Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 31 mar 2020, 11:18

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Intendant of the Building * 8th Degree

http://dobry.org.pl/

Chyba już nastał czas żeby rozpocząć dyskusje na temat nowo powstającej waluty "Dobry" i oczywiście chodzi o opinie i przeczucia co do tego systemu. Wiemy dzisiaj że obecny system pieniądza nie jest prawidłowy ponieważ jest zarządzany przez nieodpowiedzialnych i chorych ludzi, przez to wielu ambitnych ludzi próbuje wprowadzać waluty lokalne/regionalne ponieważ mają do tego prawo, ale czy zdają one egzamin w dłuższej perspektywie i jaki mają główny cel, czy jest to rzeczywista alternatywa walut powszechnych ?

Dziwi mnie fakt że Dariusz Brzozowiec (oczywiście nie sam) po raz kolejny zabiera się do system barteru mimo że jeden już powstał a mianowicie BPLN bartersystem24.pl pomysł chyba za bardzo się nie przyjął ale funkcjonuje, i właśnie dla tego zastanawiam się po co i dla czego potrzebny jest "nowy" kolejny barter działający na podobnej zasadzie, czyżby konkurencja lub system się nie sprawdza.

Tutaj więcej informacji, w zasadzie cały temat:

http://davidicke.pl/forum/post148901.html?hilit=barter#p148901

Cytuj:
Witam.
Nazywam się Dariusz Brzozowiec i od 12 lat wprowadzam Barter System w Polsce.
Bardzo chętnie odpowiem na ewentualne pytania i podejmę dyskusję w tym temacie ( Barter i Barter System)

Interesujące jest to że Twórcy barter systemów często przypominają historię "CUD W MIEŚCIE WORGL" i nie tylko.. pytanie jest poruszające, dla kogo jest ten cud ? dla osób jego tworzących czy dla ludzi nim operującym, w każdym bądź razie kreacja i kontrola jest po stronie tworzących. Zastanawia mnie też nowy wpis na prisonplanet:

http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/alternatywne_waluty_,p1062936544

Cytuj:
Przykłady wykorzystania Dobrego:
Lokalny sklep warzywny przystępując do programu zaciągnął nieoprocentowaną pożyczkę na kwotę 5 tyś Dobrych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel na kwotę 5 tyś zł. Od każdych wydanych 10 zł sklep przekazuje swoim klientom (uczestnikom systemu) 0,5 dobrego na ich konto (5% wartości zakupów). Pani Kowalska, która w warzywniaku robi codziennie zakupy po okresie kilku miesięcy zgromadziła 100 dobrych, które wymienia na lekarstwa w lokalnej aptece. Po jakimś czasie apteka, zgromadziła już równowartość 20 tyś Dobrych i zamierza je wydać na remont lokalu. Opłaca więc w Dobrych materiały w lokalnej hurtowni oraz płaci firmie remontowej. Firma remontowa z kolei część wypłaty przekazuje pracownikom w dobrych zamiast w złotówkach.

Naprawdę czekam aż taki weksel/umowa pojawi się dostępna w necie. Obecnie nie będę jeszcze wszystkiego komentował i wklejał bo projekt jest jeszcze w trakcie budowy by zrobić chociażby jakąś szerszą analizę ale jak uważacie własnym zdaniem czy powstaje kolejna alternatywa walutowa czy kolejna spekulacja, a może przekręt ?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 20 wrz 2013, 16:09 
VIP Member
Awatar

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Ja mam pytanie. Minanowicie można zamienić złotówki na dobry? Kto przejmie złotówki i da w zamian zabawkowe pieniądze? To mnie zastanawia.

sza87 pisze:
Ja mam pytanie. Minanowicie można zamienić złotówki na dobry? Kto przejmie złotówki i da w zamian zabawkowe pieniądze? To mnie zastanawia.

Na chwile obecną na ich stronie można doczytać się tyle że po "dobrego" może zgłosić się przedsiębiorca który w zamian np. za 5 tyś dobrych musi zapłacić 5 tyś zł (od razu lub w przyszłości) a później te dobre rozdysponować kwotowo, czyli przychodzi babcia i wydając u niego 10 zł dostaje gratis 1 dobry za który może też u niego coś kupić lub gdzie indziej gdzie są akceptowane, jak dla mnie utopia, alternatywny pieniądz oparty o złotówkę czyli o inną walutę a nie o towary a jak wiadomo jak to z walutami jest.. dziś za wydane 10 zł dostaniesz 1 dobry a za miesiąc lub dwa 0,1 dobrego :mrgreen: system pierwsze wrażenie robi takie w skrócie: emitent - przedsiębiorca - klient a to chyba trochę nie fer i złe założenia wzięli bo barter to klient - klient. Czyli wszystko po staremu a przedsiębiorcy o ile ktoś w to wejdzie, sztucznie zawyży sobie przez pewien okres obroty, bo przecież konsumentów od nowej waluty nie przybędzie !

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

A jednak coś tu jest nie to końca tak...

5 tyś dobrych za 5 tyś a to by znaczyło że dobry ma identyczną siłę nabywczą jak złotówka
No moment... a czy wymiana działa też w drugą stronę ? Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel na kwotę 5 tyś zł. No proszę was... parzcież do nic innego jak cholerna powtórka z rozrywki.
Kto drukuje weksle i kto zapewni, że nie są tylko bezwartościowym papierkiem ?
No bo ktoś musi pełnić funkcje banku centralnego lub banku narodowego.

