Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 08 lip 2020, 13:12

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 gru 2011, 1:02 
Cytuj:
Medytacja śpiewu oznacza utrzymywanie nieporuszonego umysłu i postrzeganie dźwięku własnego głosu. Postrzeganie swego głosu oznacza postrzeganie swego prawdziwego ja, prawdziwej natury. Wtedy Ty i ten dźwięk jesteście jednością, co oznacza, że Ty i cały wszechświat jesteście nierozdzielni. W ten sposób postrzeganie naszej prawdziwej natury oznacza postrzeganie uniwersalnej substancji.
Kiedy regularnie śpiewamy, wzrasta siła naszego centrum. Kiedy mamy mocne centrum, możemy panować nad naszymi uczuciami, uwarunkowaniami i sytuacją.
W naszych ośrodkach zen ludzie razem mieszkają i wspólnie praktykują. Na początku każdy przybywa z mocnymi opiniami, silnymi upodobaniami i niechęciami.. Dla wielu osób medytacja śpiewu wcale nie jest prosta. Pojawia się wiele myśli, niejasności, przyzwyczajeń i upodobań, wiele sprzecznych uczuć. Jednak kiedy wykonujemy medytację śpiewu poprawnie , wtedy postrzegamy dźwięk naszego głosu, a także inne głosy wokół nas i nasz umysł staje się jasny. W czystym umyśle nie ma upodobań i niechęci, tylko dźwięk głosu. ostatecznie uczymy się, że medytacja śpiewu nie jest po to, by przynieść nam osobistą przyjemność czy dobre samopoczucie, ale po to żeby uczynić nasz kierunek jasnym. Naszym kierunkiem jest stać się czystym i osiągnąć oświecenie po to, by uratować wszystkie istoty od cierpienia.
Tak więc kiedy śpiewasz, postrzegaj dźwięk swojego głosu: Ty i wszechświat już staliście się jednym, cierpienie znika, pojawia się prawdziwe szczęście. Nazywamy to nirwaną. Jeśli trwasz w stanie nirwany, twój umysł jest przejrzysty jak przestrzeń. Przejrzysty jak przestrzeń, to znaczy przejrzysty jak lustro. Pojawia się czerwień, jest czerwień. Pojawia się biel, jest biel. Ktoś jest szczęśliwy, ja jestem szczęśliwy. Ktoś jest smutny, ja jestem smutny. Ktoś jest głodny, daj mu jeść. Nazwą tego jest wielka miłość, wielkie współczucie, wielka droga bodhisattwy. Oznacza to także wielką mądrość. To właśnie jest medytacja śpiewu, zen śpiewu.
Postrzeganie dźwięku oznacza, że wszystko co słyszysz jest uniwersalnym dźwiękiem: śpiew ptaków, odgłos burzy, szczekanie psów - wszystko jest uniwersalnym dźwiękiem. Jeżeli nie masz umysłu, wszystko będzie postrzegane takim, jakie jest. Dlatego, jeżeli śpiewasz bez umysłu, twój śpiew także jest uniwersalnym dźwiękiem.
Jeśli masz "ja", wtedy to jest "mój"dźwięk. Ale kiedy utrzymujesz umysł przejrzysty jak przestrzeń, wtedy nawet szczekanie psa albo dźwięk samochodowego klaksonu spowoduje oświecenie. Bo w tym momencie ty i dźwięk stajecie się jednym. Kiedy ty i dźwięk stajecie się jednym, nie słyszysz dźwięku lecz stajesz się dźwiękiem.
Pewien sławny mistrz zen usłyszał tylko pianie koguta i osiągnął oświecenie. Inny mistrz zen zamiatał podwórze i kamień pchnięty miotłą uderzył głośno o kawałek bambusa - ten dźwięk wywołał oświecenie. On i dźwięk stali się jednym. Kwestia postrzegania dźwięku w praktyce zen jest naprawdę bardzo istotna. Każdy dźwięk może przynieść oświecenie. To, co jest istotne, to postrzegać dźwięk i stać się z nim jednym, bez separacji, bez tworzenia "ja" i dźwięk.
W momencie rzeczywistego postrzegania nie ma myśli, nie ma oddzielenia, jest tylko postrzeganie dźwięku. To bardzo istotny punkt nauczania. Tak więc podczas śpiewu postrzegaj Twój własny głos i głosy innych, po prostu postrzegaj dźwięk dzwonu czy moktaka i odetnij całe myślenie. Wtedy twój umysł mądrości będzie wzrastał, osiągniesz oświecenie i uratujesz wszystkie istoty.


