Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 23 sie 2019, 8:25

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 sty 2010, 18:16 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 cze 2009, 21:35
Posty: 279
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Brytyjski parlament krytykuje producentów żywności, że nie chcą informować o zastosowaniu w swoich produktach nanotechnologii - podaje BBC. Zaleca też stworzenie rejestru takich produktów.

Komisja Nauki i Technologii Izby Lordów, wyższej izby brytyjskiego parlamentu, stworzyła raport nt. zastosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym. Mimo że nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, iż nanotechnologia może być niebezpieczna dla zdrowia, istnieje "luka informacyjna" na temat ich zastosowania w produktach spożywczych - twierdzi Lord John Richard Krebs, który był sprawodawcą raportu. Sugeruje on wprowadzenie rejestru takich produktów spożywczych.

Krebs zarzuca firmom spożywczym, że nie chcą informować o zastosowaniu nanotechnologii w produkcji. Dodał, że takie zachowanie może podsycić obawy przeciwko zastosowaniu tej technologii. - Mieli już problemy z powodu używania genetycznie modyfikowanej żywności, więc nie chcą nagłaśniać tej sprawy - tłumaczy Krebs.

Sprawa jest o tyle ważna, że gwałtownie rośnie w Wielkiej Brytanii liczba firm spożywczych, które korzystają z nanotechnologii. W ciągu dwóch lat przewiduje się, że ich liczba wzrośnie nawet dziesięciokrotnie.

Zdrowsze i smaczniejsze jedzenie

Nanotechnologia to ogólnie zespół technik, dzięki którym można budować bardzo małe obiekty, nawet na poziomie atomów. W przemyśle spożywczym technologia ta może być używana do poprawiania smaku produktów, czy do redukcji soli i tłuszczu w czasie ich produkcji. Dzięki temu mogą być zdrowsze. Nanotechnologia jest szeroko stosowana np. przy produkcji odzieży i kosmetyków.


źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl

PS nie wiedziałem, że nanotechnologia jest, aż tak rozwinięta, że stosuje się ja w przemyśle spożywczym...
Ogólnie mój stosunek w chwili obecnej jest neutralny :ninja:

Cytuj:
Nanotechnologia a przemysł spożywczy

Nanotechnologia jest również używana do produkcji i pakowania żywności. Zmiany na poziomie molekularnym dokonywane są w celu uzyskania konkretnych smaków, kolorów czy wartości odżywczych a tzw. "inteligentne opakowania" pozwalają zachować świeżość produktów spożywczych przez dłuższy okres. Brak dokładnych badań na temat wpływu nanocząsteczek na zdrowie konsumentów wywołał międzynarodową dyskusję i spowodował, iż Parlament Europejski zdecydował się znowelizować rozporządzenie regulujące rynek nowej żywności


źródło: http://pl.wikipedia.orgNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 08 sty 2010, 18:16 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 08 sty 2010, 22:51 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 paź 2009, 20:39
Posty: 186
Lokalizacja: Dania
Płeć: kobieta
O nanotechnologii bylo glosno w Dani ok rok temu, jest na poziomie testow( jesli chodzi o jedzenie), wlasciwie wszystkie wieksze firmy testuja ja w danii. Ogolnie chodzi o idee "zdrowszego jedzenia" czyli cos bedzie slodkie , ale bez dodatku cukru, inne wyroby beztluszczowe, a smak pozostanie taki jak wczesniej z zawartoscia tluszczu, czy brak chemicznych kolorow wjedzeniu przy jednoczesnym zachowaniu pieknych nienaturalnych kolorow ;) . Brzmi jak bajka, ale jest jeden minus, nie wiadomio, jak te nanoczasteczki zachowuja sie w organizmach, chodzi tu o przenikalnosc w organach, komorkach, uszkodzenia dna.

tutaj badanie dunskie przeprowadzone na szczurach, nanoczasteczki uszkadzaja dna:
http://www.videnskab.dk/composite-2534.htm

translator:
Cytuj:
Nanocząstki w kosmetykach, medycynie i rakietach tenisowych może prowadzić do uszkodzenia DNA. To pokazuje, duńskie doświadczenia na myszach i szczurach. Cząstki mogą powodować raka, miażdżycy i chorób układu krążenia.

Peter Miller i kilku kolegów studiowało jak myszy i szczury reagują na rodzaje nanocząsteczki C60-fulereny (w kształcie piłki) i jedno-walled carbon nanotubes (w kształcie wydłużonego rur - patrz ilustracja wideo na dole artykułu). W jednym badaniu u szczurów karmionych z obu rodzajów nanocząstek za pomocą roztworów soli lub oleju. . Po 24 godzin szczury zostały zabite i wątroba, płuca i jelita grubego były badane.. Analiza wykazała, uszkodzenia płuc i DNA wątroby spowodowane przez destrukcyjne cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami, utworzone przez nanocząstki.

http://translate.google.com/translate?j ... l=da&tl=pl

Nastepne badanie, wdychanie nanoczasteczek powoduje takie same uszkodzenie w organach jak azbest:
http://www.videnskab.dk/content/dk/krop ... som_asbest

translator:
Cytuj:
Jeżeli dana osoba wdycha dużych ilości nanocząstek oferuje prawdopodobnie sam rodzaj uszkodzenia płuc, jak wiemy z śmiertelnie azbestu. Sugeruje to nowe doświadczenia na myszach.