Ja rozumiem, że każdy dobry w okresie przejściowym ma pokrycie 1:1 w złotówce ?
I system ma być na tyle transparentny, że będzie wiadomo, że Weksel jest wart tyle na ile jest zabezpieczony w jakiś dobrach. Niech to będzie nawet nieruchomość lub magazyn bananów.
Bo przecież musi być jakaś wartość kontrolna i porównawcza. Czyli jakiś parytet.
Bo jeśli sparujemy kurs złotego z kursem dobrego to mamy nową walutę opartą o niestabilny parytet.
Czyli można storpedować dwie waluty za jednym razem. Tak samo jak torpeduje się światowy system finansowy pogrążając dolara. Imho pieniądz powinien mieć wartość samą w sobie. Np być bity z kruszcu który jest honorowany na świecie bo jest rzadki i ma swoje właściwości. platyna Iryd złoto srebro.

Póki nie pojawi się PRAWO które konstytuuje walutę i nadaje jej wartość na mocy prawnych umów jako legalny środek płatniczy.

Cytuj:
Na dzień dzisiejszy DOBRY w dalszym ciągu znajduje się na etapie budowy podstawowych struktur formalno- prawnych oraz administracyjnych. Wybór właściwej i dobrze zorganizowanej formy prawnej ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa projektu.

Kto może emitować walutę, jak, gdzie, po co i na jakich warunkach. To można zrobić wyjebkę stulecia.
Bo jeśli ma to być na gębę i wiarę. To ja temu nie ufam. W idealnym świecie by to działało ale żyjemy na dzikim zachodzie i to jeszcze na jego rubieżach :język: Zanim się to nie stanie, nawet nie ma mowy myśleć o używaniu takiego środka płatniczego na szeroką skalę.

Jak czegoś nie rozumiem, to niech mi ktoś to objaśni. Bo narazię widzę, że pomysł rodem z Monopoly.
Idea jest, ale strasznie niedopracowana i goła i może minąć dużo czasu zanim coś sensownego się wykrystalizuję a tego niestety jest coraz mniej.

levibc pisze:

hm, chyba rozpocznę emisje "jeszczelepszego"...

levibc pisze:

5 tyś dobrych za 5 tyś a to by znaczyło że dobry ma identyczną siłę nabywczą jak złotówka
No moment... a czy wymiana działa też w drugą stronę ? Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel na kwotę 5 tyś zł. No proszę was... parzcież do nic innego jak cholerna powtórka z rozrywki.
Kto drukuje weksle i kto zapewni, że nie są tylko bezwartościowym papierkiem ?

No nie zupełnie, przynajmniej jeszcze jest to nie jasne bo np. możemy przeczytać jak pisałem powyżej na prison planet i http://independenttrader.pl/144,alternatywne_waluty_-_trend_na_najblizsze_lata.html

Jeden z podpunktów:

Cytuj:
- projekt od początku będzie miał formę programu lojalnościowego (płacąc w sklepie lokalnym złotówkami otrzymujemy na konto równowartość 5-6% wyrażoną w dobrych, które można wydać w dalszym czasie w dowolnym sklepie uczestniczącym w programie)

Czyli spora część ryzyka tak naprawdę spada na przedsiębiorce ponieważ to on musi zakupić dobre i później je rozdysponować jako pkt. lojalnościowe do zakupów, co niby ma mu się zwrócić w czasie.

mimo że na dobry.org.pl jest napisane:

Cytuj:
Dokonywanie zakupów w lokalnych firmach gratyfikuje klientów DOBRYMI, rodzajem punktów lojalnościowych, gdzie jeden Dobry jest równy wartości jednego Polskiego Złotego.

Ale, może to błąd w komunikacji i informacji :mrgreen: chyba że, dobry z czasem będzie rozdrabniany na 0,5 0,1 itd. czyli inflacja.

levibc pisze:

Emitentami mają być przecież osoby tworzące ten system, z obecnych dostępnych info pokrycie ma mieć w "zł", czuje trochę naciąganie na kasę...

EDIT:

Zapomniałem dodać że podobno:

Cytuj:
- pieniądz będzie niewymienialny na inną walutę

Czyli jeśli będziesz chciał się wycofać to figa z makiem, jedyne wyjście wydać dobre z jednej strony dobre rozwiązanie z drugiej jeśli zakupione za zł i nie wymienialne ?

Cytuj:
- waluta wyłącznie elektroniczna bez papierowego odpowiednika

A co globalna elita wprowadza ?

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Nie bendem wredny, ale szukajki używać warto lokalna-waluta-t12495.html

Wracając do tematu, bardzo jestem rad, że taka inicjatywa powstaje i chętnie będę w niej uczestniczył od samego początku.

Jakąś nieufność wyczuwam w Was. Akurat Dariusz Brzozowiec jest moim zdaniem osobą bardzo kompetentną do wprowadzanie tego typu rozwiązań. Co do samych spraw technicznych czyli jak będzie wyglądała sama emisja pieniądza, to trzeba trochę poczekać.
Na świecie istnieje wiele tego typu inicjatyw. I oni się wzorują na tego typu rozwiązaniach chociażby z Anglii http://bristolpound.org/ czy też http://www.reseuro.com/.

Trzeba poczekać na więcej technicznych szczegółów, ale mam nadzieje, że to wszystko wypali.

LamConcept pisze:
Nie bendem wredny, ale szukajki używać warto lokalna-waluta-t12495.html

Jesteś wredny ! :P - można skleić tzn. dodać mój temat do Twojego.

