Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 24 sty 2020, 17:47

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 lip 2011, 21:29 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sty 2011, 3:48
Posty: 596
Lokalizacja: Sercem Wrocław, ciałem OGL
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Kolejny dowód na pomyłkę genialnego naukowca
32 minuty temu RC / PAP

Pomiar jednej z właściwości fotonu ma wpływ na wynik pomiaru innej - udowodniła grupa naukowców z Wiednia (wśród nich dwóch Polaków: Radek Łapkiewicz i Marcin Wieśniak). To kolejny dowód na trafność teorii, której nie chciał zaakceptować Albert Einstein.

Einstein nie chciał się pogodzić z tezami zawartymi w mechanice kwantowej, która opisuje prawa rządzące najmniejszymi cząstkami materii. Główny problem, jaki miał genialny fizyk z tą teorią nikogo nie zdziwi. Zmaga się z nim każdy laik, któremu uczeni próbują wyjaśnić o co chodzi w mechanice kwantowej - po prostu za nic nie chce zrozumieć jak to jest możliwe, że właściwość układu kwantowego zaczyna istnieć dopiero wtedy, kiedy zostanie zmierzona.

W mechanice kwantowej do momentu przeprowadzenia pomiaru układ może znajdować się jednocześnie w wielu stanach, czyli w tzw. superpozycji - To sytuacja podobna do takiej, w której jeden człowiek byłby zdolny iść jednocześnie w prawo i w lewo - wyjaśnia Łapkiewicz.

Można powiedzieć, że pomiar nie tyle ujawnia wartość danej cechy cząstki (np. jej pędu lub położenia), ile tak naprawdę ją tworzy. To obserwator decyduje, którą z wielu możliwych właściwości "powoła do życia".

Tego Einstein nie chciał zaakceptować. Wierzył on w istnienie obiektywnej rzeczywistości, niezależnej od tego czy ktoś ją obserwuje czy nie. Wspomnienie częstych dyskusji z genialnym kolegą na ten temat zapisał fizyk zajmujący się mechaniką kwantową Abraham Pais: "Pamiętam że na jednym ze spacerów Einstein nagle się zatrzymał, obrócił w moją stronę i spytał czy naprawdę wierzę, że księżyc istnieje tylko wtedy, kiedy na niego patrzę" - relacjonował Pais.

Jednak obserwacje fizyków potwierdzały, że pomiary mają realny wpływ na zachowanie cząstek i nie wynika to tylko z tego, że inwazyjna metoda pomiaru zmienia właściwości badanych obiektów. Koronnym dowodem są coraz doskonalsze obserwacje par splątanych cząstek. Pomiary wykonywane na jednej z nich natychmiastowo wpływają na drugą, niezależnie od odległości pomiędzy cząstkami (zjawisko to zaobserwowano nawet na odległości ponad 100 km). Pomiary wykonane na każdej z cząstek dają zupełnie przypadkowe wyniki, jednak gdy zestawimy wyniki dla obu cząstek, okaże się, że są identyczne.

Od dawna próbowano wyjaśnić te zjawiska, nie używając mechaniki kwantowej, ale tworząc teorie alternatywne, tzw. teorie ukrytych zmiennych. W tych teoriach układy mają dobrze określone właściwości, które nie zależą od obserwacji. Jak podkreślił Łapkiewicz, nie cieszą się one popularnością uczonych, powszechnie uznających mechanikę kwantową za dobry opis świata. Do tej pory jednak nie było doświadczenia (innego niż z cząstkami splątanymi), które by je wykluczało. Teraz grupa młodych naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, pod kierunkiem prof. Antona Zeilingera (który przeprowadził wcześniej przełomowe doświadczenia ze splątanymi fotonami) zaprojektowała i wykonała taki eksperyment.

- Według teorii, które nasze doświadczenie obala, pomiar to sprawdzenie wcześniej istniejących właściwości (niezależnych od naszego pomiaru). Tego nie da się pogodzić z mechaniką kwantową, jeśli badamy układ, o co najmniej trzech odróżnialnych stanach (ang. qutrit) - tłumaczył Łapkiewicz.