Mistrz zen Seung Sahn - przedmowa do śpiewnika zen.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Poranna Pieśń Dzwonu


phpBB [video]Wieczorna Pieśń Dzwonu

phpBB [video]Chwała Trzem Klejnotom

phpBB [video]Sutra Serca


phpBB [video]Sutra Serca (po polsku)

Maha Pradżnia Paramita Hridaja Sutra

Bodhisattwa Awalokiteśwara,
Praktykując głęboko Pradżnię Paramitę,
postrzega pustkę wszystkich pięciu skandh
i uwalnia się od wszelkiego cierpienia i niepokoju.

Siariputro, forma nie jst różna od pustki,
Pustka nie jest różna od formy.
To, co jest formą jest pustką,
a to cop jest pustką - formą.
To samo dotyczy odczuć, postrzeżeń, tendencji
i świadomości.

Siariputro, wszystkie dharmy są puste;
nie pojawiają się ani nie znikają,
nie są skalane ani czyste,
nie zwiększają się ani nie zmniejszają.

Dlatego w pustce nie ma formy,
odczuć postrzeżeń, tendencji i świadomości.

Nie ma oczu, uszu, nosa, języka, ciała ani umysłu.
Nie ma barw, dźwięków, zapachów,smaków, dotyku
ani przedmiotów umysłu.
Nie ma sfery wzroku
i dalej aż do sfery świadomości umysłu.
Nie ma niewiedzy ani kresu niewiedzy
i dalej aż do starości i śmieci,
nie ma też kresu starości i śmierci.
Nie ma cierpienia, jego przyczyny,
jego unicestwienia i ścieżki.
Nie ma poznania ani osiągania,
ani niczego do osiągnięcia.

Dlatego dla bodhisattwy
zagłębionego w Pradżni Paramicie
umysł nie jest przeszkodą.
Gdy nie ma przeszkód,
żaden lęk nie istnieje.
Przekraczając wszystkie błędne poglądy,
przebywa on w nirwanie.

Wszyscy buddowie trzech czasów
polegają na Pradżni Paramicie
i osiągają Annutara Samjak Sambodhi.

Dlatego wiedz, że Pradżnia Paramita
jest wielką transcendentną mantrą,
wielką jaśniejącą mantrą,
najwyższą mantrą,
niezrównaną mantrą,
chroniącą przed wszelkim cierpieniem,
prawdziwą i bez błędu.

Dlatego głoś mantrę Pradżni Paramity,
głoś mantrę która brzmi:

Gate gate paragate parasamgate bodhi svaha.
Gate gate paragate parasamgate bodhi svaha.
Gate gate paragate parasamgate bodhi svaha.


Wielka Dharani

phpBB [video]Sutra Tysiąca Oczu i Rąk

phpBB [video]Kwan Seum Bosal

phpBB [video]Na górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 19 gru 2011, 1:02 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 19 gru 2011, 8:11 
Bardzo dziękuję przyjacielu za Sutry z mojej ukochanej Korei. Całą niedzielę od rana spędziłem właśnie przy koreańskich wersjach KYŎNG, które znalazły tego poranka miejsce dnia. Właśnie te są mi szczególnie bliskie. I słuchałem dosłownie na kilka godzin przed zamieszczeniem przez Ciebie tego tematu dokładnie tej samej Sutry Serca w wykonaniu mnicha z Bongwon ( Seodaemun-gu - przedmieścia Seulu ). Piękny przykład synchroniczności i niewątpliwej mocy jaką potrafią oddziaływać w trakcie ich praktykowania gdyż właśnie tą konkretnię postanowiłem wybrać do kolekcji na swój kanał ( rurę ) i przypomnienia.

Daleko mi nawet do komunikatywnego opanowania koreańskiego i nie prędko znów nadarzy się okazja bym mógł poznawać ten dźwięczny język. Ale kawałek serca pozostanie tam na zawsze.

Piękno tego kraju i kompleksy świątynne zaliczane do spuścizny UNESCO ( wiem wiem - tutaj UN i jej instytucje nie kojarzą się pozytywnie ) potrafią urzec swoją lekkością i bardzo kwiecistym klimatem buddyzmu. Koreańskie szkoły i klasztory są wyjatkowe i nie są tak "ciężkie" w swojej atmosferze jak te znane z Tybetu i szkół buddyzmu tybetańskiego. Dni świąteczne i bardzo spektakularne ceremonie im towarzyszące potrafią zamienić te miejsca kwitnące od wczesnej wiosny do jesieni w tętniącą i pulsującą feerię barw, dźwięków i tysięcy ludzi przybywających z Seulu i okolicznych miast. Gdy codzienne praktyki buddyjskie kojarzą się z ciszą, cicho płynącą wodą ze strumyka tak w dnie Vesakha ( w Korei to akurat 8 kwiecień choć data ta jest zmienna w różnych krajach, kwiecień-maj w zależności od daty pełni Księżyca ) wypuszcza się zwierzęta, tego dnia nie zabija się żadnego ani nie zjada, zaprasza się i wciąga w zabawę starców, chorych, dzieci itp. Robi się wszystko co tylko możliwe by te dni stały się radosne, pełne zabawy, kolorowe. Czasem wielość bębnów ( ogromnych kilkumetrowej średnicy ) i innych instrumentów daje niesamowity efekt wibracji, które niosą się po okolicznych wzgórzach i wprawiają w rezonans cały żywy kosmos. Kwiaty, świece, specjalnie chowane na te okazje przenośne "ołtarze", którymi usiane są drogi i górskie szlaki, kadzidła, dekoracje w ilości niepojętej...

