Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 21 sie 2019, 19:39

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
źródło: http://deser.pl/deser/1,83453,7519658,Kot_Oscar_przewidzial_smierc_50_pacjentow_domu_opieki.html

Obrazek

Oscar ma prawdziwy dar. Ale lepiej, żeby się z Tobą nie zaprzyjaźnił.
Dr David Dosa od pięciu lat obserwuje Oscara z domu opieki w Providence w stanie Rhode Island. I wielokrotnie przekonał się o trafnych prognozach kota. Teraz napisał o nim książkę - informuje ''Daily Telegraph''.
5-letni kot zazwyczaj nie jest towarzyskim stworzeniem. Do domu opieki trafił jako mały kociak. I od tamtej pory zadziwia wszystkich. Zdarzało się nawet, że Oscar lepiej przewidywał śmierć pacjentów niż personel medyczny.

Obrazek
Oscar przed pokojem jednego z pacjentów

Pierwszy raz Oscar stał się sławny po ukazaniu się artykułu dr. Dosy w czasopiśmie ''New England Journal of Medicine'' w 2007 roku. Później wielokrotnie potwierdzał swoje zdolności - trafnie przewidział śmierć aż 50 pacjentów. Teraz David Dosa, geriatra i wykładowca na Uniwersytecie Browna, poświęcił niesamowitemu kotu książkę.

Oscar spędza całe dnie łażąc z pokoju do pokoju, nigdzie się nie zatrzymuje na dłużej i nigdy nie poświęca dużo uwagi żadnemu z pacjentów. Wyjątkiem są ci, którym zostało tylko kilka godzin życia.

Jeśli czuje, że pacjent niedługo umrze, a drzwi do jego pokoju są zamknięte - drapie i próbuje za wszelką cenę wejść do środka. Personel medyczny placówki jest do tego stopnia przekonany o nieomylności kota, że natychmiast zawiadamia rodzinę pacjenta, koło którego położy się Oscar

Cytuj:
Wymknie się na dwie minuty, zje trochę karmy i zaraz z powrotem kładzie się obok pacjenta. To jest tak, jakby on dosłownie czuwał - twierdzi dr Dosa.

Kiedyś pielęgniarki posadziły Oscara na łóżku pacjenta, który zdaniem lekarzy był bliski śmierci. Ale kot demonstracyjnie zlazł z tego łóżka i przeniósł się do innego pokoju. Nie pomylił się. Pierwszy pacjent żył jeszcze dwa dni, drugi umarł już po kilku godzinach.

Krewni pacjentów doceniają obecność Oscara w domu opieki. Zdarza się nawet, że kot jest wspomniany w podziękowaniach dla lekarzy, drukowanych w gazetach.

Cytuj:
- Dla ludzi jest to dużym pocieszeniem, że to zwierzę było tam i mogło być przy ich bliskich w chwili odejścia. On tam był, kiedy oni nie mogli - tłumaczy Dosa.

W książce ''Making rounds with Oscar: the extraordinary gift of an ordinary cat'' David Dosa nie stwierdza jednoznacznie jak nauka można wytłumaczyć koci ''dar''. Przypuszcza jedynie, że Oscar potrafi wyczuwać szczególne substancje biochemiczne, które uwalniają się w czasie zamierania komórek.

W domu opieki w Providence mieszka jeszcze pięć innych kotów, ale żaden nie wykazuje takich zdolności jak Oscar.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 04 lut 2010, 11:49 
VIP Member
Awatar

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Słyszałem o tym. Ładny kotek, bardzo przypomina mojego, nawet jeżeli chodzi o rozmieszczenie plam ubarwienia.

Koty to w ogóle parapsychologiczne stworzenia. Dla mnie sprawa jest oczywista - koty widzą aurę człowieka i coś w tej aurze jest zapewne takiego, co zwiastuje bliską śmierć. Często koty, wyczuwając poprzez aurę chorobę swojego opiekuna, kładą się obok niego i przekazują mu uzdrowicielską energię w określonym miejscu. Tamten kotek prawdopodobnie jest zaprzyjaźniony ze wszystkimi pensjonariuszami i każdego traktuje jak opiekuna. Może w chwili zbliżającej się śmierci chce temu umierającemu jeszcze pomóc? Ktoś powinien sprawdzić, czy miejsce, gdzie leżał kotek obok umierającego człowieka, sąsiadowało z chorym organem, który stał się przyczyną śmierci?

A co do innych kotów, które nie postępują w ten sposób - to kwestia charakteru i indywidualności zwierzaków, które są u nich zróżnicowane jak u ludzi, ale raczej nie zdolności, które wszystkie koty posiadają prawdopodobnie w takim samym stopniu.