Wracając do tematu, nieufność czuje do systemu ponieważ nie odbiega dużo od obecnego a nawet te systemy które podałeś są bandyckie, najbardziej przeraża mnie w nich bazowanie na £ i €. Dla czego uważam że może być to przekręt i przestroga, opisze system:

Osoba tworzy "nowy system walutowy" oczywiście bazuje na £, € i oczywiście dobry w zamian za zł i są one niewymienne czyli nie są obarczone spekulacją przez inne podmioty jak sami emitenci, ale tworzą swoistą pułapkę na osoby użytkujące którzy nie mogą powrócić i jedynie pozostaje im wymiana w towarach. Najlepsze jest to że emitenci pobierają Euro, Funty, zł które mogą deponować i gromadzić w bankach na lokatach/inwestycjach KABOOM! czego chcieć więcej ? czy z odsetek będą na rynek wpływały dodatkowe "£B" lub "dobre" za darmo ? jako gratisy na karty lojalnościowe ? - pamiętajmy też że nie możemy dostać już zwrotu w postaci gotówki za które to kupiliśmy kolejną wirtualną walutę czyli tym samym pozbawić ich kapitału który mogą wykorzystywać do woli, a pokrycie będzie tylko na papierze :lol: przecież po co pokrywać walutę np. dobry w "zł" skoro nie można jej wymienić ?

Nie mogę się doczekać kiedy na głównej stronie będzie "BUTTON" kup "dobry" - nr. rachunku 007 Bank xxx

Awatar użytkownika

Nie wiem czy będzie w ogóle możliwość kupienia Dobrego.

Jako, że nie ma zbyt wielu źródeł technicznych wyjaśniających model kreacji tego pieniądza, jego dystrybucji i tak dalej, możemy jedynie spekulować jak to będzie wyglądało w praktyce.

Z tego co wiem, to zwykły konsument będzie zdobywał Dobre głównie po przez robienie zakupów i korzystanie z usług firm będących w tym systemie. Czyli ten % od zrealizowanej płatności wróci do nas w postaci tych dobrych.
Zatem skąd te firmy będą miały te dobre? Właśnie weksel jest jednym z rozwiązań. Czyli umawiamy się, że dostajesz za darmo np. 1000 dobrych i jedynie podpisujesz weksel na równowartość 1000 zł. Wszystko zależy jak sformułowana jest umowa.
Zatem ten przedsiębiorca otrzymał (prawie za darmo nie licząc oczywiście różnych prowizji i kosztów uczestnictwa w tym systemie) 1000 jednostek waluty, które może wykorzystać albo płacąc część pracownikom, płacić innym firmom będącym w tym systemie lub wypłacać ten % klientom.

Inną częścią są oczywiście kredyty w Dobrych. Prawdopodobnie coś takiego będzie możliwe także na zasadzie weksla. Czyli emitent za poręczeniem 10 000 zł daje ci 10 000 dobrych. A spłacasz prawdopodobnie też w tej walucie czyli w dobrych.
Na czym zarabia emitent? Na prowizjach. Być może trzeba będzie tę prowizję zapłacić w złotówkach, albo także w dobrych.

Jest to waluta komplementarna, czyli nie ma wyprzeć narodowej, a ją uzupełniać. I jako waluta o mniejszym zaufaniu, powinna być wydawana w pierwszej kolejności. Czyli wszelkie wydatki najpierw idą z dobrych, a później ze złotówek.

Dla zwykłego konsumenta w zasadzie wszystko jedno jak to do końca działa. On ma korzyść z tego, że po zrobieniu zakupów np. za 100 zł w lokalnym sklepie, otrzyma 10 dobrych, które może wydać w lokalnej aptece będącej w tym samym systemie.
Może trochę zgromadzić tych dobrych i zapłacić komuś za naprawę kranu, wytrzepanie dywanu lub inną usługę.
Można ostatecznie też kupować w internecie.

Ja tutaj nie wiedzę "zagrożenia", bo niby jakie?
Czy przedsiębiorca może bać się weksla? Może i tak, ale wszystko zależy od sformułowanej umowy.

LamConcept pisze:
Jako, że nie ma zbyt wielu źródeł technicznych wyjaśniających model kreacji tego pieniądza, jego dystrybucji i tak dalej, możemy jedynie spekulować jak to będzie wyglądało w praktyce.

Dokładnie, ale wnioskuje że system "dobrego" wzoruje się na swoich poprzednikach i wiem że dużo zależy od zasad moralno etycznych i celach które sobie stawiają twórcy, zobaczymy.

LamConcept pisze:
Zatem skąd te firmy będą miały te dobre? Właśnie weksel jest jednym z rozwiązań. Czyli umawiamy się, że dostajesz za darmo np. 1000 dobrych i jedynie podpisujesz weksel na równowartość 1000 zł. Wszystko zależy jak sformułowana jest umowa.

Tak ale to chyba nie jest tak na niby prawda ? jak by nie było umowę się podpisuje na te 5 tysi a nawet gdyby to będzie takie ulotne na niby te 5 tyś to pokrycie będzie niewyobrażalnie nieufne, czy jeszcze bardziej pusty pieniądz niż obecnie, jedynie co zostanie to umowa i ew w niej zobowiązania jak nasz ZUS.

Co lepsze 1BPound kosztował kiedyś 1 BP, dzisiaj 1 BP kosztuje 4,70 £ ! a w pakiecie w promocji BP20 for £24.00 http://bristolpound.org/shop mimo że w Key Fact jest jak byk ! "Bristol Pounds are spent just like pounds sterling with £B1 equal in value to £1 sterling."