Święto Vesakha jakich mało, nie można porównać do pielgrzymek jasnogórskich, które w swoim pokutnym charakterze bywają smutne i pełne nieokreślonego oczekiwania na "coś". Tam z koleij właśnie dźwięki, niosące sie na co dzień w sutrach, dla człowieka Zachodu mogą być porównane chyba tylko z dobym koncertem czy imprezą techno gdyby już szukać analogii ( nie potrzeba 10 tys. watów by "bit" dało się poczuć z odległości kilometra ). Wibracje są odczuwalne całym ciałem i mają magiczną moc, niosocą przy tym przesłanie Buddhy w dzień jego oświecenia.

A poza światyniami ludziska tańczą miansogak - taki odpowiednik naszego disco-polo. Dla europejczyka - istne wariactwo, to już praktycznie szamanizm, tak to w każdym bądź razie wygląda. To już gdy ktoś "załapie się" na coś w rodzaju miejscowych "dożynek". Oczywiście miansogak głównie na co dzień, nie w dni świąteczne, gdy wyznawcy zmierzają uczestniczyć w ogromnych "imprezach" upamiętniających ważne dni z życia Buddhy.

Gorąco polecam po prostu posłuchać i puścić umysł w trakcie słuchania sutr, gdyż z praktykami to wiecie... "whatever rocks your boat" :mrgreen: Lecz chwila tylko i "wczucie" się dają to "coś" na co tak wielu w innych kulturach nadal czeka. I czeka.

Tu przykład trochę bardziej przystępnej wersji do słuchania, Sutry Serca. Może niektórych zdziwić, ale mnóstwo młodych zespołów rockowych i grających różne "europejskie" gatunki muzyki, często wprowadza treści tradycyjnych ksiąg buddyjskich jako swoje teksty "piosenek". Pieśni - to właściwe słowo by podkreślić szacunek jakim obdarza się w tych krajach teksty. Oczywiście to również ulega pokusie czasu i nie zawsze jest tak pięknie:

phpBB [video]


I Wieczorna Pieśń Dzwonu w wersji z koreańskiej listy przebojów Pop ( serio ! ) :lol: :

phpBB [video]


PS Gdyby kogoś zainteresowała Korea i jej muzyka, w tym buddyjska proszę na PW. Trochę płyt z pięknymi chórami i nie tylko się znajdzie. Stopniowo będę też "piratował" ( :twisted: ) na YT.

Dzięki Vortex7 za temat ! :spoko:Na górę
   
 
 
Post: 19 gru 2011, 14:33 
Dzięki, Acidizer69, za przybliżenie klimatu kultury buddyjskiej Korei :spoko:

Małe sprostowanie do klipów video jakie wkleiłeś: pierwsze z nich to oczywiście Wielka Dharani, a drugie to Sutra Serca :okok:

Pozwolę sobie przekleić też clip jaki zamieściłeś w wątku o Cejrowskim (tematycznie w sam raz tu się wpisuje, tam niechybnie utonie w powodzi nowych wątków).

Piękne zdjęcia i wiązanka trzech sutr w wspaniałym wykonaniu mnicha Semina:
00:00 Sutra Tysiąca Oczu i Rąk
14:55 Sutra Serca
17:36 Hwaeomgyeong Yakchange (nie jest mi znana polska nazwa tej sutry)

phpBB [video]Na górę
   
 
 
Post: 19 gru 2011, 14:48 
Przykro mi ale wiem co napisałem chociaż możliwe, że znasz lepiej koreański niż ja.

반야 - znaczy wieczór, 심 - tłumaczy się w tym kontekście jako dzwon. Także 반야심경 - to wieczorna sutra

도선사 - natomiast można tłumaczyć jako serce, przewodnik, który nas prowadzi po drodze, jednak w zestawieniu tym konretnie, o odnosi się do kanonu, którego przyznam nie pamiętam nazwy. Ale zawsze myślałem, że to chodzi o serce. Nie będę się spierał. Do tego języka potrzeba sporo wiedzy. Mi została od lat mało praktykowana pamięć tego dosyć trudnego jężyka.

