Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 25 lis 2020, 8:50

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 lut 2011, 2:24 
Grzebiąc w po dokumentach heraldycznych w poszukiwaniu przodków, znalazłem bardzo ciekawą informację w Harvard College Library znalazłem wolumin "Herby Rycerstwa Polskiego" z 1584 a dokładnie reprint z 1858 roku.

Oczywiście dla osób znających historię to pewnie nic nowego nie powiem, ma to jednak związek z naszą tematyką.

Chodzi mi o Herb Longobardyjski. Napisane jest tam co poniżej w opisie.

Obrazek

"Longobardyjscy królowie nosili Węża, co dziecię pożera. Tegoż klejnotu była Bona Królowa Polska, Zygmunta pierwszego żona, książęcia Phorcya medyolańskiego córka, matka dzisiejszej królowej polskiej Anny, Stefana pierwszego żony [...]"

Cytuj:
Bona Sforza d'Aragona (ur. 2 lutego 1494 r. w Vigevano, zm. 19 listopada 1557 r. w Bari) – od 1518 Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska, Księżna Rusi, Prus i Mazowsza itp., Księżna Bari i Rosano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy od roku 1524. Żona Zygmunta Starego, matka Zygmunta Augusta.


Obrazek
http://historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/bona.htm

Cytuj:
Bona utożsamiała dobro państwa z dobrem dynastii, chciała umocnić tron i w tym celu prowadziła w Polsce politykę dynastyczną. Wiedząc, że do prowadzenie jej na dłuższą metę niezbędne są środki finansowe, a skarbiec świeci pustką, przystąpiła do stworzenia majątku rodziny królewskiej. Zaczęła skupywać zastawy na Litwie, po czym porządkować i usprawniać nabyte majątki. We wszystkich kazała przeprowadzić spis ludności, inwentarza i dobytku. Wreszcie zreorganizowała opodatkowanie. Na Litwie zamieniła daniny na czynsz. Zleciła ułożenie zbioru przywilejów i ustaw Księstwa Litewskiego. Zapoczątkowała reformę włóczną. Na terenach należących do rodziny królewskiej wprowadziła trójpolówkę i zaczęła przebudowywać wsie na tak zwane ulicówki. Zakładała też całkiem nowe wsie i folwarki. Kazała założyć przedsiębiorstwa produkujące smołę i potaż, jednocześnie dbała by eksploatacja lasów nie była nadmierna. Przeprowadziła także reformę miast litewskich, wiele z nich uzyskało z woli królowej odrębność administracyjną i samorządy, udzielała im przywilejów targowych i jarmarcznych. W razie potrzeby zwalniała mieszczan od uiszczania podatków, fundowała szpitale, wznosiła klasztory i kościoły. Wiedząc już wtedy jak ważna jest infrastruktura, budowała mosty, drogi i kanały.

W wyniku tych prac, tereny na Litwie zaczęły przynosić co najmniej podwójne dochody do skarbca rodzinnego. Przezorna królowa, nie poprzestała na tym, zajęła się też fortyfikacją kresów. Rozbudowała zamki w Barze i Krzemieńcu, wyposażyła w działa proch i żołnierzy. Na swym dworze lansowała nowe mody, kształtowała gusta i zachowania królewskiego dworu a w konsekwencji także polskiej magnaterii. Wprowadziła nową kuchnię, przywiozła z Włoch wiele nieznanych dotąd jarzyn, owoców i przypraw. Zakładała ogrody, warzywne, kwiatowe i parkowe, w Lubzowie był najpiękniejszy. Na Wawelu założyła zwierzyniec. Sprowadziła architektów i inżnierów. Dzięki niej zmieniły swój wyglą takie miasta jak: Warszawa, Łomża, Płock i Gostynin. Przywiozła tez ze sobą włoską orkiestrę, z niej powstała pierwsza stała kapela królewska. Zahamowała dzięki temu wieloletnie wpływy bizantyjsko-ruskie na kulturę polską i otworzyła ją na tradycję zachodniej Europy z poza obszaru wpływów germańskich.