Można więc nazwać to doświadczenie próbą sił między mechaniką kwantową, a koncepcjami alternatywnymi. Wynik nie jest zaskoczeniem, ale jednocześnie jest dla fizyki przełomowy.

- Dotychczas ten wynik funkcjonował teoretycznie. My wyszliśmy z założenia, że fizyka jest nauką doświadczalną, więc warto pomyśleć nad realizacją eksperymentu, który wykluczyłby w sposób namacalny istnienie zmiennych ukrytych. Znaleźliśmy najprostszą metodę realizacji tego doświadczenia - powiedział inny z autorów doświadczenia dr Marcin Wieśniak, obecnie pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak wyjaśnił Wieśniak, odpowiedzialny za część teoretyczną badania, w eksperymencie wykorzystano nierówność zaproponowana przez grupę tureckich matematyków. Alexander A. Klyachko, M. Ali Can, Sinem Binicioglu i Alexander S. Shumovsky opublikowali na ten temat pracę na początku 2009 r.

- Kiedy Radek Łapkiewicz znalazł ten artykuł, on był dosyć świeży. Zdaje się że minęło dwa lub trzy miesiące od czasu druku - wyjaśnił Wieśniak.

Wykorzystana przez eksperymentatorów nierówność przypomina tę znalezioną przez Johna Stewarta Bella w latach 60. Nierówność ta jest spełniona jeśli wyniki pomiarów jednej cechy są niezależne od tego jakie inne cechy danej cząstki są w danej chwili badane. Odwracając zaś to myślenie, pewne teorie ukrytych zmiennych nie mogą być prawdziwe (czyli nierówność nie zostanie spełniona), jeśli poziom korelacji pomiędzy wynikami pomiarów dwóch różnych cech tej samej cząstki przekroczy graniczną wartość.

Spełnienie nierówności oznaczałoby, że alternatywne wobec mechaniki kwantowej teorie mogą być słuszne - jej złamanie, że słuszna jest mechanika kwantowa.

Bell sformułował pierwszą z tych nierówności - odnoszącą się do cząstek splątanych i przedstawił teoretyczną propozycję eksperymentu, mogącego weryfikować teorie ukrytych zmiennych. Później doświadczenie przyniosło rozstrzygnięcie na korzyść mechaniki kwantowej, pokazując jednocześnie zjawisko splątania odległych od siebie obiektów.

Teraz zademonstrowano z kolei, że nawet bez splątania wyniki pomiarów nie dają się opisać przy użyciu ukrytych zmiennych niezależnych od pomiarów - wyniki uzyskane przez eksperymentatorów złamały nierówność. Co dla nikogo nie było zaskoczeniem.

Wieśniak zastrzegł jednak, że doświadczenie nie przekona wszystkich zwolenników teorii alternatywnych wobec mechaniki kwantowej. - To jest bardzo silny i bardzo prosty w swojej naturze dowód przeciw tzw. zmiennym ukrytym. Nie mogę jednak powiedzieć, że ostatecznie wyeliminowaliśmy alternatywne opisy. To jest walka z teoriami w pewnym sensie spiskowymi - powiedział.

Fizycy nie mają jednak poczucia, że przeprowadzili swój eksperyment tylko dla przyjemności.

- Z naszym doświadczeniem jest trochę jak z doświadczeniem Bella. Jeżeli ktoś wierzy w mechanikę kwantową, to wynik nie powinien być dla niego zaskoczeniem. Mimo to obserwacja łamania nierówności Bella udowodniła ludziom, że zaskakujące kwantowe efekty są nam dostępne i może warto pomyśleć jak ich używać. Narodziła się koncepcja zastosowania dziwnych właściwości mechaniki kwantowej w obróbce i przesyłaniu informacji. Znaleziono i zademonstrowano protokoły służące kryptografii, teleportacji a także algorytmy obliczeń kwantowych. Może tutaj będzie podobnie. Istniał wynik na papierze, a my pokazaliśmy, że jest sposób żeby zobaczyć go w laboratorium - podkreślił Łapkiewicz.

