Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 18 sie 2017, 23:13

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Witam wszystkich.
Czasem lubię popatrzeć sobie na księżyc. Od zawsze widziałam na nim smutną twarz. Obserwowałam go raczej w nocy, wydaje mi się, że rano najczęściej był już daleko i słabo widoczny.
Ostatnio 8 bądź 9 lipca około 4-5 rano (bodajże) zauważyłam, że twarz księżyca jest obrócona w prawo. Nie udało mi się zrobić zdjęcia ze względu na to, że po prostu na niebie było widać białą kropkę (niestety nie posiadam żadnego dobrego aparatu cyfrowego :(). Od tamtego czasu ten srebrny padalec nie dawał mi spokoju, polowałam na niego, kiedy tylko mogłam i zawsze widziałam go w pionie.
Dzisiaj jednak rano znów była taka sytuacja. Postanowiłam więc metodą prób i błędów pobawić się ustawieniami na telefonie z drobną pomocą edycji i coś tam wykombinowałam.
Znajomy zrobił to zdjęcie (12 lipca około 2:30)
Obrazek

To jest moje zrobione dzisiaj około 5:15
Obrazek

Przepraszam za marną jakość :(.
Nie wiem, może się tym ośmieszę, może to oczywiste jak but, ale nie przypominam sobie, żeby takie coś miało kiedykolwiek miejsce. Kogokolwiek nie spytam, nikt nie kojarzy, żeby tak się działo. Nie pamiętam też, żeby w szkole mówiono coś na ten temat. Szukam na internecie, ale nie ma żadnych konkretnych informacji, a zresztą ciężko coś znaleźć, bo zaraz pojawiają się linki typu "ruch obrotowy księżyca wokół ziemi", fazy księżyca albo tekst do jakiejś piosenki...
Czy jest tutaj ktoś, kto jest w stanie to jakoś wytłumaczyć? Ten fakt mnie tak dręczy :(. Ciężko mi przyjąć do wiadomości, że trochę lat na tej ziemi spędziłam, a dopiero teraz zauważyłam coś takiego.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 08 sie 2017, 14:53 
VIP Member
Awatar

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ten efekt nazywa się Libracją

phpBB [video]

Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Właśnie miałam napisać, że to wątpliwe. On się tak mocno nie odchyla, nie o tyle stopni. Musiałabym jeszcze zrobić zdjęcie księżyca około 21, bo on normalnie obraca się o 90 stopni.
No chyba że ta libracja z roku na rok staje się coraz silniejsza.

Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Obrazek
Stoisz na szarej płaszczyźnie.
Księżyc porusza sie po krawędzi żółtego koła.
Pomijając librację dla uproszczenia jego południowy biegun jest zawsze skierowany do środka żółtego okręgu.

Już rozumiesz @Neko Mruga

Jak nie to idź do kuchni, weź talerzyk, narysuj sobie na jego brzegu Księżyc i poobracaj.
:)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]