Teraz nowe badania pokazują, że prawdopodobnie należy bardzo uważać, w jaki sposób poradzimy sobie z nanomateriałów. Jeżeli dana osoba wdycha nanocząstek w czasie, może prawdopodobnie spowodować trwałe uszkodzenie płuc i powodować raka w taki sam sposób, jak wiemy z zakazanych materiałów budowlanych z azbestem.

http://translate.google.com/translate?j ... l=da&tl=plNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 sty 2010, 2:37 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 cze 2009, 21:35
Posty: 279
Płeć: mężczyzna
Dzięki Poli za badania przejrzę w wolnym czasie...

PS.
Co do tych badań o wdychaniu nanoczasteczek które powoduje takie same uszkodzenie w organach jak azbest jest to całkiem możliwe, a nawet logiczne, skoro w pewnej ilości PM10 a nawet PM2,5 (cząsteczki o wielkości 2.5 mikrometra lub mniejsze) powoduje raka i choroby układu oddechowego.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 sty 2010, 2:46 
Jeśli nanotechnologia zostanie użyta na szeroką skalę to praktycznie nie ma szans na uniknięcie zagrożeń
i katastrofalnych skutków z tym związanych, trzeba będzie potem tworzyć antybroń też... z nanocząsteczek do zwalczania tych pierwszych.

Obłęd :wacko:Na górę
   
 
 
Post: 13 sty 2010, 12:03 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 paź 2009, 20:39
Posty: 186
Lokalizacja: Dania
Płeć: kobieta
Nastepna rewelacje: nanotechnologia w leczeniu raka :D Idea, cos co powoduje raka , jednoczssnie leczac go podoba mi sie bardzo 8-) , to cos w stylu chemioterapi walczacej z nowotworem, zabija nowotwor razem z pacjentem :?:

Cytuj:
Nowy lek na raka


DTU's Nanotechnologia Center w Roskilde jako jedno z głównych obszarów badań w celu rozwijania i poszukiwania nowych leków onkologicznych w oparciu o nanotechnologię.

Metodą sa "obciążenie" nano kapsułkami zawierającymi małe kawałki metalu radioaktywnego.. Po wstrzyknięciu do krwioobiegu, może nawet znaleźć chore komórki nowotworowe, a przy użyciu promieniowania zabija komórki metalu.

Thomas L. Andresen na laptopie pokazuje obraz trzy obrotowe-dimensional myszy, którym wstrzykuje się z dwóch komórek raka piersi w pośladki. Radioaktywne cząstki są naklejane na dwie komórki, które jasno świeca się na ekranie.

» "Jak dotąd mamy tylko sprawdzone metody na myszach, ale spodziewamy się przeprowadzic badania na ludziach w okresie dwóch do trzech lat", mówi Thomas L. Andresen.

Nanotechnologia w medycynie
To już istnieje:

* Podczas nanotechnologii pełny potencjał nie został jeszcze zrealizowany, istnieje już kilka produktów medycznych na rynek duński. Oto kilka przykładów preparatów Caelyx Mycet stosowany w leczeniu raka. Małe nanocząsteczki można określić bardzo małe grupy komórek nowotworowych w organizmie.. Inne produkty nanotechnologii, które są często używane przez lekarzy, jest Ambisome który zwalcza zakażenia grzybicze i Emend, która działa przeciw nudnościom i wymiotom po operacjach.

Technologia będzie w przyszłości:
Ukierunkowane leczenia i diagnozowania:

* Nanotechnologia może być wykorzystywane przede wszystkim w celu zmniejszenia skutków ubocznych leków, ramy niedostępne nowotworów i wykrywania poważnych chorób, zanim będzie za późno. . Choroby mózgu, takich jak nowotwory i udar mózgu, często bardzo poważne i skomplikowane w leczeniu. W żyłach nano-roboty mogą osiągnąć niedostępne części ciała i za pomocą zdalnego wykonywania trudnych operacji. . Zdjęcie pokazuje "Nano Cash" opracowany na Uniwersytecie Aarhus, które mogą być wykorzystywane do dostarczania leków w chorych komórkach.


Sztuczne narządy:

* Nanotechnologia może być użyty do produkcji sztucznego "części" ciała, a nawet naturalnych narządów własnych komórek, takich jak wątroba i płuca.

Nowa krew:

* Technologia może być okazją do leczenia anemii i chorób płuc z tzw respirocytter - tiny nano-kule, które działa jako ciało własne krwinek czerwonych. . Sztuczne krwinki przenoszą tlen z płuc do krwi, a dwutlenek węgla z powrotem do krwi w płucach, ale może dostarczyć ponad 200 razy więcej tlenu, niż ciało własne krwinek czerwonych.

Identyfikacja DNA:

* W przyszłości, nanotechnologia pomoże zidentyfikować DNA pacjentów bardziej efektywnie. Dzisiaj jest to proces powolny, ale w przyszłości może być mapowanie 100000 razy szybciej za pomocą nano-porów.

Szczepienia:

* Szczepionka związane z nanocząstek jest bardzo efektywny sposób do szczepienia ludzi. Nano-cząsteczek zapewnia, że szczepionka będzie zawarty w komórki odpornościowe, przyczyniając się do stymulowania systemu immunologicznego. . Nowa technologia pozwala na dopasowanie nanocząstek, aby mogły one być używane do szczepionek przeciw wielu różnych chorób.

http://translate.google.com/translate?j ... l=da&tl=plNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 13 sty 2010, 15:29 
Offline
Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree

Rejestracja: 04 lis 2009, 13:40
Posty: 43
Lokalizacja: Poznań
Tak wam powiem że jak tak dalej pójdzie to chyba nam po zostanie Inedia no bo każdy posiłek który będziemy jeść to będzie gwóźdź do trumny
No i może Frutanizm ale jak chodzi o owoce to też nie za dobrze no bo GMO :evil:Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group