Doświadczenie opracował i przeprowadził zespół w składzie: Radek Łapkiewicz, Peizhe Li, Christoph Schaeff, Nathan K. Langford, Sven Ramelow, Marcin Wieśniak, pod kierunkiem Antona Zeilingera. Pracę opisującą przebieg doświadczenia i jego wyniki opublikowało ostatnio czasopismo "Nature".


http://wiadomosci.onet.pl/nauka/kolejny-dowod-na-pomylke-genialnego-naukowca,1,4784279,wiadomosc.html

_________________
Fantazjom i innym pseudonaukowym dyrdymałom mówię stanowcze NIE! - tylko twarde fakty...
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=140416
http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php
http://moje-riese.blogspot.com/
http://zakazanawiedza.wordpress.com
http://www.youtube.com/watch?v=b3vgkSK8SwY&feature=plcp
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację...
która zmieni świat."
D. IckeNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 06 lip 2011, 21:29 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 06 lip 2011, 21:54 
Mechanika kwantowa odniosła duży sukces, ale ma pewne problemy, problem masy (który może wyjaśnić LHC) lub kolejny duży problem antymateria a raczej jej brak. Uważam że kolejna teoria która powstanie i będzie wyznaczać rozwój nauki, nie będzie patrzyła na czas i przestrzeń w taki sposób w jaki my teraz patrzymy, nie uważam że mechanika kwantowa jest nieprawidłowa, uważam że nasza klasyczne spojrzenie na pęd i położenie (że muszą być dobrze określone) nie będzie później miało znaczenia, wszystko we wszechświecie jest połączone tworzac jeden fraktal, dlatego badnie relacji pojedynczych pozornie odseparowanych cząstek prowadzi do paradoksów, widocznie nic nie może być "rozłączone" i wszystko zachowuje się jakby było połączone.

Czas i przestrzeń istnieją jako możliwości z tych możliwości powstaja pozornie pojedyńcze zdarzenia ale wszystko się dzieje na raz, więc tylko pozornie wszystko się zapada do jednego stanu, w rzeczywistości zachodzą wszystkie stany, więc Einstein pownień zrozumieć że gdy patrze na księżyc sprawiam że z bycia we wszystkich stanach staje się w jednym z nich, fala informacji rozpada się na jedną definytywną.

Więc stan jest "dobrze" określony tylko nie w sposób klasyczny, większość ludzi to myli. Mechanika kwantowa pokazuje nam że wszechświat jest mniej solidny niż nam się zdaje a to co go tak naprawdę tworzy to relacje.Na górę
   
 
 
Post: 03 mar 2012, 12:44 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sty 2011, 3:48
Posty: 596
Lokalizacja: Sercem Wrocław, ciałem OGL
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Obecnie istnieje wiele dowodów na to, że nasz wszechświat i nasze myślenie działa na tej samej holograficznej zasadzie. Naukowcy obserwujący wszechświat, dochodzą coraz częściej do wniosku, że świat zewnętrzny jest zbudowany na zasadzie holograficznej i tak naprawdę tworzy się wraz z nami, wtedy, kiedy wchodzimy z nim w interakcje.Rozważmy niektóre aspekty holograficzną rzeczywistości. Sama idea wszechświatu holograficznego powstała już ponad pół wieku. Główne postanowienia tej zasady zostały sformułowane przez Davida Bohma w połowie XX wieku. David Bohm był profesorem na Uniwersytecie w Londynie, to też ulubiony uczeń Einsteina i jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie fizyki kwantowej.Teoria Bohma stwierdza, że cały świat jest niemal taki sam jak hologram. Jak każda dowolnie małej część hologramu zawiera wszystkie obrazy obiektu trójwymiarowego, a każdy istniejący obiekt "osadzony" jest w każdej z jej części składowych.

