczany systematycznie i "oficjalnie" nie miał robaków.
Przypuszczam, że większość olejów tłoczonych na zimno ma właściwości robelobójcze także u ludzi tylko, że my w przeciwieństwie do psów jesteśmy przystosowani do trawienia tych olejów.
Oczywiście kwas laurynowy jest bardzo korzystny ale w oleju kokosowym jak i w innych olejach jest jeszcze kilkadziesiąt innych kwasów tłuszczowych i lipidów nie będących kwasami tłuszczowymi bardzo bardzo zdrowych.
ja postępuję następująco.
Pamiętając o właściwej proporcji omega3 do omega6 olej z lnu traktuję jako bazę aby poprawić tą proporcję a do bazy dodaję inne oleje, które z reguły mają więcej omega6. Robię więc mieszanki z ostropestem, czarnuszką, olejem brazylijskim, wiesiołkiem, orzech włoski itd. zawsze w mieszankach tych dbam o to by omega3 do omega6 było 1/1, maksymalnie 1/2. Podaję te oleje osobie z poważną chorobą centralnego układu nerwowego. wszędzie są informacje, że na poprawę trzeba długo czekać. Ja przekonałem się, że wcale nie tak długo osoba ta pije olej od 2 tygodni a już jest niewielka poprawa. Np podczas ostatniej wizyty zauważyłem ,że chora słuchała mnie bez przerywania przez jakieś 15 minut kiedy opowiadałem o dobroczynności kwasów tłuszczowych, ich metabolitów, o znaczeniu GLA itd, a wcześniej nie udawało się skupić jej uwagi na dłużej niż 2 - 3 minuty. Zdecydowanie jest poprawa.
18.01.2016
Zmieniło się jeszcze coś od 3 dni chora nie potrzebuje pieluch sama wstaje z łóżka do toalety. Barierka łóżka jest teraz opuszczona, a chora swobodnie wstaje i chodzi po mieszkaniu.

Awatar użytkownika

Bow1 pisze:
Podaję te oleje osobie z poważną chorobą centralnego układu nerwowego. wszędzie są informacje, że na poprawę trzeba długo czekać. Ja przekonałem się, że wcale nie tak długo osoba ta pije olej od 2 tygodni a już jest niewielka poprawa.

Bow1 - jak dajesz te oleje tzn. z czym i ile dziennie ? Ja też mam problem z CUN, to wynik masywnego pourazowego krwotoku mózgowego. Z tego powodu słabo teraz przyswajam wiedzę i mam problemy z pam ięcią, oprócz wielu innych. Dlatego sie głupio pytam od czego zacząć. Mam nadzieje że zrozumiesz...

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Przepraszam cię najmocniej armest ale dopiero teraz zauważyłem twój wpis.
Zależy czy będziesz dysponował własną prasą do tłoczenia oleju czy nie. Jeżeli będziesz miał własną prasę to pozyskanie olejów będzie znacznie tańsze i możliwe będzie stosowanie optymalnej mieszanki. Gdybyś jednak olej kupował to wtedy prawdopodobnie stosować będziesz tylko olej lniany.
Optymalny skład jest następujący:
T
Cytuj:
eraz podam trochę praktycznych wskazówek jak przygotowywać odpowiednie mieszanki olei. Oleje powinny być tak skomponowane aby zawierały odpowiednią ilość kwasów omega3 i omega6 ale również inne kwasy tłuszczowe, które wspierają wątrobę, trzustkę i okrężnicę. Zadbać też trzeba o składniki, które wyeliminują ewentualny nadmiar Candida albicans i Helicobacter pylori, które ułatwią przyswajanie/metabolizm kwasów tłuszczowych.
Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i każdy może sobie z tym poradzić.
Zaczniemy od stosunku omega3 do omega6. Jak dowiedzieliście się z powyższego postu podstawą powodzenia jest odpowiedni stosunek tych dwóch grup kwasów tłuszczowych.
Jako bazę przyjąłem olej z siemienia lnianego z uwagi na to, że ten olej ma bardzo dużo omega3 i stosunkowo niewiele omega6. Inne oleje jakie później dodaję mają przewagę omega6 więc stosunek ten w dalszym etapie ulegnie wyrównaniu.

1. Olej z siemienia lnianego 75%
2. Olej z wiesiołka dwuletniego 10%
3. Olej z ostropestu plamistego 10%
4. Olej z kminku 5%
Można też zastosować dodatkowo olej z amarantusa ale ja jeszcze takiego nie wyprodukowałem. Surowiec dostanę w przyszłym tygodniu.

Najważniejsze wartości lecznicze poszczególnych olei:
Olej z siemienia lnianego - wysoka zawartość omega3
Olej z wiesiołka dwuletniego - obecność GLA (gamma linolenowy)
Olej z ostropestu plamistego - oczyszczanie wątroby, usuwanie toksyn
Olej z kminku z powodu obecności takich cennych składników jak limonen i alkohol perylowy, które hamują skutecznie rozwój raka oraz eliminują Candida albicans i Helicobacter pylori.

Aby metabolizm kwasów tłuszczowych przebiegał prawidłowo trzeba zadbać o właściwy poziom witamin z grupy B głównie B6, najłatwiej to zrobić biorąc 2x1 witaminę B50 (dostępna na na allegro). Suplementować magnez np. w postaci cytrynianu i cynk.
W diecie nie rezygnować z węglowodanów aby utrzymać odpowiedni poziom insuliny tzn nie objadać się nimi ale całkowicie nie rezygnować jak to błędnie proponują niektóre terapie antynowotworowe czy antypadaczkowe.
Bardzo istotne jest aby "uwrażliwić" receptory komórek na sygnały od insuliny i leptyny poprzez wyeliminowanie tzw wolnych kwasów tłuszczowych. Można to zrobić suplementując CLA (kwas rumenowy).

Jeżeli ktoś ma jednocześnie problemy z układem krążenia to bardzo ważnym suplementem będzie koenzym Q10. Ubichinon czy ubichinol trudno odpowiedzieć ponieważ do tej pory nie znalazłem badań, które by jednoznacznie wykazały, że droższy ubichinol jest lepszy. Do tego czasu wszystkie badania jakie udowodniły dobroczynne działanie Q10 prowadzone były na ubichinonie.
Jak widać nie jest to skomplikowane. Może być tylko bariera finansowa. Dobra prasa do oleju kosztuje ponad 2tyś i ziarna trochę kosztują ale inne terapie są jeszcze bardziej kosztowne, a często nieskuteczne.

Jeżeli nie będziesz dysponował wszystkimi olejami to bierz przynajmniej witaminę B6 i pij olej lniany 4 razy po 3 duże łyżki.
Pamiętaj jednak o tym, że do prawidłowego przyswojenia tych kwasów tłuszczowych niezbędna jest insulina z tego powodu bierz olej razem z sokiem owocowym lub w trakcie posiłku ewentualnie tuż po posiłku.

Awatar użytkownika

Dzieki Bow, bo już myślałem, że coś źle robie i mnie unikasz...
A czy znasz jakieś dobre źródło, gdzie kupić ten lniany olej ?
I może jeszcze jakiś dołożyć z tych wymienionych ? Który byś wskazał dla mnie ?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Właściwie nie powinienem polecać ponieważ żadnego producenta nie znam i osobiście nie widziałem procesu produkcji u żadnego z nich.
Jednak najbardziej profesjonalnie podchodzi do tematu ten producent: http://flcpharma.com/sklep/
tam jest jednak drogo.
Może uda ci się znaleźć jakiś inny produkt budzący zaufanie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 503 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]