Dziwią mnie też kredyty, po pierwsze promują życie nie za swoje zamiast oszczędzania i odpowiedzialności materialnej, jak dla mnie przykład 1Bpund to typowy inteligentny przekręt :mrgreen:

Awatar użytkownika

To jest tylko wersja pamiątkowa Souvenir Paper Pounds spełniająca oczywiście także rolę środka płatniczego. Jednak podstawą jest wersja elektroniczna.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Baszkiria - lokalnie, we wsi[kołchozie] , ludzie we własnym zakresie zaczęli używać drukowane przez jednego z mieszkańców papiery jako środek "lokalnej waluty" - niesamowite ..i zalegalizowane ...
W naszym POpapranym kraju jest to nierealne na teraz ,i nie było realne wcześniej.Pomysł jest rewelacyjny - biorąc pod uwagę codzienne potrzeby ,czyli egzystencję

phpBB [video]

Awatar użytkownika

Jak to jest u nas nie realne? Co przez to rozumiesz?
Przecież właśnie Dobry ma być takim "wydrukowanym przez kogoś papierem", a nawet jeszcze mniej bo będzie jedynie walutą wirtualną i oficjalnie będzie to dostępne i zgodne z prawem!

Co innego podatki, tutaj rzecz jasna nie da się tego ominąć. Jednak od tego jest waluta państwowa.

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Filmy z konferencji nt. Dobrego.

phpBB [video]

phpBB [video]

phpBB [video]

Pani Izabela Litwin naprawdę bardzo dobre wystąpienie z tematyką, wszystko ok, ciekawi mnie gdzie reszta wystąpień. Ale nadal jest to tylko klepanie idei, całkiem słusznej i pozostają pytania techniczne bez których ani rusz, bo jak to zwykle bywa wszystkie te najgorsze sprawy zostają na koniec i wtedy wielkie rozczarowanie/zawiedzenie a to powinno być na początku i później budować atmosferę i zaufanie, dla samorządowców jest to najistotniejsza sprawa. Pytania zostają bez odpowiedzi bo nigdzie ich nie można znaleźć:

- W jaki konkretny sposób będzie postępowała kreacja "dobrego" (wirtualnego) ?
- Czy dobry rzeczywiście będzie oparty na wartości zł ?
- Czy ekipa "dobrego" chce poprzez wprowadzenie tej waluty w zamian za "zł" (jeśli taka będzie zależność) sponsorować sobie struktury partyjne ?
- W jaki sposób osoby które wprowadzają/chcą wprowadzić "dobrego" będą wynagradzane za swój poświęcony czas w jego budowę ?
- Kto i w jaki sposób będzie trzymał nadzór nad kreacją i dystrybucją ?

Po ostatnich wystąpieniach w NTV jestem przekonany że osoby wprowadzające "dobrego" śledzą debaty forumowiczów, szkoda tylko że sami nie prowadzą otwartego forum np. na NTV bo tam o tym jest całe nic, mimo że jest patronatem medialnym. Dodatkowo spotkałem się w prywatnej rozmowie że na forach nie da się merytorycznie o "dobrym" dyskutować, przecież dobrze wiemy że to bzdura.

Awatar użytkownika

Kolejny wykład z konferencji:

phpBB [video]

Wszystko z konferencji ma być wyemitowane na NTV więc spokojnie i o samym dobrym będzie jeszcze wspomniane co i jak.

Awatar użytkownika

R3C0NF1GUR3D, po prostu szczegóły prawne być może nie są jeszcze dopracowane. Z pewnością jak projekt ruszy to wszystko będzie powiedziane. Na razie usługa jest w fazie "tworzenia", więc można poczekać na szczegóły.

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Witam wszystkich, jestem tutaj świeżo zarejestrowany, jednak od dawna przeglądam tutaj dyskusje na kontrowersyjne dla świata tematy. Chciałbym dodać swoje parę groszy do tego tematu.

Pierwsza sprawa jest taka, że te waluty "alternatywne", są wzorowane chyba na programach typu "HYIP" - nie mają pokrycia wartości swoich "pieniędzy" w niczym, a jedynie rzucają zachęcające hasła do użytkowania tego, ponieważ jest "kryzys". Według mnie, powierzanie pieniędzy jednej osobie, a mowa tutaj o właścicielu tegoż portalu, pogłębia mnie tylko w jeszcze większej niepewności, ponieważ to tak, jakby wyjść na miasto, przypadkowemu obcemu dać 5000zł w banknotach po dwieście, a on to kwituje i wypisuje markerem na skrawku czystej kartki, że mam teraz 5000 "dobrych" kredytów, czy innego czegoś...

Druga rzecz - śmierdzi mi to metodą dorobkiewiczów, coś jak na zasadzie "odwróconej hipoteki" i innych dziwnych narzędzi. Czemu śmierdzi? Ponieważ prawo tego w żaden sposób nie reguluje dotychczas, a póki tego nie robi, właściciel takiego niby "banku" czy serwisu z "dobrymi", równie dobrze może zwinąć się za pół roku z nabytą "prawdziwą walutą", zostawiając jego użytkowników z nic w tym momencie nie wartymi "dobrymi", które w ostateczności staną się "złe". Wtedy pretensje będzie można kierować co najwyżej do lustra. W mojej ocenie to jest biznes tylko dla właściciela, który prawdopodobnie chce pomóc ludziom w pozbyciu się zbędnego majątku (w naszym kraju to raczej zakrawa na ironię, bądź też sarkazm...).

Jak tutaj jeden z forumowiczów wspomniał:

- pieniądz będzie niewymienialny na inną walutę

Dla mnie to już w tym momencie nie pieniądz, a śmieć, coś jak punkty PayBack, których nigdy nie używam, bo wychodzą produkty drożej niż bez użycia tych punktów najczęściej... :P

- waluta wyłącznie elektroniczna bez papierowego odpowiednika

Czyli bez realnego pokrycia w prawdziwym świecie, taki sobie wymysł właściciela po prostu, o! :) Jak już wspomniałem, jak mu się znudzi, to nagle taki "wirtualny bank" może z dnia na dzień "upaść", a właściciel będzie dawno na jakimś "kilimandżaro"...

"Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze..." - dodam do tego, że chodzi o NASZE pieniądze...

Pozdrawiam
StaszEeK

Awatar użytkownika

StaszEeK pisze:
pieniądz będzie niewymienialny na inną walutę

To jest tylko zapis prawny i chodzi w nim tylko o to, że nie możesz pójść do emitenta Dobrego i zażądać zamiany na złotówki. Czyli emitent nie dokona wymiany 100 dobrych na 100 zł.
Nikt ci natomiast nie zabroni wykonać zwykłej transakcji "kupna sprzedaży" czyli sprzedaży np. 100 dobrych za 70 zł.

StaszEeK pisze:
waluta wyłącznie elektroniczna bez papierowego odpowiednika

Gdyby to był problem to taki Bitcoin nie byłby tak popularny. Dlatego argument elektroniczności waluty nie ma wpływu na zaufanie do niej.

StaszEeK pisze:
Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze...

Oczywiście, że chodzi o pieniądze.
Jako, że obecność w systemie Dobrego nie będzie obowiązkowe, wobec tego można to traktować jak każdą inną usługę. A w takim razie konsument musi mieć korzyść z uczestnictwa w tym systemie, jeśli korzyści nie ma, to konsument po prostu nie zaangażuje się w ten system. A to, że osoby tworzące ten projekt inwestują obecnie czas i pieniądze to nie widzę przeszkód, by na tym zarabiały. O ile oczywiście ciągle konsument będzie miał z tego korzyść to go nie będzie interesowało ile zarabia emitent Dobrego.

StaszEeK pisze:
Ponieważ prawo tego w żaden sposób nie reguluje dotychczas, a póki tego nie robi, właściciel takiego niby "banku" czy serwisu z "dobrymi", równie dobrze może zwinąć się za pół roku z nabytą "prawdziwą walutą", zostawiając jego użytkowników z nic w tym momencie nie wartymi "dobrymi", które w ostateczności staną się "złe".

Oczywiście, że tak może być. Jednak zwykły konsument nic w takim przypadku nie straci.
Bo konsument nie będzie wymieniał złote za dobre. On je będzie zdobywał przede wszystkim w systemie lojalnościowym korzystając z usług przedsiębiorstw będących w tym systemie dobrego.

Obecnie natomiast trudno jest do końca stwierdzić skąd przedsiębiorcy będą brali te dobre. Prawdopodobnie jednym z rozwiązań jest umowa/weksel na jakąś kwotę np. podpisujesz weksel na 5000 zł i dostajesz za ten weksel 5000 dobrych. Prawdopodobnie w umowie byłby zapis, że jeśli system padnie z winy emitenta dobrego, to w takim przypadku ten weksel zostaje anulowany. Co innego jeśli przedsiębiorca będzie chciał wyjść z takiego systemu, czyli zerwać umowę. W takim przypadku pewnie może albo oddać te 5000 dobrych lub jeśli ich już nie posiada oddać 5000 złotych.

Na koniec polecam zapoznać się z tym artykułem
http://independenttrader.pl/144,alternatywne_waluty_-_trend_na_najblizsze_lata.html

LamConcept pisze:
StaszEeK pisze:
pieniądz będzie niewymienialny na inną walutę

To jest tylko zapis prawny i chodzi w nim tylko o to, że nie możesz pójść do emitenta Dobrego i zażądać zamiany na złotówki. Czyli emitent nie dokona wymiany 100 dobrych na 100 zł.
Nikt ci natomiast nie zabroni wykonać zwykłej transakcji "kupna sprzedaży" czyli sprzedaży np. 100 dobrych za 70 zł.

Chyba sam przyznasz że takiego typu działania budzą wątpliwości i wprowadzają możliwości spekulacyjne szczególnie od strony wewnętrznej, jestem przekonany że twórcy dwoją się i troją jak to zrobić :mrgreen: dobrze wiemy że jeśli będzie oparty na "zł" to wystarczy robić to tak jak FED, EBC nawet odsetki nie będą potrzebne w takiej skali.

Ja jako przedsiębiorca chciałbym przeczytać strategię długofalową "dobrego" przynajmniej na 2-5 lat - 5-10 wraz z możliwymi konsekwencjami np. jak w przypadku BPLN gdzie firmy rezygnując po prostu chcieli się ich pozbyć (być może takiego samego długu wekslowego jak w przypadku proponowanego dobrego) i zaczęli szukać "frajerów" którzy je kupią, ale jeśli firmy się wycofują to po co BPLN ? - oczywiście to wszystko w czasie. Takie sytuacje trzeba wyjaśniać i nie tylko na konferencjach, dziwny zatem jest fakt że tworzący rzekomo nie mają czasu na utarczki internetowe.

LamConcept pisze:
O ile oczywiście ciągle konsument będzie miał z tego korzyść to go nie będzie interesowało ile zarabia emitent Dobrego.

Czyżby znowu chciano z użytkowników zrobić bydło które to niczym się niech lepiej nie interesuje, żre z koryta póki dają i jest im dobrze... chyba nie fer ? uczciwość, jasność i przejrzystość powinna być przewodnią ?

EDIT:

Zapomniałbym;

LamConcept pisze:
Gdyby to był problem to taki Bitcoin nie byłby tak popularny. Dlatego argument elektroniczności waluty nie ma wpływu na zaufanie do niej.