Bona kolekcjonowała dzieła sztuki, sprowadzała z Włoch świetne obrazy i antyki. Przywiozła przepiękne portiery na okna i rozpoczęła dzięki temu pierwszą w Polsce kolekcję arrasów. Nauczyła polską magnaterię co znaczy być mecenasem sztuki. Objęła protekcją pisarzy, muzyków, trupy teatralne. Rej zadedykował jej pierwszy polski katechizm.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Bona_Sforza

Herb Rodu Sforza jest bardzo znajomy.

Obrazek

Alegoria rodziny Sforza
Obrazek


Zamek herbowy rodziny w Mediolanie.

Obrazek

Inne współczesne wersje które doskonale znacie.

Ogród Berlusconiego

Obrazek

Dworzec Centralny w Medioalnie
Obrazek

Tlalok
Obrazek

Składanie ofiar z dzieci Tlalokowi

Obrazek
http://poznajemy-cywilizacje.prv.pl/aztinne.html

To tyle w temacie sprowadzenia "gadzich" genów do polski, choć w tym wypadku wyszło to Polsce na dobre.
Chciałem przypomnieć tylko tą historię w kontekście tego kto sprawuję władzę i kim jest.

Koniec historii był taki:

Cytuj:
Dużą uwagę Bona poświęcała swojemu księstwu dziedzicznemu Bari. Jego ziemie były przedmiotem zainteresowania papieża i króla Hiszpanii. Najważniejszymi pełnomocnikami władczyni w tej sprawie byli dyplomaci polscy: Jerzy Tyczyn i Paweł Stempowski. Królowa bona brała tez udział w rywalizacji pomiędzy dynastią Jagiellonów a Habsburgami i Hohenzollernami. Z tego właśnie powodu próbowała utworzyć antyhabsburski sojusz polsko-francuski, a także utrzymywać dobre stosunki z Turcją, Węgrami i Czechami. Konflikt z Zygmuntem Augustem. W 1547 r. syn pary królewskiej Zygmunt August poślubił córkę Jerzego Radziwiłła, Barbarę, kobietę wielkiej urody, ale mającą złą reputację i ciężko chorą. Mezalians postawił młodego króla w opozycji do szlachty i własnej matki, która dbając p dobro dynastii, ostro sprzeciwiała się temu małżeństwu. Śmierć Barbary w 1551 r. pociągnęła za sobą oskarżenia Zygmunta, że to matka otruła jego żonę. Wieść szybko się rozpowszechniła i Bonę zaczęto uważać za morderczynię. Z powodu złej atmosfery i ograniczenia wpływów królowej po śmierci Zygmunta Starego w 1548 r. władczyni postanowiła powrócić do swego dziedzicznego księstwa. Opuściła kraj w 1556 r. na czele kilkuset wozów z bogactwami zebranymi w czasie jej pobytu w Polsce. Tajemnicza śmierć władczyniPo powrocie do Bari królowa nie mogła liczyć na zaufanych doradców. Jej ruchomy majątek w wysokości setek tysięcy dukatów był łakomym kąskiem dla króla hiszpańskiego Filipa II. Władczyni pożyczyła mu 430000 dukatów, których nigdy nie zwrócił ani jej, ani dopominającym się tego spadkobiercom. Królowa szybko zdała sobie sprawę z grożącego jej niebezpieczeństwa i postanowiła wrócić do Polski. Jednak przeszkodziła jej w tym ciężka choroba, którą wykorzystał najbliższy współpracownik G.L.Pappacoda, podsuwając władczyni testament krzywdzący Zygmunta Augusta. Kiedy stan zdrowia Bony się poprawił i zrozumiała, że została oszukana, postanowiła zmienić swą ostatnią wolę, aby król Hiszpanii nie dostał ani grosza. Zorientowawszy się w sytuacji, Pappacoda otruł królową zanim zdążyła uprawomocnić to postanowienie. Po śmierci Bony 19 listopada 1557 r. jej olbrzymi majątek został rozkradziony przez dworzan i Filipa II. Ciało władczyni spoczęło w bazylice św. Mikołaja w Bari. W 1593 r. córka Anna ufundowała matce marmurowy nagrobek.Choć Bona nie była darzona w swoich czasach miłością, a jej bezwzględna polityka nie spotkała się ze zrozumieniem współczesnych, to dziś uznaje się ją za najwybitniejszą i najciekawszą polską królową.Na górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 08 lut 2011, 2:24 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 08 lut 2011, 10:51 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lut 2010, 15:04
Posty: 362
Płeć: mężczyzna
Obrazek

