Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 18 sty 2020, 18:26

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Entered Apprentice * 1st Degree
Awatar użytkownika

Temat zakładam celem skonfrontowania mojego rozumienia "wyłączenia umysłu" z tym co podaje Hakun.

Poza tym, myślę że po zaserwowanym tu Zen może być to ciekawą odmiana dla forumowiczów, no i wygłosiłem trochę uwag na temat "metodologi" Hakuna wiec warto chyba pokazać o co tak naprawdę mi chodziło.

Załącznik:
bez tytułu.JPG
Jeszcze pewna uwaga na początek, sama praktyka wymaga schronienia, oraz inicjacji, więc odradzam zabieranie się za nią na własną rękę, zainteresowanym mogę przesłać praktykę z przekazu sutr, która nie wymaga schronienia jak i inicjacji.

Sama nazwa praktyki wskazuję w jakim celu ją robimy, więc nie ma się tu nad czym rozwodzić.

No to startujemy.
Tekst został ułożony w 1997 roku przez Lobpyna Tseczu Rinpocze na prośbę Lamy Ole Nydahla.
Sama praktyka wykonywana jest najczęściej po innej medytacji, dlatego też nie odwołujemy się do czterech podstawowych rozmyślań.

Uspokojenie Umysłu:
Czujemy bezkształtny strumień powietrza, który wchodzi i wychodzi przez czubek nosa, myślom i dźwiękom pozwalamy swobodnie przepływać nie oceniając ich.

Przyjęcie Schronienia i rozwinięcie oświeconej postawy:
Aż do oświecenia przyjmuję Schronienie w Buddzie, w Naukach i w Najwyższym Zsromadzeniu. Obym dla dobra wszystkich istot osiągnął stan buddy, dzięki zasłudze nagromadzonej poprzez praktykę sześciu wyzwalających aktywności.

Cztery Niezmierzoności:
Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia. Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia. Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia, w którym nie ma cierpienia. Oby wszystkie istoty mogły żyć bez przywiązania do bliskich i niechęci wobec innych w przekonaniu o równości wszystkiego, co żyje.

Otwieramy się:
Buddo Medycyny, Ty, którego współczucie obejmuje wszystkie istoty i którego imię samym swoim brzmieniem rozpuszcza cierpienie niższych odrodzeń; Buddo Medycyny, światło lapis lazuli, Ty, który usuwasz wszystkie choroby powstałe z trzech trucizn umysłu, proszę, udziel swego błogosławieństwa.

Wizualizacja:
W jednej chwili pojawiamy się w formie Buddy Medycyny. Siedzimy na dysku księżyca, w kwiecie lotosu. Nasze ciało jest przejrzyste, koloru lapis lazuli. Mamy jedną twarz i dwie ręce. W prawej dłoni trzymamy w mudrze szczodrości kwiat Arura, a w lewej na podofku miseczkę z nektarem długiego życia. Ubrani jesteśmy w trzy szaty, siedzimy w pozycji medytacyjnej, otoczeni światłem pięciu mądrości. W centrum naszej klatki piersiowej, na wysokości serca, leży dysk księżyca. Pośrodku dysku stoi niebieska sylaba HUNG. Mantra obraca się, na brzegu dysku księżyca, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jest to pierścień niebieskich sylab.
Podczas, gdy powtarzamy mantrę tyle razy, ile chcemy, z HUNG w naszym sercu wypływa niebieskie światło we wszystkich dziesięciu kierunkach. Ofiarowuje ono buddom i bodhisattwom wszystko, co cenne w nieograniczonej ilości.
Światło powraca z błogosławieństwem ich ciała, mowy i umysłu i stapia się z nami.
Następnie światło płynie do wszystkich istot. Dotykając ich, oczyszcza wszystkie szkodliwe działania. Ich cierpienie, a przede wszystkim choroby znikają i istoty stają się szczęśliwe.