Bitcoin to waluta do kręcenia wałów, prania brudnych pieniędzy i innych poprzez trading wielo-walutowy i dobrze o tym wiemy (dla tego niby jest taki popularny), żadna to alternatywa wymiany.

http://bitcoincharts.com/markets/ - taki jest popularny, wspominanie waluty bitcoina jako alternatywnego/komplementarnego środka wymiany jest po prostu śmieszne :mrgreen:

Awatar użytkownika

Nie będę się wypowiadał co do spraw technicznych, bo to wszystko są domysły, gdyż nic jeszcze nie wiadomo.

Jednak w przeciwieństwie do was, ja jakoś jestem otwarty na tego typu inicjatywy ;)

LamConcept pisze:
Nie będę się wypowiadał co do spraw technicznych, bo to wszystko są domysły, gdyż nic jeszcze nie wiadomo.

Jednak w przeciwieństwie do was, ja jakoś jestem otwarty na tego typu inicjatywy ;)

Masz racje trzeba poczekać i ja też jestem otwarty na tego typu inicjatywy a wręcz uważam że są potrzebne, ale chciałbym jeszcze dodać że ekipa dobrego promuje równorzędnie demokracje bezpośrednią a w tej inicjatywie jest tego całe nic - wnioskuje tak z obejrzanych pow. materiałów zamieszczonych na NTV, z obecnych filmików można wnioskować że nie było tam nic o realnej nowej ekonomii czy samym "dobrym".

Ja jako potencjalny użytkownik przedsiębiorca/konsument jestem niezadowolony z sytuacji, systemu - zrobiliśmy ! macie i bawcie się...

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Zagłębiwszy się w lekturę na stronie "Dobrych", widzę, że chce tutaj wejść konkurencja typowo dla payback'a, chociaż w teorii bardziej opłacalnej dla konsumenta, według opisu koncepcji autora.

Payback rządzi się punktami w swoim programie, bez "przelicznika" 1pkt = 1zł. Interesującym jest fakt, w jaki sposób chcą zachęcić przedsiębiorców do współpracy z ich platformą? W końcu nie otworzyli tego w celu "charytatywnego" wspierania firm... Z drugiej strony system lojalnościowy payback istnieje przeważnie wyłącznie dużych sklepach/marketach zlokalizowanych w centrach handlowych.

Druga sprawa, ile się dostanie za zakup powiedzmy wartości 200zł przykładowo...

No sporo pytań, na razie bez odpowiedzi, czekam aż to ruszy, jeżeli ruszy...

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Payback będzie w sumie tylko jedną z możliwości zdobycia dobrego. Inną możliwością jest po prostu ich zarobienie w przedsiębiorstwie, które do tego systemu weszło. Czyli do podstawy pensji np. 2000 zł pracodawca dodaje 500 Dobrych. Albo są tego różne inne kombinacje, ktoś decyduje się zarabiać np. o 200 zł mniej ale w zamian za 400 Dobrych :)

To jest tylko jeden ze sposobów dostarczenia gotówki do szerokiej rzeszy ludzi.

Jeszcze później to ludzie posiadając na swoich kontach pewne ilości dobrych będą po prostu je miedzy sobą wysyłali za różne usługi/towary zamiast płacić złotówkami.

Do poczytania jeśli ktoś jest zainteresowany i śledzi ten temat:

Cytuj:
Rybiński: Lokalne waluty w świecie rządzonym przez banksterów

W czasach, gdy EBC planuje po raz kolejny zasilić banki strefy euro setkami miliardów euro darmowych kredytów, gdy Fed i Bank Anglii drukują pieniądze jak oszalałe, niektóre miasta zaczęły tworzyć własne lokalne waluty, aby portfele ich obywateli nie zostały doprowadzone do ruiny.

Taki system od roku działa w brytyjskim mieście Bristol, w USA jest kilkadziesiąt lokalnych społeczności, które stworzyły swoje własne waluty, nawet kilka miast węgierskich położonych nad Balatonem pracuje nad jej stworzeniem. W Polsce pojawiła się i nabiera tempa inicjatywa stworzenia w Kielcach „polskiego dobrego”.

Przykład bristolski zasługuje na szczególną uwagę, bo chociaż funkcjonuje dopiero do roku, jest uznawany za sukces. Płatności w funcie bristolskim są możliwe w bardzo wielu punktach, waluta funkcjonuje w postaci papierowej i elektronicznej – na telefonach komórkowych. Projekt został powołany do życia przez lokalnych przedsiębiorców i lokalną kasę kredytową (bristolska wersja SKOK), został też zaakceptowany przez radę miasta. W uzasadnieniu do projektu napisano, że jeden funt wydawany u lokalnego przedsiębiorcy jest wart dla lokalnej gospodarki 1,8 funta, a gdy jest wydany w wielkiej sieci hipermarketów, to jego wartość dla miasta spada tylko do 12 pensów.

Ponadto wprowadzenie waluty jest odpowiedzią na brutalną globalizację, która często niszczy nie tylko lokalne gospodarki, lecz także więzi międzyludzkie. Dlatego własna waluta wspiera miasto, bo zwiększa szansę, że pieniądz będzie krążył w społeczności, a nie wycieknie do banków w innych miastach. Jednocześnie wspiera więzi i okoliczne biznesy, chroniąc je przed brutalną konkurencją cenową ze strony globalnych korporacji. Burmistrz miasta ma nadzieję, że mieszkańcy będą więcej kupować w miejscowych sklepikach, a mniej w wielkich sieciach handlowych, które drenują lokalne gospodarki z pieniędzy.