Podstawą rozumowania naukowca stał się słynny eksperyment myślowy Einstein - Podolski - Rosen (paradoks EPR), kiedy to czymś "powiązane" ze sobą cząstki zachowują się jakby były ściśle ze sobą połączone tak, że zmiana stanu jednej prowadzi do chwilowej zmiany w cząsteczki w innym stanie. Tak jakby moment pomiaru generował jakiś impuls i spin cząstek samookreśla się. I co najważniejsze odległość nie odgrywa tutaj absolutnie żadnej roli.Istnienie tego zjawiska to fakt udowodniony naukowo, jednak zaprzecza zdrowemu rozsądkowi i teorii względności. Zastanawiając się nad tą kwestią, Bohm doszedł do wniosku, że elementarne cząstki oddziałują ze sobą, nie dlatego, że jest jakiś wyjątkowy mechanizm wymiany informacji szybszy niż z prędkością światła, ale ze względu na to, że na głębszym poziomie rzeczywistości reprezentują pojedynczy obiekt, można to dla uproszczenia nazwać skalarnym polem.

File 12275

Bohm posunął się jeszcze dalej, sugerując, że generująca się macierz obserwowalnego świata jest tak "ukrytą" projekcją, która tworzy nie tylko materie, ale także umysł.I wreszcie w 2008 roku fizyk Craig Hogan z National Laboratory Fermi (USA) sformułował koncepcję, że nasza rzeczywistość fizyczna jest wynikiem projekcji granic wszechświata. Nazwał ją holograficzna zasadą. Informacja, która koncentruje się na granicach wszechświata nie jest rozpowszechniana w sposób ciągły, ale składa się z "bitów" takich wymiarów odpowiadających tzw. kwantów przestrzeni. Hogan próbował nawet przewidzieć, jak jego teoria może zostać potwierdzona przez eksperyment: detektory fal grawitacyjnych powinny rejestrować "szum" czasoprzestrzeni. I trochę hałasu faktycznie nagrano.A teraz, o hipotezie holograficznego z zasady mózgu. Być może dla kogoś, hipoteza ta może się wydawać kontrowersyjna, czy fikcyjna, ale wyniki fizyki kwantowej po prostu zmuszają do ponownego rozważenia wielu już ugruntowanych pojęć naukowych.David Bohm, wykonał gruntowny przegląd współczesnych paradoksów i problemów związanych z teorią względności i fizyką kwantową i zasugerował, że różnice te wynikały z faktu, że nasze wyobrażenia o organizacji obserwowanych zjawisk w dużej mierze zależą od aparatu, w którym jest nasza percepcja.Innym wybitnym myślicielem naszych czasów, który wniósł ogromny wkład do teorii holograficznej zasady był Karl Pribram, neurolog z Uniwersytetu Stanforda, autor "Języków Mózgu", który jest klasycznym dziełem na neuropsychologii. Holograficzny model wszechświata otworzył charakter i mechanikę wielu zjawisk wcześniej wymykających się wyjaśnieniu, takich jak telepatia, prekognicja, mistyczne poczucie jedności ze wszechświatem, a nawet psychokineza, czyli zdolność do poruszania się obiektów fizycznych za pomocą umysłu.Coraz więcej naukowców jest przekonanych, że z pomocą holograficznego modelu można wytłumaczyć prawie wszystkie zjawiska paranormalne i żadnego doświadczenia mistycznego.


http://innemedium.pl/wideo/holograficzny-model-wszechswiata-ludzki-mozg

_________________
Fantazjom i innym pseudonaukowym dyrdymałom mówię stanowcze NIE! - tylko twarde fakty...
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=140416
http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php
http://moje-riese.blogspot.com/
http://zakazanawiedza.wordpress.com
http://www.youtube.com/watch?v=b3vgkSK8SwY&feature=plcp
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację...
która zmieni świat."
D. IckeNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group