TEJATA OM BIKANDZE BIKANDZE MAHA BIKANDZE RANDZA SAMUDGATE SOHA

Powtarzamy mantrę tyle razy, ile chcemy lub możemy. Następnie światło powraca od istot i wpływa w nas.
Kończąc fazę mantry wypowiadamy jeszcze trzykrotnie długą mantrę Diamentowego Umysłu:

OM BENZA SATO SAMAJA
MANU PALAJA
BENZA SATO TENOPA
TISZTA DRI DO ME BHAŁA
SUTO KAJO ME BHAŁA
SUPO KAJO ME BHAŁA
ANU RAKTO ME BHAŁA
SARŁA SIDDHI MENTRA JATSA
SARŁA KARMA SUTSA ME
TSITAM SZRI JA KURU HUNG
HAHA HAHA HO BHAGAŁEN
SARŁA TATHAGATA BENZA MA ME
MYNDSA BENZI BHAŁA MAHA
SAMAJA SATO AH

Faza rozpuszczania:
Świat i wszystkie istoty rozpuszczają się w światło i łączą się z nami. Nasza własna forma rozpuszcza się w światło i wpływa do dysku księżyca i pierścienia mantry. One również rozpuszczają się i stapiają z HUNG, esencją naszego umysłu. W jednej chwili i ono znika. Spoczywamy w promieniującej przestrzeni stanu prawdy.
Gdy umysł nie może już dłużej utrzymać swojej przestrzeńi-przejrzystości, świat pojawia się znowu jako Czysta Kraina. Wszystkie istoty mają naturę buddy, niezależnie od tego, czy o tym wiedzą czy też nie. Stopniowo pojawia się nasze własne ciało, całkowicie wolne od słabości i chorób.

Ofiarowanie zasługi:
Na końcu pragniemy, aby całe dobro, które właśnie powstało, stało się nieograniczone, aby wypromieniowało do wszystkich istot i nas samych i szybko doprowadziło wszystkich do stanu Buddy Medycyny.

Kilka uwag:
- Dziesięć kierunków to: przód, tył, lewo, prawo, kierunki pośrednie, oraz góra, dół
- Zamiast kwiatu Arura, możemy sobie wyobrazić liść laurowy
- Hung wizualizujemy albo, wg pisowni łacińskiej, albo
हूँ
- są wersję żę mantrę wypowiadamy: "TEJATA OM BEKANDZE BEKANDZE MAHA BEKANDZE RANDZA SAMUDGATE SOHA". Mnie jednak podczas inicjacji przekazano ją tak jak napisałem powyżej, więc tak też wypowiadam.
- Zamiast długiej 100 sylabowej mantry Diamentowego Umysłu możemy wypowiedzieć 108 razy (jedna mala) mantrę krótką: "OM BENZA SATO SAMAJA HUNG"

Teraz co do konfrontacji mojego poglądu w fazie rozpuszczenia następuje coś co my nazywamy Mahamudrą, jest to w tym miejscu: Spoczywamy w promieniującej przestrzeni stanu prawdy.
Hakun, czy o to Ci chodzi z wyłączeniem umysłu? Czyli odrzuceniem uwarunkowań i koncepcji?

Pozdrawiam

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Ostatnio zmieniony 15 maja 2010, 1:58 przez Chana Dorje, łącznie zmieniany 1 raz

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 15 maja 2010, 0:58 
VIP Member
Awatar

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Chana Dorje pisze:
[...]w fazie rozpuszczenia następuje coś co my nazywamy Mahamudrą, jest to w tym miejscu: Spoczywamy w promieniującej przestrzeni stanu prawdy.

TAK - ZEN i MAHAMUDRA to to samo.
Ole określa to umysłem spoczywającym sam w sobie.

Pełne wyłączenie umysłu - idealnie tłumaczy Seung Sahn:

phpBB [video]

Link:
Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=r7OYwYyYT6s

To jest już ostateczny moment - sprowadzenia wszystkich nauk do jednego punktu.
Ostatni krok buddyzmu - już bez wizualizacji itp. narzędzi.