Uruchomienie rachunku w funtach bristolskich jest bardzo proste. Wystarczy go założyć przez internet lub odwiedzić lokalny SKOK, zrobić przelew w zwykłych funtach i już można wypłacać bristolską gotówkę, po kursie jeden do jednego. Można również płacić elektronicznie w funtach bristolskich, korzystając z opracowanej aplikacji lub SMS-ami. Każdy może używać funtów bristolskich, ale punktami sprzedaży w ramach tego systemu mogą być tylko lokalni przedsiębiorcy. Rada miasta zgodziła się, że część wynagrodzeń 17 000 pracowników miasta może być wypłacana w tej walucie, że lokalne firmy mogą w niej płacić podatki oraz że część zapłaty za wykonane na rzecz miasta usługi lub dostarczone produkty może być w lokalnej walucie. Opłaty w systemie są bardzo proste, klienci bezpośrednio nic nie płacą, ale są opłaty dla lokalnych przedsiębiorców. Jest 3 proc. prowizji za wymianę przez nich funtów bristolskich z powrotem na brytyjskie oraz opłata za transakcję elektroniczną podobna do tej, jak w przypadku karty kredytowej. Innych opłat nie ma. Te 3 proc. to taka mała kara za to, że ktoś chce zabrać pieniądze z lokalnego obiegu i przekazać poza Bristol. Burmistrz zapowiedział, że będą przekonywali okolicznych dostawców do firm, które już są w systemie bristolskiego funta. Chodzi o to, by za dostawy płacić lokalną walutą i żeby ta nie opuszczała miasta. Dodatkowo klienci kupujący za funty bristolskie u lokalnych sprzedawców mają specjalne promocje i upusty, które są nieosiągalne za normalne funty.

Ten bardzo prosty model dzięki nowoczesnym technologiom jest pozbawiony typowych kosztów systemu wielowalutowego, za to pozwala na zwiększenie ochrony lokalnego rynku przed konkurencją. Dodatkowo oferuje możliwości prowadzenia niezależnej polityki gospodarczej w mieście. Na przykład w czasach ciężkiego kryzysu, gdy oprocentowanie lokat w funtach wynosi zero, oprocentowanie depozytów w lokalnej walucie może zostać zwiększone, ludzie zamienią funty brytyjskie na bristolskie i będą więcej kupowali lokalnie, co ograniczy czas recesji w mieście. A nawet ludzie spoza Bristolu mogą zakładać tam konta, żeby więcej zarobić na odsetkach, a wydając je na miejscu, poprawią koniunkturę. Czyli miasto ze swoją lokalną walutą może „ukraść” część wzrostu gospodarczego miastom sąsiednim, które nie mają takiego systemu. A jednocześnie staje się mniej narażone na ekscesy banksterów, bo na wypadek turbulencji w globalnym systemie finansowym ten lokalny może dalej dobrze działać. Z tych powodów można oczekiwać, że lokalne waluty będą powstawać jak grzyby po deszczu.

http://forsal.pl/artykuly/742390,rybinski-lokalne-waluty-w-swiecie-rzadzonym-przez-banksterow.html

Reszta filmików z konferencji na razie się nie pojawia w archiwum NTV a na stronie dobrego cisza.

Awatar użytkownika

Kolejny materiał nt. polskiej lokalnej waluty i alternatywnej ekonomii:
phpBB [video]

NTV umieszcza materiały z konferencji w odstępach czasu nie wszystko na raz.

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Z racji mojej aktywności w temacie o Bitcoinie postanowiłem i po części ekonomii. Postanowiłem sprawdzić co nowego dzieje się w temacie dobrego. I niestety na stronie http://dobry.org.pl/ nie pojawiło się nic od czasu mojego ostatniego posta. W którym także wytykałem, że poza abstrakcyjną ideą lokalnego pieniądza, nie ma absolutnie nic na czym można się pochylić.
Szkoda, bo wydaje się, że większość państw borykających się z problemami finansowymi takie lokalne waluty posiada już od roku albo i dłużej. Z tego co pamiętam w Hiszpanii świetnie ten pomysł sobie radził.

Regulacje prawne i podatkowe są dalej w przygotowaniu.
Jakiś szczegółowych informacji dalej brak
Uczestnicy i oferty biznesowe zero treści
Uczestnicy i oferty lojalnościowe puste
W ogóle brak chociaż zarysu idee.

Poza filmikami z NTV i przeróżnymi konferencji. Na stronie nie ma niestety nic. Nawet nie jestem przekonany, czy te filmiki w ogóle traktują o dobrym, czy o ekonomii w ogóle. Tytułu sugerują, że raczej nie zawsze. Ktoś w ogóle wie, czy to w funkcjonuje czy tylko strona wygląda tak biednie ?

"Dobry" już nieco bardziej aktywny ale nadal nie ma istotnych informacji czyli opisanego serca systemu "Dobrego" pytania można znaleźć powyżej. Obecnie można wnioskować że faktycznie jak wcześniej Dariusz Brzozowiec mówił że "Dobry" to będzie nie waluta ale zwykłe punkty lojalnościowe więc jego nazwa jest nieco przesadzona a dowody mają już na stronie o informacjach podatkowych i tutaj w szczególności: http://dobry.org.pl/plus/gdzie-znalezc-dobry/

Cytuj:
Dobry + nie jest odrębną jednostką płatniczą. Jest nazwą systemu lojalnościowego Jednostki płatnicze Dobry, w ramach systemu Dobry + można uzyskać dokonując zakupu towarów lub usług w punktach, które są uczestnikami systemu Dobry. Każdy może przystąpić do systemu Dobry. Wystarczy wyrazić taką wolę administratorowi systemu. Każdy uczestnik systemu będący konsumentem otrzymuje Dobrą Kartę połączoną z indywidualnym kontem. Używając Dobrej Karty może zbierać jednostki płatnicze Dobry, którymi następnie może płacić za towary i usługi u uczestników systemu. Uczestnik systemu będący konsumentem może otrzymać jednostki Dobry również z innych źródeł. Na przykład w formie składnika wynagrodzenia za pracę lub przelewu od innego konsumenta.