Mruga

PS Z ciekawości się spytam gdzie praktywkowałeś buddyzm ? Czy znajome są tobie wrocławskie kręgi ?Na górę
   
 
 
Post: 19 gru 2011, 15:00 
Nie znam koreańskiego, znam jedynie fonetyczne brzmienie tych sutr. Z praktyką śpiewu zetknąłem się jakoś w 1993, i od tamtego czasu zdarza mi się ją wykonywać z różną determinacją, nad czym ubolewam Mruga

Mniejsza o nazwy-etykietki.
Peace :kwiatek:Na górę
   
 
 
Post: 19 gru 2011, 20:08 
Vortex7 pisze:
Mniejsza o nazwy-etykietki.
Peace :kwiatek:


I o to właśnie co niosą w swojej melodyce i to właśnie we wszystkim najważniejsze. Peace. :uścisk:Na górę
   
 
 
Post: 22 lut 2012, 21:18 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Dostępne są także w wykonaniu Seung Sahna. Proponuję poszukać.

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 23 lut 2012, 0:29 
Hakun pisze:
Dostępne są także w wykonaniu Seung Sahna. Proponuję poszukać.


http://www.zen.pl/osrodki-w-polsce/Na górę
   
 
 
Post: 23 lut 2012, 10:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Bardziej chodziło mi o wstawienie linków do nagrań.

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 23 lut 2012, 10:40 
Tak, Hakun.

Porozrzucane to tu i tam, a i u ludzi jest.
Złapać namiar, tyle zawsze można.

HapczangNa górę
   
 
 
Post: 06 mar 2012, 23:42 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Wielka Dharani - Great Dharani

http://www.wrzucmp3.pl/8fQ2kV8d9N.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/8fQ2kV8d9N.wt


http://www.wrzuc.to/8fQ2kV8d9N.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/8fQ2kV8d9N.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 mar 2012, 23:50 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Kwan Se Um Bosal

http://www.wrzucmp3.pl/yCGBzh4P.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/yCGBzh4P.wt


http://www.wrzuc.to/yCGBzh4P.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/yCGBzh4P.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 mar 2012, 23:58 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Seung Sahn DSSN Morning Bell Chant
wykonanie: Seung Sahn DSSN
Pieśń poranna dzwonu, śpiewana na początek dnia.

http://www.wrzucmp3.pl/CnvxW6.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/CnvxW6.wt


http://www.wrzuc.to/CnvxW6.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/CnvxW6.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 0:00 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Seung Sahn DSSN Evening Bell Chant
wykonanie: Seung Sahn DSSN
Pieśń wieczorna dzwonu, śpiewana na koniec dnia.

http://www.wrzucmp3.pl/Wl3irso.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/Wl3irso.wt


http://www.wrzuc.to/Wl3irso.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/Wl3irso.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 8:46 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
En Mei Jiku Kannon Gyo
Kandzeon Mantra

http://www.wrzucmp3.pl/MidT3wo.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/MidT3wo.wt


http://www.wrzuc.to/MidT3wo.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/MidT3wo.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 8:47 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Prajna Paramita - Sutra Serca
Wersja Angielska

http://www.wrzucmp3.pl/0TKg1wav.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/0TKg1wav.wt


http://www.wrzuc.to/0TKg1wav.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/0TKg1wav.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 8:50 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Great White Mahakala Mantra
Wykonanie: XVI Karmapa

http://www.wrzucmp3.pl/FzQb8w.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/FzQb8w.wt


http://www.wrzuc.to/FzQb8w.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/FzQb8w.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 9:03 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Lama Gangchen Rinpoche NgalSo Tendrel - Self Healing Chanting

http://www.wrzucmp3.pl/cPDJZGvv25.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/cPDJZGvv25.wt


http://www.wrzuc.to/cPDJZGvv25.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/cPDJZGvv25.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 9:06 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Moya - "staro celtycki"

http://www.wrzucmp3.pl/Yyls8etdL.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/Yyls8etdL.wt


http://www.wrzuc.to/Yyls8etdL.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/Yyls8etdL.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 mar 2012, 9:09 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2009, 10:11
Posty: 1806
Medicine Buddha Mantra by Khenpo Pema Chopel Rinpoche

http://www.wrzucmp3.pl/J81rsrU.wt
Kod:
http://www.wrzucmp3.pl/J81rsrU.wt


http://www.wrzuc.to/J81rsrU.wt
Kod:
http://www.wrzuc.to/J81rsrU.wt

_________________
Wszystko jest umysłem...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group