Buddyzm tybetański pojawił się na gruncie ludzi i kultury mającej przeszło 10 000 lat
tradycji pracy z umysłem - magią i podobnych działań. Dlatego też taka a nie inna forma
została użyta przez buddę - ponieważ wszedł na grunt
gdzie była bardzo popularna magia - użył tylko lokalnych tendencji
i zoptymalizował im praktykę tak aby ukierunkować to narzędzie na oświecenie.

Podobne działanie wykonał Genpo Roshi - tworząc swój system:
The Big Mind Process by Dennis Marzel Genpo, Roshi
http://davidicke.pl/forum/the-big-mind-process-by-dennis-marzel-genpo-roshi-t1563.html

Użył narzędzia dialogu z głosami - jednak w kierunku rozpoznawania swojej prawdziwej natury.
Pojawia się w trakcie tej praktyki szybkie doświadczenie - o co chodzi w tym oświeceniu...
Zadanie dodatkowe leży tylko w stabilizacji i pogłębianiu tego stanu. Smak jednak szybko się pojawia...

PS i dziękuje bardzo za wstawienie tej praktyki.
Bardzo dużo mi osobiście pomogła i polecam bardzo.
Nie jest to moja główna praktyka ale chętnie się nią wspomagam.
Poniżej wstawiam bardzo cieple nagranie w/w mantry,
jedno z bardziej udanych na jakie kiedykolwiek natrafiłem.

Medicine Buddha Mantra by Khenpo Pema Chopel Rinpoche
http://www.youtube.com/watch?v=g263N4XzoZo
phpBB [video]

Awatar użytkownika

Hakun nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale o co w tym oświeceniu tak naprawdę chodzi, doświadczasz naprawdę szybko, niezależnie od tego jaką praktykę wykonujesz, choć początkowo tylko przez kilka sekund, bynajmniej tak było w moim przypadku.

I znowu nie wiem czy przetworzyłem właściwie to co próbujesz mi przekazać, ale ze sprowadzaniem wszystkich nauk do jednego punktu byłbym ostrożny. Oczywiście że we wszystkich naukach, chociaż ja raczej nazwałbym to szkołami, albo przekazami, chodzi o to samo, tylko że każdy z nas jest inny z innym stanem umysłu i do jednego trafia Zen, do kogoś innego Karma Kagyu, itd., itd. Jedni nazywają to tym samym w różnym opakowaniu, ja wole określenie, że są to różne ścieżki do tego samego celu. Rożne praktyki, takie samo nazewnictwo na różne rzeczy, bądź różne na takie same.

Chociaż widzisz z tym "wyłączeniem myślenia", poprzez nazewnictwo łatwo o opatrzne zrozumienie, bo chyba się zgodzisz że to co napisał jeden z forumowiczów że często zdarza mu się jechać samochodem nie myśląc, czy jakoś tak, nie chce ni się teraz tego szukać, to nie jest to.

Oktaryna, ja tego nie odbieram jako jechanie po mnie, dla jednych coś jest interesujące ce dla innych nie, jak dla mnie NWO itp. tematy, tak samo jak do jednych trafia dany sposób przekazu, a do innych nie, indywidualna kwestia każdego. Zresztą jeżeli chcą sobie pojeździć to śmiało, będą musieli się naprawdę postarać żeby mnie to ruszyło, a jeżeli się to komuś uda to pozostanie mi tylko być mu wdzięcznym, gdyż pokaże mi nad czym jeszcze muszę popracować.

Cytuj:
Oby wszystkie istoty mogly zyc bez przywiazania do bliskich i niecheci wobec innych w przekonaniu o rownosci wszystkiego, co zyje.

az mi sie cieplo na sercu zrobilo...
tak naprawde to wszystko sie do tego sprowadza.
zycie jest proste, tylko my- ludzie, mamy wyjatkowy talent do komplikowania.
Chana Dorje, ciesze sie ze tu jestes.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Chana Dorje pisze:
[...]ze sprowadzaniem wszystkich nauk do jednego punktu byłbym ostrożny

Weź dowolną tradycję, metodę - i niech pokaże Ci swoje osiągnięcie w jednym punkcie
jednym działaniem - jednym słowem - jedną akcją - JEDNYM.