Już pierwsze zdanie pokazuje nam że strachy na lachy, są to zwykłe punkty takie jak w tesco, realu, orlen itp. czy inne wymyślone na potrzeby dymania klienta a nie zaspakajaniu jego realnych potrzeb, spożywczych, leków..jak na tą fazę przynależności to widać wysyp usług zupełnie nikomu niepotrzebnych http://dobry.org.pl/system/ spa, usługi it, nieruchomości, reklamy! to są potrzebny jakieś 5-6 rzędu...

Ewidentnie widać że realizowana jest zachcianka hobbystyczna ludzi, którzy chcą żyć z hobby tak niegodziwego... aż mam chęć napisać:

Cytuj:
"Kto przemocą lub podstępem doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem – podlega karze więzienia od sześciu miesięcy do pięciu lat”.

Oczywiście strachy na lachy bo system jest dobrowolny, lojalnościowy ale nieprzejrzysty i podstępny i tak jak BPLN niczego nie rozwiązuje już od samego początku. Pozostaje przestrzegać ludzi przed alternatywami które bazują na tej samej zasadzie co system przed którym chcemy się bronić tym który uczciwych ludzi drenuje a tu jeszcze pojawia się odnoga.

Awatar użytkownika

R3C0NF1GUR3D, walutą może być wszystko, muszelki, kruszce, spirytus, no i punkty lojalnościowe. Wszystko zależy od tego jak łatwo jest się tym wymieniać.
Dobry ma taką właśnie definicję przede wszystkim dlatego, gdyż musi podlegać pod prawo polskie. I nie może się nazywać walutą, bo waluty to mają państwa.
A to jak coś się nazywa nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest jak działa.

Też mnie ciągle nurtuje jak będzie wyglądała realna podaż Dobrego. Część już wiadomo, za zakupy dostaniesz Dobre i będziesz mógł z nimi robić co chcesz: kupować w innych sklepach lub płacić innym użytkownikom tego systemu.
Dodatkową siłą tego systemu będzie to, że 1 Dobry to zawsze 1 złoty i w firmach objętych tym systemem najprawdopodobniej ceny będą takie same w dobrych jak i w złotych. Co to daje? A no to, że nie stracisz na wartości tych swoich dobrych uzyskanych za robienie zakupów i będziesz mógł te 3 dobre tak samo wymienić na batonika za 3 zł.

W sumie nic nie tracisz będąc w tym systemie, a może tylko zyskać.

Jak będą wyglądały inne metody zdobywania dobrych to na razie nie wiadomo. Była kiedyś mowa chyba o kredytach w dobrych - oczywiście nieoprocentowanych :D

-- 22 lut 2014, 17:14 --

Cytuj:
Emisja Dobrego nie polega na zakupie za złotówki. Emitentem jest każdy z uczestników systemu. Emisja Dobrego polega na uzyskaniu debetu w określonej wysokości, który określa uczestnik. Debet uczestnik ustala w takiej wysokości, w jakiej jest w stanie zaoferować innym uczestnikom własne towary lub usługi. Nad prawidłowością rozliczeń czuwa administrator systemu, a w najbliższym czasie zostanie powołana spółdzielnia, która będzie sprawowała nadzór nad systemem. Zadaniem administratora jest między innymi umożliwienie dokonywania transakcji za pośrednictwem systemu transakcyjnego wzorowanego na systemie bankowym, oraz dbałość o prawidłowe wykorzystanie wyemitowanych jednostek rozliczeniowych Dobry. Wielkość emisji jednostek Dobrego następuje w zależności od wartości dóbr zaoferowanych przez uczestników systemu. Emisja następuje z zachowaniem ostrożności i pod ścisłą kontrolą administratora.

To info z facebooka.

LamConcept pisze:
Cytuj:
Emisja Dobrego nie polega na zakupie za złotówki. Emitentem jest każdy z uczestników systemu. Emisja Dobrego polega na uzyskaniu debetu w określonej wysokości, który określa uczestnik. Debet uczestnik ustala w takiej wysokości, w jakiej jest w stanie zaoferować innym uczestnikom własne towary lub usługi. Nad prawidłowością rozliczeń czuwa administrator systemu, a w najbliższym czasie zostanie powołana spółdzielnia, która będzie sprawowała nadzór nad systemem. Zadaniem administratora jest między innymi umożliwienie dokonywania transakcji za pośrednictwem systemu transakcyjnego wzorowanego na systemie bankowym, oraz dbałość o prawidłowe wykorzystanie wyemitowanych jednostek rozliczeniowych Dobry. Wielkość emisji jednostek Dobrego następuje w zależności od wartości dóbr zaoferowanych przez uczestników systemu. Emisja następuje z zachowaniem ostrożności i pod ścisłą kontrolą administratora.

To info z facebooka.

Szkoda że nie pokazuje edytowanych wpisów jako nowy, ale do tematu, jeśli ten cytat będzie wprowadzony/zamieniony zamiast tych wkładów gotówkowych "weksli" to "dobry" będzie szedł w rewelacyjnym kierunku i zacznę mu bardzo mocno kibicować i życzyć jak najlepiej, takie rozwiązanie będzie uczciwe w stosunku do każdego i włożonego wkładu/pracy/próby podjęcia, w takim przypadku projekty dobrego, inkubatory i edukacja tworzy przyszłościową wizję.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]