Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 20 lis 2019, 11:11

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Perfect Master * 5th Degree
Awatar użytkownika

Witam.
Będąc ostatnio na Kujawach trafiłem do Sarnowa, gdzie znajduje się kilka grobowców megalitycznych, datowanych na około 3500 lat p.n.e.
Znalazłem się tam, ponieważ zaciekawiło mnie to, że takie stare obiekty można znaleźć w Polsce. Przecież w szkole uczyli, że najstarsze budowle to tylko w Egipcie :uczeń:
A tu proszę! Grobowce jak się patrzy i to praktycznie pod nosem! I do tego starsze od tych tam piramid Cheopsowych :jupi:
Co ciekawe mało kto w okolicy wie, że coś takiego się TU znajduje! :shock:
Więc pojechałem, zobaczyłem i nacieszyłem oczy. 80 metrowe nasypy robią wrażenie, zwłasza że niektóre zwieńczone były głazami z kryształmi górskimi w środku, co mnie mocno zdziwiło :cooo?:
Najbardziej jednak zaciekawiła mnie tablica informacyjna, na której przedstawiono usytuowanie grobowców (zał.1).
Po powrocie do domu pobawiłem się troszkę kredkami i taki oto wyszedł obrazek(zał.2).
Czy jest ktoś kto siedzi głębiej w tej tematyce, kto mógłby odnieść się jakoś do moich spostrzeżeń?
Pozdrawiam

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 12 lip 2011, 1:19 
VIP Member
Awatar

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

No ciekawe , zrobiles moze zdjecia tych monumentow ?
Co do kryształów górskich , bardzo prawdopodobnym jest to że cywilizacja tworząca te monolity wykorzystywała kryształ do zapisywania informacji/myśli , taka wysokorozwinięta technologia jest spotykana w wielu miejscach na świecie.
Powiedz mi co świadczy o tym że to grobowce ? czy może mamy powtórkę z rozrywki jak w Gizie?

Awatar użytkownika

Owszem zrobiłem kilka fotek, ale znalazłem kilka ciekwszych na GoogleEarth. Zresztą w tej okolicy są jeszcze dwa podobne miejsca, które według mnie, tworzą większą całość.
Mam właście w ręku książkę Ericha von Danikena"Antyczni Kosmonauci" wyd. z 1995 roku, w której opisuje właśnie monolity leżące we Francji w Bretanii. Po połaczeniu znajdujących się dolmenów, menhirów oraz tzw.grobowców megalitycznych, otrzymamy taki oto obraz (zał.1).
Myślę, że coś podobnego otrzymalibyśmy również po połaczeniu naszych "grobowców". Zwłaszcza, że na Kujawach było ich dość sporo (zał.2).
Nazwano je grobowcami, bo podobno znaleziono w nich ślady pochówków, czyli jakieś ludzkie szczątki z epoki pucharów lejkowatych. Tak przynajmniej napisano na tablicach informacyjnych. :nauka
We Francji również nazywa sie wiele podobnych monolitów "grobowcami" choć nigdy nie znaleziono tam żadnych śladów o tym świadczących. Trochę dziwne, prawda?
Jak było w Polsce to nie wiem. Grobowce badano w latach 60-tych, kiedy to rozebrano je, "przebadano", a następnie odbudowano. Znaleziono wówczas podobno groby oraz-uwaga- szczątki zjedzonych wówczas ludzi!
Wiem natomiast, że las w którym znajduja się Kujawskie megality, nie jest zbyt stary. Wygląda to tak jakby zastał zasadzony w celu ukrycia "grobowców" wyraźnie widocznych z lotu ptaka. Tak ja to postrzegam. :hmmm:
Na ten trop skierowały mnie zdjęcia z w/w książki, zrobione w największym domenie francuskiej Bretanii, na wyspie Gavrinis (zał.3). Na sfotografowanym głazie odczytać można liczby zapisane babilońskim pismem klinowym oraz liczby egipskie. Liczby babilońskie wyglądają dokładnie jak kujawskie grobowce.
Albo tylko mi się tak wydaje... :drugged:

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Zaciekawił mnie temat.
Cytuj:
Wzmożone zainteresowanie kujawskimi "żalkami" przypadło na II połowę XIX w., z którego to okresu pochodzą ślady penetracji niektórych grobowców. Miało to swoją ujemną stronę, gdyż doprowadziło do niszczenia obiektów i wywożenia kamieni przez miejscową ludność. Ówczesny właściciel Wietrzychowic w tym czasie jednak kazał posadzić las, gdyż jak twierdził, w czasie seansu spirytystycznego ukazał mu się duch człowieka pochowanego w grobowcu, zabraniający dalszej dewastacji.

