Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 08 kwie 2020, 15:36

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 lis 2010, 6:40 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 wrz 2009, 21:32
Posty: 154
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Nanocząsteczki TiO2 na ulicach naszych miast

Materiały o właściwościach eliminujących brud i zanieczyszczenia są używane, między innymi, do pokrywania nawierzchni dróg i chodników. Tego rodzaju materiały zawierają nanocząsteczki ditlenku tytanu (TiO2). Czy te nanocząsteczki mogą zostać uwolnione do środowiska, a jeśli tak, to czy mogą mieć na nie niekorzystny wpływ?

Dr Anne Beeldens wraz ze swoimi współpracownikami z Belgian Road Research Centre przeprowadziła badania efektywności oczyszczania powietrza przez kostkę brukową zawierającą nanocząsteczki TiO2, używaną na pasach parkingowych w Antwerpii. Peter Van Mierloo - piastujący stanowisko ''continuous improvement officer'' w CRH Landscaping Europe pracuje z surowcem wykorzystywanym przez wspomniany wcześniej ośrodek badawczy. ''Ditlenek tytanu, którego używamy jako dodatku do naszego betonu, pierwotnie ma wielkość 15 nanometrów. Aby zwiększyć efekt fotokatalityczny wytwarzamy zawiesinę, w której TiO2 zlepia się w większe aglomeraty o rozmiarach 1,5 mikrometra. Ten proces jest bardzo ważny z punktu widzenia efektywności naszego fotokatalitycznego produktu. Dzięki aglomeratom staje się on rodzajem gąbki z wieloma wewnętrznymi porami. Pozwalają one stworzyć olbrzymią powierzchnię TiO2 - 225 metrów kwadratowych na 1 gram produktu - na której dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń powietrza. Gdyby cząstki pozostały w rozmiarze ''nano'', nie udałoby się uzyskać pożądanego efektu.''
Mimo to, problem nadal istnieje, nawet jeżeli nanocząsteczki TiO2 formują aglomeraty, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Günter Oberdörster, pracujący wraz ze swoim zespołem na University of Rochester (Stany Zjednoczone), ustalił, że aglomeraty nanocząsteczek TiO2 o wielkości 700 nm ulegały w płucach rozpadowi na mniejsze części. Jednakże, zgodnie z cytowaną wypowiedzią Petera Van Mierloo, aglomeraty używane w produkcji betonu są ponad dwa razy większe i pozostają wewnątrz kostek brukowych. "TiO2 jest, między innymi, wykorzystywany w przebiegu procesów przemysłowych do oczyszczania wody. Nasz produkt ma przede wszystkim służyć rozkładowi zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, a nanocząsteczki TiO2 pozostają związane za pomocą spoiwa w strukturze cementu, skąd nie zostaną uwolnione. TiO2 występuje tu w roli katalizatora i pozostaje wewnątrz kostki brukowej."

A jeśli w procesie wietrzenia materiałów zawierających nanocząsteczki TiO2 doszłoby do uwolnienia nanocząsteczek do środowiska, mogłyby wyrządzić w nim jakieś szkody?

Ocena toksyczności TiO2 nie jest prostym zadaniem. Dr Anil Kumar Suresh wraz ze swoim zespołem badawczym z Biological and Nanoscale Systems Group, Oak Ridge National Laboratory (Stany Zjednoczone), zajmował się oceną toksyczności różnych nanocząsteczek, takich jak: Ag, ZnO, CeO2 i TiO2. ''To, jak naprawdę toksyczne są nanocząsteczki, zależy od wielu czynników; na przykład od tego, jak przebiega proces ich produkcji, jakich związków chemicznych używa się w procesie produkcji, co znajduje się na ich powierzchni - każda nanocząsteczka może być inna. Istnieje wiele sposobów wytwarzania nanocząsteczek. Nanocząsteczki, nad którymi prowadzę badania, mogą się różnić od tych wytwarzanych przez innego producenta. Większość nanocząsteczek TiO2, które były obiektem badań, cechuje się pewną toksycznością, z wyjątkiem tych wytwarzanych z udziałem bakterii lub grzybów, które są nieaktywne, co można wiązać z obecnością białkowego lub peptydowego płaszcza na ich powierzchni, a także defektami struktury krystalicznej. Obecnie nanocząsteczki wytwarza się w przebiegu procesów chemicznych. Istnieje wiele doniesień, że promieniowanie może prowadzić do wzrostu toksycznych właściwości nanocząsteczek TiO2 od 20 do 40 razy. Wytwórcy często nie przedstawiają informacji na temat poziomu toksyczności i specyfiki nanocząsteczek, które wykorzystują w swoich produktach. Nie wiadomo zbyt wiele o ich dalszym losie, rozproszeniu i przemianach, jakim ulegają w środowisku. Problem nie jest wystarczająco rozpoznany i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie, gdy koncentracja nanocząsteczek w atmosferze będzie rosła. Musimy zachować dużą ostrożność. Ludzie, którzy pracują dla producentów przemysłowych, wytwarzających całe tony nanocząsteczek TiO2 i uwalniających je do środowiska, powinni najpierw dwa razy się zastanowić" - mówi dr Anil Kumar Suresh.

