Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 26 lut 2021, 23:41

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 gru 2010, 20:55 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 wrz 2010, 21:29
Posty: 22
Lokalizacja: PL
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Obecnie duża część potencjalnej energii w zestawach paliwowych reaktora lekkowodnego LWR pozostaje niewykorzystana podczas usuwaniu z rdzenia reaktora i wymianie na nowe paliwo. Takie zużyte paliwo może zostać wykorzystane ponownie w reaktorze szybko spalającym GEH zwanym Power Reactor Innovative Small Modular (PRISM) w celu wygenerowania dodatkowej porcji energii elektrycznej przy niskiej emisji dwutlenku węgla.

Przy użyciu reaktora PRISM, za pomocą technologii ARC można pozyskać ponad stukrotnie więcej energii z uranu niż w cyklu paliwowym z jednokrotnym wykorzystaniem paliwa. W rezultacie następuje znaczne zmniejszenie ilości odpadów wymagających długoterminowego składowania oraz skrócenie czasu składowania. ARC ma istotną przewagę nad istniejącymi metodami utylizacji także w kontekście nierozprzestrzeniania broni jądrowej, ponieważ w ramach tej technologii nie następuje oddzielenie czystego plutonu, a nawet można wykorzystać go jako paliwo.

Jedna jednostka ARC wyposażona w sześć reaktorów PRISM wykorzystujących zużyte paliwo może wygenerować ponad 1800 megawatów energii elektrycznej, co wystarczyłoby, by zaspokoić zapotrzebowanie ponad 1,3 mln amerykańskich gospodarstw domowych. Aby wyprodukować porównywalną ilość energii w typowej amerykańskiej elektrowni węglowej trzeba by zużyć ponad sześć milionów ton węgla.

Administracja prezydenta Baracka Obamy zwołała niezależną komisję ekspercką, której zadaniem jest zbadanie potencjalnych problemów dotyczących ochrony zdrowia oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu broni jądrowej w kontekście niezrealizowanych dotąd planów otwarcia nowego długoterminowego składowiska w Górach Yucca w stanie Nevada.

GEH wzywa komisję do wydania zalecenia, aby Biały Dom i Kongres poparł zastosowanie jego technologii recyklingu nowej generacji, przywołując jej znaczne zalety środowiskowe i ekonomiczne w porównaniu z istniejącymi, mniej skutecznymi metodami utylizacji.

„Zaawansowane technologie recyklingu, które w jeszcze większym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie broni jądrowej ze zużytego paliwa jądrowego oraz zmniejszają ilość produktów ubocznych wymagających usunięcia przyczynią się do wzrostu popularności energii jądrowej oraz przyniosą długoterminowe korzyści społeczeństwu,” stwierdził Marvin Fertel, przewodniczący i dyrektor generalny Instytutu Energii Jądrowej (Nuclear Energy Institute), amerykańskiej organizacji branży energetycznej.

ARC jest najnowszym produktem GEH, włączonym do grupy rozwiązań ecoimagination GE, wcześniej powiększonego o udoskonalony wodny reaktor wrzący ABWR (Advanced Boiling Water Reactor) trzeciej generacji oraz ekonomiczny, uproszczony wodny reaktor wrzący ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor) nowej generacji.

„Proponowany przez GEH system ARC przyczynia się do uproszczenia wytwarzania dodatkowej energii elektrycznej przy niskiej emisji dwutlenku węgla, jednocześnie pomagając branży w pokonaniu głównego problemu dotyczącego polityki ochrony środowiska”, zauważył Kevin Walsh, wiceprezes ds. operacji cyklu paliwowego i dyrektor zarządzający Global Nuclear Fuel-Americas w Wilmington, Karolina Północna.

Inicjatywa GE ecoimagination stanowi stały wkład GE w opracowywanie nowych technologii, które, w porównaniu z produktami obecnie dostępnymi na rynku, zapewniają wytworzenie większych ilości energii przy mniejszych kosztach. W ramach tej inicjatywy, spółka GE obniżyła ilość emitowanych gazów cieplarnianych o 22 procent w stosunku do 2004 roku oraz zmniejszyło zużycie wody o 30 procent w stosunku do 2006 roku. GHE jest aktywnie zaangażowane w ten program dzięki instalacji zaawansowanej oczyszczalni ścieków na terenach GEH w Wilmington, Karolina Północna, oraz włączenie ESBWR, ABWR, a teraz także technologii jądrowych ARC.

