Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 08 lip 2020, 9:54

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 sie 2010, 20:11 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2010, 23:29
Posty: 1780
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Nauka Lectorium Rosicrucianum opiera się na koncepcji "dwóch ładów natury". Po pierwsze istnieje znany nam porządek natury zawierający zarówno śmierć, jak i życie. Wszystko podlega w nim cyklom narodzin, życia, umierania i ponownych narodzin. Po drugie istnieje też pierwotny, boski ład. Pierwsze z tych dwóch pól egzystencji jest światem przemijalności, powstawania, kwitnięcia i przemijania, lub też "dialektyki"; drugie jest światem nieprzemijalności, "statyką", w Biblii określaną mianem "Królestwa Bożego".

Atom iskry Ducha

W sercu człowieka spoczywa uśpiona boska iskra, "atom iskry ducha" pochodzący z tego boskiego pola. U wielu poszukujących osób zasada ta wywołuje trudne do określenia poczucie pragnienia, nostalgii, rodzaj tęsknoty za dawno utraconym pierwotnym stanem, stanem zjednoczenia z Ojcem, z Bogiem.

Obudzenie wewnętrznego Chrystusa

Jednym z celów pracy Lectorium Rosicrucianum jest informowanie ludzi o prawdziwym źródle ich pragnienia oraz wyjaśnianie konieczności powrotu do boskiej natury w procesie "odrodzenia z Ducha" (Jan 3:8), o którym to procesie pouczał Jezus Nikodema. Powyższy proces ponownych narodzin lub "transfiguracji" możliwy jest dzięki "codziennemu umieraniu", jak określa to Paweł (1 Kor. 15:31). To, co umiera jest starą naturą, to co ma zostać przebudzone, to wewnętrzny Chrystus. Lectorium Rosicrucianum nie tylko poucza o wspomnianym procesie, lecz także pomaga swoim uczniom i wspiera ich w wysiłkach, aby idee te urzeczywistnić w życiu.

Transfigurystyczne idee

Transfigurystyczne idee głoszone przez Lectorium Rosicrucianum występują w nauce wszystkich wielkich religii. Na przykład w Biblii koncepcję dwóch ładów natury, boskiego pierwiastka w sercu człowieka oraz drogi transfiguracji odnaleźć można w następujących fragmentach: "Moje Królestwo nie jest z tego świata" (Jan 18:36), "Królestwo Boże jest w was" (Łukasz 17:21), "On musi rosnąć, ja muszę maleć" (Jan 3:30).

Istota ludzka jako mikrokosmos

Jednym z innych fundamentalnych elementów nauki różokrzyżowców jest wiedza o człowieku jako mikrokosmosie, świecie w miniaturze. Człowiek jest systemem widzialnych i niewidzialnych ciał otoczonych polem magnetycznym i ograniczonych "mikrokosmicznym firmamentem", inaczej "lipiką". Idea ta w pełni koresponduje z hermetycznym aksjomatem: "tak jak na górze, tak i na dole".

Pięć głównych etapów na ścieżce transfiguracji

Ścieżka transfiguracji składa się z pięciu etapów:

1. Wgląd w rzeczywistą naturę ziemskiego pola życia i doświadczenie wewnętrznego wezwania do powrotu do boskiego pola życiowego.

2. Szczere pragnienie zbawienia. Poddanie istoty-ja wewnętrznej boskiej iskrze, tak aby proces wyzwolenia mógł zostać zrealizowany.

3. Samooddanie.

4. Nowa postawa życiowa, przyjęta i realizowana spontanicznie pod przewodnictwem wewnętrznej boskiej iskry.

5. Spełnienie: przebudzenie (lub zmartwychwstanie) w pierwotnym polu życiowym.


http://www.rozokrzyz.pl/category/nauka-i-cele/

_________________
Obrazek

http://www.prisonplanet.pl/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 22 sie 2010, 20:11 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 25 lut 2011, 12:27 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2010, 23:29
Posty: 1780
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Co wiemy o różokrzyżowcach?

Twierdzono, że posiedli sekret nieśmiertelności. Osiągnęli to wprowadzając się w sen, przypominający stan hibernacji, a następnie wybudzając się z niego. Pozwoliło im to żyć znacznie dłużej od przeciętnego człowieka, bo nawet 120 lat. Rosenkreuz żył podobno 160 lat!


Dzieje tajemniczego bractwa Różokrzyżowców nadal pozostają nierozwiązaną zagadką, a wiele rodzących się pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Wiadomo na pewno, że pozostawili niezatarty ślad, stając się inspiracją dla ludzi kultury i nauki.

Za datę narodzin tego ezoterycznego ruchu przyjmuje się rok 1614 r., kiedy to ukazały się tajemnicze pisma, opatrzone niejasnym tytułem, zachęcającym do gwałtownych zmian obejmujących cały kosmos, autorstwa Christiana Rosenkreuza. Ich bohater, przemierzając świat, poznał jego sekrety i odkrył istotę życia. Jednak rzeczywistych korzeni bractwa należy szukać znacznie wcześniej – w Starożytnym Egipcie, gdzie do stowarzyszenia zgłębiającego wiedzę dostępną tylko wybranym należeć miał sam faraon. Różokrzyżowcy dopatrywali się mistycznego znaczenia piramidy Cheopsa, która znacznie przekracza przepisywaną jej przez historyków funkcję grobowca. Nie bez znaczenia pozostawał dla nich fakt, że wzniesiono ją w miejscu będącym geograficznym centrum świata. Rytualne układanie kamieni w kształt piramidy podczas spotkań stanowi dla nich symboliczne oddanie odpowiedzialności za rozwój świata w ręce jednostki ludzkiej.