Materiały zawierające TiO2 wykorzystywane są nie tylko do produkcji kostek brukowych i płytek chodnikowych, ale można je również znaleźć na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach budynków, w wykładzinach podłogowych, w samochodach, autobusach i pojazdach szynowych.

Chociaż nanocząsteczki TiO2 prawdopodobnie pozostaną związane w betonie lub w postaci aglomeratów, nie jest do końca jasne, co stanie się w przebiegu wieloletniego wietrzenia zawierających je materiałów, wykorzystywanych do różnych celów i w różnorodnych warunkach. Ponieważ prowadzono niewiele badań na temat wpływu materiałów zawierających nonocząsteczki TiO2 na środowisko, trudno również ocenić długoterminowe konsekwencje szerokiego rozpowszechniania tych materiałów dla środowiska naszych miast.

[Tłum. C. O. Reless]


Źródło:
http://www.youris.com/Nano/Toxicology/Nanoparticles_In_Our_Cities_Are_There_Any_Risks_For_Our_Health.klNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 27 lis 2010, 6:40 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 27 lis 2010, 7:38 
Offline
Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2010, 12:48
Posty: 31
Lokalizacja: Wroclaw
Płeć: mężczyzna
TiO2 to DWUTLENEK TYTANU !
Kto tlumaczyl ten artyku ?
Jezyk polski lezy i kwiczy przez takich "tlumaczy".Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 lis 2010, 9:34 
Offline
Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree

Rejestracja: 24 lut 2010, 15:20
Posty: 44
Amethyst pisze:
TiO2 to DWUTLENEK TYTANU !
Kto tlumaczyl ten artyku ?
Jezyk polski lezy i kwiczy przez takich "tlumaczy".


teraz to ja leze i kwicze :lol:

http://www.chemia.dami.pl/liceum/liceum13/pierwiastki1.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatura_chemicznaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 lis 2010, 10:00 
Offline
Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2010, 12:48
Posty: 31
Lokalizacja: Wroclaw
Płeć: mężczyzna
No to lez i kwicz jak lubisz udawac swinke :) , uzywano nazwy dwutlenek tytanu dosc dlugo.
Do dzis w Polsce jest sporo POLSKIEJ produkcji farb gdzie masz w skladzie wlasnie ta nazwe.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 29 lis 2010, 10:30 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 cze 2010, 17:52
Posty: 1629
Lokalizacja: Poland
Płeć: mężczyzna
ditlenek jest obecnie bardziej "poprawną" nazwą niż dwutlenek wg IUPAC, od paru lat, ale i tak prawie każdy używa starej nazwy.

http://www.iupac.org/

Na pewno nie jest to powód by czepiać się tłumaczy.

Pozdrawiam

_________________
Rzuć orgonit pod wieżę komórkową którą widzisz. Starczy.
Pod znaczy w zakresie 40-400m od niej, tak jest najlepiej.
An eye for an eye will make us all blind. M. Gandhi
Pamiętaj, że nawet najmniejszy wysiłek przyniesie korzyści w przyszłości. Tutaj nie chodzi o ideę, a o twoje życie! Warto się starać, choć w danej chwili może to wydawać się zupełnie bez sensu.
Miłość i Wdzięczność - najlepsza medytacja, modlitwa, ochrona. Patrz M. Emoto, woda.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 29 lis 2010, 12:01 
Offline
Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2010, 12:48
Posty: 31
Lokalizacja: Wroclaw
Płeć: mężczyzna
Moja skromna osoba po prostu lubi poprawna polszczyzne i nie lubi niepotrzebnego stosowania modnych anglicyzmow i amerykanskawych nowotworow jezykowych gdy istnieja dobre polskie okresenia.
Stad moja reakcja.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 01 gru 2010, 20:50 
Lekka przesada także nazywać to nanocząsteczkami a w ogóle jeszcze nanotechnologią. To akurat są przykłady sprytnego marketingu. Dziś wszystko się robi w nanotechnologii !!. Sam fakt rozdrobnienia czegoś na pył o rozmiarach cząstek kilkustet nm nie jest nanotechnologią ! To oznaczałoby, że farby malarzy holenderskich ( którzy malowali ludzi starych i pokurczonych Mruga ) są przykładami nanotechnologii sprzed kilkuset lat.

Nanotechnologia to silnik elektryczny wmontowany w ludzki włos, albo nanobot przeciskający się przez naczynia włosowate.

Ale fakt pozostaje faktem - stopień rozdrobnienia tylko zwiększa czynną powierzchnię chłonną i tempo przyswajania danej substancji. Związki tytanu także występują w przyrodzie naturalnie, ale jako dodatki budowlane czy do produkcji farb ( biel tytanowa - TiO2 ) stały się powszechne i dokładają się do "koszyka" gdyż występują w formie dotychczas nie spotykanej w takim rozdrobnieniu i ilościach.