Poważne badania naukowe podjął w Wietrzychowicach, w latach 1935-36, Konrad Jażdżewski. Zostały one wznowione po wojnie, w latach 1950-51, przez W. Chmielewskiego i objęły grobowiec w Gaju oraz 6 grobowców w Sarnowie. W 1966 roku Lidia Gabałówna zainicjowała tu blisko 10-letni okres wykopalisk, prowadzonych po jej śmierci, przez K. Jażdżewskiego (1970) i H. Wiklaka (1972-75). Równocześnie badano grobowce w Wietrzychowicach (1966-71) W pracach wykopaliskowych brały też udział inne sławy polskiej archeologii. Zainteresowanie naszymi "piramidami" wykazali jednocześnie uczeni ze znamienitych uniwersytetów na całym niemal świecie. Badania cmentarzysk organizowały muzea: Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Archeologiczne w Warszawie. Tam też znajdują się eksponaty pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych. Należą do nich fragmenty ceramiki (w miarę możności zrekonstruowanej), narzędzia i inne przedmioty. Prace polegały na całkowitym demontażu grobowców, szczegółowym ich przebadaniu i przywróceniu do dawnej postaci. Dokładna rekonstrukcja, odtwarzająca pierwotne kształty okazała się, niestety, niemożliwa. Niemniej jednak, po upływie tysięcy lat, dzisiejszy widok grobowców jest w dalszym ciągu imponujący. Na temat grobowców kujawskich powstało bardzo wiele prac naukowych z zakresu archeologii pradziejowej i prehistorii ziem polskich. Nie znaczy to jednak, że uczeni powiedzieli ostatnie słowo. Studia i analizy wydobytych materiałów trwają bowiem w dalszym ciągu, a przy rozwoju techniki badawczej dość często pojawiają się nowe i czasem rewelacyjne hipotezy. Przypuszcza się np., że w konstrukcji grobowców zawarta jest jakaś wiedza matematyczna i astronomiczna, gdyż niektóre z nich "wskazują" kierunek padania promieni słonecznych w dniu przesilenia zimowego, tj. 21 grudnia ! Dla zachowania cmentarzysk w obecnej postaci objęto je ochroną prawną i na ich terenie utworzono rezerwaty archeologiczne (Wietrzychowice, gmina Izbica Kujawska i Sarnowo, gmina Lubraniec). Jest naszą wspólną troską, aby te unikalne obiekty przetrwały jak najdłużej i mogły świadczyć o kondycji rodzaju ludzkiego w minionych tysiącleciach.

Grobowiec nr 3 w Wietrzychowicach

Grobowiec 3 został zbadany i zrekonstruowany w 1935 r. przez K. Jażdżewskiego. Był to największy grobowiec w grupie kurhanów w Wietrzychowicach. Miał 115 m długości i 10 m szerokości w partii czołowej. Kamienie z obstawy tej części nasypu dochodziły do 1.5 m wysokości. Znajdowały się w nim dwa prostokątne groby otoczone niewielkimi głazami i przykryte ziemią oraz kamiennym brukiem. Tuż przy grobach i nieco nad nimi zachowały się ślady stypy pogrzebowej z resztkami połupanych kości ludzkich i zwierzęcych, a także ułamki ceramiki, narzędzia krzemienne i węgle drzewne. W nasypie odkrył 80 fragmentów naczyń, topór kamienny (długość 19.5 cm, szerokość 8.5 cm, wysokość 7 cm.) i inne wyroby z krzemienia.