_________________
"Słońce grzało tak rozkosznie, a kamień na którym siedział od dłuższego czasu, był tak przyjemnie ciepły, że Puchatek już sobie postanowił, że przez całą resztę poranka będzie siedział pośrodku strumyka i cieszył się z tego, że jest Puchatkiem."Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 08 lut 2011, 11:58 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2010, 13:56
Posty: 264
Płeć: kobieta
Dokładnie, to ten sam wąż, co w logo Alfa Romeo, widzę, że ktoś mnie ubiegł i sam je wkleił...

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu.

William Blake, Wróżby niewinnościNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 08 lut 2011, 13:13 
Logo Alfa Romeo oprócz węża w koronie zjadającego człowieka po stronie prawej, zawiera również po stronie lewej czerwony krzyż na białym tle będący masońskim symbolem Zakonu Templariuszy.
Obrazek

Słowa Alfa Romeo to dziewięć liter.
Dziewiątka to niezwykle ważny symbol numeryczny dla wielu grup okultystycznych i tajnych stowarzyszeń dla których liczba dziewięć jest liczbą ofiarowania ziemi we władanie.

ObrazekNa górę
   
 
 
Post: 08 lut 2011, 14:11 
Ciekawe jest wytłumaczenie oficjalne herbu Mediolanu.

Cytuj:
Jest wiele legend o powstaniu Mediolanu. Jest, kto utrzymuje, że prawdziwym załozycielem Mediolanu był mitologiczny Bellovesco, wódz galijski, który podczas wyprawy nieopodal Alp został zainspirowany pięknem okolicy i zdecydował się zatrzymać. Był rok około 600 p.n.e. Galijczycy polecili kapłanom zapytanie bogów o okolicę najbardziej korzystną i o imię jakie mieli nadać miastu, które stałoby się stolicą zdobytych terenów.

Bogowie odpowiedzieli, że należy szukać okolicy, w której wypasała się maciora z grzbietem w połowie pokrytym wełną; stąd nazwa miasta: Mediolanum (in medio lanae = w połowie wełniany). To najbardziej znana legenda potwierdzona również przez pierwszy herb miasta maciora z wełną na grzbiecie, który można zauważyć po dziś dzień wyrzeźbiony w drugim łuku Palazzo della Ragione na piazza Mercanti. Po tym herbie pojawia się na chorągwi słynny wąż (niejadowity). Jego pierwsze pojawienie się datuje się na początki XI wieku. W tych czasach Ottone III polecił Arcybiskupowi Arnolfo udać się na dwór Bizantyjski aby zawrzeć porozumienie w sprawie jego ślubu z księżniczką z tamtego dworu. Arnolfo przywiózł ze Wchodu, oprócz panny młodej, dwie inne wspaniałości: statuę, która przy pomocy sprytnego mechanizmu była w stanie sformułować niektóre słowa przepowiadając przyszłość oraz cennego węża z brązu pochodzącego z epoki Mojżesza. Ale gdy tylko dotarł do portu w Bari wraz z oblubienicą, dotarła do niego wiadomość o śmierci Ottona dokładnie jak wcześniej przepowiedziała to statua. Przyszła małżonka wróciła na Wschód zabierając ze sobą statuę a Arcybiskup wrócił do Mediolanu wraz z wężem. Po dziś dzień można go oglądać w jednej z porfirowych kolumn wewnątrz bazyliki świętego Ambrożego, w połowie nawy centralnej, a kobiety przypisują mu cudowną moc przeciw niektórym chorobom dziecięcym. Od tego czasu wąż stał się symbolem miasta i zaczął pojawiać się na sztandarach.