W styczniu 2010 roku GE ogłosiła, że w ciągu pięciu kolejnych lat planuje zainwestować 10 mld USD w inicjatywę ecoimagination zapoczątkowaną w 2005 roku. Do końca roku 2009 spółka zainwestowała w ten program już 5 mld USD.

GE Hitachi Nuclear Energy

GEH z siedzibą w miejscowości Wilmington w stanie North Carolina, jest czołowym światowym dostawcą zaawansowanych technologii reaktorowych i usług dla energetyki jądrowej. W czerwcu 2007 r. powstał globalny sojusz pomiędzy GE oraz Hitachi, którego celem jest obsługa ogólnoświatowej branży energetyki jądrowej. GEH kieruje się strategią zakładającą budowę szerszej gamy rozwiązań, które umożliwiają pełniejsze wykorzystanie parametrów nowych reaktorów i świadczenie zaawansowanych usług. Sojusz oferuje klientom z całego świata najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, niezbędne, aby skutecznie zwiększać wydajność reaktorów, uzyskiwaną moc i poziom bezpieczeństwa.


Po przeczytaniu tego tematu przypomniało mi się, że czytałem pół roku temu artykuł napisany przez mgr inż. Waldemara Mordkowicza, a w nim nawiązanie do utylizacji przepracowanego paliwa jądrowego. Autor jest dość kontrowersyjną postacią propagującą "Teorie Rzeczywistej Fizyki" Profesora Bazijewa,

Cytuj:
Utylizacja przepracowanego paliwa uranowego (TWEL)

W dniu 3 marca 2010 r. Poseł Jan Bury s. Antoniego (PiS) skierował na ręce Marszałka Sejmu interpolację poselską nr 14786, w sprawie planów rozmieszczenia w Polsce składowiska wysoko radioaktynych odpadów z elektrowni atomowych krajów Unii Europejskiej. Podstawą dla takiej interpolacji są informacje o tym, że Unia Europejska przygotowuje projekt lokalizacji wspólnych składowisk odpadów promieniotwórczych w krajach Europy Srodkowej.

W liście DEJ-III-0700-4-AC/10; L.dz.322/10 z dn.17 marca 2010 r., skierowanym na ręce Marszałka B. Komorowskiego, Radca Ministra Gospodarki, p. Andrzej Chwas zapewnił, że nie planuje się zmienić obowiązującego w Polsce stanu prawnego, który zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000r. Prawo Atomowe stanowi, że wwóz do Polski, w celu składowania,odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego jest zabroniony.

W tym samym piśmie jest jednak informacja o tym, że oprócz prac nad wspomnianą wyżej dyrektywą, realnie trwają prace nad utworzeniem Organizacji Rozwoju Europejskiego Składowiska (ERDO) i przedstawiciele Polski biorą udział w pracach grupy roboczej.

Czym to się może skończyć? Może okazać się, że nikt nie będzie prosić Polski o zmianę swojego Prawa Atomowego. Unia uchwali odpowiednią dyrektywę, a jej moc prawna może okazać się silniejsza niż wewnętrzne Prawo Atomowe.

To tylko jeden z problemów związanych z planowanym rozwojem energetyki atomowej w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że fizycy-atomowcy, wykorzystując naturalny strach polityków przed promieniotwórczością i absolutną nieznajomość zagadnienia promieniotwórczości naturalnej (w tym i przez nich samych) trwonią pieniądze podatników na szumnie nazywające się programy, które drogo kosztują i nie wnoszą niczego nowego do rozwiązania tego światowego, a nie tylko polskiego problemu.

Zdaję sobie sprawę z tego, że naruszam pewne tabu i narażam się na negatywne reakcje profesjonalnego środowiska, więc wzmocnię siłę swoich argumentów konkretnymi przykładami nie przynoszącymi chluby temu środowisku.

W 2007 r., Poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski, zgłosił interpolację poselską w której pytał między innymi o to, jakie koszty dla budżetu państwa wiążą się z budową składowisk, przechowywaniem i zabezpieczaniem promieniotwórczych odpadów?