Swoje założenia opierali oni bowiem na wierze w boskie pochodzenie człowieka, który co prawda w wyniku grzechu pierworodnego oddalił się od Stwórcy, ale krocząc odpowiednią drogą może ponownie się z nim połączyć. Jednak poglądy te nie stanowiły stałego zbioru zasad i w ciągu wieków wzbogaciły się o dorobek największych myślicieli w dziejach ludzkości, min. Leonarda Da Vinci, Francisa Bacona, Rene Descartesa czy Benjamina Franklina. Ze względu na fakt, że bractwo to związane było nierozerwalnie z pojęciami gnozy, kabały, alchemii, mistycyzmu oraz neoplatonizmu, niekiedy uznawano je za groźną sektę. Swoje nauki opierało również na dokonaniach Buddy, Pitagorasa czy Apoloniusza z Tiany. Sam symbol różokrzyża uznawany jest za starszy od chrześcijaństwa i wiąże się z dualizmem wszechświata. Spośród wielu różnorodnych interpretacji jego znaczenia najciekawsza podaje, że reprezentuje on miłosne zespolenie kobiety i mężczyzny, które to najpełniej wyraża istotę życia. Niektórzy kontynuatorzy idei stowarzyszenia starali się realizować to założenie, praktykując magię seksualną.

Różokrzyżowcy nie obnosili się ze swoją wiedzą, wręcz przeciwnie - trzymali ją w ukryciu, a sekrety dotyczące życia zgłębiali w ciszy, oddając się w pełni misji odnowy świata. Kolejne stopnie wtajemniczenia oferowały adeptom nietypowe umiejętności: kabałę, jogę, ćwiczenia woli, a nawet podróże astralne. W ciągu wieków powstało wokół nich wiele legend. Na kartach powieści autorstwa m.in. Zbigniewa Nienackiego czy Umberto Eco pojawiają się wzmianki o dokonywanych przez różokrzyżowców cudach oraz ich niezliczonych skarbach. Jakby na przekór tym pogłoskom, bractwo głosiło, że największym spośród wszystkich skarbów jest „pergaminowa książeczka zapisana złotymi literami”. Miał jej strzec sam mistrz.

Twierdzono nawet, że posiedli sekret nieśmiertelności. Osiągnęli to wprowadzając się w sen, przypominający stan hibernacji, a następnie wybudzając się z niego. Pozwoliło im to żyć znacznie dłużej od przeciętnego człowieka, bo nawet 120 lat. Rosenkreuz żył podobno 160 lat! W miejscu jego pochówku umieszczono wymowną sentencję: „Za sto dwadzieścia lat otworzę się”. Czy wielki autor manifestów miał ponownie powrócić do życia? Jak głosi legenda, grobowiec został odnaleziony po upływie czasu, o którym mówi napis, przez kontynuatorów jego myśli i okrzyknięty miejscem świętym. Wnętrze mauzoleum miało wywoływać niesamowite wrażenie, nie tylko z powodu ogromu przestrzeni, ale i ze względu na niezliczone okultystyczne symbole. Ciało mistrza wydawało się nienaruszone przez czas.


Różokrzyżowcom przypisywano również umiejętność komunikowania się z istotami anielskimi. Mówiono, że weszli w posiadanie kamienia filozoficznego. Fascynowali kolejne pokolenia, powstały liczne stowarzyszenia kontynuujące ich tradycję. Niektórzy prowadzili poszukiwania członków bractwa, a gdy niczego nie znaleźli, snuli teorie, że są oni niczym więcej, jak tylko wytworem spisku jezuitów. Odkryto także, że postać Rosenkreuza mogła zostać stworzona przez protestanckiego pastora z Uniwersytetu w Tybindze – Johanna Valentina Andreae, uznawanego przez wielu za prawdziwego autora manifestów. Wykorzystał on zawarty w swoim herbie rodowym symbol różokrzyża, ale do fałszerstwa przyznał się dopiero u kresu swoje życia.

Wbrew pozorom, fascynacja bractwem nie osłabła. Wiedzę, jaką rzekomo posiadali, niedostępną dla zwykłych śmiertelników, pragnął poznać każdy. Miała ona być niezależna od wykształcenia czy poziomu intelektualnego, a tylko praca nad sobą pozwalała ją osiągnąć. Zgodnie z teorią Brinsleya Le Poer-Trencha pochodziła ona z mitycznej Atlantydy, ale w ciągu wieków uległa licznym przekształceniom i stała się niezrozumiała dla kogokolwiek. Uznaje się, że tajne stowarzyszenie chciało nam przekazać prawdę starą jak świat, że zaślepiona zdobyczami nauki ludzkość nie dostrzega prawdziwej istoty człowieczeństwa.

Do dzisiaj działa kilka grup różokrzyżowców. Najbardziej znane to: Zakon Złotego Brzasku, AMORC, Stowarzyszenie Różokrzyżowe i Lectorium Rosicrucianum. Doskonalą one kolejne stopnie wtajemniczenia, poświęcają się studiom nad symbolami, często też zajmują się leczeniem przez nakładanie rąk.


http://strefatajemnic.onet.pl/extra/co-wiemy-o-rozokrzyzowcach,2,4192297,artykul.html

_________________
Obrazek

http://www.prisonplanet.pl/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 26 lut 2011, 14:42 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2009, 17:20
Posty: 428
Lokalizacja: Terra
Płeć: mężczyzna
W Polsce możecie do nich przystąpić gdyby ktos ewentualnie chciał
http://www.amorc.org.pl/AMORC

_________________
...Between the velvet lies
There's a truth that's hard as steel
The vision never dies
Life's a never ending wheel ...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group