Będzie to to samo - ostateczne rozpoznanie prawdziwej natury umysłu wszędzie jest takie samo.

Seung Sahn na wspomnianym i wyżej cytowanym materiale filmowym to wspaniale oddaje.

Zen właśnie skupia się - na pracy tym jednym punktem - użyciu jednego przełącznika
który ma wszystko na raz pokazać - najprostszą metodą.
Z tego względu - jest to zarazem najprostsza a zarazem najtrudniejsza metoda pracy.

Jedno pytanie - CZYM JESTEM - i masz z niego uzyskać wynik ostateczny na wszystko.
Jeden klucz do wszystkiego co tylko możesz znaleźć.

Żadnych tajemnic - 1 dnia i po 30 latach masz to samo narzędzie - stan umysłu się tylko zmienia.
Żadnych niedomówień, ukrytych technik, schowanych kombinacji - masz wszystko od 1 kroku!

Utrzymuj tylko umysł NIE WIEM - to wszystko - jak mówi Seung Sahn. (i nie tylko)

Najpotezniejsze slowo, jakie kiedykolwiek wypowiesz: "JESTEM"

Gdy mowisz: JESTEM, a za tym idzie dowolne stwierdzenie i nadanie temu pewnosci- to staje sie to twoja tozsamoscia. Wszystko wokol ciebie zmienia sie by potwierdzic to stwierdzenie. Twoj nieswiadomy umysl zaakceptuje to jako tozsamosc.
Dlatego mozemy zmienic tozsamosc w dowolnym momencie. Stan sie swiadomy jakie przyklejasz sobie etykietki, bo to tworzy twoja tozsamosc.
Rzeczy, ktore uwazamy za oczywiste, to proste stwierdzenia. Latwo je mowic nawet o nich nie myslac, np: "jestem nieudacznikiem"- nawet zartujac z tego. Im czesciej cos sobie powtarzasz- tym jestes tego pewniejszy. A gdy stajesz sie pewny- staje sie to twoja prawda.
Stan sie wiec czujny na slowo JESTEM.
Obserwuj co po nim wypowiadasz. Zacznij wypowiadac stwierdzenia, ktore dodaja ci mocy.

("Self-Awareness"101 with Willard Barth, dostepne na youtube z polskimi napisami)

Awatar użytkownika

Hakun pisze:
Chana Dorje pisze:
[...]ze sprowadzaniem wszystkich nauk do jednego punktu byłbym ostrożny

Weź dowolną tradycję, metodę - i niech pokaże Ci swoje osiągnięcie w jednym punkcie
jednym działaniem - jednym słowem - jedną akcją - JEDNYM.

Będzie to to samo - ostateczne rozpoznanie prawdziwej natury umysłu wszędzie jest takie samo.

Seung Sahn na wspomnianym i wyżej cytowanym materiale filmowym to wspaniale oddaje.

Zen właśnie skupia się - na pracy tym jednym punktem - użyciu jednego przełącznika
który ma wszystko na raz pokazać - najprostszą metodą.
Z tego względu - jest to zarazem najprostsza a zarazem najtrudniejsza metoda pracy.

Jedno pytanie - CZYM JESTEM - i masz z niego uzyskać wynik ostateczny na wszystko.
Jeden klucz do wszystkiego co tylko możesz znaleźć.

Żadnych tajemnic - 1 dnia i po 30 latach masz to samo narzędzie - stan umysłu się tylko zmienia.
Żadnych niedomówień, ukrytych technik, schowanych kombinacji - masz wszystko od 1 kroku!