Istnieje również inna legenda, według której wąż pojawia się w herbie antycznych Viscontich. Weług niej jeden z wojowników o imieniu Azzone, należących do rodziny znalazł się w walkach z Florentyńczykami pod Pisą (1323). Pewnego dnia, zmęczony po długim marszu, zsiadł z konia, ściągnął hełm i zasnął pod drzewem. Wąż wpełzł do jego nakrycia głowy i zagnieździł się tam. Kiedy Azzone sie obudził nałożył heł i nagle wypełzł z niego wąż otwierając szeroko paszczę. Żołnierze, którzy znajdowali się w pobliżu przestraszyli się, ale nie Azzone, który pozwolił wężowi uciec nie zabijając go. A na dodatek, wziął to za znak i jako, że wąż nie był jadowity zapragnął przedstawić go z dzieckiem w paszczy, któremu jednak nie robi krzywdy...


Niestety ma to się nijak do tej ikonografii i myślę że jest to o wile bardziej stary symbol. Dzianym zbiegiem okolczności na drugim końcu świata mam ten sam identyczny symbol azteckiego Tlaloka i jego krwawych ofiar.
Bardziej jestem skłony iść ku starszemu tropowi czyli symbolu Mojżesza.

http://poznajemy-cywilizacje.prv.pl/aztinne.html

Wiąże się z tym pewna tajemnica:

Cytuj:
Od góry Hor wyruszyli potem ku Morzu Czerwonemu, aby obejść ziemię Edom. Lecz lud zniecierpliwił się w drodze. 5.I zaczął lud mówić przeciw Bogu i przeciw Mojżeszowi: Po co wyprowadziliście nas z Egiptu, czy po to, abyśmy pomarli na pustyni? Gdyż nie mamy chleba ani wody i zbrzydł nam ten nędzny pokarm. 6.Wtedy zesłał Pan na lud jadowite węże, które kąsały lud, i wielu z Izraela pomarło. 7.Przyszedł więc lud do Mojżesza i rzekli: Zgrzeszyliśmy, bo mówiliśmy przeciwko Panu i przeciwko tobie; módl się do Pana, żeby oddalił od nas te węże. I modlił się Mojżesz za lud. 8.I rzekł Pan do Mojżesza: zrób sobie węża i osadź go na drzewcu. I stanie się, że każdy ukąszony, który spojrzy na niego, będzie żył. 9.I zrobił Mojżesz miedzianego węża, i osadził go na drzewcu. A jeśli wąż ukąsił człowieka, a ten spojrzał na miedzianego węża, pozostawał przy życiu.

4 Księga Mojżeszowa 21,4-9


Jak sądzę nie chodzi tu o zwykłego węża, jak udowodnił Heiser, to słowo pierwotnie dotyczyło zupełnie rożnych istot. Późniejszy kopiści ujednolicili teksty i potem wyszło z tego to co wyszło.

Obrazek

Nie przypadkowo wg gnostyckich tekstów symbolem Jahwe jest wąż z głową lwa. Dlatego wiążę się to ze znacznie starszymi czasami niż średniowiecze.Na górę
   
 
 
Post: 08 lut 2011, 14:41 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sie 2010, 22:27
Posty: 650
Lokalizacja: Śląsk
Płeć: mężczyzna
sfath:

Mediolan jest starszy od zakonu Templariuszy

Alfa Romeo została założona w Portello, dzielnicy Mediolanu, stąd też zaczerpnięto ten oto czerwony krzyż na białym tle, i również węza bo on również jest symbolem Mediolanu, więc jeśli szukasz konotacji to należało by sie zainteresować historią heraldyki włoskich miast.
Tak nawiasem mówiąc ciekawe skąd powstał taki herb, może redmuluc będzie coś więcej wiedział, zaś Bona Sforza pochodziła z rodu książąt mediolańskich więc stąd taki ma herb.
We Włoszech jest bardzo popularne czerpanie symboli dla marek samochodowych, różnych przedsiębiorstw, klubów sportowych właśnie z herbów lokalnych miast.