Odpowiedzi na to pytanie nie uzyskał, chociaż Minister Grzegorz Woźniak powinien był być w kursie tego, że w 2006 r. ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym dokonała ona oceny 6-ciu strategicznych programów badawczych ustanowionych przez Radę Ministrów i finansowanych ze środków budżetowych kwotą 162,5 mln zł.

Programy te miały w zamyśle rozwiązywać określone problemy strategiczne, to znaczy dotyczące gospodarki, postępu naukowo-technicznego, bezpieczeństwa państwa i ochrony środowiska.

Wśród nich, był też program "Gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym", którego celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania odpadów z jądrowych reaktorów doświadczalnych "Ewa" i "Maria" znajdujących się w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.

W wyniku prac podjętych w ramach realizacji programu powstała technologia utylizacji odpadów i metoda zabezpieczenia wypalonego paliwa jądrowego. Opracowano też projekt zamknięcia dotychczasowych składowisk tych odpadów i wytypowano miejsca pod nowe.

Zwracam uwagę na to wyróżnione zdanie, z którego wynika, że już w 2006 r. Polska "posiadała" technologię utylizacji odpadów promieniotwórczych, a jednak 25 lutego 2010 r, podczas obrad Zespołu do opracowania projektu Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym nikt nie wspomina o "osiągnięciu" polskich uczonych, którzy opracowali technologię utylizacji odpadów promieniotwórczych.

Wszyscy, w tym przedstawiciele francuskiej firmy AREVA, skoncentrowali swoją uwagę na wykorzystaniu rozwiązań, które sprawdziły się już w krajach o bogatych doświadczeniach w dziedzinie energii jądrowej, czyli ... nad możliwościami zastosowania francuskich doświadczeń w polskich warunkach.

Polska będzie musiała zdecydować o wyborze cyklu paliwowego, rodzaju przechowywania wypalonego paliwa jądrowego, określić rozmiar, metody, miejsca, termin uruchomienia i wielkość składowisk odpadów nisko- średnioaktywnych. Niezbędne jest także wyznaczenie terminu rozpoczęcia prac badawczych nad składowiskiem ostatecznym w głębokich warstwach geologicznych.

Ani słowa o technologiach utylizacji. Ani słowa o technologiach przeróbki odpadów promieniotwórczych i przepracowanego paliwa jądrowego.

Wniosek: Fizycy do dzisiejszego dnia nie rozumieją zjawiska promieniotwórczości naturalnej. Bezmyślnie i marnotrawczo wykorzystują z materiałów rozszczepialnych tą część, którą przyroda i tak oddaje w sposób naturalny, ale część ta jest znikomo mała i tego już nie dało się ukryć od zainteresowanych tym stanem rzeczy.

Nie wiem, kto przygotowywał odpowiedź Ministrowi G. Woźniakowi na interpolację Posła Tadeusza Tomaszewskiego, ale w tej odpowiedzi znalazł się bardzo interesujący fragment:

"... ostateczna lokalizacja głębokich składowisk odpadów promieniotwórczych jest otwartym problemem w wielu krajach. Planuje się ewentualną budowę takich składowisk w następnych dziesięcioleciach. Wynika to z przyczyn technologicznych. Wypalone paliwo musi dostatecznie długo być składowane w tymczasowych przechowalnikach, usytuowanych przy działających reaktorach. Ponadto, takie paliwo zawiera jeszcze 95% początkowej ilości uranu oraz rozszczepialne izotopy plutonu i inne aktynowce, co stanowi olbrzymi zasób niewykorzystanej energii. Może być zatem poddane wtórnej przeróbce na nowe paliwo."

Słowo "musi", w zdaniu "Wypalone paliwo musi dostatecznie długo być składowane w tymczasowych przechowalnikach, usytuowanych przy działających reaktorach.", jednoznacznie potwierdza tezę, że naukowcy zupełnie nie rozumieją procesów, jakie mają miejsce w zjawisku promieniotwórczości, a fakt, że przepracowane paliwo zawiera jeszcze 95% początkowej ilości uranu świadczy o tym, że oficjalna nauka nie steruje tak naprawdę i samym procesem, który ma miejsce w reaktorze atomowym.

Ten stan nie tylko musi ulec zmianie, ale ta zmiana musi się stać najważniejszym programem badawczym w ramach działań wykonywanych w Programie Rozwoju Energetyki Atomowej w Polsce, przy czym w pierwszym rzędzie powinno się skoncentrować uwagę na likwidacji zagrożeń jakie niosą nam: przepracowane paliwo jądrowe i odpady promieniotwórcze, a dopiero na drugim etapie modernizacja sposobu wykorzystania paliwa atomowego w reaktorach.