Utrzymuj tylko umysł NIE WIEM - to wszystko - jak mówi Seung Sahn. (i nie tylko)

Odnoszenie się do zdania wyrwanego z kontekstu... ciekawy zabieg.
Na drugi dzień "zatrybiłem", o co Ci chodziło z tym "sprowadzaniem nauk do jednego punktu", co zresztą potwierdza Twój powyższy post, ale taki masz sposób przekazu, ja preferuje inny, nie pozostawiający miejsca na interpretację.

Pozdrawiam

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Chana Dorje pisze:
Odnoszenie się do zdania wyrwanego z kontekstu... ciekawy zabieg.
Na drugi dzień "zatrybiłem", o co Ci chodziło z tym "sprowadzaniem nauk do jednego punktu",

"Zatrybiłeś" więc działa :)

Ja kiedyś po 6 miesiącach około zatrybiłem coś co do mnie Ole Nydhal mówił.
Idę ulica i nagle EUREKA. Umysł dopiero przetrawił. Energia do końca się zaktualizowała...

Dlatego piszesz o jednym i tym samym, choc sie ludziska na forum gotuja.
Komus to wreszcie zatrybi. Cwaniak.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Wielu już zatrybiło.

Jak mawiał Seung Sahn - na wiosnę trawa sama rośnie...

Awatar użytkownika

"Ja kiedyś po 6 miesiącach około zatrybiłem coś co do mnie Ole Nydhal mówił.
Idę ulica i nagle EUREKA. Umysł dopiero przetrawił. Energia do końca się zaktualizowała..."

Ja jakiś czas temu miałem podobnie z czterema podstawowymi prawdami, niby wiesz o co chodzi, niby przy każdej medytacji się do nich odwołujesz, niby przeczytało się "Cztery podstawowe prawdy" Lobpyn Tseczu Rinpocze, aż to nagle pewnego pięknego dnia... łup... i Twoje życie i świat staje się piękne.

P.S. wybierasz się w tym roku do Kuchar?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Nie wybierałem się do Kuchar.

W innym wątku pojawiła się kwestia zakusów na zweryfikowanie mnie.
Uspokajam, że jestem na bieżąco weryfikowany przez osoby z formalnym
pozwoleniem na nauczanie i praktycznym doświadczeniem oświecenia.

Lama Ole Nydhal także mnie weryfikował i miałem to szczęście popracować z nim,
gdy zaproponowałem mu z mojego poziomu kompetencji pomoc, w usprawnieniu
jego biokombinezonu zmęczonego bardzo ciężką pracą i stałymi podróżami.
Widział, że rozpoznaję relację i wiem gdzie moje miejsce.

Był także na tyle uprzejmy, że pomimo mojej pracy z jego napięciami mięśniowymi
w tle pracował ze mną nad moim umysłem, jak to wspominałem wiele razy jest to
TYTAN PRACY i non stop pracuje - bardzo ciężko i solidnie - za co go bardzo szanuję.

Jakoś nigdy nie mówił mi, że mam się leczyć psychicznie czy że bzdury gadam.
Bardzo mi pomógł w mojej praktyce i pracy z energią - niesamowicie podniósł
moje kompetencje - i w moim prywatnym rozpoznaniu jest jedną z najbardziej
utalentowanych osób w pracy z energią jakie kiedykolwiek spotkałem. Geniusz-Prodigy.

Jeśli ktoś się wybiera do Olego, to zdecydowanie - osobiście z mojego doświadczenia
prywatnego mogę polecić Lamę Ole, zaznaczam że to moje prywatne zdanie.
I także osobiście wiem - że mógł bym powierzyć mu spokojnie swoje życie.

Choć nie jest moim nauczycielem, bardzo pomaga i uważam go za postać niezwykle godną zaufania.

Awatar użytkownika

I w jak im celu wpadasz w koleiny kolejnej koncepcji " na temat " ? Nie mam przekazu bo nie mam nóg ; lecz mam potrzebę wykonywania tej praktyki . Czy jest jakiś problem ? Oprócz ego mającego problem , żadnego.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]