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
W książce ''Making rounds with Oscar: the extraordinary gift of an ordinary cat'' David Dosa nie stwierdza jednoznacznie jak nauka można wytłumaczyć koci ''dar''. Przypuszcza jedynie, że Oscar potrafi wyczuwać szczególne substancje biochemiczne, które uwalniają się w czasie zamierania komórek.

Tylko trzeba wytłumaczyć naukowo bo w innym przypadku jest "nie do wiary"

p.s. podobny temat jest tutaj :) >>> http://davidicke.pl/forum/post3510.html#p3510

Entered Apprentice * 1st Degree

Podobna historia była w jednym z odcinków DR.Housa :):):):)

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

To prawda ze koty wiedza co dolega czlowiekowi i w ktorym miejscu go boli. To dlatego koty klada sie na bolacych miejscach i "zabieraja" chorobe. Sama tego doswiadczylam z kotem kolezanki. Mialam straszne bole krzyza i kiedy lezalam na kanapie, ruda kotka weszla do pokoju, popatrzyla na mnie i od razu podbiegla, wskoczyla na kanape i przytulila do moich plecow, po czym zaczela mruczec. Po kilku minutach bol minala kotka sobie poszla.

Za to z moim psem jest odwrotnie. Jak tylko czuje ze ktos jest chory albo w zlym humorze lub w depresjii, ucieka z pokoju i nie chce nawet patrzec na te osobe.

Ciekawe tez co jeszcze "widza" koty. Zauwazyliscie kiedys ze siedza one czasem i wodza wzrokiem przez powietrze w taki sposob jakby kogos obserwowaly? To robi czasem naprawde nieprzyjemne wrazenie. Widzialam juz jak koty "wypatrzyly" cos w powietrzu po czym uciekaly z pokoju. Zawsze wtedy wlos jezy mi sie na glowie i zastanawiam sie jakie to niewidzialne dziwactwa moga krecic sie wokol nas...

Walk on the pavement, watch T.V.
Repeat after me: I am free

Prawdopodobnie widzą ORBS

Obrazek

Egipt - kult kota, przypadek?
Czarownice zazwyczaj w towarzystwie czarnego kota, przypadek?

Mają jakiś związek z szerszą rzeczywistością, niewykluczone, że nawet czasem nieprzypadkowo trafiają do konkretnej rodziny, czują choroby i wspomagają, leczą - wiedza z autopsji.

Koty potrafią być fantastyczne (niektórzy twierdzą, że potrafią też być "wredne")
przywiązują się wręcz jak pies, szczególnie do "właściciela", który wyratował z opresji lub wręcz uratował od niechybnej śmerci głodowej (kolejny przypadek znany mi z autopsji).

Chcesz mieć w domu kogoś wiernego? spraw sobie psa (lub kota).
Wierność, przywiązanie gwarantowane. :tak:

Jest nawet FELINOTERAPIA - leczenie, terapia z udziałem kotów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Felinoterapia
http://felinoterapia.org/

Awatar użytkownika

Koty nie sa wredne maja tylko calkiem inny charakter niz poczciwe psy i dlatego czesto mowi sie o nich zle :) Moja mama nie jest lubiana przez koty, chociaz nie jest do nich negatywnie nastawiona. Po prostu patrzy im w oczy a one zaczynaja sie jezyc i syczec. Moze to wina "zlego oka" mojej mamy, bo zdarzalo sie ze patrzyla intensywnie na nogi komus przechodzacemu obok i ten ktos sie potykal :) Za to psy ja uwielbiaja, nawet obce.

Walk on the pavement, watch T.V.
Repeat after me: I am free

Awatar użytkownika

Powiedziałbym tak: kot nie jest dla każdego. Jeżeli ktoś jest egocentrykiem, korzystającym zachłannie z życia, to potrzebuje zwierzaka, który mu będzie merdał ogonem, podbechtując tym samym jego uczucie samouwielbienia. Kot natomiast ma duże poczucie godności i wymaga swego rodzaju partnerstwa duchowego, co nie jest łatwe i na co nie wszystkich stać. Ale posiadanie kota w efekcie jest dla człowieka korzystne - nie tylko w płaszczyźnie duchowej, ale również ze względów czysto zdrowotnych.

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Hmm, ja informację o tym kocie otrzymałam dawno - z komentarzem, że niebezpiecznie jest widzieć "za dużo" i o tym mówić...

Info z 8 sierpnia 2007:

Emeryci zabili kota, który wróżył im śmierć

"Kot, który przewiduje śmierć" nie przewidział własnej. Oscar, niegdyś ulubieniec pensjonariuszy jednego z domu starców w USA, został przez nich zabity. Powód? Staruszkom przestał podobać się jego talent w przewidywaniu śmierci kolejnych emerytów. Bo ten niezwykły kot miał zwyczaj siadać przy łóżku osoby, która za chwilę miała odejść...

