Aby "
Cytuj:
sfinansować leczenie Kora musiała sprzedać dom. M.in. dzięki rozpoczętej przez artystkę kampanii na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną - olaparib, w 2016 roku lek został w Polsce włączony do osobnego programu lekowego. "
https://www.rmf24.pl/fakty/news-kora-nie-zyje-liderka-zespolu-maanam-miala-67-lat,nId,2612232W artykule
http://natemat.pl/174073,czysta-matematyka-producent-leku-dla-kory-tlumaczy-sie-z-wysokiej-ceny-i-dlaczego-nie-ratuje-ludzi-za-darmo Producent leku dla Kory tłumaczy wysokie ceny i zapewnia: "
Cytuj:
To nie jest akcja marketingowa."
"Kuracja, dzięki której walka z genetycznym rakiem jajnika jest skuteczna (? - przyp. mój), kosztuje 24 tys. zł miesięcznie."
Dalej " Dlaczego Olaparib, lek którego potrzebuje Kora i setki innych pacjentów aby przeżyć, jest tak drogi?
Jacek Graliński, dyrektor do spraw korporacyjnych AstraZeneca Polska: Kluczowym elementem procesu odkrywania i rozwijania nowego leku są badania klinic"zne. Jest to proces wieloletni, a sam koszt z tym związany wynosi średnio 866 mln USD i jest zróżnicowany w zależności od obszaru terapeutycznego."
Czyli w cenie leku są badania kliniczne. Od kiedy to ochotnik (królik doświadczalny) biorąc udział w badaniach klinicznych ma za to płacić, a przecież olaparib jest dopiero na etapie badań klinicznych, a już mają płacic albo pacjenci, albo ma refundować NFZ, czyli za badania kliniczne mają płacić wszyscy obywatele.
To, że olaparib jest na etapie badań klinicznych można się przekonać tutaj
https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=olaparib&term=&cntry=PL&state=&city=&dist=&Search=Search%20%20ch14 badań klinicznych leczenia olaparibem jest prowadzonych w Polsce.
W związku z badaniami klinicznymi proponuję króciutkie video z Jerzym Jaśkowskim