Grobowiec nr 5 w Wietrzychowicach

W grobowcu 5 znaleziono szczątki dwóch mężczyzn, na których czaszkach zachowały się ślady trepanacji. Młodszy, w wieku ok. 35 lat, przeżył czterokrotną trepanację, dla starszego (ok. 50 lat) jednorazowa operacja również zakończyła się pomyślnie. Nie ocalały żadne trwałe ślady budowli drewnianej. Znaleziono za to fragmenty naczyń glinianych, pochodzących z różnych kultur, w tym z okresu wpływów rzymskich. Cennym przedmiotem jest granitowa gałka maczugi - buławy z wyżłobionymi rowkami, inspirowana zapewne pierwszymi wyrobami z miedzi. Ponieważ szczątki naczyń są różnorodne, nie można z nich odtworzyć kształtu konkretnych naczyń.

Grobowiec nr w Gaju

Grobowiec został zbadany w 1950 roku przez zespół Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pod kierunkiem W. Chmielewskiego. Był to największy grobowiec spośród "kujawskich piramid", liczący pierwotnie 150 m długości. Odkryto w nim dwa pochówki ludzkie oraz fragmenty budowli drewnianej, spalonej, zapewne, w czasie uroczystości pogrzebowych. Zachowały się elementy konstrukcji, z których wynika, że znano już połączenie na sumik i łątkę. Znaleziono też fragmenty ceramiki i narzędzia krzemienne, niektóre wykonane z surowca pochodzącego z Wołynia.

Grobowiec nr 7 w Sarnowie

W czasie prac archeologicznych w 1968 r. stwierdzono w grobowcu ślady penetracji pochodzące z II połowy XIX wieku. Pod nasypem odkryto pozostałości po, prawdopodobnie, 5 grobach otoczonych kolistymi kręgami kamiennymi. W ścianie bocznej natrafiono na zarys jamy zawierającej szczątki od 5 do 9 ludzi, zjedzonych zapewne, w trakcie uczty obrzędowej. Z grobowca wydobyto też niezbyt liczne fragmenty naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych.

Grobowiec nr 8 w Sarnowie

Badania grobowca 8 prowadzone w 1966 r. przez Lidię Gabałówną zapoczątkowały drugi etap prac archeologicznych w Sarnowie. W grobowcu odkryto zarys grobu centralnego bez kości, z dużą obstawą kamienną o kubaturze ok. 15 metrów sześciennych. W bocznej części nasypu, w "przybudówce", znaleziono dwa groby ze szkieletami. Groby pokrywała warstwa ziemi bagiennej z muszlami ślimaków i małży oraz z fragmentami pancerza zjedzonego żółwia błotnego. Z nasypu wydobyto kilkaset fragmentów naczyń, krzemieni, grudek polepy glinianej i tarczowaty paciorek z muszli. Nasyp grobowca posiada charakterystyczne przewężenie.

Grobowiec nr 9 w Sarnowie

W grobowcu znaleziono szkielet ułomnej kobiety, zmarłej w wieku 50 - 70 lat. Pochowana została, prawdopodobnie, w trumnie wydrążonej z pnia drzewa, którą umiejscowiono w poprzek osi wzdłużnej grobowca. Znalezisko to jest czymś wyjątkowym, ponieważ, jak dotąd, nie natrafiono na tak potężny grobowiec usypany dla jednej tylko osoby, i to kobiety. Przypuszcza się, że musiała ona zajmować jakąś szczególną pozycję w hierarchii społecznej. Przy zmarłej znaleziono ostrze rogowe, łyżkę glinianą oraz kilka fragmentów naczyń. Z nasypu grobowca wydobyto kilkaset ułamków ceramicznych, z których udało się zrekonstruować m.in. 28 pucharów lejkowatych. Poza tym, znaleziono inne przedmioty kościane, 20 narzędzi krzemiennych i ponad 50 odłupków i wiórów. W bocznej ścianie nasypu odkryto ślady budowli drewnianej, ale uznaje się, że nie był to obiekt sakralny, jaki znamy np. z Gaju. W części czołowej nasypu natrafiono na warstwę błota rzecznego z wielką ilością muszli ślimaków.

http://www.izbica-kujawska.com/turystyka/badania
Mam nieodparte wrażenie, że celowo te obiekty zostały "zapomniane" i porośnięte chaszczami... :ninja:

Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

bardzo ciekawy post, nic o tym miejscu nie wiedziałam chociaż mieszkam kujawsko pomorskiem,
myślałam że tego typu zabytki archeo to tylko odry węsiory grzbnica a tu taka niespodzianka
poniżej w linku parę fotek :)

http://www.panoramio.com/user/5111818/tags/Sarnowo

skromne info o rezerwacie tutaj
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Kujawy/Sarnowo.htm

Awatar użytkownika

Lordi222-dzięki za wyszperanie bardzo ciekawego artykułu, który właściwie w 99% wyjaśnia temat...
midgard-nie wiem co napisać. rozmawiałem z wieloma osobami żyjącymi od lat w tej okolicy i każdy coś tam słyszał, że gdzieś tam coś jest, ale co dokładnie...
ogólnie to ręce opadają, kiedy zdajemy sobie sprawę, w jakiej niewiedzy żyjemy na codzień...
inaczej mówiąc - żyjemy w kłamstwie-od przedszkola do emerytury.
dlatego bardzo ważne jest przekazywanie tego co wiemy innym osobom. i nie ma znaczenia kto to jest, bo najwazniesza jest prawda.
rozmawiajcie z kim się da, na ten temat. im więcej osób jest uświadomionych tym lepiej.
pamiętejcie!- nic nie dzieje się bez przyczyny. najmniejszy kamyk może spowodować największą lawinę...

wychowałam się ze 20 km od tych grobowców i dowiedziałam sie o nich z netu pare lat temu. nawet jeszcze tam nie byłam.. chociaz przejezdzam przez Izbicę dość często, drogą budowaną m.in. z kamieni z tych grobowców i chociaz archeologia mnie kręci. nie dziwcie się, zwykli ludzie nie wiedzieli co to, nawet jak prowadzono tam jakies prace to przeciez nikt nie robil wiejskich zebran na ten temat a ludzie mieli czym życ - harówka w polu, w domu.. zmęczeni po całym tygodniu w niedziele do kosciólka i odpoczynek w gronie rodziny. nie kazdego bylo stac na gazety, chociaż wątpie by w nich na ten temat pisano.
w okolicy zresztą jest sporo stanowisk archeologicznych.

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Salieri, w kolejnym wcieleniu, mieszkał w tym Sarnowie trzy lata jako dziecko. Nikt nigdy nic o tych grobach nie mówił a to historia niezwykła i ważne rzeczy są.

Wokół nas jest legenda, trzeba tylko ją zauważyć.

Awatar użytkownika

cześć.

właśnie czytałem wątek o piramidzie w Bośni, popatrzyłem na GoogleEarth jak to ładnie wygląda z góry i zauważyłem, że leży na podobnej długości geogaficznej co budowle w Sarnowie.

piramida w Visoko Valley - 18`10" E
grobowce w Sarnowie - 18`45" E (wielkości przybliżone, nie idealne :bezradny: )

ciekawe? :hmmm:

Awatar użytkownika

Niezwykłe odkrycie w Dolicach nieopodal Stargardu (woj. zachodnio-pomorskie). Archeolodzy badają tam właśnie megalityczny grobowiec sprzed prawie 6 tys. lat.
Typ grobowców, jaki odkryto w Dolicach, ze względu na swój monumentalny charakter określa się często mianem "polskich piramid". Niemal 6 tys. lat temu, gdy powstał, miał kształt wydłużonego trójkąta o długości ponad 70 metrów i wysokości sięgającej 2 metrów.
Jak podaje PAP, wykopaliska zaczęły się w sierpniu 2017. Wcześniej naukowcy byli przekonani, że grobowiec zachował się do naszych czasów w kiepskim stanie. Gdy jednak przystąpili do pracy i zaczęli odsłaniać kolejne warstwy ziemi okazało się, że większość głazów stoi na miejscu od tysiącleci.

Konstrukcje megalityczne na terenie Polski zachowały się wyłącznie na terenach leśnych, gdzie uniknęły zniszczenia związanego z prowadzeniem działalności rolniczej. Najbardziej znane "polskie piramidy" można obejrzeć w Sarnowie i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie), gdzie po badaniach archeologicznych zrekonstruowano ich dawny kształt.
http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Po ... d-6000-lat

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]