O Oscarze pisały gazety na całym świecie, pokazywały go i CNN, i BBC. Ale kot już nie żyje - podaje serwis TheDailyRedundancy. Od dyrekcji ośrodka dziennikarze dowiedzieli się, że martwego kota znaleziono na jednym z korytarzy i że przyczyna śmierci nie zostanie oficjalnie ujawniona.

"Powiedzmy, że po ostatnich doniesieniach o jego umiejętnościach Oscar stał się wyjątkowo niepopularny wśród naszych mieszkańców" - powiedział serwisowi Ronald Kitzmiller, członek władz domu starców.

"Dobrze, że go nie ma. Siedział tylko i patrzył się, z takim wyrazem pyska, jakby mówił: ty będziesz następna" - tak śmierć kota skomentowała jedna z pensjonariuszek, Gertrude Feinman.

źródło: http://dziennik.pl/swiat/article49095/Emeryci_zabili_kota_ktory_wrozyl_im_smierc.html

Ostatnio zmieniony 09 lut 2010, 16:12 przez Juana, łącznie zmieniany 1 raz

Też o tym czytałem ale nie byłem pewien czy faktycznie tak się stało. Cóż...

Zapewne wkrótce zauważą,
że i bez kota umierają...

a po "drugiej stronie" zonk :ninja:
niespodzianka :cwaniak:

Koty to ogolnie kochane stworzenia... Mysle, ze jednak musza cos zauwazac (moze aure czlowieka). Znane jest przeciez, ze koty potrafia np. "przewidziec" atak padaczkowy.
Tak na marginesie... wole koty od psow. Chadzaja wlasnymi drogami, ale jezeli obdarza kogos wiernoscia to tylko dlatego, ze tego chca a nie, bo taka ich natura.

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

Kot w domu opieki...
Czuwa przy wygasających...
:stop:
C... c... co?! Zabili go?!

timewave pisze:
Też o tym czytałem ale nie byłem pewien czy faktycznie tak się stało. Cóż...

Zapewne wkrótce zauważą,
że i bez kota umierają...

a po "drugiej stronie" zonk :ninja:
niespodzianka :cwaniak:

TAK! I przykro zrobi się tym, przy których nawet kot nie będzie wtedy siedzieć.
To przez ten ludzki strach przed śmiercią...
Strach...

Mój kotek... Ludzie się śmieją, że jest psem. Chodzi za mną wszędzie. Nawet, gdy się kąpię, leży na brzegu wanny... Gdy go nie wpuszczam, miauczy pod drzwiami... Kiedy nie było mnie przez tydzień w domu, cały czas leżał na moim łóżku, z przerwami na posilanie i wydalanie, na nikogo nie zwracał uwagi... Leży teraz 10 centymetrów ode mnie. Czasem się kłócimy (jak to dziwnie musi brzmieć), jednak wybaczenie to przecież najpiękniejszy rodzaj miłości... Następuje natychmiast, bez względu na rodzaj konfliktu.
Psy i koty potrafią prawdziwie kochać, nie można przypisywać tej umiejętności tylko wybranemu gatunkowi... Koty i psy, które ja miałam, trwały przy mnie w ciężkich chwilach, i w tych szczęśliwych również. W zdrowiu i chorobie... Odwdzięczałam się tym samym. A może to one się odwdzięczały? Nie wiem. Ważne, że panowała (i panuje) wzajemność. Po prostu na dobre i na złe.
Znam psa, który przez kilka lat nie szanował swojej pani, uciekł z domu, ktoś go przygarnął, a teraz mijają się na ulicy, gdy nowy właściciel z nim spaceruje, i najwyraźniej psina nie zamierza wracać.
Przy każdym zwierzęciu, nawet człowieku, po prostu trzeba sobie na uczucia (lepsze lub gorsze) zasłużyć. W jaki sposób, to już indywidualność.
To odnośnie "niezależności" kotów i "wierności" psów...
Kot będący tu głównym tematem był bezinteresowny, nawet mimo niedoceniania... Więc czy nadal to tylko psia cecha...?
Wierzę również w "niezwykłe" zdolności zwierząt. Sama byłam świadkiem takich wydarzeń. Od zawsze otaczają mnie zwierzęta, szczególnie koty.

Tamci ludzie nie zasłużyli sobie na tego Kota.

...the colours in my head?"

http://shortsbay.com/film/skhizein

Nie tylko koty potrafią przewidywać datę śmierci. Podobno takie rzeczy można teraz sprawdzić przez stronę internetową :) UWAGA SPAM !!! Chodź ja osobiście nie wierzę w, żeby istniało jakieś równanie na podstawie, którego można wyliczyć swoją datę zgonu. Już wolę zaufać mojemu kotu. Zresztą koty w wielu kulturach uważane były za łączników z zaświatami.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]