Od dziesięcioleci pozyskuje się wiele substancji w procesach, których efektem są cząstki o rozmiarach kilku nm, kilkudziesięciu. Zlepianie ich w większe to normalne granulowanie gdyż technologicznie łatwiej znaleźć zastosowanie dla sypkiego materiału niż dla pyłu-puchu, który wnika wszędzie.

Ale nie staram się tu obalać pierwotnej tezy, tylko warto uściślić pewne pojęcia. Tu może chodzić o zjawiska związane z podobną "pylicą". Wiadomo jakie skutki wywołuje na płuca. A nonszalancja czy krótkowzroczność technologów wyłazi po latach jak z azbestem, eternitem...Na górę
   
 
 
Post: 18 gru 2011, 17:24 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 18 gru 2011, 15:56
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
@Amethys - Temat jest typowo chemiczny i czepianie się polszczyzny jest nie na miejscu. W naukach ścisłych słownictwo powstaje bądź co bądź na podstawie języków obcych, głównie angielskiego i nic na to się nie poradzi.
Polska Akademia Nauk jest członkiem IUPAC i to jej specjaliści wyrażają aprobaty a najczęściej pierwsi opisują dane zagadnienie w języku polskim, bazując na zagranicznych publikacjach. Postęp idzie naprzód i go nie zatrzymamy. Czy potraficie sobie Panowie wyobrazić, że zamiast tlenu mówilibyśmy kwasoród? No chyba nie...
A poza tym, żeby wypowiadać się publicznie i krytykować trzeba mieć jakieś podstawy, argumenty i wiedzę. Bo to że ktoś napisał coś na puszce z farbą to kiepski argument.

@Stalker - nanotechnologia z definicji jest dziedziną zajmującą się obiektami wielkości 1÷100 nm. Czyli cząstki (mylone często z cząsteczkami) o średnicy w tym przedziale nazywane są nanocząstkami (lub niepoprawnie nanocząsteczkami).
Ale nie każdy produkt, zawiesina, proszek czy płyn składa się z cząstek o tej wielkości. Trzeba więc uważać na nazewnictwo, i umieć potwierdzić to na podstawie np. badania mikroskopem elektronowym.

A tak z ciekawości, można wiedzieć jakie macie Panowie wykształcenie (kierunek/dziedzina)?

Co do toksyczności to podaję tłumaczenie artykułu z "Toxicology Letters":
Cytuj:
Toksyczność i penetracja nanocząstek TiO2 w bezwłosych myszach i skórze świni po narażeniu podprzewlekłym skóry” Autorzy: J. Wua, W. Liub, C. Xueb, S. Zhoua, F. Lana, L. Bia, H. Xub, X. Yangb, F.-D. Zenga

Streszczenie:
W niniejszym opracowaniu zbadano przenikanie i potencjalną toksyczność nanocząstek ditlenku tytanu (TiO2) po poddaniu skóry in vitro i in vivo. Po ekspozycji in vitro przez 24 h na wyizolowanej skórze świni, nanocząstki ditlenku tytanu o różnych rozmiarach nie mogły przeniknąć przez warstwę rogową naskórka. Co ciekawe, badaniach in vivo dały zupełnie inne wyniki. Po zastosowaniu miejscowym przez 30 dni na ucho świni, nanocząstski TiO2 (4 nm i 60 nm) przeniknąły przez warstwę rogową i dotarły do głębokiej warstwy naskórka. Ponadto, po 60 dniach ekspozycji skórnej u bezwłosych myszy, nanocząstki TiO2 mogły przenikać przez skórę, docierając do różnych tkanek i powodując różne zmiany patologiczne w kilku dużych organach. Warto zauważyć, że [handlowy] TiO2 – P25* (21 nm) wykazuje szerszą dystrybucję tkankową, a nawet może dostać się do mózgu bez wywoływania zmian patologicznych. Spośród wszystkich zbadanych organów, w skórze i wątrobie wykazano najpoważniejsze zmiany patologiczne, które odpowiadają znaczącym zmianom w poziomie SOD i MDA**. Wyniki te sugerują, że zmiany patologiczne mogą być przenoszone przez stres oksydacyjny, wywołany przez wytrącone nanocząstki. W związku z tym zawartość kolagenu, wyrażona jako zawartość HYP*** jest również znacznie mniejsza w próbkach skóry myszy, wskazując, że stosowane miejscowo nano-TiO2 w skórze przez dłuższy czas może wywołać starzenie się skóry. Podsumowując, obecne badania wskazują, że nanocząsteczkowy TiO2, może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka po ekspozycji skóry przez stosunkowo długi okres czasu.

(Tłumaczenie: M. Kisielewski © za „Toxicology Letters”, Vol. 191, 1, 2009, 1-8; doi:10.1016/j.toxlet.2009.05.020)
---
* P25 – produkt TiO2 firmy Degussa-Evonik
** SOD – dysmutaza ponadtlenkowa, enzym układu oksydoredukcyjnego,
MDA – dialdehyd malonowy, marker peroksydacji lipidowej
*** HYP – hydroksyprolina, aminokwas będący składnikiem kolagenu, norma wydalanej HYP z moczem u ludzi wynosi 15÷43 mg/dobę [przyp. tłum.]
---
Pozdrawiam!Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group