Obrazek
herb Mediolanu


Obrazek

Obrazek

Obrazek


wystarczyło że założyciel alfa romeo przeszedł by się po centrum Mediolanu, a zobaczył by to:
Obrazek
Milano, Piazza Mercanti

Obrazek

[edit: niezamowity zbieg okoliczności red, i to w tym samym momencie]Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 08 lut 2011, 15:07 
To wyjaśnia dlaczego Berlusconi ma tego samego węża w ogrodzie Mruga
Spacerował dużo po Mediolanie ,a że kocha to miasto postanowił wyryć na swoim trawniku herb rodziny Viscontich. :hmmm:Nie chodziło mi o analizę logo Alfa Romeo tylko o wskazanie kilku ciekawych połączeń w tym symbolu.Na górę
   
 
 
Post: 08 lut 2011, 19:55 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sty 2010, 19:43
Posty: 159
uuu....fajny temacik.Dla mnie sprawa jest prosta-tzw.głowy państwa to zawsze głowy węzowe,czy to było za czasów Egiptu,czy za czasów Jagiellonów w Polsce,teraz oczywiscie formalnie dynastie nie rządzą,ale są politycy skoligaceni z wężami stąd ich symbolika umieszczana np.na herbach,oni sie nawet z tym nie kryją,wystarczy dobrze sie poprzyglądać.Fajnie jest mieć tego całkowitą swiadomość z jednego powodu-dawno dawno temu ,a było to za czasów gdy węże i jaszczury nie przylatywały do nas na obiadek zylismy sobie w błogiej harmonii,miłości poczuciu szczęscia i spełnienia,człowiek nie znał przemocy,gdy był głodny obejmował drzewo a jabłka same spadały,porozumiewał sie telepatycznie itd(polecam przy okazji film na you tubie"Zielona piękność"),potem zrobli z nas wielkie żarcie co trwa do dziś i chodzi o to zeby wrócić do korzeni,bo zapomnieliśmy o swojej mocy i to wszystko temu służy.Jaszczury nas w pewien sposób mobilizują do tego.Jedyne co musimy to obudzic sie i zrozumiec,a przeciętny człowiek nie zwraca uwagi na symbolikę,mówi;przeciez to normalne.

_________________
UWOLNIJ UMYSŁ


wolność=OBSERWACJA SWOJEGO UMYSŁU

NIE JEST WAŻNE CO SIĘ DZIEJE NA ŚWIECIE-ważne jest to jak ty to odbierasz, jak i do czego używaszNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 gru 2013, 16:12 
Offline
Fellow Craft * 2nd Degree
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 gru 2013, 13:21
Posty: 12
Płeć: mężczyzna
Nie chcę zakładać nowego tematu ponieważ to co się tu znajduje ma powiązania z marką Alfa Romeo.

Początki Alfa Romeo ma francuskie pochodzenie. Geneza marki jest połączona z Alexandre Darracq, który urodził się w Bordeaux 10 listopada 1855 roku we Francji. Uważany był za wynalazcę oraz ekscentryka. Początkowo Alexandre Darracq założył w 1896roku zakład Gladiator Cycle Company we Francji, gdzie produkowano rowery. W 1901 roku nabył licencję na produkcję samochodów benzynowych od Léona Bollée. Wykorzystał ogromny potencjał przemysłu motoryzacyjnego, a następnie postanowił poszerzyć swoje interesy poprzez założenie gałęzi Darracq w Wielkiej Brytanii (1905), we Włoszech (1906) oraz w Hiszpanii (1907). W 1909 roku włoska spółka, której nadano nazwę "Societa Italiana Automobili Darracq" (włoska spółka samochodowa Darracq) popadła w kłopoty finansowe i okoliczni przedsiębiorcy z Lombardii wykupili zakład, po czym nazwali go Alfa, która to nazwa była skrótem od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, którą założył Nicola Romeo. W styczniu 1910 roku na światło dzienne wyjeżdżają pierwsze dwa samochody, w tym samym roku 24 czerwca powstaje marka Alfa Romeo, której założycielami są: Ugo Stella, Nicola Romeo, Alexandre Darracq.
Chciałbym zwrócić uwagę na nazwisko Darracq, które od razu skojarzyło mi się z Draco-Smok, czytając co drugą liretę wychodzi Draq. Oczywiście to może być tylko zbieg okoliczności, ale można by powiedzieć, że ciągnie smoka do domu smoka. Tutaj- http://www.flickr.com/photos/kenjonbro/6316757837/in/pool-862194@N20/ znaczek z auta 50 1900C Darracq
Myślę, że ciekawszą osobą, której warto się przyjrzeć będzie tu Nicola Romeo, ale o tym później. Trochę brak czasu na dociekania, postaram się zrobić co w mojej mocy.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group