Ministerstwo Gospodarki informowało, że w tym roku wybrana zostanie firma, która oceni możliwości lokalizacji w kraju składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych, w tym wskazane przez MG. Firma ta wytypuje trzy miejsca, spośród których do końca 2012 roku resort wybierze jedno.

Prace projektowe składowiska ruszyć mają w 2013 roku, w dwa lata później jego budowa, a otwarcie nastąpi w 2018 roku.

Już chyba tylko tajemnicą poliszynela jest to, że zajmuję się fenomenalnym odkryciem rosyjskiego badacza D. Bazijewa, które legło u podstaw stworzenia pryncypialnie nowej teorii fizyki, z której wynikają absolutnie nowe projekty, mające bezwględnie ważne znaczenie dla ekonomiki i prestiżu Polski, a także dla ochrony zdrowia i życia Polaków.

Jednym z takich projektów jest pryncypialnie nowe podejście do problemu utylizacji przepracowanego paliwa z reaktorów atomowych. Dzięki naszej wiedzy, możemy wpływać na radioaktywność materiału, który przepracował swój okres w reaktorze, umniejszając jego radioaktywność do wyjściowej, przez co odpadnie konieczność ich długiego przechowywania dla stygnięcia.

Jeśli cyrkoniowe rurki okażą się w odpowiednim stanie, to takie TWEL-e będzie można zawracać bez rozbierania do reaktorów na kolejny cykl.

To tylko przykład jednego kierunku badawczego. My oczywiście jesteśmy gotowi do demonstracji naszej umiejętności wpływania na radioaktywność i możemy przeprowadzić odpowiednie pokazy w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku-Świerku.

Oczywiście, taki pokaz wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego i instrumentalnego, ale jeżeli otrzymamy pisemne potwierdzenie o zainteresowaniu takim pokazem, to przygotujemy i przekażemy odpowiedniemu organowi Zadanie Techniczne do demostracji wpływania na przepracowane paliwo atomowe, prowadzącego do natychmiastowego zmniejszenia jego radioaktywności!

Wniosek: Ponieważ prace projektowe nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych mają ruszyć dopiero w 2013 r., a nam, na przebrowadzenie badań prowadzących do opracowania technologii w skali przemysłowej, wystarczy rok, to decyzję o rozpoczęciu tych prac trzeba należałoby podjąć natychmiast.

Kijów, 2 maja 2010 r.Żródełka
http://ekologia.biolog.pl/eko/energia/najnowsza-technologia-utylizacji-paliwa-jadrowego
http://www.electrino.pl/Forum/viewtopic.php?t=154&sid=42af6a93ee717811928e189835bbdeebNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 20 gru 2010, 20:55 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 22 gru 2010, 6:56 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 wrz 2009, 2:25
Posty: 688
W Nexusie był artykuł o pewnej technologii której skutkiem ubocznym było zaniknięcie promieniowania, przy okazji produkcji prądu czy co tam można było wyczyścić mogilniki, niestety nie potrafię znaleźć w internecie a przetrząśnięcie wersji papierowych bez interaktywnej wyszukiwarki i pomysłu gdzie szukać jest dosyć męczące, jeszcze nie mam natchnienia, może wam wpadło to w oko? :daje kwiatek:Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 22 gru 2010, 7:28 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree

Rejestracja: 16 mar 2010, 22:10
Posty: 652
Też pamiętam ten artykuł z Nexusa sprzed 5-6 lat , dotyczył ukrywanych technologii, postaram się w wolnej chwili go znaleźć :czytaj:Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 23 gru 2010, 17:50 
Chodziło zapewne o rzekomą możliwość spalania radioaktywnych odpadów palnikami pracującymi na tlenowodorze (Gazie Browna, HHO).

Sam tlenowodór jest godny osobnego tematu. Można spawarkami tlenowodorowymi zespawać np. metal z kamieniem czy cegłą i robić inne cudeńka. Sam się zastanawiałem kiedys nad zakupem generatora tlenowodoru dla potrzeb jakiegos ewentualnego interesu. Takie generatory są produkowane w Chinach, Korei Południowej i na Tajwanie.Na górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group